Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Άσχετο με το θέμα των εμβολίων, αλλά σχετικό με τα βλαστοκύτταρα. Θυμάμαι είδα ένα πρόγραμμα στο CNN που ερευνούσανε τις ιδιωτικές cord blood banks στην Αγγλία. Λοιπόν, ο δημοσιογράφος πήρε αίμα από το χέρι του και τους το έστειλε ως cord blood από το παιδί του. Όχι μόνο το δέκτηκαν, αλλά του έστειλαν και διαβεβαίωση ότι το λάβανε, το ελέγξανε και το αποθηκεύσανε, δηλ. να μην έχει καμμία έγνοια για το παιδί του!!!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνεχίζω την σκέψη της Αγλαίας ...

 

Όταν ήρθε η ώρα να γεννήσω ξενύχτησα πολλά βράδια ψάχνοντας το θέμα για τα βλαστοκύτταρα και για το αν θα ωφελούσε το παιδί μου να τα συλλέξουμε και να τα καταψύξουμε.

Αποφασίσαμε με τον άντρα μου κατηγορηματικά ΟΧΙ για τους παρακάτω λόγους

 

1) Αν το παιδάκι γεννηθεί με σοβαρό πρόβλημα υγειας τα βλαστοκύτταρά του δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για θεραπεία γιατί το πιο πιθανό είναι να έχουν το ίδιο ελαττωματικό dna που οδήγησε στην βλάβη εξ αρχής

 

2)Οι περισσότερες θεραπείες που διαφημίζονται απο τις σχετικές εταιρίες φύλαξης είναι σε πειραματικό στάδιο. Με ψιλά γράμματα αναφέρει "τα βλαστικά κύταρα στο μέλλον θα μπορούν να θεραπεύσουν την νόσο του parkinson, alzheimer κτλ

Πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι σε άτομα που χρησιμοποίηθηκαν τέτοια κύταρα για θεραπεία μακροπρόθεσμα εμφανίστηκαν καρκινικοί όγκοι και αυτό γιατί δεν είμαστε σε θέση να γνωριζουμε σε τι είδους κύταρα θα εξελιχθουν τα βλαστοκύταρα, καρκινικά ή όχι :?

 

3)Δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο που να ορίζει την λειτουργία αυτών των εταιριών (μιλάμε πάντα για ιδιωτικές εταιριες κρυοσυντήρησης βλαστοκυττάρων), ούτε τις διαδικασίες που ακολουθούν κατά την λήψη-μεταφορά- κρυοσυντήρηση.

Πιο συγκεκριμένα δεν υπάρχει εξειδικευμένο προσωπικό που θα κάνει την λήψη-μεταφορά.

Απο δική μου προσωπική εμπερια την ημερα που γέννησα ...

στο διάδρομο έξω απο το δωμάτιο ωδινών περίμενε ένας courier για να πάρει το Kit κάποιας άλλης λεχώνας για να το πάει με μηχανάκι στο αεροδρόμιο, με τελικό προορισμό Αγγλία !!!

 

4)Κρατικά νοσοκομεία δεν δέχονται μοσχεύματα απο ιδιωτικές εταιρίες για τον παραπάνω λόγο.

Αν κάποιος άνθρωπος πάσχει απο λευχαιμία και πρόκειται να υποβληθεί σε ισχυρή χημειοθεραπεία που θα του καταστρέψει πολλά κύταρα (δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά-δεν είμαι και γιατρός :oops: ) τότε φανταστείτε πόσο κρίσιμης σημασίας είναι το μόσχευμα που θα λάβει να είναι άριστης ποιότητας.

 

5) Το σημαντικότερο:

Τα βλαστοκύταρα του μωρού μας μπορεί να είναι δώρο ζωής για κάποιο άλλο άτυχο παιδάκι. Εφόσον βέβαια το άτυχο παιδάκι μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτά !!

Καμία απο τις ιδιωτικές αυτές εταιρίες δεν διατηρεί αρχείο ιστοσυμβατότητας σε αντίθεση με τις κρατικές τράπεζες φύλαξης. Ότι καταψύχεται σε αυτές απλά "θάβεται"

Αν δωρίζαμε όλοι τα βλαστοκύταρα του παιδιού μας σε κρατικές τράπεζες τότε η ιατρική θα ήταν σε θέση να αντιμετωπίσει την αναγκη όλων των ατόμων που θα χρειάζονταν κάποιο μόσχευμα στο μέλλον.

 

Για την ιστορία:

Εγώ προσωπικά όταν ήρθε η ώρα του τοκετού θέλησα να δωρίσω τα βλαστοκύταρα του παιδιού μου σε κρατική τράπεζα. Στην Θεσσαλονίκη μέχρι σήμερα δεν πάρχουν οι κατάλληλες υποδομές. Τέτοια κύταρα γίνονται δεκτά μόνο απο τοκετούς που πραγματοποιούνται στην Αθήνα, στο 'Αλεξάνδρα" ή στο "Έλενα" αν θυμάμαι καλά, και η λήψη γίνεται απο ειδικο team της μονάδας μεταμοσχεύσεων του νοσοκομείου. Παρόλα αυτά ένα μικρό ποσοστό δυστυχώς τελικά είναι ποιοτικά αποδεκτό και καταψύχεται :(

 

Τέλος,

τα βλαστικά κύταρα των νεογιλών δοντιών θεωρούνται πιο ποιοτικά απο την άποψη ότι απο μόνο ένα τέτοιο κύταρο με τον πολλαπλασιαμσό μπορούν να προκύψουν χιλιάδες κάτι που δεν συμβαίνει με αυτά του πλακούντα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Eδώ έχει πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τα βλαστοκύτταρα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=149

 

Bizoudaki, από τις αρχές του 2008 νομίζω, η δημόσια τράπεζα δέχεται βλαστοκύτταρα απ'όπου κι αν γεννήσεις. Η διαφορά είναι ότι πρέπει να τους τα πας εσύ, πράγμα όχι και τόσο εύκολο για τους εκτός Αθηνών. Πάντως, η gerakina νομίζω, όπως κι άλλοι συμφορουμίτες, τα έστειλε με κούριερ (σωστά, γερακίνα;).

 

Κι εγώ, για όλους τους λόγους που απαρίθμησες και άλλους που αναφέρονται στο λινκ, αποφάσισα να τα δωρίσω. Δυστυχώς, όμως, κρίθηκαν ακατάλληλα για φύλαξη, διότι περιείχαν πήγματα :(

Το θέμα είναι, η ιδιωτική τράπεζα θα τα έβρισκε ακατάλληλα;

Link to comment
Share on other sites

3)Δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο που να ορίζει την λειτουργία αυτών των εταιριών (μιλάμε πάντα για ιδιωτικές εταιριες κρυοσυντήρησης βλαστοκυττάρων), ούτε τις διαδικασίες που ακολουθούν κατά την λήψη-μεταφορά- κρυοσυντήρηση.

Άσε που μπορεί να πτωχεύσουνε και να κλείσουνε οποιαδήποτε στιγμή. Κάπου διάβασα ότι η Ελλάδα έχει τις πιο πολλές εταιρείες βλαστοκυττάρων σε σχέση με τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες! Άλλος ένας επιχειρηματικός τομέας που ανθεί λόγω του φόβου μας, δυστυχώς...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω,το μονο που μπορω να σου πω Αγλαια ειναι οτι παντα με ΣΤΕΛΝΕΙΣ δηλ ελεος λυπησου με κ ειμαι εγκυος 7 μηνων.

Μαλλον πρεπει να ανοιξεις ενα ποστ με το τι πρεπει να γνωριζουμε απο την γεννα μεχρι ......................................

 

Μα επειδή σε λυπάμαι το έγραψα! Δεν αντέχω την κακοποίηση των ανθρώπων, ειδικά όταν συμβαίνει σε μια τόσο ευαίσθητη στιγμή...

 

όταν διάβαζα την περιγραφή είχα πάθει σοκ... (εμένα ποιος θα με λυπηθεί με τόσα που διαβάζω;;; )

 

Τον Michel Odent τον ξέρεις;

(αναφέρθηκε λίγο παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Τον Michel Odent τον ξέρεις;

(αναφέρθηκε λίγο παραπάνω)

Σε μένα αναφέρεσαι Αγλαϊα (επειδή εγώ τον ανέφερα); Πρωτάκουσα γι' αυτόν από τη γυναικολόγο μου, που μου έδινε άρθρα του να διαβάζω (τα είχε μεταφράσει όλα στα ελληνικά). Ακόμη θυμάμαι μια ομιλία του στην οποία ερωτήθηκε μέχρι ποια ηλικία πιστεύει ότι πρέπει να θηλάζουν τα παιδιά και απάντησε μέχρι τα 7-8 χρόνια - μου 'χε κάνει φοβερή εντύπωση!

Αργότερα που έγινα συνδρομήτρια στο Mothering είδα με χαρά μου ότι γράφει πολλά και γι' αυτούς και ακόμη απαντάει και σε ερωτήσεις στην Ιστοσελίδα τους!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ειχε σηκωθει ορθιος κ τον τραβαγε,

Vann συγνώμη, αλλά δεν αντέχω, θα σε ρωτήσω: δηλαδή ο γιατρός αυτός καθότανε κατά τη διάρκεια του τοκετού;;;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Vann συγνώμη, αλλά δεν αντέχω, θα σε ρωτήσω: δηλαδή ο γιατρός αυτός καθότανε κατά τη διάρκεια του τοκετού;;;

 

Rosie, συγνώμη αλλά δεν αντέχω, θα σε ρωτήσω: πώς νομίζεις ότι ξεγεννάνε οι γιατροί στην Ελλάδα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα αναφέρεσαι Αγλαϊα (επειδή εγώ τον ανέφερα);

Όχι! Τη Vann ρωτούσα! Εσύ τον ξέρεις, είναι προφανές! :wink:

 

 

Πρωτάκουσα γι' αυτόν από τη γυναικολόγο μου, που μου έδινε άρθρα του να διαβάζω (τα είχε μεταφράσει όλα στα ελληνικά).

 

smiley-shocked019.gif

 

Υπάρχει τέτοιος γιατρός στην Ελλάδα;;;;;;

 

Ακόμη θυμάμαι μια ομιλία του στην οποία ερωτήθηκε μέχρι ποια ηλικία πιστεύει ότι πρέπει να θηλάζουν τα παιδιά και απάντησε μέχρι τα 7-8 χρόνια - μου 'χε κάνει φοβερή εντύπωση!

:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosie, συγνώμη αλλά δεν αντέχω, θα σε ρωτήσω: πώς νομίζεις ότι ξεγεννάνε οι γιατροί στην Ελλάδα;;;;

Μου λες τώρα ότι έχει γιατρούς που κάθονται στον τοκετό;;; Θα τρελλαθώ!!!

:shock:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιος γιατρός στην Ελλάδα;;;;;;

Ναι, η γυναικολόγος μου (και ομοιοπαθητικός)! Μέχρι και ποιήματα για το θηλασμό και τη μητρότητα μου έδινε να διαβάζω! Ήτανε μαζί μου 15 ολόκληρες ώρες από τη στιγμή που σπάσανε τα νερά μέχρι τη στιγμή που γέννησα (χωρίς καμμία παρέμβαση, εισαγωγή κάναμε λίγο πριν γεννήσω γιατί κουράστηκα από το πολύ περπάτημα και το ανεβοκατέβασμα των σκάλων του Μητέρα). Και θήλασα αμέσως σε ήσυχο δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μου λες τώρα ότι έχει γιατρούς που κάθονται στον τοκετό;;; Θα τρελλαθώ!!!

:shock:

 

Αχ, Ρόζυ, ζεις σε άλλον κόσμο...

 

Δεν με έχεις διαβάσει που γράφω ότι ο τοκετός σέ ύπτια θέση γίνεται μόνο για να βολεύεται ο γιατρός; Για να μην σηκώνεται από το σκαμπουδάκι του, για να μην ταλαιπωρεί τη μεσούλα του...

 

Επίσης γράφω συνεχώς ότι όταν πρόκειται να γεννήσει μια αγελάδα, γεννάει σε όποια στάση θέλει και αν χρειαστεί ο κτηνίατρος ξαπλώνει στο πάτωμα για χάρη της (ξέρεις πιο πάτωμα εννοώ, του σταύλου με τα άχυρα και ίσως τις φρέσκες κοπριές της αγελάδας...). Σημειώνω ότι η αμοιβή του κτηνιάτρου είναι περί τα 300 ευρώ, ο κτηνίατρος δεν βάζει αναίτια ωκυτοκίνη, σέβεται την αγελάδα, την περιμένει, δεν τραβάει τον ομφάλιο λώρο...

 

Οι πλειοψηφία των γυναικολόγων στην Ελλάδα παίρνει αμοιβή πολλαπλάσια του κτηνιάτρου αλλά δεν δύναται να δείξει ούτε το ένα δέκατο του σεβασμού που δείχνει ο κτηνίατρος στην αγελάδα... Στα μάτια τους προφανώς δεν έχουμε την αξία μιας αγελάδας...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιος γιατρός στην Ελλάδα;;;;;;

Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ήτανε μαζί με τον Odent στο Pithiviers στη Γαλλία.

 

Ευτυχώς τα γράφεις ένα-ένα!

 

Πού τη βρήκες!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς τα γράφεις ένα-ένα!

 

Πού τη βρήκες!!!!!

Άσε, μέχρι να τη βρω πέρασα πολλά: μέχρι τον 5ο μήνα δεν είχα γυναικολόγο, αν και πήγα σε αρκετούς "γνωστούς" στην Αθήνα. Όταν τους άρχιζα τις ερωτήσεις σχετικά με τους υπέρηχους, τη στάση που θα έχω κατά τη διάρκεια της γέννας, την επισιοτομή, μ' έβλεπαν λες και είμαι από άλλο πλανήτη, και κάποιος μάλιστα μου είπα ότι αυτά είναι πρωτάκουστα πράγματα! Ήμουνα στα πρόθυρα κατάθληψης, μέχρι που οι μαίες που μου έκαναν pre-natal yoga μου ανέφεραν αυτή (αλλά μου είπανε ότι είναι ίσως η μοναδική στην Αθήνα που έχει αυτή την προσέγγιση).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Άσε, μέχρι να τη βρω πέρασα πολλά: μέχρι τον 5ο μήνα δεν είχα γυναικολόγο, αν και πήγα σε αρκετούς "γνωστούς" στην Αθήνα. Όταν τους άρχιζα τις ερωτήσεις σχετικά με τους υπέρηχους, τη στάση που θα έχω κατά τη διάρκεια της γέννας, την επισιοτομή, μ' έβλεπαν λες και είμαι από άλλο πλανήτη, και κάποιος μάλιστα μου είπα ότι αυτά είναι πρωτάκουστα πράγματα! Ήμουνα στα πρόθυρα κατάθληψης, μέχρι που οι μαίες που μου έκαναν pre-natal yoga μου ανέφεραν αυτή (αλλά μου είπανε ότι είναι ίσως η μοναδική στην Αθήνα που έχει αυτή την προσέγγιση).

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Το κακό ήταν ότι ήξερες πολλά για να ανεχτείς αυτό που οι περισσότερες ανέχονται ως σύνηθες... :?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Αγλαια δεν τον ξερω τον Michel Odent,κ οντως ο γιατρος μου καθοταν την ωρα του τοκετου, κ σηκωθηκε μονο οταν προσπαθουσε να βγαλει τον πλακουντα.Απο οτι εχω συζητησει πολλοι γιατροι ειναι αυτοι που καθονται,βασικα δεν με ενοχλει αυτο,γιατι κ παλι εχω ακουσει το ιδιο σκηνικο με τον πλακουντα να εχει συμβει σε αλλη κοπελα.Ξερω οτι ο πλακουντας πρεπει να βγει,μαλλον ειναι απαραιτητο να βγει,κ πολλα ζωα γι αυτο πεθαινουν επειδη δεν βγαινει ο πλακουντας,ισως γι αυτον τον λογο θεωρω λογικο που το βγαζουν κ οι γιατροι σε εμας.

Επισης θεωρω περιττο τον γιατρο να καθεται ολες τις ωρες διπλα μου μεχρι να γεννησεις,αυτο που θεωρω απαραιτητο ειναι η μαια,σε εμενα εκεινη εκανε ολη την δουλεια,κ την ωρα των εξωθησεων ηρθε ο γιατρος μου.

Θελω να σας αναφερω το εξης, σε πολλα δεν ειμαι γνωστης-λογιστρια ειμαι οποτε με το μαλακο, ολες οι απαντησεις κ με προσοχη μην παθω κανα εγκεφαλικο.Παντως θα ηθελα να σας πω οτι στον συγκεκριμενο γιατρο του εχω εμπιστοσυνη,παω πολλα χρονια κ τον θεωρω καλο επιστημονα

Link to comment
Share on other sites

Μια που πήγε η συζήτηση στους γυναικολόγους, να πω κι εγώ τα δικά μου. Όταν ρώτησα το γιατρό που με παρακολουθούσε (που πλήρωνα δηλαδή) πώς θα γεννήσω, μου απάντησε με τα πόδια ανοιχτά (ο επιστήμονας ήταν αυτός). Τελικά δεν ξαναπήγα εκεί και βρήκα ευτυχώς κάτι μαίες - αυτές με ξεγεννήσανε στο νοσοκομείο και οι γιατροί ήταν παρόντες αλλά δεν ασχολήθηκαν. Βεβαια, ήταν η διαδικασία αρκετά παρεμβατική - τα έχω γράψει αλλού, αλλά ένοιωσα πολύ καλύτερα από το να με ξεγεννούσε ο παραπάνω γιατρός. Τώρα με το καλό, αν κάνω άλλο και όλα πάνε καλά, οπωσδήποτε στο σπίτι

 

Δείτε κι αυτό http://www.birthchoices.gr

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρώτησα το γιατρό που με παρακολουθούσε (που πλήρωνα δηλαδή) πώς θα γεννήσω, μου απάντησε με τα πόδια ανοιχτά (ο επιστήμονας ήταν αυτός).

Για αστείο το είπε, σωστά;;;!!!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εκείνος το είπε και γελούσε, τέτοιο χιούμορ είχε - εγώ όμως τον είχα ρωτήσει σοβαρά - ήθελα να μου εξηγήσει μερικά πράγματα - τι επιλογές έχω....Οπότε καταλαβαίνεις τι επιλογές δίνουν οι Έλληνες γιατροί στις εγκυμονούσες- του φάνηκε γελοίο να ρωτάω πώς θα γεννήσω :cry:

Link to comment
Share on other sites

από ότι ξέρω μέχρι τώρα γενικά οι γιατροί στη χώρα μας, πλην σπανίων περιπτώσεων ανθρώπων με Ακεφαλαίο-ούτε εξηγούν, ούτε δίνουν εναλλακτικές στον ασθενή, λες και έχουν την απόλυτη γνώση, σε αντίθεση με όλους τους άλλους επιστήμονες μου τους έχουμε για φτύσιμο -το λέω από πικρή εμπειρία καθώς η συμπεριφορά των πελατών απέναντί μας είναι του τύπου ε, και τι κάνετε γραμμές τραβάτε-, τον γιατρό όμως δεν μπορείς εύκολα να τον αμφισβητήσεις γιατί πολύ απλά φοβάσαι για τη ζωή τη δική σου και του παιδιού σου και όσο κι αν έχεις διαβάσει θεωρείς ότι λόγω επαγγέλματος και πτυχίου μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω που αν δεν το κάνεις θα κινδυνεύσεις, ο δικός μου ο γιατρός είναι τυπικός, δε λέει πολλά, αλλά δεν τρελαίνεται και με τις άπειρες ερωτήσεις που του κάνω, θα μου πείτε άλλαξε τον, είναι θέμα συνήθειας, είναι καθησυχαστικός και μάλλον αυτό μετράει για μένα περισσότερο, δεν έχω κουράγιο να αλλάξω 500 γιατρούς, εξάλλου αυτό που τελικά έχει σημασία είναι να κρατήσω ένα υγιές παιδί στην αγκαλιά μου και φυσικά να με σεβαστεί ως ασθενή χωρίς να με υποβάλλει σε περιττές και επίπονες διαδικασίες, όποιος με βοηθήσει σε αυτό,είτε κάθεται σε σκαμνί την ώρα του τοκετού είτε όχι, θα είναι απλά ένα σωστός επιστήμονας και άνθρωπος

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

και φυσικά να με σεβαστεί ως ασθενή χωρίς να με υποβάλλει σε περιττές και επίπονες διαδικασίες, όποιος με βοηθήσει σε αυτό,είτε κάθεται σε σκαμνί την ώρα του τοκετού είτε όχι, θα είναι απλά ένα σωστός επιστήμονας και άνθρωπος

 

To θέμα αυτό ακριβώς είναι να σε σεβαστεί - εκείνη την ώρα μπορεί εσύ να βολεύεσαι σε μια άλλη θέση, (αλλά μας έχει εντυπωθεί ότι οι γυναίκες γεννάνε σε ύπτια θέση και καμιά δε ζητάει να γεννήσει διαφορετικά παρόλο που μπορεί να ταλαιπωρείται περισσότερο)

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι ο πλακουντας πρεπει να βγει,μαλλον ειναι απαραιτητο να βγει,κ πολλα ζωα γι αυτο πεθαινουν επειδη δεν βγαινει ο πλακουντας,ισως γι αυτον τον λογο θεωρω λογικο που το βγαζουν κ οι γιατροι σε εμας.

Ο πλακούντας πρέπει να βγει, αλλά μετά την έξοδο του μωρού, συνεχίζονται οι συσπάσεις για να βγει και ο πλακούντας. Ακόμα καλύτερα, αν βάλεις το μωρό να θηλάσει αμέσως, η οξυτοκίνη που εκκρίνεται βοηθάει στο να συσπαστεί η μήτρα και να βγει ο πλακούντας (επειδή σχεδόν ποτέ δεν δίνουν τα μωρά να θηλάσουν αμέσως, βάζουν μητροσυσπαστικά στον ορό μόλις βγει το μωρό!). Δεν είναι απαραίτητο να βγει αμέσως, μπορούμε και πρέπει να περιμένουμε να βγει (και 20 λεπτά μας λέγανε στη σχολή, μπορεί και παραπάνω και να μην το ξέρω εγώ). Αν αρχίσουμε να τραβάμε, υπάρχει κίνδυνος να μην ξεκολλήσει καλά και να μείνει μέσα στη μήτρα μέρος του πλακούντα ή μεμβράνες, κάτι που είναι επικίνδυνο (γι αυτό μετά την έξοδο του πλακούντα εξετάζεται για να δούμε αν βγήκε ακέραιος, αυτό είναι πολύ σημαντικό)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Αγλαια δεν τον ξερω τον Michel Odent,κ οντως ο γιατρος μου καθοταν την ωρα του τοκετου, κ σηκωθηκε μονο οταν προσπαθουσε να βγαλει τον πλακουντα.Απο οτι εχω συζητησει πολλοι γιατροι ειναι αυτοι που καθονται,

 

Δεν είναι πολλοί αγαπητή μου Vann, είναι ΟΛΟΙ!!! Γι αυτό και έπαθα κάτι με τα γραφόμενα της Rosie!!!

 

Ξερω οτι ο πλακουντας πρεπει να βγει,μαλλον ειναι απαραιτητο να βγει,κ πολλα ζωα γι αυτο πεθαινουν επειδη δεν βγαινει ο πλακουντας,ισως γι αυτον τον λογο θεωρω λογικο που το βγαζουν κ οι γιατροι σε εμας.

Φυσικά και είναι απαραίτητο να βγει ο πλακούντας! Όμως δεν πρέπει να βγαίνει βίαια γιατί υπάρχει κίνδυνος αιμοραγίας και γιατί μπορεί να μείνει κάποιο κομμάτι μέσα, το οποίο εμποδίζει την έναρξη της γαλουχίας.

 

Επισης θεωρω περιττο τον γιατρο να καθεται ολες τις ωρες διπλα μου μεχρι να γεννησεις,αυτο που θεωρω απαραιτητο ειναι η μαια,σε εμενα εκεινη εκανε ολη την δουλεια,κ την ωρα των εξωθησεων ηρθε ο γιατρος μου.

Συμφωνώ μαζί σου!

Ο γιατρός και τελευταία στιγμή είρθε και πολύ βιαστικός για να φύγει ήτανε!

 

Θελω να σας αναφερω το εξης, σε πολλα δεν ειμαι γνωστης-λογιστρια ειμαι οποτε με το μαλακο, ολες οι απαντησεις κ με προσοχη μην παθω κανα εγκεφαλικο.

:lol: Μην ανησυχείς! Κι εγώ δασολόγος είμαι! Στο θηλασμό απέκτησα εξειδικευμένες γνώσεις γιατί δεν ήμουν σίγουρη ότι υπάρχει γιατρός για να με υποστηρίξει στα προβλήματα που είχα, ευτυχώς ένας τελειόφοιτος της κτηνιατρικής που δάνεισε τα βιβλία του. Μετά ανακάλυψα ότι και οι σύμβουλοι θηλασμού τα ξέρουν όμως δεν ήμουν σίγουρη!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...