Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Πήγα το παιδί σε ομοιοπαθητικό πρώτη φορά, του πήρε ιστορικό, αυτό το αν χαίρεται που βλέπει ζωάκια.... πολύ με προβλημάτισε αλλά το προσπερνώ...

 

Δηλ. σου έκανε τέτοια ερώτηση; Μήπως σου εξήγησε τί σημαίνει αν χαίρεται ή αν δεν χαίρεται; Σ' ευχαριστώ.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγα το παιδί σε ομοιοπαθητικό πρώτη φορά, του πήρε ιστορικό, αυτό το αν χαίρεται που βλέπει ζωάκια.... πολύ με προβλημάτισε αλλά το προσπερνώ...

 

Δηλ. σου έκανε τέτοια ερώτηση; Μήπως σου εξήγησε τί σημαίνει αν χαίρεται ή αν δεν χαίρεται; Σ' ευχαριστώ.

 

Δεν σημαινει κατι το συγκεκριμενο. Οι ερωτησεις που κανουν ειναι για να συνθεσουν μια γενικη εικονα της προσωπικοτητας ετσι ωστε να δινονται και οι "θεραπειες" αναλογως. Αλλη θεραπεια θα δωσουν σε παιδακι που εχει εναν τυπο προσωπικοτητας που μεταξυ των αλλων χαιρεται που βλεπει ζωακια και αλλη σε καποιο που δεν χαιρεται...Δεν ξερω αν το εξηγω σωστα, αλλα δεν υπαρχει καποιος λογος να ανησυχεις.

 

Εδω εμενα με ρωτουσαν τι νιωθω οταν ακουω κεραυνους, τι προτιμαω τον Νοτιο-Δυτικο ανεμο ή τον Νοτιο-Ανατολικο και αν κοιμαμαι με τα ποδια εξω απο τα σκεπασματα. Κλασσικες ερωτησεις :)

Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζει τα ψυχοτεστ που κάνουν κάποιες εταιρίες πριν απο την πρόσληψη υπαλλήλων :P

 

καμία σχέση!

 

σε ρωτάνε πχ. πίνεις πολύ νερό; το προτιμάς κρύο ή ζεστό, το πίνεις λίγο-λίγο ή μια και κάτω ένα ποτήρι;

 

τι κάνεις το λίπος του κρέατος; το τρως, το βγάζεις;

 

πλάκα κάνω :D

 

μιας που το θίξαμε όμως ...

αυτές οι ερωτήσεις που θέτεις μου φαίνονται απόλυτα λογικές

μου φάνηκε περίεργη η κατηγοριοποίηση που είχα διαβάσει σε ένα site ομοιοπαθητικής του τύπου χ σκεύασμα-βότανο για εξωστρεφείς χαρακτήρες, ψ ρόφημα για τεμπέληδες

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

 

μιας που το θίξαμε όμως ...

αυτές οι ερωτήσεις που θέτεις μου φαίνονται απόλυτα λογικές

μου φάνηκε περίεργη η κατηγοριοποίηση που είχα διαβάσει σε ένα site ομοιοπαθητικής του τύπου χ σκεύασμα-βότανο για εξωστρεφείς χαρακτήρες, ψ ρόφημα για τεμπέληδες

 

έτσι όπως το γράφεις φαίνεται κάπως απλοϊκό. Ψάχνουν και σε ψυχολογικό επίπεδο για φοβίες (φοβίες για αρρώστιες, ζώα, φυσικές καταστροφές, ατυχήματα...), για κοινωνική συμπεριφορά (πώς νιώθεις με πολύ κόσμο, πώς νιώθεις όταν βλέπεις σκουπίδια....), για τάσεις που δεν έχουν εκδηλωθεί κλπ.

 

η κάθε ερώτηση από μόνη της μπορεί να φαίνεται άνευ σημασίας αλλά όλες μαζί συνθέτουν την προσωπικότητα του ασθενούς και σύμφωνα με αυτό δίνεται το ιδιοσυγκρασιακό φάρμακο, αυτό που βελτιώνει τη γενική κατάσταση του ασθενούς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμάμαι πόση εντύπωση μου είχαν κάνει κι εμένα αυτές οι ερωτήσεις όταν επισκεφθήκαμε με τον Ραφαήλ πρώτη φορά τον Ομοιοπαθητικό...

Όταν λοιπόν μας έπαιρνε το ιστορικό καπου του είχα αναφέρει οτι ο Ραφαήλ είναι στρείδι, πολύ κλειστός χαρακτήρας, δεν ανοίγεται, δεν μιλάει κλπ.

Μετά απο δυο μήνες, αγανακτισμένη απο τη λογοδιάρροια του μικρού λεω στον άντρα μου -κάνοντας πλάκα- "Μπαααα, θα πω στον Τάδε να του δώσει τίποτα να μην μιλάει για μερικές ώρες της μέρας!" (το είπα γιατί είχαμε δει ήδη αποτελέσματα σε άλλα πράγματα) και μου λεει "Μα έχεις τρελλαθεί; Μια του λες "δεν μιλάει, είναι κλειστός" και στον "ανοίγει" και τώρα θα πας να του πεις τα αντίθετα;" Και τότε θυμήθηκα οτι όντως το είχα αναφέρει οτι είναι κλειστός κλπ. Δηλαδή, υπήρχε αποτέλεσμα κι ας μην θυμόμουν τι είχα πει για να το παρατηρήσω και να το αξιολογήσω ως τέτοιο...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το γράφεις φαίνεται κάπως απλοϊκό. Ψάχνουν και σε ψυχολογικό επίπεδο για φοβίες (φοβίες για αρρώστιες, ζώα, φυσικές καταστροφές, ατυχήματα...),

 

aglaia αυτά που αναφέρεις είναι πολύ μεγάλες δικές μου φοβίες, σημαίνει κάτι αυτό.??

 

υ.γ.: η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν έχω επισκεφτεί γιατρό εγώ εκτος από την γυναικολόγο μου όταν γένννησα πριν 3 χρόνια.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολλά κι ενδιαφέροντα τις μέρες που έλειψα. Για τα εμβόλια και για το σύστημα υγείας γενικότερα... Τώρα, εδώ που τα λέμε σε πολλά πράγματα είμαστε εντελώς πίσω, όχι μόνο από την Ευρώπη αλλά και από άλλες χώρες που θεωρούμε υποδεέστερες!!!! :wink:

 

Όσο ήμουν στο Ισραήλ δε χρειάστηκε ποτέ να πληρώσω γιατρό. Εκεί δεν υπάρχουν καν ιδιωτικοί γιατροί και κανένας δε διαννοείται να πληρώσει γιατρό του δημοσίου. Μια φίλη μου, επίσης ελληνίδα, που ζούσε κι έκείνη εκεί, γνωρίζοντας τα της Ελλάδας θέλησε να δώσει ένα "δωράκι" στο γυναικολόγο που την παρακολουθούσε για να την προσέξει καλύτερα και ο άνθρωπος τρομοκρατήθηκε. "Θέλεις να χάσω τη δουλειά μου;" τη ρώτησε. Και μη φανταστείτε πως η περίθαλψη έχει καμία σχέση με τη δική μας! Σκάλες ΑΝΩΤΕΡΗ! :?

 

Όσο για το πρόγραμμα των εμβολιασμών, ακολουθείται όπως κι εδώ, με περισσότερη όμως υπευθυνότητα, δίνοντας περισσότερες οδηγίες στους γονείς και εξετάζοντας περισσότερο για αντενδείξεις... :wink:

 

Ας τα βλέπουμε εμείς που μας έγινε συνήθεια να ξηλωνόμαστε για το καθετί και το θεωρούμε πια φυσικό και δεδομένο... :evil:

 

έτσι όπως καταντήσαμε πια ένα μας μένει:

Βασίλη ζεις εσύ μας οδηγείς!!!!

Βασίλη, ζούμε για να σ' ακούμε!!!!!

:lol::lol::lol:

 

(Δεν αναφέρομαι στον Παπακωνσταντίνου αν και το "Φοβάμαι" είναι το αγαπημένο μου τραφούδι!)

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως καταντήσαμε πια ένα μας μένει:

Βασίλη ζεις εσύ μας οδηγείς!!!!

Βασίλη, ζούμε για να σ' ακούμε!!!!!

:lol::lol::lol:

 

(Δεν αναφέρομαι στον Παπακωνσταντίνου αν και το "Φοβάμαι" είναι το αγαπημένο μου τραφούδι!)

 

Υπάρχει και το "τελεία και παύλα, Βασίλη είσαι κ$%^*"

 

Αλλά το θέμα είναι άλλο: σε ποιόν Βασίλη αναφέρεσαι;;;; Πες μαααας!!!!! (μεγάλη κουτσομπόλα)

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως καταντήσαμε πια ένα μας μένει:

Βασίλη ζεις εσύ μας οδηγείς!!!!

Βασίλη, ζούμε για να σ' ακούμε!!!!!

:lol::lol::lol:

 

(Δεν αναφέρομαι στον Παπακωνσταντίνου αν και το "Φοβάμαι" είναι το αγαπημένο μου τραφούδι!)

 

Υπάρχει και το "τελεία και παύλα, Βασίλη είσαι κ$%^*"

 

Αλλά το θέμα είναι άλλο: σε ποιόν Βασίλη αναφέρεσαι;;;; Πες μαααας!!!!! (μεγάλη κουτσομπόλα)

 

Μα στον Παλαιοκώστα φυσικά!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aglaia mou όπως το θέτεις είναι πολύ σύνθετο και δύσκολο για έναν γιατρό να εξετάσει σε τόσο το βάθος τον ασθενή και να του φτιάξει ένα λεπτομερέστατο προφίλ

αυτό φυσικά θα ήταν και το ιδανικό :wink:

 

σίγουρα θα υπάρχουν βέβαια ευσυνείδητοι επαγγελματίες που κάνουν σωστά την δουλειά τους

 

αλλά δυστυχώς ειδικά για τους ομοιοπαθητικούς πολύ φοβάμαι ότι αυτοί είναι δυσεύρετοι :?

 

αλήθεια, δεν ανοίγουμε και ένα θέμα "ομοιοπαθητική" να γράφουν οι πιο ενημερμένες να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετες ???

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αλλου νομιζω θέμα με την ομοιοπαθητική.

Η αλήθεια ειναι οτι καμια φορά δεν ξέρω κι εγω τι να απαντησω στις ερωτησεις του δικού μου. Μου λέει για παράδειγμα "Σου αρεσουν τα κρεμμύδια;" ΟΚ το τρωω το άτιμο και μ'αρεσει αλλα μονο μαγειρεμένο, και ωμο μου αρεσει αλλα με καιει....αυτο τωρα ειναι δύσκολο να το βάλεις σε κλίμακα! :roll:

Πήγαμε το μωρο μας ρώταγε αν ειναι ήσυχο, οχι ελεγα εγω ναι έλεγε ο άντρας μου! Εμ βεβαια αμα ερχεσαι το απογευμα σπίτι και το βλέπεις 3 ώρες και γελάει με τα παιχνιδια ήσυχο ειναι...αλλος εχει ακουσει τη γκρίνια την ωρα που προσπαθει να σκουπισει/σφουγγαρισει/μαγειρέψει και το παιδι να θελει αγκαλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

yogini για αυτόν ακριβώς τον λόγο είμαι επιφυλακτική με την ομοιοπαθητική :(

όλα είναι σχετικά, αλλιώς τα βιώνει ο καθένας μας, αλλιώς τα μεταφέρει σε τρίτους, πολύ διαφορετική εντύπωση μπορεί να τους προκαλέσουν και πάει λέγοντας ...

 

έχω μια πολύ καλή φίλη μου, κολλημένη μεν με την ομοιοπαθητική, μπερδεμένη δε μιας που αλλάζει τους γιατρούς (ομοιοπαθητικούς πάντα και κάποιους αρκετά γνωστούς) σαν τα πουκάμισα

η ίδια μου εκμυστηρεύτηκε ότι ο καθένας τους της χορήγησε διαφορετικά σκευάσματα για το ίδιο θέμα και αυτό την προβλημάτισε έντονα ...

 

έχω βέβαια και άλλη φίλη που το 8χρονο παιδάκι της δεν αρρώστησε ποτέ σοβαρά χάρη στα ομοιοπαθητικά που έπαιρνε προληπτικά (μάλλον όταν παρουσίαζε τα πρώτα συμπτώματα)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα διάβασα αυτά που γράψατε για τους ομοιοπαθητικούς.

 

Οπότε χρειάζεται πολύς χρόνος για έναν γιατρό να κάνει σοβαρή δουλειά με κάποιον..

εγώ σε μερικές απαντήσεις που έδωσα για το παιδί.. τώρα τις σκέφτομαι.. είπα ότι μπαίνει σε δωμάτιο χωρίς φως (αφού έμπαινε) αλλά τώρα το άτιμο αφού γυρίσαμε από την γιατρό μερικές ημέρες δεν μπαίνει με τίποτα !!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

τι να πω.. ένας γιατρός που δεν προλαβαίνει να σηκώσει το κινητό του θα κάτσει πάνω από ένα ιστορικό 1 ώρα για να βγάλει τα φάρμακά του? και αν πετύχουν.... τι να πω... αφού δεν μου απάνταγε πάλι την συμβατική γιατρό μου πήρα.. στην συμβατική τον πήγα για να τον δει στην αρρώστεια..

ευτυχώς δεν του δίνει φάρμακα με τίποτα! :lol:

 

Άβυσσος.... πάντως την γνώμη της ομοιοπαθητικού θα ακολουθήσω για τα εμβόλια.. και ερωτώ τον εαυτό μου : δηλαδή θα έχω 2 γιατρούς και θα ακολουθώ ότι μου αρέσει εμένα κάθε φορά ?

Αυτό δηλαδή είναι το σωστό ????????????? :?::?:

 

και όλες εσείς που λέτε ότι το παιδί χτύπησε 39 πυρετό αλλά δεν του δώσατε αντιπυρετικό είστε σίγουρες ότι κάνετε το σωστό ?

 

Η συμβατική γιατρός μου είπε ντεπόν πάνω από 38.

Η ομοιοπαθητικός μου είπε ντεπόν πάνω από 38,5.

 

Μόνο να είχα χρόνο.. χρόνο ... χρόνο... ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΙΑΤΡΙΚΗ να τελειώνει το ζήτημα! αλλά βλέπεις εδώ δεν βλέπω τι γράφω από την νύστα μου την μαύρη.... η Ιατρική με μάρανε !!!! :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Η συμβατική γιατρός μου είπε ντεπόν πάνω από 38.

Η ομοιοπαθητικός μου είπε ντεπόν πάνω από 38,5.

 

Η πλειοψηφία λέει 38,5!

Η συμβατική σου μάλλον αυτοσχεδιάζει ή δεν σέβεται... τη δημοκρατία και το πλειοψηφικό σύστημα!:lol:

 

Μόνο να είχα χρόνο.. χρόνο ... χρόνο... ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΙΑΤΡΙΚΗ να τελειώνει το ζήτημα!

 

Νομίζεις ότι τόσο εύκολα τελειώνει το ζήτημα; Μάλλον χειρότερα θα ήταν γιατί θα καταλάβαινες την αδυναμία της ιατρικής να βοηθήσει σε πάρα πολλές περιπτώσεις (από το συνάχι και την ακμή μέχρι πολύ σοβαρά θέματα...).

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο να αποφασίσεις, μακάρι να υπήρχε μαύρο και άσπρο και να το έβλεπες! Το κακό είναι ότι παλεύουμε με τις αποχρώσεις του γκρίζου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα μωρέ Τέση, βλέπεις; Τι είναι το σωστό και τι δεν είναι, τελικά είναι τόσο σχετικό... Γι' αυτό πήρα την απόφαση να φύγω... Είπα πως εδώ μπορεί οι πιθανότητες αρρώστιας να είναι μικρότερες και άρα λιγότερες οι επισκέψεις μας σε ειδικούς, γιατρούς -ομοιοπαθητικούς και μή- και σε νοσοκομεία...

Ένα άγχος βέβαια τό 'χω, μη νομίσεις πως ξέρω κι εγώ στα σίγουρα ποιο είναι εν τέλει το σωστό!!!

Όπως λέει και η Αγλαΐα με τις αποχρώσεις του γκρίζου παλεύουμέ όλοι... :(

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και η Αγλαΐα με τις αποχρώσεις του γκρίζου παλεύουμέ όλοι... :(

 

Όταν όμως αυτό το έχουμε συνειδητοποιήσει καλά έχουμε τις αναλογες προσδοκίες! :wink:

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το γράφεις φαίνεται κάπως απλοϊκό. Ψάχνουν και σε ψυχολογικό επίπεδο για φοβίες (φοβίες για αρρώστιες, ζώα, φυσικές καταστροφές, ατυχήματα...),

 

aglaia αυτά που αναφέρεις είναι πολύ μεγάλες δικές μου φοβίες, σημαίνει κάτι αυτό.??

 

 

Δεν σημαίνει κάτι για μένα και για τους περισσότερους. Η δική σου ζωή δυσκολεύεται και ίσως η ομοιοπαθητική θα μπορούσε να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Nα μωρέ Τέση, βλέπεις; Τι είναι το σωστό και τι δεν είναι, τελικά είναι τόσο σχετικό... Γι' αυτό πήρα την απόφαση να φύγω... Είπα πως εδώ μπορεί οι πιθανότητες αρρώστιας να είναι μικρότερες και άρα λιγότερες οι επισκέψεις μας σε ειδικούς, γιατρούς -ομοιοπαθητικούς και μή- και σε νοσοκομεία...

Ένα άγχος βέβαια τό 'χω, μη νομίσεις πως ξέρω κι εγώ στα σίγουρα ποιο είναι εν τέλει το σωστό!!!

Όπως λέει και η Αγλαΐα με τις αποχρώσεις του γκρίζου παλεύουμέ όλοι... :(

 

Η επαρχία έχει πολλά καλά, λες να μην μου αρέσει ο καθαρός αέρας ή η κρυστάλινη θάλασσα? δεν είμαι και τρελή :lol::lol::lol:

 

αλλά δεν νομίζω ότι σώνεσαι εκεί.. τουλάχιστον για τα προβλήματα που συζητάμε εδώ και από την άλλη δημιουργούνται και άλλα. Αυτό το λέω εγώ.. αυτό το διαλέγω εγώ...

Εσύ διαλέγεις επαρχία...

Αλλος ομοιοπαθητικό γιατρό..

άλλος συμβατικό...

το ίδιο είναι..

 

δεν υπάρχει σωστό και λάθος.. υπάρχει αυτό το γκρίζο που λέει η Αγλαία και πορευόμαστε με αυτό..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας να σας ρωτησω κατι? υπαρχει περιπτωση μετα απο μια εβδομαδα που καναμε το εμβολιο να παρουσιαστει πυρετος? της ηπατιτιδας καναμε.

 

Δεν ξέρω ειδικά για της ηπατίτιδας, αλλά οι παρενέργειες μπορούν να εμφανιστούν πολλές μέρες μετά τον εμβολιασμό. (Οι φαρμακευτικές εταιρίες γράφουν όμως μόνο τις παρενέργειες που παρατηρούνται τα πρώτα 24ωρα - γιατί άραγε;)

Link to comment
Share on other sites

Καθησυχαστική εμφανίζεται η εταιρεία Novartis όσον αφορά στο ενδεχόμενο να έχουν διατεθεί στην Ελλάδα παρτίδες εμβολίων κατά της μηνιγγίτιδας C, που προορίζονταν για τη Βρετανία και βρέθηκαν μολυσμένες με βακτήριο χρυσίζοντος σταφυλόκοκκου.

Ο διευθυντής επικοινωνίας της εταιρείας, Φιλίστορας Δεστεμπασίδης, δήλωσε στο ραδιοφωνικό σταθμό City 99,5 ότι «δεν έχει κυκλοφορήσει στη χώρα μας το συγκεκριμένο εμβόλιο».

 

Η βρετανική επιτροπή ελέγχου φαρμάκων διευκρίνισε ότι μερικά δείγματα που εξετάστηκαν βρέθηκαν θετικά και περιείχαν σταφυλόκοκκο, ο οποίος μπορεί να προκαλέσει δερματικές μολύνσεις, πνευμονίες ή μολύνσεις στο αίμα.

 

Εκπρόσωπος της επιτροπής πάντως διευκρίνισε ότι οι κίνδυνοι για τα παιδιά είναι «αμελητέοι» και υπογράμμισε ότι η απόσυρση των εμβολίων αποτελεί καθαρά μέτρο πρόληψης.

 

 

ΠΗΓΗ:

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=77832

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

έχω να πω ότι αμελητέοι κίνδυνοι = υπαρκτοί κίνδυνοι...

 

Άλλα σχόλια περιττεύουν...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...