Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Δεν είναι απαραίτητο να βγει αμέσως, μπορούμε και πρέπει να περιμένουμε να βγει (και 20 λεπτά μας λέγανε στη σχολή, μπορεί και παραπάνω και να μην το ξέρω εγώ).

 

Ξέρω τοκετό όπου η μητέρα (φίλη μου) θήλασε, έφαγε, κοιμήθηκε και όταν ξύπνησε, βγήκε ο πλακούντας!

Κανείς δεν διανοήθηκε να τον τραβήξει

 

 

Αν αρχίσουμε να τραβάμε, υπάρχει κίνδυνος να μην ξεκολλήσει καλά και να μείνει μέσα στη μήτρα μέρος του πλακούντα ή μεμβράνες, κάτι που είναι επικίνδυνο (γι αυτό μετά την έξοδο του πλακούντα εξετάζεται για να δούμε αν βγήκε ακέραιος, αυτό είναι πολύ σημαντικό)

Ακριβώς έτσι είναι γι αυτό και απορρώ με την άνεση που τόσοι μαιευτήρες τραβάνε... (μου σηκώνεται η τρίχα και μόνο που το σκέφτομαι...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είναι απαραίτητο να βγει αμέσως, μπορούμε και πρέπει να περιμένουμε να βγει (και 20 λεπτά μας λέγανε στη σχολή, μπορεί και παραπάνω και να μην το ξέρω εγώ).

 

Ξέρω τοκετό όπου η μητέρα (φίλη μου) θήλασε, έφαγε, κοιμήθηκε και όταν ξύπνησε, βγήκε ο πλακούντας!

Κανείς δεν διανοήθηκε να τον τραβήξει

 

super wow! Σε ποια χώρα γέννησε η φίλη σου; Γιατί στην Ελλάδα μου φαίνεται απίθανο να έγινε κάτι τέτοιο, εκτός αν έγινε σε στάβλο, με κτηνίατρο (τελικά οι κτηνίατροι είναι πιο ενημερωμένοι και πιο σωστοί και για το θηλασμό και για τον τοκετό! :cool: )

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης θεωρω περιττο τον γιατρο να καθεται ολες τις ωρες διπλα μου μεχρι να γεννησεις,αυτο που θεωρω απαραιτητο ειναι η μαια,σε εμενα εκεινη εκανε ολη την δουλεια,κ την ωρα των εξωθησεων ηρθε ο γιατρος μου.

Συγνώμη, αλλά τι αμοιβή παίρνει ο γιατρός, και τι αμοιβή παίρνει η μαία; Δεν θα έπρεπε να είναι το αντίστροφο;

Εμένα πάντως έκατσε μαζί μου η γιατρός (και η μαία) καθόλη τη διάρκεια του τοκετού, παρόλο που δεν απαίτησα κάτι τέτοιο. Και μου άρεσε πολύ που ήτανε και οι δύο μαζί μου (μέχρι και στην καφετέρια καθήσαμε και έφαγα κανονικά μεσημεριανό, με σπασμένα τα νερά!)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

super wow! Σε ποια χώρα γέννησε η φίλη σου; Γιατί στην Ελλάδα μου φαίνεται απίθανο να έγινε κάτι τέτοιο, εκτός αν έγινε σε στάβλο, με κτηνίατρο (τελικά οι κτηνίατροι είναι πιο ενημερωμένοι και πιο σωστοί και για το θηλασμό και για τον τοκετό! :cool: )

 

Στην Ελλαδίτσα!

 

και δεν ήταν κτηνίατρος αυτός που την ξεγέννησε! Φυσικά δεν έγινε σε κλινική ή νοσοκομείο, εκεί οι ειδικοί δεν θα την άφηναν...

 

Στο σπίτι γέννησε η μαμά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Rosie γιατι σου φαινεται περιεργο οτι ο γιατρος ηρθε τελευταια στιγμη?εαν ρωτησεις ολο το φορουμ οι πιο πολλες κοπελες ετσι εχουν γεννησει,με τον γιατρο να ερχεται την ωρα των εξωθησεων,εννοειται οτι ερχοταν κ κατα την διαρκεια των οδυνων.Παντως την πιο πολυ δουλεια την κανουν οι μαιες,να ρωτησω κατι ασχετο?στην καισσαρικη τι γινεται?η εκει αναγκαστικα το βγαζει ο γιατρος?η πρεπει να περιμενουν να δουν μηπως βγει μονος του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosie γιατι σου φαινεται περιεργο οτι ο γιατρος ηρθε τελευταια στιγμη?

Μα γιατί χρυσοπληρώνονται, ειδικά σε σχέση με την αμοιβή της μαίας! Τότε ποιος είναι ο ρόλος του;

Σε πολλές χώρες της Ευρώπης (π.χ. στην Αγγλία όπου γέννησαν φίλες μου), τον τοκετό τον αναλαμβάνουν αποκλειστικά οι μαίες, και μόνο αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα παρεμβαίνει ο γυναικολόγος που εφημερεύει στο νοσοκομείο.

Φυσικά ο Michel Odent υποστηρίζει ότι ούτε καν μαία δεν πρέπει να παραβρίσκεται στον τοκετό (και είναι πολύ αρνητικός με την παρουσία του συζύγου), αλλά μια doula (μετάφραση στα ελληνικά?) η οποία θα παρέβει ελάχιστα στη διαδικασία.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο με ΤΙΠΟΤΑ,γιατι να καταργησω ετσι τον γιατρο?δηλ παω κανω ολες τις εξετασεις σε εκεινον,για να ειμαι σιγουρη οτι το παιδι μου ειναι υγιεστατο,αλλα στον τοκετο δεν τον χρειαζομαι?μονο εαν χρειαστει η doula τοτε να τον φωναξουν για να μου κανουν καισσαρικη?Δεν θα μπορουσα με τιποταδεν εχω εμπιστοσυνη μονο σε μια μαια,θελω να βρισκεται καπου κοντα κ ο γιατρος μου,ωστε εαν συμβει κατι να παρεμβει,δεν μπορω να ειμαι τοσο προχωρημενη

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο Michel Odent έχει γεννήσει πολλές φορές? εντάξει μην φτάσουμε στο άλλο άκρο όπου γένναγαν στα χωράφια και ποιος νοιαζόταν για μωρό και μάνα! οι άνθρωποι δεν είναι αναλώσιμοι και η επιστήμη έχει προχωρήσει για να μας βοηθάει όχι για να την αποστρεφόμαστε ως και καλά προχωρημένοι

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο με ΤΙΠΟΤΑ,γιατι να καταργησω ετσι τον γιατρο?δηλ παω κανω ολες τις εξετασεις σε εκεινον,για να ειμαι σιγουρη οτι το παιδι μου ειναι υγιεστατο

 

Vann θα σε απογοητεύσω τώρα, αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι το μωρό σου θα είναι υγιέστατο! Πώς μπορούνε να το ξέρουνε δηλαδή;

Και στις χώρες που ξεγεννάνε αποκλειστικά οι μαίες (στις περισσότερες αναπτυγμένες δηλαδή), αυτές είναι που παρακολουθούνε και την εγκυμοσύνη, δεν πάνε σε γυναικολόγους οι γυναίκες. Έχεις ακούσει ποτέ να λένε π.χ. ότι η Ολλανδία έχει πρόβλημα με τις γέννες και ότι γυναίκες και νεογνά εκεί πέρα κινδυνεύουνε γιατί δεν χρησιμοποιούνε γυναικολόγους για ρουτινώδεις διαδικασίες;

 

Δεν θα μπορουσα με τιποταδεν εχω εμπιστοσυνη μονο σε μια μαια,θελω να βρισκεται καπου κοντα κ ο γιατρος μου,ωστε εαν συμβει κατι να παρεμβει,δεν μπορω να ειμαι τοσο προχωρημενη

Έτυχε να γνωρίσω από κοντά μερικές μαίες και τις βρήκα πολύ μορφωμένες και ενημερωμένες, θα μπορούσα εύκολα να τις εμπιστευθώ. Μην ξεχνάς ότι η γέννα είναι μια απολύτως φυσική διαδικασία, και όχι μια ιατρική παρέμβαση. Πώς γεννάνε τα ζώα και για αιώνες αιώνων οι γυναίκες;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου, κ χωρις να εχω κανενα απολυτος προβλημα ουτε ηλικιακα αλλα ουτε κ σε θεμα εξετασεων,ζητησα απο μονη μου να κανω αμνιο, μονο κ μονο γιατι ειναι η μοναδικη διαγνωστικη εξεταση.

Εγω δεν θα μπορουσα να γεννησω χωρις την παρουσια γιατρου,κ σου μιλαω για μενα προσωπικα,δεν κατηγορω τις διαφορετικες αποψεις,απλα εγω θα το φοβομουν παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο Michel Odent έχει γεννήσει πολλές φορές?

 

Μου άρεσε αυτό :) Κι εγώ είμαι της απόψης ότι μόνο γυναίκες που βίωσαν τον τοκετό θα ήταν καλύτερα να ασχολούνται με τη γέννα, γι' αυτό υποστηρίζω τις μαίες και επέλεξα γυναίκα γυναικολόγο.

 

εντάξει μην φτάσουμε στο άλλο άκρο όπου γένναγαν στα χωράφια και ποιος νοιαζόταν για μωρό και μάνα! οι άνθρωποι δεν είναι αναλώσιμοι και η επιστήμη έχει προχωρήσει για να μας βοηθάει όχι για να την αποστρεφόμαστε ως και καλά προχωρημένοι

Πάντως εδώ θα αναφέρω ότι ο Michel Odent είναι από τους μεγαλύτερους επιστήμονες στο χώρο της μαιευτικής.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί χρυσοπληρώνονται, ειδικά σε σχέση με την αμοιβή της μαίας! Τότε ποιος είναι ο ρόλος του;

Σε πολλές χώρες της Ευρώπης (π.χ. στην Αγγλία όπου γέννησαν φίλες μου), τον τοκετό τον αναλαμβάνουν αποκλειστικά οι μαίες, και μόνο αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα παρεμβαίνει ο γυναικολόγος που εφημερεύει στο νοσοκομείο.

Φυσικά ο Michel Odent υποστηρίζει ότι ούτε καν μαία δεν πρέπει να παραβρίσκεται στον τοκετό (και είναι πολύ αρνητικός με την παρουσία του συζύγου), αλλά μια doula (μετάφραση στα ελληνικά?) η οποία θα παρέβει ελάχιστα στη διαδικασία.

 

Χρυσοπληρώνουμε τους γιατρούς γιατί 8/10 περιπτωσεις στην Ελλάδα κινδυνεύει η ζωη του μωρού (τυλιγμενο μωρό σαν το κακορέτσι, ερχεται αναποδα, πεφτουν οι σφυγμοι, δεν υπάρχει διαστολή, δίδυμα, μητερα ανω των 35, πολύτιμη κύηση).

Δεν εμπιστευόμαστε τις μαίες γιατί από τη στιγμή που οι γιατροί τραβούν πλακούντες, δίνουν χαπια για να σταματησει ο θηλασμός κλπ, φαντασου πώς θα ειναι να ξεγεννας με μαία. Πως να την εμπιστευτεις αφου γιατροι με ειδικοτητα στη μαιευτική κανουν τετοιες π@π@ρες φαντασου τι θα κανουν οι μαιες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα :)

μια ερώτηση προς την Rosie :

γιατί αυτός ο κ Odent είναι αντίθετος με την παρουσία του συζύγου στον τοκετό; απο περιέργεια θα ήθελα να ακούσω και αυτή την άποψη.

πληροφοριακά ο γιατρός μου ήταν συνέχεια μαζί μου,πολλές ώρες, δεν έιχα μαία, αλλά ο συζυγος έκανε όλη τη δουλειά :P

πέρναγαν οι μαίες του μαιευτηρίου και τον έβλεπαν να μου δίνει οδηγίες για τις αναπνοές και για το πως να σπρώχνω αργότερα, μια τον ρώτησε αν είναι του χώρου :shock: , χα, χα, καμία σχέση βέβαια.

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοπληρώνουμε τους γιατρούς γιατί 8/10 περιπτωσεις στην Ελλάδα κινδυνεύει η ζωη του μωρού (τυλιγμενο μωρό σαν το κακορέτσι, ερχεται αναποδα, πεφτουν οι σφυγμοι, δεν υπάρχει διαστολή, δίδυμα, μητερα ανω των 35, πολύτιμη κύηση).

Τώρα ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα, και δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ για να το συζητήσουμε. Θα μπορούσα να σου ανταπαντήσω για την κάθε μια από τις περιπτώσεις που ανέφερες πιο πάνω, αλλά και πάλι θα πάμε πολύ βαθιά. Όπως και με το θέμα των εμβολίων, καλά είναι να ενημερωνόμαστε ορθά πριν σχηματίσουμε και εκφέρουμε άποψη.

 

 

Δεν εμπιστευόμαστε τις μαίες γιατί από τη στιγμή που οι γιατροί τραβούν πλακούντες, δίνουν χαπια για να σταματησει ο θηλασμός κλπ, φαντασου πώς θα ειναι να ξεγεννας με μαία. Πως να την εμπιστευτεις αφου γιατροι με ειδικοτητα στη μαιευτική κανουν τετοιες π@π@ρες φαντασου τι θα κανουν οι μαιες.

Μάλλον δεν είχες ποτέ αρκετή επαφή με μια μαία. Ή, εναλλακτικά, οι μαίες που γνώρισα εδώ στην Ελλάδα να ήτανε σπάνιες περιπτώσεις, γιατί όχι μόνο δεν υποστηρίζουν τα πιο πάνω, αλλά και τα αποδοκιμάζουν.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα :)

μια ερώτηση προς την Rosie :

γιατί αυτός ο κ Odent είναι αντίθετος με την παρουσία του συζύγου στον τοκετό; απο περιέργεια θα ήθελα να ακούσω και αυτή την άποψη.

πληροφοριακά ο γιατρός μου ήταν συνέχεια μαζί μου,πολλές ώρες, δεν έιχα μαία, αλλά ο συζυγος έκανε όλη τη δουλειά :P

πέρναγαν οι μαίες του μαιευτηρίου και τον έβλεπαν να μου δίνει οδηγίες για τις αναπνοές και για το πως να σπρώχνω αργότερα, μια τον ρώτησε αν είναι του χώρου :shock: , χα, χα, καμία σχέση βέβαια.

 

Τώρα δεν βρίσκω το άρθρο στο οποίο αναφέρεται σ' αυτό, αλλά υποστηρίζει ότι ο οποιοσδήποτε παρευρίσκεται στον τοκετό, και ειδικά ο πατέρας, αποσπά την προσοχή της μητέρας από τη διαδικασία του τοκετού. Η μητέρα θα πρέπει να ασχολείται μόνο με τον τοκετό, να βρίσκεται σ' άλλο "πλανήτη" εκείνες τις ώρες. Βρήκα αυτό όμως που έγραψε:

 

...

If you opt for a birth by the vaginal route, I can just mention what I have understood after half a century of experience. The best way to avoid serious perineal damage is to create the conditions for an authentic 'fetus ejection reflex.' This means that the baby is born after a very short series of irresistible contractions without any room for voluntary movements. In this case the mother, who is 'on another planet,' is able to find a complex posture perfectly adapted to the particular case. It is usually an asymmetrical bending forward posture. Very few people can understand what a fetus ejection reflex is because it is more often than not transformed into a second stage of labor with voluntary movements. It does not occur if there are several persons around. It does not occur if there is a birth attendant who behaves like a guide, or a 'coach,' or a support person. It does not occur if somebody wants to 'take care of the perineum.' It does not occur in the presence of the baby's father. The best situation I know for a fetus ejection reflex is nobody around, but an experienced, low-profile, motherly, and silent midwife... a midwife able to remain silent even when the mother-to-be says silly words, such as, for example, "kill me," "let me die," etc... a midwife who will just make sure that the baby will not fall down on the floor.

 

Πάντως και μένα ο άντρας μου ήτανε καθόλη τη διάρκεια του τοκετού, και δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα χωρίς αυτόν!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

αλλά μια doula (μετάφραση στα ελληνικά?) η οποία θα παρέβει ελάχιστα στη διαδικασία.

 

 

Επειδή το είχα και εγώ απορία μετά από έρευνες κατέληξα στο εξής:

Η doula είναι ελληνικότατο "δούλα" από το δουλεία και μάλλον ήταν οι λεγόμενες πρακτικές που βράζαν νερό και πετσέτες παλιότερα..

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το να γεννήσει κάποια γυναίκα στο σπίτι, δε σημαίνει ότι δε θα κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις ΄(βασικά αυτές που θεωρεί απαραίτητες). ΄΄Οταν έκανα τα μαθήματα ψυχοπροφύλαξης έμαθα ότι ο γιατρός δεν είναι απαραίτητος - είχα διαφορετική αντίληψη μέχρι τότε. Φυσικά εμπιστεύθηκα τις μαίες μου (και δεν το μετανιώνω για τον τοκετό, αλλά δε με βοήθησαν στο θηλασμό). Βέβαια, τώρα έχω μάθει κι άλλα πράγματα και πιστεύω ότι είναι καλύτερος ο τοκετός στο σπίτι (αν όλα πάνε καλά φυσικά) Και με το καλύτερος εννοώ μη παρεμβατικός έχοντας το μωρό συνεχώς κοντά σου. Στην Ελλάδα τα πράγματα πάντως έχουν εμπορευματοποιηθεί πάρα πολύ, και ο φόβος μας είναι αυτός που στηρίζει τη "βιομηχανία τοκετών". Αν οι γιατροί ενημέρωναν σωστά και παρείχαν στήριξη στις μαμάδες, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Και το λέω, γιατί στο 2ο και 3ο μωρό επισκεπτόμουν γυναικολόγο στην οποία είχα πει από την αρχή ότι θα γεννήσω στο νοσοκομείο και εκείνη δεν είχε κανένα πρόβλημα να με παρακολουθεί. Μάλιστα στις τελευταίες επισκέψεις μού είχε πει: "Μην ανησυχείς θα το βγάλεις σαν αυγό" (γελώντας βεβαια, αυτό το βρήκα και εγώ πολύ αστείο - σε αντίθεση με την ατάκα του προηγούμενου γιατρού)

 

Αλλα μια και είμαστε στα εμβόλια, να σας πω τι έγινε σήμερα. Πήγα να πάρω το γιο μου από το σχολείο και μαθαίνω από τους αλλους γόνεις ότι κάνανε το δοκιμαστικό για το εμβόλιο της φυματίωσης. Χωρίς να ενημερώσουν κανέναν γονέα. Ειπα ότι δε θέλω να κάνουμε το κανονικό εμβόλιο, ο διευθυντής μού είπε ότι είναι στα υποχρεωτικά, διαβασμένη εγώ του είπα ότι καλύπτομαι νομικά να επιλέξω ποια εμβόλια θέλω να κάνει το παιδί μου και ζήτησε μια υπεύθυνη δήλωση. Βέβαια, το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να μην στείλω το παιδί στο σχολείο εκείνη τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα και εγώ απορία μετά από έρευνες κατέληξα στο εξής:

Η doula είναι ελληνικότατο "δούλα" από το δουλεία και μάλλον ήταν οι λεγόμενες πρακτικές που βράζαν νερό και πετσέτες παλιότερα..

Ευχαριστούμε για την πληροφορία αυτή, ποτέ δεν θα το φανταζόμουνα, αν και η λέξη αυτή δεν μου ακουγότανε λατινογενής...

Άσχετο, felinidoc υποθέτω ότι εισαι γιατρός, σωστά; αν δεν σε πειράζει, μπορείς να μας πεις την ειδίκευσή σου, από περιέργεια και μόνο.

Ελπίζω να μην δόθηκε η εντύπωση ότι είμαι εναντίον των γιατρών, αντιθέτως, έχω αρκετούς πολύ καλούς φίλους γιατρούς που τους συμβουλεύομαι συχνά. Είμαι απλά εναντίον των μη απαραίτητων ιατρικών παρεμβάσεων...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

θα επναελθω λιγο στο θεμα φαρμακοβιομηχανιες , ιατρικοι επισκεπτες εμβολια κερδη κλπ

ειδες κανεις χτες την εκπομπη στο skai ?

τους φακελους νομιζω λεγετε δεν ειμαι και σιγουρη !

(σορι αν το εχετε αναφερει ..δεν ειδα τις δημοσιευσεις...)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μια και είμαστε στα εμβόλια, να σας πω τι έγινε σήμερα. Πήγα να πάρω το γιο μου από το σχολείο και μαθαίνω από τους αλλους γόνεις ότι κάνανε το δοκιμαστικό για το εμβόλιο της φυματίωσης. Χωρίς να ενημερώσουν κανέναν γονέα. Ειπα ότι δε θέλω να κάνουμε το κανονικό εμβόλιο, ο διευθυντής μού είπε ότι είναι στα υποχρεωτικά, διαβασμένη εγώ του είπα ότι καλύπτομαι νομικά να επιλέξω ποια εμβόλια θέλω να κάνει το παιδί μου και ζήτησε μια υπεύθυνη δήλωση. Βέβαια, το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να μην στείλω το παιδί στο σχολείο εκείνη τη μέρα.

 

Ειδικά αυτό το εμβόλιο μπορείς να αρνηθείς άνετα να το κάνει το παιδί. Είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουνε προκαταβολικά και να δώσουνε χαρτί να συμπληρώσεις σε περίπτωση που δεν επιθυμείς να το κάνει το παιδί (και στο χαρτί δεν χρειάζεται να αναφέρεις τους λόγους!). Τώρα η mantoux είναι καλό να γίνεται κάθε 1,5 με 2 περίπου χρόνια σε περίπτωση που δεν κάνεις το εμβόλιο, ώστε να ξέρεις αν το παιδί έχει έρθει σε επαφή με τον βάκιλλο της φυματίωσης. Μάλιστα υπάρχουν λοιμωξιολόγοι παιδίατροι που λένε πως επειδή το εμβόλιο δεν προστατεύει από όλους τους τύπους της φυματίωσης, είναι καλύτερο πλέον να μη γίνεται και να ελέγχονται τα παιδιά περιοδικά με mantoux. Κανονικά θα πρέπει να δώσουν χαρτιά με τα τηλέφωνα του φορέα που το κάνει ώστε να μπορέσεις να επικοινωνήσεις μαζί τους και να συνεννοηθείς. Απ' όσο ξέρω, μπορούν οι μαμάδες να είναι παρούσες εκείνη τη μέρα και είναι αδιανόητο να γίνει χωρίς ενημέρωση, αφού πρέπει να συμπληρωθεί στο βιβλιάριο τόσο η ημερομηνία που έγινε η mantoux, όσο και το αποτέλεσμα μετά από τρεις μέρες! Άρα θα πρέπει τα παιδιά να έχουν μαζί τους τα βιβλιάρια! Ποιος φορέας το έκανε; Η Νομαρχία ή ο Δήμος;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου τεση (ελπίζω να εισαι καλα)

ηταν πολυ ωραια ελληνικη εκδοση περι φαμρμακοβιομηχανιων ...(ηταν αργα το βραδυ )

τεσπα αυτο που αρεσε που ειπωθηκε ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ...ειναι οτι

σε καθε παρενεργεια (καλα υποθηκαν πολλα αλλα μεταξυ αλλων λεμε ....) για οποιοδηποτε φαρμακο υπαρχει η λεγομενη κιτρινη καρτα που ο θεραπων ιατρος ειναι υποχρεωμενος να συμπληρωνει και να στελνει στον ΕΟΦ...

το παραλογο ειναι οτι οι γιατροι ΑΝ την συμπληρωσουν ...την στελνουν οχι στον ΕΟΦ αλλα στην φαρμακοβιομηχανια ....

σε ερωτηση προς τον διευθυντη του ΕΟΦ αν λαμβανει αυτες τις καρτες ...ειπε ΝΑΙ

αποπου ρωτησε ο δημοσιαογραφος

απο τις εταιριες ....θεωρουμε μαλιστα οτι μας βοηθανε κι ολας μιας και κανουν ξεκαθαρησμα των παρενεργιων ..!!!!!!!!!! :roll::roll::roll::roll::roll:

επισης αλλο καλο .....υπαρχει νομος λεει που η καθε εταιρια μπορει να διαθετει μονο το 7 % σε μαρκετινκγ ..... οταν ρωτηθηκε διευθυντης ελληνικης φαρμακοβιομηχανιας ποσα διαθετει για διαφημιση και μαρκετινκγ ειπε κοντα 25 με 30 %

και ρωτηθηκε μα αυτο δεν ειναι παρανομο

ειπε λοιπον ο νομος ειναι αννεργος!!!! :roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, felinidoc υποθέτω ότι εισαι γιατρός, σωστά; αν δεν σε πειράζει, μπορείς να μας πεις την ειδίκευσή σου, από περιέργεια και μόνο.

 

Αναισθησιολόγος.

 

Ελπίζω να μην δόθηκε η εντύπωση ότι είμαι εναντίον των γιατρών, αντιθέτως, έχω αρκετούς πολύ καλούς φίλους γιατρούς που τους συμβουλεύομαι συχνά. Είμαι απλά εναντίον των μη απαραίτητων ιατρικών παρεμβάσεων...

 

Δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτηση μετά τις πρώτες 5/6 σελίδες μέχρι και τώρα που άνοιξα την τελευταία και διάβασα αυτό που είχες γράψει.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλά είμαι άρια.. αν και ακόμα στη δουλειά οπότε καταλαβαίνεις..

 

ελπίζω να είσαι και εσύ, ευχαριστούμε για την ενημέρωση.. κρίμα που έχασα την εκπομπή θα ήθελα πολύ να την δω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...