Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

ειναι να κανουμε το ΜΜr σε μια εβδομαδα και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα προβληματισμενη.... :? ενς δηλ σεφτομαι να το κα8υστερησω απο την αλλη λεω μηπως 8α κανω λα8ος.......

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eιδικά για το mmr κι έπειτα από κάμποσο προβληματισμό:

 

Το mmr χορηγείται για να ανοσοποιήσει το μωρό έναντι τριων ασθενειών:

1. της ιλαράς

2. της ερυθράς

3. της παρωτίτιδας.

Καμία από αυτές τις ασθενειες δε μου φαίνεται φοβερή και μάλιστα όταν τις περνάει ένα μικρό παιδί...

από την άλλη μεριά το mmr ενοχοποιείται για πρόκληση αυτισμού παρόλο που επισήμως δίνονται όλες οι διαβεβαιώσεις πως είναι ασφαλές... Όσο ασφαλές μπορεί να είναι ένα πολυδύναμο εμβόλιο...

Βέβαια υπάρχει και η ανάλογη τρομοκρατία για επιπλοκές π.χ. εγκεφαλίτιδα από ιλαρά ή όρχείτιδα από μαγουλάδες... βέβαια και οι επιπλοκές αυτές είναι υπαρκτές όμως εγώ προσωπικά δε γνωρίζω κανένα παιδί που να έπαθε ανεπανόρθωτη βλάβη από ιλαρά, από ερυθρά ή από παρωτίτιδα...

Επέλεξα να μην κάνω στην κόρη μου το συγκεκριμένο εμβόλιο παρά όταν θα έχει περάσει την παιδική ηλικία...

 

Αυτή όμως είναι η δική μου γνώμη με βαση όλα όσα έχω ανακαλύψει τελευταία και διάφορα άλλα προσωπικά μου βιώματα...

 

Για το δικό σου παιδί η απόφαση και η ευθύνη φυσικά και ανήκει σε σένα...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες είχα πολλή δουλειά για να μπω στη συζήτηση αλλά σας παρακολουθούσα με ενδιαφέρον τακτικά :)

Διέκρινα ένα "φόβο" από κάποιες κοπέλες για την πιθανή επιλογή τους να μην εμβολιάσουν, οπότε σκέφτηκα να σας δώσω το λινκ μιας συζήτησης στο φόρουμ του Mothering που επίσης παρακολουθούσα τελευταία:

http://www.mothering.com/discussions/showthread.php?t=1027974

Μου άρεσε πολύ η συζήτηση αυτή γιατί είναι κάπως πιο φιλοσοφημένη από τις υπόλοιπες συζητήσεις για τα εμβόλια (και το Mothering έχει αμέτρητα φόρουμς συζητήσεων για τα εμβόλια). Αρχίζει με το ερώτημα που θέτει μια κοπέλα για το μέχρι που πρέπει να φθάσουμε προκειμένου να αποτρέψουμε μια πιθανή αρρώστια ή το θάνατο. Επειδή δεν μπορώ να εκφράσω πολύ καλά στα ελληνικά το παραθέτω και όπως γράφτηκε:

"how much can one try to prevent before "preventing life from ending" ends up taking up most your life? (if that makes sense)... it seems more and more these days that every ounce of life is spent trying to keep life alive! To us, it makes no sense. I hope this doesn't come out the wrong way, I'm being rather forthright here, but we truly believe that life should happen naturally".

Αυτό το ερώτημα είχα πάντοτε κι εγώ, αλλά έγινε πιο έντονο από τότε που έμεινα έγκυος και απέκτησα μωράκι. Άρχισε με την απόφαση μου να μην κάνω την αυχενική διαφάνεια (γνωστός γυναικολόγος σχεδόν με έβρισε για την "ανεύθυνη" απόφασή μου αυτή!!!), να αποφύγω τους ρουτινώδεις υπέρηχους, να μην φυλάξω τα βλαστοκύτταρα κτλ. Όλες οι πιο πάνω αποφάσεις πάρθηκαν μετά από πολλή έρευνα και εσωτερικό προβληματισμό, αλλά και πάλι κάποιος φόβος μέσα μου υπήρχε, ειδικά γιατί οι αποφάσεις αυτές πήγαιναν ενάντια στο (ελληνικό) κατεστημένο. 'Εψαχνα συχνά εξωτερική επιβεβαίωση για όλες αυτές τις αποφάσεις μου, και φάνηκα τυχερη που η γυναικολόγος μου με κατανοούσε και με στήριζε. Αυτό όμως που μου είπε και ήτανε καθοριστικό για μένα στο ν' αλλάξω την εσωτερική μου διαμάχη για εξωτερική επιβεβαίωση, ήτανε ότι δεν μπορούμε να δημιουργούμε και να φέρνουμε στον κόσμο μια καινούργια ζωή περιτριγυρίζοντάς την με όλες μας τις φοβίες, που είτε μας επιβάλλει η κοινωνία ή ο ίδιος μας ο εαυτός. Συγκεκριμένα θυμάμαι που μου είπε ότι θεωρεί απαράδεκτο την ώρα που έρχεται στον κόσμο ένα παιδάκι αμέσως να κάνουμε την αρνητική σκέψη ότι κάτι πολύ κακό ενδεχομένως να συμβεί στο μέλλον, γι' αυτό διευθετούμε τη λήψη των βλαστοκυττάρων...

Παρόμοια είναι και η περίπτωση των εμβολίων. Τα εμβόλια είναι μια καλοστημένη επιχείρηση βασισμένη στο φόβο μας, όπως λέει και ο τίτλος ενός πολύ καλού βιβλίου που καταπιάνεται με το θέμα αυτό ("Vaccination: A Business Based on Fear" by Dr Gerhard Buchwald).

Αναφέρω τα πιο πάνω όχι γιατί είμαι απόλυτη με τα θέματα αυτά και διαφωνώ με τις αντίθετες απόψεις, αλλά σαν τις σκέψεις και τις εμπειρίες μου σχετικά με την πρόληψη και τον φόβο μας.

Αν έχετε χρόνο διαβάστε και τη συζήτηση αυτή στο Mothering και αν θέλετε να αρχίσουμε και την δική μας συζήτηση πάνω σ' αυτό, είμαι μέσα! Σαν ακαδημαϊκός έχω προτίμηση στις θεωρητικές και φιλοσοφικές συζητήσεις :) , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αγνοώ τις εμπειρικές μελέτες και τα ευρήματά τους.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εύη, ξέρεις πόσες φορές αναρωτήθηκα ακριβώς το ίδιο πράγμα; Και πρίν γεννήσω και κατά τη διάρκεια κάθε εγκυμοσύνης και μετά... Πως ξοδεύουμε τη μισή μας ζωή προσπαθώντας υποτίθεται να εξασφαλίσουμε την άλλη μισή... Και εν τέλει καταλήγουμε χωρίς ζωή... Ορισμένοι τουλάχιστον από εμάς!

Δεν έχω χρόνο να μπω στη συζήτηση του mothering αλλά θα προσπαθήσω να βρω αύριο. το έβαλα ήδη στα αγαπημένα...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα "υποχρεωτικά" εμβόλα γίνονται υποχρεωτικά και γι΄αυτους που δεν θέλουν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους. Τι εννοώ-θα ηθελα άπό κάποιες παιδικές ασθένιες το παιδί μου να ανοσοποιηθει με το φυσικό τρόπο που ανοσοποιούνταν τα παιδιά τόσους αιώνες-πώς όμως θα βρω παιδί με ανεμοβλογιά για να κολλήσει και το παιδί μου από τη στιγμή που όλα εμβολιάζονται. Και επειδή στο συγγενικό μου περιβάλλον είδα περιπτώσεις ενηλίκων να αρρωσταίνουν από παιδικές αρρωστιες και να ταλαιπωρούνται απίστευτα, αφου οι γιατροί δεν ηταν σε θέση να αναγνωρίσουν παρωτίτιδα και ανεμοβλογια σε ενηλικα, αναγκάζομαι να εμβολιασω και εγω το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και επειδή στο συγγενικό μου περιβάλλον είδα περιπτώσεις ενηλίκων να αρρωσταίνουν από παιδικές αρρωστιες και να ταλαιπωρούνται απίστευτα, αφου οι γιατροί δεν ηταν σε θέση να αναγνωρίσουν παρωτίτιδα και ανεμοβλογια σε ενηλικα, αναγκάζομαι να εμβολιασω και εγω το παιδί μου.

Μα τα πιο πολλά εμβόλια (αν όχι όλα) δεν σου προσφέρουν δια βίου ανοσοποίηση (στο βαθμό που δεχόμαστε ότι πράγματι προσφέρουν ανοσοποίηση). Οπότε γιατί να ταλαιπωρήσεις το ανοσοποιητικό σύστημα ενός μικρού παιδιού με κάποιο εμβόλιο και να μην εμβολιαστεί ως ενήλικας αν το επιθυμεί;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Aυτό μπορεί να γίνει και αργότερα... αφού όπως λες δεν υπάρχουν φορείς των ασθενειών, ποιος ο λόγος να βιαζόμαστε;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή στο συγγενικό μου περιβάλλον είδα περιπτώσεις ενηλίκων να αρρωσταίνουν από παιδικές αρρωστιες και να ταλαιπωρούνται απίστευτα, αφου οι γιατροί δεν ηταν σε θέση να αναγνωρίσουν παρωτίτιδα και ανεμοβλογια σε ενηλικα, αναγκάζομαι να εμβολιασω και εγω το παιδί μου.

Μα τα πιο πολλά εμβόλια (αν όχι όλα) δεν σου προσφέρουν δια βίου ανοσοποίηση (στο βαθμό που δεχόμαστε ότι πράγματι προσφέρουν ανοσοποίηση). Οπότε γιατί να ταλαιπωρήσεις το ανοσοποιητικό σύστημα ενός μικρού παιδιού με κάποιο εμβόλιο και να μην εμβολιαστεί ως ενήλικας αν το επιθυμεί;

Ορισμένα εμβολια για παιδικές ασθένειες γινονται μεχρι την ηλικία των 12 ετών

Link to comment
Share on other sites

Μηπως παραγινομαστε λιγακι παρανοικες στην τελικη και με τις παιδικές αρρώστιες;;

Εντάξει και απο κρυωμα μια στις 1000 μπορει να γινει σοβαρη επιπλοκη.... :roll:

Αποφασισα να το χαλαρωσω λιγο το θεμα και να δω πως πάει πρωτα με το θηλασμό και ξεχνάω τα εμβόλια για μερικούς μήνες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πρέπει μάλλον να μεταφραστεί και στα ελληνικά για να δίνεται στους παιδιάτρους να το υπογράψουν πριν από κάθε εμβολιασμό:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/03/03/A-Vaccine-Form-You-Can-Give-to-Your-Pediatrician.aspx

Ενδιαφέρον είναι και το πιο κάτω flyer το οποίο εξηγεί πώς να προσέξεις σημάδια από παρενέργειες των εμβολιασμών:

http://mercola.fileburst.com/PDF/nvic-flyer-vaccinations.pdf

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και επειδή στο συγγενικό μου περιβάλλον είδα περιπτώσεις ενηλίκων να αρρωσταίνουν από παιδικές αρρωστιες και να ταλαιπωρούνται απίστευτα, αφου οι γιατροί δεν ηταν σε θέση να αναγνωρίσουν παρωτίτιδα και ανεμοβλογια σε ενηλικα, αναγκάζομαι να εμβολιασω και εγω το παιδί μου.

Μα τα πιο πολλά εμβόλια (αν όχι όλα) δεν σου προσφέρουν δια βίου ανοσοποίηση (στο βαθμό που δεχόμαστε ότι πράγματι προσφέρουν ανοσοποίηση). Οπότε γιατί να ταλαιπωρήσεις το ανοσοποιητικό σύστημα ενός μικρού παιδιού με κάποιο εμβόλιο και να μην εμβολιαστεί ως ενήλικας αν το επιθυμεί;

Ορισμένα εμβολια για παιδικές ασθένειες γινονται μεχρι την ηλικία των 12 ετών

 

οκ τότε κάντο στα 10 στα 11 στα 12 ...

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα θυμάμαι που μου είπε ότι θεωρεί απαράδεκτο την ώρα που έρχεται στον κόσμο ένα παιδάκι αμέσως να κάνουμε την αρνητική σκέψη ότι κάτι πολύ κακό ενδεχομένως να συμβεί στο μέλλον, γι' αυτό διευθετούμε τη λήψη των βλαστοκυττάρων...

 

Αν δεν κάνω λάθος, μιλάς για τον ομφάλιο λώρο (και γω δυσκολεύομαι μερικές φορές με τα ελληνικά :oops: ).

Ο ομφάλιος λώρος δεν πρέπει να κόβεται όσο ακόμα πάλλεται και υπάρχει ακόμα αίμα. Το αίμα αυτό πρέπει να αποροφηθεί απ'το μωρό, γιατί είναι δικό του, και το χρειάζεται άμεσα, όχι μετά από κάποια χρόνια, για κάποια υποτιθέμενη αρρώστια.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα θυμάμαι που μου είπε ότι θεωρεί απαράδεκτο την ώρα που έρχεται στον κόσμο ένα παιδάκι αμέσως να κάνουμε την αρνητική σκέψη ότι κάτι πολύ κακό ενδεχομένως να συμβεί στο μέλλον, γι' αυτό διευθετούμε τη λήψη των βλαστοκυττάρων...

 

Αν δεν κάνω λάθος, μιλάς για τον ομφάλιο λώρο (και γω δυσκολεύομαι μερικές φορές με τα ελληνικά :oops: ).

Ο ομφάλιος λώρος δεν πρέπει να κόβεται όσο ακόμα πάλλεται και υπάρχει ακόμα αίμα. Το αίμα αυτό πρέπει να αποροφηθεί απ'το μωρό, γιατί είναι δικό του, και το χρειάζεται άμεσα, όχι μετά από κάποια χρόνια, για κάποια υποτιθέμενη αρρώστια.

 

Ιατρικά δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό..

η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν ήθελα να το κάνω με αυτή την λογική (ήμουν σίγουρη πως θα ήταν καλά το παιδάκι μου).. αλλά δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ... τώρα.. που φύγαν οι ορμόνες και έχω ηρεμήσει. (η εγκυμοσύνη μου ήταν εφιάλτης...)

πιστεύω πως δεν είναι κακό να εκμεταλευόμαστε ότι κατακτά η επιστήμη..

Link to comment
Share on other sites

Ο ομφάλιος λώρος δεν πρέπει να κόβεται όσο ακόμα πάλλεται και υπάρχει ακόμα αίμα. Το αίμα αυτό πρέπει να αποροφηθεί απ'το μωρό, γιατί είναι δικό του, και το χρειάζεται άμεσα, όχι μετά από κάποια χρόνια, για κάποια υποτιθέμενη αρρώστια.

 

Σωστά. Να τι λέει και ο Michel Odent για το θέμα:

 

Conventional pregnancy magazines are full of ads and articles on banking cord blood. Is this just a profit-driven trend or is there value to it?

Women who are supposed to give birth to the baby and to deliver the placenta without any drug should be reluctant to bank cord blood. When the physiological processes are not disturbed, human mothers have the capacity to reach a very high peak of the hormone oxytocin soon after the birth. This peak of oxytocin is vital, first because it is necessary for a safe delivery of the placenta without any blood loss, and also because oxytocin is undoubtedly the main hormone of love. This release of oxytocin is possible (in a warm place) if the mother, who is still 'on another planet', is not distracted at all and has nothing else to do than to feel the contact with the baby's skin, to look at the baby's eyes, and to smell the baby. Imagine a mother who has just given birth and who has forgotten the rest of the world while discovering her newborn baby. Then a practitioner arrives with clamps and scissors to collect a sufficient amount of blood from the cord. What a dangerous distraction! The risk is a difficult and bloody delivery of the placenta. Furthermore the baby will be deprived of a certain amount of precious blood. Well-informed women would not take such risks, while the odds that the average baby without risk factors will ever use his banked cord blood are negligible.

 

It is another matter in the case of medicalized births (cesarean-section, drip of pitocin, or drugs injected routinely to deliver the placenta). In such cases, the cord is clamped anyway soon after the birth of the baby. Then the risks are mostly financial. The point is that until now there has been little experience with transplanting self-donated cells (stem cells from bone marrow are currently given by relatives or strangers). Some experts have hypothesized that an ill baby who receives his or her own stem cells during a transplant would be at risk of repeating the same disease. Long-term studies are needed. Meanwhile we must be cautious.

 

 

http://www.mothering.com/sections/experts/odent-archive.html#cordblood

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια και για μας που δεν τα πάμε τόσο καλά με τα αγγλικά..

 

παίρνουν τα βλαστοκύταρα και κάνουν κάποιο κακό στο μωρό ?????

 

όταν λέω να εκμεταλευόμαστε την επιστήμη σαφώς και εννοώ μετά από ψάξιμο.. όπως έχουμε πει εδώ για τα εμβόλια, όχι ότι ακούμε άντε άντε.. το κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Some experts have hypothesized that an ill baby who receives his or her own stem cells during a transplant would be at risk of repeating the same disease. Long-term studies are needed. Meanwhile we must be cautious.

 

Και μένα μου πέρασε αυτό απ΄το μυαλό, κι αναρωτιόμουν... :?

Link to comment
Share on other sites

παίρνουν τα βλαστοκύταρα και κάνουν κάποιο κακό στο μωρό ?????

του στερούν αίμα που χρειάζεται!

Το στερούν από κάθε μωρό που κόβουν τον λώρο πριν σταματήσει να πάλεται είτε για να πάρουν βλαστοκύτταρα είτε όχι.

 

Τα βλαστοκύτταρα του ομφάλιου λώρου δεν είναι τα καλύτερα για δωρεά, υπάρχουν πιο ανώδυνα βλαστοκύτταρα όπως αυτά των νεογηλών δοντιών.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν χρησιμοποιούνται βλαστοκύτταρα του ιδίου ατόμου για να θεραπεύσουν ασθένειες. Θεωρούν ότι τα βλαστοκύτταρα του ίδιου ατόμου, αφού περιέχουν τα ίδια γονίδια. Γι αυτό όλοι όσοι ασχολούνται με τη μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων αγωνίζονται κατά των ιδιωτικών τραπεζών που ουσιαστικά αποσύρουν βλαστοκύτταρα από την κυκλοφορία (σαν να φυλάει κάποιος το χρήμα σε κουμπαρά στο σπίτι του) χωρίς καν να τηρείται αρχείο ιστοσυμβατότητας και προσπαθούν να εδραιώσουν στη συνείδηση του κόσμου ότι τα βλαστοκύτταρα είναι σαν το αίμα, έχουν νόημα μόνο όταν είναι διαθέσιμα σε μια δημόσια τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Some experts have hypothesized that an ill baby who receives his or her own stem cells during a transplant would be at risk of repeating the same disease. Long-term studies are needed. Meanwhile we must be cautious.

 

Και μένα μου πέρασε αυτό απ΄το μυαλό, κι αναρωτιόμουν... :?

 

Για την ώρα δεν χρησιμοποιούνται πουθενά τα βλαστοκύτταρα του ίδιου δότη.

 

Σε ασθένειες όπως λευχαιμία κλπ αποκλείεται να χρησιμοποιηθούν, αυτό δηλώνουν όσοι ασχολούνται με τις μεταμοσχεύσεις βλαστοκυττάρων.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ παλια αφηναν τον ομφαλιο λωρο,κ τωρα τον κοβουν πριν την ωρα του, αυτο λετε?

 

Κάποιοι τον αφήνουν και τώρα.

Παλιά, τότε που οι τοκετοί δεν γίνονταν σε κλινικές και νοσοκομεία, οι παρεμβάσεις ήταν λιγότερες γιατί σε περίπτωση αιμοραγίας υπήρχε σοβαρός κίνδυνος για τη ζωή της μαμάς. Και τώρα υπάρχει κίνδυνος αλλά μικρότερος γιατί μέσα στο νοσοκομείο μπορούν να γίνουν παρεμβάσεις που θα σώσουν την κατάσταση.

 

Δεν είναι μόνο που κόβουν τον ομφάλιο λώρο πριν την ώρα του, είναι και που τραβούνε τον πλακούντα για να βγει και να τελειώνουν πιο γρήγορα (και αυτό μπορεί να προκαλέσει αιμοραγία)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι οταν γεννησα που ο γιατρος προσπαθουσε να βγαλει τον πλακουντα κ δεν μπορουσε να τον βγαλει με τιποτααααααααααααα.

ειχε σηκωθει ορθιος κ τον τραβαγε,

μου λες οτι αυτο δεν επρεπε να το κανει?οτι θα μπορουσε να βγει κ μονος του?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι οταν γεννησα που ο γιατρος προσπαθουσε να βγαλει τον πλακουντα κ δεν μπορουσε να τον βγαλει με τιποτααααααααααααα.

ειχε σηκωθει ορθιος κ τον τραβαγε,

:shock::shock::shock:

 

Μήπως να ανοίξουμε ένα άλλο τόπικ όπου θα περιγράφουμε τους αδικαιολόγητα βίαιους και επικίνδυνους χειρισμούς των ιατρών;;;;

 

μου λες οτι αυτο δεν επρεπε να το κανει?οτι θα μπορουσε να βγει κ μονος του?

Για σκέψου το λίγο, πώς βγαίνουν όλοι οι πλακούντες από όλα τα ζώα όταν γεννάνε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,το μονο που μπορω να σου πω Αγλαια ειναι οτι παντα με ΣΤΕΛΝΕΙΣ δηλ ελεος λυπησου με κ ειμαι εγκυος 7 μηνων.

Μαλλον πρεπει να ανοιξεις ενα ποστ με το τι πρεπει να γνωριζουμε απο την γεννα μεχρι ......................................

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι οταν γεννησα που ο γιατρος προσπαθουσε να βγαλει τον πλακουντα κ δεν μπορουσε να τον βγαλει με τιποτααααααααααααα.

ειχε σηκωθει ορθιος κ τον τραβαγε,

μου λες οτι αυτο δεν επρεπε να το κανει?οτι θα μπορουσε να βγει κ μονος του?

Αυτό πρώτη φορά το ακούω! Εγώ τον "γέννησα" τον πλακούντα κανονικά, με σύσπαση και σπρώξιμο...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...