Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Καλημέρα!θα 'ηθελα τη γνώμη σας για τα εμβόλια prevenar, mignitic,varilrix :oops: sorry αν τα΄γραψα λάθος.Ξέρετε αν είναι τοξικά και περιλαμβάνουν καρκινογόνες ουσίες και γενικά πόσο επικύνδυνα είναι για τα μωρα?Είναι προαιρετικά?

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διαβάζω εδώ και πολύ καιρό αυτό το θέμα και έχω προβληματιστεί πάρα πολύ.

Ένας λόγος παραπάνω που μία πρώτη ξαδέλφη του άνδρα μου είναι αυτιστική... Ο άνδρας μου είναι από την Ισπανία και εκεί πριν λίγα χρόνια έγινε πολύς θόρυβος για το MMR. Πολλοί γονείς σταμάτησαν να το κάνουν και τα ποσοστά εγκεφαλίτιδας από την ιλαρά αυξήθηκαν ραγδαία. Επίσης ο άνδρας μου έχει μια φίλη που ο αδελφός της έχει αυτισμό. Η κοπέλα αυτή έχει ένα παιδάκι 18 μηνών. Το MMR το έκανε διότι τελικά δεν έχει αποδειχθεί ούτε άμεση ούτε έμμεση σύνδεση του συγκεκριμένου εμβολίου με τον αυτισμό. Μάλιστα δεν σκέφτηκε καν να το παραλείψει δεδομένου ότι έχει ψάξει πάρα πολύ το θέμα καθώς είναι η ίδια νευρολόγος. Όπως μάλιστα η ίδια μας έχει εξηγήσει η πιθανότητα να οδηγηθεί η ιλαρά σε εγκεφαλίτιδα σε έναν οργανισμό πάρθένο (ήτοι ανεμβολίαστο, χωρίς αντισώματα για την συγκεκριμένη ασθένεια) είναι πάνω από 80%. Το εμβόλιο δεν εμποδίζει την νόσο 100%, αλλά δεν της επιτρέπει να φθείρει τόσο τον οργανισμό -έτσι το κατάλαβα εγώ που δεν είμαι γιατρός.

Παραθέτω απλά την πληροφορία ως μέρος του προβληματισμού. Με κανέναν τρόπο δεν επιδιώκω να πείσω κάποιον, ούτε θέλω να αντιπαρατεθώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!θα 'ηθελα τη γνώμη σας για τα εμβόλια prevenar, mignitic,varilrix :oops: sorry αν τα΄γραψα λάθος.Ξέρετε αν είναι τοξικά και περιλαμβάνουν καρκινογόνες ουσίες και γενικά πόσο επικύνδυνα είναι για τα μωρα?Είναι προαιρετικά?

 

κανένα εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό

 

τα προτεινόμενα φαίνονται στο βιβλιάριο του παιδιού

 

δεν νομίζω τα εμβόλια να περιλαμβάνουν ουσίες που έχουν ενοχοποιηθεί άμεσα ως καρκινογόνες όμως κάποια από αυτά περιέχουν βαρέα μέταλλα που είναι πολύ τοξικά

 

δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν μελέτες που να δείχνουν πόσο επικίνδυνα είναι

 

για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να κρατήσουν μεγάλο μέρος του πληθυσμού ανεμβολίαστο και να το παρακολουθήσουν για χρόνια

 

και να εμβολιάσουν υποχρεωτικά ένα άλλο μεγάλο μέρος του πληθυσμού και να το παρακολουθήσουν για χρόνια

 

όμως και οι δύο πρακτικές παραβιάζουν βασικά ανθρώπινα δικαιώματα...

 

μικρότερης κλίμακας μελετες (πχ συλλογή μεμενωμένων περιστατικών) θάβονται εύκολα για να μη διακινδυνεύσουν τα συμφέροντα των εταιρειών

 

οπότε όπως καταλαβαίνεις, βαδίζουμε στα τυφλά....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ασχετο με τα εμβολια αυτο που θα γραψω,αλλα επειδη μιλησαμε κ για φαρμακα γενικοτερα ειπα να το γραψω,γιατι με εχουν φαει κ οι τυψεις.

Η μικρη μου αρρωστησε την προηγουμενη εβδομαδα,δεν της εδινα αντιπυρετικο καθολου,μονο οταν ανεβαζε πανω απο 38,7 κ παλι της εδωσα μονο για 2φορες,τελικα σταματησε ο πυρετος αλλα της εμεινε ο βηχας.

Με αποτελεσμα να της το γυρισει σε βροχιτιδα κ να κινδυνευει να παθει βροχοπνευμονια, μου ειπε ο γιατρος να προσεχω να μην παθει καμια λοιμωξη,γιατι τοτε θα σοβαρεψουν περισσοτερα τα πραγματα.

ειναι η πρωτη φορα που μου αρρωσταινει κ εχω τρελαθει,κ σκεφτομαι οτι ισως φταιω κ εγω που δεν ηθελα να της δωσω φαρμακα,κ τωρα της κανω μασκες,κ απο την παρασκευη μπορει να αρχισουμε κ κορτιζονη.Τι να πω τετοια εξελιξη δεν την περιμενα με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Αγλαΐα μου είχα κάνει τα πολαπλά στη μπέμπα δεν υπήρχε αυτό το θέμα για να προβληματιστώ και το σκέφτομαι τώρα γι'αυτά τα εμβόλια που δεν είναι και υποχρεωτικά. :? Το αστείο είναι ότι οι παιδίατροι δεν ξέρουν τι τους γίνεται η 1η που είχα μου' χε βάλει το prevenar μετά από 2 χρόνια πραγμα περίεργο γιατί διάβασα ότι πριν τα 2 χρόνια είναι σημαντικό να γίνει μετα τα 2 κατα περίπτωση ενώ η 2η μου το βαλε τώρα. Θα το σκεφτω.......

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν της έδινες αντιπυρετικό δεν θα είχε καλύτερη πρόβλεψη, μάλλον χειρότερη θα είχε.

Αν δεν είχε κάτι πιο σοβαρό δεν είχες λόγο να της δώσεις φάρμακα. Τα φάρμακα δεν είναι για να αποτρέπουν τις ασθένειες αλλά για να τις θεραπεύουν.

 

Περαστικά σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Αγλαια,μου ειχε πει να της δωσουμε κ αντιβιωση αλλα εγω του ειχα πει οτι δεν θελω, κ τον καθυστερουσα,αλλα δεν μου ειχε πει κ εκεινος οτι μπορει να της δημιουργουσε βροχιτιδα,μου ειχε πει οτι ειναι μια απλη ιωση κ τιποτε αλλο,κ χθες που ηρθε το βραδυ δεν το πιστευε ουτε κ ο ιδιος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Αγλαια,μου ειχε πει να της δωσουμε κ αντιβιωση αλλα εγω του ειχα πει οτι δεν θελω, κ τον καθυστερουσα,αλλα δεν μου ειχε πει κ εκεινος οτι μπορει να της δημιουργουσε βροχιτιδα,μου ειχε πει οτι ειναι μια απλη ιωση κ τιποτε αλλο,κ χθες που ηρθε το βραδυ δεν το πιστευε ουτε κ ο ιδιος

 

Καλέ γιατρός είναι, όχι μάντης!

 

Καλά έκανες και δεν έδωσες, καλά κάνεις και δίνεις!

 

Θέλω να πω ότι δεν είχει λόγο το μωρό να φορτωθεί με αντιβίωση για κάτι ελαφρύ αλλά έχει λόγο να την φορτωθεί τώρα. Αυτή είναι η σωστή τακτική. Αν δίνεις αντιβιωτικά για ψύλλου πήδημα (από το φόβο να μην εξελιχθεί σε κάτι σοβαρό), όταν πάθει κάτι σοβαρό το παιδί θα είναι δύσκολο να βρεις φάρμακο που να είναι αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης αυτο για τις αντιβιωσεις να συνεχισω που ειπε η Αγλαια αν αρχισει απο τοσο μικρη ηλικια την αντιβιωση θα φτασει σε μια ηλικια που στο αντιβιογραμμα θα τον πιανουν οι πιο ισχυρες των αντιβιωσεων που περα απο κακο στο συστημα του θα κανουν και στην τσεπη γιατι κανουν 800 ευρω το κουτι.

 

Μιλαω ως παθουσα και οχι ως γιατρος . Η αντιβιωση κι η κορτιζονη να ναι οι τελευταιες λυσεις κι οχι οι πρωτες

 

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα δεν αντεχα να μην το πω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σας για τις αντιβιωσεις,η κορη μου πηρε αντιβιωση για πρωτη φορα στην ζωη της οταν χρειαστηκε να χειρουργηθει(39ημερων-στενωση πυλωρου)κ απο τοτε δεν εχει ξανα παρει φαρμακα,μονο 2-3φορες αντιπυρετικο.Και τωρα οι μασκες κ η κορτιζονη που τις δινω μου φαινεται εξωφρενικο,κ επειδη δεν ειχα ξανα περασει αρρωστιες,μου φαινεται πολυ τραγικο ολο αυτο.Το ξερω οτι ακουγομαι πολυ υπερβολικηι,απλα εμενα αυτην την στιγμη μου φαινεται βουνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eπισης αυτο για τις αντιβιωσεις να συνεχισω που ειπε η Αγλαια αν αρχισει απο τοσο μικρη ηλικια την αντιβιωση θα φτασει σε μια ηλικια που στο αντιβιογραμμα θα τον πιανουν οι πιο ισχυρες των αντιβιωσεων που περα απο κακο στο συστημα του θα κανουν και στην τσεπη γιατι κανουν 800 ευρω το κουτι.

 

Μιλαω ως παθουσα και οχι ως γιατρος . Η αντιβιωση κι η κορτιζονη να ναι οι τελευταιες λυσεις κι οχι οι πρωτες

 

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα δεν αντεχα να μην το πω

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Το ίδιο συνέβει και σε μένα για κάποιο χρόνιο πρόβλημα που αντιμετώπιζα. Οι γιατροί ολοένα μου έδιναν και πιο σκληρά (και ακριβότερα) φάρμακα) μέχρι που έφθασα σε εξάρτηση! Από τότε κλονίστηκε η πίστη μου στη συμβατική ιατρική.

Για να είμαστε δίκαιοι όμως, ούτε η εναλλακτική ιατρική μου βρήκε λύση (και δοκίμασα πολλές εναλλακτικές και ξόδεψα πολλά χρήματα). Όλοι τους κάπως επιπόλαιοι μου φάνηκαν, πιστεύω ότι και αυτοί το χρήμα κάπως σκέφτονται... Τουλάχιστον όμως δεν μου χειροτέρευσαν το πρόβλημα και δεν μου έδωσαν τίποτα το επικίνδυνο.

Τελικά το πρόβλημά μου το έλυσα μόνη μου (όχι τελείως αλλά το ελαχιστοποίησα). Φυσικά αυτό είχε κόστος από άποψη χρόνου (ατελείωτη έρευνα και διάβασμα), αλλά με οδήγησε σε κάποιο βαθμό αυτογνωσίας. Οπότε αυτή την προσέγγιση εφαρμόζω και με το μωρό μου, που πιστεύω ότι το γνωρίζω καλύτερα από τον οποιοδήποτε γιατρό...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όπως μάλιστα η ίδια μας έχει εξηγήσει η πιθανότητα να οδηγηθεί η ιλαρά σε εγκεφαλίτιδα σε έναν οργανισμό πάρθένο (ήτοι ανεμβολίαστο, χωρίς αντισώματα για την συγκεκριμένη ασθένεια) είναι πάνω από 80%.

 

Μήπως δεν κατάλαβες καλά κάτι; Γιατί αν η ιλαρά είχε τέτοιο ποσοστό βλαβών, θα είχε πρόβλημα το ανθρώπινο είδος, την εποχή που δεν είχαν ανακαλυφθεί τα εμβόλια. Εγώ, που είμαι συνομήλικη με τον Κολοκοτρώνη, την πέρασα την ιλαρά, όπως και οι συνομήλικοί μου τότε. Κανέναν δεν είχα ακούσει να πάθει εγκεφαλίτιδα. Το μόνο που πάθαμε ήταν ότι για καμιά εβδομάδα ο καθένας χάσαμε τα μαθήματά μας, όπως συνέβη και κάθε φορά που περνάγαμε, τις κοινές τότε, παιδικές αρρώστειες. Ανεμοβλογιά, μαγουλάδες, ερυθρά...

 

Λέγαν τότε ότι όσο πιο μεγάλος περάσεις κάποιες αρρώστειες, τόσο πιο πολύ θα ταλαιπωρηθείς και το είδα αυτό με μια φίλη που κόλλησε ανεμοβλογιά, φοιτήτρια.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να ξεκαθαρισω εγω κανω εμβολια στο παιδι μου.

 

Για τις αντιβιωσεις για να κλεισω δε λεω αμα κανεις χειρουργειο για μενα ειναι απαραιτητο αμα εισαι σε χειρουργειο=ενταντικη να παρεις λεω πχ για παραδειγμα α εχεις μυξες, κρυωμα γρηγορα αντιβιωση

 

Προσωπικα απο κακη χρηση κορτιζονης εχω προβλημα δε λειτουργουν τα επινεφριδια μου πλεον.

 

Οσο για τις παιδικες αρρωστιες οταν ημουν μικρη και περασα την ιλαρα δηλ το 1982 , δεν ειχα προλαβει να κανω το εμβολιο μια και ημουν συνεχεια αρρωστη λοιπον επαθα μια επιπλοκη απο τον πυρετο τον πολυ το οποιο οπως εχει αποδειχθει ευθυνεται για καποια απο την παθηση της καρδιας μου. Και ρωταω ? αν παραδειγμα καποιος κανει το εμβολιο και νοσησει απο ιλαρα, ανεμοβλογια κτλ υπαρχει περιπτωση να ανεβασει πολυ μεγαλο πυρετο?

Link to comment
Share on other sites

αν παραδειγμα καποιος κανει το εμβολιο και νοσησει απο ιλαρα, ανεμοβλογια κτλ υπαρχει περιπτωση να ανεβασει πολυ μεγαλο πυρετο?

 

υπάρχει, κανείς δεν μπορεί να σου το αποκλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μάλιστα η ίδια μας έχει εξηγήσει η πιθανότητα να οδηγηθεί η ιλαρά σε εγκεφαλίτιδα σε έναν οργανισμό πάρθένο (ήτοι ανεμβολίαστο, χωρίς αντισώματα για την συγκεκριμένη ασθένεια) είναι πάνω από 80%.

 

Μήπως δεν κατάλαβες καλά κάτι; Γιατί αν η ιλαρά είχε τέτοιο ποσοστό βλαβών, θα είχε πρόβλημα το ανθρώπινο είδος, την εποχή που δεν είχαν ανακαλυφθεί τα εμβόλια. Εγώ, που είμαι συνομήλικη με τον Κολοκοτρώνη, την πέρασα την ιλαρά, όπως και οι συνομήλικοί μου τότε. Κανέναν δεν είχα ακούσει να πάθει εγκεφαλίτιδα. Το μόνο που πάθαμε ήταν ότι για καμιά εβδομάδα ο καθένας χάσαμε τα μαθήματά μας, όπως συνέβη και κάθε φορά που περνάγαμε, τις κοινές τότε, παιδικές αρρώστειες. Ανεμοβλογιά, μαγουλάδες, ερυθρά...

 

Λέγαν τότε ότι όσο πιο μεγάλος περάσεις κάποιες αρρώστειες, τόσο πιο πολύ θα ταλαιπωρηθείς και το είδα αυτό με μια φίλη που κόλλησε ανεμοβλογιά, φοιτήτρια.

 

Αθηνά είναι έτσι όπως τα γράφεις, αποκλείεται να υπάρχει τέτοιο ποσοστό (80%) εγκεφαλίτιδας από την ασθένεια. Αν το είδος μας δεν άντεχε σε μια τέτοια ασθένεια δεν θα υπήρχε ή όπως είναι προφανές, έχουμε επιβιώσει οι ισχυροί άρα αποκλείεται να εμφανίζεται τέτοια παρενέργεια!

 

Κι εγώ την πέρασα την ιλαρά και όλα τα παιδάκια του σχολείου μου. Με βαση αυτό το 80%, θα έπρεπε να είχαμε απομείνει μόνο 60 παιδιά χωρίς εγκεφαλίτιδα στην ευρύτερη περιοχή, όμως δεν είχαμε ούτε ένα κρούσμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα μαζι σας για τις αντιβιωσεις,η κορη μου πηρε αντιβιωση για πρωτη φορα στην ζωη της οταν χρειαστηκε να χειρουργηθει(39ημερων-στενωση πυλωρου)κ απο τοτε δεν εχει ξανα παρει φαρμακα,μονο 2-3φορες αντιπυρετικο.Και τωρα οι μασκες κ η κορτιζονη που τις δινω μου φαινεται εξωφρενικο,κ επειδη δεν ειχα ξανα περασει αρρωστιες,μου φαινεται πολυ τραγικο ολο αυτο.Το ξερω οτι ακουγομαι πολυ υπερβολικηι,απλα εμενα αυτην την στιγμη μου φαινεται βουνο.

 

Είπα να τα γράψω στο τοπικ φάρμακα και παρενέργειες, αλλά δεν το καταδέχεται κανείς ( :cry: ) συνεπώς τα γράφω εδώ και σκασίλα μου! :cool:

 

Vann μου υπομονή... μια απ' τα ίδια με τη Μελίνα. 1 μήνα παλεύαμε ένα κρυωματάκι χωρίς φάρμακα και πάνω που είχε γίνει σχεδόν καλά, πήγε στο μπαλέτο και βγήκε έξω ιδρωμένη, χωρίς πανωφόρι και την άρπαξε για τα καλά! Οι άλλες δυο παρόλο που πέρασαν την ίδια ίωση είναι καλύτερα... σχέδόν τους έχει περάσει. Η Μελίνα όμως έχει φορτώσει για τα καλά.

Απόψε ανέβασε πυρετό 39. Αντιπυρετικό δεν της έδωσα. Κάθε λίγο ξυπ΄νούσε και ζητούσε νερό... Ο πυρετός της έπεσε εν τέλει αλλά το πρωί μελάνιασε από το βήχα. Την πήγα στο κέντρο υγείας και ο παθολόγος έγραψε μία σακούλα φάρμακα. Δεν του είπα τίποτε... ήθελα μόνο να δω αν έχει ακροαστικά. Έχει φορτώσει λέει λίγο και γι' αυτό πρέπει να κάνει θεραπεία! τι θεραπεία... χημειοθεραπεία να λες καλύτερα.

Η πλάκα είναι πως έδωσε και στην Εύα αντιβίωση παρόλο που τη βρήκε πολύ καλύτερα (αυτή βήχει κάνα πεντάλεπτο-δεκάλεπτο, τραβάει μετά κι έναν εμετό ξεγυρισμένο... καμιά δεκαριά μέρες και μετά περδίκι). Σε αυτήν μου είπε να δώσω βιταμίνες γιατί τη βρήκε αδύνατη.

Πάλι καλά που δε με βρήκε και μένα κάπως που είχα ξινίσει τα μούτρα μου για να μου δώσει αντικαταθλιπτικά!!!!!!

Απ' έξω από το ιατρείο ήταν και δυο ιατρικοί επισκέπτες με τα τσαντάκια τους... Έφυγα χαμογελώντας, τι αξιπιστία να έχει ένας γιατρός-dealer! (ελπίζω να το έργαψα σωστά).

 

Αύριο θα την πάω στην παιδίατρο... αυτή αποφεύγει τις αντιβιώσεις! Δίνει μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Αν κρίνει και εκείνη ότι χρειάζεται θέλω να συζητήσω τη μάρκα. Το KLARICID που συνήθως χορηγούν δεν μου αρέσει καθόλου. Γενικά αυτά τα αντιβιωτικά ευρέως φάσματος δεν μου αρέσουν καθόλου. Έχω βρει και στη συσκευασία κάτι ορθογραφικά λάθη και με χάλασε εντελώς. Άσχετο θα μου πεις! Καθόλου άσχετο λέω εγώ. Αν μία φαρμακοβιομηχανία δεν ενδιαφέρεται να παρέχει στους πελάτες-ασθενείς ένα προϊόν άρτιο από όλες τις απόψεις πολύ απλά τους θεωρεί κάφρους και ηλίθιους! :evil:

 

Λοιπόν, θα ποστάρω το παρόν στο τοπικ με τα φάρμακα και θα γράψω και παρενέργειες!

 

Vann, περαστικά σας και μην αγχώνεσαι! Να σου πω την ιστορία της μεσαίας καμιά φορά να δεις που υπάρχουν και χειρότερα. Ή αν θες κοίτα τα τελευταία ποστ στο τόπικ της ΓΟΠ... θα με βρεις!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Eπισης αυτο για τις αντιβιωσεις να συνεχισω που ειπε η Αγλαια αν αρχισει απο τοσο μικρη ηλικια την αντιβιωση θα φτασει σε μια ηλικια που στο αντιβιογραμμα θα τον πιανουν οι πιο ισχυρες των αντιβιωσεων που περα απο κακο στο συστημα του θα κανουν και στην τσεπη γιατι κανουν 800 ευρω το κουτι.

 

Μιλαω ως παθουσα και οχι ως γιατρος . Η αντιβιωση κι η κορτιζονη να ναι οι τελευταιες λυσεις κι οχι οι πρωτες

 

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα δεν αντεχα να μην το πω

 

Μια και μίλησες για αντιβιόγραμμα να παραθέσω άλλο ένα σχόλιο. Όταν ήμουν στο Ισραήλ χρειάστηκε κάποια στιγμή να πάρω αντιβίωση (δε θυμάμαι ακριβώς για ποιο λόγο). Για να βρουν οι εκεί γιατροί την κατάλληλη αντιβίωση μου έκαναν αντιβιόγραμμα.

Εδώ ουδέποτε μου συνέβη αυτό. Απ' ότι έχω παρατηρήσει χορηγούν το KLARICID για πάσαν΄νόσον και πάσαν μ@λ@κίαν και είναι cool και ωραίοι!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Dimitrali σε ευχαριστω πολυ, δεν βρηκα το ποστ με τα φαρμακα κ τις παρενεργειες θα ψαξω να το βρω,οπως κ θα για το ποστ της ΓΟΠ που ειπες.

θελω να σε ρωτησω ο παθολογος ακουσε τις μικρες οτι ειχαν ακροαστικα?εμενα παντως οταν μου ειπε οτι μπορει να της το γυρισει σε βροχοπνευμονια,επαθα 100 εγκεφαλικα κ 30εμφραγματα.Ελπιζω να το ξεπερασει γρηγορα γιατι θα θελω εγω γιατρο σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Dimitrali σε ευχαριστω πολυ, δεν βρηκα το ποστ με τα φαρμακα κ τις παρενεργειες θα ψαξω να το βρω,οπως κ θα για το ποστ της ΓΟΠ που ειπες.

θελω να σε ρωτησω ο παθολογος ακουσε τις μικρες οτι ειχαν ακροαστικα?εμενα παντως οταν μου ειπε οτι μπορει να της το γυρισει σε βροχοπνευμονια,επαθα 100 εγκεφαλικα κ 30εμφραγματα.Ελπιζω να το ξεπερασει γρηγορα γιατι θα θελω εγω γιατρο σε λιγο

 

Η μεγάλη λέει "γρατζουνάει" αλλά αφού επιμένει τόσον καιρό, άρπα μια klaricid!

Η μεσαία έχει βελτιωμένη εικόνα, ό,τι κ αν είναι βαίνει προς το τέλος... αλλα ας αρπάξει κι αυτή μια klaricid να κάνει συμπαράσταση στη μεγάλη!!!

 

Κοίτα, του κεφαλιού μου δεν κάνω, ούτε με την υγεία των παιδιών μου μου αρέσει να παίζω. Αύριο θα πάρω τη γνώμη της παιδιάτρου και αν μου πει ότι το παιδί χρειάζεται αντιβίωση θα πράξω αναλόγως... :(

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα.

 

Εφόσον ο εμβολιαςμός που ξεκινάει σε πολύ μικρή ηλικία (2 μηνών) έχει διάφορες καταγεγραμμένες -έστω και ανεπίσημα- παρενέργειες που έχουν να κάνουν με το νευρικό σύστημα, είναι δυνατόν να επηρεάσει την πορεία του θηλασμού;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και ένα σοβαρό free press στην Αθήνα! Ονομάζεται SAFE και όπως αναγράφει είναι το "περιοδικό για τα αποσιωπημένα νέα υγείας". Το έφερε στο σπίτι ο άντρας μου εδώ και καιρό (μαζεύει ό,τι free press κυκλοφορεί στην Αθήνα) και σήμερα του έριξα μια ματιά και ξαφνιάστηκα με την εναλλακτική προσέγγιση που έχουνε! Το πρώτο τεύχος έχει άρθρα για τα εμβόλια, για τα πλαστικά, τις βρεφικές τροφές, τα τοξικά μέταλλα, τα καρκινογόνα στα παιγνίδια των παιδιών, το γάλα κτλ. Βέβαια πολλά είναι μεταφράσεις των άρθρων του Dr. Mercola, αλλά πάλι είναι μια πολύ καλή κίνηση το γεγονός ότι μπήκανε στον κόπο να τα μεταφράσουνε.

Και το καλύτερο είναι ότι μπορείτε να το κατεβάσετε και δωρεάν σε μορφή PDF από το http://www.safemagazine.gr/

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Και το καλύτερο είναι ότι μπορείτε να το κατεβάσετε και δωρεάν σε μορφή PDF από το http://www.safemagazine.gr/

 

Ευχαριστούμε :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστουμε ! Μου αρεσει ο χαρακτηρισμος αποσιωπιημενα!

 

Λοιπον οσο για το αντιβιογραμμα μη νομιζεις και μενα μου το κανανε αφου 10 αντιβιωσεις δε με πιανανε πλεον!!! Το κανουν και στην Ελλαδα αλλα σε τετοιες περιπτωσεις και σε φασεις αμα εχεις μπει νοσοκομειο για καλλιεργειες αιματος και τετοια περιστατικα

 

Κατα τα αλλα οι αντιβιωσεις δινονται ακομα για ψιλου πηδημα!

 

Απλα αμα παιρνεις ενα φαρμακο σε μεγαλη δοση και μακροχρονια ναι μεν φτιαχνεις αλλα χαλας κατι αλλο.Αυτο ειναι must! Κι ακομα αν καταφερεις και συνελθεις απο την συνεχη εκθεση σε φαρμακα και την παλευεις με απλα γιατροσοφια εχεις ηδη καταστρεψει καποια οργανα οποτε τρεχα γυρευε

 

Δοξα το Θεο ακομα δε μου χει αρρωστησει βαρια το παιδι αλλα ειλικρινα οκ τωρα ειμαι κατα εχω ολο αυτο το προσωπικο παρελθον με τις αρρωστειες αλλα δεν ξερω εκεινη την ωρα κατα ποσο θα αντισταθω αν ερθει πχ η μαυρη ωρα και μου παθει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και ένα σοβαρό free press στην Αθήνα! Ονομάζεται SAFE και όπως αναγράφει είναι το "περιοδικό για τα αποσιωπημένα νέα υγείας". Το έφερε στο σπίτι ο άντρας μου εδώ και καιρό (μαζεύει ό,τι free press κυκλοφορεί στην Αθήνα) και σήμερα του έριξα μια ματιά και ξαφνιάστηκα με την εναλλακτική προσέγγιση που έχουνε! Το πρώτο τεύχος έχει άρθρα για τα εμβόλια, για τα πλαστικά, τις βρεφικές τροφές, τα τοξικά μέταλλα, τα καρκινογόνα στα παιγνίδια των παιδιών, το γάλα κτλ. Βέβαια πολλά είναι μεταφράσεις των άρθρων του Dr. Mercola, αλλά πάλι είναι μια πολύ καλή κίνηση το γεγονός ότι μπήκανε στον κόπο να τα μεταφράσουνε.

Και το καλύτερο είναι ότι μπορείτε να το κατεβάσετε και δωρεάν σε μορφή PDF από το http://www.safemagazine.gr/

 

Rosie είσαι θησαυρός! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Μια λοιπόν και μιλάμε για εμβόλια, ατνιγράφω τα ακόλουθα ως συνέχεια του προβληματισμού μας. Φυσικά τα εύσημα ανήκουν στη Dr. Rosie και όχι σε μένα αφού εκείνη υπέδειξε το συγκεκριμένο περιοδικό.

 

Τουλάχιστον 12 βρέφη που αποτελούσαν μέρος κλινικής έρευνας για ένα

εμβόλιο κατά της πνευμονίας, πέθαναν στην Αργεντινή κατά τη διάρκεια

της έρευνας το προηγούμενο έτος.

Η μελέτη που είχε σπόνσορα την εταιρεία GlaxoSmithKline, χρησιμοποίησε

παιδιά από φτωχές οικογένειες. Σύμφωνα με την Argentine Federation of

Health Professionals, στις οικογένειες “ασκήθηκε πίεση και αναγκάστηκαν να

υπογράψουν τις φόρμες συγκατάθεσης”.

Οι έρευνες για το εμβόλιο συνεχίζονται παρά τις καταγγελίες.

 

Είναι τόσο τραγικό που μου 'ρθε να βάλω τα κλάματα. Δεν ξέρω αν έχει ειποθεί στο συγκεκριμένο τόπικ, αλλά πιστεύω ότι πολλοί από τους μαζικούς εμβολιασμούς στον τρίτο κόσμο γίνονται χάριν έρευνας, πράγμα που σημαίνει ότι χρησιμοποιούν τους ανθρώπους ως πειραματόζωα.

Είχα κάνει αυτή τη σκέψη τις μέρες που έψαχνα στοιχεία για τα εμβόλια και η συγκεκριμένη είδηση ήρθε να την επιβεβαιώσει... δυστυχώς... :(

 

Το περιοδικό ολύ ενδιαφέρον. Έχεις δίκιο Rosie πως πολλά είναι μεταφράσεις του Dr. Μercola αλλά είναι πολύ θετικό το ότι κάτι ξεκινάει στο χώρο της ενημέρωσης για την υγεία. Εξάλλου υπάρχουν και εκείνοι που δεν έχουν και τόσο καλές σχέσεις με τα Αγγλικά! :roll:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...