Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Η παραπάνω απάντηση πήγαινε στην Τέση!

 

Peony κάτι παρόμοιο σκεφτόμουν και εγώ για όταν γεννήσω. Πέρασα μόνο ανεμοβλογιά, 22 χρονών, αρκετά βαριά, και το κυριότερο δεν εχω περάσει ερυθρά. Τώρα θα πρέπει να κάνω κάθε μήνα την εξέτσαη για ερυθρά μέχρι να γεννήσω. Οπότε σκέφτομαι να μην εμβολιάσω το παιδί μου για ανεμοβλογιά, μαγουλάδες (ειδικά αν είναι αγόρι) και ερυθρά

 

Μάλλον δεν κατάλαβα τι εννοείς :oops: (δεν έχω πιει καφέ ακόμη): δεν θα το εμβολιάσεις για να μπορέσει να τις περάσει; Και οι μαγουλάδες τι κίνδυνο έχουν για τα αγοράκια (με το καλό, παρεμπιπτόντως);

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαντάζομαι πως αν μπορούσαμε να τα κλείναμε και σε αποστειρωμένη γυάλα θα το κάναμε κι αυτό!!!

 

Ξέρω άτομα που δεν βγάζουνε ποτέ τα παιδάκια τους έξω το χειμώνα! Και φυσικά είναι μονίμως άρρωστα. Το επιχείρημά τους είναι "σκέψου πόσο πιο άσχημα θα ήτανε αν τα βγάζαμε και έξω".

Και να πει κανείς ότι κάνει και ιδιαίτερο κρύο στην Ελλάδα...

Διάβαζα πρόσφατα για κάτι νηπιαγωγεία που έχουνε σε χώρες της βόρειας ευρώπης τα οποία δεν διαθέτουνε καθόλου εσωτερικούς χώρους, αλλά πάνε στο δάσος και στην εξοχή βρέξει-χιονίσει! Και εκεί κάνει πραγματικά κρύο!

Τι ωραία να είχαμε κάτι ανάλογο στην Ελλάδα :)

 

έχεις δίκιο.. πάμε στο πάρκο μια μέρα που δεν σκάει ο τζίτζικας... και έχει 2-3 παιδάκια....

Link to comment
Share on other sites

Φέρε το τσουρέκι να του κάνει baby sitting η φίλη μου η έγκυος :lol:

 

Διεύθυνση και τηλέφωνο παρακαλώ!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Εμ με τόσα εμβόλια που θα την βρούμε την ασθένεια παρακαλώ ???????

 

Μήπως να κάναμε ένα πάρτυ? να πάμε τα μωρά μας στην έγκυο ?????

θα της πάμε και μεζέδες.......

Link to comment
Share on other sites

,κ μου ειπε ο παιδιατρος οτι οταν την γραψω παιδικο πρεπει να κανει οπωσδηποτε κ της ηπατιτοδας Β.

η ηπατίτιδα Β μεταδίδεται σεξουαλικώς (αν θυμάμαι καλά) και με μετάγγιση αίματος.

 

κ του μυνηγγιτιδιοκοκου τα εχω κανει το πρωτο σε 4 δοσεις,κ το δευτερο σε τρεις,θεωρεις οτι ουτε κ αυτα ειναι απαραιτητα?

μηνιγγιδόκοκοι είναι πολλοί, τα εμβόλια που κυκλοφορούν καλύπτουν έναν ή δύο...

πολλοί γονείς που κάνουν το εμβόλιο, νομίζουν ότι το παιδί τους θωρακίζεται απέναντι στη μηνιγγίτιδα, όμως μηνικγγίτιδα παθαίνεις και από ιούς και από άλλα μικρόβια...

 

 

 

Οσο για την ανεμοβλογια εγω την ειχα περασει με 41πυρετο,ημουν ενα μηνα μεσα στο σπιτι κ ειχα χασει 11κιλα,την ειχα περασει οταν ημουν 13χρονων,την περασα πολυ βαρια,κι οταν μου ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να κανουμε το συγκεκριμενο εμβολιο,συμφωνησα κατευθειαν,βασικα δεν ειχα ιδεα για τις παρενεργειες τους.

ήσουν μεγάλη

νομίζω θα ήταν καλό να γίνεται το εμβόλιο αν μέχρι κάποια ηλικία πριν την εφηβεία το παιδί δεν έχει περάσει την ασθένεια

 

Εγω νομιζα οτι η παρενεργεια του εμβολιου ηταν μονο εαν σου εκανε πυρετο το παιδι.

οι εταιρείες παραγωγής εμβολίων έχουν κατοχυρωθεί να θεωρείται παρενέργεια μόνο όταν κάτι εμφανίζεται μέσα σε 3 μέρες από τότε που έγινε το εμβόλιο

 

Και κατι τελευταιο περσι της ειχα κανει κ το εμβολιο της γριπης,κ δεν μου αρρωστησε καθολου ολο το χειμωνα,φετος που ειχα διαβασει τοσα πραγματα,το αγορασα αλλα δεν της το εκανα,κ σχεδον καθε μηνα ειναι αρρωστη η με βηχα κ συναχι η με πυρετο,τον προηγουμενο μηνα που μου εκανε 38,5πυρετο δεν της εδωσα τιποτα,κι οταν ηρθε ο γιατρος κ ειδε την μικρη μονο που δεν με εβρισε,που το παιδευω το παιδι,κ δεν του δινω ουτε ντεπον.

Γιατί;είναι σε καμία ιατρική γραμμένο ότι απαγορεύεται να αρρωστήσει το παιδί ή ότι απαγορεύται να παιδευτεί; Πάει καλά;

Δηλαδή ποιος είναι ο στόχος; Η μακρόχρονη υγεία ή το βόλεμα;

 

Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι θα επισκεφτω ενα ομοιοπαθητικο.

Να το κάνεις έστω και μόνο για να δεις μια άλλη αντίληψη για την ασθένεια!

 

Θα γίνω κουραστική αλλά θα το ξαναπώ: οι μικροαρρώστιες που περνάμε εμείς και τα παιδιά μας είναι εντελώς φυσιολογικές και θα πρέπει να αφήνουμε το σώμα μας να αντιδράσει.

 

Η ιατρική μας προσφέρει ένα πλήθος παρεμβάσεων για να βοηθηθούμε σε κρίσιμες καταστάσεις, αν εμείς κάνουμε κατάχρηση των παρεμβάσεων και τις χρησιμοποιούμε για ψύλλου πήδημα, δεν φταίει η ιατρική αλλά εμείς που κάνουμε την κατάχρηση.

 

Ένα απλό παράδειγμα: τα αντιβιοτικά είναι σωτήρια σε δύσκολες καταστάσεις αλλά τα καθιστούμε άχρηστα με την υπερχρήση σε απλές καταστάσεις και όταν έρχονται τα δύσκολα δεν βρίσκεται φάρμακο να βοηθήσει... Δεν φταίει το αντιβιοτικό που καλώς υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Meningitec

 

Δεν είμαι σίγουρη αλλά κάπου διάβασα ότι έχει αποσυρθεί από την αγορά το συγκεκριμένο εμβόλιο. Δεν το ελέχγεις λίγο να μας πεις κι εμάς; :wink:

 

"Σταμάτησε η παραγωγή του προσωρινα για λόγους που δεν έχουν σχέση με το εμβόλιο αυτό καθαυτό " είναι η επίσημη ανακοίνωση :evil:

 

Εμείς της το έχουμε κάνει και έχω κρατήσει το κουτάκι και τις οδηγίες χρήσης (το κάνω ακόμα και για τις ασπιρίνες :wink: )

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Σταμάτησε η παραγωγή του προσωρινα για λόγους που δεν έχουν σχέση με το εμβόλιο αυτό καθαυτό " είναι η επίσημη ανακοίνωση :evil:

 

Ναι καλά, κι εγώ τώρα το έχαψα. Τι άλλο μπορούσαν να γράψουν λε Μπιζουδάκι; Σταμάτησε η παραγωγή γιατί ανακαλύψαμε σημεία και τέρατα; Μια μπαρούφα θα γράφανε.

 

Εμείς της το έχουμε κάνει και έχω κρατήσει το κουτάκι και τις οδηγίες χρήσης (το κάνω ακόμα και για τις ασπιρίνες :wink: )

 

Το έχω κάνει στην κόρη μου και πήρα το βιβλιάριο της μια μέρα και τα γουγκλάρισα όλα τα εμβόλια που της έχω κάνει. Γι' αυτό στο είπα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν καταπολεμάμε τον πυρετό (δίνοντας αντιπυρετικά μόλις το θερμόμετρο δείξει θερμοκρασία μεγαλύτερη από 37) δίνουμε έδαφος στον μικροοργανισμό που μας έχει επιτεθεί για να πολλαπλασιαστεί και να μας καταλάβει με την ησυχία του!

 

Νομίζω ότι αυτό πρέπει να το διαβάζουμε κάθε μέρα μέχρι να σταματήσουμε να φοβόμαστε τον πυρετό!

 

 

Φυσικά πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή. Δεν θα αφήσουμε ένα παιδί με πυρετό 41,5 αβοήθητο γιατί σε αυτή την περίπτωση κινδυνεύει.

 

Ακριβώς! γι αυτό είναι πολύ καλό που υπάρχουν αντιπυρετικά! όχι για κάθε νόσο και κάθε ....

 

Τα φάρμακα είναι πολύ πιο αποτελεσματικά στους οργανισμούς που δεν έχουν πάρει πολλά φάρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Οι φαρμακοβιομηχανίες ισχυρίζονται ότι το κάνουν για να μην ταλαιπωρηθεί ένα παιδάκι με 30 ενέσεις μέχρι την ηλικία των 15 ετών σε αντίθεση με τα πολυδύναμα που θα χρειαστούν αντίστοιχα 11-12 ενέσεις. Τα μεμονωμένα όμως δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή άρα το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο με αυτά.

Στην τιμή μπορεί να μην έχουνε και μεγάλη διαφορά, αλλά μεγάλη διαφορά υπάρχει στο κόστος παραγωγής και κατ' επέκταση στα κέρδη τους. Και σταμάτησαν τα μονά γιατί η παραγωγή τους, ειδικά τώρα με την οικονομική κρίση, είναι πολύ ακριβή και ασύμφορη.

Αν κάποια από σας έχει ασχοληθεί λίγο με κοστολόγηση, θα γνωρίζει ότι το κόστος παραγωγής των προϊόντων που παράγονται σε ξεχωριστά production lines είναι πολύ μεγάλο και συνήθως ασύμφορο.

 

Το σκέφτηκα ήδη αυτό. Οι κατασκευαστριες εταιρίες συνηθώς μετακυλούν το κόστος παραγωγής στον καταναλωτή ο οποίος επιβαρύνεται τελικά με την αυξημένη τιμή του προιοντος. Αυτό θα μου φαινόταν λογικό αν αναφερόμασταν σε κάποιο άλλο προιον όπως ένδυση, έπιπλα κτλ όπου έχεις την επιλογή να μην τα αγοράσεις.

 

Οταν όμως ο κάθε παιδιατρος τρομοκρατεί τους γονείς ότι αν δεν εμβολιάσουν το βλαστάρι τους θα ανοίξει το κουτί της Πανδώρας και θα τους καταπιεί τότε ουσιαστικά δεν υπάρχει επιλογή αγοράς ή μη.

 

Ειδικά σε ότι αφορά το παιδί, απο το πιο απλό όπως ρουχαλάκια έως παιδικό δωμάτιο, καθισματάκια ιχ κτλ έχω καταλάβει ότι δεν υπάρχει λογική στις τιμές.

Θα πληρώσει ο κάθε γονιός έχει δεν έχει την οικονομικη δυνατότητα, πόσο μαλλον για ένα θέμα που αφορά την υγεία του παιδιού του :(

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Peony κάτι παρόμοιο σκεφτόμουν και εγώ για όταν γεννήσω. Πέρασα μόνο ανεμοβλογιά, 22 χρονών, αρκετά βαριά, και το κυριότερο δεν εχω περάσει ερυθρά. Τώρα θα πρέπει να κάνω κάθε μήνα την εξέτσαη για ερυθρά μέχρι να γεννήσω. Οπότε σκέφτομαι να μην εμβολιάσω το παιδί μου για ανεμοβλογιά, μαγουλάδες (ειδικά αν είναι αγόρι) και ερυθρά

 

Μάλλον δεν κατάλαβα τι εννοείς :oops: (δεν έχω πιει καφέ ακόμη): δεν θα το εμβολιάσεις για να μπορέσει να τις περάσει; Και οι μαγουλάδες τι κίνδυνο έχουν για τα αγοράκια (με το καλό, παρεμπιπτόντως);

 

Ακριβώς, δεν θα εμβολιάσω για να δώσω την ευκαιρία να τα περάσουν σε μικρή ηλικία. Οι μαγουλάδες μπορεί να προκαλέσουν στειρότητα σε ενήλικες άντρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ακριβώς, δεν θα εμβολιάσω για να δώσω την ευκαιρία να τα περάσουν σε μικρή ηλικία. Οι μαγουλάδες μπορεί να προκαλέσουν στειρότητα σε ενήλικες άντρες.

 

Είναι λίγο δύσκολο να βρει την ασθένεια και να την κολλήσει (άλλο ένα πρόβλημα που δημιουργείται με τα εμβόλια...)

 

Οπότε αν δεν τη περάσει μέχρι κάποια ηλικία (πχ 10 χρονών) τότε είναι καλύτερα να κάνεις το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρεεεεεεεεεεε θα μου απαντησει κανεις αν μπορω και πως να βρω τα μεμονωμενα εμβόλια....του τετανου για αρχή! :D:D:D:D:D

Ο ομοιοπαθητικός σας τι σας είπε;;;

Εμάς μας είπε ότι δεν μπορεί να βρει του τετάνου μεμονωμένο πια (παλιά το έφερνε από την Αγγλία), οπότε δεν συστήνει τον εμβολιασμό με πολλαπλό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ρεεεεεεεεεεε θα μου απαντησει κανεις αν μπορω και πως να βρω τα μεμονωμενα εμβόλια....του τετανου για αρχή! :D:D:D:D:D

Ο ομοιοπαθητικός σας τι σας είπε;;;

Εμάς μας είπε ότι δεν μπορεί να βρει του τετάνου μεμονωμένο πια (παλιά το έφερνε από την Αγγλία), οπότε δεν συστήνει τον εμβολιασμό με πολλαπλό.

 

Κατι για Γαλλια μας ειπε.........αλλα δεν ξερω και ελεγα μηπως εσεις ξερετε ονοματα κτλ :roll::roll: οποτε ουτε εσεις εχετε βρει μεμονωμενα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ ρώτησα για αυτό και μου είπαν τα κορίτσια ότι δεν υπάρχουν μόνο αν πας στο εξωτερικό να τα κάνεις. :cry:

 

Αγλαία αυτό που είπες για την μηνιγγίτιδα να ρωτήσω κάτι ?

 

πρόσφατα συνάδελφος είχε το παιδάκι της 5 χρονών 1 εβδομάδα στο παίδων για μηνιγγίτιδα αλλά ιογενή. Μου είπε λοιπόν πως αυτή δεν είναι η επικύνδινη απλά ξέσπασε εκεί κάποιος ιός.

 

Αν ήταν η άλλη μηνιγγίτιδα θα φτιάχναν έναν κατάλογο με όλους τους ανθρώπους που είχε επαφή το παιδί έως και 3 μέρες πριν και 3 μετά για να πάρουν κάποιο χαπάκι προληπτικά.

 

Αληθεύει? όντως δεν είναι τόσο επικύνδινη η ιογενή μηνιγγίτιδα ?

 

Ποιο εμβόλιο είναι της μηνιγγίτιδας ? ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ...

και αν είναι τόσο επικύνδινη δεν είναι καλό να γίνεται το συγκεκριμένο εμβόλιο έστω για τους τύπους που προστατεύει ?

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα ήδη αυτό. Οι κατασκευαστριες εταιρίες συνηθώς μετακυλούν το κόστος παραγωγής στον καταναλωτή ο οποίος επιβαρύνεται τελικά με την αυξημένη τιμή του προιοντος. Αυτό θα μου φαινόταν λογικό αν αναφερόμασταν σε κάποιο άλλο προιον όπως ένδυση, έπιπλα κτλ όπου έχεις την επιλογή να μην τα αγοράσεις.

 

Οταν όμως ο κάθε παιδιατρος τρομοκρατεί τους γονείς ότι αν δεν εμβολιάσουν το βλαστάρι τους θα ανοίξει το κουτί της Πανδώρας και θα τους καταπιεί τότε ουσιαστικά δεν υπάρχει επιλογή αγοράς ή μη.

 

Ειδικά σε ότι αφορά το παιδί, απο το πιο απλό όπως ρουχαλάκια έως παιδικό δωμάτιο, καθισματάκια ιχ κτλ έχω καταλάβει ότι δεν υπάρχει λογική στις τιμές.

Θα πληρώσει ο κάθε γονιός έχει δεν έχει την οικονομικη δυνατότητα, πόσο μαλλον για ένα θέμα που αφορά την υγεία του παιδιού του :(

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι ακολουθώ το συλλογισμό σου...

Αλλά μην ξεχνάς ότι η Merck δεν έχει μονοπώλιο: αν κοστίζουν αρκετά τα μονά εμβόλια της Merck (γιατί αποφάσισε να μεταφέρει το κόστος παραγωγής στον καταναλωτή), και η φαρμακοβιομηχανία Χ μπορεί να πωλήσει τα εμβόλια Α, Β, Γ μαζί σε χαμηλότερο κόστος, τότε γιατί το κράτος να αγοράσει τα μονά εμβόλια της Merck; Καταναλωτές δεν είμαστε εμείς αλλά το κράτος γιατί τα αγοράζουνε και τα εισάγουνε μαζικά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα συνάδελφος είχε το παιδάκι της 5 χρονών 1 εβδομάδα στο παίδων για μηνιγγίτιδα αλλά ιογενή. Μου είπε λοιπόν πως αυτή δεν είναι η επικύνδινη απλά ξέσπασε εκεί κάποιος ιός.

 

Αν ήταν η άλλη μηνιγγίτιδα θα φτιάχναν έναν κατάλογο με όλους τους ανθρώπους που είχε επαφή το παιδί έως και 3 μέρες πριν και 3 μετά για να πάρουν κάποιο χαπάκι προληπτικά.

 

Αληθεύει? όντως δεν είναι τόσο επικύνδινη η ιογενή μηνιγγίτιδα ?

 

Ποιο εμβόλιο είναι της μηνιγγίτιδας ? ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ...

και αν είναι τόσο επικύνδινη δεν είναι καλό να γίνεται το συγκεκριμένο εμβόλιο έστω για τους τύπους που προστατεύει ?

 

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά ξέρω ότι για την βακτηριακή μηνιγγίτιδα, η οποία είναι και η θανατηφόρα, δεν υπάρχει εμβόλιο. Όταν ήμουνα φοιτήτρια είχε κρούσματα βακτηριακής μηνιγγίτιδας στα halls του πανεπιστημίου μας και δυστυχώς κάποιοι φοιτητές πέθαναν. Αλλά θυμάμαι καθαρά ότι τα heath authorities μας έκαναν σαφές ότι το εμβόλιο που υπάρχει δεν σε προστατεύει απ' αυτό τον τύπο μηνιγγίτιδας (αλλά μας υποχρέωσαν να εμβολιαστούμε anyway :? .

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει? όντως δεν είναι τόσο επικύνδινη η ιογενή μηνιγγίτιδα ?

εξαρτάται από τον ιό

αν είναι ερπητοϊός είναι πολύ επικίνδυνη για τον ασθενή

 

οι ιογενενείς μηνιγγίτιδες δεν μεταδίδονται στις μήνιγγες των ανθρώπων του περιβάλλοντος, μπορεί δηλαδή να κολλήσεις και να το περάσεις σαν απλό κρυολόγημα (δεν εννοώ του ερπητοϊού αλλά τις συνηθισμένες απλές)

και αν είναι τόσο επικύνδινη δεν είναι καλό να γίνεται το συγκεκριμένο εμβόλιο έστω για τους τύπους που προστατεύει ?

ό,τι θέλεις κάνε, το έγραψα για να μην νομίζουν οι γονείς ότι είναι προστατευμένοι από τις μηνιγγίτιδες κάνοντας το εμβόλιο!

 

Διάβασε εδώ τι γράφει που υποστηρίζουν το εμβόλιο (σου βάζω επίτηδες θετική προς το εμβόλιο πηγή)

 

Καλό είναι λοιπόν οι γονείς οι οποίοι θα εμβολιάσουν τα παιδιά τους με το νέο εμβόλιο να μην εφησυχάσουν και να θυμούνται ότι προστατεύει μόνο από τη μηνιγγίτιδα C και όχι από τη Β, η οποία ευθύνεται για πολλά θανατηφόρα κρούσματα. Μάλιστα τα συμπτώματά της έχουν πιο ταχεία εξέλιξη από αυτά της C. «Είναι αυτή για την οποία λένε οι παλαιοί καθηγητές ότι, αν ο ασθενής ξεκινήσει από τη Νέα Φιλαδέλφεια και πέσει σε κυκλοφοριακό κομφούζιο, μπορεί να μην προλάβει να φθάσει στο Νοσοκομείο Παίδων» προσθέτει ο κ. Τσουμάκας.

 

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=130781&ct=75

Link to comment
Share on other sites

Και να αναφέρω και κάτι που είχε γραφτεί πολύ παλαιότερα (1997) τότε που υπήρχε έντονη η ιστορία με τις τρελλές αγελάδες (υπάρχει ακόμη παρόλο που έχει αποσυρθεί από τα επίκαιρα...)

 

Δεν αποσύρεται το εμβόλιο μηνιγγίτιδας

Δεν αναστέλλεται στη χώρα μας η κυκλοφορία του εμβολίου για τη μηνιγγίτιδα - όπως συνέβη στη γειτονική Ιταλία - αναφέρει σε χτεσινή ανακοίνωσή του ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων (ΕΟΦ). Σύμφωνα με την Επιτροπή Φαρμακευτικών Ιδιοσκευασμάτων του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων, η οποία εξέδωσε ανακοίνωση στις 22 Γενάρη 1997, κατά την παραγωγή του προϊόντος τηρούνται οι προδιαγραφές ασφαλείας ως προς τη μετάδοση εγκεφαλοπάθειας.

 

Την Κυριακή οι ιταλικές υγειονομικές αρχές ανακοίνωσαν την απόσυρση του εμβολίου, για προληπτικούς λόγους, τονίζοντας ότι το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας παρασκευάζεται από εντόσθια και τον εγκέφαλο βοοειδών.

Την απόσυρση του εμβολίου στην Ιταλία ο ΕΟΦ την αποδίδει στη χρήση υλικού βόειας προέλευσης κατά την παραγωγή του εμβολίου και επισημαίνει ότι σε καμία άλλη κοινοτική χώρα δεν έχουν παρθεί ανάλογα μέτρα. Σημειώνει ότι το προϊόν αυτό έχει εγκριθεί και κυκλοφορεί με κοινοτικές διαδικασίες (1992-1993), κατά τις οποίες έχει αξιολογηθεί ο τρόπος παραγωγής τους και έχει θεωρηθεί ασφαλής.

 

Σε ανακοίνωσή της η φαρμακευτική εταιρία ΦΑΡΜΑΣΕΡΒ ΛΙΛΛΥ ΑΕΒΕ, που αντιπροσωπεύει στη χώρα μας το εμβόλιο, αναφέρει ότι το εμβόλιο παρασκευάζεται εξ ολοκλήρου χημικά με πλήρως ελεγμένα υλικά στις ΗΠΑ, από όπου εισάγεται έτοιμο για χρήση.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο link που μας δίνεις Αγλαϊα πρόσεξες την πιο κάτω είδηση:

"Κατσίκες θα παράγουν μητρικό γάλα"!!!

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=254838

Οπότε τέρμα ο θηλασμός :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι για το αντιτετανικό: εγώ το έκανα πολλές φορές στην ζωή μου (γιατί η μαμά μου είναι freak με τα εμβόλια και τα φάρμακα) και μετά έκανα την εξέταση για να δω αν απέκτησα αντισώματα και πάντα δεν είχα, και μετά έκανα το booster και μετά πάλι την εξέταση κτλ.

Ουσιαστικά δηλαδή εμβολιάστηκα τόσες φορές με το συγκεκριμένο εμβόλιο αλλά ποτέ δεν απέκτησα αντισώματα και πάντα ήμουνα σε κίνδυνο.

Αυτό για να μην εφησυχαστούν γονείς που έκαναν το αντιτετανικό στα παιδιά τους ότι είναι πλήρως καλυμμένα αν συμβεί κάτι...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ τι γράφει που υποστηρίζουν το εμβόλιο (σου βάζω επίτηδες θετική προς το εμβόλιο πηγή)

 

φαντάσου να ήταν και αρνητική η πηγή...

 

Δεν σε σώνει από την θανατηφόρα μηνιγγίτιδα, είναι καινούργιο φάρμακο, μπορεί να έχει παρενέργειες που δεν γνωρίζουμε αλλά παρόλα αυτά τείνουν υπέρ του εμβολιασμού...

 

μάλιστα

 

το παιδί μου έχει κάνει ήδη 2 δόσεις του Meningitec και έχει χάσει μία.

Είμαι έξαλλη με μένα, με την παιδίατρο ΜΕ ΟΛΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...