Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Αχ κοριτσια πειτε μια γνωμη,εσεις που ειστε γνωστες του θεματος διαφωτιστε μας λιγο.

ποια εμβολια μπορουμε να αποφυγουμε?κ απο την στιγμη που εχει κανει ηδη καποιες δοσεις ειναι αναγκαιο να τις ξανα κανει?

 

Κοίταξε στις πίσω σελίδες στο βιβλιάριο του παιδιού και περιορίσου στα προτεινόμενα το βιβλιαρίου (δεν υπάρχουν τα πολυδύναμα, πενταπλά και εξαπλά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάτω από την πίεση των κατηγοριών για μεροληπτική έρευνα, δέκα από τους τους δεκατρείς ερευνητές που υπέγραφαν τη μελέτη Wakefield έχουν ήδη εκδώσει γραπτές δηλώσεις ότι τα αποτελέσματα της έρευνάς τους δεν μπορούν συσχετίσουν τη χορήγηση του εμβολίου MMR με την επίπτωση του αυτισμού.[/color]

 

Αλήθεια, ψέματα, θα σας γελάσω... μια και μιλάμε για οικονομικά συμφέροντα, αυτή είναι η άλλη άποψη... Πελάγους και ωκεανού συνέχεια λοιπόν!...

 

Όλο το άρθρο μπορείτε να το διαβάσετε εδώ

 

Πίεση κατηγοριών ή μήπως παχυλό χρηματικό δωράκι για να κλείσουν τα στοματα...

Δεν θα βρούμε άκρη...

 

Χαίρομαι που η συζήτηση πήρε αυτή την τροπή του γόνιμου προβληματισμού. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα να σε ρωτήσω κάτι άσχετο: αναφέρθηκε κάπου σ' αυτή τη συζήτηση πιο παλιά ότι με το θηλασμό μεταφέρονται αντισώματα από το στήθος της μαμάς στο μωρό για την όποια ασθένεια αντιμετωπίζει. Η ερώτησή μου είναι κατά πόσο τα αντισώματα αυτά που δημιουργούνται στο σώμα της μαμάς για το μωρό προστατεύουνε και αυτή ταυτόχρονα...

Και αυτό γιατί πρόσεξα ότι τον τελευταίο καιρό ο άντρας μου αρρωσταίνει πολύ συχνά (μικροιώσεις κτλ), αλλά εγώ και το μωρό (που κοιμάται και μαζί μας) δεν έχουμε κολλήσει τίποτα! Οπότε και προσπαθώ να αναπτύξω μια θεωρία :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα να σε ρωτήσω κάτι άσχετο: αναφέρθηκε κάπου σ' αυτή τη συζήτηση πιο παλιά ότι με το θηλασμό μεταφέρονται αντισώματα από το στήθος της μαμάς στο μωρό για την όποια ασθένεια αντιμετωπίζει. Η ερώτησή μου είναι κατά πόσο τα αντισώματα αυτά που δημιουργούνται στο σώμα της μαμάς για το μωρό προστατεύουνε και αυτή ταυτόχρονα...

Και αυτό γιατί πρόσεξα ότι τον τελευταίο καιρό ο άντρας μου αρρωσταίνει πολύ συχνά (μικροιώσεις κτλ), αλλά εγώ και το μωρό (που κοιμάται και μαζί μας) δεν έχουμε κολλήσει τίποτα! Οπότε και προσπαθώ να αναπτύξω μια θεωρία :)

 

Η μαμά τα αντισώματα τα έχει εξαιτίας των ασθενειών που έχει περάσει στη ζωή της.

 

Στην περίοδο του θηλασμού οι μεταβολές που συμβαίνουν στο σώμα είναι αρκετά άγνωστες (πέρα από τα κλασικά ορμονικά εννοώ) και φαίνεται ότι είμαστε πιο ανθεκτικές, ειδικά όταν το μωρό είναι μικρό! :wink:

 

Επίσης το μωρό λαμβάνει μεγάλη ποσότητα ωμής τροφής (πλήρης ωμοφαγία στον αποκλειστικό θηλασμό, αρκετή στη συνέχεια αν υπολογίσεις ότι πίνει αρκετό γάλα και τρώει και φρούτα) ενώ η διατροφή του συζύγου απέχει μακράν από αυτή που θα έπρεπε:

 

http://jn.nutrition.org/cgi/reprint/126/6/1732.pdf

 

ουσιαστικά ο σύζυγος βρίσκεται σε χρόνια αποστέρηση βιταμινών, ιχνοστοιχείων και άλλων παραγόντων που δεν έχουν διερευνηθεί

 

η μαμά είναι σε ειδική κατηγορία στη διάρκεια του θηλασμού! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dr Rosie, Aglaia ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Αγλαϊα ειδικά το άρθρο του Sears είναι το καλύτερο που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής για τα εμβόλια. Δυστυχώς διάβασα το ένα τρίτο περίπου γιατί γεννιούνται συνεχώς νέες απορίες :?

 

Αφού οι μαζικοί εμβολιασμοί αποσκοπούν σε οικονομικά συμφέροντα τότε ποιός ο λόγος να καταργούνται τα μεμονωμενα και να βγαίνουν τα πολυδύναμα ?

Οι φαρμακοβιομηχανίες ισχυρίζονται ότι το κάνουν για να μην ταλαιπωρηθεί ένα παιδάκι με 30 ενέσεις μέχρι την ηλικία των 15 ετών σε αντίθεση με τα πολυδύναμα που θα χρειαστούν αντίστοιχα 11-12 ενέσεις. Τα μεμονωμένα όμως δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή άρα το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο με αυτά.

 

Πρόσφατα κυκλοφόρησε το priorix-tetra για ιλαρά, ερυθρά, παρωτίτιδα και ανεμοβλογιά.

Με δεδομένο ότι πολλοί γονείς έχουν φρικάρει ήδη με το τριπλό, με ποιό σκεπτικό η φαρμακοβιομηχανία το λανσάρει τώρα τετραπλό ????

 

Μιας που ανέφερα και την ανεμοβλογιά ...

Με ρωτάει ο άντρας μου αν θα την εμβολιασουμε για ανεμοβλογιά. Απαντάω εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη ότι είναι συνηθισμένη παιδική αρρώστια, την πέρασα και εγώ σε ηλικία 5-6 χρονών αν θυμάμαι καλά και δεν έπαθα τίποτα.

Και μου απαντάει και με μπλοκάρει τελείως: ότι παρόλο που θεωρείται συνηθισμένη μπορεί να έχει σοβαρές επιπλοκές, το παιδάκια θα ταλαιπωρηθεί αρκετές ημέρες και φυσικά θα καταγρατζουνιστεί απο το τρελλό ξύσιμο σε όλο το κορμάκι του (ήδη έχουμε ένα θέμα με τα νυχάκια και τις γρατζουνιές ...)

Και με χτυπάει στο ευαίσθητο σημείο: "ενώ ίσως και να μπορούμε να το αποφύγουμε με το εμβόλιο θα την αφήσεις να υποφέρει ?"

 

Αχ δύσκολο να είσαι μανούλα

Έχουμε και το αποκριάτικο πάρτυ την Παρασκευή (και 13 ...) εμείς οι Θεσσαλονικιές και οι παιδότοποι είναι σουπερ μάρκετ ιώσεων :evil:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι ακόμα ...

 

Τα ακριβή συστατικά των εμβολίων που τα βρίσκουμε έγκυρα δημοσιευμένα (για το καθένα συγκεκριμένα) ?

 

Για παράδειγμα:

Meningitec (τα αντιγράφω απο την συσκευασία)

Δραστική ουσία

Ολιγοσακχαρίτη του μηνιγγιτιδόκοκκου οροομάδας C συζευμένος με την crm197 πρωτείνη-φορέα και προσροφημένος σε φωσφορικό αργίλιο.

Τα άλλα συστατικά είναι χλωριούχο νάτριο και ύδωρ για ενέσιμα.

 

Που είναι το αλουμίνιο, η θειομερσάλη κτλ ?

Τα έχει μέσα το εμβόλιο και δεν τα αναγράφει η συσκευασία ? :evil::evil:

Μήπως να μας διαφωτισει ο ΕΟΦ?

 

Αν πάρεις το κουτάκι μιας αντιωβίωσης μαθαίνεις καμιά εικοσαριά "ξένες" λέξεις.

Ολόκληρο εμβόλιο 2-3 συστατικά μόνο ??

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Και με χτυπάει στο ευαίσθητο σημείο: "ενώ ίσως και να μπορούμε να το αποφύγουμε με το εμβόλιο θα την αφήσεις να υποφέρει ?"

Ωραία υπόθεση...

 

Και η μανούλα απαντά:

Μήπως θα ήταν καλύτερο να αποφύγουμε την πιθανή σκλήρυνση κατά πλάκας;

 

Θα μου πεις υπάρχει συσχετισμός;

Δυστυχώς δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση όμως φαίνεται ότι τα αυτοάνοσα χτυπούν σε επιδημικές διαστάσεις πλέον τους εμβολιασμένους πληθυσμούς.

 

(καταλαβαίνεις γιατί στο σπίτι μας ο καλός μου δεν μου θέτει τέτοια ερωτήματα! :lol: )

 

 

Έχουμε και το αποκριάτικο πάρτυ την Παρασκευή (και 13 ...) εμείς οι Θεσσαλονικιές και οι παιδότοποι είναι σουπερ μάρκετ ιώσεων :evil:

Διαφωνώ μόνο με το :evil:

οι μικρές ταλαιπωρίες των ιώσεων φαίνεται ότι γυμνάζουν το ανοσοποιητικό, το κατευθύνουν σωστά

 

η ανυπαρξία ασθένεις μοιάζει με έναν ετοιμοπόλεμο στρατό που τον κρατάς φυλακισμένο

 

αν δεν πολεμήσει τον εισβολέα γιατί δεν υπάρχει εισβολέας, θα αρχίσει ο εμφύλιος... αυτοκαταστροφή (=αυτοάνοσα...).

 

Υπενθυμίζω ότι ο γιος μου είναι 8,5 δεν έχει πάρει ποτέ αντιβίωση, έχει πιει ένα μπουκαλάκι ντεπόν (ένα δεύτερο το πέταξα όταν έλειξε, έχω και ένα κλειστό ποστάν από τον παιδοδοντίατρο που πάει να λήξει...)

Δεν είναι ότι δεν αρρωσταίνει, μια χαρά αρρωσταίνει, ανεβάζει και κανέναν πυρετό, ζητάει και θεραπευτικές παρεμβάσεις (ομοιπαθητικά) μερικές φορές γκρινιάζει αλλά έχει πεισθεί (μπίρι, μπίρι...) ότι είναι δυνατός και πρέπει να πολεμήσει με τη δύναμή του τον εισβολέα! :wink:

 

Επίσης στο σπίτι δεν χρησιμοποιώ κανενός είδους απολυμαντικό (έχω μία χλωρίνη για τον απαράδεκτο νεροχύτη της κουζίνας που ποτίζει... δεν έχω βρει άλλο ξεβαφτικό, τη χρησιμοποιώ πολύ σπάνια για οικολογικούς και άλλους λόγους, δεν τη χρησιμοποιώ πουθενά αλλού).

Link to comment
Share on other sites

Και μου απαντάει και με μπλοκάρει τελείως: ότι παρόλο που θεωρείται συνηθισμένη μπορεί να έχει σοβαρές επιπλοκές, το παιδάκια θα ταλαιπωρηθεί αρκετές ημέρες και φυσικά θα καταγρατζουνιστεί απο το τρελλό ξύσιμο σε όλο το κορμάκι του

 

1. γιατί μπλοκάρεις; τόσο καιρό εδώ μέσα και ακόμη να δουλέψει το αντιμπλοκ σύστεμ; :lol: Θα πρέπει να εξασκηθείς στις απαντήσεις έτσι ώστε να μπλοκάρει μόνο ο άλλος! :lol:

 

2. Οι σοβαρές επιπλοκές δεν είναι αυτές που αναφέρει... Τις σοβαρές επιπλοκές από το εμβόλιο τις έχει μελετήσει το ίδιο καλά;

 

Αν δεν έχουν αναφερθεί οι σοβαρές επιπλοκές από το εμβόλιο, τόσο το χειρότερο. Δεν θα κάνετε το παιδί σας πειραματόζωο. Η ασθένεια έχει δοκιμαστεί στον πληθυσμό εδώ και χιλιάδες χρόνια και ξέρουμε και την καλή εξέλιξη και την κακή. Για το εμβόλιο αυτή τη στιγμή δεν ξέρουμε τίποτα. Είναι το άγνωστο πιο ασφαλές από το γνωστό;

 

Ας περιοριστείτε στα προτεινόμενα όπως αναφέρονται στο βιβλιάριο και μη βιάζεστε να δοκιμάσετε στο παιδί σας ό,τι νέο.

 

(αν δεν μπλοκάρει με όλα αυτά σημαίνει ότι το έχεις παρακάνει με τη δημοκρατία στο σπίτι!!! :lol: )

 

Ο γιος μου όταν πέρναγε ανεμοβλογιά:

-Είναι πολύ ωραία η ανεμοβλογιά μου, δεν θέλω να μου φύγει για να μην πηγαίνω στον παιδικό και να είμαι με τη γιαγιά μου!

 

Δεν ξυνόταν καθόλου, είχε ελάχιστα εξανθήματα και τα καμάρωνε ένα ένα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι φαρμακοβιομηχανίες ισχυρίζονται ότι το κάνουν για να μην ταλαιπωρηθεί ένα παιδάκι με 30 ενέσεις μέχρι την ηλικία των 15 ετών σε αντίθεση με τα πολυδύναμα που θα χρειαστούν αντίστοιχα 11-12 ενέσεις. Τα μεμονωμένα όμως δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή άρα το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο με αυτά.

Στην τιμή μπορεί να μην έχουνε και μεγάλη διαφορά, αλλά μεγάλη διαφορά υπάρχει στο κόστος παραγωγής και κατ' επέκταση στα κέρδη τους. Και σταμάτησαν τα μονά γιατί η παραγωγή τους, ειδικά τώρα με την οικονομική κρίση, είναι πολύ ακριβή και ασύμφορη.

Αν κάποια από σας έχει ασχοληθεί λίγο με κοστολόγηση, θα γνωρίζει ότι το κόστος παραγωγής των προϊόντων που παράγονται σε ξεχωριστά production lines είναι πολύ μεγάλο και συνήθως ασύμφορο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα,Αγλαια εγω μιλαω για το εμβολιο της ηπατιτιδας Α ,κ μου ειπε ο παιδιατρος οτι οταν την γραψω παιδικο πρεπει να κανει οπωσδηποτε κ της ηπατιτοδας Β.

Επισης μου ειπες να κοιταξω το εμβολιο κ να κανω τα απαραιτητα,που δεν ειναι πενταπλα, το πρεβεναρ κ του μυνηγγιτιδιοκοκου τα εχω κανει το πρωτο σε 4 δοσεις,κ το δευτερο σε τρεις,θεωρεις οτι ουτε κ αυτα ειναι απαραιτητα?σε ρωταω γιατι της κουμπαρας μου το παιδι νοσησε απο πνευμονιοκοκο κ εμεινε 20μερες στην ευρωκλινικη, ενω το παιδι ειχε κανει μια δοση του συγκεκριμενου εμβολιου,κ της ειπαν οτι ηταν πολυ τυχερη,γιατι δεν του αφησε κανενα <<προβλημα>>κ τον επιασε γρηγορα η αντιβιωση γιατι ηταν παρθενος ο οργανισμος του.

Οσο για την ανεμοβλογια εγω την ειχα περασει με 41πυρετο,ημουν ενα μηνα μεσα στο σπιτι κ ειχα χασει 11κιλα,την ειχα περασει οταν ημουν 13χρονων,την περασα πολυ βαρια,κι οταν μου ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να κανουμε το συγκεκριμενο εμβολιο,συμφωνησα κατευθειαν,βασικα δεν ειχα ιδεα για τις παρενεργειες τους.Εγω νομιζα οτι η παρενεργεια του εμβολιου ηταν μονο εαν σου εκανε πυρετο το παιδι.

Και κατι τελευταιο περσι της ειχα κανει κ το εμβολιο της γριπης,κ δεν μου αρρωστησε καθολου ολο το χειμωνα,φετος που ειχα διαβασει τοσα πραγματα,το αγορασα αλλα δεν της το εκανα,κ σχεδον καθε μηνα ειναι αρρωστη η με βηχα κ συναχι η με πυρετο,τον προηγουμενο μηνα που μου εκανε 38,5πυρετο δεν της εδωσα τιποτα,κι οταν ηρθε ο γιατρος κ ειδε την μικρη μονο που δεν με εβρισε,που το παιδευω το παιδι,κ δεν του δινω ουτε ντεπον.

Ξερω οτι φασκω κ αντιφασκω,γι αυτο κ σας ρωταω επειδη δεν γνωριζω τι ειναι τελικα το καλυτερο,κ δεν περιμενω να μου πει κανεις τι θα κανω με το παιδι μου,απλα ενημερωση θελω,κ μετα η αποφαση θα ειναι σιγουρα δικη μου.Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι θα επισκεφτω ενα ομοιοπαθητικο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμεις που θα βρουμε κανενα μεμονωμενο; Το αντιτετανικό ειπαμε με τον ομοιοπαθητικό να το κάνουμε μετα το εξαμηνο γιατι οντως το παιδι ειναι πιθανο να χτυπησει απο τη στιγμη που μπουσουλάει κτλ :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο περσι της ειχα κανει κ το εμβολιο της γριπης,κ δεν μου αρρωστησε καθολου ολο το χειμωνα,φετος που ειχα διαβασει τοσα πραγματα,το αγορασα αλλα δεν της το εκανα,κ σχεδον καθε μηνα ειναι αρρωστη η με βηχα κ συναχι η με πυρετο,τον προηγουμενο μηνα που μου εκανε 38,5πυρετο δεν της εδωσα τιποτα,κι οταν ηρθε ο γιατρος κ ειδε την μικρη μονο που δεν με εβρισε,που το παιδευω το παιδι,κ δεν του δινω ουτε ντεπον.

 

Κάτι που νομίζω πρέπει να ξεκαθαριστεί είναι ότι το εμβόλιο της γρίπης αφορά μόνο στον συγκεκριμένο ιό της γρίπης. Όποιος το κάνει δε σημαίνει ότι δεν αρρωσταίνει καθόλου. Όπως επίσης πρέπει να γνωρίζουμε ότι κάθε κρύωμα, ίωση ή πυρετός δεν οφείλεται ντε και καλά στον ιό της γρίπης! Επίσης σε καμία περίπτωση το εμβόλιο αυτό δεν προστατεύει στο 100%. Το ότι η κόρη σου φέτος αρρωσταίνει συχνότερα από πέρσι δε συνδέεται οπωσδήποτε με το ότι δεν έκανε το αντιγριπικό εμβόλιο.

 

Στο κάτω κάτω της γραφής ο βήχας, το συνάχι και ο πυρετός δεν είναι σοβαρές ασθένειες ούτε ταλαιπωρούν τον οργανισμό τόσο όσο φανταζόμαστε. Ξέρεις μου άρεσε αυτό που είπε η Αγλαΐα για τον εμφύλιο πόλεμο και για τον ετοιμοπόλεμο στρατό. Αν αντιμετωπίζουμε με πανικό κάθε απόπειρα του οργανισμού μας να προστατευτεί από ανεπιθύμητους εισβολέίς (αυτό ακριβώς κάνει η ασθένεια), τότε τον αφήνουμε απαίδευτο σαν λόχο στρατιωτών που την έχουν αράξει στου καψιμί και πίνουν μπύρες!!! Θα εμπιστευόσουν εσύ σε τέτοιους στρατιώτες την ασφάλειά σου;

 

Άσε το παιδί σου να βήξει! Έτσι θα καθαρίσουν οι πνεύμονές του από τη βλένα. Βάλτην να κάνει εισπνοές με έλαιο ευκαλύπτου, κάνε της και λίγο μασάζ στο στήθος και στην πλάτη με μια αλοιφή με ευκάλυπτο και echinacea και κάθε φορά που βήχει κάνε με τα χέρια σου το μαέστρο... έι όπα! πάμε!!! Θα γελάσει και θα το δει κι αυτό μέρος της ζωής της... γιατί είναι μέρος της ζωής της!

 

Όσο για το γιατρό... τι να πω! Γ@μω τα πτυχία τους γ@μώ!!!!! :evil: Άτιμη κοινωνίαααααααααααααα κύριε Πετροχείλο μουουουουουου!!!!! τις προάλλες πήγα τις μικρές στο κέντρο υγείας για να τις ακροαστεί ο παθολόγος (αυτόν βρήκα, τι να κάνω;) Μου λέει λοιπόν "δώστους ντεπονάκι μωρε, δεν είναι τίποτε, ακίνδυνο είναι..." Ντεπονάκι λοιπόν, για κάθε νόσο και κάθε... άντε γιατί τα πήρα τώρα!!!

 

Θα προσπαθήσω να το περιγράψω όσο πιο απλά μπορώ. Ο οργανισμός μας έχει διάφορους μηχανισμούς για να καταπολεμήσει τα μικρόβια που του επιτίθενται καθημερινά. Αν ένα από αυτά τον προσβάλει εκείνος θα θελήσει να το εξουδετερώσει ενεργώντας προς δύο κατευθύνσεις: από τη μια προσπαθώντας να περιορίσει όσο το δυνατόν την αναπαραγωγή του μέσα στον οργανισμό και από την άλλη αναγνωρίζοντάς τον και δημιουργώντας τα κατάλληλα αντισώματα...

 

Ο πυρετός αφορά στο πρώτο σκέλος. Καθώς ο οργανισμός ανεβάζει τη θερμοκρασία του, αναστέλλει τη λειτουργία των ενζύμων του μικροοργανισμού (αν πρόκειται για βακτήριο) κι έτσι δεν πολλαπλασιάζεται. Αν πρόκειται για ιό, επειδή ταυτόχρονα αναστέλλεται και η λειτουργία των ενζύμων των δικών μας κυττάρων, εμποδίζεται η αναπαραγωγή του ιού (Οι ιοί χρησιμοποιούν τα δικά μας κύτταρα για να αναπαραχθούν). Νομίζω είναι σαφές:

 

Όταν καταπολεμάμε τον πυρετό (δίνοντας αντιπυρετικά μόλις το θερμόμετρο δείξει θερμοκρασία μεγαλύτερη από 37) δίνουμε έδαφος στον μικροοργανισμό που μας έχει επιτεθεί για να πολλαπλασιαστεί και να μας καταλάβει με την ησυχία του!

 

Φυσικά πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή. Δεν θα αφήσουμε ένα παιδί με πυρετό 41,5 αβοήθητο γιατί σε αυτή την περίπτωση κινδυνεύει.

 

Αν θες να τα βρεις αυτά και να τα τυπώσεις, μπες στο παιδαγωγικό ινστιτούτο http://www.pi-schools.gr, και βρες τη βιολογία Γενικής Παιδείας της Γ' Λυκείου. Είναι στις σελίδες 33-34. Αν σου πει ο γιατρός σου τίποτα, τρίψτου τα στη μούρη. Είναι γραμμένα κι αλλού πιο αναλυτικά και ωραία -πες του τα χαιρετίσματά μου- αλλά διάλεξα αυτά που το ίδιο το κράτος τυπώνει και τα διδάσκει στα παιδιά μας για να αντικρούσω ευθύς εξαρχής τυχόν ενστάσεις!! :!::!::!:

 

Φιλάκια!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Dimitrali για την απαντηση σου,το ξερω αυτο που εγραψες για το εμβολιο της γριπης,απλα το ανεφερα σαν γεγονος κ τιποτε αλλο,δεν ηθελα να αποδειξω κατι μ αυτο,εξαλλου εαν ειχα τοσο εμπιστοσυνη στο συγκεκριμενο εμβολιο θα της το ειχα ξανα κανει.

Το θεμα ειναι οτι εχω αρρωστησει με εχετε κανει να αμφιβαλλω για πολα πραγματα που τα ειχα δεδομενα,ευτυχως που σας βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι το εμβόλιο της γρίπης δεν πρέπει να το κάνουν τα παιδάκια. Εννοώ τα γενικώς υγειή παιδάκια κι όχι παιδάκια που ανοίκουν στις ευαίσθητες ομάδες πληθυσμού. Αφήστε τα παιδιά να νοσήσουν από γρίπη και κρυώματα. Η κόρη που πέρυσι αρρώσταινε κάθε εβδομάδα. Φέτος καθόλου κι ας είναι όλα τα άλλα παιδιά στο σταθμό άρρωστα. Αυτή δεν παίρνει πρέφα.

Αγλαΐα αυτό με τους στρατιώτες μου άρεσε πάρα πολύ. Θα το λέω κι εγώ στον άντρα μου και στη γιατρό αν μου πουν τίποτα. (ο άντρας μου θέλει να δίνει αντιπυρετικό μόλις ο πυρετός πάει 37 :evil::evil: )

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ Dimitrali για την απαντηση σου,το ξερω αυτο που εγραψες για το εμβολιο της γριπης,απλα το ανεφερα σαν γεγονος κ τιποτε αλλο,δεν ηθελα να αποδειξω κατι μ αυτο,εξαλλου εαν ειχα τοσο εμπιστοσυνη στο συγκεκριμενο εμβολιο θα της το ειχα ξανα κανει.

Το θεμα ειναι οτι εχω αρρωστησει με εχετε κανει να αμφιβαλλω για πολα πραγματα που τα ειχα δεδομενα,ευτυχως που σας βρηκα

 

Vann κι εγώ έκανα το αντιγριππικό όταν έμενα στην Αγγλία (εκεί το NHS σου έκανε πλύση εγκεφάλου για το εμβόλιο αυτό) και κάθε χρόνο αρρωστούσα άσχημα! Οπότε μετά το έψαξα και ανακάλυψα κι εγώ αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Να σε ρωτήσω κάτι: βγάζεις το μωρό έξω στον καθαρό αέρα και ιδιαίτερα στον ήλιο; Είναι πολύ σημαντικό αυτό, γιατί ο ήλιος δημιουργεί Βιταμίνη D που ενισχύει το ανοσοποιητικό και προστατεύει από τη γρίππη. Πιστεύω ότι αυτός είναι ένας από τους λόγους που ο γιός μου κι εγώ δεν αρρωστούμε εύκολα ενώ ο άντρας μου που δουλεύει σ' ένα γραφείο κάθε μέρα είναι συνεχώς άρρωστος.

Στην Ελλάδα έχουμε λιακάδα πολύ συχνά, και δυστυχώς τα παιδάκια τα κρατάμε κλειστά στα σπίτια. Τόσα παιδάκια έχει η γειτονιά μας και τα περισσότερα τα βλέπεις έξω στα γειτονικά πάρκα μόνο το καλοκαίρι, και αυτό πολύ αργά το απόγευμα :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Dimitrali για την απαντηση σου,το ξερω αυτο που εγραψες για το εμβολιο της γριπης,απλα το ανεφερα σαν γεγονος κ τιποτε αλλο,δεν ηθελα να αποδειξω κατι μ αυτο,εξαλλου εαν ειχα τοσο εμπιστοσυνη στο συγκεκριμενο εμβολιο θα της το ειχα ξανα κανει.

Το θεμα ειναι οτι εχω αρρωστησει με εχετε κανει να αμφιβαλλω για πολα πραγματα που τα ειχα δεδομενα,ευτυχως που σας βρηκα

 

Όχι βρε κοριτσάρα μου και να αρρωστήσεις! Χαλάρωσε... το στρες εξασθενεί το ανοσοποιητικό περισσότερο από τα φάρμακα και τα εμβόλια! :D

:D:D:D:D:D

 

Κι όσο για αυτά που όλοι είχαμε μέχρι κάποτε ως δεδομένα κι ήρθε η καλή νεράιδα και μας κατέβασε από το μικρό μας συννεφάκι... join the club! :wink:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κι όσο για αυτά που όλοι είχαμε μέχρι κάποτε ως δεδομένα κι ήρθε η καλή νεράιδα και μας κατέβασε από το μικρό μας συννεφάκι... join the club! :wink:

 

Είμαι κι εγώ σ' αυτό το κλαμπ. Θεωρώ καλή νεράιδα την Αγλαΐα που πόσταρε αυτό το θέμα και διάβασα γιατί από μόνη μου... άστο, δεν πρόκειται να έκανα τίποτα.

 

Dimitrali, να χαιρεσαι την κόρη σου. Να τα εκατοστήσει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα έχουμε λιακάδα πολύ συχνά, και δυστυχώς τα παιδάκια τα κρατάμε κλειστά στα σπίτια

 

Φαντάζομαι πως αν μπορούσαμε να τα κλείναμε και σε αποστειρωμένη γυάλα θα το κάναμε κι αυτό!!!

 

Πολύ σωστό πως για τη σύνθεση της βιταμίνης D χρειάζεται ήλιος διότι είναι φωτοχημική αντίδραση και επομένως δεν μπορεί να τη συνθέσει ο οργανισμός μας στο σκοτάδι. Και μην πει κανένας ότι στο σπίτι του έχει φώτα γιατί φροντίζει και πληρώνει μηνιαίως τη ΔΕΗ γιατί θα θέσω θέμα στον administrator! :D:D:D:D

 

Πολύ σωστό επίσης πως τα παιδιά πρέπει να βγαίνουν έξω, σε ανοιχτούς χώρους χειμώνα καλοκαίρι, διότι έξω η συγκέντρωση των παθογόνων μικροοργανισμών είναι μικρότερη από ότι στους κλειστούς χώρους όπως είναι τα σπίτια μας! :?:?:?:?

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

[Dimitrali, να χαιρεσαι την κόρη σου. Να τα εκατοστήσει.

 

Σ' ευχαριστώ πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!! :D:D:D:D:D:D:D

 

Θα κόψει σήμερα τούρτα στο σχολείο και είναι τρισευτυχισμένη! Εχτές ήταν τα γενέθλιά της αλλά είχανε πάει θέατρο! Να δούμε πόσες τούρτες θα κόψουμε πάλι! :lol::lol::lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Έχουν τεθεί πολλά ερωτήματα, να θέσω κι εγώ άλλο ένα;

 

Την ανεμοβλογιά την πέρασα γύρω στα 6, όπως και την ερυθρά λίγο μεγαλύτερη. Λέω, λοιπόν, τώρα να μην κάνω το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς στην μπέμπα μου (αλήθεια, για την ερυθρά υπάρχει εμβόλιο;). Αν, όμως, φτάσει η μπέμπα τα 10 και δεν την έχει περάσει, δεν θα έπρεπε να την εμβολιάσω; Όταν την περνάει ενήλικας, η ανεμοβλογιά, όπως και οι άλλες παιδικές ασθένειες, έχει πολύ πιο βαριά μορφή, νομίζω.

 

Το σκεφτόμουν, γιατί μόλις αρρώστησε μια γνωστή από ανεμοβλογιά και είναι και 8 μηνών έγκυος η κοπέλα. Ευτυχώς, δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό, αλλά φαντάσου ταλαιπωρία!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως αν μπορούσαμε να τα κλείναμε και σε αποστειρωμένη γυάλα θα το κάναμε κι αυτό!!!

 

Ξέρω άτομα που δεν βγάζουνε ποτέ τα παιδάκια τους έξω το χειμώνα! Και φυσικά είναι μονίμως άρρωστα. Το επιχείρημά τους είναι "σκέψου πόσο πιο άσχημα θα ήτανε αν τα βγάζαμε και έξω".

Και να πει κανείς ότι κάνει και ιδιαίτερο κρύο στην Ελλάδα...

Διάβαζα πρόσφατα για κάτι νηπιαγωγεία που έχουνε σε χώρες της βόρειας ευρώπης τα οποία δεν διαθέτουνε καθόλου εσωτερικούς χώρους, αλλά πάνε στο δάσος και στην εξοχή βρέξει-χιονίσει! Και εκεί κάνει πραγματικά κρύο!

Τι ωραία να είχαμε κάτι ανάλογο στην Ελλάδα :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια πειτε μια γνωμη,εσεις που ειστε γνωστες του θεματος διαφωτιστε μας λιγο.

ποια εμβολια μπορουμε να αποφυγουμε?κ απο την στιγμη που εχει κανει ηδη καποιες δοσεις ειναι αναγκαιο να τις ξανα κανει?

 

Κοίταξε στις πίσω σελίδες στο βιβλιάριο του παιδιού και περιορίσου στα προτεινόμενα το βιβλιαρίου (δεν υπάρχουν τα πολυδύναμα, πενταπλά και εξαπλά)

 

Πόσο παλιά είναι αυτά τα βιβλιάρια ? Αναφέρει πως μπορείς να διαλέξεις τα μονά εμβόλια.. με τον πόνο μας παίζουν ?

 

Αυτό με την ανεμοβλογιά αναρρωτιέμαι και εγώ...

αλλά και έτσι να είναι άλλο να το κάνεις σε μωρό και άλλο σε ολόκληρο παιδάκι.

Η γιατρός (ομοιοπαθητικός) μου είπε της ανεμοβλογιάς δεν θα το κάνουμε.. όπου ακούσεις ανεμοβλογιά να πας το παιδί να κολλήσει.

 

ζητείται φρέσκο μικρόβιο ανεμοβλογιάς !!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Peony κάτι παρόμοιο σκεφτόμουν και εγώ για όταν γεννήσω. Πέρασα μόνο ανεμοβλογιά, 22 χρονών, αρκετά βαριά, και το κυριότερο δεν εχω περάσει ερυθρά. Τώρα θα πρέπει να κάνω κάθε μήνα την εξέτσαη για ερυθρά μέχρι να γεννήσω. Οπότε σκέφτομαι να μην εμβολιάσω το παιδί μου για ανεμοβλογιά, μαγουλάδες (ειδικά αν είναι αγόρι) και ερυθρά

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...