Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Σχόλιο: Πολλοί εξτρεμιστές έχουμε μαζευτεί σ' αυτό το forum!!!

Δε μας βλέπω καθόλου καλά!!! Μα καθόλου καλά!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

-Ωραία, πάω να αγοράσω φρέσκο κρέας από το Γιάννη που έσφαξε εχτές ένα δικό του μοσχαράκι γάλακτος και στο φέρνω το μεσημέρι να το φτιάξουμε!

Αφού σφάκτηκε που σφάκτηκε το καημένο το μοσχαράκι, κάνε τη χάρη στον άντρα σου :D

Αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα, προβληματίζομαι ήδη για το τι θα πω στο γιο μου όταν κάποια μέρα με ρωτήσει γιατί τρώμε τα μοσχαράκια, τα αρνάκια και τις κοτούλες (και γιατί όχι το γάτο μας!)... Είναι κάπως υποκρισία να τα δείχνεις στα παιδάκια και να τους λες πόσο καλά είναι κτλ. και μετά να τους ζητάς να τα φάνε!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά θυμάμαι μια φορά (φοιτητές είμαστε) που μου είχε φέρει να του μαγειρέψω ορτύκια. Μετά από τρεις απανωτούς εμετούς και αφού κατάλαβε πως η κατάστασή μου είναι ανίατη, τα μαγείρεψε με το συγκάτοικό του και τα φάγανε παρέα!

 

Βέβαια από τότε η κατάστασή μου έχει... βελτιωθεί αλλά και πάλι... γιατί το καημένο το μοσχαράκι!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου κοντεύει τριών μηνών και δεν ξεκίνησα τα εμβόλια γιατί ακόμα το σκέφτομαι...Όλοι έχουν πέσει πάνω μου γιατί μου λένε

Ποιοι είναι αυτοί οι όλοι με τους οποίους συζητάς τα θέματα αυτά; Να κόψεις της συζητήσεις. :wink:

 

Δεν είχα σκοπό να το συζητήσω...αλλά αργά ή γρήγορα ξεκινάνε τις ερωτήσεις...

 

1. οτι αν τελικά τον εμβολιάσω θα τα κάνει όλα μαζί, οποτε θα είναι ακόμα πιο επιβαρυντικό για τον οργανισμό του σύμφωνα μ' αυτά που τους λεω

όσο τα συζητάς με άσχετους τόσο περισσότερες βλακείες θα ακούς...

δεν ξέρουν τι λένε

για τα περισσότερα εμβόλια, όταν αποφασίσεις να τα κάνεις θα χρειαστείς μία ή δύο δόσεις (δεν μπορούν να σου κάνουν όλες τις δόσεις μαζί, δεν έχει νόημα)

εσύ μόνη σου θα αποφασίσεις πότε θα κάνεις το κάθε ένα εμβόλιο

 

Ωραία! Αλλά ποιά είναι αυτά που - τρόπον τινά- πρέπει να γίνουν; Και σε ποιά ηλικία να τα ξεκινήσουμε;

 

2. να τον εμβολιάσω γιατί τόοοοσα παιδιά κάνουν εμβόλια, το δικό μου θα πάθει; Αντίθετα θα χτυπάω το κεφάλι μου αν αρρωστήσει και δεν έχει εμβολιαστεί κι έτσι νοσήσει πιο βαριά

Υπάρχουν όμως και τόοοοοοοσα παιδιά που πάθανε διάφορα, μπορούν να σου υπογράψουν ότι το δικό σου δεν θα πάθει τίποτα; και αν πάθει να αναλάβουν αυτοί να τρέχουν; (εξακολουθώ να επιμένω ότι αυτά τα θέματα δεν είναι προς συζήτηση)

 

Γειά στο στόμα σου! Αλλά αυτό το επιχείρημα δεν δείχνει να τους πείθει, δεδομένου οτι έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου...Εγώ ευτυχώς είχα άλλα θέματα ν' ασχοληθώ και τη γλίτωσα...

 

3. δεν θα μου τον γράψουν στο σχολείο κι οτι δεν υπάρχει κανένα χαρτί που να με καλύπτει σ' αυτόν τον τομέα

α) είναι αντισυνταγματικό

β) μέχρι να πάει στο σχολείο μπορεί να τα έχεις κανει

γ) γιατί τα συζητάς;

 

Αυτό μου το ειπε γνωστός μου, διευθυντής δημοτικού...Όταν του είπα οτι και ο Ραφαήλ δεν είναι εμβολιασμένος σύμφωνα με το πρόγραμμα του Υπ. Υγείας αλλά παρόλα αυτά μου τον έγραψαν χωρίς πρόβλημα, μου είπε οτι πρόκειται για ιδιάζουσα περίπτωση γι' αυτό... Ενω με τον μικρό θα έχω θέμα...

Και μετά του είπα το β. που αναφέρεις...

 

4. θα έχω πρόβλημα με τον παιδίατρο...

αν δεν είσαι παντρεμένη με τον παιδίατρο, βρίσκεις εύκολα άλλον

 

Σωστό κι αυτό! :wink:

 

 

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;; Θα τσακωθώ με τον παιδίατρο για τα εμβόλια;

ΞΑΝΑ: ΔΕΝ ΘΑ ΤΣΑΚΩΘΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΑΝ ΘΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ. Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΙΝΕΖΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ.

 

Στο ΙΚΑ που τον πήγα τις προάλλες για να τον ακροαστούν, η παιδίατρος έκανε να μου πει κάτι για τα εμβόλια αλλά της είπα δεν έκλεισα ραντεβού και το έληξε εκεί... Είναι σωστό ως επιχείρημα οτι ενω ως παιδίατροι συμβουλεύουν να προστατεύουμε τα μωράκια απο τις ιωσούλες επειδή έχουν ανώριμο ανοσοποιητικό, απο την άλλη υπερθεματίζουν υπερ του εμβολιασμού που τους βάζει ταυτόχρονα ένα κάρο μικρόβια και ξένα στοιχεία;

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εμβολιασμού μινιμουμ για να του προτείνω μια συμβιβαστική λύση; Μπορούμε να βρούμε έστω μεμονωμένα τα εμβόλια;

 

Τελικά υπάρχει κάτι τέτοιο;

 

 

Παιδίατρο να τσακωθώ δεν είχαμε οπότε όλα καλά...Τώρα τι κάνουμε...

Πηγαίνεις ξανά στο παίδων ή λες στον παιδίατρο ότι ακολουθείς τις συμβουλές του παίδων...

 

Στο Παίδων δεν μπορώ να παω δεδομένου οτι πρόκειται για κλειστό τμήμα, αιματολογικό, και δεν μπορώ να πηγαίνω και το μωρό εκεί για εξέταση, εκτός απο μερικούς ελέγχους που θα του κάνουν σχετικά με την ασθένεια τη συγκεκριμένη που βασανίζει τον μεγάλο...

 

δεν υπάρχει λόγος για τσακωμός, αν δεν συζητήσεις κάτι δεν γίνεται να τσακωθείς. Τσακώνεσαι όταν θέλεις σώνει και καλά να πείσεις κάποιον για τη γνώμη σου, εσύ δεν θα ασχοληθείς με το να πείσεις το γιατρό

 

Δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχουν αξιόλογοι παιδίατροι τριγύρω, δεν έχω αυτοκίνητο για να επιλέξω κάποιον απο άλλη περιοχή, ο συγκεκριμένος όταν είχε έρθει να δει τον μπέμπη λίγων ημερων μου φάνηκε - σύμφωνα με τις συμβουλές που μου έδωσε και για τον θηλασμό- αρκετά καλύτερος απο άλλους που εχω ακούσει...Γι' αυτό δεν θα ήθελα να έρθουμε σε αντιπαράθεση για τα εμβόλια...Αφού ήθελα να παω το παιδί να το δει και το απέφυγα μέχρι τώρα γι'΄αυτόν τον λόγο...

Και κάτι άσχετο με τα εμβόλια: Στο ΙΚΑ που εξέτασαν τον μικρό προχθές τον ζύγισε η παιδίατρος και είναι ηδη 7 κιλά και... Δεν το σχολίασε καθόλου...Λιγο ελλιποβαρή να τον έβρισκε όμως, αμέσως θα άρχιζε για το γάλα μου κλπ... Τι να πω...λοβοτομημένοι βγαίνουν απο την παιδιατρική; δεν ξέρω... :roll:

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος έχει ραντεβού στον ομοιοπαθητικό στο τέλος του μήνα και θα τον ρωτήσω σχετικά. Να παω σε παιδίατρο ομοιοπαθητικό μου είναι εξαιρετικά δύσκολο γιατί δεν έχω κανέναν κοντά και ο ομοιοπαθητικός που παρακολουθεί τον μεγάλο έχει ραντεβού δυο μήνες απο τη στιγμή που θα τηλεφωνήσει κάποιος...

 

Silmaril γιατί δεν ρωτάς τον ομοιοπαθητικό που βρήκες αν μπορεί να παρακολουθεί και το μικρό; Δεν είναι ανάγκη να βρεις εξειδικευμένο ομοιοπαθητικό παιδίατρο, εγώ δεν έχω τέτοιον κοντά μου και το μωρό μου όταν ήτανε κάτω των 8 μηνών το έβλεπε ανά δύο μήνες η γενική ομοιοπαθητικός. Και τώρα αν χρειαστώ κάτι εκείνη παίρνω τηλέφωνο για συμβουλή, ποτέ δεν πάτησα το πόδι μου στο γραφείο συμβατικού παιδίατρου (και έχω και μερικούς στη γειτονιά μου) γιατί ακριβώς δεν έχω την όρεξη να μπω στη συζήτηση για τα εμβόλια (δεν φτάνει που άκουσα από μικροβιολόγο γνωστή της πεθεράς μου ότι αυτό που κάνω, δηλ. δεν εμβολιάζω, είναι εγκληματικό!!!).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μεγάλος έχει ραντεβού στον ομοιοπαθητικό στο τέλος του μήνα και θα τον ρωτήσω σχετικά. Να παω σε παιδίατρο ομοιοπαθητικό μου είναι εξαιρετικά δύσκολο γιατί δεν έχω κανέναν κοντά και ο ομοιοπαθητικός που παρακολουθεί τον μεγάλο έχει ραντεβού δυο μήνες απο τη στιγμή που θα τηλεφωνήσει κάποιος...

 

Silmaril γιατί δεν ρωτάς τον ομοιοπαθητικό που βρήκες αν μπορεί να παρακολουθεί και το μικρό; Δεν είναι ανάγκη να βρεις εξειδικευμένο ομοιοπαθητικό παιδίατρο, εγώ δεν έχω τέτοιον κοντά μου και το μωρό μου όταν ήτανε κάτω των 8 μηνών το έβλεπε ανά δύο μήνες η γενική ομοιοπαθητικός. Και τώρα αν χρειαστώ κάτι εκείνη παίρνω τηλέφωνο για συμβουλή, ποτέ δεν πάτησα το πόδι μου στο γραφείο συμβατικού παιδίατρου (και έχω και μερικούς στη γειτονιά μου) γιατί ακριβώς δεν έχω την όρεξη να μπω στη συζήτηση για τα εμβόλια (δεν φτάνει που άκουσα από μικροβιολόγο γνωστή της πεθεράς μου ότι αυτό που κάνω, δηλ. δεν εμβολιάζω, είναι εγκληματικό!!!).

 

Θα τον ρωτήσω αλλά έχει ΤΟΟΟΣΟ κόσμο που δεν ξέρω...Να φανταστείς δεν δέχεται νεους ασθενείς...ασχολείται μόνο μ' αυτούς που έχει ήδη...Είναι εξαιρετικός πάντως...Θα τον ρωτήσω και αν μπορεί να δεχτεί και τον μικρό, αλλά και για τα εμβόλια...

Όσο για το εγκληματικό που σου είπανε...εγω να δεις τι εχω ακούσει και να φανταστείς δεν το συζήτησα η ίδια...διέρρευσε...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγω τις ερωτήσεις μου γιατί εχω φαει ΤΟ πρήξιμο...

Εγώ γενικά για να αποφύγω συχνά αυτού του είδους τις συζητήσεις γιατί συνήθως βαριέμαι, τους λέω ότι έτσι μου συνέστησε ο γιατρός και συνήθως το κλείνουνε! Το ίδιο και με το θηλασμό (π.χ. μα γιατί θηλάζεις τόσο μεγάλο παιδί που έχει και δόντια; ). Τους κάνω την πάπια και τους λέω "α, δεν ξέρω, ακολουθώ τις οδηγίες του γιατρού μου που μου είπε να θηλάσω για τουλάχιστον 2 χρόνια". Είναι απίστευτο ότι αυτού του είδους η απάντηση συνήθως τους αποστομώνει :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, και συγγνώμη αν σας κούρασα, πρέπει να σας διευκρινήσω ότι το θέμα του εμβολιασμού το αντιμετωπίζω για πρώτη φορά, παρόλο που είναι το δεύτερο παιδάκι, γιατί ο μεγάλος μου γιος εκτός απο το πρώτο εμβόλιο όταν ήταν 2,5 μηνών, επαναληπτικά έκανε το tetracog δυο δόσεις περίπου μεχρι να χρονίσει, της Πολιομυελίτιδας 2,5 μηνών, μαζί με την πρώτη δόση του act hib (οι υπόλοιπες δόσεις χορηγήθηκαν ταυτόχρονα μ' αυτές του tetracog) αλλά μετά - λόγω της αναιμίας του- τον παρακολουθούσαν αποκλειστικά αιματολόγοι στο Παίδων κι όχι παιδίατρος έξω, οπότε 1ον λόγω ανοσοκαταστολής και 2ον λόγω αδιαφορίας δεν ξαναεμβολιάστηκε μέχρι το 2004 που έκανε άλλη μια δόση σ' αυτά που ήδη είχε κάνει ως βρέφος...

Έχει κάνει και το Engerix πέντε δόσεις, οι τέσσερις άχρηστες λόγω της ανοσοκαταστολής και μια το 2006...

Οπότε αφού δεν επέμεναν απο το Παίδων, ούτε κι εγώ έδωσα τοση σημασία στα εμβόλια...

Ενδιαφέρον αυτό για των Παίδων, γιατί γνωρίζω παιδίατρο συμβατικό (παιδοχειρουργό) που εργάζεται εκεί που είναι κατά των εμβολίων, δεν εμβολίασε καθόλου τα παιδάκια του.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

-Ωραία, πάω να αγοράσω φρέσκο κρέας από το Γιάννη που έσφαξε εχτές ένα δικό του μοσχαράκι γάλακτος και στο φέρνω το μεσημέρι να το φτιάξουμε!

Αφού σφάκτηκε που σφάκτηκε το καημένο το μοσχαράκι, κάνε τη χάρη στον άντρα σου :D

Αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα, προβληματίζομαι ήδη για το τι θα πω στο γιο μου όταν κάποια μέρα με ρωτήσει γιατί τρώμε τα μοσχαράκια, τα αρνάκια και τις κοτούλες (και γιατί όχι το γάτο μας!)... Είναι κάπως υποκρισία να τα δείχνεις στα παιδάκια και να τους λες πόσο καλά είναι κτλ. και μετά να τους ζητάς να τα φάνε!

 

με έχει τρελάνει η γιαγιά τι θα πω στο παιδί μόλις καταλάβει ότι δεν τρώω κρέας...

 

αλήθεια....? τι θα του πω ????

Link to comment
Share on other sites

με έχει τρελάνει η γιαγιά τι θα πω στο παιδί μόλις καταλάβει ότι δεν τρώω κρέας...

 

αλήθεια....? τι θα του πω ????

 

Εννοείς που εσύ δεν θα τρως και το παιδί θα τρώει; Όταν σε ρωτήσει αυτό το παιδί πάει να πει ότι θα είναι αρκετά μεγάλο για να πάρει τη δική του απόφαση για το αν θα τρώει ή όχι κρέας. Αυτό θα κάνω κι εγώ με το γιο μου, δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο αν κάποιος προσέχει τη διατροφή του και παίρνει πρωτεϊνη από τα όσπρια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ θα ήθελα πάντως να δω τα βιβλιαρια υγείας των παιδιων όλων των γιατρών και των υπουργων υγείας κτλ...και περισσοτερο αυτών που φτιάχνουν τα εμβόλια....ειναι άραγε εμβολιασμενα τα δικά τους παιδάκια;;;;;; :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ

 

αλλά 5-8 (λέω τώρα) χρονών δεν νομίζω να είναι ικανά να αποφασίσουν κάτι τέτοιο... και μάλιστα για τους σωστούς λόγους...

 

θα δω μέχρι τότε...

 

ότι πέφτει στο τραπεζάκι απο το καρεκλάκι του ... το παίρνει και μου το δίνει να το φάω.. το έχουμε σαν αστείο..

η έρμη η γυναίκα τι έχω φάει... αυγό βραστό που το σιχαίνομαι... Αχ ΠΟΣΕΣ ΠΟΣΕΣ πια θυσιες για αυτό το παιδί ???? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν Dr. Rosie συγκινήθηκα πολύ. Για άλλη μια φορά πάντως -κι ας μη συμφωνούμε σε όλα, δε χρειάζεται- θέλω να σ' ευχαριστήσω που μου υπέδειξες το συγκεκριμένο τοπικ.

 

Σήμερα πήγα τις μικρές στην παιδίατρο -επιτέλους την πέτυχα στο Κ.Υ.!- για να τις ακροαστεί. Πιο καλά από τις τρεις είναι η μικρή που θηλάζει. Μου το είπε και η ίδια, χωρίς να κάνω καμία ερώτηση, πως τα παιδιά που θηλάζουν ξεπερνούν ευκολώτερα από τα άλλα τις λοιμώξεις και έχουν γενικότερα πιο δυνατό ανοσοποιητικό.

Παρόλο που από την αρχή του 5ου μήνα μου είχε πει να της αρχίσω φρούτα και κρέμα, πρέπει να ομολογήσω πως την πρώτη φορά που είδε την μπέμπα μου υπέδειξε να τη θηλάσω τουλάχιστον 1 χρόνο και με βοήθησε με τη στάση του παιδιού στο στήθος (είχε ζητήσει να με δει να θηλάζω). Επίσης μου είχε πει να θηλάζω και από τα δύο στήθη όσο και όποτε θέλει το παιδί. Στη συνέχεια μου τα χάλασε... αλλά δε βαριέσαι... κανείς δεν είναι τέλειος! Μακάρι να ήταν εκείνη που παρακολουθούσε και το δεύτερο παιδί αλλά τότε ήμουν στην Αθήνα!

 

Όταν της έκανα νύξη για τα εμβόλια στην αρχή πήγε να αγριέψει. Μετά όμως όταν ανέφερα τα βαρέα μέταλλα, έδειξε να σοβαρεύει.

 

-Μα βρε παιδί μου, δεν έχουν καθαρό υδράργυρο τα εμβόλια αλλά Thimerosal.

-Μπορείτε τότε να μου πείτε υπό ποιες συνθήκες η ένωση αυτή διασπάται -αν διασπάται- και ελευθερώνει υδράργυρο στον οργανισμό;

Κάτι τέτοιο δεν το ξέρω, ίσως ένας χημικός θα μπορούσε να μας διαφωτίσει σχετικά. Την είδα όμως προβληματισμένη. Μάλλον δεν ήξερε την απάντηση...

 

Σκέφτηκα και κάτι άλλο... τι καλή που είμαι σήμερα!!!! :lol:

 

Δε φταίνε βρε παιδιά μόνο οι γιατροί... φταίμε κι εμείς! Ξέρετε πόσες φορές άκουσα ανθρώπους να κατηγορούν γιατρούς γιατί δεν τους είχανε γράψει φάρμακα; Και ξέρετε τι δικαιολογία προέβαλαν γι' αυτό;

 

Πελάτες θέλει ο γιατρός, άμα μας γράψει φάρμακα θα γίνουμε καλά και θα μας χάσει :shock::shock::shock::shock:

 

Λόγω τιμής :lol::lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν Dr. Rosie συγκινήθηκα πολύ. Για άλλη μια φορά πάντως -κι ας μη συμφωνούμε σε όλα, δε χρειάζεται- θέλω να σ' ευχαριστήσω που μου υπέδειξες το συγκεκριμένο τοπικ.

Μα δεν νομίζω να διαφωνήσαμε σε κάτι συγκεκριμένο, απλά φορτώσαμε χωρίς ιδιαίτερο λόγο και οι δυο! Απολογούμαι πάντως για τη συμπεριφορά μου, συνήθως είμαι ήπιο και ψύχραιμο άτομο :( Και πιστεύω ότι αν γνωριστούμε κάποτε θα τα πάμε πολύ καλά (θα σου πω κι όλη την τραγική αυτή ιστορία :wink: )

 

Δε φταίνε βρε παιδιά μόνο οι γιατροί... φταίμε κι εμείς! Ξέρετε πόσες φορές άκουσα ανθρώπους να κατηγορούν γιατρούς γιατί δεν τους είχανε γράψει φάρμακα; Και ξέρετε τι δικαιολογία προέβαλαν γι' αυτό;

 

Πελάτες θέλει ο γιατρός, άμα μας γράψει φάρμακα θα γίνουμε καλά και θα μας χάσει :shock::shock::shock::shock:

 

Λόγω τιμής :lol::lol::lol::lol:

 

Δεν πιστεύω ότι φταίνε οι γιατροί, αυτοί ξέρουνε και πράττουνε ό,τι μάθανε από τους καθηγητές τους. Οι εναλλακτικοί γιατροί γνωρίζουνε και την άλλη όψη του νομίσματος γιατί τους την είπανε οι δικοί τους καθηγητές. Μάλιστα οι καλύτεροι μου φίλοι είναι συμβατικοί γιατροί, εξαιρετικοί, που εμβολιάσανε το πρώτο τους παιδάκι κανονικά. Όταν όμως έκανα το δικό μου παιδάκι και τους εξήγησα τους λόγους για τους οποίους δεν εμβολίασα εγώ και τους έδωσα βιβλιογραφία, κάνανε τη σύνδεση με τα προβλήματα που παρουσιάζει το παιδάκι τους και αποφασίσανε το δεύτερο να μην το εμβολιάσουνε καθόλου! Το λέω αυτό γιατί κάποτε χρειάζεται κάποιος ή κάτι να παίξει το δικηγόρο του διαβόλου για να υποψιαστείς, όσο καλός και να σαι. Κι εγώ έτυχε απλά να είμαι στην Αγγλία τον καιρό που πρωτοξέσπασε το σκάνδαλο για το MMR και ψυλιάστηκα κάτι, δεν μπορεί όλοι αυτοί οι γονείς που μιλούσανε στα ΜΜΕ να ήτανε χαζοί...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Dr. Rosie ούτε εγώ είμαι τόσο οξύθυμη. σου έστειλα πμ.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πιστεύω ότι φταίνε οι γιατροί, αυτοί ξέρουνε και πράττουνε ό,τι μάθανε από τους καθηγητές τους. Οι εναλλακτικοί γιατροί γνωρίζουνε και την άλλη όψη του νομίσματος γιατί τους την είπανε οι δικοί τους καθηγητές.

 

Xωρίς να είμαι βέβαιη, πιστεύω ότι οι εναλλακτικοί γιατροί έχουν ένα ατού: έρχονται σε επαφή με ασθενείς οι οποίοι έχουν ψαχτεί και λίγο παραπάνω και είναι περισσότερο συνειδητοποιημένοι.

Οι συμβατικοί γιατροί από την άλλη, αντιμετωπίζουν "κάθε καρυδιάς καρύδι" και πολλές φορές έρχονται κι αυτοί στα όριά τους. Όταν εσύ με την καλή σου την καρδιά προτείνεις στον άλλον μια εναλλακτική θεραπεία ή τους συστήνεις να αποφύγει το τάδε φάρμακο κι αυτός βγαίνει έξω κι αρχίζει να σε κατηγορεί για άγνοια, κι αυτό γίνεται συνεχώς... ε, άνθρωπος είσαι, πιθανόν και αδύναμος, στο τέλος γίνεσαι μέρος του συστήματος και του αλισβερισίου με τις φαρμακοβιομηχανίες...

 

Δε συμφωνώ με αυτή την τακτική, απλά πιστεύω ότι έχουμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης για ό,τι συμβαίνει γύρω μας.

 

 

 

 

Επίσης Vann, το επιχείρημα που σου είπε ο γιατρός σου μου ακούγεται μπαρούφα. Νομίζω πως μόλις είδε πως είσαι διαβασμένη, βρήκε μια βλακώδη δικαιολογία, αληθοφανή, για να δικαιολογήσει τ' αδικαιολόγητα!

άκου την πρώτη φορά που έχει πυρετό το μωρό... Γιατί σε τι διαφέρει η πρώτη φορά από τη δεύτερη ή την τρίτη... :?:?:?

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Dimitrali μου ειπε οτι την πρωτη φορα πρεπει να δινουμε γιατι δεν ξερουμε μεχρι που μπορει να φτασει ο πυρετος κ να παει 40,το θεμα ειναι οτι του ειπα αυτα που διαβασα κ μετα με αποστομωσε,για ακομη μια φορα,γι αυτο εκλεισα ραντεβου σε εναν ομοιοπαθητικο, γιατι οσα περισσοτερα ξερουμε τοσο καλυτερα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Dimitrali μου ειπε οτι την πρωτη φορα πρεπει να δινουμε γιατι δεν ξερουμε μεχρι που μπορει να φτασει ο πυρετος κ να παει 40,το θεμα ειναι οτι του ειπα αυτα που διαβασα κ μετα με αποστομωσε,για ακομη μια φορα,γι αυτο εκλεισα ραντεβου σε εναν ομοιοπαθητικο, γιατι οσα περισσοτερα ξερουμε τοσο καλυτερα ειναι

 

Kαι πολύ καλά έκανες. Κάνω τώρα μία μικρή έρευνα για το τόπικ που θέλω να ανοίξω με θέμα τις παρενέργειες των φαρμάκων για να μεταθέσουμε τη συζήτηση εκεί...

 

Όσο για το πού θα πήγαινε ο πυρετός από την αρχή και πού θα έφτανε... είπαμε, πάνω στο φόβο μας πατάνε, στην αγάπη μας για τα παιδιά μας και στην ανασφάλεια που μας δημιουργεί η έλλειψη ενημέρωσης.

 

Ένας πυρετός μπορεί να αναχαιτιστεί ακόμη και στο 40... Αν είναι επίμονος δεν αναχαιτίζεται στο 40 δε θα συμβεί αυτό ούτε στο 37. Αυτό λέει η μικρή μου λογική. Τι μας λέει δλδ ο άνθρωπος, πως όταν τρέχουμε στην εθνική με 40 χλμ την ώρα, πρέπει να πατάμε συνέχεια το φρένο για να μην φτάσει η ταχύτητα στα 100 χλμ. και να μας παίρνουν οι νταλίκες σβάρνα;

 

Αυτό που μπορούμε να ελέγξουμε (μου το έδειξε ένας φίλος παθολόγος) είναι η ευκαμψία του λαιμού για να αποκλείσουμε επικίνδυνη λοίμωξη όπως η μινηγκίτιδα. Ξαπλώνουμε το παιδί ανάσκελα στο κρεβάτι, του ζητάμε να χαλαρώσει, πιάνουμε το κεφάλι του από πίσω και ελέγχουμε αν μπορεί να το λυγίσει. Ανησυχούμε μόνο αν διαπιστώσουμε δυσκαμψία.

 

Και η παιδίατρος που τη ρώτησα σήμερα, το ίδιο μου είπε: Δε χορηγούμε αντιπυρετικό πριν το 38,5...

 

Ξέρεις πόσο λίγα ξέρουμε; Τελειώνουμε το σχολείο, ορισμένοι και το πανεπιστήμιο, έχουμε συσσωρεύσει ένα σωρό γνώσεις άχρηστες, και είμαστε αδαείς στα βασικά, π.χ. στο πως πρέπει να θηλάσουμε ένα μωρό ή πώς να αντιμετωπίσουμε μια ασθένεια.

 

Μπράβο σου που το ψάχνεις... και πολλά φιλιά

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να το συζητήσω...αλλά αργά ή γρήγορα ξεκινάνε τις ερωτήσεις...

 

Να εξασκηθείς στις ομιχλώδεις εντελώς ασαφείς απαντήσεις.

-Κάνετε εμβόλια;

-κάνουμε

-τι κάνετε

-δεν ξέρω ακριβώς, ο παιδίατρος ασχολείται, φαντάζομαι κάνει αυτά που πρέπει

 

 

Ωραία! Αλλά ποιά είναι αυτά που - τρόπον τινά- πρέπει να γίνουν; Και σε ποιά ηλικία να τα ξεκινήσουμε;

τουλάχιστον μην κάνεις τα καινούργια πολυδύναμα (πενταπλά κι εξαπλά) δες στο βιβλιάριο

 

Όσο για το πότε, εσύ αποφασίζεις.

 

Εγώ είχα πάει ανοργάνωτη, πρώτη δόση τριπλού έκανε στον 8ο μήνα, δεύτερη μετά τα 2 χρόνια. Πριν τα δύο έκανε μόνο τέτανο (απλό) και πολυομελίτιδας.

 

 

Γειά στο στόμα σου! Αλλά αυτό το επιχείρημα δεν δείχνει να τους πείθει, δεδομένου οτι έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου...Εγώ ευτυχώς είχα άλλα θέματα ν' ασχοληθώ και τη γλίτωσα...

όταν σου λένε τέτοια, κουνάς το κεφάλι σου με κατανόηση... και δεν λες τίποτα

 

 

 

Αυτό μου το ειπε γνωστός μου, διευθυντής δημοτικού...

να του πεις ότι η άγνοια νόμου δεν συγχωρείται από το νόμο! :wink:

 

 

 

 

 

 

Στο ΙΚΑ που τον πήγα τις προάλλες για να τον ακροαστούν, η παιδίατρος έκανε να μου πει κάτι για τα εμβόλια αλλά της είπα δεν έκλεισα ραντεβού και το έληξε εκεί...

Σωστή τακτική!

 

Είναι σωστό ως επιχείρημα οτι ενω ως παιδίατροι συμβουλεύουν να προστατεύουμε τα μωράκια απο τις ιωσούλες επειδή έχουν ανώριμο ανοσοποιητικό, απο την άλλη υπερθεματίζουν υπερ του εμβολιασμού που τους βάζει ταυτόχρονα ένα κάρο μικρόβια και ξένα στοιχεία;

βασίζονται στην υπόθεση ότι τα περισσότερα εμβόλια δεν έχουν ζωντανά μικρόβια ή ιούς, η ταλαιπωρία του ανοσοποιητικού στο συγκεκριμένο θέμα τους περνά απαρατήρητη.

 

 

Γι' αυτό δεν θα ήθελα να έρθουμε σε αντιπαράθεση για τα εμβόλια...Αφού ήθελα να παω το παιδί να το δει και το απέφυγα μέχρι τώρα γι'΄αυτόν τον λόγο......
Δεν υπάρχει λόγος για αντιπαράθεση, πες ότι επειδή στην οικογένεια έχετε ιστορικό με αυτοάνοσο (αν έχετε ανέφερέ το, αν δεν έχετε βρες ένα...) ο αιματολόγος σας συμβούλεψε να καθυστερήσετε τα εμβόλια σε όλα τα παιδιά.

 

Τι να πω...λοβοτομημένοι βγαίνουν απο την παιδιατρική; δεν ξέρω :roll:

Η λωβοτομή είναι εθελοντική όχι υποχρεωτική! :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

με έχει τρελάνει η γιαγιά τι θα πω στο παιδί μόλις καταλάβει ότι δεν τρώω κρέας...

 

αλήθεια....? τι θα του πω ????

 

Την αλήθεια, ότι δεν τρως γι αυτούς και γι αυτούς τους λόγους.

Όταν και αν σε ρωτήσει! :wink:

 

Σπάνια τρώω κρέας και για χρόνια δεν έτρωγα καθόλου και το παιδί μου το θεωρεί φυσιολογικό. Δεν του φαίνεται κάτι περίεργο! Μόνο οι ενήλικες αναστατώνονται αν είσαι διαφορετικός, τα παιδιά αποδέχονται πολύ πιο εύκολα τη διαφορετικότητα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ θα ήθελα πάντως να δω τα βιβλιαρια υγείας των παιδιων όλων των γιατρών και των υπουργων υγείας κτλ...και περισσοτερο αυτών που φτιάχνουν τα εμβόλια....ειναι άραγε εμβολιασμενα τα δικά τους παιδάκια;;;;;; :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

είναι τα περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

 

αλλά 5-8 (λέω τώρα) χρονών δεν νομίζω να είναι ικανά να αποφασίσουν κάτι τέτοιο... και μάλιστα για τους σωστούς λόγους...

 

θα δω μέχρι τότε...

σε αυτή την ηλικία έχουν άποψη για τη διατροφή τους και βγάζουν πολλές ιδιοτροπίες, αν δεν φάει κρέας για κάποιο διάστημα δεν έχει και τόση σημασία. Το κρέας είναι πολύ σημαντικό στην αρχή που αναπτύσσεται ο εγκέφαλος, μετά αντέχει άνετα και σε άλλες διατροφές! :wink:

 

 

η έρμη η γυναίκα τι έχω φάει... αυγό βραστό που το σιχαίνομαι... Αχ ΠΟΣΕΣ ΠΟΣΕΣ πια θυσιες για αυτό το παιδί ????

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Dimitrali μου ειπε οτι την πρωτη φορα πρεπει να δινουμε γιατι δεν ξερουμε μεχρι που μπορει να φτασει ο πυρετος κ να παει 40,το θεμα ειναι οτι του ειπα αυτα που διαβασα κ μετα με αποστομωσε,για ακομη μια φορα,γι αυτο εκλεισα ραντεβου σε εναν ομοιοπαθητικο, γιατι οσα περισσοτερα ξερουμε τοσο καλυτερα ειναι

 

Αυτό που σου είπε ο γιατρός είναι δική του μπαρούφα και δεν έχει γραφτεί πουθενά σε καμία παιδιατρική.

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΘΕΙ!!! (εχω μεγάλο κόλλημα το ξέρω! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τα φώτα σας κορίτσια. Έχουμε κάνει το πρώτο (5πλό) εμβόλιο, αλλά αποφάσισα να μην κάνουμε τα υπολοιπά ως 2 ετών (ίσως κάποια καθόλου). Θα πρέπει να κάνω τις επαναληπτικές δόσεις τώρα ή μπορώ και μετά τα 2 χρόνια;

 

Προχθές αλλάξαμε παιδίατρο (πήγαμε στο τοπικό Κέντρο Υγείας), ο οποίος πρότεινε θηλασμό για τουλάχιστον 2 χρόνια όπως τους λένε στα τελευταία ιατρικά συνέδρια. Anyway, όταν είδε ότι δεν κάναμε το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου και μας ρώτησε γιατί, του είπα για τοξικότητα των εμβολίων κτλ. Έδειξε ενδιαφέρον με ρώτησε από που το άκουσα και μου είπε μπράβο που το ψάχνω. Μου είπε ότι εντάξει έχει μεν το μωρό αντισώματα από μένα άλλα αν πάθει μια στο εκατομμύριο κάτι.... κτλ...κτλ. Αναφερθήκαμε και στις παρενέργειες (αυτισμός κτλ), όμως στράβωσε ελαφρώς όταν αναφέρθηκε η ομοιοπαθητική. Μου είπε να μην κάνω το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας (το είδε σημειωμένο από την προηγούμενη παιδίατρο) αλλά να κάνω του πνευμονιόκοκκου γιατί προστατεύει και από κάποιον ιό μηνιγγίτιδας. Αυτό όμως που είπε και αποφάσισα να μην κάνουμε άλλα εμβόλια είναι ότι πριν δέκα χρόνια το εμβόλιο του πνευμονιόκκου και κάποια άλλα δεν υπήρχαν, δηλαδή εμείς δεν τα έχουμε κάνει.... Και τι πάθαμε;...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τα φώτα σας κορίτσια. Έχουμε κάνει το πρώτο (5πλό) εμβόλιο, αλλά αποφάσισα να μην κάνουμε τα υπολοιπά ως 2 ετών (ίσως κάποια καθόλου). Θα πρέπει να κάνω τις επαναληπτικές δόσεις τώρα ή μπορώ και μετά τα 2 χρόνια;

 

Προχθές αλλάξαμε παιδίατρο (πήγαμε στο τοπικό Κέντρο Υγείας), ο οποίος πρότεινε θηλασμό για τουλάχιστον 2 χρόνια όπως τους λένε στα τελευταία ιατρικά συνέδρια. Anyway, όταν είδε ότι δεν κάναμε το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου και μας ρώτησε γιατί, του είπα για τοξικότητα των εμβολίων κτλ. Έδειξε ενδιαφέρον με ρώτησε από που το άκουσα και μου είπε μπράβο που το ψάχνω. Μου είπε ότι εντάξει έχει μεν το μωρό αντισώματα από μένα άλλα αν πάθει μια στο εκατομμύριο κάτι.... κτλ...κτλ. Αναφερθήκαμε και στις παρενέργειες (αυτισμός κτλ), όμως στράβωσε ελαφρώς όταν αναφέρθηκε η ομοιοπαθητική. Μου είπε να μην κάνω το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας (το είδε σημειωμένο από την προηγούμενη παιδίατρο) αλλά να κάνω του πνευμονιόκοκκου γιατί προστατεύει και από κάποιον ιό μηνιγγίτιδας. Αυτό όμως που είπε και αποφάσισα να μην κάνουμε άλλα εμβόλια είναι ότι πριν δέκα χρόνια το εμβόλιο του πνευμονιόκκου και κάποια άλλα δεν υπήρχαν, δηλαδή εμείς δεν τα έχουμε κάνει.... Και τι πάθαμε;...

 

 

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο συγκεκρινένο τόπικ πως ακόμη κι αν ένα παιδί έχει αρχίσει τα εμβόλια μπορεί να τα διακόψει και να ξεκινήσει όποτε θέλει ο γονιός. Σε μεγαλύτερες ηλικίες τα περισσότερα εμβόλια χρειάζονται λιγότερες επαναληπτικές δόσεις και εμφανίζουν λιγότερες παρενέργειες.

 

Μπράβο στο γιατρό σου που είναι τόσο συζητήσιμος και δε συμπεριφέρεται σαν τον σωτήρα του κόσμου. Και μπράβο και στα ιατρικά συνέδρια που ανακάλυψαν εκ νέου το αυτονόητο!!! Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!

 

Καλή σου μέρα :)

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...