Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπανιέρα ή ντουζιέρα;;


Recommended Posts

Ανακαινίζω το μπάνιο μου και έχω έρθει αντιμέτωπη με το διλημμα: μπανιέρα η ντουζιέρα; 

Από τη μια σκέφτομαι ότι η ντουζιέρα είναι πιο πρακτική, αλλά μετά σκέφτομαι ότι είναι απαγορευτική για κάποια πράγματα, πχ αν θέλεις μόνο να λουστεις η για το μπάνιο των μωρών. Καμία εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Primavera είπε:

Ανακαινίζω το μπάνιο μου και έχω έρθει αντιμέτωπη με το διλημμα: μπανιέρα η ντουζιέρα; 

Από τη μια σκέφτομαι ότι η ντουζιέρα είναι πιο πρακτική, αλλά μετά σκέφτομαι ότι είναι απαγορευτική για κάποια πράγματα, πχ αν θέλεις μόνο να λουστεις η για το μπάνιο των μωρών. Καμία εμπειρία; 

δ ειχα ποτε σε σπιτι μου,οποτε ισως ειναι κ απωθημενο.αλλα μια ντουζιερα θα ηθελα,μεγαλη,να πιανει οσο μια μπανιερα περιπου

βολευει με παιδια απο την ηλικια που στεκονται

εκτος αν συνηθιζετε γεμισμα μπανιερας κλπ

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Primavera είπε:

Ανακαινίζω το μπάνιο μου και έχω έρθει αντιμέτωπη με το διλημμα: μπανιέρα η ντουζιέρα; 

Από τη μια σκέφτομαι ότι η ντουζιέρα είναι πιο πρακτική, αλλά μετά σκέφτομαι ότι είναι απαγορευτική για κάποια πράγματα, πχ αν θέλεις μόνο να λουστεις η για το μπάνιο των μωρών. Καμία εμπειρία; 

Kαλημέρα. 

Το μόνο λούσιμο είναι θέμα, αν και ξεπερνιέται. Επίσης, δεν μπορείς να πλύνεις μέσα χαλάκια ή κάτι ογκώδες, μόνο σε λεκάνες.

Το μπανάκι των μωρών μπαίνει πιο εύκολα. Επίσης, από τη στιγμή που θα σταθούν, είναι πιο ασφαλές γιατί δεν είναι οβάλ και δεν έχει το τοιχαλάκι για να χτυπήσουν αν πέσουν. 

Τέλος, εγώ συχνά βγάζω κάλτσες, σηκώνω τα μπατζάκια του παντελονιού και μπαίνω μέσα μαζί, για να τα κάνω μπάνιο. Έχει περισσότερο χώρο από τη μπανιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι ανάλογα πόσο μεγάλο θα το κάνεις κ αν έχει τζαμαρία. Στο πατρικό μου ενώ είχαμε μπανιέρα όταν μεγάλωσα κάναμε ανακαίνιση κ βάλαμε ντουζιέρα με τζαμαρία που άνοιγε συρταροτα. Ωραία μεν αλλά δεν έμενε μεγάλος ελεύθερος χώρος ώστε αν έχεις μικρό παιδάκι να μπορείς εύκολα να το κάνεις μπάνιο. Χωρίς τζαμαρία είναι εύκολο αλλά θα πετιέται νερό στο πάτωμα αν δεν προσέξεις λίγο. Στα άλλα μείον είναι ότι πρέπει για πάντα να ξεχάσεις τις χαλαρωτικές στιγμές που θα μπορούσες να γεμίσεις την μπανιέρα κ να κάτσεις μέσα. Οπότε για μένα η ντουζιέρα είναι ωραία όταν υπάρχουν 2 μπάνια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Στα άλλα μείον είναι ότι πρέπει για πάντα να ξεχάσεις τις χαλαρωτικές στιγμές που θα μπορούσες να γεμίσεις την μπανιέρα κ να κάτσεις μέσα.

Και το γέμισμα μπανιέρας με νερό, αφρούς, παπάκια, καραβάκια, κυπελάκια, μπουκαλάκια για παιχνίδι του/των παιδιών μέσα. Για εμάς μία από τα πιο διασκεδαστικά καλοκαιρινά παιχνίδια.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με @mama16 η ντουζιέρα έχει πολύ πιτσίλισμα αν υπάρχει μικρό παιδί στο σπίτι και αποκλείει το παραπάνω παιχνίδι.

Ωστόσο εάν υπάρχει στο σπίτι ηλικιωμένο άτομο, άτομο με κινητικά θέματα (ή η προοπτική φιλοξενίας τους), η ντουζιέρα με σωστή διαμόρφωση-προσθήκες, εξυπηρετεί για λόγους πρόσβασης-ασφάλειας. Οπότε βλέπεις - ζυγίζεις τις ανάγκες των μελών της οικογένειας και αποφασίζεις αναλόγως.

 

Βέβαια κι εγώ το έχω απωθημένο @vicky86 μια ντουζιέρα καμπίνα με χώρο όμως, όχι στενή, κι όλα αυτά τα συστήματα εκτόξευσης νερού-υδρομασάζ για το ταλαίπωρο το φουκαριάρικο κορμί μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που έχω και από τα δυο, ψηφίζω φουλ ντουζιέρα.

 

Αν είσαι μεταξύ των δυο, σημαίνει ότι υπάρχει χώρος για μεγάλη ντουζιέρα όποτε το μπάνιο των μωρών λύνεται με μπανάκι σε όρθια βάση, χίλιες φορές προτιμότερο από το να γονατίζεις έξω από την μπανιέρα για να πλένεις το παιδί.

 

Επισης, μακροπρόθεσμα, όταν τα παιδιά φτάνουν σε ηλικία που κάνουν μπάνιο μόνα τους (εκεί γύρω στα 6) είναι πολύ πιο ασφαλής η επιλογή της ντουζιέρας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ που έχω και από τα δυο, ψηφίζω φουλ ντουζιέρα.

 

Αν είσαι μεταξύ των δυο, σημαίνει ότι υπάρχει χώρος για μεγάλη ντουζιέρα όποτε το μπάνιο των μωρών λύνεται με μπανάκι σε όρθια βάση, χίλιες φορές προτιμότερο από το να γονατίζεις έξω από την μπανιέρα για να πλένεις το παιδί.

 

Επισης, μακροπρόθεσμα, όταν τα παιδιά φτάνουν σε ηλικία που κάνουν μπάνιο μόνα τους (εκεί γύρω στα 6) είναι πολύ πιο ασφαλής η επιλογή της ντουζιέρας.

Καλά δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις χώρο για μεγάλη ντουζιέρα. Πχ στο πατρικό μου υπήρχε μπανιέρα αλλά ήταν μικρό το μπάνιο κ αποφασίσαμε να βάλουμε ντουζιέρα, να αλλάξουμε την διαρρύθμιση κ να ανοίξει λίγο ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Primavera είπε:

Ανακαινίζω το μπάνιο μου και έχω έρθει αντιμέτωπη με το διλημμα: μπανιέρα η ντουζιέρα; 

Από τη μια σκέφτομαι ότι η ντουζιέρα είναι πιο πρακτική, αλλά μετά σκέφτομαι ότι είναι απαγορευτική για κάποια πράγματα, πχ αν θέλεις μόνο να λουστεις η για το μπάνιο των μωρών. Καμία εμπειρία; 

Αν έχεις μικρά παιδάκια θα σου πρότεινα μπανιέρα.

Παίζουν πολύ εκεί μέσα, και έχει περισσοτερο χώρο και για τον γονέα εάν χρειάζονται βοήθεια.

Εμένα απόλάμβανε πολύ το μπανάκι του στη μπανιέρα. 

Επίσης μπιορεσα να πλύνω μέχρι και χαλιά και κουβερτούλες μέσα εκεί. 

Τώρα έχω μία μισή μπανιέρα και οκ, μπαίνουμε κάνουμε τη δουλειά μας και βγαίνουμε. Δεν είναι το ίδιο.

Με το νεογέννητο δε νομίζω να με βολέψει. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάντα μπανιέρα και μου αρέσει πολύ καθώς μπορείς να χαλαρώσεις. Βέβαια, πόσα χαλαρωτικά μπάνια κάνουμε πια μες στο χρόνο; Εγώ ελάχιστα. Έχω δει όμως και πολύ ωραίες ντουζιέρες σε σπίτια φίλων ή σε ξενοδοχεία όπου έχω μείνει. Αν έφτιαχνα ντουζιέρα, θα ήθελα με καμπίνα αν κι έχω δει και πολυ ωραίες χτιστές στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω ντουζιέρα, αν δεν σου αρέσουν τα χαλαρωτικά μέσα στο μπάνιο. Αν έχεις μικρά παιδιά, σκέψου όμως να μην βαλεις από τώρα πορτα συρταρωτή ώστε να μπορείς να χωρέσεις μια πλαστική παιδικά μπανιέρα και να έχεις χώρο να κινηθείς κι εσύ. Αυτή η παιδική μπανιέρα θα βολεέψει και με τα παιχνίδια των παιδιών με το νερό όσο είναι μικρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε μπανιέρες κ στα δύο μπάνια. Στο πατρικο μου σπίτι υπάρχει ντουζιέρα αλλά δεν την προτιμω. Εκτός απ' το παιχνίδι των παιδιών βολεύει πολύ για πλύσιμο μεγάλων σκεπασματων που δεν χωράνε στο πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Primavera είπε:

Ανακαινίζω το μπάνιο μου και έχω έρθει αντιμέτωπη με το διλημμα: μπανιέρα η ντουζιέρα; 

Από τη μια σκέφτομαι ότι η ντουζιέρα είναι πιο πρακτική, αλλά μετά σκέφτομαι ότι είναι απαγορευτική για κάποια πράγματα, πχ αν θέλεις μόνο να λουστεις η για το μπάνιο των μωρών. Καμία εμπειρία; 

Καλησπέρα ! Έχω δυο μπάνια και τα 2 είναι με ντουζιέρα. Από την μια μερικές φορές στεναχωριέμαι που δεν έχω μπανιέρα και δεν μπορώ να την γεμίσω να παίξει μέσα το παιδί και να πλατσουρίσει , από την άλλη όπως είπες είναι πιο πρακτική η ντουζιέρα. Του έχω κρεμάσει βέβαια στο τοίχο γύρο γύρο διαφορά παιχνίδια που βγάζουν μπουρμπουλιθρες και διαφορά τέτοια που παίζει με νερό ... τώρα πια στέκεται όρθιος κ κάνουμε μπανάκι αλλά μερικές φορές γεμίζουμε το μπανάκι το δικό του το πλαστικό που έχει. Το να λούζω τα μαλλιά μόνο στην ντουζιέρα δεν έχω δοκιμάσει. Όποτε δεν ξέρω να σου πω 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε μένα φαίνεται παράξενο να λούζεις μόνο μαλλιά κάποια μέρα; 
 

Δηλαδη, υπάρχει περίπτωση να περάσει μέρα και να μην κάνετε κανονικό μπάνιο αλλά να λουσετε μόνο τα μαλλιά σας; 
 

Εγω από πάντα κάνω το αντίστροφο, μπάνιο κάθε μέρα αλλά μαλλιά μέρα παρά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Μόνο σε μένα φαίνεται παράξενο να λούζεις μόνο μαλλιά κάποια μέρα; 
 

Δηλαδη, υπάρχει περίπτωση να περάσει μέρα και να μην κάνετε κανονικό μπάνιο αλλά να λουσετε μόνο τα μαλλιά σας; 
 

Εγω από πάντα κάνω το αντίστροφο, μπάνιο κάθε μέρα αλλά μαλλιά μέρα παρά μέρα.

Μπορεί κάποιος να κάνει μπάνιο κάθε βράδυ αλλά να τον βολεύει να λουστεί πρωί ή απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

41 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Εμείς έχουμε μπανιέρες κ στα δύο μπάνια. Στο πατρικο μου σπίτι υπάρχει ντουζιέρα αλλά δεν την προτιμω. Εκτός απ' το παιχνίδι των παιδιών βολεύει πολύ για πλύσιμο μεγάλων σκεπασματων που δεν χωράνε στο πλυντήριο.

 

Πλέον έχουν βγει πλυντήρια που χωρανε πχ κουβέρτα ή ακόμα και πάπλωμα οπότε η χρήση της μπανιέρας για πλύσιμο τέτοιου είδους αρχίζει σιγά σιγά να φθίνει

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα 2, την μπανιέρα την χρησιμοποιώ μόνο όταν το παιδί θέλει να μπει να παίξει με αφρούς, παπάκια και τα σχετικά. Αλλιώς χρησιμοποιούμε μόνο την ντουζιέρα, οπότε εάν έπρεπε να διαλέξω να έχω μονο το ένα από τα δύο, θα διάλεγα ντουζιέρα. Μου φαίνεται πιο πρακτικό :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Belmar είπε:

 

Πλέον έχουν βγει πλυντήρια που χωρανε πχ κουβέρτα ή ακόμα και πάπλωμα οπότε η χρήση της μπανιέρας για πλύσιμο τέτοιου είδους αρχίζει σιγά σιγά να φθίνει

Ναι το ξέρω πως υπάρχουν πλυντήρια με μεγάλη χωρητικότητα, το αναφέρω για την περιπτωση που δεν υπάρχει τέτοιο πλυντήριο ήδη ή  δεν είναι στο πλάνο αμέσων αγορών μιας οικογένειας. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ντουζιέρα φυσικά! Ποιος έχει μπανιερα τη σημερινή εποχή! Ασε που πιανει χώρο, βρωμια και είναι κι επικίνδυνη! Μια χαρά λούζεσαι στη ντουζιέρα και κανεις μπανιο τα παιδιά! 

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι το ξέρω πως υπάρχουν πλυντήρια με μεγάλη χωρητικότητα, το αναφέρω για την περιπτωση που δεν υπάρχει τέτοιο πλυντήριο ήδη ή  δεν είναι στο πλάνο αμέσων αγορών μιας οικογένειας. 

 

 

Δεν κρατάς μια μπανιέρα για τις κουβέρτες. Μου θυμίσατε τη πεθερά μου όταν έκανα ανακαίνιση που μου πε κρατήστε τη μπανιέρα να πλενετε τις κουβέρτες! Οχι εντάξει. Τις παω  καθαριστήριο αν δε χωράνε πληντυριο, δυο έχω τέτοιες. Κατά τα άλλα μια χαρά χωράνε αν εχεις 8 κιλό. Καλά δε λέμε να βάλουμε μέσα καμμια κουβέρτα αυτές τις χοντρές τις ασηκωτες που κρατανε όλο το νερό τις ολομαλλες. Εγώ αυτές τις εχω για ώρα ανάγκης, είναι προικα μου :D και παπλωματα βάζω στο πληντυριο! Μια χαρά ζει! 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Ντουζιέρα φυσικά! Ποιος έχει μπανιερα τη σημερινή εποχή! Ασε που πιανει χώρο, βρωμια και είναι κι επικίνδυνη! Μια χαρά λούζεσαι στη ντουζιέρα και κανεις μπανιο τα παιδιά! 

Δεν κρατάς μια μπανιέρα για τις κουβέρτες. Μου θυμίσατε τη πεθερά μου όταν έκανα ανακαίνιση που μου πε κρατήστε τη μπανιέρα να πλενετε τις κουβέρτες! Οχι εντάξει. Τις παω  καθαριστήριο αν δε χωράνε πληντυριο, δυο έχω τέτοιες. Κατά τα άλλα μια χαρά χωράνε αν εχεις 8 κιλό. Καλά δε λέμε να βάλουμε μέσα καμμια κουβέρτα αυτές τις χοντρές τις ασηκωτες που κρατανε όλο το νερό τις ολομαλλες. Εγώ αυτές τις εχω για ώρα ανάγκης, είναι προικα μου :D και παπλωματα βάζω στο πληντυριο! Μια χαρά ζει! 

 

Εδώ μια από τους ελάχιστους που έχουν μπανιέρα τέτοια εποχή! :-D Και καθόλου βρωμιά δεν μου έχει πιάσει ποτέ. Αν καθαρίζεις σωστά, είτε μπανιέρα έχεις είτε ντουζιέρα, δεν βλέπω το λόγο να είναι βρώμικη.

Δεν πλένω βεβαια σκεπάσματα σε αυτήν, έχω μεγάλο πλυντήριο και όσα δεν χωράνε, πάνε καθαριστήριο. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν κ τα 2 κ αν είχα δύο μπάνια θα έβαζα κ ντουζιέρα με καμπίνα κ μια μεγάλη μπανιέρα, αλλά αν έπρεπε να ψηφίσω το προτιμότερο για μένα θα ήταν μια μεγάλη μπανιέρα που στο μέλλον θα χαλαρώνω μέσα στο νερό... Είναι απ' τα πράγματα που θέλω να κάνω όταν μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά κ δεν μπαίνουν στην τουαλέτα κ με περιμένουν να βγω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εμένα μου αρέσουν κ τα 2 κ αν είχα δύο μπάνια θα έβαζα κ ντουζιέρα με καμπίνα κ μια μεγάλη μπανιέρα, αλλά αν έπρεπε να ψηφίσω το προτιμότερο για μένα θα ήταν μια μεγάλη μπανιέρα που στο μέλλον θα χαλαρώνω μέσα στο νερό... Είναι απ' τα πράγματα που θέλω να κάνω όταν μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά κ δεν μπαίνουν στην τουαλέτα κ με περιμένουν να βγω!

Το ίδιο κι εγώ. Αν έφτιαχνα σπίτι, στο ένα μπάνιο μπανιέρα και στο άλλο μια ωραία ντουζιέρα με καμπίνα κι όλες τις ανέσεις. Δεν υπάρχει πολύς χρόνος αλλά αραιά και πού μου αρέσει να χαλαρώνω με αλατα, soap bombs κλπ. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

πιάνει χώρο, βρωμια και 

Αυτό δεν το κατάλαβα. Βρώμικο είναι ό,τι δεν καθαρίζεται είτε μπανιέρα είτε ντουζιέρα! 

 

9 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Δεν κρατάς μια μπανιέρα για τις κουβέρτες. 

Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος, εγώ την γεμίζω όταν βρω χρόνο κ χαλαρώνω, παίζει κ το παιδί πολύ συχνά. Μπορείς να πλένεις κ ό,τι δεν χωράει σε λεκάνη. 

 

Ό,τι βολεύει τον κανένα και ό,τι του αρέσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό δεν το κατάλαβα. Βρώμικο είναι ό,τι δεν καθαρίζεται είτε μπανιέρα είτε ντουζιέρα! 

 

Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος, εγώ την γεμίζω όταν βρω χρόνο κ χαλαρώνω, παίζει κ το παιδί πολύ συχνά. Μπορείς να πλένεις κ ό,τι δεν χωράει σε λεκάνη. 

 

Ό,τι βολεύει τον κανένα και ό,τι του αρέσει. 

 

Όταν είχαμε μπανιέρα με κουραζε πολυ το καθαρισμα της το σκυψιμο και γενικά αυτό το υλικό ήθελε πολυ τρίψιμο. Η Ντουζιερα που έχω έχει πολλα πλαστικά μέρη και πλακακι που καθαρίζονται πολυ πιο ευκολα. 

 

Εγώ εχω κορίτσια επίσης, απαγορευεται να μένουν με το νερό μέσα στη μπανιέρα κ γενικώς να μένουν πολυ ώρα σε νερό εκτός αν είναι της θάλασσας που ανακυκλώνεται. Αλλά ποσο θα παιζει εκεί μέσα ο μικρός? 

Θέλω να πω από όπου κι αν το δεις τα θετικα της Ντουζιερας είναι σαφώς περισσότερα, θα το δεις εκ καιρώ αν έχεις βιώσει τη διαφορά βέβαια. Εγώ είχα κ τα δυο, γι αυτό το λέω! 

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Εδώ μια από τους ελάχιστους που έχουν μπανιέρα τέτοια εποχή! :-D Και καθόλου βρωμιά δεν μου έχει πιάσει ποτέ. Αν καθαρίζεις σωστά, είτε μπανιέρα έχεις είτε ντουζιέρα, δεν βλέπω το λόγο να είναι βρώμικη.

Δεν πλένω βεβαια σκεπάσματα σε αυτήν, έχω μεγάλο πλυντήριο και όσα δεν χωράνε, πάνε καθαριστήριο. 

Καθαριζεις τη διπλασια ώρα με διπλασιο κόπο. Φυσικά οποία είναι μπίχλα κ δεν καθαρίζει και τα δυο βρωμικα τα αφήνει. 

Εμένα ελαττωθηκε κατά το ήμισυ ο κόπος μου. Γιατί κάθε βδομάδα ετριβα! Έλεος! Δεν ήθελα ίχνος λιγδας και αλάτων. Ναι είμαι από τις υπερβολικές νομίζω σε αυτό το κομμάτι θέλω να λάμπει. Και σίγουρα η μπανιερα θέλει διπλάσιο κόπο. Εντάξει παιζει ρόλο κ ποσο και συχνά Χρησιμοποιειται. Εμείς εδώ όλο γυναίκες καταλαβαίνεις 

 

 

Την εκθειαζετε αλλά όταν πάρετε ντουζιέρα θα κάνετε στροφή 360 μοίρες, δε νομίζω να ναι κάποιος που να λέει το αντίθετο κι αν είναι είναι ελάχιστοι νομίζω που μάλλον δεν καθαρίζουν τόσο η έχουν τρελό χώρο στο μπάνιο τους! :)

Εμενα άνοιξε ο χώρος κι έβαλα και συρταριερα με μπαμπου. Εχω κανει ενα μπάνιο καθιστικό :P

στην επόμενη ανακαινιση λέω να βάλω και υδρατμούς τυπου τζακουζι, τρελαίνομαι! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...