Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίγος χρονος με τον σύζυγο.. πως να αναθερμάνουμε σχέσεις;


diane2020

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, diane2020 said:

Για ποιον λεμε τωρα?για το γιό η τον συζυγο?

Για όποιον και να λέει, δεν έχει γεννηθεί ακόμη ο άνθρωπος με τον οποίο να θέλω να είμαι καθημερινά όλο το 24ωρο! Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να θέλει να είναι όλο το 24ωρο μαζί μου! (δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό!)

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Περίεργο μου φαίνεται αυτό που λέτε! Εγώ κ να ήμουν 24 ώρες το 24ωρο μαζί του δεν θα είχα πρόβλημα!!!

Κι εγώ δεν έχω θέμα, αντίθετα μου αρέσει να είναι σπίτι κ να απασχολεί με παιχνίδια, εργαλεία, κηπουρική το παιδι όταν εγώ έχω δουλειές που ο μικρός δεν θέλει να συμμετέχει κ πάει από καναπέ σε καναπέ. 

 

   Ο άνδρας μου είχε χόμπι εντός κ εκτός σπιτιού (μαστορεματα, ψάρεμα, γήπεδο, ξυλουργικη). Όταν λείπει κ είμαι σπίτι με το παιδί δεν θεωρώ πως αυτός είναι ο χρόνος για μένα. Δικός μου ελεύθερος χρόνος είναι όταν είμαι μόνη αν το παιδί πάει βόλτα με τον πατέρα του ή την γιαγιά του ή όταν κοιμηθούν οι υπόλοιποι από νωρίς πράγμα σπανιοτατο. 

  Άνθρωποι είμαστε κ θέλουμε την αλλαγή! 

 

  Τώρα όσον αφορά το χρόνο που έχει το ζευγάρι εμεις τον βρίσκουμε αφού κοιμηθεί το παιδί, τότε πίνουμε ένα κρασί, βλέπουμε ταινιες, μιλάμε πιο ελεύθερα. Σίγουρα ή σχέση αλλάζει μετα τα παιδιά, ή κούραση διπλασιάζεται αλλά και οι χαρές της οικογένειας μας αποζημιωνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα θεμα η σχεση του ζευγαριου οχι γιατι περναει ο χρονος αλλα γιατι ο χρονος φερνει υποχρεωσεις και κουραση...Θελει μια εξτρα προσπαθεια και να θυσιασεις κατι σε αυτη την φαση ωστε να κερδισεις λιγο χρονο με τον συζυγο και συνεπως στην προσωπικη επαφη..Συμφωνω με τις κοπελες οτι απο τον Σεπτεμβρη τα πραγματα θα ειναι πιο ευκολα λογω σχολειου που συνεπαγεται με αλλαγη υπνου...Μεχρι τοτε και με το τωρινο προγραμμα των παιδιων μονο αν θυσιασετε λιγο απο τον υπνο (να κοιμηθητε πιο αργα ή να ξυπνησετε πριν απο τα παιδια) θα κερδισετε μια ωριτσα εστω...αν σας το επιτρεπει βεβαια το εργασιακο σας προγραμμα....

 

Εμεις εχουμε χρονο γιατι ειμαι σπιτι δεν εργαζομαι..Ενταξει ο χρονος μοναχοι μας ειναι και σε εμας περιορισμενος αλλα οσο να ναι μια δυο ωριτσες τις εχουμε συνηθως....Σαν μικρες συνηθειες για εμενα και για εκεινον ειναι ενας πινακας στο ψυγειο στον οποιο γραφουμε ραβασακια ο ενας στον αλλο...Εγω το βραδυ για να το βρει το πρωι πριν φυγει και εκεινος το πρωι οταν φευγει και κοιμαμαι ακομη...

 

Πολλες φορες ξυπναμε πριν απο τα παιδια για να κατσουμε λιγακι να πιουμε εναν καφε και να ξεκινησει η μερα μας μαζι...ενταξει μιλαμε για 7 παρα...εμενα μου αρεσουν τα πρωινα γενικα ομως (τωρα το λεω που εχουν περασει τα ξενυχτια χαχα)...Αυτο που μου αρεσει πολυ βεβαια ειναι το μπανιο που κανουμε μαζι...Ειναι μια γλυκεια συνηθεια (και πρακτικο χαχα). 

 

Βεβαια το τελευταιο για να αστειευτω και λιγο ειναι ο παιδοτοπος σε γνωστο σουπερ μαρκετ που σε λιγο καιρο θα μπορει να πηγαινει και ο μικρος κλεινοντας τα 3 (καλα νταξει δεν ξερω τωρα με τον κοροναιο τι γινεται δεν εχουμε παει ) αλλα τελος παντων σκεφτομαι ποσο ελευθερο χρονο με τον αντρα μου θα μας δωσει??? εγω εκεινος και οι ατελειωτοι διαδρομοι....ονειρο ... 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρα από την πλάκα εμένα δεν μου λείπει τόσο ο πολύς χρόνος με τον σύζυγο όσο η δυνατότητα να κάνουμε μια συγκροτημένη κουβέντα, χωρίς διακοπή. Αυτό πραγματικά μου λείπει. Και για καθημερινές συνεννοήσεις αλλά και απλώς να συζητήσουμε ένα θέ΄μα της επικαιρότητας ή κάτι άλλο, χωρίς να πρέπει να περιμένουμε να πάει βράδυ, που είναι πιθανό να μην έχουμε και όρεξη πλέον. Αλλά εντάξει αυτό λογικά όσο μεγαλώνει το παιδί θα φτιάχνει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Για όποιον και να λέει, δεν έχει γεννηθεί ακόμη ο άνθρωπος με τον οποίο να θέλω να είμαι καθημερινά όλο το 24ωρο! Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να θέλει να είναι όλο το 24ωρο μαζί μου! (δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό!)

Και για μενα το ιδιο ισχύει:D

Just now, Fenia27 είπε:

Ειναι ενα θεμα η σχεση του ζευγαριου οχι γιατι περναει ο χρονος αλλα γιατι ο χρονος φερνει υποχρεωσεις και κουραση...Θελει μια εξτρα προσπαθεια και να θυσιασεις κατι σε αυτη την φαση ωστε να κερδισεις λιγο χρονο με τον συζυγο και συνεπως στην προσωπικη επαφη..Συμφωνω με τις κοπελες οτι απο τον Σεπτεμβρη τα πραγματα θα ειναι πιο ευκολα λογω σχολειου που συνεπαγεται με αλλαγη υπνου...Μεχρι τοτε και με το τωρινο προγραμμα των παιδιων μονο αν θυσιασετε λιγο απο τον υπνο (να κοιμηθητε πιο αργα ή να ξυπνησετε πριν απο τα παιδια) θα κερδισετε μια ωριτσα εστω...αν σας το επιτρεπει βεβαια το εργασιακο σας προγραμμα....

 

Εμεις εχουμε χρονο γιατι ειμαι σπιτι δεν εργαζομαι..Ενταξει ο χρονος μοναχοι μας ειναι και σε εμας περιορισμενος αλλα οσο να ναι μια δυο ωριτσες τις εχουμε συνηθως....Σαν μικρες συνηθειες για εμενα και για εκεινον ειναι ενας πινακας στο ψυγειο στον οποιο γραφουμε ραβασακια ο ενας στον αλλο...Εγω το βραδυ για να το βρει το πρωι πριν φυγει και εκεινος το πρωι οταν φευγει και κοιμαμαι ακομη...

 

Πολλες φορες ξυπναμε πριν απο τα παιδια για να κατσουμε λιγακι να πιουμε εναν καφε και να ξεκινησει η μερα μας μαζι...ενταξει μιλαμε για 7 παρα...εμενα μου αρεσουν τα πρωινα γενικα ομως (τωρα το λεω που εχουν περασει τα ξενυχτια χαχα)...Αυτο που μου αρεσει πολυ βεβαια ειναι το μπανιο που κανουμε μαζι...Ειναι μια γλυκεια συνηθεια (και πρακτικο χαχα). 

 

Βεβαια το τελευταιο για να αστειευτω και λιγο ειναι ο παιδοτοπος σε γνωστο σουπερ μαρκετ που σε λιγο καιρο θα μπορει να πηγαινει και ο μικρος κλεινοντας τα 3 (καλα νταξει δεν ξερω τωρα με τον κοροναιο τι γινεται δεν εχουμε παει ) αλλα τελος παντων σκεφτομαι ποσο ελευθερο χρονο με τον αντρα μου θα μας δωσει??? εγω εκεινος και οι ατελειωτοι διαδρομοι....ονειρο ... 

 

 

 

 

Εμεις οταν παμε παιδοτοπο, ο ενας πίνει καφέ και ο αλλος ειναι μεσα καθως χρειαζεται συνοδο για το μικρο. Οταν παμε εξω να φαμε ο ενας τρώει ο αλλος κόβει βόλτες και τα βράδια οταν παιζουν και παμε να μιλήσουμε, μπουκάρουν, λες και το κανουν επιτηδες(κι όμως ετσι ειναι)και μας σταματανε. Ειδικα η μεγάλη που έχει ερωτα με τον πατερα της δε με αφήνει λεξη να πω,ποσο μαλλον αν με δει να τον αγκαλιαζω,ερχεται και χώνεται.....:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Κι εγώ δεν έχω θέμα, αντίθετα μου αρέσει να είναι σπίτι κ να απασχολεί με παιχνίδια, εργαλεία, κηπουρική το παιδι όταν εγώ έχω δουλειές που ο μικρός δεν θέλει να συμμετέχει κ πάει από καναπέ σε καναπέ. 

 

   Ο άνδρας μου είχε χόμπι εντός κ εκτός σπιτιού (μαστορεματα, ψάρεμα, γήπεδο, ξυλουργικη). Όταν λείπει κ είμαι σπίτι με το παιδί δεν θεωρώ πως αυτός είναι ο χρόνος για μένα. Δικός μου ελεύθερος χρόνος είναι όταν είμαι μόνη αν το παιδί πάει βόλτα με τον πατέρα του ή την γιαγιά του ή όταν κοιμηθούν οι υπόλοιποι από νωρίς πράγμα σπανιοτατο. 

  Άνθρωποι είμαστε κ θέλουμε την αλλαγή! 

 

  Τώρα όσον αφορά το χρόνο που έχει το ζευγάρι εμεις τον βρίσκουμε αφού κοιμηθεί το παιδί, τότε πίνουμε ένα κρασί, βλέπουμε ταινιες, μιλάμε πιο ελεύθερα. Σίγουρα ή σχέση αλλάζει μετα τα παιδιά, ή κούραση διπλασιάζεται αλλά και οι χαρές της οικογένειας μας αποζημιωνουν. 

Kαλά, εννοείται αυτό. Ούτε εγώ θεωρώ χρόνο για τον εαυτό μου να είμαι μόνη μου με το παιδί! Προτιμώ να είναι και εκείνος μαζί!

Και εγώ περιμένω πώς και πώς να κοιμηθεί, αλλά δεν περνάμε απαραίτητα χρόνο μαζί. Μπορεί ο καθένας να κάνει τα δικά του. Να διαβάζει ο καθένας το βιβλίο του, να είναι στον υπολογιστή του ή εγώ να παίζω παιχνίδι στο κινητό (έχω κόλλημα με κάποιο!) ή να μιλάω στο  messenger με τις φίλες μου απ'τη Γαλλία. Αν κάνουμε κάτι μαζί , συνήθως βλέπουμε ξένες σειρές. 

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω εξωγήινος που ποτέ μα ποτέ δεν έχουμε κάτσει να πιούμε κρασί (όπου κρασί βάλτε οποιοδήποτε ποτό, εμενα το κρασί δεν μου αρέσει ούτως ή άλλως). Όχι γιατί δεν έχουμε χρόνο, απλά ούτε που θα μας περνούσε από το μυαλό και μου κάνει εντύπωση που θεωρείται τόσο must για ένα ζευγάρι.

 

Κι εμείς όπως η Yovanna όταν κοιμηθεί κάνει ο καθένας τα δικά του, εγώ χαζεύω στο ίντερνετ συνήθως και ο άντρας μου ίντερνετ για δουλειές ή ντοκιμαντέρ και απλά μιλαμε κιολας. Ταινία έχουμε δει 2 φορές όλες κι όλες, εγώ τις βαριέμαι πολύ. Μαζί κάνουμε δουλειές που δεν μπορούμε όταν είναι ξύπνιο το μωρό γιατί μετακομίσαμε πρόσφατα και είμαστε under construction, αν και συνήθως το βράδυ είμαστε κουρασμένοι για αυτό.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Νιώθω εξωγήινος που ποτέ μα ποτέ δεν έχουμε κάτσει να πιούμε κρασί (όπου κρασί βάλτε οποιοδήποτε ποτό, εμενα το κρασί δεν μου αρέσει ούτως ή άλλως). Όχι γιατί δεν έχουμε χρόνο, απλά ούτε που θα μας περνούσε από το μυαλό και μου κάνει εντύπωση που θεωρείται τόσο must για ένα ζευγάρι.

 

Κι εμείς όπως η Yovanna όταν κοιμηθεί κάνει ο καθένας τα δικά του, εγώ χαζεύω στο ίντερνετ συνήθως και ο άντρας μου ίντερνετ για δουλειές ή ντοκιμαντέρ και απλά μιλαμε κιολας. Ταινία έχουμε δει 2 φορές όλες κι όλες, εγώ τις βαριέμαι πολύ. Μαζί κάνουμε δουλειές που δεν μπορούμε όταν είναι ξύπνιο το μωρό γιατί μετακομίσαμε πρόσφατα και είμαστε under construction, αν και συνήθως το βράδυ είμαστε κουρασμένοι για αυτό.

Καλά όταν λέμε για κρασί, ποτό κτλ εννοούμε ουσιαστικά μια αφορμή για να βρεθούμε λίγο μόνοι χωρίς οθόνες να μας αποσπούν την προσοχή ή διαφορα άλλα μοναχικά ενδιαφέροντα. Όπου κρασί μπορείς κάλλιστα να βάλεις ένα ποτό, μια βραδιά με παραγγελία απ εξω (πίτσα, σουβλάκι, κινέζικο), ένα παγωτο βρε αδερφε, δεν ξέρω, γούστα είναι αυτά. Εμείς συχνά πυκνά τα κάνουμε αυτά (είμαστε πιο πολύ του κρασιού) και με χαλαρώνει πολύ αυτή η συνήθεια γιατί λόγω κούρασης έχουμε την τάση να χωνόμαστε σε ενα καναπέ ή στις οθόνες μας και σίγουρα μια τέτοια καθημερινότητα δε βοηθά τη σχέση.

Προ παιδιού βγαίναμε πολύ και τις καθημερινές για ένα γρήγορο ποτάκι, με παρέα αλλα και μόνοι ή παίζαμε επιτραπέζια. Πλέον, δεδομένου ότι δεν έχουμε άνθρωπο να κρατήσει το παιδί βράδυ, τα ποτά εκτός σπιτιού έχουν κοπεί και τα επιτραπέζια επίσης, καθώς τα παιχνίδια είναι στρατηγικής και η κούραση δεν ευνοεί την πολλή σκέψη...Σειρές βλέπουμε μαζί και το χειμώνα χουχουλιάζουμε στην κουβέρτα και παρακολουθούμε (ωραία φάση της μέρας επίσης).

Βγαίνουμε μαζί αποκλειστικά με το παιδί, μόνοι αυτά τα 2,5 χρόνια έχουμε βγει ελάχιστες φορές. Αυτό μου λείπει πάρα πολύ. Ξεχωριστά βγαίνουμε βράδυ μια φορά την εβδομάδα ο καθένας με τους φίλους του. 

Δύσκολη η ισορροπία στους ρόλους γονιού και συντρόφου. Συνήθως οι μειωμένες αντοχές λόγω κούρασης υποβαθμίζουν το ρόλο του συντρόφου. Λογικό ως ένα σημείο, αλλά πάντα με φόβιζε μήπως η πιθανότητα να περάσουν τα χρόνια και έμεις να καταλήξουμε να περιφερόμαστε σε ένα σπίτι χωρίς να μιλάμε για τίποτα πέρα από τα απαραίτητα. Γι αυτό και οι βραδιές κρασιού. Εστώ και αν ξεκινούν μετα τις 10:30 όπου καταλήγει πλέον να κοιμηθεί (ας όψεται το κόψιμο της πιπίλας....).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Όπου κρασί μπορείς κάλλιστα να βάλεις ένα ποτό, μια βραδιά με παραγγελία απ εξω (πίτσα, σουβλάκι, κινέζικο), ένα παγωτο βρε αδερφε, δεν ξέρω, γούστα είναι αυτά.

 

Just now, Anna3011 είπε:

 Προ παιδιού βγαίναμε πολύ και τις καθημερινές για ένα γρήγορο ποτάκι, με παρέα αλλα και μόνοι ή παίζαμε επιτραπέζια. Π

 

Just now, Anna3011 είπε:

Σειρές βλέπουμε μαζί και το χειμώνα χουχουλιάζουμε στην κουβέρτα και παρακολουθούμε (ωραία φάση της μέρας επίσης).

 

Απ'όλα αυτά τίποτα δεν κάνουμε ούτε κάναμε ποτέ, χαχα! Εντάξει καμιά πίτσα ή σουβλάκι ή παγωτο θα πάρουμε αλλά δεν το έχουμε θεωρήσει ποτέ κάτι "τελετουργικό", κάτι "για εμάς τους δύο" και τέτοια. Απλά τρώμε :-P Μάλλον είμαι πολύ πεζή!

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε μείνει και τόσο καιρό μαζί ώστε να "βαρεθουμε" ή να μας πνίξει κάποια ρουτίνα και μονοτονία.

Όταν μείναμε μαζί έμεινα αμέσως έγκυος και είχα όλο ναυτίες, μετά είχαμε το μωρό μικρό, 8 μηνών μετακομίσαμε και ακόμα φτιάχνουμε το σπίτι, μετά έπεσε ο κορωνοϊός οπότε πάλι άλλαξαν όλα, στο ενδιάμεσο είχαμε και διάφορες περιπέτειες με νοσοκομεία οικείων μας και άλλα τέτοια ωραία, οπότε είχαμε συνεχώς άλλες ενασχολήσεις. Μόνο κάποια καλοκαίρια είχαμε μείνει μαζι εκτός Αθηνών για δουλειά αλλά εκεί ήταν άλλη φάση, πιο χαλαρή σαν διακοπές. 

Τώρα ετυχε και δεν δουλεύουμε οπότε βλεπομαστε όλη μέρα κ μοιραζόμαστε και τη μικρή κ δεν περιμένουμε το βράδυ για να τα πούμε.

Πριν μείνουμε μαζί πάλι απλά δεν πολυβγαιναμε βράδυ ποτό κλπ, κυρίως μέρα αλλά και πάλι όχι καφετέριες, απλά βόλτα.

 

Just now, Anna3011 είπε:

 Καλά όταν λέμε για κρασί, ποτό κτλ εννοούμε ουσιαστικά μια αφορμή για να βρεθούμε λίγο μόνοι χωρίς οθόνες να μας αποσπούν την προσοχή ή διαφορα άλλα μοναχικά ενδιαφέροντα. 

 

Εμείς αυτό το ζούμε στις βόλτες βασικά επειδή το μωρό μας είναι ακόμα μικρό 14 μηνών οπότε ουσιαστικά μόνοι μας μιλάμε και χαλαρώνουμε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμείς αυτό το ζούμε στις βόλτες βασικά επειδή το μωρό μας είναι ακόμα μικρό 14 μηνών οπότε ουσιαστικά μόνοι μας μιλάμε και χαλαρώνουμε.

Ναι αυτή η φάση που περπλανιέσαι με ένα καρότσι πέρα δώθε και καλά επειδή κάνεις βόλτα το παιδί, κι επί της ουσίας χαλαρώνεις εσύ, είναι πολύ ωραία. Ο άντρας μου το έχει εξελίξει, κάνουμε και βόλτες με το αυτοκίνητο -και καλά περιήγηση στα τοπία του νησιού- υποτίθεται επειδή αρέσει στο παιδί, αλλά βασικά το έχει σαν ευκαιρία για να μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ολα τα σχόλια και θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερη.Μπορει ο γιος μου να μην κοιμαται απο τις 9 το βραδυ αλλα θα φροντισω η μαμα μου να τον κρατήσει μια φορα σχεδον καθε εβδομάδα να παμε για φαγητο η και σινεμα.Επισης οργανωνω 2 3ημερα το χρονο ενα χειμωνα ενα καλοκαίρι να παμε καπου τα 2 μας.

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2020 at 7:19 ΜΜ, ninika84 είπε:

Διαβαζω ολα τα σχόλια και θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερη.Μπορει ο γιος μου να μην κοιμαται απο τις 9 το βραδυ αλλα θα φροντισω η μαμα μου να τον κρατήσει μια φορα σχεδον καθε εβδομάδα να παμε για φαγητο η και σινεμα.Επισης οργανωνω 2 3ημερα το χρονο ενα χειμωνα ενα καλοκαίρι να παμε καπου τα 2 μας.

Αυτό ειναι πολυ καλο και το εχουμε κι εμεις σκεφτει, αλλα στο τελος δε μας βγαίνει, δεν το κυνηγάει κανένας μας δηλαδη. Ειμαστε κι εμεις πολυ κουρασμένοι και η ησυχία μας ειναι απαραιτητη...τουλ σε αυτη τη φαση της ζωης μας.

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2020 at 4:15 ΜΜ, little lamb είπε:

Νιώθω εξωγήινος που ποτέ μα ποτέ δεν έχουμε κάτσει να πιούμε κρασί (όπου κρασί βάλτε οποιοδήποτε ποτό, εμενα το κρασί δεν μου αρέσει ούτως ή άλλως). Όχι γιατί δεν έχουμε χρόνο, απλά ούτε που θα μας περνούσε από το μυαλό και μου κάνει εντύπωση που θεωρείται τόσο must για ένα ζευγάρι.

 

Κι εμείς όπως η Yovanna όταν κοιμηθεί κάνει ο καθένας τα δικά του, εγώ χαζεύω στο ίντερνετ συνήθως και ο άντρας μου ίντερνετ για δουλειές ή ντοκιμαντέρ και απλά μιλαμε κιολας. Ταινία έχουμε δει 2 φορές όλες κι όλες, εγώ τις βαριέμαι πολύ. Μαζί κάνουμε δουλειές που δεν μπορούμε όταν είναι ξύπνιο το μωρό γιατί μετακομίσαμε πρόσφατα και είμαστε under construction, αν και συνήθως το βράδυ είμαστε κουρασμένοι για αυτό.

Κοίτα ουτε εμενα ειναι ο αντρας μου του κρασιου ουτε κι εγω παρα πολυ απλως με χαλαρωνει,καπνιζω κιολας και με βοηθαει καμμια φορα να αφεθω και να μη σκεφτομαι πολυ τα της ημέρας. Σπάνια πινω και ενα ποτήρι με ζαλιζει, το δεύτερο μου φέρνει εμετό.. με ενα δηλαδη νιωθω τελεια.  απλώς ειναι λιγο σαν αφορμη το κρασι η ταινία.  Μπορεί τελικα κ το πιο πιθανό τιποτα να μην κανουμε.  Το ιδανικό γιαμενα ειναι να ντυθώ μα βαφτω να βγω εξω μαζι του. Αλλα προς το παρόν κανω αλλα για να μην ξεχνιομαστε. Θα ρθει η ωρα που θα βγούμε παλι και θα ναι πιο συχνο.. νομίζω πως εχουμε βγει σε 5 χρόνια μονοι ισα με 15 φορες μπορεί να λεω και πολλες...κι αυτες ειναι πραγματικα ποιοτικές που έχουμε να θυμόμαστε.

Επισης αυτες ειναι φορες που ειμαστε ξεκούραστοι, δεν εχ ουμε εγερτήριο την αλλη μερα ,ολα αυτα παίζουν ρολο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

ε. Θα ρθει η ωρα που θα βγούμε παλι και θα ναι πιο συχνο.. νομίζω πως εχουμε βγει σε 5 χρόνια μονοι ισα με 15 φορες μπορεί να λεω και πολλες.

Εμείς έχουμε να βγούμε βράδυ 3.5 χρόνια! Μόνο μέρα βγαίνουμε οι δυο μας! Έχει άλλη αίσθηση ή νύχτα αλλά θα το επιχειρήσουμε όταν βρούμε την καταλληλη στιγμή. 

 

Για το αρχικό σου ερώτημα, έχω πολύ καιρό που ξεκίνησα να βαφομαι και ας μείνω σπίτι, να φτιάχνω μαλλιά, να βαφω νύχια συστηματικά. Όταν ήταν ο μικρός μωρο δεν είχα χρόνο και διαθεση. Τώρα δίνω προτεραιότητα σε αυτά τα δέκα λεπτά τα πρωινά για να ετοιμαστω. Σίγουρα αρέσει στον άνδρα μου να με βλέπει περιποιημένη αλλά περισσότερο αρέσει σε μένα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Εμείς έχουμε να βγούμε βράδυ 3.5 χρόνια! Μόνο μέρα βγαίνουμε οι δυο μας! Έχει άλλη αίσθηση ή νύχτα αλλά θα το επιχειρήσουμε όταν βρούμε την καταλληλη στιγμή. 

 

Για το αρχικό σου ερώτημα, έχω πολύ καιρό που ξεκίνησα να βαφομαι και ας μείνω σπίτι, να φτιάχνω μαλλιά, να βαφω νύχια συστηματικά. Όταν ήταν ο μικρός μωρο δεν είχα χρόνο και διαθεση. Τώρα δίνω προτεραιότητα σε αυτά τα δέκα λεπτά τα πρωινά για να ετοιμαστω. Σίγουρα αρέσει στον άνδρα μου να με βλέπει περιποιημένη αλλά περισσότερο αρέσει σε μένα! 

Μια χαρα ειναι κι αυτο αλλα η αισθηση του ετοιμάζομαι για εξω ειναι διαφορετική..εγω ούτως η αλλως το κανω αυτο που λες για να παω στη δουλειά αλλα αν ειναι να βγω βολτα αισθάνομαι και διαφορετικά 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά μου φοράει από την ώρα που θα ξυπνήσει κραγιόν. Πραγματικέ δεν την έχω δει ποτέ χωρίς κραγιόν κι ας μένουμε μέρες μαζί για διακοπές. 

 

Εγω το να είναι σπίτι το θεωρώ ανυπόφορο ακόμα και για σ/κ, δεν νομίζω ότι το είχα παλιά, μετά το παιδί το απέκτησα, όμως το να ντύνομαι κ να φτιάχνομαι για το σπίτι ή για βόλτα που δεν θα με δει κανείς, με κάνει να νιώθω ακόμα πιο μίζερα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η πεθερά μου φοράει από την ώρα που θα ξυπνήσει κραγιόν. Πραγματικέ δεν την έχω δει ποτέ χωρίς κραγιόν κι ας μένουμε μέρες μαζί για διακοπές. 

 

Εγω το να είναι σπίτι το θεωρώ ανυπόφορο ακόμα και για σ/κ, δεν νομίζω ότι το είχα παλιά, μετά το παιδί το απέκτησα, όμως το να ντύνομαι κ να φτιάχνομαι για το σπίτι ή για βόλτα που δεν θα με δει κανείς, με κάνει να νιώθω ακόμα πιο μίζερα...

Μπραβο στη πεθερα!!!!

Στα υπολοιπα ψιλοδιαφωνω αλλα εσυ οπως νιώθεις..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η πεθερά μου φοράει από την ώρα που θα ξυπνήσει κραγιόν. Πραγματικέ δεν την έχω δει ποτέ χωρίς κραγιόν κι ας μένουμε μέρες μαζί για διακοπές. 

 

Εγω το να είναι σπίτι το θεωρώ ανυπόφορο ακόμα και για σ/κ, δεν νομίζω ότι το είχα παλιά, μετά το παιδί το απέκτησα, όμως το να ντύνομαι κ να φτιάχνομαι για το σπίτι ή για βόλτα που δεν θα με δει κανείς, με κάνει να νιώθω ακόμα πιο μίζερα...

Μα... θα σε δείς εσύ, ο άντρας σου και το παιδί σου!

Και θα σου φανεί αστείο, αλλά και τα παιδιά είναι σημαντικό να βλέπουν ότι φροντίζουμε τον εαυτό μας!

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει κυρίως με τον άνθρωπο, μία γυναίκα που πάντα βάφονταν (πρόσωπο-νύχια ) θα βρει χρόνο να το κάνει και μετά το παιδί, μία που δεν το έκανε ποτέ δεν θα το κάνει ούτε μετά το παιδί.

Μπορεί μία γυναίκα γυναίκα να είναι περιποιημένη χωρίς απαραίτητα να είναι βαμένη, μπορεί να φορέσει μία φόρμα και πάλι να είναι περιποιημένη.

Εγώ είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να βάφομαι, να πηγαίνω κομμωτήριο, να πηγαίνω για να φτιάχνω νύχια -φρύδια κτλ, και είναι κάτι που υπάρχει πάντα στο πρόγραμμα, δεν μπορώ αν δεν τα κάνω πέφτω ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Έχει να κάνει κυρίως με τον άνθρωπο, μία γυναίκα που πάντα βάφονταν (πρόσωπο-νύχια ) θα βρει χρόνο να το κάνει και μετά το παιδί, μία που δεν το έκανε ποτέ δεν θα το κάνει ούτε μετά το παιδί.

Μπορεί μία γυναίκα γυναίκα να είναι περιποιημένη χωρίς απαραίτητα να είναι βαμένη, μπορεί να φορέσει μία φόρμα και πάλι να είναι περιποιημένη.

Εγώ είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να βάφομαι, να πηγαίνω κομμωτήριο, να πηγαίνω για να φτιάχνω νύχια -φρύδια κτλ, και είναι κάτι που υπάρχει πάντα στο πρόγραμμα, δεν μπορώ αν δεν τα κάνω πέφτω ψυχολογικά.

πάντα βάφομαι κ χτενίζω μαλλιά κ βάφω νύχια ποδιών, απλώς δεν πηγαίνω να μου τα κάνουν. όμως αν είναι να μην πάω στη δουλειά ή σε βόλτα, νιώθω ότι πήγε άδικα η περιποίηση. γενικά από τότε που γέννησα το να είμαι σπίτι με έριξε πολύ ψυχολογικά κ ένιωθα ότο δεν ήμουν ο  εαυτός μου όποτε δεν με έσωζε το βάψιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Έχει να κάνει κυρίως με τον άνθρωπο, μία γυναίκα που πάντα βάφονταν (πρόσωπο-νύχια ) θα βρει χρόνο να το κάνει και μετά το παιδί, μία που δεν το έκανε ποτέ δεν θα το κάνει ούτε μετά το παιδί.

Μπορεί μία γυναίκα γυναίκα να είναι περιποιημένη χωρίς απαραίτητα να είναι βαμένη, μπορεί να φορέσει μία φόρμα και πάλι να είναι περιποιημένη.

 

Εγὠ είμαι αυτή! Σε δουλειά, σουπερμαρκετ, βόλτες έβαζα απλά μολύβι στα μάτια και κραγιόν (ή ούτε καν κραγιόν, αλλά λιποζάν). Νύχια μόνο ποδιών το καλοκαίρι. Μέικ απ, μάσκαρα κλπ μόνο σε γάμους, βαφτίσεις, παραστάσεις και τέτοια. Νύχια χεριών επίσης (μου φαίνονται απίστευτος μπελάς να χαλάνε συνέχεια, να περιμένεις να στεγνώσουν κλπ και το να πάω να μου τα φτιάξουν αν δεν πρόκειται για κάποιο μεγάλο event το θεωρώ πεταμένα λεφτά). Μαλλιά χτένισμα επίσης μόνο σε γάμους. Σε καμιά άλλη έξοδο στο τσακίρ κέφι το πολύ τα κάνω με το σίδερο. Στο σπίτι είμαι πάντα με πιτζάμες ανέκαθεν. 

Εμένα το μόνο που μου λείπει είναι να μπορώ να ξαπλώσω για λίγο ανά πάσα στιγμή όποτε θέλω. Όχι για να κοιμηθώ απαραιτήτως (και αυτό, πχ έχω να κοιμηθώ μεσημέρι ένα χρόνο) αλλά γενικά, να ξαπλώσω για κανα μισάωρο να χαζέψω κινητό, βιβλίο, κάτι. 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα μολυβι-μασκαρα-ρουζ εβαζα και για βολτα και για δουλεια κλπ. Εκτος απο γαμους-βραδινες εξοδους κλπ που βαζω επιπλεον πουδρα κ lip gloss. Αλλα εστω αυτα, τα κανω και οταν μενω σπιτι καποιες φορες. Α! Και μετα το δευτερο παιδι,δεν πεταω ουτε τα σκουπιδια στη γωνια χωρις concealer... :-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Εγω παντα μολυβι-μασκαρα-ρουζ εβαζα και για βολτα και για δουλεια κλπ. Εκτος απο γαμους-βραδινες εξοδους κλπ που βαζω επιπλεον πουδρα κ lip gloss. Αλλα εστω αυτα, τα κανω και οταν μενω σπιτι καποιες φορες. Α! Και μετα το δευτερο παιδι,δεν πεταω ουτε τα σκουπιδια στη γωνια χωρις concealer... :-P

Καλα κι εσυ βρε παιδι μου ουτε τα σκουπίδια! Εγω ειμαι καπου στη μεση. Γενικα φτιαχνομαι αλλα υπάρχουν μερες που βαριεμαι.. Γενικα κατα κανόνα μακιγιάρομαι αλλα υπάρχουν μερες που παω αβαφη μα ψωνισω. Καο το πρωι που παω τη μικρη στο σχολείο δε βαφομαι εκτος αν εχω καμμια δουλεια μετα. Το μεσημέρι που την παιρνω ναι διοτι ετοιμάζομαι για τη δουλεια. Πάντως όπως και να χει τα πολλα πολλα προσωπικα εμενα εχουν κοπει ειτε λογω έλλειψης χρονου ειτε λογω κούρασης..προσπαθω ομως αλλα δεν το κανω και με πιεση...με πιεση το κανω οταν ειναι να παω γοα δουλεια ειδικα αν ειναι να παρω αμαξι που καιει μεσα στη ζέστη ειναι το χειρότερο μου. Και καπου εδω σας αφήνω να βαφτω γιατι παω δουλεια...!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...