Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Σε εμάς εγώ είμαι αυτή που "ακυρωνω" τον άνδρα μου μπροστά στο παιδί. Καταλαβαίνω ότι είναι λάθος και προσπαθώ να το μειώσω αλλά μερικές φορές μου ξεφεύγει. Νομίζω ότι κάποια πράγματα σε συγκεκριμένες στιγμές κάνουν την κατάσταση χειρότερη. Για παράδειγμα με το φαγητό. Καθόμαστε να φάμε και η μικρή αρχίζει να παίζει με το πιρούνι, να το χτυπάει στο τραπέζι, να κάνει λοφακι το φαγητό κτλ. Αν είναι ο ανδρας μου θα της πάρει το φαγητό μετά την 1η παρατήρηση. Η μικρή θα αρχίσει τα κλάματα και δεν πρόκειται να φάει άλλο. Εγώ απ την άλλη της αποσπώ την προσοχή, αρχίζω να της μιλάω για αλλά πράγματα, της λέω θα το κανεις 1 τελευταία φορά και μετά τέλος και έτσι με ακούει και συνεχίζουμε το φαγητό. Αν συνεχίσει τότε παίρνω το φαγητό. Δεν ξέρω αν παραειμαι  διαλλακτικη αλλά στο φαγητό που είναι σημαντικό προτιμώ να την καλοπιασω λιγο από το να μη φάει. Το έχουμε συζητήσει μεταξύ μας αλλά δεν μπορεί να το κάνει. Θεωρεί πως είναι σε ηλικία που κάτι τέτοια πρέπει να κοπούν. Εγώ πιστεύω πως είναι ακόμα λίγο μικρό. Πείτε μου ότι δεν κάνω αυτά που κοροιδευα;;

Να σου πω εγω που ο μικρός μου 21 μηνών πετάει το φαγητό στο πάτωμα... Κ ο μεγάλος 4 χρόνον παρότι είναι προσεκτικός μιμείται τον μικρό κ πετάει κ εκείνος το φαγητό στο πάτωμα κάποιες φορές... Γενικά πιστεύω πως είμαστε το παράδειγμα τους εφόσον μας βλέπουν θα μάθουν όπως κ πιστεύω ότι σε αυτές τις ηλικίες ακόμα εξερευνούν κ πάνω από όλα τεσταρουν τα όρια μας είναι καλό να τους εξηγούμε να είμαστε πρότυπο για εκείνα.. Κ γενικά πιστεύω πως τα όρια μπαίνουν μετά τα 4 το βλέπω κ από τον μεγάλο μου γιο που πλέον είναι πολύ ποιο συνεργασιμος κ αντιλαμβάνεται καλύτερα ότι του λέω... Κάποιες φορές μπορεί να θυμωσω κ να του εξηγήσω κάτι που δε μου άρεσε κ μου λέει εντάξει μαμά κ ηρεμεί κ σκέφτομαι πόσο γρήγορα μεγαλώνουν κ αλλάζουν κ πέρυσι αν του έλεγα τα ίδια θα αντιδρούσε κ θα ξεσπουσε ενώ φέτος είναι άλλο παιδάκι.. Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα....!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!!! Τυχαια πεταχτηκα εδω....εψαχνα καπου να θεσω το ερωτημα μου, δεν βρηκα ομως ενα θεμα που να ταιριαζει στην απορία μου. Γενικα κανω ερωτησεις απο δω κ απο κει, αλλα δεν νιωθω ωραια να ρωταω και να ξαναρωταω πραγματα, ντρεπομαι να κουραζω τις κοπελες και ετσι προσπαθω να κανω ερωτησεις σε διαφορετικα ατομα καθε φορα!!!  χαχαχαχαχ  ! ειμαι κουρατικη!!

 

Εχω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων περιπου και τις τελευταιες μερες αρχισε να παρατηρει τις σκιες μας, την εχω πετυχει καποιες φορες να τις κοιταει, ενταξει μολις της μιλησω ομως "αφηνει" τη σκια, εννοω δεν ειναι κολλημενη εκει. απλα τοσα κ τοσα διαβαζω καθε μερα ανχωνομαι για τις εμμονες που λενε, οτι δεν πρεπει να εχουν εμμονες τα μωρακια! Έχετε πιασει τα μωρακια σας να κοιταζουν τη σκια τους? 

 

Ευχαριστω πολυ <3

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Neraidoula86 είπε:

Γεια σας!!! Τυχαια πεταχτηκα εδω....εψαχνα καπου να θεσω το ερωτημα μου, δεν βρηκα ομως ενα θεμα που να ταιριαζει στην απορια μου. Γενικα κανω ερωτησεις απο δω κ απο κει, αλλα δεν νιωθω ωραια

Και ποια είναι η απορία σου? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά μέρες άκρες τηρούμε κι εμείς, αλλά αναρωτιέμαι αν θα επρεπε να επιμεινω στι μαζεμα κ στο να μην αφηνει παιχνιδια στη μεση πριν παρει αλλά. όχι μόνο πριν τον ύπνο αλλά γενικά. πριν τον ύπνο το έχω αποκλεισει. γιατί μέχρι να μπουν τα ζώα στο σπίτι τους (κουτί) θα πρεπει να φανε, να πιούνε, να μιλησουν, μετα καποιο ισως πεσει και γκρεμίσει τα αλλα κ μεγαλη συμφορά μας βρηκε γιατι μας χάλασε το στήσιμο και πολλή κούραση γενικά.... οποίος έχει αντοχή το βραδυ βαζει το κοπάδι στο μαντρί αλλιως μενουν εξω!

Ε αν είναι να ταίσετε και να ποτίσετε όλο το μαντρί μέχρι να μπει στο κουτί σε καταλαβαίνω. Και εγώ μόνη θα το μάζευα :). Για το μάζεμα πάντως και εγώ γενικά επιδιώκω να της περάσω τη συνήθεια να μαζεύει τα παιχνίδια της, πιο πολύ να σου πω την αμαρτία μου, από φόβο μήπως μου βγει ακατάστατη σαν τον άντρα μου και κυνηγάω δύο αντί για έναν :). Συνήθως μαζεύουμε παρέα τα παζλ, τα τουβλάκια, τα playmobil αλλά όχι πάντα, ούτε είμαι από πίσω της να τη βάζω αυστηρά να μαζεύει το παιχνίδι που άφησε όταν πάει να πιάσει κάποιο άλλο. Είμαι άλλωστε εγώ η ίδια αρκετά ψυχαναγκαστική με την τακτοποίηση, δε θέλω να περάσω το δικό μου κόλλημα και στο παιδί. Η μικρή είναι σχεδόν πάντα πρόθυμη να μαζέψει αλλά μόνη της δε θα το κάνει, όχι πως έχω και την απαίτηση. Αν πάντως λείψω από το σπίτι για 1-2 ώρες και μείνει να παίζει με τον πατέρα της βρίσκω το σπίτι βομβαρδισμένο όταν γυρίσω, είναι όλα τα παιχνίδια πεταμένα. Χάος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

@Astrien για το φαγητό συμφωνώ μαζί σου, καλυτερα να μη δημιουργούνται αρνητικα συναισθηματα γυρω απ αυτο. ενεις τον αφηνουμε να τρωει ακομα κ γιαουρτι με ξηρους καρπους με τα χερια γιατι περασε μια φαση που δεν το ηθελε, κι απο το να το κοψει τελειως, ας το τρωει κ ετσι, ενω φυσικα κουταλι ξερει εδω κ μηνες. σ αυτο δεν επιμενω αν κ θα ηθελα εννοειται να τρωει κανονικα. αλλα ξαναβγάλε προτιμησεις κ δεν θελω μαχες γι αυτο το θεμα. 

 

γενικα στα οχι, μεχρι τωρα ακολουθούμε την τακτική να αποφευγουμε περιττές γκρινιες κ επιμένουμε σε θέματα ασφαλειας, καταλληλου ντυςιματος (ή γενθκα ντυσίματος κ ξυπολισιας), σπατάλης νερού κ τετοια. απλως εγω αναρωτιεμαι μηπως σιγα σιγα πρεπει να αρχισουν κ καποια περισσοτερα οχι. ο αντρας μ τον θεωρει μικρο ακομα κ επιμενει μονο στην τσιρίδα. εγω επιμενω λιγο στο οτι τωρα μιλαμε ή τωρα κανω κατι κ θα παιξουμε σε λιγα λεπτα, κ βαςικα στα ποςα τραγουδια θα δει βιντεοκλίπ, αλλα κι αυτο αναλογα με τις συνθηκες. 

 

γενικα δεν ακυρωνομαστε. ο αντρας μ προσαρμοστηκε στην τήρηση καποιου χρονοδιαγράμματος απλως περιςταςιακα κρινει οτι καμια φορα κοιταω το ρολοι κ οχι το παιδι κ προκαλώ περιττή ενταση, οπως χθες. εγω αποδέχτηκα οτι δεν αντεχει πια με την τηλεοραση συνεχως κλειστη, απλως σε πρωτη ευκαιρια τη βαζω στο mute γιατι την ξεχναει κ παει να κανει κατι αλλο. 

 

Εντωμεταξυ για την ωρα υπνου, εγω ειχα την εντυπωση οτι ολα τα παιδακια κοιμουνται 9 το αργοτερο. τελικα με οσους γονεις μιλαω, εκει γυρω 1,5-2, ακουω οτι κοιμουνται 9.30-10 παρα κ τοθς εχουν τυχει κ χειροτερα κ ειναι ολοι εκνευρισμενοι καπως αλλα το ψιλοαποδέχονται κ προσαρμόζουν το προγραμμα σ αυτο, απλως επιδιώκουν 9 να ειναι τουλαχιστον στο δωματιο. κ ειχα τυψεις οτι ειμαστε ανεκτικοί κ παραβιάζουμε τον άγραφο κανόνα οτι τα παιδακια στις 9 κοιμουνται!! 

9 η ώρα μια χαρά είναι για ύπνο. Εμένα η μικρή μου στην ηλικία που έχετε τώρα κοιμόταν κατά τις 11 με 11μιση το βράδυ. Τώρα που είναι πιο μεγάλη κ συνήθως δεν κοιμάται το μεσημέρι κοιμάται κατά τις 9μιση με 10, αν όμως κοιμηθεί μεσημέρι μετά βρικολακιαζουμε, μπορεί να κοιμηθεί κ στις 12.

 

Εν τω μεταξύ κορίτσια τα terrible two πότε σταματάνε?? Γιατί εμένα έκλεισε τα 3 κ ακόμα τα έχει? Μήπως είναι terrible three τώρα? Η είναι ο χαρακτήρας της κ θα μείνει για πάντα γκρινιάρα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

πιο πολύ να σου πω την αμαρτία μου, από φόβο μήπως μου βγει ακατάστατη σαν τον άντρα μου και κυνηγάω δύο αντί για έναν

σε νιώθω....

 

Just now, mama16 είπε:

Μήπως είναι terrible three τώρα?

υπάρχουν κ τα horrible three απ όσο ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

9 η ώρα μια χαρά είναι για ύπνο. Εμένα η μικρή μου στην ηλικία που έχετε τώρα κοιμόταν κατά τις 11 με 11μιση το βράδυ. Τώρα που είναι πιο μεγάλη κ συνήθως δεν κοιμάται το μεσημέρι κοιμάται κατά τις 9μιση με 10, αν όμως κοιμηθεί μεσημέρι μετά βρικολακιαζουμε, μπορεί να κοιμηθεί κ στις 12.

 

Εν τω μεταξύ κορίτσια τα terrible two πότε σταματάνε?? Γιατί εμένα έκλεισε τα 3 κ ακόμα τα έχει? Μήπως είναι terrible three τώρα? Η είναι ο χαρακτήρας της κ θα μείνει για πάντα γκρινιάρα???

Από τα 4 κ μετά ηρεμούν τα παιδιά αλλά εσείς έχετε κ το μωρό λογικό είναι συμπάσχω πραγματικά... Δε ξέρω αν θέλω να σκέφτομαι τι περυσινή χρόνια με τον 3χρονο γιο μου κ ένα βρέφος αλλά πραγματικά συμπάσχω. 

Είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστείς ένα μωρό κ το κλαμα ενως νηπιου αλλά έρχονται κ καλύτερες μέρες... Εμανα βέβαια πλέον παίζουν ξύλο κανονικά κ με το νόμο αλλά πιστεύω πως εσύ που έχεις κ κορίτσι(που λένε πως τα κορίτσια είναι ποιο υσηχα) θα έχεις κ ποιο εύκολες μερες.. (αν κ εγω πιστεύω στο χαρακτήρα του παιδιού κ όχι στο φύλλο) μάλλον δε σε βοήθησα γιατί κ εγω είπα τον πόνο μου.. Αλλά βλέποντας τον γιο μου πιστεύω σιγά σιγά θα ηρεμισει κ η κόρη σου...!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

9 η ώρα μια χαρά είναι για ύπνο. Εμένα η μικρή μου στην ηλικία που έχετε τώρα κοιμόταν κατά τις 11 με 11μιση το βράδυ. Τώρα που είναι πιο μεγάλη κ συνήθως δεν κοιμάται το μεσημέρι κοιμάται κατά τις 9μιση με 10, αν όμως κοιμηθεί μεσημέρι μετά βρικολακιαζουμε, μπορεί να κοιμηθεί κ στις 12.

 

Εν τω μεταξύ κορίτσια τα terrible two πότε σταματάνε?? Γιατί εμένα έκλεισε τα 3 κ ακόμα τα έχει? Μήπως είναι terrible three τώρα? Η είναι ο χαρακτήρας της κ θα μείνει για πάντα γκρινιάρα???

Εμένα ειναι 4,5 και δεν έχουν σταματήσει ακόμα. Ξέρω δε σου δίνω και πολύ κουράγιο.. Εκεί που έπαθα τη φρίκη της ζωής μου ήταν στα 4. Ένιωθα το κεφάλι μου κόκκινο μα εκραγεί από τα νεύρα μου. Σε εμάς έπαιξε κ η Ζηλια με το μωρό, αλλά πιστεύω κυρίως λόγω ανάπτυξης έγιναν όλα γιατί ταυτόχρονα άλλαξε και το σωμα της και το πρόσωπο της. Αλλά και ο ερχομός του μωρού δεν την άφησε λίγο να ωριμάσει ήσυχα. Είχε έντασεις μέσα της. Πάντως νομιιιζω πως σιγά σιγά στρώνει το πράγμα.. Απλώς είναι με τις ώρες της. Πάντως γκρίνια τρώμε πάρα πολύ.. 

Μπορεί να είναι δύο μέρες απίστευτη, συνεργασιμη, υπακουη, πρόθυμη, ήρεμη, συζητήσιμη και να λέω Παναγία μου τι παιδί έχω και δύο μέρες να με κυνηγάει όλη την ώρα και όλο κάτι να θέλει, να φωνάζει, να δίνει Καμμια φάπα στη μικρή χωρίς λόγο να μη ξεχνιόμαστε και τέτοια. Συνήθως παθαίνει εξάρσεις όταν είναι κουρασμένη, δεν μπορεί ακόμα να διαχειριστεί την κούραση της, ενώ την παρακαλάω κ της εξηγώ ότι καλό θα της κανει να ξαπλώνει το μεσημέρι μια ωρίτσα, εκείνη λέει κατβγιρηματικα όχι και παθαίνει υπερεντασεις. Και πάει η ώρα 6 και πέφτει πτώμα με φασαρία και μουσική και ροχαλίζει. Αναγκαστικά την ξυπνάω 7, δεν της αρέσει, μουρμούραει, μετά κατά τις 9 παθαίνει μια τρελή υπερένταση και πάμε για ύπνο στις 10,εκει πάει πιο χαλαρά. Όταν είναι ξεκούραστη όλα πάνε ρολόι. Θα θελα να της μάθω να το διαχειρίζεται κι αυτό αλλά νομίζω ειναι λιγο νωρίς, θα το δει εν καιρώ πιστεύω.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Anna3011 είπε:

Γενικά προσπαθώ να βάζω κάποια όρια, προκειμένου να αποκτήσει κάποιες καλές συνήθειες όπως πλύσιμο χεριών πριν και μετά το φαγητό, δοντάκια, ελάχιστα γλυκά στη διατροφή, πολύ λίγη ώρα σε οθόνες ή και καθόλου, ρουτίνα ύπνου κτλ. Αυτά τα ακολουθεί γιατί τα έμαθε από νωρίς. Αλλά σε γενικές γραμμές είμαι χαλαρή, δεν την πιέζω ιδιαίτερα στην καθημερινότητα, δεν είμαι της λογικής να λέω όχι για να μάθει το όχι και να μην κακομάθει αλλά όταν όντως υπάρχει σοβαρός λόγος. 

Ναι έτσι όπως το λες όρια έχουμε θέσει και εμείς σε αυτά που αναφέρεις. Απλά σε άσχημες αντιδράσεις της που φέρεται έτσι μόνο και μόνο από πεισμα ή για να κερδίσει την προσοχή μας ή απλά γτ της αρεσει τότε προσπαθώ να είμαι χαλαρή. Για παράδειγμα της αρεσει να ακουμπάει την οθόνη της τηλεόρασης με τις παλαμες της ή να χτυπάει στον ολόσωμο καθρέφτη που έχουμε στο χολ ή να παίζει με το νερό στο νιπτήρα. Σε τέτοιες περιστάσεις αναφέρομαι..που ξέρει ότι δεν επιτρέπονται αλλά παρόλα αυτά δοκιμάζει συνέχεια! Εκεί ας πούμε  εξηγώ ήρεμα γτ όχι, ενώ ο ανδρας μου την απομακρύνει χωρίς εξηγήσεις εφόσον το έχουμε εξηγήσει ήδη 10 φορές και γνωρίζει ότι είναι απαγορευμένο.

πρίν από 46 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτά μέρες άκρες τηρούμε κι εμείς, αλλά αναρωτιέμαι αν θα επρεπε να επιμεινω στι μαζεμα κ στο να μην αφηνει παιχνιδια στη μεση πριν παρει αλλά. όχι μόνο πριν τον ύπνο αλλά γενικά. πριν τον ύπνο το έχω αποκλεισει. γιατί μέχρι να μπουν τα ζώα στο σπίτι τους (κουτί) θα πρεπει να φανε, να πιούνε, να μιλησουν, μετα καποιο ισως πεσει και γκρεμίσει τα αλλα κ μεγαλη συμφορά μας βρηκε γιατι μας χάλασε το στήσιμο και πολλή κούραση γενικά.... οποίος έχει αντοχή το βραδυ βαζει το κοπάδι στο μαντρί αλλιως μενουν εξω!

Εγώ όπως είπα μαζεύω τις περισσότερες φορές μόνη μου. Μαζί θα μαζέψουμε, όταν παίξουμε μαζί. Αλλιώς αν παίξει μόνη της μετά δεν πρόκειται να τα μαζέψει εκτός αν κάτσω κι εγώ δίπλα που δε γίνεται όμως κάθε φορά να διαθέτω τόσο χρόνο. Επίσης έχει τύχει να τα έχουμε μαζέψει και μετά να θέλει πάλι κάτι να βγάλει και να τα πετάξει όλα στο πάτωμα. Τότε της είπα πως η μαμά κουράστηκε και δεν αντέχει να τα μαζέψει ξανά και θα πρέπει να τα μαζέψει μόνη της. Φυσικά και αρνήθηκε και τότε τα μάζεψα και τα σήκωσα για 1 μέρα ολόκληρη. Το δουλεύουμε ακόμα δλδ το συμμάζεμα αλλά δεν είναι το αγαπημένο της, οπω1 φαίνεται!

1 hour ago, Έσπερος είπε:

ά. όχι μόνο πριν τον ύπνο αλλά γενικά. πριν τον ύπνο το έχω αποκλεισει. γιατί μέχρι να μπουν τα ζώα στο σπίτι τους (κουτί) θα πρεπει να φανε, να πιούνε, να μιλησουν, μετα καποιο ισως πεσει και γκρεμίσει τα αλλα κ μεγαλη συμφορά μας βρηκε γιατι μας χάλασε το στήσιμο και πολλή κούραση γενικά.... οποίος έχει αντοχή το βραδυ βαζει το κοπάδι στο μαντρί αλλιως μενουν εξω!

Πάντως χαρά στο κουράγιο σας! Εμείς απλά τα βάζουμε στο κουτί και τέλος! Αν έπρεπε να ακολουθήσουμε τόσα πολλά βήματα για το συμμάζεμα  μαλλον δε θα είχαμε χρόνο να παίξουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Πάντως χαρά στο κουράγιο σας! Εμείς απλά τα βάζουμε στο κουτί και τέλος! Αν έπρεπε να ακολουθήσουμε τόσα πολλά βήματα για το συμμάζεμα  μαλλον δε θα είχαμε χρόνο να παίξουμε. :)

Μα αυτο ειναι το παθχνιδι! δεν τα μαζευει απλως. γι αυτο παραιτήθηκα, τα ζωα της ζούγκλας θα ειναι μονιμα εξω στο σαλονι. παντως πριν απο 1-2 μηνες μαζεύαμε μαζι, κ με την κοπελα επισης μάζευε. αλλα τοτε επαιζε κυριως με τα τουβλακια κ γενικα εκτοτε εχει αλλαξει πολυ, και στις προτιμησεις κ τη συμπεριφορα. θα μπορουσε να ειναι καποια φαση απλως. γι αυτο δεν πολυδινω σημασια, προτιμω να ειμαι σε ετοιμοτητα στην καταλληλη ευκαιρια να αρχισουμε τα του υπνου παρα να χασω χρονο κ με αυτο. ετσι βέβαια έχω αφήσει πίσω κ πράγματα που ήθελα να δουλέψουμε όπως το ντυσιμο ή εστω το γδύσιμο. τον ντύνω εκει που παιζει για να αποφευγω τις συζητησεις κ τις καθυστερησεις αλλα δεν ειναι σωστο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

σε νιώθω....

 

υπάρχουν κ τα horrible three απ όσο ξέρω!

Α.. Δεν είναι μόνο ο δικός μου ακατάστατος δηλαδή.. Νιώθω λίγο καλύτερα τωρα... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα αυτο ειναι το παθχνιδι! δεν τα μαζευει απλως. γι αυτο παραιτήθηκα, τα ζωα της ζούγκλας θα ειναι μονιμα εξω στο σαλονι. παντως πριν απο 1-2 μηνες μαζεύαμε μαζι, κ με την κοπελα επισης μάζευε. αλλα τοτε επαιζε κυριως με τα τουβλακια κ γενικα εκτοτε εχει αλλαξει πολυ, και στις προτιμησεις κ τη συμπεριφορα. θα μπορουσε να ειναι καποια φαση απλως. γι αυτο δεν πολυδινω σημασια, προτιμω να ειμαι σε ετοιμοτητα στην καταλληλη ευκαιρια να αρχισουμε τα του υπνου παρα να χασω χρονο κ με αυτο. ετσι βέβαια έχω αφήσει πίσω κ πράγματα που ήθελα να δουλέψουμε όπως το ντυσιμο ή εστω το γδύσιμο. τον ντύνω εκει που παιζει για να αποφευγω τις συζητησεις κ τις καθυστερησεις αλλα δεν ειναι σωστο. 

Μέσα στη μέρα μάθε του ντύσιμο γδυσιμο.. Και όλα αυτά.. Καλύτερα όχι την ώρα του ύπνου.. Εγώ δηλαδή τέτοια εκπαιδευτικά τα κάνω νωρίς.. 

Εγώ τώρα με τη μεγάλη για να καταλάβεις, την κάνω μπάνιο, την αφήνω και ξεπλένεται μόνη της, μου το ζητάει διαρκώς, μέχρι να ξεπλυθει της έχω ετοιμάσει τα ρούχα στο κρεβάτι της. Η πυτζάμες.. Βγαίνει, της βάζω μπουρνούζι, πάει και ντύνεται μόνη της. Βρακι φανέλα πυτζάμες κάλτσες παντόφλες. Μετά πιστολάκι εγώ. Είναι κ στο παιδί όμως. 

Ξέρω μια μαμά που ο γιος της κοντεύει τα 10 κι ακόμα τη φωνάζει 10 φορές για βοήθεια στο μπάνιο. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Ούσα ανέκαθεν μαμά δύο και άνω παιδιών, πλέον τεσσάρων, μπορείς να αντιληφθείς πως σε ο,τι με αφορά το πρόγραμμα και η ρουτίνα είναι εντελώς απαραίτητα προκειμένου να διατηρήσω σώα τας φρένας μου.

 

Όμως, διαβάζοντας σε, για άλλη μια φορά διαπιστώνω, πως υπερβάλλεις. Συχνά μου δίνεις μάλιστα την εντύπωση πως σε διακατέχουν στη χειρότερη περίπτωση ψυχαναγκαστικές τάσεις, στην καλύτερη τρομερές ανασφάλειες. Με συγχωρείς που εκφραζομαι τόσο έντονα, είμαι βεβαία ότι τίποτε από αυτά δεν ισχύει, απλά προσπαθώ να σου δείξω το μέγεθος της υπερβολής.

 

Στο διά ταύτα. Προσωπικά, δύο είναι τα ζητούμενα όπου δεν αφήνω περιθώρια διαπραγμάτευσης ως προς το πρόγραμμα: α) η ώρα του φαγητού και β) η ρουτίνα του ύπνου.

Δεν με απασχολεί εάν θα χάσουμε μια προγραμματισμένη βόλτα - δεν μιλάμε για κάτι προσχεδιασμένο με τρίτους προφανώς - δεν με απασχολεί με πόσα παιχνίδια θα παίξουν ταυτοχρόνως ή αν θα τα μαζέψουν εγκαίρως (συνήθως το κάνουν, αλλά υπάρχουν και οι στιγμές που βαριουνται κι εκεί ή βοηθω ή τα μαζεύω εγώ αργότερα).

 

Όμως, όταν το τραπέζι έχει στρωθεί σημαίνει για όλους - μεγάλους και μικρούς - ότι διακόπτουμε την όποια ασχολία και προσερχομαστε και αποχωρούμε μόνο όταν όλοι ανεξαιρέτως έχουν ολοκληρώσει το γεύμα τους.

Όταν ξεκινά η ρουτίνα του ύπνου, που σε εμάς είναι 3 παραμύθια, μπάνιο, πλύσιμο δοντιών, πυτζάμα, κρεβάτια και κλείσιμο φώτων, δεν υπάρχει τίποτα ενδιάμεσα και στη συνέχεια.

 

Αυτό το κατορθώσαμε μην αφήνοντας για τις δύο αυτές περιπτώσεις περιθώρια διαπραγμάτευσης. 

 

Διάλεξε, λοιπόν, τι είναι αυτό που σε απασχολεί για την εύρυθμη λειτουργία της οικογένειας περισσότερο και θέσε εκεί τα όρια σου, μην αφήνοντας περιθώρια για διαπραγμάτευση.

 

Τέλος, προσωπικά δεν θεωρώ τόσο τρομερό να καθίσει το παιδί με τις πυτζάμες στο πάτωμα. Βέβαια, εμείς δεν μπαίνουμε με παπούτσια στο σπίτι και αλλάζουμε ρούχα αμέσως μόλις έρθουμε απ' έξω.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2020 at 10:59 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη διαχειριση χρονου των δραστηριοτητων του μικρου. Υπάρχει απίστευτη χρονοτριβή που με κουραζει. Καταλαβαινω οτι θελει να κανει αυτα που θελει ομως είναι αδύνατο να ακολουθήσω τους ρυθμούς του. Αρχιζει ενα παιχνιδι, δεν το διακόπτει με τιποτα. και θελει να τα βγαλει ολα στη μεςη. δλδ δεν θα παρει ενα βινλιο. θα κατεβαςει ολη τη βινλιοθηκη, υα ξεφυλλθςει οσα θελει, θα τα ταξτοποιησει μετα ολα. εχουμε βιβλιο παζλ, θα τα βγαλει ολα κ θα τα φτιαξει ολα μαζι. μαρκαδόρους θα τους παρει ολους για να σχεδιάσει, δεν διακόπτει αν δεν τους τελειωσει. περναει η ωρα, καθυστερεί η βόλτα γιατί θα νυχτώσει, ή αργει να φαει, του δινω το γαλα κ χαζολογαει κ ετχεται πισω όλος ο υπνος, στο μπάνιο δέκα ώρες, μπανάκι πια μπαίνει μονο οταν τον λούζω γιατι δεν το αντέχω να μας καθυστερεί κ αυτο, σημερα που ειχα προγραμνατιςει να λουστεί, αλλαξα σεντονια, πετσετες κλπ, ηθελε να ακουσει ενα τραγούδι, το ένα έγινε δεν ξέρω ποσά κ πέρασε η ώρα, εκανε απλα ντουζ κ θα κοιμηθει αλουςτος σε καθαρα σεντονια. εχω κανει την παραχωρηση να παιζει με τις πιτζαμες κ ενω ειναι καθαρός να καθεται κατω, είναι φορές που στην απελπισία μου γιατί δεν τελειώνει το γάλα τον παίρνω μέσα κ το πινει ενω εχει πλυνει δοντια κ εχει παρει καθαρη πιπιλα γιατι αλλιως θε νυχτωσουμε. η πιπιλα που θα επρεπε να κοπει ειναι το μονο κίνητρο για να σταματήσει το παιχνίδι και αν. ο άντρας μου που τηρεί ωρες  που  μονο πταν ειναι να μας περιμενει καποιος ή να παρουμε καραβι,  δεν συνεργάζεται γιατι θεωρει οτι καταπιέζω, με κοντράρει κιολας γιατι λεω οτι ειναι ωρα για  κατι κ τον κραταει απασχολημένο. να τωρα πηγε 9, δαγκωνομαι να μην τσακωθουμε κ ο μικρος παιζει με τις ευλογίες του, ουτε με την πιπιλα δεν συγκινήθηκε για να διακόψει. ειλικρινα νομιζω οτι ή θα πρεπει να αρχιζω τη ρουτινα απο τις 5 το απογευμα ή θα ορεπει μετα το απογευματινο να   κλειδωνομαστέ σε ενα σκοτεινό δωματιο χωρις τιποτα. δεν θελω να καταπιέζω, καταλαβαινω οτι υπαρχουν πολλα ερεθισματα, αλλα με τη λογικη του αντρα μου θα εχουμε ενα κακομαθημένο να μας σέρνει απο τη μυτη. καπου πρεπει να βρεθει μια μεση λυση αλλα δεν ξερω πού κ πώς. το μονο σιγουρο ειναι οτι καποιος θα κατσει τιμωρια μονος του αποψε για να καταλαβει οτι οταν καθυστερεί το παιδι, θα υφίσταται συνεπειες μετα. 

 

Εδώ είναι το λάθος σου. Δεν θα τρέχεις να ακολουθείς τους ρυθμούς του σε τέτοια θέματα. Εσύ θα του καθορίσεις κάποια ρουτίνα. Ευέλικτη ρουτίνα. Ούτε να καταπιέζεις το παιδί, ούτε να αφήνεις κάποιες επείγουσες δουλειές να πηγαίνουν πίσω...

Δηλαδή ήθελες να λούσεις το παιδί και το ανέβαλες για να ακούσει τραγούδια; Ας έβαζες να τα ακούει στο μπάνιο του.. :-D

Από την άλλη μην σε πιάνει και εσένα πανικός.  Ήταν όντως τόσο απαραίτητο να λουστεί;;Είπες ότι τον έβαλες να κοιμηθεί άλουστος σε καθαρά σεντόνια... :-D Εσύ όποτε αλλάζεις σεντόνια λούζεσαι κιόλας;; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Όμως, διαβάζοντας σε, για άλλη μια φορά διαπιστώνω, πως υπερβάλλεις. Συχνά μου δίνεις μάλιστα την εντύπωση πως σε διακατέχουν στη χειρότερη περίπτωση ψυχαναγκαστικές τάσεις, στην καλύτερη τρομερές ανασφάλειες. Με συγχωρείς που εκφραζομαι τόσο έντονα, είμαι βεβαία ότι τίποτε από αυτά δεν ισχύει, απλά προσπαθώ να σου δείξω το μέγεθος της υπερβολής.

Δεν ξερω αν καποιος ψυχολογος θα μου εδινε διάγνωση ψυχαναγκαστικων διαταραχών, αλλα τελειως ανεπισημα κ χιουμοριστικά μιλωντας, ναι εχω μια ταση για ψυχαναγκασμό λιγο μεγαλυτερη απο τις μικρες χαριτωμένες ιδιορρυθμίες που εχει ο μέσος ανθρωπος. ή αν δεν ειναι μεγαλυτερη ταση, ειναι μικρες εμμονές που μου κανουν τη ζωή πιο δυσκολη απ οσο χρειαζεται. 

 

Ανααφαλειες οντως εχω παρα πολλες και στον γονεϊκο μου ρολο ειναι εντονο και με βραχυκυκλώνει πολυ συχνα αυτη η αγωνια μου να αναρωτιεμαι για το καθετι. 

 

Ειναστε επισης τελειομανεις και οι δυο και αυτο μας κανει να κανουμε συχνα περίπλοκη την καθημερινότητα μας ως γονείς. Ο καθένας μας σε διαφορετικο τομεα, κατι που προκαλει μεν συγκρούσεις, απο την αλλη ομως μας προφυλάσσει ο αντίλογος απο το να χάσουμε τελειως το μυαλό μας και να βιώνουμε την ανατροφή του παιδιού σαν Γολγοθά. 

Ως προς το προγράμμα η αλήθεια είναι ότι γενικέ δεν ειμαι ευέλικτος ανθρωπος και μπερδεύομαι αν αλλαξει κατι στα σχεδια, κανω διαφορες περιπλοκές σκεψεις αντι να δω μια προφανή λυση. και κολλάω σε διαφορα "πρεπει" που εχω κρινει μονη μου οτι αν δεν γινουν, θα συμβει δεν ξερω κι εγω ποια ανεπανόρθωτη βλαβη στην αναπτυξη του παιδιου. κι ετσι δεν βλεπω το τι γινεται μπροστα μου και κολλάω σε αυτο που εχω προκαθορίσει. μπορει τι παιδι να μη νυσταζει κι εγγ να σκεφτομαι οτι πρεπει να κοιμηθει 9.30, να κανω τα παντα για να ξαπλώσουμε νωρις, και να καταληγουμε να στριφογυριζει μια ωρα κ εγω να στραβολαιμιασμα πανω απο την κουνια με σπασμένα νευρα, για να κοιμηθει 10, ενω στο ιδιο αποτελεσμα καταληγουμε κανοντας τη ρουτινα ενα τεταρτο ή κ μιση ωρα αργοτερα. και δυστυχώς έχει δικαιωθεί ο άντρας μ που επιμένει οτι αυτη τη στιγμη το παιδι εχει ρυθμίσει το βιολογικό ρολόι του να κοιμάται μια συγκεκριμένη ώρα κ δεν θα αλλαξει κατι με το ζορι ουτε επειδη τη μια μερα ξυπνησε νωριτερα το μεσημερι ουτε επειδη εγω εκανα συσκότιση απο τις 8 για να χαλαρωσει... πού να με δειτε το σ/κ τα πρωινα που ολο κοιταω το ρολοι, μην αργησει η ωρα τξυ υπνου πολυ γιατι μετα θα αργησει να ξυπνησει κ θα αργησει το βραδυ κ μιλαμε για αποκλίσεις της μισής ωρας, που μπορει και να μην παιζουν τοσο ρολο τελικα. 

3 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

απαραίτητο να λουστεί;;Είπες ότι τον έβαλες να κοιμηθεί άλουστος σε καθαρά σεντόνια... :-D Εσύ όποτε αλλάζεις σεντόνια λούζεσαι κιόλας;; 

 

εγω κανονικα κανονιζα παντα το λουσιμο να συμπιπτει με μερα αλλαγης σεντονιών, αλλα φυσικα δεν μοορω να το συντονίσω κ με τον αντρα μου, οποτε γινεται στο περιπου. σ/κ που αλλαζω ετσι κι αλλιως καποια απο τις δυο μερες θα λουστούμε κ οι δυο. τωρα βεβαια με το παιδι πολλες φορες εχω κοιμηθει λουσμένη κ θυμαμαι οτι ξεχασα να αλλαξω σεντονια ή αλλαζω σεντονια αλλα ξεχναω να αλλαξω πιτζαμες ή το αναποδο και φυσικα ολα αυτα ειναι στο μυαλό μου τελείως γιατί μπορει να τα εχω κανει ολα "σωστα" κ αφηρημενη να ακουμπήσω την τσαντα του σχολειου ή τη βαλιτςα από το καράβι στο καθαρο κρεβατι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/2/2020 at 9:38 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Απορία : σου είπε ότι θέλει να ταιριάζει με τη μπλε μπλούζα δύο χρόνων? Μιλάει τόσο καλά?? 

Ναι το ακούσαμε και αυτό :-D ... Ναι μιλάει πολύ καλά για την ηλικία της. Και πάρα πολύ επίσης. Πολυλογού θα μας βγει...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν ξερω αν καποιος ψυχολογος θα μου εδινε διάγνωση ψυχαναγκαστικων διαταραχών, αλλα τελειως ανεπισημα κ χιουμοριστικά μιλωντας, ναι εχω μια ταση για ψυχαναγκασμό λιγο μεγαλυτερη απο τις μικρες χαριτωμένες ιδιορρυθμίες που εχει ο μέσος ανθρωπος. ή αν δεν ειναι μεγαλυτερη ταση, ειναι μικρες εμμονές που μου κανουν τη ζωή πιο δυσκολη απ οσο χρειαζεται. 

 

Ανααφαλειες οντως εχω παρα πολλες και στον γονεϊκο μου ρολο ειναι εντονο και με βραχυκυκλώνει πολυ συχνα αυτη η αγωνια μου να αναρωτιεμαι για το καθετι. 

 

Ειναστε επισης τελειομανεις και οι δυο και αυτο μας κανει να κανουμε συχνα περίπλοκη την καθημερινότητα μας ως γονείς. Ο καθένας μας σε διαφορετικο τομεα, κατι που προκαλει μεν συγκρούσεις, απο την αλλη ομως μας προφυλάσσει ο αντίλογος απο το να χάσουμε τελειως το μυαλό μας και να βιώνουμε την ανατροφή του παιδιού σαν Γολγοθά. 

Ως προς το προγράμμα η αλήθεια είναι ότι γενικέ δεν ειμαι ευέλικτος ανθρωπος και μπερδεύομαι αν αλλαξει κατι στα σχεδια, κανω διαφορες περιπλοκές σκεψεις αντι να δω μια προφανή λυση. και κολλάω σε διαφορα "πρεπει" που εχω κρινει μονη μου οτι αν δεν γινουν, θα συμβει δεν ξερω κι εγω ποια ανεπανόρθωτη βλαβη στην αναπτυξη του παιδιου. κι ετσι δεν βλεπω το τι γινεται μπροστα μου και κολλάω σε αυτο που εχω προκαθορίσει. μπορει τι παιδι να μη νυσταζει κι εγγ να σκεφτομαι οτι πρεπει να κοιμηθει 9.30, να κανω τα παντα για να ξαπλώσουμε νωρις, και να καταληγουμε να στριφογυριζει μια ωρα κ εγω να στραβολαιμιασμα πανω απο την κουνια με σπασμένα νευρα, για να κοιμηθει 10, ενω στο ιδιο αποτελεσμα καταληγουμε κανοντας τη ρουτινα ενα τεταρτο ή κ μιση ωρα αργοτερα. και δυστυχώς έχει δικαιωθεί ο άντρας μ που επιμένει οτι αυτη τη στιγμη το παιδι εχει ρυθμίσει το βιολογικό ρολόι του να κοιμάται μια συγκεκριμένη ώρα κ δεν θα αλλαξει κατι με το ζορι ουτε επειδη τη μια μερα ξυπνησε νωριτερα το μεσημερι ουτε επειδη εγω εκανα συσκότιση απο τις 8 για να χαλαρωσει... πού να με δειτε το σ/κ τα πρωινα που ολο κοιταω το ρολοι, μην αργησει η ωρα τξυ υπνου πολυ γιατι μετα θα αργησει να ξυπνησει κ θα αργησει το βραδυ κ μιλαμε για αποκλίσεις της μισής ωρας, που μπορει και να μην παιζουν τοσο ρολο τελικα. 

εγω κανονικα κανονιζα παντα το λουσιμο να συμπιπτει με μερα αλλαγης σεντονιών, αλλα φυσικα δεν μοορω να το συντονίσω κ με τον αντρα μου, οποτε γινεται στο περιπου. σ/κ που αλλαζω ετσι κι αλλιως καποια απο τις δυο μερες θα λουστούμε κ οι δυο. τωρα βεβαια με το παιδι πολλες φορες εχω κοιμηθει λουσμένη κ θυμαμαι οτι ξεχασα να αλλαξω σεντονια ή αλλαζω σεντονια αλλα ξεχναω να αλλαξω πιτζαμες ή το αναποδο και φυσικα ολα αυτα ειναι στο μυαλό μου τελείως γιατί μπορει να τα εχω κανει ολα "σωστα" κ αφηρημενη να ακουμπήσω την τσαντα του σχολειου ή τη βαλιτςα από το καράβι στο καθαρο κρεβατι!!!!

Με αυτήν την περιγραφή κ αλλη μια στο φαγητό ψυχοπλακωθηκα κ κατααγχωθηκα

Απορω πως μπορείς να ζεις ετσι

Τα νεύρα μου θα ήταν σπασμένα όλη μέρα κ θα ξεκίναγα ηρεμηστικα

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2020 at 5:38 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Και ποια είναι η απορία σου? 

 Nefeli μου, εκανα επεξεργασια στο κειμενο μου γιατι  το ειχα δημοσιευσει καταλαθος χωρις να τελειωσω αυτο που εγραφα....

εδω ειναι ολοκληρο το κειμενο μου: 

 

"

Γεια σας!!! Τυχαια πεταχτηκα εδω....εψαχνα καπου να θεσω το ερωτημα μου, δεν βρηκα ομως ενα θεμα που να ταιριαζει στην απορία μου. Γενικα κανω ερωτησεις απο δω κ απο κει, αλλα δεν νιωθω ωραια να ρωταω και να ξαναρωταω πραγματα, ντρεπομαι να κουραζω τις κοπελες και ετσι προσπαθω να κανω ερωτησεις σε διαφορετικα ατομα καθε φορα!!!  χαχαχαχαχ  ! ειμαι κουρατικη!!

 

Εχω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων περιπου και τις τελευταιες μερες αρχισε να παρατηρει τις σκιες μας, την εχω πετυχει καποιες φορες να τις κοιταει, ενταξει μολις της μιλησω ομως "αφηνει" τη σκια, εννοω δεν ειναι κολλημενη εκει. απλα τοσα κ τοσα διαβαζω καθε μερα ανχωνομαι για τις εμμονες που λενε, οτι δεν πρεπει να εχουν εμμονες τα μωρακια! Έχετε πιασει τα μωρακια σας να κοιταζουν τη σκια τους? 

 

Ευχαριστω πολυ <3 "

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν ξερω αν καποιος ψυχολογος θα μου εδινε διάγνωση ψυχαναγκαστικων διαταραχών, αλλα τελειως ανεπισημα κ χιουμοριστικά μιλωντας, ναι εχω μια ταση για ψυχαναγκασμό λιγο μεγαλυτερη απο τις μικρες χαριτωμένες ιδιορρυθμίες που εχει ο μέσος ανθρωπος. ή αν δεν ειναι μεγαλυτερη ταση, ειναι μικρες εμμονές που μου κανουν τη ζωή πιο δυσκολη απ οσο χρειαζεται. 

 

Ανααφαλειες οντως εχω παρα πολλες και στον γονεϊκο μου ρολο ειναι εντονο και με βραχυκυκλώνει πολυ συχνα αυτη η αγωνια μου να αναρωτιεμαι για το καθετι. 

 

Ειναστε επισης τελειομανεις και οι δυο και αυτο μας κανει να κανουμε συχνα περίπλοκη την καθημερινότητα μας ως γονείς. Ο καθένας μας σε διαφορετικο τομεα, κατι που προκαλει μεν συγκρούσεις, απο την αλλη ομως μας προφυλάσσει ο αντίλογος απο το να χάσουμε τελειως το μυαλό μας και να βιώνουμε την ανατροφή του παιδιού σαν Γολγοθά. 

Ως προς το προγράμμα η αλήθεια είναι ότι γενικέ δεν ειμαι ευέλικτος ανθρωπος και μπερδεύομαι αν αλλαξει κατι στα σχεδια, κανω διαφορες περιπλοκές σκεψεις αντι να δω μια προφανή λυση. και κολλάω σε διαφορα "πρεπει" που εχω κρινει μονη μου οτι αν δεν γινουν, θα συμβει δεν ξερω κι εγω ποια ανεπανόρθωτη βλαβη στην αναπτυξη του παιδιου. κι ετσι δεν βλεπω το τι γινεται μπροστα μου και κολλάω σε αυτο που εχω προκαθορίσει. μπορει τι παιδι να μη νυσταζει κι εγγ να σκεφτομαι οτι πρεπει να κοιμηθει 9.30, να κανω τα παντα για να ξαπλώσουμε νωρις, και να καταληγουμε να στριφογυριζει μια ωρα κ εγω να στραβολαιμιασμα πανω απο την κουνια με σπασμένα νευρα, για να κοιμηθει 10, ενω στο ιδιο αποτελεσμα καταληγουμε κανοντας τη ρουτινα ενα τεταρτο ή κ μιση ωρα αργοτερα. και δυστυχώς έχει δικαιωθεί ο άντρας μ που επιμένει οτι αυτη τη στιγμη το παιδι εχει ρυθμίσει το βιολογικό ρολόι του να κοιμάται μια συγκεκριμένη ώρα κ δεν θα αλλαξει κατι με το ζορι ουτε επειδη τη μια μερα ξυπνησε νωριτερα το μεσημερι ουτε επειδη εγω εκανα συσκότιση απο τις 8 για να χαλαρωσει... πού να με δειτε το σ/κ τα πρωινα που ολο κοιταω το ρολοι, μην αργησει η ωρα τξυ υπνου πολυ γιατι μετα θα αργησει να ξυπνησει κ θα αργησει το βραδυ κ μιλαμε για αποκλίσεις της μισής ωρας, που μπορει και να μην παιζουν τοσο ρολο τελικα. 

εγω κανονικα κανονιζα παντα το λουσιμο να συμπιπτει με μερα αλλαγης σεντονιών, αλλα φυσικα δεν μοορω να το συντονίσω κ με τον αντρα μου, οποτε γινεται στο περιπου. σ/κ που αλλαζω ετσι κι αλλιως καποια απο τις δυο μερες θα λουστούμε κ οι δυο. τωρα βεβαια με το παιδι πολλες φορες εχω κοιμηθει λουσμένη κ θυμαμαι οτι ξεχασα να αλλαξω σεντονια ή αλλαζω σεντονια αλλα ξεχναω να αλλαξω πιτζαμες ή το αναποδο και φυσικα ολα αυτα ειναι στο μυαλό μου τελείως γιατί μπορει να τα εχω κανει ολα "σωστα" κ αφηρημενη να ακουμπήσω την τσαντα του σχολειου ή τη βαλιτςα από το καράβι στο καθαρο κρεβατι!!!!

Εσπερο αυτά δεν είναι και πολύ καλά ειδικά όσο μεγαλώνεις ένα παιδί.. Τα παιδιά θέλουν ηρεμία για το μεγάλωμα τους.. Θα σου πρότεινα αν δεν μπορείς να χαλαρώσεις, να κοιτάξεις αυτό το θέμα με τον ψυχαναγκασμο σου παραπάνω γιατί όσο μεγαλωνεις πιθανόν να χειροτερεύσει.και δε θα το κανεις για σένα, για το παιδί σου θα βοηθήσεις τον εαυτό σου για να βοηθάς σωστά κι ολοκληρωμένα εκείνον.. 

Είσαι πολύ καιρό στην τσίτα και χωρίς σημαντικούς λόγους, να πεις πως περνάς μια λοχεια ξέρω γω η μια εγκυμοσύνη ηα μα έγινε κάτι σοβαρό στη ζωη σου κ να περνάς τη φάση σου. Και όσο μεγαλώνουν τα παιδιά τόσο δυσκολεύουν τα πράγματα στη ζωή σου οπότε θα πρέπει να βρεις μια φόρμα, διαφορετική, για να μην πιεζεσαι λαό κυρίως να μην πιέζονται και οι γύρω σου.. Σου μιλάω όπως θα μιλούσα σε μια φίλη που έχω μια φίλη σαν εσένα. Δυστυχώς εκείνη κλείνει τα αυτιά της αλλά είναι ένα άλλο θεμα αυτό..

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Με αυτήν την περιγραφή κ αλλη μια στο φαγητό ψυχοπλακωθηκα κ κατααγχωθηκα

Απορω πως μπορείς να ζεις ετσι

Τα νεύρα μου θα ήταν σπασμένα όλη μέρα κ θα ξεκίναγα ηρεμηστικα

Αν το έχεις συνηθίσει δεν σου κάνει εντύπωση. σε τρελαίνει το αντίθετο όπως εμένα η απουσία προγράμματος. βέβαια σκεφτομαι οτι ακουγεται οντως τρομαχτικο να ειμαι ολη τη μερα με το ρολοι. απο τοτε που γεννησα δεν εχει υπαρξει μερα που να μην ειμαι ετσι. στην αρχη γιατι ειχα το ταισμα με το ρολοι, την αντληση, το epadoren, μετα εμεινε η αντληση μεχρι τον χρονο οου επρεπε να το τηρώ, αλλα το εχω κ το κουσουρι γενθκα. τωρα ειναι τρεις μηνες που απο το μεςημερι κ μετα αναρωτιεμαι τι ωρα θα κοιμηθει. τον τελευταιο καιρο το καταλαβα κ προσπαθω να το κοψω. ο αντρας μ εχει αλλες εμμονές αλλά αυτό με την ώρα τον εκνευρίζει κ αποστασιοποιημένα κοιτώντας, εχει δικιο. 

 

τις τελευταιες μερες παντως ηρέμησα. δεν μ αρεσει που κοιμαται στις 10 σχεδον αλλα αφου δεν παρεμβαίνω το μεςημερι, δεν μπορεί να γίνει κάτι. χθες που κοιμήθηκε λιγότερο, απο την ωρα που πλυναμε δοντια μεχρι την ωρε που κοιμηθηκε δεν περασε ουτε μισαωρο. αξιοποιώ τον χρονο διαφορετικα κ κανω τελικα καποια πραγματα περισσοτερα απο πριν, που τελικα οταν κοιμοταν ημουν κουρασμενη κ τα αφηνα. εφαρμόζω τις σύντομες προειδοποιήσεις περιπου ενα τεταρτο πριν απο την ωρα που θα μαζευτούμε, δεν καθομαι απο πανω να περιμενω αγχωμένη, μιλαμε, κανω κ τα δικά μου, είναι καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ όμως θα σου πω πως διαχειριζόμασταν-ε εμείς τον χρόνο μας.

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε πως τα παιδιά στα 2 φυσικά και δεν έχουν καθόλου την αίσθηση του χρόνου, μα καθόλου, για αυτά τι 10 λεπτά τι 10 ώρες το ίδιο είναι.

Έχουν τον δικό τους χρόνο σε όλα, δεν μπορούν να ''βιάζονται'' να κάνουν κάτι γιατί απλά δεν τα νοιάζει ο χρόνος, επίσης δεν μπορούν να έχουν τον δικό μας ρυθμό, αυτό είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να το δεχθείς γιατί διαφορετικά πιέζεται και όσο πιέζεται αντιδρά και του δημιουργείται ένταση την ώρα που δεν πρέπει. Εγώ είμαι πολύ πολύ τρελή με το πρόγραμμα, και την τάξη, αυτά που ακολούθησα και με βοήθησαν στο να ακολουθώ μία ήρεμη ρουτίνα (όχι πάντα βέβαια γιατί ακόμα και τώρα που είναι 4+ υπάρχουν φορές που κλαίει 2 ώρες -πραγματικός χρόνος- επειδή δεν θέλει να κοιμηθεί), ήταν να είμαι σταθερή σε αυτά που πρέπει να κάνει και όχι στον χρόνο που θα χρειαστεί να τα κάνει. Δηλαδή,  είναι κανόνας πως δεν θα πέσει στο κρεβάτι χωρίς να έχει κάνει μπάνιο, και πως στο κρεβάτι του θα είναι στις 9, οπότε αυτά δεν τα διαπραγματευόμαστε δεν τα διαπραγματευτήκαμε ποτέ, όταν και μικρότερος αντιδρούσε πολυ για το μπα΄νιο του εξηγούσα πως δεν γίνεται να μην κάνει, και του έλεγα πχ πως μπορεί να παίξει λίγο μετά μπάνιο (βέβαια τότε τον έκανα μπάνιο νωρίτερα για να έχει χρόνο να παίξει), ή του έλεγα πως αντί για δύο βιβλία θα διαβάσουμε τρία, γενικά προσπαθούσα να ''δώσω'' κάτι έτσι ώστε να αποφύγω την ένταση διότι δεν υπήρχε περίπτωση να πέσει για ύπνο χωρίς μπάνιο. Για να σας προλάβω, το μπάνιο κάθε μέρα είναι κανόνας στο σπίτι διότι πήγαινε παιδικό. Διάλεξε τις μάχες που θα δώσεις, δηλαδή αποφάσισε τι είναι πιο σημαντικό για εσένα, το να κάνει κάνει μπα΄νιο ή το να μην παίξει με τις πιτζάμες? και εστίασε σε αυτό. Να έχεις στο μυαλό σου πως σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να εκπαιδεύσεις το παιδί σου σε πολλά πράγματα μαζί, την κάθε φορά θα δουλέυεις ένα πράγμα. Πχ τώρα είναι το μπάνιο, μόλις το κατακτήσετε και γίνεται αυτό χωρίς αντίδραση προχώρησε στην πιπίλα ή σε ότι άλλο θες να δουλέψεις, όμως ένα πράγμα την φορά.

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2020 at 1:08 ΠΜ, Έσπερος είπε:

σε νιώθω....

 

υπάρχουν κ τα horrible three απ όσο ξέρω!

 

On 2/2/2020 at 1:11 ΠΜ, xaroumenh mama είπε:

Από τα 4 κ μετά ηρεμούν τα παιδιά αλλά εσείς έχετε κ το μωρό λογικό είναι συμπάσχω πραγματικά... Δε ξέρω αν θέλω να σκέφτομαι τι περυσινή χρόνια με τον 3χρονο γιο μου κ ένα βρέφος αλλά πραγματικά συμπάσχω. 

Είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστείς ένα μωρό κ το κλαμα ενως νηπιου αλλά έρχονται κ καλύτερες μέρες... Εμανα βέβαια πλέον παίζουν ξύλο κανονικά κ με το νόμο αλλά πιστεύω πως εσύ που έχεις κ κορίτσι(που λένε πως τα κορίτσια είναι ποιο υσηχα) θα έχεις κ ποιο εύκολες μερες.. (αν κ εγω πιστεύω στο χαρακτήρα του παιδιού κ όχι στο φύλλο) μάλλον δε σε βοήθησα γιατί κ εγω είπα τον πόνο μου.. Αλλά βλέποντας τον γιο μου πιστεύω σιγά σιγά θα ηρεμισει κ η κόρη σου...!! 

 

On 2/2/2020 at 1:27 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Εμένα ειναι 4,5 και δεν έχουν σταματήσει ακόμα. Ξέρω δε σου δίνω και πολύ κουράγιο.. Εκεί που έπαθα τη φρίκη της ζωής μου ήταν στα 4. Ένιωθα το κεφάλι μου κόκκινο μα εκραγεί από τα νεύρα μου. Σε εμάς έπαιξε κ η Ζηλια με το μωρό, αλλά πιστεύω κυρίως λόγω ανάπτυξης έγιναν όλα γιατί ταυτόχρονα άλλαξε και το σωμα της και το πρόσωπο της. Αλλά και ο ερχομός του μωρού δεν την άφησε λίγο να ωριμάσει ήσυχα. Είχε έντασεις μέσα της. Πάντως νομιιιζω πως σιγά σιγά στρώνει το πράγμα.. Απλώς είναι με τις ώρες της. Πάντως γκρίνια τρώμε πάρα πολύ.. 

Μπορεί να είναι δύο μέρες απίστευτη, συνεργασιμη, υπακουη, πρόθυμη, ήρεμη, συζητήσιμη και να λέω Παναγία μου τι παιδί έχω και δύο μέρες να με κυνηγάει όλη την ώρα και όλο κάτι να θέλει, να φωνάζει, να δίνει Καμμια φάπα στη μικρή χωρίς λόγο να μη ξεχνιόμαστε και τέτοια. Συνήθως παθαίνει εξάρσεις όταν είναι κουρασμένη, δεν μπορεί ακόμα να διαχειριστεί την κούραση της, ενώ την παρακαλάω κ της εξηγώ ότι καλό θα της κανει να ξαπλώνει το μεσημέρι μια ωρίτσα, εκείνη λέει κατβγιρηματικα όχι και παθαίνει υπερεντασεις. Και πάει η ώρα 6 και πέφτει πτώμα με φασαρία και μουσική και ροχαλίζει. Αναγκαστικά την ξυπνάω 7, δεν της αρέσει, μουρμούραει, μετά κατά τις 9 παθαίνει μια τρελή υπερένταση και πάμε για ύπνο στις 10,εκει πάει πιο χαλαρά. Όταν είναι ξεκούραστη όλα πάνε ρολόι. Θα θελα να της μάθω να το διαχειρίζεται κι αυτό αλλά νομίζω ειναι λιγο νωρίς, θα το δει εν καιρώ πιστεύω.. 

Ευχαριστώ κορίτσια μου δώσατε κουράγιο :P ελπίζω κάποια στιγμή να ηρεμήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

 

 

Ευχαριστώ κορίτσια μου δώσατε κουράγιο :P ελπίζω κάποια στιγμή να ηρεμήσει!!!

Δεν θέλω και εγώ να σε απογοητεύσω αλλά και εμένα είναι 4 1/2 και δεν έχει σταματήσει ακόμα!Δεν ξέρω αν ποτέ θα σταματήσει :lol:

Just now, Έσπερος said:

φαρμόζω τις σύντομες προειδοποιήσεις περιπου ενα τεταρτο πριν απο την ωρα που θα μαζευτούμε, δεν καθομαι απο πανω να περιμενω αγχωμένη, μιλαμε, κανω κ τα δικά μου, είναι καλύτερα. 

και αυτό βοηθάει πάρα πολύ!

Εγώ έλεγα πχ σε 15 -10-5 (όχι σε πραγματικό χρόνο) για να περιμένει ότι από ώρα σε ώρα θα σταματήσει αυτό που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. μπορει τι παιδι να μη νυσταζει κι εγγ να σκεφτομαι οτι πρεπει να κοιμηθει 9.30, να κανω τα παντα για να ξαπλώσουμε νωρις, και να καταληγουμε να στριφογυριζει μια ωρα κ εγω να στραβολαιμιασμα πανω απο την κουνια με σπασμένα νευρα, για να κοιμηθει 10, ενω στο ιδιο αποτελεσμα καταληγουμε κανοντας τη ρουτινα ενα τεταρτο ή κ μιση ωρα αργοτερα.

 

Αυτό το διαπίστωσα και εγώ με σκληρό τρόπο... 

Κάποτε προσπαθούσα να βάλω τα παιδιά 9 για ύπνο και τελικά κοιμόμουν εγώ ή άφηνα πίσω όλες τις δουλειές για να κοιμηθούν στις 11...:roll: Ε μετά σταμάτησα να προσπαθώ, ξάπλωναν στις 11 και κοιμόντουσαν αμέσως... 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Δεν θέλω και εγώ να σε απογοητεύσω αλλά και εμένα είναι 4 1/2 και δεν έχει σταματήσει ακόμα!Δεν ξέρω αν ποτέ θα σταματήσει :lol:

και αυτό βοηθάει πάρα πολύ!

Εγώ έλεγα πχ σε 15 -10-5 (όχι σε πραγματικό χρόνο) για να περιμένει ότι από ώρα σε ώρα θα σταματήσει αυτό που κάνει.

Μου φτιάχνεται τη διάθεση όλες σας... Κ εγώ αυτό σκέφτομαι ότι πάντα έτσι θα φέρεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...