Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη διαχειριση χρονου των δραστηριοτητων του μικρου. Υπάρχει απίστευτη χρονοτριβή που με κουραζει. Καταλαβαινω οτι θελει να κανει αυτα που θελει ομως είναι αδύνατο να ακολουθήσω τους ρυθμούς του. Αρχιζει ενα παιχνιδι, δεν το διακόπτει με τιποτα. και θελει να τα βγαλει ολα στη μεςη. δλδ δεν θα παρει ενα βινλιο. θα κατεβαςει ολη τη βινλιοθηκη, υα ξεφυλλθςει οσα θελει, θα τα ταξτοποιησει μετα ολα. εχουμε βιβλιο παζλ, θα τα βγαλει ολα κ θα τα φτιαξει ολα μαζι. μαρκαδόρους θα τους παρει ολους για να σχεδιάσει, δεν διακόπτει αν δεν τους τελειωσει. περναει η ωρα, καθυστερεί η βόλτα γιατί θα νυχτώσει, ή αργει να φαει, του δινω το γαλα κ χαζολογαει κ ετχεται πισω όλος ο υπνος, στο μπάνιο δέκα ώρες, μπανάκι πια μπαίνει μονο οταν τον λούζω γιατι δεν το αντέχω να μας καθυστερεί κ αυτο, σημερα που ειχα προγραμνατιςει να λουστεί, αλλαξα σεντονια, πετσετες κλπ, ηθελε να ακουσει ενα τραγούδι, το ένα έγινε δεν ξέρω ποσά κ πέρασε η ώρα, εκανε απλα ντουζ κ θα κοιμηθει αλουςτος σε καθαρα σεντονια. εχω κανει την παραχωρηση να παιζει με τις πιτζαμες κ ενω ειναι καθαρός να καθεται κατω, είναι φορές που στην απελπισία μου γιατί δεν τελειώνει το γάλα τον παίρνω μέσα κ το πινει ενω εχει πλυνει δοντια κ εχει παρει καθαρη πιπιλα γιατι αλλιως θε νυχτωσουμε. η πιπιλα που θα επρεπε να κοπει ειναι το μονο κίνητρο για να σταματήσει το παιχνίδι και αν. ο άντρας μου που τηρεί ωρες  που  μονο πταν ειναι να μας περιμενει καποιος ή να παρουμε καραβι,  δεν συνεργάζεται γιατι θεωρει οτι καταπιέζω, με κοντράρει κιολας γιατι λεω οτι ειναι ωρα για  κατι κ τον κραταει απασχολημένο. να τωρα πηγε 9, δαγκωνομαι να μην τσακωθουμε κ ο μικρος παιζει με τις ευλογίες του, ουτε με την πιπιλα δεν συγκινήθηκε για να διακόψει. ειλικρινα νομιζω οτι ή θα πρεπει να αρχιζω τη ρουτινα απο τις 5 το απογευμα ή θα ορεπει μετα το απογευματινο να   κλειδωνομαστέ σε ενα σκοτεινό δωματιο χωρις τιποτα. δεν θελω να καταπιέζω, καταλαβαινω οτι υπαρχουν πολλα ερεθισματα, αλλα με τη λογικη του αντρα μου θα εχουμε ενα κακομαθημένο να μας σέρνει απο τη μυτη. καπου πρεπει να βρεθει μια μεση λυση αλλα δεν ξερω πού κ πώς. το μονο σιγουρο ειναι οτι καποιος θα κατσει τιμωρια μονος του αποψε για να καταλαβει οτι οταν καθυστερεί το παιδι, θα υφίσταται συνεπειες μετα. 

Διαφημίσεις

Θα πω προκαταβολικά ότι προσωπικά σε καταλαβαίνω, γιατί είναι σίγουρο ότι θα λάβεις αρκετές απαντήσεις του τύπου «Χαλάρωσε», αλλά δυστυχώς χωρίς συνεργασία από τον άντρα σου δεν θα καταφέρεις πολλά. Πρέπει να βρείτε μια μέση οδό.

Αν σου πω ότι δ καταλαβαινω το πρόβλημα σου:confused:

Εκτός από το ότι το παιδί κοιμαται "αργά". Που δ ειμαι σιγουρη ότι κ τπτ από όλα αυτά να μην ισχύει αν θα κοιμοταν νωρίτερα. Τι ώρα ξυπναει μετά τον μεσημεριανό ύπνο; 

Οπως καταλαβαίνεις για ένα δίχρονο είναι πολύ καλύτερο να κατσει να παιξει από το να κοιμηθει. Κ επίσης αρχισε μάλλον να τεστάρει τα όρια του/σας

Παρ'το αλλιώς. Πρώτα από όλα σεντονια αλλαζεις μετά το μπανιο, να είστε σίγουροι για το θέμα πλυσίματος. Αν ο μπαμπας θελει να παιξουν κ αλλο, απλα τον αφήνεις να τον κοιμισει μετά. Νομιζω το μπανιο δ τον χαλαρώνει οποτε γτ δ τον κάνεις με το που ξυπναει μια μερα που δ εχετε σκοπό να βγείτε; 

Επισης σε κτ τετοια θέματα λίγη γκρινια εμενα δ με πτοεί. Πχ καναμε μπανιο παίξαμε κ μιση ωρα στα νερά, μετα τα βγάζω χωρίς κουβέντα, το ίδιο κε το γαλα, σε ένα εύλογο χρ. διάστημα απλα το μαζεύω κ όσο ηπιε

Κλείνει η μουσική μετά το ενα τραγούδι. Απλα οταν λες κτ, το τηρείς. Μαζεύεις τα παιχνίδια για να φάτε, η αν βλέπεις ότι πλησιάζει η ώρα δ ξεκινάς καν παιχνιδι

Γενικα δ ειμαι τόσο αυστηρή σε όλα, πχ κ παιχνίδι παράλληλα με το απογευματινο έχουμε άλλα όχι όταν "καθυστερούμε πάρα πολύ". Γενικα δ εχουμε αυστηρό πρόγραμμα, οποτε κ οι χρόνοι μας είναι αρκετά ελαστικοί, αλλα οταν λεω μιση ωρα στην μπανιέρα γτ θα κρυωσουν, το κάνω, για παραδειγμα

Δλδ ακολουθώ τους ρυθμούς τους, ειδικά ο τρόπος παιχνιδιού που περιγράφεις είναι χαρακτηριστικό της ηλικίας, αλλα σε "λογικά πλαίσια" .Κ το 10, δ ειναι παράλογο. Κ παλι έχουμε μπει σε πρόγραμμα πιο πολύ από πέρυσι λόγω σχολειου

Δ νομιζω πάντως ότι με το να βγαίνει λιγο εκτός χρόνου το παιδι θα αποκτήσεις ένα κακομαθημένο που θα σας σέρνει από την μύτη. Δ γινεται να διακόψεις ένα παιδί που παίζει γτ "πρεπει" να βγείτε βολτα. Ουτε να αρχίσεις την ρουτίνα από τις 5.βγαλε την ρουτίνα από το μυαλό σου, ασε τα πράγματα λιγο χαλαρα

Οταν ξυπνησει, δως του κτ να φαει, η στην βολτα αν πάτε. Αν πάτε βολτα με το που γυρισετε μπανιο, αν δ πατε δ εγινε κ κτ αν δ κανει. Καθίστε παιξ'τε το απογευμα, αφήστε να νυχτώσει φυσικά στο δωματιο, δώσε κ ενα γαλα στις 8,πλυντε αμέσως δοντια, κ αναλογα τι ώρα ξυπνησε κ oποτε τον δεις να γλαρωνει πατε στο δωματιο. Χωρίς ρουτίνες κ checklists

So what, που κοιμηθηκε αλουστος σε καθαρά σεντονια, κ που κάθεται με τις μπυτζαμες κατω:rolleyes:

Οσο για τις συνέπειες στον συζηγο, απλα γελαω:)

• Like 4

Just now, Deena είπε:

αλλά δυστυχώς χωρίς συνεργασία από τον άντρα σου δεν θα καταφέρεις πολλά. Πρέπει να βρείτε μια μέση οδό.

επειδη τα λεγαμε κ σε αλλο θεμα, εχω καταλαβει οτι θελει απο μενα πρωτοβουλίες κ ακολουθει. ενω δλδ αν ανοιξω κουβεντα θα φαει χιλιες αντιρρήσεις, αν αντι γι αυτο εφαρμοσω κατι που σκεφτω, εχοντας λάβει υποψη κ καποιες δικες του προτιμησεις, προσαρμοζεται σε αυτο που εχω σκεφτει. περιεργη λογικη για ανθρωπο που δινει την εντυπωση οτι θελει την τελευταια λεξη! απλως δεν εχω καταληξει ως προς το παιδι ποια πρεπει να ειναι η μεση οδός. 

Just now, vicky86 είπε:

σο για τις συνέπειες στον συζηγο, απλα γελαω:)

ενταξει καταλαβε μονος του το σφάλμα του κ θα κανει βραδυνο. ακυρη η τιμωρια!

Just now, vicky86 είπε:

Που δ ειμαι σιγουρη ότι κ τπτ από όλα αυτά να μην ισχύει αν θα κοιμοταν νωρίτερα.

δυστυχως κ εγω δεν ειμαι σιγουρη. ισως οχι κ δυστυχως, δεν ξερω. δυστυχως γιατι δικαιώνεται ο αντρας μου που λεει οτι θα κοιμηθει οταν θελει κ οχι οταν τον καθοδηγήσω εγω. αλλα εγω πιστευω, κρινοντας απο τη μεγαλη διαρκεια του μεσημεριανού, οτι εχει αναγκη απο βραδυνο υπνο. τωρα εντωμεταξυ παιζει κ να κοιμηθηκε στο ενα τεταρτο, ειναι λιγη ωρα που δεν κουνιεται. δλδ οντως κ απο τις 9 να ειχαμε ξαπλώσει μαλλον ιδια ωρα θα κοιμοταν. 

Just now, vicky86 είπε:

Νομιζω το μπανιο δ τον χαλαρώνει οποτε γτ δ τον κάνεις με το που ξυπναει μια μερα που δ εχετε σκοπό να βγείτε;

δεν το κανω για χαλαρωση, απλως εχω αυνηθισει οτι κανουμε μπανιο κ βαζουμε πιτζαμες πριν κοιμηθουμε κ δεν κυκλοφορούμε με πιτζαμες στο σπίτι. κ  

Just now, vicky86 είπε:

Επισης σε κτ τετοια θέματα λίγη γκρινια εμενα δ με πτοεί. 

στο ποτε βγαινουμε απο το Μπάνι ειμαι σταθερη, το γσλα οντως οταν κρινω οτι ηπιε αρκετο το αφηνω, στα παιχνιδια αναλογα με την περιπτωση. τωρα σιγουρα δεν μαζευω πριν κοιμηθει γιατι θα νυχτωσουμε!!!

Έχε ένα ζευγάρι φόρμες για μετα το μπανιο, κ βάλε τις μπυτζαμες όταν πάτε κρεβατι

Σίγουρα δ μπορεις να βαλεις έναν άνθρωπο να κοιμηθει με το ζορι, ακομη κ αν είναι ένα διχρονο

Αν κοιμάται πολλές ώρες μεσημερι, λογικο είναι να κοιμαται αργά το βραδυ

• Like 1

Διαφημίσεις

Με αγχωσες. 

Γενικά συμφωνω με τη Βίκυ. Με πιάνουν κ εμένα τέτοιες κρίσεις κ μετά σκέφτομαι πόσο τραγική είμαι που προσπαθώ να βάλω τους άλλους στα δικά μου κουτάκια κ όσο μου τη σπάνε άλλο τόσο τους τη σπάω κ γενικά χαλιομαστε για μικροπραγματα. Κ μετά σκέφτομαι ότι αν αύριο πάθουν κάτι θα με βρίζω που την προηγούμενη τσακωθηκαμε για τα αλουστα μαλλιά. Μεγάλα ψυχολογικά.

Εμένα παίζει να κυκλοφορεί με πιτζάμες όλη μέρα, απλά βάζω καθαρές πριν τον ύπνο. Συνήθως πίνει γάλα πριν το πλύσιμο δοντιών αλλά 1 στις 4 θα το πιει μετά γιατί τότε θυμήθηκε οτι πειναει. Οκ, κ εγώ μπορεί να το κανω, δε χάλασε κ ο κόσμος. Αν καθυστερεί για βόλτα απλά δεν παμε κ αν μετά μου πει κάτι θα της πω εσύ εφταιγες που δεν πήγαμε γιατί άργησες. Γενικά, όλα καθυστερούν, δεν θα γίνουν κακομαθημένα επειδή στα δύο δεν έχουν συναίσθηση του χρόνου. 

• Like 3

Κοιταξε λύση δεν είναι ή ρουτίνα απ τις πέντε! 

Βάλε το ρολόι στο παιχνίδι! Δηλαδή πάρτε ένα ρολοι , δειξτου τους αριθμούς, τους λεπτοδεικτες που γυρνουν σιγά σιγά και πες του πως πρέπει να έχει τελειώσει με το γάλα μέχρι ο δείκτης να έχει πάει εκεί, ένα εύλογο χρονικό διάστημα που να σας βολευει. Το ίδιο για το μπανιο ή οτιδήποτε καθυστερεί. 

Εντελώς φιλικά θα σου πω πως ζηλεύω το παιχνίδι του γιου σου που μπορεί και παίζει ήσυχα μόνος του τόση ώρα. Ακόμα και τώρα αν παίξει ο δικός μου μόνος μισή ώρα εκπλησσομαι που τα κατάφερε!

Εγώ πάλι είμαι απόλυτη με το ζήτημα του ύπνου. Όταν τελειωσουμε το μπάνιο, πάμε κατευθείαν στο δωμάτιο, βάζουμε πιτζάμες, παιζουμε στο κρεβατι, λέμε παραμύθι και νανι. Αλλά δεν ξεκινάω μπάνιο όταν παιζει, ακόμα και αν εχει περασει πολύ ή ωρα. Συνήθως βλέπω ποτε "πέφτουν οι μπαταριες του", κατά τις οχτωμιση ίσως και εννιά, και αρχίζω την ρουτινα. 

Just now, Έσπερος είπε:

εγω πιστευω, κρινοντας απο τη μεγαλη διαρκεια του μεσημεριανού, οτι εχει αναγκη απο βραδυνο υπνο.

Εγω απ την άλλη εμπειρικά διαπίστωσα το αντίθετο. Όταν κοιμούνται πολύ το μεσημέρι δεν θέλουν να κοιμηθούν νωρίς για βράδυ! 

• Like 1

Κι εμείς μια από τα ίδια, αν και λίγο αντίστροφα! Δλδ η μικρή χρονοτριβεί αλλιώς. Θέλει να παίξει με κάτι, τα βγάζει όλα και τα πετάει στο πάτωμα για να πάρει αυτό το ένα και μετά από 2 λεπτά το βαριέται και βγάζει κάτι άλλο στη μέση! Χωρις να εχει παιξει σωστα με το προηγουμενο.Αποτέλεσμα: ένα σπίτι διαρκώς ασυμαζευτο! Εγώ τρέχω από πίσω να μαζεύω, καθώς η μικρή σκορπίζει το επόμενο. :/ στο γάλα και εγώ δεν επιμένω το βράδυ. Αν δεν το πιει απλά κοιμάται έτσι ή το θυμάται αφού ξαπλώσουμε και το ζητάει. Εκεί βέβαια της λέω πως τώρα είναι αργά και δε σηκωνόμαστε πλέον αλλά αν αρχίσει τη γκρίνια την αφήνω να πάει να το πιει και να ξαναέρθει. Γενικά έχω την εντύπωση ότι χρονοτριβουμε συνεχεια και δε μένει χρόνος να κάνουμε πράγματα που αν με άκουγε όταν της μιλούσα θα προλαβαιναμε.  Είτε είναι βόλτα είτε παιχνίδι είτε ύπνος. 

Εγώ πιστεύω αγχώνεσαι πάρα πολύ και καταπιέζεις αρκετα και τους δύο. Εγώ και με πυτζάμες τα έχω αφήσει να παίξουν και με τα ρούχα τους να κοιμηθούν. Στο μπάνιο πάνω από 10 λεπτά δεν καθόμαστε γιατί κάνει κρύο. Κλείνω απλά τη βρύση και λέω πως η ευδαπ μας το παγώνει. Επίσης δεν τα κάνω καθε μερα μπάνιο. Ειδικά το χειμώνα, έχουν πολλά μαλλιά όσο κι αν τα στεγνωσω μένει υγρασία και δε θέλω να κοιμούνται με νωπά μαλλια. Άμα καθυστερήσει η βόλτα απλά δεν πάμε. Αν πρέπει να πάμε, τους λέω βόλτα τώρα κι έχουν ξεσηκωθει. Έχεις σκεφτεί μήπως δεν θέλει βόλτα αλλά προτιμά να παίξει? Κακομαθημένο θα γίνει αν του κάνεις όλα τα χατήρια χωρίς κανένα όχι. Επίσης τώρα είναι η ηλικία που αρχίζει να δοκιμάσει τα όρια σας και αυτό κρατάει για δύο χρόνια τουλάχιστον πάνω κάτω. 

Παντως αυτί που είπε μια κοπέλα, ένας θα ασχολείται με κάτι κι ο άλλος με κάτι άλλο. Αν δεν υπάρχει κοινή γραμμή θα δυσκολεύεστε. Εγώ πάντως τα αναλαμβάνω όλα αυτά, μπάνιο φαγητά ντυσίματα μόνη μου και ξενοιαζω. Έχω τον μπαμπά να τον αγγαρευω με άλλα. Υπόψην πως τα κάνω και τα δύο μαζί μπάνιο στο δεκαλεπτο. Οκ γκρινιάζουν που τα βγάζω αλλά σύντομα βρίσκονται στα παιχνίδια τους και το ξεχνάνε. 

Επισης η πιπίλα κοβεται μαχαίρι. Απλώς την εξαφανίζεις.αστον να τσιριζει, θα κοιμηθεί. 

Edited by Nefeli2014

7 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

καθυστερούν, δεν θα γίνουν κακομαθημένα επειδή στα δύο δεν έχουν συναίσθηση του χρόνου. 

καλε δεν λέω ότι θα γίνει γι αυτό κακόμαθημενο! το λεω γιατι διαφωνουμε ως προς τη δικη μας σταση. εγω λεω πχ ενα τραγουδι κ μετα μπανιο, ο αντρας μ λεε δεν πειρεζει ας μην κανει μπανιο αν δεν θελει, αν ηθρλε θα ερχοταν. ενταξει ειναι στανταρ απαράδεκτο να με ακυρώνει μπροστα στο παιδι, αυτο ειναι ενα θεμα. μετα εγω σκεφτομαι απο τη μια οτι δεν εγινε κ κατι, ετσι κι αλλιως θα τον ξεπλυνω στα ορθια που δεν του αρεσει κιολας, οποτε μπορει κ να καταλαβει οτι το μπανιο είναι το συμφέρον του, κ δεν έγινε κ κατι αν λουστεί αυριο. απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν ειναι πια τοσο μωρο για να αποφευγουμε τα οχι. πρεπει να συνηθισει να τα ακουει κ για αλλα θέματα, οχι μονο για την ασφαλεια ή για οσα δεν αποφεύγονται. μετα ξανασκέφτομαι οτι μπορει αν τον αφησω να παιξει αυτο που θελει, σε πεντε λεπτακια να το αφησει, αφου βλεπει οτι κινούμαστε σε διαδικασια υπνου, πολυ συχνα γινεται αυτο. ή κ να μην το αφησει, μπορει να είναι πιο δεκτικός όταν του ξαναπώ ότι το παιχνίδι θα πάει για ύπνο (ναι έχω πέσει τόσο χαμηλά, λέω ότι τα παιχνίδια κ τα βιβλία κοιμούνται για να σταματησει, μεχρι κ οτι οι μπανανες κοιμουνται εχω πει μια φορα που ζήταγε μπανανα μετα το γαλα). γι αυτο λιγο μπερδεύομαι γιατι βλεπω οτι η συνεχής υπενθύμιση οτι πλησιάζει ώρα ύπνου, να πιει γάλα, να μαζεψει κλπ, δε βοηθαει κ πολυ, από την άλλη όμως δεν πρέπει να μάθει κ καποιους κανονες σιγα σιγα; 

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:
7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω απ την άλλη εμπειρικά διαπίστωσα το αντίθετο. Όταν κοιμούνται πολύ το μεσημέρι δεν θέλουν να κοιμηθούν νωρίς για βράδυ! 

Αυτο περιπου εννοω. οτι δλδ ο μεγαλος μεσημεριανός ειναι ενδειξη οτι αναπληρώνει τον βραδυνο αρα πρεπει να το αντιστρέψω.

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

πως ζηλεύω το παιχνίδι του γιου σου που μπορεί και παίζει ήσυχα μόνος του τόση ώρα. Ακόμα και τώρα αν παίξει ο δικός μου μόνος μισή ώρα εκπλησσομαι που τα κατάφερε!

καλα δεν νομιζω οτι περναει το μισαωρο στο θδιο παιχνιδι. από τη μια βολεύει γιατί μπορώ να πω κ μια κουβέντα με τον αντρα μου αντι να περιμενουμε να κοιμηθει. εκεινος απ αυτο βολεύτηκε κ του αρεσει αυτη η κατασταση. επισης μπορω να ξανω καποιες διυλειες, να κανω κατι που θεκω για το σχολείο κλπ. ομως ετσι παρασύρομαι κ εγγ κ περναει η ωρα κ αν δεν εχω κ απολυτο ελεγχο της καταστασης δεν παιζει παντα ωραια, μπορει να ξεκινησει ενα παζλ (μαλλον 5 παζλ) κ να τα αφησει στη μεση, τα βιβλια απλως τα ξεφυλλίζει, ή μπορει να παιζει με κατι ανούσιο κ βλακώδες. 

@Astrien καταλαβαίνω ότι είναι της ηλικίας. με τα παιχνιδια μη νομιζεις κ εμενα μπορει να τα αφησει στη μεση. ή αν δει να μαζευω ενα παρατημένο, αφήνει αυτό που έπαιζε κ γυρνάει στο παρατημένο που μαζευω!!! ετσι δεν ασχολουμαι. δεν γιβεται να φτιαχνουμε τα παζλ 10φορες τη μερα!!! 

Διαφημίσεις

Έχεις ακουστά για τα terrible twos? Εγω θα πω και terrible 3s και 4s... Ορια σίγουρα. Και κοινή γραμμή σίγουρα. Να σου πω, αν δε βγάζετε μεταξύ σας άκρη πες του θα το αναλάβεις εσύ καλύτερα. Εγώ τα όρια στη μεγάλη τα ξεκίνησα στα 2,5 πάρα πολύ αργά, μη σου πω στα 3.θυμαμαι η λογ με είχε ρωτήσει "τι κανόνες έχετε στο σπίτι" και την κοιτούσα σαν ούφο. Δεν είχα κάτι συγκεκριμένο να της πω. Στη μικρή έχουν αρχίσει ήδη από τότε που περπάτησε.. Οπωσδήποτε θα λέτε όχι και μαζί. Ειναι κουραστικό, σίγουρα γιατί θα φας ταλαιπωρία αλλά υπόψην όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.. 

Όσο για τα παιχνίδια μη του τα χεις όλα φάτσα φορά όλα μαζί. Αν στα βγάζει όλα, εσύ θα λες τώρα αυτό μετά το άλλο και εμφάνιζε το μετά. Το ίδιο κ με τα παζλ. Καλά παζλ εγώ έχω τύχει να κάνω για μέρες 15 το φορές το ίδιο καθώς και παραμύθια, τα ξερω απέξω. Γενικώς σε κάποια φάση βαρέθηκα όλα τα παιχνίδια, τώρα έχουμε καινούρια και κάπως καλύτερα. 

Το σπίτι ασυμαζευτο διαρκώς θα πρέπει κάπως να το αποδεχτείτε.. Αν δείτε το δικό μου σαλόνι θα πείτε να παιδότοπος. Τραπέζι σαλονιού δεν έχω, τραπεζαρία επίσης. Έχω κουζίνας όμως πάλι καλά. Σε όλα τα άλλα έχει πάνω παιχνίδια. Πάρε κουτιά αποθήκευσης και ρίχνε τα όλα μέσα κι όταν έχεις χρόνο τα κατηγιροιοπειες. Εγώ πλέον έχω θεματικά και εξαφανίζω πολλά και αφήνω 3 με 4. Μετά από δύο βδομάδες τα αλλάζω κοκ. 

Δηλαδή σε αυτά μπορείς να κάνεις μερικά πρακτικά πράγματα. 

Γενικά να θυμάσαι είναι ποκυ μικρός, έχει ανάγκη να παίξει και δεν μπορεί να αντιληφθεί το πρέπει όπως εσυ. Αν δεν το αποδεχτείς θα καταντήσεις φωνακλου και υστερικη. Τα του σχολείου σου θα έλεγα να μην τα κάνεις σπίτι αλλά να κάθεσαι στο σχολείο να τα κάνεις, εγώ έτσι κάνω έτσι όταν είναι σπίτι έχω μόνο αυτό να σκεφτώ. Όσο για τον ύπνο, στη θέση σου δε θα τρελαινονουν με τη διαδικασία απλώς θα κοιτούσα μια εύλογη ώρα να τον πάω στο δωμάτιο του. Αν δε βγει η διαδικασία σε βγήκε, δεν είναι και ρομπότ προγραμματισμένο να γίνονται όλα όπως τα θέλουμε. 

Γενικά υπομονή, τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.. Αλλά θα συνηθίσεις :)

Τι να πούμε κι εμείς που έχουμε 2 η 3 παιδιά μικρής ηλικίας.. Υπομονή οπότε :)

Edited by Nefeli2014

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

καλε δεν λέω ότι θα γίνει γι αυτό κακόμαθημενο! το λεω γιατι διαφωνουμε ως προς τη δικη μας σταση. εγω λεω πχ ενα τραγουδι κ μετα μπανιο, ο αντρας μ λεε δεν πειρεζει ας μην κανει μπανιο αν δεν θελει, αν ηθρλε θα ερχοταν. ενταξει ειναι στανταρ απαράδεκτο να με ακυρώνει μπροστα στο παιδι, αυτο ειναι ενα θεμα. μετα εγω σκεφτομαι απο τη μια οτι δεν εγινε κ κατι, ετσι κι αλλιως θα τον ξεπλυνω στα ορθια που δεν του αρεσει κιολας, οποτε μπορει κ να καταλαβει οτι το μπανιο είναι το συμφέρον του, κ δεν έγινε κ κατι αν λουστεί αυριο. απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν ειναι πια τοσο μωρο για να αποφευγουμε τα οχι. πρεπει να συνηθισει να τα ακουει κ για αλλα θέματα, οχι μονο για την ασφαλεια ή για οσα δεν αποφεύγονται. μετα ξανασκέφτομαι οτι μπορει αν τον αφησω να παιξει αυτο που θελει, σε πεντε λεπτακια να το αφησει, αφου βλεπει οτι κινούμαστε σε διαδικασια υπνου, πολυ συχνα γινεται αυτο. ή κ να μην το αφησει, μπορει να είναι πιο δεκτικός όταν του ξαναπώ ότι το παιχνίδι θα πάει για ύπνο (ναι έχω πέσει τόσο χαμηλά, λέω ότι τα παιχνίδια κ τα βιβλία κοιμούνται για να σταματησει, μεχρι κ οτι οι μπανανες κοιμουνται εχω πει μια φορα που ζήταγε μπανανα μετα το γαλα). γι αυτο λιγο μπερδεύομαι γιατι βλεπω οτι η συνεχής υπενθύμιση οτι πλησιάζει ώρα ύπνου, να πιει γάλα, να μαζεψει κλπ, δε βοηθαει κ πολυ, από την άλλη όμως δεν πρέπει να μάθει κ καποιους κανονες σιγα σιγα; 

Σε εμάς εγώ είμαι αυτή που "ακυρωνω" τον άνδρα μου μπροστά στο παιδί. Καταλαβαίνω ότι είναι λάθος και προσπαθώ να το μειώσω αλλά μερικές φορές μου ξεφεύγει. Νομίζω ότι κάποια πράγματα σε συγκεκριμένες στιγμές κάνουν την κατάσταση χειρότερη. Για παράδειγμα με το φαγητό. Καθόμαστε να φάμε και η μικρή αρχίζει να παίζει με το πιρούνι, να το χτυπάει στο τραπέζι, να κάνει λοφακι το φαγητό κτλ. Αν είναι ο ανδρας μου θα της πάρει το φαγητό μετά την 1η παρατήρηση. Η μικρή θα αρχίσει τα κλάματα και δεν πρόκειται να φάει άλλο. Εγώ απ την άλλη της αποσπώ την προσοχή, αρχίζω να της μιλάω για αλλά πράγματα, της λέω θα το κανεις 1 τελευταία φορά και μετά τέλος και έτσι με ακούει και συνεχίζουμε το φαγητό. Αν συνεχίσει τότε παίρνω το φαγητό. Δεν ξέρω αν παραειμαι  διαλλακτικη αλλά στο φαγητό που είναι σημαντικό προτιμώ να την καλοπιασω λιγο από το να μη φάει. Το έχουμε συζητήσει μεταξύ μας αλλά δεν μπορεί να το κάνει. Θεωρεί πως είναι σε ηλικία που κάτι τέτοια πρέπει να κοπούν. Εγώ πιστεύω πως είναι ακόμα λίγο μικρό. Πείτε μου ότι δεν κάνω αυτά που κοροιδευα;;

Κάτι άλλο που μπορεί να σε βοηθήσει, ένα ένα μου ρχονται, να μην του λες συνέχεια κ του υπενθυμίσεις ότι είναι ώρα για ύπνο. Κανείς αυτά που είναι να να κάνεις και μετά στο κρεβάτι του. Θα το καταλάβει εν καιρώ χωρίς να το υπενθυμίζεις

Just now, Astrien είπε:

Σε εμάς εγώ είμαι αυτή που "ακυρωνω" τον άνδρα μου μπροστά στο παιδί. Καταλαβαίνω ότι είναι λάθος και προσπαθώ να το μειώσω αλλά μερικές φορές μου ξεφεύγει. Νομίζω ότι κάποια πράγματα σε συγκεκριμένες στιγμές κάνουν την κατάσταση χειρότερη. Για παράδειγμα με το φαγητό. Καθόμαστε να φάμε και η μικρή αρχίζει να παίζει με το πιρούνι, να το χτυπάει στο τραπέζι, να κάνει λοφακι το φαγητό κτλ. Αν είναι ο ανδρας μου θα της πάρει το φαγητό μετά την 1η παρατήρηση. Η μικρή θα αρχίσει τα κλάματα και δεν πρόκειται να φάει άλλο. Εγώ απ την άλλη της αποσπώ την προσοχή, αρχίζω να της μιλάω για αλλά πράγματα, της λέω θα το κανεις 1 τελευταία φορά και μετά τέλος και έτσι με ακούει και συνεχίζουμε το φαγητό. Αν συνεχίσει τότε παίρνω το φαγητό. Δεν ξέρω αν παραειμαι  διαλλακτικη αλλά στο φαγητό που είναι σημαντικό προτιμώ να την καλοπιασω λιγο από το να μη φάει. Το έχουμε συζητήσει μεταξύ μας αλλά δεν μπορεί να το κάνει. Θεωρεί πως είναι σε ηλικία που κάτι τέτοια πρέπει να κοπούν. Εγώ πιστεύω πως είναι ακόμα λίγο μικρό. Πείτε μου ότι δεν κάνω αυτά που κοροιδευα;;

Τα κανεις τα κάνεις, όλες μας την πατήσαμε σε αυτό μην το ψάχνεις. Γιαυτό μην κρίνετε, εγώ αυτό έχω μάθει, ίνα μην κριθειτε. Στο δια ταύτα, όταν βλέπευε ότι οι σύζυγοι κάνουν τα Αντιθετα από αυτά που θέλετε εσείς και δεν υοαρζει ταύτιση σε Καμμια των περιπτώσεων, τότε αναλαμβάνετε εσείς πρωτοβουλία και τα κάνετε μόνες σας. Παράλληλα τους μιλάτε και βρίσκετε τη χρυσή τομή. Γενικά καλό ειναι να μην μπλέξει ο ενΣ στα χωράφια του άλλου γιατί θα καταλήγετε να μαλωνευε μπροστά στα παιδιά κι αυτό όσο μεγαλώνουν χειροτερεύει.. Θα ασχολείται ο καθένας με ένα πράγμα και δε Θ κρίνει τον άλλο ακόμα κι αν το θεωρεί λάθος. Αν το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό τοτε συμβουλεύεστε με μια ερώτηση απλή έναν ειδικό και λύνεται το θέμα. Αλλά ο καθένας το δικό του μέρος ευ όρου ζωής. Εμεξς αυτό κάνουμε και όλα βαίνουν καλώς. Δε μαλώνουμε μπροστά τους. Κι αν κάπου διαφωνούμε συζητάμε μετά μόνοι μας που οκ μπορεί να μαλωσουμε και να γυρίσουμε ο ένας την πλάτη στον αλλο το βράδυ. Αλλά καταλήγουμε την επόμενη ότι ο καθένας στο χώρο του. Μοιραστείτε τα πεδία σας δηλαδή.. Έτσι ειναι ήρεμα τα παιδιά και δεν ενοχλεί κανένας ΚΑΝΕΝΑ. γιατί αν ακυρώνετε ο ένας τον άλλο σε κάνα δυο χρόνια θα σας ακυρώσουν κι αυτά και πονάει αυτο.. 

Και άμα παγιωθεί την κατσαμε.. 

Edited by Nefeli2014

Διαφημίσεις

Όσον αφορά αφορά τον άντρα σου, θα έλεγα η μόνη λύση είναι συζήτηση. Ίσως σε ένα ουδέτερο περιβάλλον, κάπου έξω για να είστε και οι δύο πιο 

"δεκτικοί" στο τι θα προτείνει και πει ο ένας στον άλλον. Τώρα όσον αφορά το παιδί, ίσως μια καλή λύση είναι  να του λες : θα παίξουμε /παίξεις μισή ώρα. Μετά από ένα τέταρτο να του πεις : θα παίξεις άλλα 15 λεπτά και μετά θα πάμε να κάνουμε πχ μπάνιο (ή να φας, δεν ξέρω ανάλογα τι πρέπει να κάνει) . Και 5 λεπτά πριν το ίδιο. Αν κάι δεν έχει αίσθηση τού χρόνου , ίσως απλά αρχίσει να καταλάβει ότι το κάθε τι έχει αρχή και τέλος. 

Just now, Gummy Bear είπε:

Όσον αφορά αφορά τον άντρα σου, θα έλεγα η μόνη λύση είναι συζήτηση. Ίσως σε ένα ουδέτερο περιβάλλον, κάπου έξω για να είστε και οι δύο πιο 

"δεκτικοί" στο τι θα προτείνει και πει ο ένας στον άλλον. Τώρα όσον αφορά το παιδί, ίσως μια καλή λύση είναι  να του λες : θα παίξουμε /παίξεις μισή ώρα. Μετά από ένα τέταρτο να του πεις : θα παίξεις άλλα 15 λεπτά και μετά θα πάμε να κάνουμε πχ μπάνιο (ή να φας, δεν ξέρω ανάλογα τι πρέπει να κάνει) . Και 5 λεπτά πριν το ίδιο. Αν κάι δεν έχει αίσθηση τού χρόνου , ίσως απλά αρχίσει να καταλάβει ότι το κάθε τι έχει αρχή και τέλος. 

Δεν τα καταλαβαίνουν τα λεπτά που λες.. Ισα ίσα τα νεύριαζεις έτσι.. Για να μάθει αρχή και τέλος υοαρχει άλλος τρόπος αλλά είναι νωρίς ακόμα, στα 3 περίπου το αρχίζεις αυτό.. 3,5..

4 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Όχι δε νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος. Με τον ίδιο τρόπο γλιτώνουμε και εμείς τις παραξενιές και το κλάμα. Εμείς τον τελευταίο μήνα βιωνουμε έντονη γκρίνια σε φάσεις (εκεί που λέγαμε ότι έχουμε το πιο καλόβολο παιδάκι), που με έχει πείσει ότι ναι, τα terrible twos τελικά υπάρχουν! Μπορεί κα ξεκινήσει τρελή γκρίνια και ενίοτε γοερό κλάμα επειδή δε θέλει το πορτοκαλί ποτήρι αλλά το ροζ, δε θέλει πιρούνι αλλά κουτάλι, δε θέλει μπρόκολο αλλα ντομάτα. Προχθές δε μπορούσα να την ηρεμήσω επειδή δεν ήθελε την οδοντόβουρτσά της που είναι ροζ αλλά απαιτούσε να της βρω μπλε οδοντόβουρτσα για να ταιριάζει λέει με τη μπλε μπλούζα της :-?. Αρχικά ξεκίνησα με την κλασική μου τακτική που περιλαμβάνει ήρεμη εξήγηση με επιχειρήματα. Κάποτε έπιανε, τώρα ούτε καν. Μετά το έπαιξα σκληρή, του τύπου μη φας αμα δε θέλεις κτλ κτλ. Χειρότερο κλάμα. Πλέον ξεκινάω να της λέω κάτι άσχετο, αρχίζω μια κουβέντα περί ανέμων και υδάτων, της λεω ξαφνικά ένα παραμύθι και ξεχνιέται αμέσως. Θεωρώ ότι είναι φάση που αργά ή γρήγορα θα περάσει οπότε εφαρμόζω αυτό ακριβώς που θα την κάνει να ηρεμήσει.

• Like 3

Just now, Anna3011 είπε:

Όχι δε νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος. Με τον ίδιο τρόπο γλιτώνουμε και εμείς τις παραξενιές και το κλάμα. Εμείς τον τελευταίο μήνα βιωνουμε έντονη γκρίνια σε φάσεις (εκεί που λέγαμε ότι έχουμε το πιο καλόβολο παιδάκι), που με έχει πείσει ότι ναι, τα terrible twos τελικά υπάρχουν! Μπορεί κα ξεκινήσει τρελή γκρίνια και ενίοτε γοερό κλάμα επειδή δε θέλει το πορτοκαλί ποτήρι αλλά το ροζ, δε θέλει πιρούνι αλλά κουτάλι, δε θέλει μπρόκολο αλλα ντομάτα. Προχθές δε μπορούσα να την ηρεμήσω επειδή δεν ήθελε την οδοντόβουρτσά της που είναι ροζ αλλά απαιτούσε να της βρω μπλε οδοντόβουρτσα για να ταιριάζει λέει με τη μπλε μπλούζα της :-?. Αρχικά ξεκίνησα με την κλασική μου τακτική που περιλαμβάνει ήρεμη εξήγηση με επιχειρήματα. Κάποτε έπιανε, τώρα ούτε καν. Μετά το έπαιξα σκληρή, του τύπου μη φας αμα δε θέλεις κτλ κτλ. Χειρότερο κλάμα. Πλέον ξεκινάω να της λέω κάτι άσχετο, αρχίζω μια κουβέντα περί ανέμων και υδάτων, της λεω ξαφνικά ένα παραμύθι και ξεχνιέται αμέσως. Θεωρώ ότι είναι φάση που αργά ή γρήγορα θα περάσει οπότε εφαρμόζω αυτό ακριβώς που θα την κάνει να ηρεμήσει.

Απορία : σου είπε ότι θέλει να ταιριάζει με τη μπλε μπλούζα δύο χρόνων? Μιλάει τόσο καλά?? 

Just now, Anna3011 είπε:

Ναι ανά μπράβο κι εγώ αυτήν την τακτική ακολουθώ. Μετά τα 3 -4 που το παιδί θα είναι σε θέση να ακολουθεί  συνειδητα κανόνες, τότε εννοειται μπορείς να γίνεις πιο αυστηρός και να βάζεις όρια αλλά ακόμα νομίζω πως δε θα φέρει αποτελέσματα.  Βέβαια και αυτή η τατικη μερικές φορές με φτάνει στα όρια μου αλλά τουλάχιστον αποφεύγω τους συνεχείς καβγάδες και τα πολλά κλάματα. Απο την άλλη ο ανδρας μου κάποιες φορές δεν εχει υπομονη και πιστεύει ότι πρέπει σε κάποια πράγματα να μάθει το όχι χωρίς εξηγήσεις. Εκει διαφωνούμε και δεν μπορώ να κρατηθώ  αλλά προσπαθώ να το κάνω διακριτικά ή να το συζητήσω αργότερα όταν η μικρή δεν είναι μπροστά. 

• Like 1

@Astrien για το φαγητό συμφωνώ μαζί σου, καλυτερα να μη δημιουργούνται αρνητικα συναισθηματα γυρω απ αυτο. ενεις τον αφηνουμε να τρωει ακομα κ γιαουρτι με ξηρους καρπους με τα χερια γιατι περασε μια φαση που δεν το ηθελε, κι απο το να το κοψει τελειως, ας το τρωει κ ετσι, ενω φυσικα κουταλι ξερει εδω κ μηνες. σ αυτο δεν επιμενω αν κ θα ηθελα εννοειται να τρωει κανονικα. αλλα ξαναβγάλε προτιμησεις κ δεν θελω μαχες γι αυτο το θεμα. 

γενικα στα οχι, μεχρι τωρα ακολουθούμε την τακτική να αποφευγουμε περιττές γκρινιες κ επιμένουμε σε θέματα ασφαλειας, καταλληλου ντυςιματος (ή γενθκα ντυσίματος κ ξυπολισιας), σπατάλης νερού κ τετοια. απλως εγω αναρωτιεμαι μηπως σιγα σιγα πρεπει να αρχισουν κ καποια περισσοτερα οχι. ο αντρας μ τον θεωρει μικρο ακομα κ επιμενει μονο στην τσιρίδα. εγω επιμενω λιγο στο οτι τωρα μιλαμε ή τωρα κανω κατι κ θα παιξουμε σε λιγα λεπτα, κ βαςικα στα ποςα τραγουδια θα δει βιντεοκλίπ, αλλα κι αυτο αναλογα με τις συνθηκες. 

γενικα δεν ακυρωνομαστε. ο αντρας μ προσαρμοστηκε στην τήρηση καποιου χρονοδιαγράμματος απλως περιςταςιακα κρινει οτι καμια φορα κοιταω το ρολοι κ οχι το παιδι κ προκαλώ περιττή ενταση, οπως χθες. εγω αποδέχτηκα οτι δεν αντεχει πια με την τηλεοραση συνεχως κλειστη, απλως σε πρωτη ευκαιρια τη βαζω στο mute γιατι την ξεχναει κ παει να κανει κατι αλλο. 

Εντωμεταξυ για την ωρα υπνου, εγω ειχα την εντυπωση οτι ολα τα παιδακια κοιμουνται 9 το αργοτερο. τελικα με οσους γονεις μιλαω, εκει γυρω 1,5-2, ακουω οτι κοιμουνται 9.30-10 παρα κ τοθς εχουν τυχει κ χειροτερα κ ειναι ολοι εκνευρισμενοι καπως αλλα το ψιλοαποδέχονται κ προσαρμόζουν το προγραμμα σ αυτο, απλως επιδιώκουν 9 να ειναι τουλαχιστον στο δωματιο. κ ειχα τυψεις οτι ειμαστε ανεκτικοί κ παραβιάζουμε τον άγραφο κανόνα οτι τα παιδακια στις 9 κοιμουνται!! 

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτο περιπου εννοω. οτι δλδ ο μεγαλος μεσημεριανός ειναι ενδειξη οτι αναπληρώνει τον βραδυνο αρα πρεπει να το αντιστρέψω

21 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

λεει οτι θα κοιμηθει οταν θελει κ οχι οταν τον καθοδηγήσω εγω. αλλα εγω πιστευω, κρινοντας απο τη μεγαλη διαρκεια του μεσημεριανού, οτι εχει αναγκη απο βραδυνο υπνο

Έτσι όπως το έχεις γράψει κ απ τα συμφραζόμενα κατάλαβα πως επειδή κοιμάται πολύ το μεσημέρι πιστεύεις ότι χρειάζεται κ τον βραδυνό ύπνο, υποθέτω το να κοιμηθεί σχετικά νωρίς εννοείς. 

δεν παιζει παντα ωραια, μπορει να ξεκινησει ενα παζλ (μαλλον 5 παζλ) κ να τα αφησει στη μεση, τα βιβλια απλως τα ξεφυλλίζει, ή μπορει να παιζει με κατι ανούσιο κ βλακώδες

Εντάξει όλα μες στο παιχνίδι είναι. Το καλό είναι πως μπορεί να ασχοληθεί με κάτι μόνος. 

Just now, Astrien είπε:

Ναι ανά μπράβο κι εγώ αυτήν την τακτική ακολουθώ. Μετά τα 3 -4 που το παιδί θα είναι σε θέση να ακολουθεί  συνειδητα κανόνες, τότε εννοειται μπορείς να γίνεις πιο αυστηρός και να βάζεις όρια αλλά ακόμα νομίζω πως δε θα φέρει αποτελέσματα.  Βέβαια και αυτή η τατικη μερικές φορές με φτάνει στα όρια μου αλλά τουλάχιστον αποφεύγω τους συνεχείς καβγάδες και τα πολλά κλάματα. Απο την άλλη ο ανδρας μου κάποιες φορές δεν εχει υπομονη και πιστεύει ότι πρέπει σε κάποια πράγματα να μάθει το όχι χωρίς εξηγήσεις. Εκει διαφωνούμε και δεν μπορώ να κρατηθώ  αλλά προσπαθώ να το κάνω διακριτικά ή να το συζητήσω αργότερα όταν η μικρή δεν είναι μπροστά. 

Γενικά προσπαθώ να βάζω κάποια όρια, προκειμένου να αποκτήσει κάποιες καλές συνήθειες όπως πλύσιμο χεριών πριν και μετά το φαγητό, δοντάκια, ελάχιστα γλυκά στη διατροφή, πολύ λίγη ώρα σε οθόνες ή και καθόλου, ρουτίνα ύπνου κτλ. Αυτά τα ακολουθεί γιατί τα έμαθε από νωρίς. Αλλά σε γενικές γραμμές είμαι χαλαρή, δεν την πιέζω ιδιαίτερα στην καθημερινότητα, δεν είμαι της λογικής να λέω όχι για να μάθει το όχι και να μην κακομάθει αλλά όταν όντως υπάρχει σοβαρός λόγος. 

Αυτο περιπου εννοω. οτι δλδ ο μεγαλος μεσημεριανός ειναι ενδειξη οτι αναπληρώνει τον βραδυνο αρα πρεπει να το αντιστρέψω.

καλα δεν νομιζω οτι περναει το μισαωρο στο θδιο παιχνιδι. από τη μια βολεύει γιατί μπορώ να πω κ μια κουβέντα με τον αντρα μου αντι να περιμενουμε να κοιμηθει. εκεινος απ αυτο βολεύτηκε κ του αρεσει αυτη η κατασταση. επισης μπορω να ξανω καποιες διυλειες, να κανω κατι που θεκω για το σχολείο κλπ. ομως ετσι παρασύρομαι κ εγγ κ περναει η ωρα κ αν δεν εχω κ απολυτο ελεγχο της καταστασης δεν παιζει παντα ωραια, μπορει να ξεκινησει ενα παζλ (μαλλον 5 παζλ) κ να τα αφησει στη μεση, τα βιβλια απλως τα ξεφυλλίζει, ή μπορει να παιζει με κατι ανούσιο κ βλακώδες. 

@Astrien καταλαβαίνω ότι είναι της ηλικίας. με τα παιχνιδια μη νομιζεις κ εμενα μπορει να τα αφησει στη μεση. ή αν δει να μαζευω ενα παρατημένο, αφήνει αυτό που έπαιζε κ γυρνάει στο παρατημένο που μαζευω!!! ετσι δεν ασχολουμαι. δεν γιβεται να φτιαχνουμε τα παζλ 10φορες τη μερα!!! 

Όταν ένα ζευγάρι έχει διαφορετικό χαρακτήρα λογικό είναι να μην έχουν τις ίδιες απόψεις σε κάποια θέματα η όπως λέω εγω να το βλέπουν από άλλη οπτική.. Ένα τέτοιο ζευγάρι είμαστε ο άντρας μου κ εγω.... Είμαστε τέλειος διαφορετικοί χαρακτήρες πάνω στην διαπαιδαγώγηση τον παιδιών, κ έτσι λογικό είναι ότι θα υπάρξουν κ εντάσεις κ θα ακύρωση ο ένας τον άλλον όπως εγω πχ μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ ότι ο άντρας μου απαιτεί ένα δυχρινο να κάθετε σούζα σε μια καρέκλα στη ταβέρνα λογικό είναι ότι όσο υπομονή κ να κάνω κάποια στιγμή δε θα αντέξω κ θα του πω άσε το παιδί να κατέβει να παίξει. Όπως κ εκείνος που είναι πολύ αγχωδεις με τις αρρώστιες ενώ εγώ ποιο χαλαρή γιατί τις θεωρώ φυσιολογικές κ δεδομένες έχει τύχει κ μου έχει πει καλά δε σε στεναχωρεί που το παιδί μας είναι άρρωστο; 

Είναι δύσκολο να αλλάξει ο χαρακτήρας του ανθρώπου όσο κ να προσπαθεί να υποχωρήσει κ εγώ εκνευρίζομαι πολύ αλλά σκέφτομαι ότι κ οι δύο είμαστε γονείς των παιδιών μας άρα κ οι δύο έχουμε άποψη κ ας μη ταιριάζουν οι απόψεις μας δε γίνεται μόνο ο ένας.. Προσπαθώ κ κάνω πίσω μέχρι εκεί που αντέχω για να μην επεμβαίνω κ τον ακυρώνω προσπαθεί κ κάνει πίσω μέχρι εκεί που αντέχει για να μη με ακυρώσει 

Όσο για τον γιο σου αυτά που κάνει είναι φυσιολογικά για την ηλικία του εγώ πλέον έχω δεχτεί πως τους αρέσει τόσο το νέρο που για να περάσει η ώρα μας τώρα τον χειμώνα που είχε την κακοκαιρία άναβα καλοριφέρ τους έβαζα στο μπάνιο στο μπανακι τους έφερνα κ μια σόμπα κ τους άφηνα μισή ώρα να παίζουν με τα νερά για να εκτωνοθουν δε χρειάζεται να πω τι γινόταν μετά στο πάτωμα :-o 

Γενικά αυτή η ηλικία θέλει πολύ υπομονή κ κατανόηση... Κ για τη διαχείριση χρόνου... Δεν είμαι η κατάλληλη για να σου απαντήσω γιατί πραγματικά κ εγώ ακόμα δεν έχω βρει τον τρόπο :(... 

• Like 1

Just now, Anna3011 είπε:

Γενικά προσπαθώ να βάζω κάποια όρια, προκειμένου να αποκτήσει κάποιες καλές συνήθειες όπως πλύσιμο χεριών πριν και μετά το φαγητό, δοντάκια, ελάχιστα γλυκά στη διατροφή, πολύ λίγη ώρα σε οθόνες ή και καθόλου, ρουτίνα ύπνου κτλ. Αυτά τα ακολουθεί γιατί τα έμαθε από νωρίς. Αλλά σε γενικές γραμμές είμαι χαλαρή, δεν την πιέζω ιδιαίτερα στην καθημερινότητα, δεν είμαι της λογικής να λέω όχι για να μάθει το όχι και να μην κακομάθει αλλά όταν όντως υπάρχει σοβαρός λόγος. 

Αυτά μέρες άκρες τηρούμε κι εμείς, αλλά αναρωτιέμαι αν θα επρεπε να επιμεινω στι μαζεμα κ στο να μην αφηνει παιχνιδια στη μεση πριν παρει αλλά. όχι μόνο πριν τον ύπνο αλλά γενικά. πριν τον ύπνο το έχω αποκλεισει. γιατί μέχρι να μπουν τα ζώα στο σπίτι τους (κουτί) θα πρεπει να φανε, να πιούνε, να μιλησουν, μετα καποιο ισως πεσει και γκρεμίσει τα αλλα κ μεγαλη συμφορά μας βρηκε γιατι μας χάλασε το στήσιμο και πολλή κούραση γενικά.... οποίος έχει αντοχή το βραδυ βαζει το κοπάδι στο μαντρί αλλιως μενουν εξω!