Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκριάτικη στολή για βρέφος


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους γονείς από πού μπορεί να πάρει κανείς αποκριάτικη στολή για βρέφος. Η κόρη μας είναι σχεδόν 9 μηνών και μόλις συνειδητοποίησα ότι σε δυο εβδομαδες αρχίζει το Τριώδιο! Αναρωτιέμαι λοιπόν πού μπορώ να βρω κάποια στολή από υλικά κατάλληλα για τόσο μικρό μωρό (εννοώ για το ευαίσθητο δέρμα κλπ). Υποθέτω τα απλά μαγαζιά με εποχιακά δεν θα ενδείκνυνται... Είμαστε στην ανατολική Αττική.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δ ξερω αν μπορείς να βρεις κάποια στολή από πιο κατάλληλο υλικό. Εκτος πχ να είναι τύπου ρούχου, όπως από h&m αν γενικα τα βρίσκεις οκ. Δ ξερω αν ειναι τοσο απαραίτητο, γτ στην μεγάλη συνηθως ήταν στολές που έμπαιναν πάνω από αλλα ρουχα

Αλλα γενικα βλεπω η σε μαγαζια με εποχιακά, η σε μαγαζια με βρεφικα, τοπικά μικρα, οποτε δ εχω να σου προτείνω κτ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παντως περσι που ηταν 14 μηνων τις αποκριες δεν σκεφτήκαμε καν να τον ντύσουμε. φετος φανταζομαι κατι τυπου αυτοσχέδιου με κανονικα ρουχα κ καποιο αξεσουάρ ή ισως κατι που να παραπέμπει σε ζωάκι, ή απλα ας βαλει κανενα μυστηριο καπέλο που θα τπυ αρεσει γιατθ ειναι σε φαση που του αρεσουν οι σκουφοι, οι κουκούλες κλπ. θα κανουμε μια προσπαθεια  να διυμε αν εκδηλώσει ενδθαφερον για κατι. Σε παιδακι που φοραει ακομα φορμακια θα εψαχνα κατι που να θυμιζει ζωάκι οπως αυτα που εχουν ουρίτσα ή αυτάκια ή σε κοριτσακι ενα φορμακι με μια φουστιτσα που να παραπέμπει σε λουλούδι ή ζωάκι μαζι με μια αντίστοιχη κορδέλα στο κεφαλι. γιατι να ντύσεις ενα βρεφος που δεν καταλαβαινει; εννοω δεν προσφερει κατι στο παιδακι να βαλει αυτες τις ψεύτικες στολές, μονο για το δικο μας χάζι ειναι. 

 

Βεβαια εμας απο τις αποκριες μας αρεσει πρωτιστως το μενου της Καθ. Δευτερας κ ο χαρταετός  κ δεν παμε σε παρτι μασκέ ή καρναβάλια. Οπότε δεν ειμαστε τα πιο καταλληλα ατομα. Ηρθε κιολας το Τριώδιο; εμεις παιζουμε ακομα με το δεντρο κ βλεπω δυσκολο τον αποχωρισμό!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι σε ζωάκι σκέφτομαι ή κάτι σε κοριτσίστικο ζωάκι πχ μελισσουλα, πασχαλιτσα, τέτοια. Ή Μινυ. Ούτως ή άλλως οι στολές για μωρά τέτοιες είναι γιατί αν έχουν κανονικές φούστες δεν αναδεικνύονται αν δεν περπατάνε. Μ'άρεσαν και κάτι πειρατινες, μάγισσες και τέτοια αλλά πιστεύω θα έχουν πιο πολλή πλάκα του χρόνου που θα περπατάει. Πριγκίπισσες, νεράιδες και τέτοια δεν μας αρέσουν οπότε μέχρι να τα ζητήσει θα κάνουμε σαν να μην υπάρχουν!

Εννοείται για δικό μας χάζι είναι, αν πάμε σε καμια επίσκεψη ή αν έρθει κανείς σε εμάς ή σε καμιά εκδήλωση αν τύχει.Να χαρούν κι όσοι τη δουν, παππούδες, φίλοι κλπ.Δεν καταλαβαίνει αλλά ούτε όλα τα ωραία ρούχα που τους παίρνουμε με σχέδια καταλαβαινουν ούτως η άλλως. Δεν χάνει τίποτα ούτε ταλαιπωρείται σε κάτι να βάλει αποκριάτικο! Πάντως μπορεί να μην καταλαβαίνουν ακριβώς τι είναι αλλά πιστεύω εντυπωσιάζονται με τα χρώματα, την υφή που μπορεί να είναι γυαλιστερή ή με τούλια ή με γούνα αν είναι ζωάκι κλπ.

Ούτε εμείς έχουμε ξεστολισει τα χριστουγεννιάτικα!

Πάντως ούτε εγώ είμαι φαν των Αποκριών, μου φαίνονται κιτς κ πάντα ντυνομουν μόνο ή κυρία εποχής ή καμία μάσκα βενετσιάνικη, άντε καπέλο πειρατινας ή καουμπόισσας για πιο έξαλλο, χαχα! 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι κάτι σε ζωάκι σκέφτομαι ή κάτι σε κοριτσίστικο ζωάκι πχ μελισσουλα, πασχαλιτσα, τέτοια. Ή Μινυ. Ούτως ή άλλως οι στολές για μωρά τέτοιες είναι γιατί αν έχουν κανονικές φούστες δεν αναδεικνύονται αν δεν περπατάνε. Μ'άρεσαν και κάτι πειρατινες, μάγισσες και τέτοια αλλά πιστεύω θα έχουν πιο πολλή πλάκα του χρόνου που θα περπατάει. Πριγκίπισσες, νεράιδες και τέτοια δεν μας αρέσουν οπότε μέχρι να τα ζητήσει θα κάνουμε σαν να μην υπάρχουν!

Εννοείται για δικό μας χάζι είναι, αν πάμε σε καμια επίσκεψη ή αν έρθει κανείς σε εμάς ή σε καμιά εκδήλωση αν τύχει.Να χαρούν κι όσοι τη δουν, παππούδες, φίλοι κλπ.Δεν καταλαβαίνει αλλά ούτε όλα τα ωραία ρούχα που τους παίρνουμε με σχέδια καταλαβαινουν ούτως η άλλως. Δεν χάνει τίποτα ούτε ταλαιπωρείται σε κάτι να βάλει αποκριάτικο! Πάντως μπορεί να μην καταλαβαίνουν ακριβώς τι είναι αλλά πιστεύω εντυπωσιάζονται με τα χρώματα, την υφή που μπορεί να είναι γυαλιστερή ή με τούλια ή με γούνα αν είναι ζωάκι κλπ.

Ούτε εμείς έχουμε ξεστολισει τα χριστουγεννιάτικα!

Πάντως ούτε εγώ είμαι φαν των Αποκριών, μου φαίνονται κιτς κ πάντα ντυνομουν μόνο ή κυρία εποχής ή καμία μάσκα βενετσιάνικη, άντε καπέλο πειρατινας ή καουμπόισσας για πιο έξαλλο, χαχα! 

Νομιζω εχει στα prenatal

Επισης μολις μου βγηκε στο fb διαφημιση για αποκριατικα στο elc

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλτε στολή από κανονικό μαγαζί με αποκριάτικα πάνω από το ολόσωμο φορμάκι, αρκεί να μην έχει μικρά κομμάτια. Το υλικό δεν πειράζει τόσο, αν δεν ακουμπάει στο δέρμα. 

Link to comment
Share on other sites

Στο λαιμό κυρίως φοβάμαι που θα ακουμπάει αναγκαστικά ακόμα και φορώντας κάτι από μέσα.Γιατι είχε κάνει κάτι δερματίτιδες από τα φαγητά που τη λερωναν. Θα τα ψάξω πάντως, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

Στο λαιμό κυρίως φοβάμαι που θα ακουμπάει αναγκαστικά ακόμα και φορώντας κάτι από μέσα.Γιατι είχε κάνει κάτι δερματίτιδες από τα φαγητά που τη λερωναν. Θα τα ψάξω πάντως, ευχαριστω!

Το δερματικό ήταν ένας από τους λόγους που πέρσι δεν ασχοληθήκαμε με στολές, παρολο που ηταν μεγαλυτερο παιδι. κι εμας ηταν για μηνες κόκκινος στο λαιμο απο τροφες κ ισως καποια ρουχα, πχ ειχα δει οτι τον ειχε πειραξει ενα συγκεκριμενο μπουφαν, ισως οχι το υλικο, μπορει απλα να ηταν λιγο πιο στενο στο λαιμο. γι αυτο εγβ στην περιπτωση σας, κι εφόσον μιλαμε κ για μωρο σε ηλικια που ακομα καβει εισαγωγές τροφων οποτε εχεις ετσι κι αλλιως μια εγνοια για αλλεργίες, αποκριάτικο θα εβαζα μονο κατι αποκλειστικα βαμβακερό, απο καταστημα που θα εμπιστευόμουν να ψωνίζω ρουχα, αν υπαρχει κατι τετοιο. σιγουρα οχι απο παιχνιδαδικο/εποχιακά ειδη κλπ. αν δεν υπαρχει, θα εκανα καποιον αυτοσχεδιασμό με κανονικα ρουχαλακια, με καποιο κολαν με σχεδια στον πωπο ή τα πατουσακια κ τετοια. ειδικα αν φοραει ολοσωμα ακομα νομιζω δεν ειναι δυσκολο. στις πρωτες αποκριες ξ το πρωτο πασχα που ηταν μηνων κατι τετοια του εθχα φορεσει, στο πνευμα των ημερων. περσι δεν συμπαθούσε ιδιαιτερα το ντυσιμο οποτε δεν θα έμπαινα στον κοπο, φετος θα δουμε κατι που να του αρεσει, βασικα για να το ευχαριστηθεί εκεινος, κι ας μην ειναι κατι εντυπωσιακο ή ολοκληρη στολή. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμείς παντως περσι που ηταν 14 μηνων τις αποκριες δεν σκεφτήκαμε καν να τον ντύσουμε. φετος φανταζομαι κατι τυπου αυτοσχέδιου με κανονικα ρουχα κ καποιο αξεσουάρ ή ισως κατι που να παραπέμπει σε ζωάκι, ή απλα ας βαλει κανενα μυστηριο καπέλο που θα τπυ αρεσει γιατθ ειναι σε φαση που του αρεσουν οι σκουφοι, οι κουκούλες κλπ. θα κανουμε μια προσπαθεια  να διυμε αν εκδηλώσει ενδθαφερον για κατι. Σε παιδακι που φοραει ακομα φορμακια θα εψαχνα κατι που να θυμιζει ζωάκι οπως αυτα που εχουν ουρίτσα ή αυτάκια ή σε κοριτσακι ενα φορμακι με μια φουστιτσα που να παραπέμπει σε λουλούδι ή ζωάκι μαζι με μια αντίστοιχη κορδέλα στο κεφαλι. γιατι να ντύσεις ενα βρεφος που δεν καταλαβαινει; εννοω δεν προσφερει κατι στο παιδακι να βαλει αυτες τις ψεύτικες στολές, μονο για το δικο μας χάζι ειναι. 

 

Βεβαια εμας απο τις αποκριες μας αρεσει πρωτιστως το μενου της Καθ. Δευτερας κ ο χαρταετός  κ δεν παμε σε παρτι μασκέ ή καρναβάλια. Οπότε δεν ειμαστε τα πιο καταλληλα ατομα. Ηρθε κιολας το Τριώδιο; εμεις παιζουμε ακομα με το δεντρο κ βλεπω δυσκολο τον αποχωρισμό!!! 

Γιατι δεν πάτε σε πάρτυ μασκέ και καρναβάλια??? Αυτά είναι χαρά για τα παιδιά, το διασκεδάζουν πολυ..

 

Εγώ παίρνω από τα jumbo και ντυνομαστε κι εκτός τριωδιου. Κάνουμε καρναβάλι το σπίτι θεατρικά και τέτοια :oops:

Οικολογικές στολές μόνο στο ίντερνετ θα ψάξεις αν έχει αλλεργία δηλαδη το παιδάκι. Εγώ τωρα παρήγγειλα από ίντερνετ για face painting τρελαινεται η δικιά μου και προκειμένου να μου παίρνει τα καλλυντικά είπα να της πάρω τα δικά της κι ας τα φοράει όλη μέρα. Τα δικά μου κραγιόν αρκεί να μη χαλάει γιατί μου χει καταστρέψει δύο ρούζ και δύο κραγιόν. κοιτάζω στο utube να πάρω ιδέες.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως δερματικά από το φαγητό έχουν σχεδόν όλα τα μωρά έτσι που στάζουν τα ζουμιά! Γι' αυτό ρώτησα για κάτι που να μην είναι πολύ σαβουροΰφασμα. Αλλά και το όλο βαμβακερό υποθέτω αποκλείεται να υπάρχει, εξάλλου ούτε τα ρούχα είναι όλα βαμβακερά, ειδικά στα κορίτσια. Ή στον καναπέ ή στο χαλί που κυλιέται όλη μέρα δεν είναι βαμβακερά. Μπορεί να βρω κάτι που να μην έχει πολύ ψηλό λαιμό κι έτσι να μην ακουμπάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Υποθέτω πως δερματικά από το φαγητό έχουν σχεδόν όλα τα μωρά έτσι που στάζουν τα ζουμιά! Γι' αυτό ρώτησα για κάτι που να μην είναι πολύ σαβουροΰφασμα. Αλλά και το όλο βαμβακερό υποθέτω αποκλείεται να υπάρχει, εξάλλου ούτε τα ρούχα είναι όλα βαμβακερά, ειδικά στα κορίτσια. Ή στον καναπέ ή στο χαλί που κυλιέται όλη μέρα δεν είναι βαμβακερά. Μπορεί να βρω κάτι που να μην έχει πολύ ψηλό λαιμό κι έτσι να μην ακουμπάει.

ίσως όχι όλα στον ίδιο βαθμό. αλλά εξαρτάται κ αν έχεις πχ κάποια κληρονομικότητα σε διάφορες δερματικές αντιδράσεις κ το φοβάσαι περισσότερο. έχοντας αγόρι δεν είχα παρατηρήσει ότι τα κοριτσίστικα δεν είναι όλα βαμβακερά, εκτός αν μιλάμε απλώς για σχέδια που δεν ακουμπούν το δέρμα. αυτ΄λα τα χαριτωμένα ολόσωμα ζωάκια με κουκούλα που απ έξω είναι φλις, δεν είναι οκ κ μέσα; 

Link to comment
Share on other sites

Τα βελουτε φορμακια (και ρούχα) ούτως ή άλλως δεν είναι βαμβακερά. 25% είναι πολυεστερ κ 75 βαμβάκι. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως είναι ακατάλληλα, απλά το λεω επειδή είπες για βαμβακερά. Όσο για τα κοριτσίστικα (όχι τα καθημερινά βέβαια) εχουν δαντέλες, τούλια, φοδρα τα φορέματα από μέσα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τις πρώτες απόκριες τον είχα ντύσει σούμο, ήταν 4-5 μηνών, του φορούσα από μέσα τα κανονικά του ρούχα και από πάνω έβαλα την στολή, ήταν μονοκόμματη, ωραία ήταν και εμάς μας βόλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παραγγείλεις από τα nextdirect κάποιο ολόσωμο φορμάκι που να μοιάζει με στολή όπως αυτό το τιγράκι

nextdirect.com/gr/en/style/st368423#918941  (πολυεστερικό - πιο πολύ σαν φόρμα εξόδου το βλέπω)

ή αυτό

nextdirect.com/gr/en/g69260s3#380059 (100% βαμβάκι)

 

ή την κάμπια

nextdirect.com/gr/en/style/st379675#929928  (100% βαμβάκι)

 

και να τα συνδυάσεις με αξεσουάρ όπως κορδέλα, ή facepainting υποαλλεργικό.

 

Εμείς ενός την είχαμε ντύσει ινδιάνα με στολή πάνω από τα ρούχα της και κορδέλα με φτερό. Πολύ της είχε αρέσει, λόγω χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποια αν υπάρχουν στολές στα mothercare, hondos, Zara και dp...am? Γιατί έχουμε κάτι αλλαγές από τη βάφτιση σε αυτά τα μαγαζιά και σκέφτηκα μήπως να τις αξιοποιήσουμε έτσι.

 

Πήγαμε σήμερα στο perfect toys που είχα δει από το ίντερνετ ότι έχει στολές, είχε μερικές ωραίες αλλά όλες ήταν 100% πολυεστερ.Στην αρχή σκέφτηκα ότι δεν είναι καλό.Και μετά στο αυτοκίνητο που κρατούσα το μπουφάν της είδα την ετικετα κι έλεγε κι αυτό 100% πολυεστερ! Απο κανονικό μαγαζί, ορκεστρα. Οπότε μάλλον δεν είναι και τόσο φοβερό το πολυεστερ, μπερδεύτηκα!

 

Vtgian ευχαριστω.Η κάμπια μ'αρεσει πολύ αλλά όχι για απόκριες, για κανονικό φορμακι! Τέλειο είναι! Κρίμα που δεν χρειάζεται φορμακια αυτή την περίοδο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ξέρει κάποια αν υπάρχουν στολές στα mothercare, hondos, Zara και dp...am? Γιατί έχουμε κάτι αλλαγές από τη βάφτιση σε αυτά τα μαγαζιά και σκέφτηκα μήπως να τις αξιοποιήσουμε έτσι.

 

Πήγαμε σήμερα στο perfect toys που είχα δει από το ίντερνετ ότι έχει στολές, είχε μερικές ωραίες αλλά όλες ήταν 100% πολυεστερ.Στην αρχή σκέφτηκα ότι δεν είναι καλό.Και μετά στο αυτοκίνητο που κρατούσα το μπουφάν της είδα την ετικετα κι έλεγε κι αυτό 100% πολυεστερ! Απο κανονικό μαγαζί, ορκεστρα. Οπότε μάλλον δεν είναι και τόσο φοβερό το πολυεστερ, μπερδεύτηκα!

 

Vtgian ευχαριστω.Η κάμπια μ'αρεσει πολύ αλλά όχι για απόκριες, για κανονικό φορμακι! Τέλειο είναι! Κρίμα που δεν χρειάζεται φορμακια αυτή την περίοδο!

Από ότι θυμάμαι, έχουν! 

Link to comment
Share on other sites

Τα h&m και τα zara ίσως έχουν στολές και ίσως σε έκπτωση γιατί τα θεωρούν κομμάτια εκτός σεζόν που τους έχουν ξεμείνει από το haloween. Έτσι είχαμε πάρει εμείς τη στολή της wonderwoman πέρυσι. Με μια γρήγορη ματιά στο h&m στο νούμερό σας έχει τιγράκι ολόσωμο, με κουκούλα και αυτιά και ουρά, ψάξτο σαν Fleece fancy dress costume. Έχει και αστροναύτη, αρνάκι και ένα ακόμα ζωάκι.

 

Αν δεν έχετε ιδιαίτερη ευαισθησία στο δέρμα, δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλει κάτι πολυεστερικό για κάποιες ώρες. Δεν είναι και νεογέννητο :)

 

Τα nextdirect έχουν καταπληκτικά φορμάκια και πάρα πολύ καλής ποιότητας να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν την ήξερα τη μάρκα. Ναι κι εγώ όταν είδα ότι το μπουφάν είναι όλο πολυεστερ (και μάλλον όλα τα μπουφάν) και ακουμπούν έτσι κι αλλιώς στο λαιμό, σκέφτηκα ότι μάλλον δεν είναι και τόσο κακό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν την ήξερα τη μάρκα. Ναι κι εγώ όταν είδα ότι το μπουφάν είναι όλο πολυεστερ (και μάλλον όλα τα μπουφάν) και ακουμπούν έτσι κι αλλιώς στο λαιμό, σκέφτηκα ότι μάλλον δεν είναι και τόσο κακό.

Υποθέτω εξαρτάται κι από την ποιότητα της βαφής κ γενικά την κατασκευή, πχ κ στη λαϊκή βρίσκεις μπουφάν, δεν παίρνεις για το μωρό σου όμως. κ στολή εγώ από παιχνιδάδικο δεν θα έπαιρνα, θα έψαχνα κάτι από μάρκα με ρουχα. ετσι για να ειμαι ησυχη. βεβαια τα θεωρω κ λιγο πεταμένα λεφτα γοα ηλικιες που δεν ξερουν τι ει αι κ δεν μπορουν να διαλέξουν κ μονα τους!

On 25 Ιανουαρίου 2020 at 9:04 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Γιατι δεν πάτε σε πάρτυ μασκέ και καρναβάλια??? Αυτά είναι χαρά για τα παιδιά, το διασκεδάζουν πολυ..

Πέρσι πήγαμε για αετό κ πικ-νικ με μεγαλη παρεα κ του αρεσε πολυ γιατι ημασταν εξω. το καρναβάλι μας εδω κατα κοινή ομολογία αξιοπρεπές για μικρό επαρχιακό μέρος αλλά εγώ μια φορά πήγα από περιέργεια, βαρέθηκα να περιμένω γιατί αργησε, ήθελαν να συμπέσει με την άφιξη του καραβιού για να δέσει πανηγυρικά στο λιμάνι, κουραστηκα, στριμώχτηκαν κ δεν εβλεπα, δεν ξερω αν έχω γεράσει ή είμαι μίζερη σ αυτά, δεν ξαναπήγα. Κάνουν όμως κυνήγι θησαυρού που θα πηγαίνουμε σίγουρα όταν έρθει η ηλικία κ γενικά θα δω τι άλλο παιδικό γίνεται που να μπορούμε να πάμε. κατασκευές σχετικές θα κανρι με την κοπέλα σίγουρα γιατί είναι πολύ καλή στις χειροτεχνίες. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ξέρει κάποια αν υπάρχουν στολές στα mothercare, hondos, Zara και dp...am? Γιατί έχουμε κάτι αλλαγές από τη βάφτιση σε αυτά τα μαγαζιά και σκέφτηκα μήπως να τις αξιοποιήσουμε έτσι.

 

Πήγαμε σήμερα στο perfect toys που είχα δει από το ίντερνετ ότι έχει στολές, είχε μερικές ωραίες αλλά όλες ήταν 100% πολυεστερ.Στην αρχή σκέφτηκα ότι δεν είναι καλό.Και μετά στο αυτοκίνητο που κρατούσα το μπουφάν της είδα την ετικετα κι έλεγε κι αυτό 100% πολυεστερ! Απο κανονικό μαγαζί, ορκεστρα. Οπότε μάλλον δεν είναι και τόσο φοβερό το πολυεστερ, μπερδεύτηκα!

 

Vtgian ευχαριστω.Η κάμπια μ'αρεσει πολύ αλλά όχι για απόκριες, για κανονικό φορμακι! Τέλειο είναι! Κρίμα που δεν χρειάζεται φορμακια αυτή την περίοδο!

Hnm,elc (του mothercare), prenatal σιγουρα. Τα δυο τελευταια εχουν καλη ποιοτητα. Τα hnm σιγουρα ειναι χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

@little lamb εμείς την ντύσαμε κουνέλι πέρυσι. Ηταν φόρμα με καλυμμένο και το κεφαλάκι, μόνο το προσωπάκι έμενε ακάλυπτο. Από μαγαζί με εποχιακά την πήραμε, την έπλυνα στα ευαίσθητα πριν τη βάλει (οι οδηγίες έγραφαν για στεγνό καθάρισμα - τίποτα δεν έπαθε) και δεν είχαμε κανένα θέμα. Ήταν βέβαια πολύ ζεστή οποτε στα παιδικά πάρτυ που πήγαμε τη φόρεσε για λίγο έτσι για την πλάκα και μετά έμεινε με τα ρουχαλάκια της. 

Link to comment
Share on other sites

Θα γελάσετε: μόλις μπήκα στο σάιτ του elc να δω (που υποτίθεται θα είναι καλύτερες κλπ) κι έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες με το perfect toys!! Είμαι σίγουρη γιατί λέει τη μάρκα (clown republic). Η πλάκα είναι ότι ενώ στη συσκευασία γράφει 100% πολυεστερ (το είδα στο perfect toys), στη σελίδα του elc δεν το ονομάζει, λέει απλώς "υψηλής ποιότητας υλικά"!

Κι ο Μουστάκας έχει τις ίδιες βλέπω τώρα.Μαλλον κυκλοφορούν οι ίδιες παντού και τζάμπα το ψάξιμο!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι περισσότερες στολές που θα βρεις έστω και αν δεν είναι όλες 100%πολυεστερ θα είναι 80% μην το πολύ ψάχνεις έτσι κι αλλιώς από κάτω θα φοράει φορμακια,δεν θα φοράει και τη στολή όλη μέρα και από ότι είδα τώρα δεν μιλάμε για νεογέννητο και εμένα ο γιος μου της απόκριες 9 μηνών θα είναι θα του φοραγα πάνω από το φορμακι στολή και ας ήταν και 100%πολυεστερ 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην κόρη μου 3 μηνών της είχα φορέσει στολή Κοκκινοσκουφίτσα που μας είχαν φέρει δώρο, την έπλυνα κ την έβαλα πάνω από ολόσωμο φορμακι. Την επόμενη χρονια 14 μηνών τζάμπο, δεν έπαθε απολύτως τίποτα αφού από κάτω φόραγε κανονικά ρούχα. Δεν ξέρω αν έχει ευαισθησίες το παιδάκι σου αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολή τόσο ψάξιμο, δε θα το βάλει κ κατασαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...