Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκριάτικη στολή για βρέφος


Recommended Posts

Δεν το ψάχνω πολύ, απλώς αρχικά αναωτηθηκα αν υπάρχει κάτι καλύτερο ή αν χρειάζεται κάτι καλύτερο αλλά τελικά βλέπω ότι είναι παντού τα ίδια. Και τώρα μου έκανε εντύπωση και το στερεοτυπο που έχουμε με τα "καλά μαγαζιά": νομίζει κανείς ότι πήρε κάτι καλό επειδή είναι από καλό μαγαζί κ τελικά είναι το ίδιο παντού!

 

Η μικρή έχει μια δερματιτιδα αλλά όπως λέτε εκτός από το λαιμό δεν θα την ακουμπάει αλλού οπότε οκ. Μάλιστα έχουμε και εσώρουχο με γιακαδακι που μπορούμε να το βγάλουμε έξω από τη στολή ώστε να μην την ακουμπάει ούτε στο λαιμό, οπότε να είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Υποθέτω εξαρτάται κι από την ποιότητα της βαφής κ γενικά την κατασκευή, πχ κ στη λαϊκή βρίσκεις μπουφάν, δεν παίρνεις για το μωρό σου όμως. κ στολή εγώ από παιχνιδάδικο δεν θα έπαιρνα, θα έψαχνα κάτι από μάρκα με ρουχα. ετσι για να ειμαι ησυχη. βεβαια τα θεωρω κ λιγο πεταμένα λεφτα γοα ηλικιες που δεν ξερουν τι ει αι κ δεν μπορουν να διαλέξουν κ μονα τους!

Πέρσι πήγαμε για αετό κ πικ-νικ με μεγαλη παρεα κ του αρεσε πολυ γιατι ημασταν εξω. το καρναβάλι μας εδω κατα κοινή ομολογία αξιοπρεπές για μικρό επαρχιακό μέρος αλλά εγώ μια φορά πήγα από περιέργεια, βαρέθηκα να περιμένω γιατί αργησε, ήθελαν να συμπέσει με την άφιξη του καραβιού για να δέσει πανηγυρικά στο λιμάνι, κουραστηκα, στριμώχτηκαν κ δεν εβλεπα, δεν ξερω αν έχω γεράσει ή είμαι μίζερη σ αυτά, δεν ξαναπήγα. Κάνουν όμως κυνήγι θησαυρού που θα πηγαίνουμε σίγουρα όταν έρθει η ηλικία κ γενικά θα δω τι άλλο παιδικό γίνεται που να μπορούμε να πάμε. κατασκευές σχετικές θα κανρι με την κοπέλα σίγουρα γιατί είναι πολύ καλή στις χειροτεχνίες. 

Καλέ που είστε να ρθουμε? 

Εσπερο, πριν κάνω παιδιά τα μισούσα τα καρναβάλια.. Αφότου γέννησα τα έχω δει με άλλο μάτι εντελώς. Εγώ πάντως φέτος θα ντυθώ. :D

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2020 at 9:04 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Εγώ τωρα παρήγγειλα από ίντερνετ για face painting

Καλημέρα!

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για face painting.

 

Είχα αγοράσει και χρησιμοποιήσει στην μεγάλη μας κόρη (4ετών) μια παιδική παλέτα (όχι όμως από εταιρεία με face painting αποκλειστικά, εκ των υστέρων σκεπτόμενη ήταν λάθος αγορά). Όμως ενώ την πρώτη φορά δε φάνηκε να την ενοχλεί κάτι (είχα χρησιμοποιήσει τα χρώματα αδιάλυτα - χωρίς να βρέχω το πινέλο σε νερό). Τη δεύτερη φορά όταν ξεκίνησα να την βάφω (χρησιμοποίησα νερό αυτή την φορά, δηλαδή βουτούσα το πινέλο-μήπως αυτό ήταν λάθος;) τα ματάκια της άρχισαν να δρακρύζουν και δεν συνέχισα εννοείται, ούτε την ξαναχρησιμοποίησα. Το παιδί όμως είχε χαρεί πολύ την πρώτη φορα (την είχα βάψει τιγράκι) και θέλει να την ξανά ζωγραφίσω.

 

Εάν έχετε δοκιμάσει face painting σε παιδιά και έχετε υπόψη σας κάποια εταιρεία με ποιοτικά χρώματα κατάλληλα για το ευαίσθητο παιδικό προσωπάκι, θα με ενδιέφερε να την μάθω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Καλημέρα!

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για face painting.

 

Είχα αγοράσει και χρησιμοποιήσει στην μεγάλη μας κόρη (4ετών) μια παιδική παλέτα (όχι όμως από εταιρεία με face painting αποκλειστικά, εκ των υστέρων σκεπτόμενη ήταν λάθος αγορά). Όμως ενώ την πρώτη φορά δε φάνηκε να την ενοχλεί κάτι (είχα χρησιμοποιήσει τα χρώματα αδιάλυτα - χωρίς να βρέχω το πινέλο σε νερό). Τη δεύτερη φορά όταν ξεκίνησα να την βάφω (χρησιμοποίησα νερό αυτή την φορά, δηλαδή βουτούσα το πινέλο-μήπως αυτό ήταν λάθος;) τα ματάκια της άρχισαν να δρακρύζουν και δεν συνέχισα εννοείται, ούτε την ξαναχρησιμοποίησα. Το παιδί όμως είχε χαρεί πολύ την πρώτη φορα (την είχα βάψει τιγράκι) και θέλει να την ξανά ζωγραφίσω.

 

Εάν έχετε δοκιμάσει face painting σε παιδιά και έχετε υπόψη σας κάποια εταιρεία με ποιοτικά χρώματα κατάλληλα για το ευαίσθητο παιδικό προσωπάκι, θα με ενδιέφερε να την μάθω.

Ευχαριστώ!

Ποιοτικά και εταιρείες εγώ δυστυχώς δεν ξέρω. Κι εγώ στη τύχη τώρα τα παρήγγειλα από σκρουτζ θα σου το βγάλει πάνω πάνω.. Δοκιμαστικά και βλέπουμε. Μια φορά όμως που την έβαψαν στο δρόμο γέμισε κάτι σπυράκια στο μάγουλο αλλά έφυγαν μόλις πλυθηκε.θεκει προσοχή είναι η αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Καλημέρα!

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για face painting.

 

Είχα αγοράσει και χρησιμοποιήσει στην μεγάλη μας κόρη (4ετών) μια παιδική παλέτα (όχι όμως από εταιρεία με face painting αποκλειστικά, εκ των υστέρων σκεπτόμενη ήταν λάθος αγορά). Όμως ενώ την πρώτη φορά δε φάνηκε να την ενοχλεί κάτι (είχα χρησιμοποιήσει τα χρώματα αδιάλυτα - χωρίς να βρέχω το πινέλο σε νερό). Τη δεύτερη φορά όταν ξεκίνησα να την βάφω (χρησιμοποίησα νερό αυτή την φορά, δηλαδή βουτούσα το πινέλο-μήπως αυτό ήταν λάθος;) τα ματάκια της άρχισαν να δρακρύζουν και δεν συνέχισα εννοείται, ούτε την ξαναχρησιμοποίησα. Το παιδί όμως είχε χαρεί πολύ την πρώτη φορα (την είχα βάψει τιγράκι) και θέλει να την ξανά ζωγραφίσω.

 

Εάν έχετε δοκιμάσει face painting σε παιδιά και έχετε υπόψη σας κάποια εταιρεία με ποιοτικά χρώματα κατάλληλα για το ευαίσθητο παιδικό προσωπάκι, θα με ενδιέφερε να την μάθω.

Ευχαριστώ!

Υπάρχει η εταιρία Snazaroo, είναι αγγλική, γράφουν ότι είναι κατάλληλη για παιδικά ευαίσθητα δέρματα, χωρίς άρωμα, cruelty free. Χρησιμοποιείται με νερό και αφαιρείται πολύ εύκολα. Εγώ τα χρησιμοποιούσα πολύ πέρυσι, τόσο για μικρά σχέδια όσο και για full face, δεν την ενοχλησαν την κόρη ποτέ και είναι λίγο ευαισθητούλα. Την εταιρία τη βρίσκεις είτε σε μικρές παλετίτσες (τριών χρωμάτων) μαζί με οδηγό για σχέδιο, είτε σε μεγαλύτερες παλέτες. Τα έχει σίγουρα το Πλαίσιο και το Art & Hobby. 

Αυτοί που ασχολούνται επαγγελματικά χρησιμοποιουν χρώματα της Kryolan. Έχω και τέτοιο, είναι πιο κρεμώδες, πάλι δουλεύεται με λίγο νερό. Tα snazaroo τα βρίσκω πιο εύκολα για ερασιτέχνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
On 29/1/2020 at 12:15 ΜΜ, vtgian είπε:

Υπάρχει η εταιρία Snazaroo, είναι αγγλική, γράφουν ότι είναι κατάλληλη για παιδικά ευαίσθητα δέρματα, χωρίς άρωμα, cruelty free. Χρησιμοποιείται με νερό και αφαιρείται πολύ εύκολα. Εγώ τα χρησιμοποιούσα πολύ πέρυσι, τόσο για μικρά σχέδια όσο και για full face, δεν την ενοχλησαν την κόρη ποτέ και είναι λίγο ευαισθητούλα. Την εταιρία τη βρίσκεις είτε σε μικρές παλετίτσες (τριών χρωμάτων) μαζί με οδηγό για σχέδιο, είτε σε μεγαλύτερες παλέτες. Τα έχει σίγουρα το Πλαίσιο και το Art & Hobby. 

Αυτοί που ασχολούνται επαγγελματικά χρησιμοποιουν χρώματα της Kryolan. Έχω και τέτοιο, είναι πιο κρεμώδες, πάλι δουλεύεται με λίγο νερό. Tα snazaroo τα βρίσκω πιο εύκολα για ερασιτέχνη

Τα αγοράσαμε πέρυσι (την παλέτα unisex 8 χρωμάτων) αλλά τα χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα τότε. Τα χρησιμοποιήσαμε πάλι εφέτος τώρα τις απόκριες. Στην μεγάλη 5 και στην μικρή περίπου 2½ (ωστόσο στη συσκευασία γράφει άνω των 3). Η μεγάλη έχει την τάση ότι πλησιάζει στα ματάκια της πχ αντηλιακό/κρέμα να τρέχουν λίγο δακράκια. Και πάλι λοιπόν λίγο δάκρυσαν τα ματάκια της. Πολύ λίγο όμως. Στη μικρή καθόλου. Τα χρώματα απλώθηκαν πολύ άνετα (βουτάς το πινελάκι σε λίγο νερό και χρησιμοποιείς όπως τις νερομπογιές) και αφαιρέθηκαν επίσης άνετα με μωρομάντηλο και νερό-σαπούνι. Δεν άφησαν καθόλου ερεθισμό. Την κατατάσσω στις καλές-ποιοτικές αγορές. Ευχαριστώ @vtgian!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Τα αγοράσαμε πέρυσι (την παλέτα unisex 8 χρωμάτων) αλλά τα χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα τότε. Τα χρησιμοποιήσαμε πάλι εφέτος τώρα τις απόκριες. Στην μεγάλη 5 και στην μικρή περίπου 2½ (ωστόσο στη συσκευασία γράφει άνω των 3). Η μεγάλη έχει την τάση ότι πλησιάζει στα ματάκια της πχ αντηλιακό/κρέμα να τρέχουν λίγο δακράκια. Και πάλι λοιπόν λίγο δάκρυσαν τα ματάκια της. Πολύ λίγο όμως. Στη μικρή καθόλου. Τα χρώματα απλώθηκαν πολύ άνετα (βουτάς το πινελάκι σε λίγο νερό και χρησιμοποιείς όπως τις νερομπογιές) και αφαιρέθηκαν επίσης άνετα με μωρομάντηλο και νερό-σαπούνι. Δεν άφησαν καθόλου ερεθισμό. Την κατατάσσω στις καλές-ποιοτικές αγορές. Ευχαριστώ @vtgian!

 

Χαίρομαι που σου άρεσαν! Εμείς έχουμε πια όλα τα χρώματα, της αρέσουν πολύ της κόρης μου, τα χρησιμοποιούμε όλο το χρόνο, εγώ τα προτείνω και για μικρά δωράκια, όταν πχ πάμε επίσκεψη (τα παλιά τα χρόνια :)).

Επίσης, επειδή πλέον δε βάφομαι, χρησιμοποίησα κάποια πιο ιδιαίτερα πινέλα μακιγιάζ για πιο περίπλοκα σχέδια (πχ πινέλο για eyeliner, για σχηματισμό φρυδιών) και με βόλεψαν πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...