Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο


Recommended Posts

Just now, elenip είπε:

 

Μην νευριάζεις, θα σου πουν να πας να ρωτήσεις εσύ η ίδια, τι τα περιμένεις όλα έτοιμα στο πιάτο? και άμα το σχολείο έχει 400 παιδιά θα πάνε 400 γονείς ΕΝΑΣ - ΕΝΑΣ να ρωτάνε!

 

 

Μα θα ρωτήσω. Περιμένω λίγο να δω αν υπάρξει ενημέρωση για να μην μου πουν ότι βιάζομαι και μετά θα στείλω ένα αναλυτικότατο email με όλα τα θέματα... Αν θέλουν ας μου απαντήσουν γραπτώς ή ας κανονίσουν συνάντηση για πάρτη μου... τι να πω...

 

 

 

Just now, MagdaP είπε:

Ή μπορεί να προσπαθούν να εξυπηρετήσουν τους γονείς (τουλάχιστον την πλειοψηφία των γονιών). Γιατί πίστεψέ με η πλειοψηφία είναι οι γονείς που διαμαρτύρονται και όχι 5-10.

 

Το θέμα είναι τι λέει ο νόμος. Όχι να εξυπηρετούν την πλειοψηφία κατά παρέκκλιση του νόμου...

Και ξέρετε αν γίνει μία στραβή για το οτιδήποτε, εγώ και ο κάθε γονιός θα πάμε με τον νόμο... Αυτούς τους νόμους που επικαλούνται οι εκπαιδευτικοί όταν σου λένε τι δεν μπορούν να κάνουν...

 

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν το λέω για εσάς. Μην ταυτίζεστε με τους εκπαιδευτικούς για τους οποίους μιλάω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, erin0000 said:

 

 

Μα θα ρωτήσω. Περιμένω λίγο να δω αν υπάρξει ενημέρωση για να μην μου πουν ότι βιάζομαι και μετά θα στείλω ένα αναλυτικότατο email με όλα τα θέματα... Αν θέλουν ας μου απαντήσουν γραπτώς ή ας κανονίσουν συνάντηση για πάρτη μου... τι να πω...

 

 

 

 

Το θέμα είναι τι λέει ο νόμος. Όχι να εξυπηρετούν την πλειοψηφία κατά παρέκκλιση του νόμου...

Και ξέρετε αν γίνει μία στραβή για το οτιδήποτε, εγώ και ο κάθε γονιός θα πάμε με τον νόμο... Αυτούς τους νόμους που επικαλούνται οι εκπαιδευτικοί όταν σου λένε τι δεν μπορούν να κάνουν...

 

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν το λέω για εσάς. Μην ταυτίζεστε με τους εκπαιδευτικούς για τους οποίους μιλάω.

 

Εγώ ξέρω ότι ταυτιζόμαστε με αυτό που βρίσκουμε κοινά σημεία επαφής. Φιλικά το λέω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

 

Μα θα ρωτήσω. Περιμένω λίγο να δω αν υπάρξει ενημέρωση για να μην μου πουν ότι βιάζομαι και μετά θα στείλω ένα αναλυτικότατο email με όλα τα θέματα... Αν θέλουν ας μου απαντήσουν γραπτώς ή ας κανονίσουν συνάντηση για πάρτη μου... τι να πω...

 

 

 

 

Το θέμα είναι τι λέει ο νόμος. Όχι να εξυπηρετούν την πλειοψηφία κατά παρέκκλιση του νόμου...

Και ξέρετε αν γίνει μία στραβή για το οτιδήποτε, εγώ και ο κάθε γονιός θα πάμε με τον νόμο... Αυτούς τους νόμους που επικαλούνται οι εκπαιδευτικοί όταν σου λένε τι δεν μπορούν να κάνουν...

 

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν το λέω για εσάς. Μην ταυτίζεστε με τους εκπαιδευτικούς για τους οποίους μιλάω.

Αυτά τα θέματα τα κανονιζει ο διευθυντής. Δεν θυμάμαι πάντως σε κανένα σχολείο να ζητούσαν το γνήσιο της υπογραφής. Φαντάζομαι για να μην τρέχουν τους γονείς. Προσπαθώντας δηλαδή να εξυπηρετήσουν γιατι έτσι κι αλλιώς δεν τους επιβαρύνει σε καρι. Αλλά από όσα διαβάζω μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτούν...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι δ θυμαμαι αν πηγαμε μονοήμερη θασο κ α γυμνασίου η Β κ γ. Πάντως αθηνα θυμαμαι ήταν γ. Οποτε απόλυτα λογικό να έχουμε 2ωρες στο Θησείο, που να προλάβεις να πας, κ απλα πηγαμε σε διαφορετική καφετερια

Επειδη κ εγω θυμαμαι πολύ καλά πως ήμουν σαν μαθήτρια, δ θα ηθελα να έχω την ευθύνη να συνοδεύσω εκδρομη σαν καθηγητρια

Σε περιβαλλοντικες ομάδες που ηταν πχ 10-15ατομα η εκδρομή ήταν πολύ πιο ελεγχομενα

Απλα προσπαθώ να σκεφτώ κάποια πράγματα όπως τα σκεφτομουν σαν παιδι, κ προσαρμοσμενα στις συνθήκες σήμερα.για παράδειγμα τα περισσοτερα γυμνασιοπαιδα που ξερω εχουν κιν, συνηθως κ στο σχολειο, οποτε μπορει να ενημερώσει θα σχολάσω νωρίτερα, η με το που γυρίσει σπίτι να πάρει ένα τηλ τον γονιό στην δουλειά, είχαμε κενό γύρισα σπιτι

Αν υπάρχει κάποια διάταξη που λεει οτι θα έπρεπε να ενημερώνουν από το σχολείο, η να υπογράψω ότι μπορεί το παιδί μου να φεύγει μόνο του, ναι θα ήθελα όμως να είναι τυπικοι

Απο οσο θυμαμαι στις ημερήσιες το φαγητο ήταν έξτρα, πχ για αθηνα είχαμε αναλυτικό πρόγραμμα τι θα κάνουμε κ ειχε ελεύθερη ώρα, ακομη κ αν δ ειχαμε πρόγραμμα για την ημερήσια ξέραμε τι ώρα θα ξεκινησουμε/επιστρέψουμε, που κ τι θα παμε να δούμε, οποτε τα λέγαμε προφορικά στους γονεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Αυτά τα θέματα τα κανονιζει ο διευθυντής. Δεν θυμάμαι πάντως σε κανένα σχολείο να ζητούσαν το γνήσιο της υπογραφής. Φαντάζομαι για να μην τρέχουν τους γονείς. Προσπαθώντας δηλαδή να εξυπηρετήσουν γιατι έτσι κι αλλιώς δεν τους επιβαρύνει σε καρι. Αλλά από όσα διαβάζω μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτούν...

 

Δεν χρειάζεται να το ξανασκεφτούν γιατί αν δουν τις υποχρεώσεις που δεν τηρούν οι ίδιοι, δεν θα είναι για το συμφέρον τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

 

Εγώ ξέρω ότι ταυτιζόμαστε με αυτό που βρίσκουμε κοινά σημεία επαφής. Φιλικά το λέω!

Ξέρω σε μένα πάει. Έτσι κι αλλιώς μου έκανες και προσωπική επίθεση άλλα δε με νοιάζει. Δεν έχω να αποδείξω τίποτα εδώ και σε κανέναν. Είμαι πολλά χρόνια στο χώρο και έχω πλήρη αποδοχή τόσο από μαθητές όσο και από τους γονείς τους. Αυτό για μένα είναι το σημαντικό!!! Η άποψή σου ποσώς με ενδιαφέρει αφού ούτε καν με ξέρεις. Φιλικά το λέω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Και ξέρετε αν γίνει μία στραβή για το οτιδήποτε, εγώ και ο κάθε γονιός θα πάμε με τον νόμο... Αυτούς τους νόμους που επικαλούνται οι εκπαιδευτικοί όταν σου λένε τι δεν μπορούν να κάνουν...

Και καλά θα κάνετε να πάτε. Αλλά πραγματικά λες να μην το ξέρουν αυτό οι εκπαιδευτικοί; Δηλαδή σοβαρά τωρα, ξεκινάει κάποιος να βάλει μια ολοκληρη τάξη σε 3-4 πούλμαν και λέει "τι ωραία σήμερα θα περάσουμε χαλαρά, θα αράξουμε σε μια καφετέρια και θα κάνουμε τα ψώνια μας και ποιος χέστηκε για τα κωλόπαιδα"; Για τις πολυήμερες να ξέρετε ότι όλα κανονίζονται δημοσίως και αναρτώνται στο διαύγεια. Με ανοιχτή προκήρυξη για προσφορές πρακτορείων κ μετά ορίζεται επιτροπή που θα επιλέξει και οφείλει να αιτιολογήσει την επιλογή. 

Just now, erin0000 είπε:

Δεν ξέρω αρχίζω και νευριάζω. Δεν έχουμε καμία ενημέρωση αυτή τη στιγμή από το Γυμνάσιο. Καμία ανακοίνωση, καμία συνέλευση. Σύλλογος δεν ξέρω αν υπάρχει. Και ξαφνικά μας έχουν έρθει 3 εκδρομές μόνο για τον μήνα Οκτώβριο. Αν δεν μου έλεγες τώρα Έσπερος ότι είναι έξτρα το φαγητό δεν θα το ήξερα. Νόμιζα με την τιμή αυτή (που είναι αρκετά μεγάλη) θα τα ταίσουν κιόλας. Δεν ξέρω καν αν θα πάνε σε κάποιο μουσείο ή όχι. Ξέρω μόνο τον προορισμό και το κόστος... Έλεος δηλαδή...

Εκδρομές ή εκπαιδευτικές επισκέψεις ή περίπατοι που απλώς περιλαμβάνουν μεταφορικό μέσο; Γιατί οι προϋποθέσεις είναι διαφορετικές για όλα αυτά. 

 

ΣΤο δημοτικό που απ' όσο ξέρω απαιτείται εγκριτικό σημείωμα και για τον περίπατο, ζητούσαν ποτέγνήσιο της υπογραφής; Ή εκεί δεν υπήρχε θέμα γιατί ο δάσκαλος ήταν ένας, και αναπτυσσόταν πιο εύκολα σχέση εμπιστοσύνης; 

 

Το ότι δεν έχει γίνει ενημέρωση είναι ευθύνη του σχολείου. Για τον σύλλογο γονέων όχι, απ' όσο γνωρίζω. 

 

Τώρα για το φαγητό στις εκδρομές τι να πω... δεν θα  μου περνούσε από το μυαλό ποτέ οτι ο γονιός θα υπέθετε ότι έχει κανονιστεί και φαγητό. Αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Ξέρω σε μένα πάει. Έτσι κι αλλιώς μου έκανες και προσωπική επίθεση άλλα δε με νοιάζει. Δεν έχω να αποδείξω τίποτα εδώ και σε κανέναν. Είμαι πολλά χρόνια στο χώρο και έχω πλήρη αποδοχή τόσο από μαθητές όσο και από τους γονείς τους. Αυτό για μένα είναι το σημαντικό!!! Η άποψή σου ποσώς με ενδιαφέρει αφού ούτε καν με ξέρεις. Φιλικά το λέω!

 

Μπορείς να μου πεις ποια είναι η προσωπική επίθεση??? εσύ τα έχεις βάλει μαζί μου ότι έχω κάτι με τους εκπαιδευτικούς σώνει και ντε! Προσωπικώς δεν με ενδιαφέρει να αποδείξει κάποιος κάτι, πόσο μάλλον ένας άγνωστος στο ιντερνετ.

Γράφεις ότι απαγορεύεται να πουν οι εκπαιδευτικοί ότι θα κάνουν απεργία, το παίρνεις πίσω (καθότι δεν ισχύει). Λέμε ότι το σχολείο βάσει Νόμου δεν μπορεί να αφήνει τα παιδιά να φεύγουν έτσι ανεξέλεγκτα αν υπάρχει κάποιο κενό έκτακτο, μας λες να σταματήσουμε να νταντεύουμε τα παιδιά μας. Λέμε ότι μας κάνει εντύπωση που το σχολείο ποτέ δεν έχει δώσει πρόγραμμα εκδρομής κλπ σε γονείς, μας λές να παμε να το ζητήσουμε από μόνοι μας.

Το φόρουμ δεν είναι social media να κάνουμε κριτική στους άλλους ξέρεις, είναι ενημερωτικό και εγώ προσωπικά ότι γράφω το γράφω είτε γιατί καταθέτω μία προσωπική εμπειρία είτε γιατί το ξέρω είτε γιατί έχω μάθει κάποια πληροφορία και την μοιράζομαι.

Και εφόσον δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω μπορείς να με βάλεις σε ignore list ή να μην μου απαντάς. Είναι πολύ απλό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Ή μπορεί να προσπαθούν να εξυπηρετήσουν τους γονείς (τουλάχιστον την πλειοψηφία των γονιών). Γιατί πίστεψέ με η πλειοψηφία είναι οι γονείς που διαμαρτύρονται και όχι 5-10.

Η αλήθεια είναι οτι εγώ δεν έχω εικόνα από διαμαρτυρίες τέτοιες. για μετακινήσεις δλδ. για βαθμούς κ τέτοια σίγουρα. για τις εκδρομές μάλλον μια λογική πέρα βρέχει έχω δει και πολύ μεγάλη χαλαρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Και καλά θα κάνετε να πάτε. Αλλά πραγματικά λες να μην το ξέρουν αυτό οι εκπαιδευτικοί; Δηλαδή σοβαρά τωρα, ξεκινάει κάποιος να βάλει μια ολοκληρη τάξη σε 3-4 πούλμαν και λέει "τι ωραία σήμερα θα περάσουμε χαλαρά, θα αράξουμε σε μια καφετέρια και θα κάνουμε τα ψώνια μας και ποιος χέστηκε για τα κωλόπαιδα"; Για τις πολυήμερες να ξέρετε ότι όλα κανονίζονται δημοσίως και αναρτώνται στο διαύγεια. Με ανοιχτή προκήρυξη για προσφορές πρακτορείων κ μετά ορίζεται επιτροπή που θα επιλέξει και οφείλει να αιτιολογήσει την επιλογή. 

Εκδρομές ή εκπαιδευτικές επισκέψεις ή περίπατοι που απλώς περιλαμβάνουν μεταφορικό μέσο; Γιατί οι προϋποθέσεις είναι διαφορετικές για όλα αυτά. 

 

ΣΤο δημοτικό που απ' όσο ξέρω απαιτείται εγκριτικό σημείωμα και για τον περίπατο, ζητούσαν ποτέγνήσιο της υπογραφής; Ή εκεί δεν υπήρχε θέμα γιατί ο δάσκαλος ήταν ένας, και αναπτυσσόταν πιο εύκολα σχέση εμπιστοσύνης;  

 

Το ότι δεν έχει γίνει ενημέρωση είναι ευθύνη του σχολείου. Για τον σύλλογο γονέων όχι, απ' όσο γνωρίζω. 

 

Τώρα για το φαγητό στις εκδρομές τι να πω... δεν θα  μου περνούσε από το μυαλό ποτέ οτι ο γονιός θα υπέθετε ότι έχει κανονιστεί και φαγητό. Αλήθεια. 

 

Είναι ανάλογα την περίπτωση Εσπερος, εμάς η ΣΤ Δημοτικού πάντα πηγαίνει μία μονοήμερη, φέτος πήγαν σε νησί, τους είχαν πει ένα συνολικό ποσό π.χ. 30 ευρώ που είχε μέσα και το λεωφορείο και το καράβι και το μεσημεριανό φαγητό, τους τα είχαν εξηγήσει αναλυτικά τι περιλαμβάνει σε ότι αφορά τα κόστη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

 

Είναι ανάλογα την περίπτωση Εσπερος, εμάς η ΣΤ Δημοτικού πάντα πηγαίνει μία μονοήμερη, φέτος πήγαν σε νησί, τους είχαν πει ένα συνολικό ποσό π.χ. 30 ευρώ που είχε μέσα και το λεωφορείο και το καράβι και το μεσημεριανό φαγητό, τους τα είχαν εξηγήσει αναλυτικά τι περιλαμβάνει σε ότι αφορά τα κόστη.

Με το σχολείο πήγαν εκδρομή ή μέσω του συλλόγου γονέων σε συνεργασία με το σχολείο; μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί μου ακούγεται τολμηρή τέτοια μετακίνηση για στ δημοτικού. σε άλλο νησί εμείς πηγαίνουμε τη Γ Γυμνασίου μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι οτι εγώ δεν έχω εικόνα από διαμαρτυρίες τέτοιες. για μετακινήσεις δλδ. για βαθμούς κ τέτοια σίγουρα. για τις εκδρομές μάλλον μια λογική πέρα βρέχει έχω δει και πολύ μεγάλη χαλαρότητα.

Διαμαρτυρίες αν τους πεις να πάνε στο ΚΕΠ κτλ. Εννοώ. Όταν έπρεπε να δικαιολογήσουν τις απουσίες συνεχώς δυσανασχετουσαν για το ότι έπρεπε να έρθουν οι ίδιοι να τις δικαιολογήσουν. Φαντάζομαι τι θα γινόταν αν κάθε τρεις και λίγο τους καλούσαν στ8 σχολείο για το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και καλά θα κάνετε να πάτε. Αλλά πραγματικά λες να μην το ξέρουν αυτό οι εκπαιδευτικοί; Δηλαδή σοβαρά τωρα, ξεκινάει κάποιος να βάλει μια ολοκληρη τάξη σε 3-4 πούλμαν και λέει "τι ωραία σήμερα θα περάσουμε χαλαρά, θα αράξουμε σε μια καφετέρια και θα κάνουμε τα ψώνια μας και ποιος χέστηκε για τα κωλόπαιδα"; Για τις πολυήμερες να ξέρετε ότι όλα κανονίζονται δημοσίως και αναρτώνται στο διαύγεια. Με ανοιχτή προκήρυξη για προσφορές πρακτορείων κ μετά ορίζεται επιτροπή που θα επιλέξει και οφείλει να αιτιολογήσει την επιλογή. 

Εκδρομές ή εκπαιδευτικές επισκέψεις ή περίπατοι που απλώς περιλαμβάνουν μεταφορικό μέσο; Γιατί οι προϋποθέσεις είναι διαφορετικές για όλα αυτά. 

 

ΣΤο δημοτικό που απ' όσο ξέρω απαιτείται εγκριτικό σημείωμα και για τον περίπατο, ζητούσαν ποτέγνήσιο της υπογραφής; Ή εκεί δεν υπήρχε θέμα γιατί ο δάσκαλος ήταν ένας, και αναπτυσσόταν πιο εύκολα σχέση εμπιστοσύνης; 

 

Το ότι δεν έχει γίνει ενημέρωση είναι ευθύνη του σχολείου. Για τον σύλλογο γονέων όχι, απ' όσο γνωρίζω. 

 

Τώρα για το φαγητό στις εκδρομές τι να πω... δεν θα  μου περνούσε από το μυαλό ποτέ οτι ο γονιός θα υπέθετε ότι έχει κανονιστεί και φαγητό. Αλήθεια. 

 

Με τα λεφτά που ζητήσανε και ποτό έπρεπε να βγάλουν... (αστειεύομαι)

 

Ενδιαφέρουσα η πληροφορία για τη Διαύγεια. Ευχαριστώ!

 

Στο Δημοτικό ο γονιός πηγαίνει κάθε μέρα το παιδί του εκεί, θα μπορούσε να αφήνει και ένα υπογεγραμμένο σημείωμα στον Διευθυντή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Με το σχολείο πήγαν εκδρομή ή μέσω του συλλόγου γονέων σε συνεργασία με το σχολείο; μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί μου ακούγεται τολμηρή τέτοια μετακίνηση για στ δημοτικού. σε άλλο νησί εμείς πηγαίνουμε τη Γ Γυμνασίου μόνο.

 

Με τον Σύλλογο πήγαν, δηλαδή ο Σύλλογος το διοργάνωσε, να υποθέσω ότι ο Διευθυντής απλώς έδωσε το οκ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Με τον Σύλλογο πήγαν, δηλαδή ο Σύλλογος το διοργάνωσε, να υποθέσω ότι ο Διευθυντής απλώς έδωσε το οκ?

 

 

Με τον Σύλλογο χωρίς γονείς; τα συνόδευε ο σύλλογος δηλαδή;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 said:

 

 

Με τον Σύλλογο χωρίς γονείς; τα συνόδευε ο σύλλογος δηλαδή;;

 

Αυτό δεν το ξέρω, επειδή μου έρχονται email από το Συλλογο για τα πεπραγμένα της χρονιάς, βάζουν πάντα και την εκδρομή της Στ', δεν ξέρω εάν υπήρχαν και γονείς ή ήταν μόνο μέλη του Συλλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Με τον Σύλλογο πήγαν, δηλαδή ο Σύλλογος το διοργάνωσε, να υποθέσω ότι ο Διευθυντής απλώς έδωσε το οκ?

ναι κάπως έτσι. διαφορετικό καθεστώς τελειως κ το σχολείο δν φερει ευθυνη. ειθισται να πηγαινει κ ο δασκαλος αλλα δεν εμπλέκονται οι εκπαιδευτικοι γενικα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , elenip είπε:

Καλέ η Νομοθεσία λέει το εξής:

 

4. Σε κάθε περίπτωση, εκτός του περιπάτου πεζή, είναι απαραίτητο ο γονέας/κηδεμόνας να καταθέτει στον Διευθυντή του σχολείου αυτοπροσώπως ή με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής του ενυπόγραφη υπεύθυνη δήλωση, με την οποία συναινεί ή όχι για τη συμμετοχή του παιδιού του στη σχεδιαζόμενη εκδρομή-μετακίνηση, αφού προηγουμένως ενημερωθεί εγγράφως για το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδρομής-μετακίνησης και συμφωνεί για την πιστή τήρησή του, καθώς και για τις υποχρεώσεις των μαθητών και μαθητριών.

 

Εχετε πάρει εσείς ποτέ αναλυτικά το πρόγραμμα μίας εκδρομής??? :confused: όχι θα το ζητήσω για πλάκα αύριο στον Διευθυντή να γελάσει κάθε πικραμένος!

Πάντως σε συνδυασμό με την κάτωθι παράγραφο του Νόμου, στην πρώτη μας μονοήμερη εκδρομή θα τα ζητήσω όλα αυτά από το σχολείο (ότι προβλέπει ο Νόμος δηλαδή) και να δω εάν στο ημερήσιο πλάνο θα μου έχουν και ευέλικτη ζώνη :)

 

10. Η τήρηση του προγράμματος της εκδρομής, καθώς και η ασφάλεια των μαθητών και μαθητριών σε όλη τη διάρκεια της μετακίνησης, από την αναχώρηση έως και την επιστροφή τους, αποτελεί ευθύνη του αρχηγού της εκδρομής και των συνοδών εκπαιδευτικών. Ο Διευθυντής του σχολείου, εφόσον η μετακίνηση γίνεται με τουριστικά λεωφορεία, απευθύνεται εγγράφως στη Διεύθυνση Τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας, ώστε να διενεργηθεί έλεγχος των οχημάτων (έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης, έγγραφα οδηγού κ.λπ.), λίγο πριν την αναχώρηση των εκδρομέων. Οι συνοδοί καθηγητές επιβλέπουν τα όρια ταχύτητας και, εφόσον κρίνουν σκόπιμο, απευθύνονται στις αστυνομικές διευθύνσεις του τόπου προορισμού, για επανάληψη των ελέγχων.

Μπορείς σε παρακαλώ να μας παραθέσεις τη νομοθεσία; γιατί εγώ σε μια πρόχειρη αναζήτηση για τις μετακινήσεις μαθητών δευτεροβάθμιας δε βρήκα τίποτα για ενημέρωση γονέων για το αναλυτικό πρόγραμμα ούτε για γνήσιο της υπογραφής. Ουτε καν να παραστούν αυτοπροσώπως. Το μόνο που λέει είναι ότι:

 

 Οι μαθητές υποβάλλουν στο διευθυντή του σχολείου, ενυπόγραφα σημειώματα των γονέων ή των κηδεμόνων τους, στα οποία αναγράφεται η έγκρισή τους για τη συμμετοχή του μαθητή στην εκδρομή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Μπορείς σε παρακαλώ να μας παραθέσεις τη νομοθεσία; γιατί εγώ σε μια πρόχειρη αναζήτηση για τις μετακινήσεις μαθητών δευτεροβάθμιας δε βρήκα τίποτα για ενημέρωση γονέων για το αναλυτικό πρόγραμμα ούτε για γνήσιο της υπογραφής. Ουτε καν να παραστούν αυτοπροσώπως. Το μόνο που λέει είναι ότι:

 

 Οι μαθητές υποβάλλουν στο διευθυντή του σχολείου, ενυπόγραφα σημειώματα των γονέων ή των κηδεμόνων τους, στα οποία αναγράφεται η έγκρισή τους για τη συμμετοχή του μαθητή στην εκδρομή. 

Λοιπόν βρήκα και κάτι άλλο που μάλλον αυτό ισχύει τώρα... Γιατί ως γνωστόν αυτά αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο.

 

Για την πραγματοποίηση ημερήσιας εκπαιδευτικής εκδρομής απαιτούνται :

1) Απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων που πρέπει να έχει ληφθεί δεκαπέντε ημέρες (15) πριν από την πραγματοποίησή της και στην οποία ορίζονται απαραίτητα :

α) Ο αρχηγός της εκδρομής που πρέπει να είναι μόνιμος εκπαιδευτικός.

β) Οι συνοδοί καθηγητές που πρέπει να είναι εκπαιδευτικοί Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, πλην των ωρομισθίων και σε αναλογία ένας (1) εκπαιδευτικός ανά τριάντα (30) μαθητές.

γ) Η ημερομηνία αναχώρησης και επιστροφής.

δ) Ο τόπος που θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή.

ε) Το πρόγραμμα της εκδρομής, ώστε να επιτυγχάνεται τόσο ο σκοπός της, που είναι κατά κύριο λόγο εκπαιδευτικός και μορφωτικός, όσο και η ασφαλής μετακίνηση των μαθητών.

2) Συμμετοχή στην εκδρομή των 3/4 των μαθητών της τάξης ή του σχολείου.

3) Υποβολή στο Διευθυντή του σχολείου υπεύθυνων δηλώσεων από τους κηδεμόνες των μαθητών, με τις οποίες εγκρίνουν τη συμμετοχή των παιδιών τους στην εκδρομή, αφού προηγουμένως έχουν ενημερωθεί εγγράφως για το πρόγραμμα της εκδρομής και τις υποχρεώσεις των μαθητών. Οι ενήλικοι μαθητές καταθέτουν οι ίδιοι την υπεύθυνη δήλωση.

4) Έγκριση από τη Διεύθυνση Δ. Ε. για τις εντός του νομού εκδρομές και την Περιφέρεια για τις εκτός. Για την σχετική έγκριση υποβάλλεται στην οικεία Διεύθυνση έγκαιρα αίτηση του Διευθυντή του σχολείου (βλ. συνημμένο έντυπο) και απόσπασμα πρακτικού, που να συμπεριλαμβάνει αναλυτικά τα σημεία 1,2 και 3.

5) Έγκριση μετακίνησης των εκπαιδευτικών από τη Διεύθυνση Δ. Ε.

 

Οπότε μάλλον για το πρόγραμμα ισχύει. Αλλά για γνήσιο υπογραφής ή να βρεθούν αυτοπροσώπως στο σχολείο οι κηδεμόνες δε λέει πουθενά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Δεν είμαι ούτε εκπαιδευτικός ούτε έχω έφηβο παιδί, αλλά ήθελα να σχολιάσω απλά κάτι που μου κάνει εντύπωση σε πολλά θέματα και στο φόρουμ και στις ομάδες του fb: το ότι πολλοί γονείς δεν θυμούνται τίποτα από όταν ήταν παιδιά. π.χ. αυτές οι εκδρομές που διοργάνωνε ο σύλλογος γονέων στα δημοτικά υπήρχαν και παλιά (τουλάχιστον στα χρόνια μου) και δεν ήταν ακριβώς εκδρομές του σχολείου. Κατ'αρχάς δεν γίνονταν σε μέρα μαθημάτων. Και όντως είχαν κανονισμένο φαγητό κλπ και θύμιζαν κάπως εκδρομή με πρακτορείο. Επίσης μπορούσε να κανονιστεί να συνοδεύουν και γονείς και να είναι παιδιά από όλες τις τάξεις (αν κανονιζόταν έτσι, όχι πάντα, πχ η συγκεκριμένη εκδρομή που λέτε εδώ ήταν μόνο για την έκτη και χωρίς γονείς).

Στις ολοήμερες εκδρομές του σχολείου ουδέποτε υπήρχε φαγητό και μου κάνει εντύπωση να υποθέσει ο γονιός ότι υπάρχει χωρίς ούτε να έχει ειπωθεί ούτε και να υπήρχε ποτέ (αν και συμφωνώ ότι θα ήταν ωραία ιδέα. Βέβαια σίγουρα θα έλεγαν κάποιοι γονείς ότι δεν θέλουν να πάνε εκεί που έχει κανονιστεί γιατί το έχουν χρεώσει ακριβά κλπ κλπ κ ότι δεν έπρεπε να κανονιστεί κ να είναι ο καθένας ελεύθερος να επιλέξει αν θα φάει ή όχι κλπ)

Άλλο: θυμάμαι στη Γ' γυμνασίου μας πήγαν Αίγινα και εκτός από μια επίσκεψη στον Άγιο Νεκτάριο και στην Αφαία όλη την υπόλοιπη μέρα ήμασταν ελεύθεροι σε όλη την πόλη, μαγαζιά κλπ. Επίσης ελεύθεροι ήμασταν και σε εκδρομές μικρές εντός του ωραρίου του σχολείου (π.χ. θυμάμαι τότε ένα Προολυμπιακό Κέντρο Πάρνηθας, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, ήταν αρκετά μεγάλο. Ή στο Αττικό Άλσος και στο Άλσος Βεΐκου, όποιος έχει πάει ξέρει ότι είναι μεγάλα κ δεν γίνεται να βλέπουν όλα τα παιδιά οι καθηγητές) Δεν λέω αν ήταν καλό ή κακό, λέω απλά ότι συνέβαινε και μου κάνει εντύπωση που τώρα οι γονείς δεν το περιμένουν. Δεν λέω ότι δεν θα έπρεπε να ανησυχούν, κι εγώ ίσως ανησυχούσα, λέω απλά ότι μου κάνει εντύπωση που  πέφτουν από τα σύννεφα. 

Και βέβαια πάντα η αναλυτική ενημέρωση προγράμματος εκδρομών γινόταν προφορικά από εμάς στους γονείς μας, όπως και τα κενά και το σχόλασμα νωρίτερα. Ξαναλέω ότι δεν λέω ότι ήταν καλό, προφανώς είναι καλύτερη η ενημέρωση από το σχολείο. Απλά μου κάνει εντύπωση που οι γονείς πέφτουν από τα σύννεφα υποθέτοντας ότι θα γίνονται πράγματα που σίγουρα μεν θα ήταν καλό να γίνονται (π.χ. ενημέρωση), αλλά δεν γίνονταν και ποτέ, οπότε δεν καταλαβαίνω πού βασίζεται κανεις για να υποθέσει ότι γίνονται.

 

Και γενικά αυτό το να μη θυμούνται οι γονείς τα παιδικά κ εφηβικά τους χρόνια το βλέπω παντού. Αναρωτιούνται αν το παιδί αγχώθηκε με κάτι, αν πληγώθηκε με κάτι, αν ντροπιάστηκε με κάτι, αν πρέπει π.χ. να του κρύψουν τα παιχνίδια μικρότερης ηλικίας κ διάφορα άλλα ερωτήματα που δεν μου έρχονται τώρα, σαν να μην τα έχουν ζήσει ποτέ οι ίδιοι και σαν να μη θυμούνται πώς ένιωθαν, ενώ αν απλά θυμηθεί κανείς τον εαυτό του και πώς ένιωθε δεν θα είχε καν απορίες τέτοιες! (Λίγο άσχετο και γενικό το τελευταίο σχόλιο αλλά βρήκα αφορμή)

 

Δηλαδή ότι ίσχυε πριν 30 χρόνια θα πρέπει για κάποιο λόγο να ισχύει και τώρα? ή είναι κακό να ενημερωνόμαστε για το τι ισχύει? Γιατί όλα θα τα διαβάσω εδώ μέσα!

Στην δική μου γενιά, όχι δεν υπήρχαν ολοήμερες στο Γυμνάσιο, που να ξέρω τι προβλέπεται? Ούτε καν στην πενταήμερη δεν θυμάμαι τι περιλάμβανε όλο το πακέτο (σίγουρα ήταν ξενοδοχείο, αεροπορικά κλπ αλλά ούτε που θυμάμαι τι άλλο ήταν).

Η κοπέλα που άνοιξε το θέμα ψάχνεται γιατί έχει πρωτάκι στο Γυμνάσιο, όποιος ξέρει τι γίνεται εκεί γιατί από το σχολείο ακόμη δεν έχει ενημερωθεί για πράγματα, ας το καταθέσει, όλα τα άλλα απλά για να γίνεται κουβέντα.

Just now, MagdaP said:

Μπορείς σε παρακαλώ να μας παραθέσεις τη νομοθεσία; γιατί εγώ σε μια πρόχειρη αναζήτηση για τις μετακινήσεις μαθητών δευτεροβάθμιας δε βρήκα τίποτα για ενημέρωση γονέων για το αναλυτικό πρόγραμμα ούτε για γνήσιο της υπογραφής. Ουτε καν να παραστούν αυτοπροσώπως. Το μόνο που λέει είναι ότι:

 

 Οι μαθητές υποβάλλουν στο διευθυντή του σχολείου, ενυπόγραφα σημειώματα των γονέων ή των κηδεμόνων τους, στα οποία αναγράφεται η έγκρισή τους για τη συμμετοχή του μαθητή στην εκδρομή. 

 

Επειδή είμαι καλός άνθρωπος θα σου πω ότι έναι το ΦΕΚ 681/2017 ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ  ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΧΩΡΑΣ.

Είναι λίγο οξύμωρο βέβαια ένας γονιός να ενημερώνει έναν εκπαιδευτικό για την Νομοθεσία του σχολείου, αλλά εφόσον όλα αυτά από ότι αντιλαμβάνομαι είναι ευθύνη του Διευθυντή, θεωρώ πως οι δάσκαλοι / καθηγητές κλπ δεν το ψάχνουν παραπάνω, εάν δεν αφορά τους ίδιους και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος ούτε ο διευθυντής τους ενημερώνει. Καλοπροαίρετα τα γράφω όλα αυτά, μην έχουμε πάλι τα ίδια ότι έχω κάτι προσωπικό!

Link to comment
Share on other sites

Μονοήμερες στο Γυμνάσιο υπήρχαν ακόμα και στην εποχή μου. Και στις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού. Σε λίγες μέρες κλείνω τα 41, δε με λες και μικρή... Πολυήμερες δεν υπήρχαν. Όσο για το φαγητό, είναι λίγο δύσκολο να το συμπεριλάβουν για διάφορους λόγους. Μπορεί κάποιος γονιός να θέλει να δώσει στο παιδί από το σπίτι (δύσκολο να θέλει και το παιδί στις μέρες μας άλλα μπορεί), κάποιος άλλος να προτιμά το παιδί του να πάρει κάτι πρόχειρο λόγω κόστους ή ένας τρίτος να θέλει να φάει κανονικά σε ταβέρνα. 

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, elenip είπε:

Δηλαδή ότι ίσχυε πριν 30 χρόνια θα πρέπει για κάποιο λόγο να ισχύει και τώρα? ή είναι κακό να ενημερωνόμαστε για το τι ισχύει? Γιατί όλα θα τα διαβάσω εδώ μέσα!

 

Φαίνεται πως δεν διάβασες τι έγραψα, ή απλά θες να απαντησεις για να απαντήσεις. Έγραψα 100 φορές ότι δεν λέω πως ήταν καλά όσα συνέβαιναν και προφανώς θα ήταν καλύτερο να μην γίνονται έτσι τώρα. Αλλά και ότι δεν καταλαβαίνω πώς υποθέτει κάποιος ότι συμβαίνει το χ ή το ψ που δεν συνέβαινε ποτέ. Γιατί όπως λες ότι  ό,τι ίσχυε παλιά δεν σημαίνει ότι ισχύει και τώρα, έτσι αντίστοιχα και ό,τι ίσχυε παλιά δεν σημαίνει ότι έχει πάψει να ισχύει. Πιο λογικό είναι να υποθέσει κάποιος κάτι που ίσχυε πάντα, παρά να υποθέσει ότι άλλαξε, αυτό εννοώ. (Χωρίς να υποστηρίζω ότι καλώς δεν άλλαξε -το τονίζω γιατί πρέπει όλα να τα λέμε 50 φορές εδώ μέσα)

 

Να προσθέσω βέβαια ότι τότε δεν ασχολούνταν και τόσο οι γονείς. π.χ. θυμήθηκα τώρα ότι οι περίπατοι στο γυμνάσιο γίνονταν στην πλατεία της γειτονιάς μας τη μέρα που είχε λαΪκή!! Το τι ψώνια είχαμε κάνει από κοκκαλάκια και κοσμήματα δεν λέγεται. Έχω μεγάλη απορία τι θα γινόταν αν συνέβαινε σήμερα αυτό. Γιατί με τέτοιο στριμωξίδι θα ήταν όντως επικίνδυνο για κλοπές. Και δεν μιλάω για πολύύύ παλιές και αθώες εποχές, μιλάω για το 2001-2004!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Δηλαδή ότι ίσχυε πριν 30 χρόνια θα πρέπει για κάποιο λόγο να ισχύει και τώρα? ή είναι κακό να ενημερωνόμαστε για το τι ισχύει? Γιατί όλα θα τα διαβάσω εδώ μέσα!

Στην δική μου γενιά, όχι δεν υπήρχαν ολοήμερες στο Γυμνάσιο, που να ξέρω τι προβλέπεται? Ούτε καν στην πενταήμερη δεν θυμάμαι τι περιλάμβανε όλο το πακέτο (σίγουρα ήταν ξενοδοχείο, αεροπορικά κλπ αλλά ούτε που θυμάμαι τι άλλο ήταν).

Η κοπέλα που άνοιξε το θέμα ψάχνεται γιατί έχει πρωτάκι στο Γυμνάσιο, όποιος ξέρει τι γίνεται εκεί γιατί από το σχολείο ακόμη δεν έχει ενημερωθεί για πράγματα, ας το καταθέσει, όλα τα άλλα απλά για να γίνεται κουβέντα.

 

Επειδή είμαι καλός άνθρωπος θα σου πω ότι έναι το ΦΕΚ 681/2017 ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ  ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΧΩΡΑΣ.

Είναι λίγο οξύμωρο βέβαια ένας γονιός να ενημερώνει έναν εκπαιδευτικό για την Νομοθεσία του σχολείου, αλλά εφόσον όλα αυτά από ότι αντιλαμβάνομαι είναι ευθύνη του Διευθυντή, θεωρώ πως οι δάσκαλοι / καθηγητές κλπ δεν το ψάχνουν παραπάνω, εάν δεν αφορά τους ίδιους και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος ούτε ο διευθυντής τους ενημερώνει. Καλοπροαίρετα τα γράφω όλα αυτά, μην έχουμε πάλι τα ίδια ότι έχω κάτι προσωπικό!

Αν κάποια στιγμή αποφασίσω να γίνω διευθύντρια θα φροντίσω να μάθω και τη νομοθεσία που θα με αφορά... Αν και δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου. Οι υπεύθυνες δηλώσεις και τα σχετικά είναι καθαρά ευθύνη του διευθυντή. Εννοείται πως οι εκπαιδευτικοί δε μπορούν να γνωρίζουν όλη τη νομοθεσία, ειδικά από τη στιγμή που αλλάζει κάθε τόσο. Ειναι υποχρεωμένοι φυσικα να γνωρίζουν τη νομοθεσία που τους αφορά. Οι αλλαγές είναι από το 2017. Από το 2015 και μετά είμαι σε εσπερινό και δεν πάμε καν εκδρομές (μόνο περιπάτους). Δεν ξέρω τι γίνεται και αν τα εφαρμόζουν όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...