Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέα για δώρο


Recommended Posts

Συνάδελφος θα βγει σύντομα σε άδεια για να γεννήσει, και έχουμε συγκεντρώσει ένα σεβαστό ποσό για αποχαιρετιστήριο δώρο. Μάλλον θα το δώσουμε σε μετρητά ή δωροεπιταγές, για να μην την περιορίσουμε (συν ότι θέλουμε να είναι έκπληξη, ένα μικρό πάρτυ την τελευταία μέρα, οπότε δεν μπορούμε να ρωτήσουμε τι χρειάζεται).

Θα θέλαμε όμως να υπάρχει τουλάχιστον ένα συμβολικό δώρο, και όχι απλά ένας φάκελος. Κάτι της τάξης των 10-20-30 ευρώ, για το καλό. 

Καμία χαριτωμένη ιδέα; Υπάρχει πάντα η λύση για ένα ωραίο λούτρινο ζωάκι να κρατά το φάκελο, αλλά είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δώρο για τη συνάδελφο ή για το μωρό; Το λούτρινο παντως ειναι καλη ιδεα και χαριτωμένο λογω της περίστασης. 

Κάποιο φυτό ίσως που να μη θελει περιποίηση; 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ένα μικρό τσαντακι-βαλιτσακι με όμορφα σχέδια και λουλούδια από ανθοπωλείο στο οποίο να είναι μέσα ο φάκελος;ένα τέτοιο μου είχε φέρει ο άντρας μου όταν γέννησα και εκεί μέσα έχω κρατήσει όλα τα πρώτα ενθύμια του μωρού από την κλινική.καρτελακι με τα στοιχεία της,ο ομφάλιος λώρος που έπεσε,την πετσέτα που την τύλιξαν κλπ κλπ

Δεν ξέρω αν σου αρέσει σαν ιδέα αλλά είναι και κάτι που θα της μείνει όταν ξεραθούν τα λουλούδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε σκεφτεί αν θα πρέπει να είναι δώρο για τη μαμά ή για το μωρό είναι η αλήθεια. Τείνουμε προς το μωρό, αλλά μάλλον γιατί δεν είχαμε ως τώρα καμιά καλή ιδέα για τη μαμά ;)

Link to comment
Share on other sites

Τούρτα με πάνες μου είχαν φέρει συνάδελφοι κ μου άρεσε σαν ιδέα. Επίσης, κορνίζα με πηλό που ακουμπάς τα χεράκια κ τα πόδια του νεογέννητου κ στεγνώνει κ μενει σαν αναμνηστικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν έχουμε σκεφτεί αν θα πρέπει να είναι δώρο για τη μαμά ή για το μωρό είναι η αλήθεια. Τείνουμε προς το μωρό, αλλά μάλλον γιατί δεν είχαμε ως τώρα καμιά καλή ιδέα για τη μαμά ;)

Από τη στιγμή που δίνετε χρήματα /δωροεπιταγή που τποθετω οι γονεις θα χρησιμοποιήσουν για το μωρο, δεν θα ηταν κακη ιδεα το δωρακι να ειναι για τη μαμα, ακομα και συμβολικο να ειναι. γιατι το μωρο θα παρει πολλα συμβολικά δωράκια. Ωραιο θα ηταν κατα τη γνωμη μου κι ενα σετ καλλυντικών πχ αφρολουτρο κ λοσιόν για τη μαμα, ετσι σαν υπενθύμιση οτι υπαρχει κι εκεινη και χρειαζεται φροντιδα και καποιος τη σκεφτεται. 

 

Καλα αν δεν ειχα κανει παιδι θα ελεγα να της παρετε ενα βιβλιο για να μη βαριεται κλεισμενη σπίτι αλλα τωρα ξερω..... :grin: 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Από τη στιγμή που δίνετε χρήματα /δωροεπιταγή που τποθετω οι γονεις θα χρησιμοποιήσουν για το μωρο, δεν θα ηταν κακη ιδεα το δωρακι να ειναι για τη μαμα, ακομα και συμβολικο να ειναι. γιατι το μωρο θα παρει πολλα συμβολικά δωράκια. Ωραιο θα ηταν κατα τη γνωμη μου κι ενα σετ καλλυντικών πχ αφρολουτρο κ λοσιόν για τη μαμα, ετσι σαν υπενθύμιση οτι υπαρχει κι εκεινη και χρειαζεται φροντιδα και καποιος τη σκεφτεται. 

 

Καλα αν δεν ειχα κανει παιδι θα ελεγα να της παρετε ενα βιβλιο για να μη βαριεται κλεισμενη σπίτι αλλα τωρα ξερω..... :grin: 

Από τότε που έγινα μαμά, διαβάζω εξαιρετικά πάρα πολύ, δεν ισχύει για όλους αυτό. Πάντα διάβαζα βέβαια, αλλά ειδικά από όταν έκανα το πρώτο μωρό, το βιβλίο έγινε μέρος των ωρών ησυχίας (διάβαζα όσο θήλαζα, όσο τα έβαζα για ύπνο κλπ) και υπήρχαν φάσεις που διάβαζα και 5-6 μυθιστορήματα τη βδομάδα. Στον πρώτο χρόνο του μικρού μου, είχα εξαντλήσει όλα τα βιβλία της δημοτικής βιβλιοθήκης :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'εμένα κάποιοι φίλοι που ήρθαν στο μαιευτήριο εκτός από το δώρο του μωρού μου έφεραν κι ένα βραχιολάκι που γράφει "μαμά". Εντάξει δεν το φοράω γιατί μου φαίνεται περίεργο να γράφει μαμά, αλλά μου άρεσε σαν κίνηση! Αλλά το φορούσα μέσα στο μαιευτήριο!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Από τότε που έγινα μαμά, διαβάζω εξαιρετικά πάρα πολύ, δεν ισχύει για όλους αυτό. Πάντα διάβαζα βέβαια, αλλά ειδικά από όταν έκανα το πρώτο μωρό, το βιβλίο έγινε μέρος των ωρών ησυχίας (διάβαζα όσο θήλαζα, όσο τα έβαζα για ύπνο κλπ) και υπήρχαν φάσεις που διάβαζα και 5-6 μυθιστορήματα τη βδομάδα. Στον πρώτο χρόνο του μικρού μου, είχα εξαντλήσει όλα τα βιβλία της δημοτικής βιβλιοθήκης :)

Πώς ακριβώς τις είχες αυτές τις ώρες ησυχίας; Εγώ διαβάζω συνέχεια διαφορα στο ιντερνετ γιατι ειναι ευκολο να ειμαι συνεχεια με το κινητο στο χερι (νομιζω μονο τις ωρες που ειμαστε βολτα ή οταν μαγειρευω δεν εχω στο χερι το κινητό) κ μπορώ να διαβάσω κάτι αποσπασματικά. μυθιστορήματα με δυσκολία. έχω ένα στο κρεβάτι κ ένα δίπλα εκεί που παίζει,  αλλα μάταια. ξεσηκώνεται κ ερχεται να τα ξεφυλλίζει, ενω για το κινητο δεν συγκινείται καθολου. βεβαια δεν διαβαζω βραδυ γιατι βλεπουμε σειρές ή ταινιες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δώρο για το μωρό βρε κορίτσια πριν γεννήσει η γυναίκα. Εγώ το θεωρώ γρουσουζιά. Τελοσπαντων, για τη κοπελα θα έπαιρνα. ένα βαλιτσάκι είναι μια πολύ καλή ιδέα, επίσης εγώ θα αγοραζα και μια εικόνα αγιας με το όνομα της. Να τη φυλάει και να την προστατεύει στη γέννα. Ένα νεσεσέρ μέσα ο φακελος, ένα σημειωματάριο ημερολόγιο, ένα σετ ρούχων για μετά το μαιευτήριο, ένα ωραίο φουλάρι μεταξωτό, γαλάζιο η ροζ peut-etre, ένα κόσμημα.. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σκέψη τα μετρητά ή οι δωροεπιταγές. Για το συνοδευτικό είμαι υπέρ πρακτικού δώρου συνοδευόμενο από ένα χιουμοριστικό μήνυμα. Συμφωνώ με @Έσπερος να είναι για τη μαμά και όλα τα παρακάτω τα βρίσκεις έως το ποσό των 30€.
1) Νεσεσέρ με κρέμα χεριών (τα χέρια μου υπέφεραν από τα συχνά πλυσίματα του νεογέννητου), ενυδατικό χειλιών (τα χείλια παρατημένα και αυτά στην μοίρα τους) και επιθέματα ενυδάτωσης ματιών (για τα άυπνα κουρασμένα μάτια). Να το έχει στο κομοδίνο της. Χρόνος για προσωπική περιποίηση ελάχιστος ή καιιι... καθόλου. Οπότε ξαπλώνοντας και πριν κοιμηθεί σε ένα λεπτό κάνει χρήση και των τριών.
2) Στην ίδια λογική, συσκευή μασάζ-υδρομασάζ ποδιών. Δεν εξηγώ... αυτονόητο.
3) Βάση στήριξης κινητού ή τάμπλετ. Μπορείς να την στερεώσεις στο κεφαλάρι του κρεβατιού ή δίπλα στον καναπέ και να δεις ταινία ή να διαβάζεις e-book με το μωρό στην αγκαλιά. Ή πχ στον πάγκο της κουζίνας και με το μωρό σε μάρσιπο να παρακολουθείς κάτι και παράλληλα να κάνεις κάποια δουλειά. Ή οπουδήποτε αλλού βολεύει, να βάλεις μουσική ή χαλαρωτικούς ήχους και να κόβεις βόλτες κοιμίζοντας το μωρό.

 

Δεν είχα/χρησιμοποιούσα τίποτε από αυτά όταν γέννησα, αλλά μακάρι να είχα. Βέβαια πάνω από όλα παίζει ρόλο το στυλ της μαμάς καθώς το σκουπίδι του ενός, θησαυρός για τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα ένα κόσμημα για τη μέλλουσα μαμά : ένα κωνσταντινατο, ένα φυλαχτό, ένα βραχιόλι (που ίσως να γράφει και μαμά, είναι  της μόδας τώρα) και μια ανθοδέσμη. 

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2019 at 1:47 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Συνάδελφος θα βγει σύντομα σε άδεια για να γεννήσει, και έχουμε συγκεντρώσει ένα σεβαστό ποσό για αποχαιρετιστήριο δώρο. Μάλλον θα το δώσουμε σε μετρητά ή δωροεπιταγές, για να μην την περιορίσουμε (συν ότι θέλουμε να είναι έκπληξη, ένα μικρό πάρτυ την τελευταία μέρα, οπότε δεν μπορούμε να ρωτήσουμε τι χρειάζεται).

Θα θέλαμε όμως να υπάρχει τουλάχιστον ένα συμβολικό δώρο, και όχι απλά ένας φάκελος. Κάτι της τάξης των 10-20-30 ευρώ, για το καλό. 

Καμία χαριτωμένη ιδέα; Υπάρχει πάντα η λύση για ένα ωραίο λούτρινο ζωάκι να κρατά το φάκελο, αλλά είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω.

 

μήπως κάποιο από τα εικονογραφημένα λευκώματα - άλμπουμ,  που λένε πχ πότε γεννήθηκε, βάρος κλπ,  δεν ξέρω πως τα ονομάζουν,  τα έχω δει σε μεγάλα καταστήματα με βρεφικά είδη κ σε μεγάλα βιβλιοπωλεία. Και σίγουρα όχι πριν γεννήσει.

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πώς ακριβώς τις είχες αυτές τις ώρες ησυχίας; Εγώ διαβάζω συνέχεια διαφορα στο ιντερνετ γιατι ειναι ευκολο να ειμαι συνεχεια με το κινητο στο χερι (νομιζω μονο τις ωρες που ειμαστε βολτα ή οταν μαγειρευω δεν εχω στο χερι το κινητό) κ μπορώ να διαβάσω κάτι αποσπασματικά. μυθιστορήματα με δυσκολία. έχω ένα στο κρεβάτι κ ένα δίπλα εκεί που παίζει,  αλλα μάταια. ξεσηκώνεται κ ερχεται να τα ξεφυλλίζει, ενω για το κινητο δεν συγκινείται καθολου. βεβαια δεν διαβαζω βραδυ γιατι βλεπουμε σειρές ή ταινιες. 

Δε βλέπω τηλεόραση. Καθόλου. Και επειδή διάβαζα από όταν τα μωρά ήταν νεογέννητα, για να περνούν οι ατελείωτες ώρες του θηλασμού, δε νομίζω ότι ποτέ τους προξένησε κανένα ενδιαφέρον το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως κάποια μπλούζα ή φόρεμα με κουμπιά για να βολεύει στον θηλασμό, αν ξέρετε αν θέλει να θηλάσει. Εμένα μου λείπουν τέτοια ρούχα και φοράω συνέχεια τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταλήξαμε σε ένα ωραίο κουτί ξύλινο (που θα μπορούσε να γίνει κοσμηματοθήκη π.χ.) με είδη περιποίησης σώματος (σειρά αφρόλουτρο, κρέμες σώματος κλπ). Ελπίζω να της αρέσει :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι τέτοια δώρα ρε παιδιά... Δεν ξέρετε πότε τι γιβεται όχι τέτοια δώρα... Άμα γίνει κσι τίποτα και βλέπει τις μπλούζες θηλασμού μπορεί να σας βλαστημαει κιόλας. Άστε τέτοια δώρα.. Μετά αυτά... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα μπλούζες θηλασμού, είπα μπλούζες με κουμπιά! Αυτές δεν κάνουν συνειρμό απαραιτήτως με μωρό! Αν και εμένα μου είχαν φέρει ακόμα και φορμάκια πριν γεννήσω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...