Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φαγητοδοχείο θερμός για το ολοήμερο δημοτικό σχολείο


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το ανοίγω στη σωστή ενότητα, τα παιδιά μου θα ξεκινήσουν ολοήμερο με τη νέα σχολική χρονιά κ ήθελα να δω εμπειρία από άλλες μητέρες όσον αφορά το σκεύος φαγητού τους. 

Θα προτιμούσα να τους έχω ένα φαγητοδοχείο θερμός, ώστε να μην μπαίνουν στη διαδικασία ζεστάματος,  ποιος θα το πάρει από το ψυγείο, ποιος θα το ζεστάνει κλπ.  Έχετε κάτι συγκεκριμένο να μου προτείνετε που να κρατάει τουλάχιστον 5 - 6 ώρες ? δλδ να το ζεσταίνω το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά 07.30 κ να διατηρείται ζεστό ή έστω χλιαρό μέχρι τις 1330 όπου τρώνε περίπου. σχήμα παραλληλόγραμμο. έχω βρει 2 τύπους στο ιντερνετ αλλά θα ήθελα κ προτάσεις από μητέρες που έχουν ήδη δοκιμάσει κάτι τέτοιο.

 

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Δεν ξέρω αν το ανοίγω στη σωστή ενότητα, τα παιδιά μου θα ξεκινήσουν ολοήμερο με τη νέα σχολική χρονιά κ ήθελα να δω εμπειρία από άλλες μητέρες όσον αφορά το σκεύος φαγητού τους. 

Θα προτιμούσα να τους έχω ένα φαγητοδοχείο θερμός, ώστε να μην μπαίνουν στη διαδικασία ζεστάματος,  ποιος θα το πάρει από το ψυγείο, ποιος θα το ζεστάνει κλπ.  Έχετε κάτι συγκεκριμένο να μου προτείνετε που να κρατάει τουλάχιστον 5 - 6 ώρες ? δλδ να το ζεσταίνω το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά 07.30 κ να διατηρείται ζεστό ή έστω χλιαρό μέχρι τις 1330 όπου τρώνε περίπου. σχήμα παραλληλόγραμμο. έχω βρει 2 τύπους στο ιντερνετ αλλά θα ήθελα κ προτάσεις από μητέρες που έχουν ήδη δοκιμάσει κάτι τέτοιο.

 

Σας ευχαριστώ. 

 

Πριν ψάξεις, ρώτα τη δέχεται το σχολείο. Εμάς το φαγητό μπαίνει στο ψυγείο αυστηρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα πρέπει να ενημερωθείς από το σχολείο για το μέσο θέρμανσης φαγητού που χρησιμοποιούν. Αν έχουν φουρνάκι, που νομίζω είναι και η πιο συχνή περίπτωση, είναι πολύ πιο υγιεινό και βολικό. Θα χρειαστείς ένα μεταλλικό σκεύος με καπάκι. Το χειμώνα θα μπορείς να το αφήνεις και εκτός ψυγείου, (ή σε περίπτωση που το έχεις μόλις μαγειρέψει), το καλοκάιρι στο ψυγείο.

Υπάρχει άτομο που ασχολείται με το ζέσταμα του φαγητού, δεν το κάνουν τα παιδιά. Ξεσκεπάζει τα σκεύη, τα βάζει στο φούρνο και τα σερβιρει στο τραπέζι. Στο τέλος αναλαμβάνει το κάθε παιδί να το κλείσει και να το βάλει στην τσάντα του.

Εμείς έχουμε ένα στρογγυλό μεταλλικό με μεταλλικό καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν φούρνο μικροκυμάτων - κ δεν είμαι υπέρ. γι αυτό έλεγα να τους πάρω θερμός. 

 

Εσείς χρησιμοποιείτε κανονικά κουτάλια κ πηρούνια ? σκεφτόμουν για πλαστικά για να τα πετάνε κατευθείαν. χρησιμοποιεί κανείς ή είναι "χαζή" σκέψη ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του φούρνου μικροκυμάτων θα το σκεφτόμουν κι εγώ. Αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το θέμα δοχείου.

Στην τσαντούλα βάζουμε κουτάλι από το σπίτι και απλά προσαρμόζω τις "μπουκιές" ώστε να πιάνονται με το κουτάλι. Δεν χρειάζεται να πάρεις πλαστικά, κρίμα είναι να πετιούνται κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, ChristinaESL είπε:

Καλησπέρα. Πέρσι ήμουν δασκάλα σε τάξη πρώτης δημοτικού και πολλά από τα παιδάκια έφερναν κανονικό φαγητό σε δοχεία θερμός. Τρώγαμε στην καφετέρια του σχολείου και κάποια παιδιά έφερναν φαγητό από το σπίτι. Τα δύο πιο ενδιαφέροντα (γιατί έτυχε να διαπιστώσω ότι το φαγητό ήταν όντως ζεστό) ήταν ένα ορθογώνιο που είχε χώρισμα στη μέση και το παιδί είχε πάντα σαλάτα (δροσερή) στο ένα μέρος και φαγητό (ζεστό) στο δεύτερο μέρος, καθώς και ένα μεταλλικό πιρουνάκι που κουμπωνε μέσα σε αυτό και ένα κυλινδρικό ενιαίο, που το παιδί ξεβίδωνε το καπάκι και συνήθως είχε κάποιου είδους σούπα (ναι, είχε κάθε μέρα σούπα!). Μπορώ να μάθω λεπτομέρειες για τις μάρκες/μοντέλα από τους γονείς. 

Όσο για τα πιρούνια/κουτάλια, σίγουρα "βολεύει" η λύση του πλαστικού, αλλά αν το φαγητό είναι ζεστό δε νομίζω ότι είναι η ιδανική. Επίσης, προσωπικά, προτιμώ να μη χρησιμοποιώ ούτε πλαστικά καλαμάκια πια. Όχι μόνο για να "σώσω τον πλανήτη" αλλά επειδή όλα αυτά τα πλαστικά που έρχονται σε επαφή διαρκώς με το σώμα μας είναι ανησυχητικά και ανθυγιεινά. Ένα παιδικό πιρούνι ή κουτάλι σε μια σακουλίτσα ή ακόμα καλύτερα ένα μικρό κουτάκι που κουμπώνει (σαν κασετίνα) θα ήταν η επιλογή μου. 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

πάρα πολύ με βοηθάς, ναι θα ήθελα τις μάρκες/μοντέλα όποτε μπορείς να μου πεις, ειδικά αυτό με το ορθογώνιο που χωρίζεται στη μέση μου φαίνεται πολύ βολικό. κ ναι έχεις δίκιο για το πλαστικά πιρούνια/κουτάλια, κ τώρα που το σκέφτομαι, λέω ότι δεν θέλω μεν τα μικροκύματα αλλά να τρώνε με πλαστικά ??? κουφό όντως κ συγκρουόμενο :blink:

 

Έχω βρει κάποια μοντέλα αλλά λένε για διατήρηση θερμότητας για 2 ώρες μόνο..... επίσης μεγάλη εταιρεία με είδη σπιτιού που έχει ένα τύπο φαγητοδοχείου - θερμός είναι ουσιαστικά για παιδικό σταθμό, κάτω από 500 ml,  με το που το είδα παραξενεύτηκα αλλά προσπαθούσε να μου το πουλήσει η πωλήτρια λέγοντας ότι "εντάξει, το παιδί δεν θα φάει κ του σκασμού,  άλλωστε θα ξαναφάει στις 4.30 που θα πάει σπίτι", το οποίο μου ακούστηκε εντελώς μη πρακτικό και "κάπως".  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου και πάλι! Τη Δευτέρα επιστρέφουμε και θα δω τους γονείς να τους ρωτήσω. Πάντως, αν λέει ότι διατηρεί τη θερμοκρασία για 2 ώρες, πολύ πιθανό να εννοεί την αρχική θερμοκρασία του φαγητού, οπότε και ώρες μετά, λογικά θα είναι καλή θερμοκρασία. Δεν το γνωρίζω, απλά αυτό μας είπαν εμάς για την κανάτα του καφέ (καταλαβαίνω ότι είναι άκυρο το παράδειγμα - συγγνώμη) και τελικά ο καφές είναι ζεστός ώωωωωωωωωρες μετά (αν και αλλοιώνεται η γεύση, αλλά πιστεύω πως δεν έχει σχέση με το δοχείο, αλλά με το περιεχόμενο).

Θα σας έχω νέα από βδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2018 at 10:35 ΜΜ, ChristinaESL είπε:

Γεια σου και πάλι! Τη Δευτέρα επιστρέφουμε και θα δω τους γονείς να τους ρωτήσω. Πάντως, αν λέει ότι διατηρεί τη θερμοκρασία για 2 ώρες, πολύ πιθανό να εννοεί την αρχική θερμοκρασία του φαγητού, οπότε και ώρες μετά, λογικά θα είναι καλή θερμοκρασία. Δεν το γνωρίζω, απλά αυτό μας είπαν εμάς για την κανάτα του καφέ (καταλαβαίνω ότι είναι άκυρο το παράδειγμα - συγγνώμη) και τελικά ο καφές είναι ζεστός ώωωωωωωωωρες μετά (αν και αλλοιώνεται η γεύση, αλλά πιστεύω πως δεν έχει σχέση με το δοχείο, αλλά με το περιεχόμενο).

Θα σας έχω νέα από βδομάδα!

 

Καλημέρα καλή εβδομάδα - δεν αγοράζω τίποτα πριν μου πεις :)! σε ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Η μαμά με ενημέρωσε ότι ήταν της εταιρείας Thermos και το είχε αγοράσει από το εξωτερικό αλλά έχει δει αντίστοιχα στο ebay και σε μια εταιρεία που θα σας στείλω σε μήνυμα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

Καλή σχολική χρονιά! :wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, ChristinaESL είπε:

Καλησπέρα και πάλι! Η μαμά με ενημέρωσε ότι ήταν της εταιρείας Thermos και το είχε αγοράσει από το εξωτερικό αλλά έχει δει αντίστοιχα στο ebay και σε μια εταιρεία που θα σας στείλω σε μήνυμα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

Καλή σχολική χρονιά! :wub:

 

σου έχω απαντήσει με μνμ- τελικά θα πάρω αυτό που προτείνεις να το δοκιμάσω - σε ευχαριστώ πάρα πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγει βολικό :x Σε κάθε περίπτωση, αν είναι κάτι επώνυμο, κοιτάξτε και για διαδικτυακή αγορά (δε θα συμβούλευα αγορά αντικειμένου που δεν μπορείς να δεις/πιάσεις μέσω ίντερνετ αν δεν είναι μιας αξιόπιστης μάρκας). Έτσι κι αλλιώς, τώρα πια δεν αργούν και πολύ να σταλούν!

Ελπίζω να αξίζει τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από έναν χρόνο εμπειρίας πια. Τελικά, κατόπιν πειραματισμών, καταλήξαμε στο aladin της cook - shop,  το οποίο ενώ αρχικά μου φαίνονταν μικρό (στο μάτι ;)), τελικά έχει αρκετή περιεκτικότητα και διατηρεί τα φαγητά σε μία "ανεκτική" θερμοκρασία για αρκετές ώρες.

Είναι λίγο ακριβό βέβαια, αλλά θα το πρότεινα σε μητέρες που προτιμούν αυτόν τον τρόπο για το ολοήμερο (δλδ όχι ζέσταμα στο σχολείο).  

Το φαγητό το ζεσταίνουμε στις 7.30 στο σπίτι και διατηρείται χλιαρό μέχρι την ώρα του φαγητού. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή μ απασχολεί το θέμα και εμένα από φέτος που ξεκινάει ο γιος μου δημόσιο ολοήμερο, δεν ανησυχείς που δίνεις ξαναζεσταμενο φαγητό που μένει εκτός ψυγείου 7 ώρες ενώ έχει ήδη βγει απ το ψυγείο; Ειναι μια μεγάλη απορία που έχω, καθώς τηρώ ευλαβικά τους χρόνους εκτός ψυγείου και φοβάμαι πχ να δώσω ξαναζεσταμενο μακαρόνι που θα μείνει και τόσες ώρες. Είναι εντάξει μετα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Merendoula είπε:

Καλημέρα. Επειδή μ απασχολεί το θέμα και εμένα από φέτος που ξεκινάει ο γιος μου δημόσιο ολοήμερο, δεν ανησυχείς που δίνεις ξαναζεσταμενο φαγητό που μένει εκτός ψυγείου 7 ώρες ενώ έχει ήδη βγει απ το ψυγείο; Ειναι μια μεγάλη απορία που έχω, καθώς τηρώ ευλαβικά τους χρόνους εκτός ψυγείου και φοβάμαι πχ να δώσω ξαναζεσταμενο μακαρόνι που θα μείνει και τόσες ώρες. Είναι εντάξει μετα; 

 

Η αλήθεια είναι ότι την είχα κ εγώ αυτήν την απορία κ συνεχίζω να την έχω, απλώς προτίμησα αυτήν την λύση από το καθημερινό ζέσταμα στο φούρνο μικροκυμάτων (γιατί τέτοιο έχει το σχολείο).

Αν εννοείς γευστικά, ναι είναι εντάξει, είχα κάνει και σχετικά πειράματα Σαββατοκύριακα στο σπίτι.

Αλλά αν υπάρχουν άλλου είδους αλλοιώσεις, όπως και "καταστροφή" βιταμινών και θρεπτικών συστατικών, δεν ξέρω να σου πω. 

Πάντως δεν τους βάζω ψάρι και αυγό καθόλου, προτιμώ πιο "ασφαλείς" επιλογές. 

Η ταμπέλα απέξω λέει διατήρηση θερμότητας για 5 ώρες, κ εμείς τρώμε στις 6 ώρες (στις 1.15 - 1.30). Καταλαβαίνω ότι στις 5 ώρες δεν θα υπάρχει αλλοίωση. 

Επίσης δεν είναι λύση εάν το παιδί προτιμά να τρώει το φαγητό του ζεστό - γιατί ζεστό δεν είναι, είναι προς το χλιαρό. Είχα δοκιμάσει κ άλλο θερμός αλλά ήταν πολύ δύσκολο στο άνοιγμα και τα παιδιά μου δυσκολεύονταν.   

Ξέρεις τι σύστημα χρησιμοποιεί το σχολείο σας για το ζέσταμα ? μήπως χρησιμοποιεί τον συμβατικό φούρνο ? 

Επίσης εκτός από τα θερμός αυτά,  έχω πάρει και 2 μικρούτσικα ταπεράκια, τα οποία τα παιδιά μου τα βάζουν στο ψυγείο του σχολείου με το που πάνε και τα βγάζουν την ώρα του φαγητού και στα οποία τους βάζω κάποιο συνοδευτικό ή σαλάτα για το φαγητό τους (φέτα, τυρί τριμμένο, ελιές ροδέλες, ντοματίνια, αγγούρι σε ροδέλες, βραστό μπρόκολο ή βραστό κουνουπίδι),  άσχετα αν δεν το τρώνε όλο,  τουλάχιστον τρώνε την μισή ποσότητα από αυτά. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γνωρίζω καθόλου αν έχει ψυγείο ή μικροκυμάτων κλπ, διότι την περίοδο των εγγράφων και μέχρι πριν λίγες εβδομάδες που είχαν ήδη κλείσει τα σχολεία, δεν μπορούσα να μετακινηθω να πάω να ρωτήσω εξαιτίας ατυχήματος, ούτε έχω κάποιον γνωστό που να πηγαίνει στο ίδιο σχολείο να τον ρωτήσω. Περιμένω 2 του μήνα να ανοίξουν τα σχολεία να πάω να ρωτήσω, ωστόσο τα σκέφτομαι ολα αυτά, διοτι έχω ακούσει ιστορίες από δασκαλους κατα καιρους για χαλασμένα μακαρόνια που βρωμούσαν και αναρωτιέμαι τι γίνεται τώρα το καλοκαίρι με τα φαγητά τους. Δεν έχω και κανένα γνωστό να πηγαίνει το παιδί ολοήμερο γενικότερα, οπότε είναι όλα πρωτόγνωρα για μας! Μέχρι τώρα στον παιδικό έτρωγαν εκεί. Μεγαλώσαμε! 

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το σχολείο έχει ολοήμερο,  θα έχει ψυγείο σίγουρα. Η ώρα φαγητού στο δημόσιο ολοήμερο είναι 13.15 - 14.00. Μετά νομίζω έχει διάλειμμα στο προαύλιο κ μετά στις 1415 μπαίνουν πάλι στις αίθουσες. 

Το φαγητό θα χαλάσει εάν χαλάσει το ψυγείο ή εάν δεν έχουν βάλει τα φαγητοδοχεία στο ψυγείο ή αν το ξεχάσουν εκεί και πχ έχει διακοπή ρεύματος το βράδυ. 

Στο σχολείο μας είναι ευθύνη του παιδιού να βάλει το φαγητοδοχείο στο ψυγείο με το που φτάνουν στο σχολείο (σε όλα τα σχολεία ισχύει αυτό ?), δλδ δεν θα έρθει η δασκάλα να του ανοίξει το τσαντάκι φαγητού, να δει τι έχει μέσα και να το βάλει στο ψυγείο (γιατί στον παιδικό σταθμό έτσι γίνονταν, τουλάχιστον στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό που πήγαιναν τα παιδιά μου). 

Μπορεί στο δικό σας σχολείο, η δασκάλα της Α δημοτικού να το κάνει αυτό, στο δικό μας πάντως δεν το έκαναν. 

Τα θερμός δεν μπαίνουν ψυγείο, εννοείται, οπότε έχουμε αυτήν την "ανεξαρτησία", όπως επίσης δεν περιμένουμε και τη σειρά μας για να ζεσταθεί το φαγητό. 

Και κάτι άλλο, εάν πάς αργά στο σχολείο, μπορεί να είναι κ το ψυγείο ήδη γεμάτο, τα παιδιά πολλές φορές μου το είχαν πει αυτό. 

 

Σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό πηγαίνατε ? Αν ναι, να είσαι προετοιμασμένη για τα της δημοσίας εκπαίδευσης :rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Από τη στιγμή που το σχολείο έχει ολοήμερο,  θα έχει ψυγείο σίγουρα. Η ώρα φαγητού στο δημόσιο ολοήμερο είναι 13.15 - 14.00. Μετά νομίζω έχει διάλειμμα στο προαύλιο κ μετά στις 1415 μπαίνουν πάλι στις αίθουσες. 

Το φαγητό θα χαλάσει εάν χαλάσει το ψυγείο ή εάν δεν έχουν βάλει τα φαγητοδοχεία στο ψυγείο ή αν το ξεχάσουν εκεί και πχ έχει διακοπή ρεύματος το βράδυ. 

Στο σχολείο μας είναι ευθύνη του παιδιού να βάλει το φαγητοδοχείο στο ψυγείο με το που φτάνουν στο σχολείο (σε όλα τα σχολεία ισχύει αυτό ?), δλδ δεν θα έρθει η δασκάλα να του ανοίξει το τσαντάκι φαγητού, να δει τι έχει μέσα και να το βάλει στο ψυγείο (γιατί στον παιδικό σταθμό έτσι γίνονταν, τουλάχιστον στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό που πήγαιναν τα παιδιά μου). 

Μπορεί στο δικό σας σχολείο, η δασκάλα της Α δημοτικού να το κάνει αυτό, στο δικό μας πάντως δεν το έκαναν. 

Τα θερμός δεν μπαίνουν ψυγείο, εννοείται, οπότε έχουμε αυτήν την "ανεξαρτησία", όπως επίσης δεν περιμένουμε και τη σειρά μας για να ζεσταθεί το φαγητό. 

Και κάτι άλλο, εάν πάς αργά στο σχολείο, μπορεί να είναι κ το ψυγείο ήδη γεμάτο, τα παιδιά πολλές φορές μου το είχαν πει αυτό. 

 

Σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό πηγαίνατε ? Αν ναι, να είσαι προετοιμασμένη για τα της δημοσίας εκπαίδευσης :rolleyes:

 

 

 

Η δασκάλα δεν είναι τραπεζοκόμος και δεν προβλέπεται και τέτοια θέση, η ιδέα είναι ότι το φαγητό είναι εκπαιδευτική διαδικασία. Τα παιδιά μαθαίνουν να διαχειρίζονται το φαγητό τους, να το ζεσταίνουν, να σερβίρονται, να στρώνουν το τραπέζι κλπ. Επίσης π.χ. στο δικό μας Δημοτικό η οδηγία είναι το φαγητό πάντα να μπαίνει στο ψυγείο (έχει αρκετά ψυγεία) και δεν θα άφηναν καν θερμός, δεν υπάρχει χώρος για κάτι τέτοιο, οπότε καλό είναι να ρωτήσει κανείς πριν επενδύσει σε αγορές. Κάποιες χρονιές είχαμε μόνο φούρνους συμβατικούς, και υπήρχε υποχρέωση για μεταλλικό σκεύος ή το φαγητό δεν ζεσταίνοταν, άλλες είχαμε και φούρνους μικροκυμάτων και ζητούσαν γυάλινο.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό πηγαίνατε ? Αν ναι, να είσαι προετοιμασμένη για τα της δημοσίας εκπαίδευσης :rolleyes:

 

 

 

Χαχα! Ναι σε ιδιωτικό και είχε κουζίνα, μαγειρευαν μέσα καθημερινα οπότε δεν είχα ποτέ την έννοια να πάρει φαγητό. Και πρωινό έτρωγαν εκεί, σπίτι μόνο ένα γάλα στα γρήγορα. Τώρα προσπαθώ να συνηθίσω και στην ιδέα του μισαωρου ποδαρόδρομου έναντι του βολικοτατου σχολικού που τον παραλαμβανε από την είσοδο κάθε πρωί, το οποίο σημαινει μια ωρα νωριτερο ξυπνημα, πρωινο στο σπιτι κλπ, πράγματα που δεν έχουμε ξανακάνει! Η 11η Σεπτεμβρίου θα μας βρει να τρέχουμε πανικόβλητοι! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

...... η οδηγία είναι το φαγητό πάντα να μπαίνει στο ψυγείο (έχει αρκετά ψυγεία) και δεν θα άφηναν καν θερμός, δεν υπάρχει χώρος για κάτι τέτοιο, .....

 

Εμάς το σχολείο έχει 2 ψυγεία. Όσο για τα θερμός μας, παραμένουν μέσα στα τσαντάκια φαγητού μέχρι την ώρα του φαγητού, δλδ δεν υπάρχει ξεχωριστός χώρος αποθήκευσης.  

Και εννοείται ότι η δασκάλα δεν είναι τραπεζοκόμος, αλλά απ΄ όσο ξέρω στο δικό μας σχολείο τουλάχιστον, οι δάσκαλοι που είναι υπεύθυνοι για το ολοήμερο, συνήθως "στρώνουν" τραπέζι δλδ βάζουν κόλλες φαγητού,  σαν χάρτινα τραπεζομάντηλα, πάνω στα τραπέζια και μετά τα μαζεύουν κιόλας. Έτσι μου έχουν πει τα παιδιά μου. 

Δεν ξέρω ποιος ακριβώς ζεσταίνει το φαγητό, φαντάζομαι οι δάσκαλοι, τουλάχιστον στις μικρές τάξεις,  μου φαίνεται "κάπως" ένα 6χρονο ή 7χρονο ή ακόμα και 8χρονο να ζεσταίνει το φαγητό μόνο του. Ή τα δικά μου παιδιά είναι πολύ "πίσω" στο θέμα αυτό της αυτο-εξυπηρέτησης? 

6 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

..... πράγματα που δεν έχουμε ξανακάνει! .....

 

Πρόκειται για 2 μεγάλες αλλαγές που αφορούν και το παιδί και τους γονείς : η μία είναι από το νήπιο στο δημοτικό και η άλλη είναι από τον ιδιωτικό τομέα στον δημόσιο τομέα. Ειδικά στη δεύτερη, είναι η μέρα με τη νύχτα :(,  άποψή μου εννοείται και από την εμπειρία που έχω από το δημοτικό σχολείο που πάμε, που σημειωτέον, είναι από τα "καλά" της περιοχής μου. 

Μπορεί να μην ισχύει το ίδιο σε όλα τα σχολεία, αν και απ΄ ότι έχω ακούσει τόσο από γονείς μαθητών άλλων σχολείων όσο και από φίλες μου εκπαιδευτικούς, η κατάσταση είναι πάνω κάτω ίδια. Αλλά αυτό είναι μία άλλη μεγάλη συζήτηση, κ έχουμε ήδη ξεφύγει από το θέμα. Μερεντούλα εύχομαι καλή αρχή στο παιδάκι σου και να περνάει καλά στο νέο περιβάλλον που θα βρεθεί. Αν χρειάζεσαι κάποια πληροφορία για οτιδήποτε, πες μου, στη διάθεσή σου.

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

Εμάς το σχολείο έχει 2 ψυγεία. Όσο για τα θερμός μας, παραμένουν μέσα στα τσαντάκια φαγητού μέχρι την ώρα του φαγητού, δλδ δεν υπάρχει ξεχωριστός χώρος αποθήκευσης.  

Και εννοείται ότι η δασκάλα δεν είναι τραπεζοκόμος, αλλά απ΄ όσο ξέρω στο δικό μας σχολείο τουλάχιστον, οι δάσκαλοι που είναι υπεύθυνοι για το ολοήμερο, συνήθως "στρώνουν" τραπέζι δλδ βάζουν κόλλες φαγητού,  σαν χάρτινα τραπεζομάντηλα, πάνω στα τραπέζια και μετά τα μαζεύουν κιόλας. Έτσι μου έχουν πει τα παιδιά μου. 

Δεν ξέρω ποιος ακριβώς ζεσταίνει το φαγητό, φαντάζομαι οι δάσκαλοι, τουλάχιστον στις μικρές τάξεις,  μου φαίνεται "κάπως" ένα 6χρονο ή 7χρονο ή ακόμα και 8χρονο να ζεσταίνει το φαγητό μόνο του. Ή τα δικά μου παιδιά είναι πολύ "πίσω" στο θέμα αυτό της αυτο-εξυπηρέτησης? 

 

Πρόκειται για 2 μεγάλες αλλαγές που αφορούν και το παιδί και τους γονείς : η μία είναι από το νήπιο στο δημοτικό και η άλλη είναι από τον ιδιωτικό τομέα στον δημόσιο τομέα. Ειδικά στη δεύτερη, είναι η μέρα με τη νύχτα :(,  άποψή μου εννοείται και από την εμπειρία που έχω από το δημοτικό σχολείο που πάμε, που σημειωτέον, είναι από τα "καλά" της περιοχής μου. 

Μπορεί να μην ισχύει το ίδιο σε όλα τα σχολεία, αν και απ΄ ότι έχω ακούσει τόσο από γονείς μαθητών άλλων σχολείων όσο και από φίλες μου εκπαιδευτικούς, η κατάσταση είναι πάνω κάτω ίδια. Αλλά αυτό είναι μία άλλη μεγάλη συζήτηση, κ έχουμε ήδη ξεφύγει από το θέμα. Μερεντούλα εύχομαι καλή αρχή στο παιδάκι σου και να περνάει καλά στο νέο περιβάλλον που θα βρεθεί. Αν χρειάζεσαι κάποια πληροφορία για οτιδήποτε, πες μου, στη διάθεσή σου.

 

Από όσο γνωρίζω, τα τραπέζια τα στρώνουν τα ίδια τα παιδιά, και το φαγητό επίσης το ζεσταίνουν μόνα, με επίβλεψη. Δε μου φαίνεται κακό και είναι και περήφανα κατά κανόνα,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 22/8/2019 at 3:49 ΜΜ, annoulen είπε:

Σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό πηγαίνατε ? Αν ναι, να είσαι προετοιμασμένη για τα της δημοσίας εκπαίδευσης :rolleyes:

 

 

Προφητικός ο λόγος σου αννουλεν!!

Πρώτη μέρα στο δημόσιο νηπιαγωγείο, μας έκαναν ενημέρωση και ειλικρινά σοκαρίστηκα! Δεν θα βγω εκτός θέματος με το να επεκταθώ σε άλλα πράγματα (Ίσως ανοίξω καινούριο thread), στο θέμα του φαγητού όμως μας είπαν ότι από φέτος δεν αναλαμβάνουν το ζέσταμα κανενός φαγητού! Το φαγητό θα μένει ως έχει στην τσαντα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (πράγμα άκρως ανθυγιεινό για καλοκαιρινούς μήνες και χθεσινό φαγητό από ψυγείο-μη μιλήσω και για προχθεσινό που συμβαίνει συχνά αφου πολλές φορές μαγειρεύω με προοπτική 2 ημερών), ή θα καταναλώνεται απευθείας από το ψυγείο αν επιθυμούμε να μπει ψυγείο. Συνέβη και στο δικό σας σχολείο; Δεν μας είπαν το λόγο, φαντάζομαι διαφορά, δεν γνωρίζω όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Merendoula είπε:

 

Προφητικός ο λόγος σου αννουλεν!!

Πρώτη μέρα στο δημόσιο νηπιαγωγείο, μας έκαναν ενημέρωση και ειλικρινά σοκαρίστηκα! Δεν θα βγω εκτός θέματος με το να επεκταθώ σε άλλα πράγματα (Ίσως ανοίξω καινούριο thread), στο θέμα του φαγητού όμως μας είπαν ότι από φέτος δεν αναλαμβάνουν το ζέσταμα κανενός φαγητού! Το φαγητό θα μένει ως έχει στην τσαντα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (πράγμα άκρως ανθυγιεινό για καλοκαιρινούς μήνες και χθεσινό φαγητό από ψυγείο-μη μιλήσω και για προχθεσινό που συμβαίνει συχνά αφου πολλές φορές μαγειρεύω με προοπτική 2 ημερών), ή θα καταναλώνεται απευθείας από το ψυγείο αν επιθυμούμε να μπει ψυγείο. Συνέβη και στο δικό σας σχολείο; Δεν μας είπαν το λόγο, φαντάζομαι διαφορά, δεν γνωρίζω όμως. 

 

Υπάρχει από όσο ξέρω σχετική επίσημη οδηγία εδώ και χρόνια, στα πλαίσια του ότι η νηπιαγωγός/δασκάλα δεν είναι τραπεζοκόμος αλλά απλά καθοδηγεί τα παιδιά στο να αυτοεξυπηρετηθούν και να είναι το φαγητό διδακτική εμπειρία (κοινώς το υπουργείο δεν πληρώνει τραπεζοκόμους ούτε για τα νηπιαγωγεία και δεν είναι προφανώς αναγκασμένος κανένας εκπαιδευτικός να κάνει τον σερβιτόρο) . Φαντάζομαι ότι σε αυτή τη λογική, τα παιδιά του νηπιαγωγείου δεν μπορούν με ασφάλεια να ζεστάνουν φαγητό, οπότε δε θα το ζεσταίνουν. Κάποιοι σύλλογοι γονέων πλήρωναν στην περιοχή που μένω τραπεζοκόμο, αλλά δεν είναι απλό. Η προφανής π.χ. επιλογή θα ήταν η καθαρίστρια, το οποίο κατά κόρον συνέβαινε παλιότερα, αλλά απαγορεύεται για λόγους υγιεινής και έχω ακούσει και για καταγγελίες. Από την άλλη ο σύλλογος πρέπει να πληρώσει κάποιον που κόβει αποδείξεις, και άντε να βρεις άνθρωπο να θέλει να δουλεύει με απόδειξη, ασφάλιση κλπ για μισή ώρα τη μέρα. Δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Merendoula said:

 

Προφητικός ο λόγος σου αννουλεν!!

Πρώτη μέρα στο δημόσιο νηπιαγωγείο, μας έκαναν ενημέρωση και ειλικρινά σοκαρίστηκα! Δεν θα βγω εκτός θέματος με το να επεκταθώ σε άλλα πράγματα (Ίσως ανοίξω καινούριο thread), στο θέμα του φαγητού όμως μας είπαν ότι από φέτος δεν αναλαμβάνουν το ζέσταμα κανενός φαγητού! Το φαγητό θα μένει ως έχει στην τσαντα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (πράγμα άκρως ανθυγιεινό για καλοκαιρινούς μήνες και χθεσινό φαγητό από ψυγείο-μη μιλήσω και για προχθεσινό που συμβαίνει συχνά αφου πολλές φορές μαγειρεύω με προοπτική 2 ημερών), ή θα καταναλώνεται απευθείας από το ψυγείο αν επιθυμούμε να μπει ψυγείο. Συνέβη και στο δικό σας σχολείο; Δεν μας είπαν το λόγο, φαντάζομαι διαφορά, δεν γνωρίζω όμως. 

Συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά μπορείς να με ενημερώσεις για τα του δημόσιου νηπιαγωγείου καθώς το σκέφτομαι για του χρόνου?

Φέτος πάμε προνήπιο ιδιωτικά αλλά σκεφτόμουν του χρόνου να πάει δημόσιο νήπιο από όπου και θα συνεχίσει στο δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά μπορείς να με ενημερώσεις για τα του δημόσιου νηπιαγωγείου καθώς το σκέφτομαι για του χρόνου?

Φέτος πάμε προνήπιο ιδιωτικά αλλά σκεφτόμουν του χρόνου να πάει δημόσιο νήπιο από όπου και θα συνεχίσει στο δημοτικό.

Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις για το νηπιο που ανήκετε γτ για παράδειγμα στο δικό μας δ ειναι ετσι

Παρόλο που δ παει η κορη μου ολοημερο, χθες στην ενημέρωση άκουσα ότι θέλουν το φαγητο σε διαφορετική τσάντα, έστω κ σακούλα, για να μπαίνει ψυγείο, κ τα ζεσταίνουν σε κανονικό φουρνο

Παρόλο που σαν δημος έχουμε πρόβλημα, είμαστε σε αυτούς που τα 4χρ δ ειναι υποχρεωτικά στα νηπια, σε αυτο που παμε έχει λίγα παιδακια, κ γενικα από πέρυσι δ εχω παράπονα, έμεινα πολύ ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...