Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιο στο Pregenesis? Ανάλυση και μοριακός καρυότηπος στο Χωρέμειο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το κέντρο PREGENESIS στο οποίο με παρέπεμψε το γιατρός μου για την άμνιο, Είναι καλό ή να προτιμήσω ένα δημόσιο νοσοκομείο?

Έπειτα σκέφτομαι να πάω για την ανάλυση στο Χωρέμειο, όπου θα ζητήσω και μοριακό καρυότυπο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου, εννοείς να πάρεις το δείγμα που θα βγάλει η βελόνα, από το Pregenesis και να το πάς αλλού; θα πρέπει να ρωτήσεις εάν το επιτρέπουν αυτό.. Δηλαδή δέχονται να κάνουν την παρέμβαση αλά να μην εισπράξουν και τα χρήματα της ανάλυσης; Για αυτούς θα είναι σαν να κάνεις την μισή υπηρεσία. 

Δεν το έχω ξαναακούσει , ρώτησέ τους πρώτα που πηγαίνουν αυτοί την ανάλυση...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , belleblue είπε:

Γειά σου, εννοείς να πάρεις το δείγμα που θα βγάλει η βελόνα, από το Pregenesis και να το πάς αλλού; θα πρέπει να ρωτήσεις εάν το επιτρέπουν αυτό.. Δηλαδή δέχονται να κάνουν την παρέμβαση αλά να μην εισπράξουν και τα χρήματα της ανάλυσης; Για αυτούς θα είναι σαν να κάνεις την μισή υπηρεσία. 

Δεν το έχω ξαναακούσει , ρώτησέ τους πρώτα που πηγαίνουν αυτοί την ανάλυση...

Ναι γίνεται αυτό το διασταύρωσα  100%.... Εξάλλου και αυτοί θα πάρουν χρήματα αφού θα κάνουν τη λήψη! Βέβαια δε δέχονται όλα τα κέντρα να πάρεις το υγρό και να το πας αλλού. Εχω κλείσει και το ραντεβού στο Χωρέμειο από τώρα γιατί πρέπει εκεί να το κλείνεις 1 μήνα νωρίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται γιατί το κάνεις αυτό? είναι καλύτερο? γλυτώνεις κάποια χρήματα, σου το σύστησε κάποιος? δεν το είχα ξανακούσει! Γιατί συγκεκριμένα το Χωρέμειο;

Link to comment
Share on other sites

 Να ρωτήσω και γω κάτι; Και γιατί δεν αφήνεις το δειγμα σε αυτους που θα σου κάνουν και τη παρακέντηση; Η γιατί δεν πας κατευθείαν στο χωρεμειο για την παρακέντηση; Όλοι κάνουν πλέον μοριακο καρυότυπο. Γιατί θέλεις να ταλαιπωρηθείς; 

Εμένα πχ μου είχαν πάρει δείγμα στο Προγεννεσις και το έστειλαν οι ίδιοι για μοριακό. ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, belleblue είπε:

Αν επιτρέπεται γιατί το κάνεις αυτό? είναι καλύτερο? γλυτώνεις κάποια χρήματα, σου το σύστησε κάποιος? δεν το είχα ξανακούσει! Γιατί συγκεκριμένα το Χωρέμειο;

Έχω ακούσει ότι είναι εξαιρετικό και πρόκειται για μια πολύ σημαντική εξέταση οπότε τα αποτελέσματα θα ήθελα να τα εμπιστευτώ εκεί. 

1 hour ago, belleblue είπε:

Αν επιτρέπεται γιατί το κάνεις αυτό? είναι καλύτερο? γλυτώνεις κάποια χρήματα, σου το σύστησε κάποιος? δεν το είχα ξανακούσει! Γιατί συγκεκριμένα το Χωρέμειο;

Δε νομίζω να γλιτώσω χρήματα, απλώς έχω ακούσει ότι το Χωρέμειο είναι εξαιρετικό στις αναλύσεις του. Το PROGENESIS δεν το έχω ακουστά. Στο Χωρέμειο δεν κάνουν αμνιο, μόνο αναλύουν αποτελέσματα, τα οποία πηγαίνουν από άλλες κλινικές. (π.χ ΈΛΕΝΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ κ.α) 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Έχω ακούσει ότι είναι εξαιρετικό και πρόκειται για μια πολύ σημαντική εξέταση οπότε τα αποτελέσματα θα ήθελα να τα εμπιστευτώ εκεί. 

Δε νομίζω να γλιτώσω χρήματα, απλώς έχω ακούσει ότι το Χωρέμειο είναι εξαιρετικό στις αναλύσεις του. Το PROGENESIS δεν το έχω ακουστά. Στο Χωρέμειο δεν κάνουν αμνιο, μόνο αναλύουν αποτελέσματα, τα οποία πηγαίνουν από άλλες κλινικές. (π.χ ΈΛΕΝΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ κ.α) 

Το Προγεννεσις (ελληνικα) είναι από τα καλύτερα κέντρα με πιστοποιημενους εμβρυολογους. Και το κέντρο Σουκα-Πιλαλης εξαιρετικό επισης! Αυτό που λες δεν το γνωρίζω καθόλου, δεν έτυχε προφανώς. Για να το λέτε θα είναι καλό! 

Στο χωρεμειο είχαμε πάει μόνο για καρυότυπο ζεύγους. Νομίζω όμως ότι κάνουν κανονικότατα παρακέντηση. Ρωτησες;

Επίσης ο Πάγκαλος είναι από τους καλύτερους γενετιστές για καρυοτυπο!!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, gkmpl είπε:

Το Προγεννεσις (ελληνικα) είναι από τα καλύτερα κέντρα με πιστοποιημενους εμβρυολογους. Και το κέντρο Σουκα-Πιλαλης εξαιρετικό επισης! Αυτό που λες δεν το γνωρίζω καθόλου, δεν έτυχε προφανώς. Για να το λέτε θα είναι καλό! 

Στο χωρεμειο είχαμε πάει μόνο για καρυότυπο ζεύγους. Νομίζω όμως ότι κάνουν κανονικότατα παρακέντηση. Ρωτησες;

Επίσης ο Πάγκαλος είναι από τους καλύτερους γενετιστές για καρυοτυπο!!! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες ! Δε ρώτησα αν κάνουν αμνιο στο Χωρέμειο, και από τη συνομιλία που είχα με τη γραμματέα μάλλον για τη λήψη με παρέπεμψαν στο Ελενα ή στο Αλεξάνδρα. Στο Χωρέμειο μίλησα τηλεφωνικά με την κ. Τζέτη Μαρία η οποία μου είπε ότι θα αναλάβει την ανάλυση του μοριακού καρυότυπου. Είναι γενετίστρια και μου φάνηκε καλή. Αν την έχει κάποιος - α εδώ ακουστά ας γράψει!....

2 ώρες πρίν, kerasaki89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια το pregenesis του κυρίου Κούτρα; Αυτό λέτε;

Μάλιστα, το ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω το κύριο Κούτρα σαν γιατρό κ από ότι ξέρω είναι πολύ καλός γιατρός αλλά και πιστοποιημένο από τον κύριο Νικολαιδη για τέτοιου είδους εξετάσεις αμνιοπαρακέντηση και αυχενική βέβαια τον γνωρίζω από κάποιου άλλου είδους ιατρικό γυναικολογικό πρόβλημα που είχε αναλάβει την μητέρα μου...και τον είχα συστήσει εγώ σε μια φίλη μου που ήθελε να κάνει αμνιοπαρακέντηση και ενώ είχε μιλήσει με το κέντρο και όλα καλά το μετάνιωσε τελικά που δεν πήγε και πήγε αλλού που της είπε ο γιατρός της 

Επεξεργάστηκαν by kerasaki89
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , kerasaki89 είπε:

Γνωρίζω το κύριο Κούτρα σαν γιατρό κ από ότι ξέρω είναι πολύ καλός γιατρός αλλά και πιστοποιημένο από τον κύριο Νικολαιδη για τέτοιου είδους εξετάσεις αμνιοπαρακέντηση και αυχενική βέβαια τον γνωρίζω από κάποιου άλλου είδους ιατρικό γυναικολογικό πρόβλημα που είχε αναλάβει την μητέρα μου...και τον είχα συστήσει εγώ σε μια φίλη μου που ήθελε να κάνει αμνιοπαρακέντηση και ενώ είχε μιλήσει με το κέντρο και όλα καλά το μετάνιωσε τελικά που δεν πήγε και πήγε αλλού που της είπε ο γιατρός της 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, μάλλον κι εγώ εκεί θα πάω για τη λήψη. 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα δεν είναι θέμα χρημάτων γιατί έτσι όπως θες να το κάνεις αλλού την λήψη και αλλού την ανάλυση περισσότερο θα σου κοστίσει από ότι να εκανες λήψη και ανάλυση μαζί αλλά ενδιαφέρεσαι μόνο για την λήψη θα στο πρότεινα με κλειστά ματια επειδη γνωρίζω το γιατρό και στο ξαναλέω είναι πιστοποιημένος για τέτοιου είδους εξετάσεις..σου εύχομαι καλά αποτελέσματα ότι και να αποφασίσεις ...

Επεξεργάστηκαν by kerasaki89
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , kerasaki89 είπε:

Από ότι κατάλαβα δεν είναι θέμα χρημάτων γιατί έτσι όπως θες να το κάνεις αλλού την λήψη και αλλού την ανάλυση περισσότερο θα σου κοστίσει από ότι να εκανες λήψη και ανάλυση μαζί αλλά ενδιαφέρεσαι μόνο για την λήψη θα στο πρότεινα με κλειστά ματια επειδη γνωρίζω το γιατρό και στο ξαναλέω είναι πιστοποιημένος για τέτοιου είδους εξετάσεις..σου εύχομαι καλά αποτελέσματα ότι και να αποφασίσεις ...

Ναι το είδα κι εγώ ότι είναι πιστοποιημένος! Αυτό θα επιλέξω. Δυστυχώς κερασάκι ο γυναικολόγος μου που μου έκανε αυχενική δεν ήταν πιστοποιημένος και τώρα αναγκάζομαι να το ψάχνω περισσότερο....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...