Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκτοπη δεξιά υποκλειδιος αρτηρία


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Πήγα τη Δευτέρα για εξέταση β επιπέδου και έχω όλα ήταν πολύ φυσιολογικα μας είπε ότι βρήκε αποκλίνουσα δεξιά υποκλειδιο αρτηρία. Αφού με διαβεβαίωσε ότι η καρδούλα του μωρού δεν έχει κανένα πρόβλημα προσπαθούσε επί 20λεπτα να με πείσει να κάνω αμνιοπαρακεντιση εκείνη την στιγμη. Εγώ ταραχτηκα πάρα πολύ. Στο τέλος αποφάσισα να κάνω μη επεμβατικο Προγεννητικο έλεγχο γιατί φοβάμαι την αμνιοπαρακεντιση. Σας έχει τύχει σε καμία? Ήταν καλά τα αποτελέσματα Σας? Γιατί παίζουν Έτσι με την ψυχολογία της εγκύου?? Σημειωτέον ήταν το μοναδικό εύρημα! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 11/5/2018 at 8:53 ΠΜ, Mar1am είπε:

Καλημέρα σας! Πήγα τη Δευτέρα για εξέταση β επιπέδου και έχω όλα ήταν πολύ φυσιολογικα μας είπε ότι βρήκε αποκλίνουσα δεξιά υποκλειδιο αρτηρία. Αφού με διαβεβαίωσε ότι η καρδούλα του μωρού δεν έχει κανένα πρόβλημα προσπαθούσε επί 20λεπτα να με πείσει να κάνω αμνιοπαρακεντιση εκείνη την στιγμη. Εγώ ταραχτηκα πάρα πολύ. Στο τέλος αποφάσισα να κάνω μη επεμβατικο Προγεννητικο έλεγχο γιατί φοβάμαι την αμνιοπαρακεντιση. Σας έχει τύχει σε καμία? Ήταν καλά τα αποτελέσματα Σας? Γιατί παίζουν Έτσι με την ψυχολογία της εγκύου?? Σημειωτέον ήταν το μοναδικό εύρημα! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Ο γιατρός σου τι γνώμη έχει; ειναι υπέρ στο να κάνεις παρακέντηση η όχι;; Μήπως να πάτε και σε άλλο κέντρο,  για 2η άποψη; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εγώ θα πρότεινα να πας σε κάποιον έμπειρο εμβρυοκαρδιολογο για δεύτερη γνώμη για αναλυτικό και λεπτομερή υπέρηχο,προτού προχωρήσεις σε αμνιοπαρακέντηση.Σημασία δεν έχουν τα ευρήματα μόνο αλλά το πως τα ερμηνεύουν οι γιατροί.Πάρε δεύτερη γνώμη και όσο μπορείς να είσαι ήρεμη.Αν ήταν κάτι σοβαρό θα σου το έλεγαν.Δυστυχώς κάποιοι γιατροί δεν έχουν το σωστό τρόπο να αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις...μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/12/2018 at 7:33 PM, g1g1 said:

Εγώ έχω εμπειρία. Δεν ειναι απολύτως τίποτα. Μην αγχώνεσαι. Εγω δεν έκανα κανέναν παραπάνω έλεγχο. 

 

Διορθώνω λιγο το ποστ μου. Εννοούσα έλεγχο τυπου αμνιοπαρακέντηση η αίματος για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Φυσικά κ έκανα λεπτομερή έλεγχο στο Ωνασιο, (μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία της γιατρού ηταν απο τις τοπ ) καθώς και αργότερα έλεγχο απο εμβρυοκαρδιολόγο στο Μητέρα. Αυτή ειναι μια παρεκληση του φυσιολογικού. Συνήθως δεν χρειάζεται να κανεις κατι παραπέρα. Επανέλεγχο στα 5-6 χρονια. Επειδή κ εγω είχα αγχωθεί πολυ, γιατί πραγματικά ειναι πως θα σου το μεταφέρουν οι γιατροί, θέλω να σου πω οτι δεν ειναι κατι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά με ξεαγχωσατε πολύ!! Η αλήθεια είναι ότι μετά από όλο αυτό κατάλαβα ότι και ο γιατρός μου ήταν ας πούμε στο "κολπο" υπό την έννοια ότι δεν μου έδωσε καμία σημασία και εγώ Ρωτούσα μόνη μου δεξιά και αριστερά!! Έλεος! Για την δική μου ηρεμία πήγα σε εμβρυολαρδιολογο για έλεγχο και έκανα αυτή την εξέταση με το αίμα τον διευρυμένο έλεγχο όμως. Οπότε ειμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Για να είμαι ειλικρινής όσο περνάνε οι μέρες τόσο βλέπω αλλες σκοπιμότητες πίσω από αυτό, Αλλά δεν είναι της παρούσης! 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας , στην εξέταση β επιπέδου που κάναμε τον σεπτέμβριο του 2018 μας είπε ο γυναικολογος ότι η μικρή μας έχει έκτοπη δεξιά υποκλείδιο αρτηρία. Μας άγχωσε πάρα πολύ διότι μας έλεγε συνεχώς να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση για να δούμε αν έχει κάποιο σύνδρομο διότι αυτό το εύρημα συνδέεται με το σύνδρομο down και με το digeorge. Δεδομένου του ότι οι ηλικίες μας είναι 26 χρονών και ότι το ARSA είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ εύρημα επισκεφτήκαμε παιδοκαρδιολόγο ο οποίος μας επιβεβαίωσε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα στην καρδιά της και είναι απόλυτα φυσιολογική απλά εχει μια παραλλαγή στην αρτηρία. Δεν κάναμε αμνιοπαρακεντηση. Εν τέλη γέννησε η συζυγός μου το δεκέμβριο και το παιδί δόξα το θεό δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με την καρδιά ούτε με τη καθημερινότητά του. Επισκεφτήκαμε ξανά παιδοκαρδιολόγο και μας είπε ότι δεν χρειάζεται περαιτέρω παρακολούθηση. Γενικά δεν έχουμε παρατηρήσει κανένα πρόβλημα στην ζωή της ούτε με δυσφαγίες( όπως διαβάζαμε στο ίντερνετ για αυτούς που έχουν έκτοπη αρτηρία) ούτε τίποτα. Ελπίζω να σας βοηθήσει αυτή η ανάρτησή μου να ξεπεράσετε το αγχος που πέρασα εγώ και η συζυγός μου διότι όλα αυτά με την αμνιοπαρακέντηση μου φάνηκαν ότι τα κάνουν επίτηδες για το λόγο ότι μας αντιμετώπισαν σαν κινητά ευρώ και όχι σαν ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα, έκανα β επιπεδου την Δευτέρα! Ο μπεμπούλης μου έχει δύο παρόντες δείκτες! Ο ένας είναι η ηπια υδρονεφρωση (που δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό σύμφωνα με το γιατρό). Αν είχαμε μόνο αυτό δεν θα ανησυχούσαμε καθόλου! Ο άλλος είναι η ARSA... εκτοπη εκφυση δεξιας υποκλειδιου αρτηρίας! Είναι κάτι σχετικά σπάνιο και συνδέεται με το σύνδρομο down και digeorge! Είμαι ανάμεσα στο να κάνω αμνιοπαρακεντηση ή μη επεμβατικο έλεγχο γιατί σε περίπτωση συνδρόμου θα γίνει διακοπή κύησης.. τώρα είμαι 23ων εβδομάδων! Έχετε βιώσει παρόμοια εμπειρία... φοβάμαι πολύ να κάνω αμνιοπαρακεντηση...αλλά το μη επεμβατικο δεν έχει το ίδιο ποσοστό διάγνωσης! Να σημειώσω ότι είμαι 24 ετών και η πιθανότητες μετά από αυτά πήγαν 1 στα 700

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2022 at 12:12 ΜΜ, Βιβη97 είπε:

Καλημέρα, έκανα β επιπεδου την Δευτέρα! Ο μπεμπούλης μου έχει δύο παρόντες δείκτες! Ο ένας είναι η ηπια υδρονεφρωση (που δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό σύμφωνα με το γιατρό). Αν είχαμε μόνο αυτό δεν θα ανησυχούσαμε καθόλου! Ο άλλος είναι η ARSA... εκτοπη εκφυση δεξιας υποκλειδιου αρτηρίας! Είναι κάτι σχετικά σπάνιο και συνδέεται με το σύνδρομο down και digeorge! Είμαι ανάμεσα στο να κάνω αμνιοπαρακεντηση ή μη επεμβατικο έλεγχο γιατί σε περίπτωση συνδρόμου θα γίνει διακοπή κύησης.. τώρα είμαι 23ων εβδομάδων! Έχετε βιώσει παρόμοια εμπειρία... φοβάμαι πολύ να κάνω αμνιοπαρακεντηση...αλλά το μη επεμβατικο δεν έχει το ίδιο ποσοστό διάγνωσης! Να σημειώσω ότι είμαι 24 ετών και η πιθανότητες μετά από αυτά πήγαν 1 στα 700

Καλησπερα, ειχα και εγω διαγνωση για ARSA. Ειχα κανει ηδη μη επεμβατικο ελεγχο NIPT λογω ηλικιας και ηταν ολα οκ. Παρολαυτα ολοι οι γιατροι (δυο γυναικολογοι και δυο  εμβρυοκαρδιολογοι που πηγα για να επιβεβαιωσω τη διαγνωση) μου συστησαν να κανω αμνιοπαρακεντηση. Το εψαξα και η ιδια παρα πολυ. Το NIPT σε καλυπτει σχεδον πληρως για το συνδρομο down αλλα οχι για το digeorge. Επικοινωνησα ακομα και με την αμερικανικη εταιρεια που κανει τα NIPT και αυτοι μου ειπαν οτι δεν εχουν επαρκη δεδομενα ακομα για να ξερουν κατα ποσο το NIPT μπορει να αποκλεισει την πιθανοτητα digeorge. Διαβασα και ολα τα φορουμ του εξωτερικου που μπορεσα να βρω με αντιστοιχες περιπτωσεις και η αληθεια ειναι οτι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων το ευρημα ARSA ηταν μεμονωμενο και δε συνδεοταν με συνδρομο. Παρολα αυτα επελεξα να κανω αμνιοπαρακεντηση. Απο οσα διαβασα η αμνιοπαρακεντηση πλεον αν γινει απο εξειδικευμενο γιατρο ειναι σχεδον σιγουρα επιτυχης και δεν ισχυουν τα ποσοστα 1/100 επιπλοκων αλλα περιπου 1/500. Τελικα ολα πηγαν καλα. Η αμνιοπαρακεντηση δεν ειχε καμια επιπλοκη και το αποτελεσμα ηταν οτι το εμβρυο ηταν υγιεστατο. Περασα τεραστιο αγχος μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα αλλα θα το ξαναεκανα. Γιατι για μενα το αγχος να υπαρχει εστω και μικρη πιθανοτητα να εχει συνδρομο το εμβρυο θα ηταν μεγαλυτερο. Σου ευχομαι καλη επιτυχια οτι και αν αποφασισεις. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Σήμερα κάναμε την Β επιπέδου, ενώ όλα ήταν φυσιολογικά η γιατρός είδες στην καρδούλα του εκτοπη εκφυση δεξιάς υποκλειδιου αρτηρίας η αλλιώς ARSA μας είπε ότι είναι το μοναδικό εύρημα. Σχετίζεται βιβλιογραφικά με το σύνδρομο DiGeorge και σύνδρομο down . Ο γιατρός μου είπε ότι σπάνιο το σύνδρομο DiGeorge και το σύνδρομο down η πιθανότητα ήταν 1/5000 και πάλι είναι πολύ καλά στατιστικά αλλά αν θέλω για αν είμαι εγώ σίγουρη να μηδενίσουμε το ποσόστο να κάνουμε ΝΙΠΤ. Δεν ξέρω γιατί δεν θέλω να κάνω όμως, ίσως γιατί δεν αντέχω άλλο αναμονή άλλο άγχος, από την άλλη όμως δεν ξέρω και τι με περιμένει αργότερα. Σας έχει τύχη με αυτές τς πιθανότητες κάτι τέτοιο; Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,  εάν δεν είσαστε σίγουρη για την σύσταση που σας έδωσε ο γιατρός σας, είναι πολύ σημαντικό να στραφείτε σε άλλο ειδικό για μια δεύτερη γνώμη. 

Δεν θα είναι σκόπιμο να καθησυχαστείτε από μαρτυρίες άλλων μελών ή να πειστείτε ή να αποφύγετε οδηγίες του γιατρού σας με βάση κατι που διαβάσατε στο διαδίκτυο, για γνωματεύσεις που ίσως αφορούν άλλα χαρακτηριστικά και άλλα ιστορικά.  

Ο ειδικός αποφασίζει σύμφωνα με όλα τα στοιχεία που έχει στην διάθεσή του, τα οποία διαφέρουν σε κάθε ασθενή (ηλικία, προδιάθεση, προηγούμενες εγκυμοσύνες, άλλες παθήσεις ή αγωγές κλπ) .  

ευχαριστούμε! 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...