Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Επειδή μένω εξωτερικό θα έρθω σε λίγο καιρό και θελω να κάνω κάποια εμβολια στο παιδί μου. Που μπορώ να τα κάνω; Σε ποιους γιατρούς; Τα αγοράζω πρώτα; Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Sophie11 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Επειδή μένω εξωτερικό θα έρθω σε λίγο καιρό και θελω να κάνω κάποια εμβολια στο παιδί μου. Που μπορώ να τα κάνω; Σε ποιους γιατρούς; Τα αγοράζω πρώτα; Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστω πολύ 

οταν θα ερθεις στην ελλαδα θα βρεις εναν παιδιατρο θα σου πει να πας σε ενα φαρμακειο να παρεις το αναλογο εμβολιο κ θα πας στον παιδιατρο ξανα να το κανετε. αν δεν εχεις ασφαλεια απλα θα πληρωσεις το εμβολιο τοσο απλα. 

παιδιατροι στην ελλαδα υπαρχουν απειροι μπορεις να επισκευτεις οσους θελεις κ να βρεις καποιον που να σου αρεσει εσενα. 

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Ο εοππυ καλύπτει τα εμβόλια σαν κόστος εφόσον στα έχουν συνταγογαφησει ηλεκτρονικά . Οι ιδιώτες γιατροί χρεώνουν την επίσκεψη κατα την οποια γίνεται το εμβόλιο. Δεν ξερω τι ασφάλεια εχεις. Αν είσαι στο ΙΚΑ πχ μπορείς να απευθυνθείς και στο οικείο σου υποκατάστημα,  ισως μπορέσουν να στα κάνουν παιδίατροι εκει δωρεάν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και πάλι συγνώμη για τις ερωτήσεις.μπορω να πάω σε κάποιο νοσοκομείο κρατικό να κάνω τα εμβολια αφού τα αγοράσω;

η πρέπει σε ιδιωτικό παιδίατρο; Σας υπενθυμιζω δεν έχω ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την ηλικία του παιδιού θα κάνεις και τα αντίστοιχα εμβόλια που θα σου πει ο παιδίατρος εδώ. Η λιανική τιμή κατά προσέγγιση και παραδειγματικά κυμαίνεται χωρίς ασφάλεια για το prevenar γύρω στα 70€ και το infarnix hexa 50 € .

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει βρβαια να εχεις μαζι σου κ το βιβλιατιο του παιδιου για να δει ο γιατρος τι εχετε κανει μεχρι τωρα.θα χρειαστει κ επαναληπτικη δοση πιθανον.αν επιτρεπεται σε ποια χωρα ζεις?εκει τι ισχυει με τα εμβολια?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ευχαριστω πολύ. Μένω Αγγλία θα έρθω για το καλοκαίρι αλλά μάλλον θα τα κάνω εδώ λίγο αργότερα όταν γυρίσουμε.ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Όντως ειναι μεγαλο το κοστος για να τα κανεις ιδιωτικά. Αν το παιδι παρακολουθείται εκει από παιδίατρο κ εχει ηδη αρχιζει να εμβολιαζεται, καλο θα ήταν να τον ρωτήσεις να σου πει τη γνωμη του, ή να σου δωσει καποια ιδεα. Ισως μπορείς να προμηθευτεις απο εκει κ να φέρεις μαζι σου καποια εμβόλια που ειναι να γινουν το διάστημα που θα είστε εδω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα μωράκι 6 μηνών και η παιδίατρος μας έχει πει οτι μέχρι τον 1 χρόνο πρέπει να βλέπει το μωρό κάθε μήνα. Επίσης κάθε μήνα κάνουμε και εμβόλιο. Οι δικοί σας παιδίατροι πως λειτουργούν ; Πάτε και εσείς τόσο συχνά τα μωρά σας ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ο γιος μου είναι 7,5 μηνών,από τότε που γεννήθηκε και εμείς κάθε μήνα τον πηγαίνουμε στον παιδιατρο για να δει την ανάπτυξη του και κάθε φορά κάνουμε και εμβόλιο νομίζω πως έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι γιατροί

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Irina095 said:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα μωράκι 6 μηνών και η παιδίατρος μας έχει πει οτι μέχρι τον 1 χρόνο πρέπει να βλέπει το μωρό κάθε μήνα. Επίσης κάθε μήνα κάνουμε και εμβόλιο. Οι δικοί σας παιδίατροι πως λειτουργούν ; Πάτε και εσείς τόσο συχνά τα μωρά σας ;

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις τα εμβόλια ιδιωτικά και να πληρώνεις κάθε μήνα επίσκεψη μπορεις να τα κάνεις εντελώς δωρεάν σε δημόσιους φορείς - αναλόγως που μένεις, αν πχ μένεις σε νησί ή χωριό στον παιδίατρο του κέντρου υγείας, αν μένεις σε μεγάλη πόλη τότε σε κάποια δομή του ΙΚΑ πχ σε σταθμό προστασίας μητέρας παιδιού. Αν η επιφύλαξη σου έγκειται στην συχνότητα των εμβολιων τότε θα πρέπει να το συζητήσεις με τον παιδίατρο σου εφόσον τον εμπιστεύεσαι ή να πάρεις γνώμη από άλλον παιδίατρο. Σε κάθε περίπτωση αν έχεις επιφυλάξεις ή ερωτήματα καλό είναι να μην τα αφήνεις και να τα συζητάς με έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι. Για το ερώτημα σου συγκεκριμένα, αν το παιδί είναι υγιές και δεν έχει κάποιο πρόβλημα δεν χρειάζεται να το βλέπει παιδίατρος κάθε μήνα μετά τον τέταρτο μήνα. Το βλέπει σε αυτήν τη συχνότητα μόνο για το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα μωράκι 6 μηνών και η παιδίατρος μας έχει πει οτι μέχρι τον 1 χρόνο πρέπει να βλέπει το μωρό κάθε μήνα. Επίσης κάθε μήνα κάνουμε και εμβόλιο. Οι δικοί σας παιδίατροι πως λειτουργούν ; Πάτε και εσείς τόσο συχνά τα μωρά σας ;

Ναι, το πρόγραμμα εμβολιασμού είναι στάνταρ, δεν αυτοσχεδιάζουμε με αυτά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Irina095 said:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα μωράκι 6 μηνών και η παιδίατρος μας έχει πει οτι μέχρι τον 1 χρόνο πρέπει να βλέπει το μωρό κάθε μήνα. Επίσης κάθε μήνα κάνουμε και εμβόλιο. Οι δικοί σας παιδίατροι πως λειτουργούν ; Πάτε και εσείς τόσο συχνά τα μωρά σας ;

Nα σου ζήσει το μωράκι σου, εμείς πάντως πηγαίναμε κάθε μήνα για να εξετάσει τον μικρό και κάναμε και εβόλιο, μέχρι 15-17 μηνών δεν θυμάμαι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα μωράκι 6 μηνών και η παιδίατρος μας έχει πει οτι μέχρι τον 1 χρόνο πρέπει να βλέπει το μωρό κάθε μήνα. Επίσης κάθε μήνα κάνουμε και εμβόλιο. Οι δικοί σας παιδίατροι πως λειτουργούν ; Πάτε και εσείς τόσο συχνά τα μωρά σας ;

Eγω και τους 2 τους πηγαινα καθε 2 μηνες (εκτος απο 1-2 φορες που ηταν 1,5 μηνας). Τον πρωτο συνεχισα ετσι μεχρι σχεδον τα 2 χρ, οποτε και αραιωσαν πολυ. Νομιζω οτι και ο δευτερος ετσι θα το παει, μεχρι στιγμης παντως (11 μηνων) κραταμε το ιδιο μοτιβο, ανα 2μηνο.

 
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το σχήμα που ακολουθεί κάθε γιατρός για τα εμβόλια, άλλοι κάνουν δύο μαζί, άλλοι εμβολιάζουν μόνο με ένα κλπ. Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό νομίζω μέχρι 8-9 μηνών είναι κάθε μήνα μετά πάει στο 2 μηνο και μέχρι 18 μηνών περίπου είναι το πολύ κάθε δίμηνο. Εκτός απο τα εμβόλια σκέψου πως ειδικά για τον πρώτο χρόνο (και ακόμα πιο πολύ το πρώτο εξάμηνο) είναι πολύ σημαντικές οι μηνιαίες επισκέψεις για να παρακολουθείται η σωστή ανάπτυξη του παιδιού από πολλές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...