Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορός μύτης (βουλωμένη μύτη)


Recommended Posts

Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες μανουλες.. Με ποιο τροπο βαζετε ορο μυτης στα παιδακια σας?? Εχω εναν μπεμπακο 7 μηνων!! Αλλαξα προσφατα γιατρο (λογο μετακομισης) και μου εδωσε αλλες οδηγιες για το πως να χρησιμοποιω τον ορο.. 

1η γιατρος: πανω στο χερι μου μπρουμητα πανω απο τον νηπτηρα με συριγγα (χωρις βελονα εννοειται) με πολυ πιεση οσο χρειαζεται στο καθε ρουθουνακι μεχρι να καθαρισει... Και μετα να χρησιμοποιω ortisalin (συσκευη που ρουφοντας βγαζω τις μυξες απ τη μυτουλα του)..

2η γιατρος: καθιστος παλι με συριγγα περιπου 5μλ στο καθε ρουθουνακι και να αποφευγω το orrisalin και τετοιου τυπου συσκευες..

3η γιατρος: (της αδελφης μου) ανασκελα ξαπλωμενος μια αμπουλα στο καθε ρουθουνι και δεν τον σηκωνω αμεσως.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο πιο ενδεδειγμένος κ αποτελεσματικός τρόπος για αποσυμφόρηση της μύτης με ορο είναι το κεφάλι να κλίνει προς την αντίθετη κατεύθυνση του ρουθουνιου που μπαίνει ο ορος, δλδ αν βάζεις στο δεξί ρουθούνι να γέρνεις το κεφάλι αριστερά με το δεξί ρουθούνι προς τα πανω. Αυτό ισχύει για όλους, μικρούς κ μεγάλους, γιατί με την πίεση οι ρινικές εκκρίσεις του ενός ρωθωνα βγαίνουν από τον άλλο. Τώρα αν μπορείς να το εφαρμόσεις αυτό με όρθιο ή καθιστό μωρό φαντάζομαι δεν υπάρχει πρβλ αλλά βολεύει πιο καλά να είναι ανάσκελα κ να γέρνεις το κεφαλάκι αντίστοιχα σε κάθε μερια. Κ η δική μου παιδίατρος όταν τη ρώτησα για αναρροφητηρα μου είπε πως αν ο ορος γίνεται σωστά, δλδ να μπαίνει μέσα στη μύτη όλο το υγρό κ με πίεση, δε χρειάζεται.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για το χρονο σου.. Μηπως ομως αυτο δημιουργησει προβλημα στα αυτακια του? Δεν ξερω απλα επειδη αυτα επικοινωνουν μηπως?? Θα το δοκιμασω κ αυτο! Η συχνοτητα των ορων και η ποσοτητα?? Δλδ βαζω ορο μεχρι να καθαρισει η μια αμπουλα ειναι αρκετη στο καθε ρουθουνι?? Κανω μονο οταν "μπουκωσει" η και οχι?? Ρωταω πολλα γτ εδω που ηρθα δεν γνωριζω κανεναν και μου αρρωστησε πρωτη φορα.. Στην γιατρο μας εδω εχω κανει μονο 2 επισκεψεις η μια απ αυτες γνωριμιας!

Link to comment
Share on other sites

Στα αυτιά δημιουργείται προβλημα απτή βουλωμένη μύτη. Εγώ όταν είναι πολύ μπουκωμενη της κάνω 3 όρους των 5 ml απανωτά γιατί μόνο έτσι φεύγουν οι μυξες κ επαναλαμβάνω ανάλογα μέσα στη μερα. Βοηθάει πολύ το ζεστό μπάνιο με τους υδρατμούς. Δε χρειάζεται να ντρέπεσαι να πάρεις το γιατρό, είναι συνηθισμένοι κ έτσι κ αλλιώς εχεις λογο. Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν ήταν μικρούλα η κορούλα μου η παιδίατρος μ είχε πει να την καθαρίζω την μυτουλα κάθε μέρα χωρίς καν να είναι βουλωμενη με τον τρόπο που ειπε η @Lenia16 δλδ ανάσκελα κ να την γυριζω στο πλάι.. Τώρα που μεγάλωσε δεν την κάνω όμως κάθε μέρα, όταν μόνο είναι βουλωμενη κ αν έχει πολύ μυξουλα χρησιμοποιώ κ τον ρινικό αποστακτήρα.. Δεν έχω ρωτήσει γι αυτό όμως την παιδίατρο. Όσο ήταν μικρούλα είχε πει να μην της το βάζω. Τώρα που μεγάλωσε όταν έχει συναχακι κ δεν μπορεί να πάρει καλά ανάσα μ είπε να της βάζω καμία φορά τα spray για την μυτουλα που σε βοηθάνε να παίρνεις ανάσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο μενα...Οι οδηγιες της δικης μου γιατρου ειναι σαν αυτες του γιατρου της αδερφης σου...ετσι το εκανα παντα ευσι το κανω και το τωρα που ειναι 3.5χρ.Εγω χρησιμοποιησα ελαχιστα συσκευες και μονο οταν ηταν πολυυυυυυυ μπουκωμενος.Συνηθως σε τετοια κατασταση του κανω μπανιο ζεστο με υδρατμους στο χωρο μετα βαζουμε και τον ορο και φευγουν ολα...

Link to comment
Share on other sites

Η τωρινή μου παιδίατρος, από τα 2 έτη του παιδιού μου είχε συστήσει να βάζω το παιδί μπρούμυτα σε μια πετσέτα και με 10αρα σύριγγα να κάνω πλύσεις με ορό. Το κεφαλάκι γυρμένο όπως αναφέρθηκε. Αν βάζουμε στο δεξί ρουθούνι,το κεφαλάκι γέρνει αριστερά δηλαδή. Τώρα που ο μικρός είναι 3, κάθεται μόνος του στα γόνατα, ακουμπάει τα χεράκια και γέρνει μόνος του το κεφαλάκι. Σε ημέρες χωρίς καταρροή ή μπούκωμα, αν ακούω μυξούλες κάνω πλύση 3 φορές εναλλάξ τα ρουθούνια. Σε ίωση με βαρβάτο μπούκωμα, απλά καθαρίζεις μέχρι να βγει ορός και όχι μύξα ή να καταλάβεις ότι το παιδάκι έχει βοηθηθεί. Στην ηλικία σας, αμπούλα ή 5 μλ σύριγγα νομίζω ενδείκνυται. Ανάσκελα και πλάι το κεφαλάκι. Όπως σου είπαν οι κοπέλες παραπάνω. Πριν τον βραδινό ύπνο, ζεστό μπάνιο με πολλούς υδρατμούς, ιδανικά μείνετε μέσα 15-20 λεπτάκια. Βάλε μια μεγάλη πετσέτα κάτω απ το στρώμα του ώστε το κεφαλάκι να βρίσκεται λίγο ψηλότερα ώστε να βοηθηθεί στην αναπνοή. Βρεγμένη πετσέτα επάνω στο καλοριφέρ επίσης μπορεί να βοηθάει τη νύχτα.

Περαστικά σας. 

Επεξεργάστηκαν by ravT
pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κ μεις στο πλάι βάζουμε τον ορό όπως είπαν παραπάνω. Εναλλάξ τα ρουθούνια. Η γιατρός μας ειχε πει λίγες σταγόνες η αδερφή μου μ είπε να ρίχνω μπόλικο όπως κ έκανα. Έχω την αίσθηση πως δεν κάνει ανάσκελα γιατί πηγαίνει υγρό στα αφτιά, γενικά προς τα μέσα κ δεν είναι ευχάριστο. Ενώ στο πλάι απο το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει.. 

Μερικές φορές είναι πίκρα όλο αυτό,μαρτύριο για το μωρό και για μένα.

Ανυπομονώ να του κρατάω το μαντίλι και "φύσα παιδί μου" .. : )

Link to comment
Share on other sites

@Sporaki17 Εμένα όταν ήταν νεογέννητη μου είχε δείξει η παιδίατρος όπως είπαν τα κορίτσια το κεφαλάκι στο πλαι κ ρίχνεις με τον εξής τρόπο γερνεις αριστερά το κεφάλι κ βάζεις στο δεξι ρουθούνι κ τούμπαλιν.Βέβαια αν κρίνω πλέον απο τη δικιά μου γτ έχουν την ίδια ηλικία δεν πρόκειται να κάτσει για κανέναν λόγο.Οπότε πλέον αναγκαστικά την έχω ανάσκελα με λίγο προς τα πίσω το κεφάλι έτσι ώστε να καταπίνει ορο κ "μυξουλες" κ να καθαρίζει.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Elfer είπε:

@Sporaki17 Εμένα όταν ήταν νεογέννητη μου είχε δείξει η παιδίατρος όπως είπαν τα κορίτσια το κεφαλάκι στο πλαι κ ρίχνεις με τον εξής τρόπο γερνεις αριστερά το κεφάλι κ βάζεις στο δεξι ρουθούνι κ τούμπαλιν.Βέβαια αν κρίνω πλέον απο τη δικιά μου γτ έχουν την ίδια ηλικία δεν πρόκειται να κάτσει για κανέναν λόγο.Οπότε πλέον αναγκαστικά την έχω ανάσκελα με λίγο προς τα πίσω το κεφάλι έτσι ώστε να καταπίνει ορο κ "μυξουλες" κ να καθαρίζει.

 

Το παιδί ας είναι ανάσκελα, το κεφάλι το κρατάμε στο πλάι όμως...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας!!!

Το μωράκι μου είναι 1 μηνός και ξύπνησε σήμερα με έντονο ρουθουνισμα...την θηλαζα και την άκουγα να μην ανασαίνει καλά!της έκανα φυσιολογικο όρο στην μυτούλα και μετά ήταν καλύτερα!Γνωριζετε καθε ποτέ πρέπει να βάζω φυσιολογικο όρο και αν είναι μόνο αυτό αρκετό;μήπως πρέπει να πάρω αυτή στην συσκευή που ρουφάει τις μυξουλες

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή (ρινικος αποφρακτηρας)  εμας μας την είχε συστήσει απο  νεογέννητο, βοηθάει αρκετα. Σε αυτες τις ηλικίες βαζουν νομιζω μεχρι 2,5 μλ σε κάθε ρουθούνι. Καλύτερα να μιλήσεις με τον παιδίατρο σου επειδή είναι πολυ μικρούλι για τη συχνότητα, περαστικά! 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Κωνστα20/12 είπε:

Καλησπέρα σας!!!

Το μωράκι μου είναι 1 μηνός και ξύπνησε σήμερα με έντονο ρουθουνισμα...την θηλαζα και την άκουγα να μην ανασαίνει καλά!της έκανα φυσιολογικο όρο στην μυτούλα και μετά ήταν καλύτερα!Γνωριζετε καθε ποτέ πρέπει να βάζω φυσιολογικο όρο και αν είναι μόνο αυτό αρκετό;μήπως πρέπει να πάρω αυτή στην συσκευή που ρουφάει τις μυξουλες

αν το ρουθουνισμα ειναι μονο καποιο κακαδακι που φαινετε δεν.ειναι τιποτα πριν απο καθε.γευμα θα βαζεις μικρη αμπουλιτσα.clinofar  μιση σε καθε ρουθουνι.πριν απο καθε γευμα. δεν ειναι μυξα.που τρρχει για να παρεις αποφρακτηρα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

αν το ρουθουνισμα ειναι μονο καποιο κακαδακι που φαινετε δεν.ειναι τιποτα πριν απο καθε.γευμα θα βαζεις μικρη αμπουλιτσα.clinofar  μιση σε καθε ρουθουνι.πριν απο καθε γευμα. δεν ειναι μυξα.που τρρχει για να παρεις αποφρακτηρα.

Θα συμφωνήσω μαζί σου @ninaki80 κι εμείς βάζαμε μισή αμπουλίτσα σε κάθε ρουθουνακι αλλά η γιατρός μας μας είχε πει να το κάνουμε  κάθε βράδυ μετά το μπανάκι συνήθως  . Τον αποφρακτηρα τον πήραμε όταν κρύωσε και είχε μυξουλες 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επειδή οι βουλωμένη μύτη στα παιδιά είναι ένα συχνό και ενοχλητικό σύμπτωμα (όσο μικρότερο το παιδί τόσο ενοχλητικότερο), ήθελα να μοιραστώ κάποια πράγματα που εφαρμόζουμε όταν τα παιδιά μας έχουν κοινό κρυολόγημα-καταρροή και τα οποία μας έχουν βοηθήσει. Δηλαδή το θέμα έως τώρα μένει εκεί. Έχουμε μόνο μύξες που μετά από λίγες μέρες σταματούν, και δεν είχαμε ποτέ καμία επιπλοκή (πχ. βρογχιολίτιδα, ωτίτιδα) ούτε λάβαμε φαρμακευτική αγωγή. Να σημειώσω εδώ ότι οι ωτίτιδες, ως επιπλοκή του κοινού κρυολογήματος, είναι συχνότερες στα παιδιά από ότι στους ενήλικες (οι οποίοι εμφανίζουν συχνότερα ιγμορίτιδες) καθώς δεν έχουν σχημαστιστεί πλήρως οι ιγμόρειοι κόλποι (ολοκληρώνεται η δημιουργία τους γύρω στα 8 έτη) και άρα η μόλυνση καταλήγει ευκολότερα στα αυτιά.

- Φυσιολογικός ορός - για εμάς το σημαντικότερο:
Οι μύξες είναι το όπλο του οργανισμού προκειμένου να απομακρύνει τον εισβολέα πχ ιό που έχει αγκιστρωθεί στα κύτταρα του ρινικού βλεννογόνου και πολλαπλασιάζεται. Ο μόνος τρόπος να απομακρυνθούν επαρκώς και μαζί τους το ιικό φορτίο που φέρουν και να αποσυμφορηθεί η αναπνευστική οδός, είναι οι ρινικές πλύσεις. Ο ρινικός αποφρακτήρας δεν απομακρύνει τις μύξες αποτελεσματικά, ξεκολλάει τις πάνω-πάνω. Επίσης, έχει διατυπωθεί η υπόθεση ότι τα ιόντα χλωρίου στο διάλυμα NaCl 0.9% έχουν αντιική δράση.

Οπότε εμείς, τη στιγμή που πρωτοεμφανίζουν καταρροή τα παιδιά ξεκινάμε αμέσως τις πλύσεις με ορό.
Με τι; Με σύριγγα, 5-10-20 ml αναλόγως της ηλικίας του παιδιού (και άρα της ανατομίας της περιοχής) αλλά και της συμφόρησης (λίγο ή πολύ μπούκωμα). Πχ μετά το έτος εμείς χρησιμοποιούμε 10/20ml σε κάθε ρουθούνι και σε πολύ μπούκωμα χρειάζεται και επανάληψη προκειμένου να ξεβουλώσει η μυτούλα. Προσέχουμε να διατηρούμε τη σύριγγα όσο γίνεται πιο καθαρή (να μην επιμολυνθεί επιπλέον) και την αλλάζουμε ανά τακτά διαστήματα.

Πόσο συχνά; Όσο χρειάζεται. Δηλαδή εάν κάνουμε ορό και στη μισή ώρα το παιδί είναι τόσο μπουκωμένο που δε μπορεί να ανασάνει, να φάει ή εάν είναι μωρό δυσανασχετεί-κλαίει-δε μπορεί να πιεί γάλα-να κοιμηθεί, κάνουμε πάλι.

Πως; Εδώ είναι το σημείο κλειδί πιστεύω προκειμένου η διαδικασία να μην είναι "ο φόβος και ο τρόμος" παιδιών και γονέων. Καταρχήν επειδή ως παιδί έκανα πλύσεις (με αλατόνερο τότε) και τώρα κάνω σε μεγάλο μπούκωμα, η πλύση αυτή καθ'αυτή δεν είναι επώδυνη. Μπορεί για κάποιους να είναι ενοχλητική, για άλλους όχι. Πάντως δεν είναι επώδυνη. Και το αποτέλεσμα σωτήριο και ανακουφιστικό.

Στη μικρή μας (από μηνών - 1έτους σήμερα):
Ένα ήδη εκνευρισμένο μπουκωμένο βρέφος που δε μπορεί να ανασάνει καλά, που δεν ξέρει τι του συμβαίνει, εννοείται θα δυσανασχετίσει με την όλη διαδικασία. Σκοπός είναι λοιπόν να γίνει σωστά και γρήγορα. Οπότε έχουμε προγεμίσει την σύριγγα (ή και 2η εάν χρειάζεται). Κρατάμε το βρέφος με το ένα χέρι πάνω από τον νιπτήρα. Το κεφαλάκι του ψηλότερα από το υπόλοιπο σώμα και το προσωπάκι του να κοιτάζει κάτω ή στο πλάι (εγώ προτιμώ κάτω). Εάν διαμαρτύρεται (κουνάει χεράκια-ποδαράκια-κεφάλι) εγώ πατάω σε σκαμπώ και την βάζω να κάτσει στο αριστερό μου πόδι, κρατώ σταθερά τις παλάμες της μέσα στην αριστερή μου παλάμη και ακινητοποιώ το κεφαλάκι της βάζοντας το ανάμεσα στο μάγουλο μου και τον ώμο μου (όπως κρατάμε το ακουστικό του τηλεφώνου). Μιλάμε πάντα για κινήσεις σταθερές, απαλές, με σεβασμό στο παιδι! Με το άλλο χέρι κρατάμε τη σύριγγα και με σταθερή, γρήγορη κίνηση (όχι βίαιη!) πιέζουμε το έμβολο. Ο ορός περνά από το ένα ρουθούνι και βγαίνει από το άλλο συμπαρασύροντας τις μύξες. Μένει ελάχιστος στην μύτη. Το παιδί θα φυσήξει (αντανακλαστικά) ή θα βήξει λίγο και θα τον απομακρύνει. Επαναλαμβάνουμε στο άλλο ρουθούνι. Σε αυτή την στάση (δεν το έχω ξαπλωτό-ανάσκελα/πλαγιαστά) το παιδί δεν νιώθει να πνίγεται. Υπάρχουν βίντεο στο διαδίκτυο, με την λαβή αυτή. Σε 3-4" η πλύση έχει τελειώσει. Αμέσως σηκώνουμε σε θέση αγκαλιάς το παιδί και φεύγουμε από το μπάνιο, στρέφουμε την προσοχή του σε παιχνίδια, τραγούδια, βόλτα πάνω κάτω. Τέλος της διαδικασίας!

Στη μεγάλη μας (από 1μισι - 4ετών σήμερα):
Από 1μισι έτους περίπου τη βάζαμε σε σκαμπώ μπροστά στο νιπτήρα, κρατούσαμε ελαφρώς σκυμμένο το κεφαλάκι της και κάναμε την πλύση. Το θέμα ήταν να συνεργάζεται το παιδί. Και συνεργαζόταν. Πως το επιτύχαμε αυτό; Εμείς κάναμε τα εξής:

Κουβέντα. Εξηγούσαμε στο παιδί τον σκοπό, τη διαδικασία, το αποτέλεσμα της πλύση με τρόπο κατάλληλο σε κάθε ηλικία. Πχ εμπλουτίζαμε με παραμυθάκι όταν ήταν μικρό. Δε χρησιμοποιήσαμε ποτέ την πλύση με ορό σαν απειλή... το έχω ακούσει κι αυτό. Είναι σωτήρια, όχι απειλητική.

Παιχνίδι. Δίναμε στο παιδί να παίξει με μια σύριγγα (χωρίς βελόνα εννοείται) και να "κάνει ορό" σε εμάς και στα κουκλάκια. Και τώρα το κάνουμε. Επιπλέον παίζουμε γιατρό και πλάθουμε ιστορίες.

Αστεία. Έχουμε κωδικές-αστείες λέξεις για κάθε ρουθούνι που πλένουμε.

Μια μικρή ευχάριστη ρουτίνα. Μετά την πλύση ανασαίνουμε με ανακούφιση δυνατά και βάζουμε ενυδατική κρέμα στη μυτούλα. Τέτοια μικρά εκπαιδευτικά "τρικ".

Επιπλέον στην καταρροή:
- Επαρκής πρόσληψη υγρών. Νερό, γάλα και για τα μεγαλύτερα παιδιά χυμοί, αφεψήματα. Ελαφριά δίαιτα, πλούσια σε θρεπτικά συστατικά.
- Ανάπαυση, καλός ύπνος.
- Υπερυψωμένο στρώμα (πάρα πολύ βοηθητικό).
- Αιθέριο έλαιο ευκάλυπτου (σε συσκευή καύσης ρεσώ).

Εμάς η μεγάλη μας από 2-2μισι κάνει ορό εντελώς αδιαμαρτύρητα και ζητάει μόνη της να κάνουμε όταν είναι μπουκωμένη. Η μικρή εννοείται διαμαρτύρεται, αλλά λόγω της όλης φάσης του μπουκώματος περισσότερο και όχι λόγω πλύσης. Έχει τύχει να είναι σε καλή διάθεση και εγώ πλέον εξασκημένη να κάνω την πλύση μπαμ-μπαμ, και να μην έχει γκρινιάξει καθόλου.

Τα παραπάνω κατόπιν οδηγιών της παιδιάτρου μας βέβαια. Πάντα ενημερωνόμαστε από τον/την αρμόδιο/α ιατρό! Ελπίζω να φανούν βοηθητικά σε κάποιον :).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

samsympan πολύ ωραία τα περιέγραψες, και 'μεις έτσι το κάνουμε και δυστυχώς άργησα να βρω τον σωστό τρόπο, μου πήρε δυο χρόνια να το καταλάβω.

Μακάρι να δει το post σου η Έσπερος που αντιμετωπίζει αυτό το θέμα και αναρωτιέται σε άλλο post.

 

Just now, Lenia16 είπε:

Σύμφωνα με οδηγιες του Παίδων Αγία Σοφία και παιδο-ωρλ απαγορεύονται πάνω από 4 ρινοπλυσεις την ημέρα.

 

Lenia ο δικός μου παιδίατρος μου έχει πει ότι τον φυσιολογικό ορό τον χρησιμοποιούμε απεριόριστα. Όσες φορές χρειαστεί.

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ να κάνω μέχρι 4 πλύσεις την ημέρα. Όχι μόνο δεν αρκεί στα μεγάλα μπουκώματα ή στις έντονες καταρροές αλλά 4=0, καλύτερα να μην μπω καν στον κόπο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elemaxi είπε:

samsympan πολύ ωραία τα περιέγραψες, και 'μεις έτσι το κάνουμε και δυστυχώς άργησα να βρω τον σωστό τρόπο, μου πήρε δυο χρόνια να το καταλάβω.

Μακάρι να δει το post σου η Έσπερος που αντιμετωπίζει αυτό το θέμα και αναρωτιέται σε άλλο post.

 

 

Lenia ο δικός μου παιδίατρος μου έχει πει ότι τον φυσιολογικό ορό τον χρησιμοποιούμε απεριόριστα. Όσες φορές χρειαστεί.

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ να κάνω μέχρι 4 πλύσεις την ημέρα. Όχι μόνο δεν αρκεί στα μεγάλα μπουκώματα ή στις έντονες καταρροές αλλά 4=0, καλύτερα να μην μπω καν στον κόπο. 

Συμφωνώ, όντως δεν αρκεί αλλά οι παιδο-ωρλ ήταν κατηγορηματικοί όχι πάνω από 4 φορές ημερησίως γιατί χαλάει ο βλεννογόνος της μύτης. Στο Παίδων έχουν αναρτημένες οδηγίες στις κλινικές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Συμφωνώ, όντως δεν αρκεί αλλά οι παιδο-ωρλ ήταν κατηγορηματικοί όχι πάνω από 4 φορές ημερησίως γιατί χαλάει ο βλεννογόνος της μύτης. Στο Παίδων έχουν αναρτημένες οδηγίες στις κλινικές.

 

Lenia μήπως αναφέρονται σε διάφορα αποσυμφορητικά που περιέχουν από κορτιζόνη μέχρι και γω δεν ξέρω τι; Μου κάνει εντύπωση να περιορίζεται κ ο φυσιολογικός ορός. Αυτό κι αν είναι μεγάλη ανατροπή. Την βάψαμε δηλ. Δεν μιλάω καν για τα μικρόβια που θα πηγαίνουν από την βλεννογόνο στο αυτί με αποτέλεσμα να κάνουν ωτίτιδα. Μιλάω για το πιο απλό και το πιο πολύτιμο πράγμα, τον ΥΠΝΟ που θα χάνουμε για μέρες όταν το παιδί θα αρρωσταίνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elemaxi είπε:

 

Lenia μήπως αναφέρονται σε διάφορα αποσυμφορητικά που περιέχουν από κορτιζόνη μέχρι και γω δεν ξέρω τι; Μου κάνει εντύπωση να περιορίζεται κ ο φυσιολογικός ορός. Αυτό κι αν είναι μεγάλη ανατροπή. Την βάψαμε δηλ. Δεν μιλάω καν για τα μικρόβια που θα πηγαίνουν από την βλεννογόνο στο αυτί με αποτέλεσμα να κάνουν ωτίτιδα. Μιλάω για το πιο απλό και το πιο πολύτιμο πράγμα, τον ΥΠΝΟ που θα χάνουμε για μέρες όταν το παιδί θα αρρωσταίνει.

Κι εγώ το έχω διαβάσει για την καταστροφή του βλενογόννου ειδικά από την προληπτική χρήση που συνιστουν κάποιοι παιδίατροι. πρέπει λέει να μάθουν από νωρίς να φυσάνε κ να καθαρίζουν. 

 

@vicky86 ευχαριστώ! Αυτήν την περιγραφή βέβαια με το παιδάκι σκυμένο στον νιπτήρα δεν μπορώ να φανταστώ να την εφαρμόζω. σιγά μην κάτσει ο δικός μου ακίνητος. αν καταφέρω να τον μαντρώσω κάπως με το κεφάλι σκυμμένο κ να κάνω αυτό το τρομαχτικό πράγμα με τη σύριγγα, θα είναι θαύμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ το έχω διαβάσει για την καταστροφή του βλενογόννου ειδικά από την προληπτική χρήση που συνιστουν κάποιοι παιδίατροι. πρέπει λέει να μάθουν από νωρίς να φυσάνε κ να καθαρίζουν. 

 

@vicky86 ευχαριστώ! Αυτήν την περιγραφή βέβαια με το παιδάκι σκυμένο στον νιπτήρα δεν μπορώ να φανταστώ να την εφαρμόζω. σιγά μην κάτσει ο δικός μου ακίνητος. αν καταφέρω να τον μαντρώσω κάπως με το κεφάλι σκυμμένο κ να κάνω αυτό το τρομαχτικό πράγμα με τη σύριγγα, θα είναι θαύμα. 

 

Αυτό με την βλενογόννο κι εγώ το έχω διαβάσει, στα δικά μου πάντως έβαζα ορό κάθε βράδυ επί χρόνια, ακόμα και άρρωστα να μην ήταν. Δεν είμαι σίγουρη αν έκανα καμία ανεπανόρθωτη ζημιά, πάντως πρόσφατα που έβγαλε η μικρή τα κρεατάκια, ο χειρουργός μου είπε ότι η κατάσταση της βλενογόννου της ήταν άριστη...

 

Τώρα θυμήθηκα ότι υπάρχει ένα σκεύασμα, το sinus rinse με το οποίο γίνονται πλύσεις και αποσυμφορεί χωρίς φύσημα. Το είχα δοκιμάσει στον εαυτό μου έναν χειμώνα που είχα σιχαθεί το ronal και είναι γεγονός ότι αποσυμφορεί πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ το έχω διαβάσει για την καταστροφή του βλενογόννου ειδικά από την προληπτική χρήση που συνιστουν κάποιοι παιδίατροι. πρέπει λέει να μάθουν από νωρίς να φυσάνε κ να καθαρίζουν. 

 

@vicky86 ευχαριστώ! Αυτήν την περιγραφή βέβαια με το παιδάκι σκυμένο στον νιπτήρα δεν μπορώ να φανταστώ να την εφαρμόζω. σιγά μην κάτσει ο δικός μου ακίνητος. αν καταφέρω να τον μαντρώσω κάπως με το κεφάλι σκυμμένο κ να κάνω αυτό το τρομαχτικό πράγμα με τη σύριγγα, θα είναι θαύμα. 

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω ξανά την παιδίατρο μου να δω τι θα μου πει. Προληπτικά δεν το κάνουμε, ήδη είναι μια δυσάρεστη εμπειρία για το παιδί.

Οι παιδίατροι καλά τα λένε να μάθουν να φυσάνε την μύτη τους τα παιδιά από νωρίς, αλλά δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο. Πολλά παιδάκια δεν μπορούν να το κάνουν. Πως θα γίνει δηλ; Η μεγάλη μου το κατέκτησε στην ηλικία των 4 ετών. Ο μικρός που είναι 3, δεν το αντιλαμβάνεται ακόμα, του δείχνουμε πως να το κάνει αλλά δεν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elemaxi είπε:

Με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω ξανά την παιδίατρο μου να δω τι θα μου πει. Προληπτικά δεν το κάνουμε, ήδη είναι μια δυσάρεστη εμπειρία για το παιδί.

Οι παιδίατροι καλά τα λένε να μάθουν να φυσάνε την μύτη τους τα παιδιά από νωρίς, αλλά δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο. Πολλά παιδάκια δεν μπορούν να το κάνουν. Πως θα γίνει δηλ; Η μεγάλη μου το κατέκτησε στην ηλικία των 4 ετών. Ο μικρός που είναι 3, δεν το αντιλαμβάνεται ακόμα, του δείχνουμε πως να το κάνει αλλά δεν...

Να σου πω την αλήθεια έχω καταλάβει ότι υπάρχουν παιδίατροι που θα σου πουν ποιο είναι το επιστημονικά σωστό, άσχετο αν πρακτικά είναι δύσκολο να εφαρμοστεί σε κάποια φάση, κι υπάρχουν κι εκείνοι που θα σου προτείνουν μια άμεση λύση ή κάτι που βοηθάει στην πρόληψη, άρα σε ανακουφίζει από κάποιο άμεσο πρόβλημα όπως πχ η ωτίτιδα, χωρίς να σου λένε για κάποιο ενδεχόμενο μελλοντικό ρίσκο. Δεν ξέρω μακροπρόθεσμα ποια τακτική είναι σωστή, αλλά η αλήθεια είναι ότι αν σου στέλνουν συνέχεια μήνυμα οι αγχωμένες μαμάδες για τη βουλωμένη μύτη, λογικό είναι να προτείνεις κάτι που έχει άμεση ανακούφιση. αλλιώς, στο κάτω κάτω, αν ο γονιός δεν ήθελε κάποια άμεση ανακούφιση, δεν θα σε ρωτούσε! 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η παιδίατρος μας ποτέ δεν μας έχει συστήσει κάποιο αποσυμφορητικό προϊόν, όποτε την ρωτούσα μας έλεγε για άφθονο ορό μόνο. 

Ξέρεις κάτι όμως, αν κάθε φορά ξεκινούσε να μας ενημερώνει για μελλοντικά ρίσκα ή παρενέργειες για οτιδήποτε μας συστήνει να κάνουμε ή να πάρουμε, τότε ούτε το depon δεν θα πρεπε να μας δίνει, ούτε αυτό είναι αθώο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...