Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάνει βάρος με τον θηλασμό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Spirtoulito είπε:

Για να δώσεις ξένο γάλα πρεπει να υπογράψεις ειδική φόρμα απο τη νομοθεσία πλεον. Άρα προφανως και δεν προωθείται η φόρμουλα!! Το αντίθετο, ο θηλασμός προωθείται και όπως είπαμε παραπάνω καλώς...

Επισης ναι μεν συμφωνούμε οτι ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ θηλασμός δεν ειναι αυτοσκοπός, αλλα απο την άλλη συμβουλεύουμε μια κοπελα που χάνει βάρος το παιδί της να περιμένει να δει τι θα γίνει με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ θηλασμό. Μαλλον αντιφατικό το βρίσκω... 

Καταλαβαίνω τις κοπέλες που το εχουν πετύχει και πιστεύουν σ αυτο, αλλα δεν ειναι όλοι το ιδιο. Κάποια κοπελα μπορει μην εχει τοςο καλα αποτελέσματα, οχι απαραίτητα για οργανικούς, αλλα ακομη και για ψυχολογικούς λόγους... Δεν πρεπει να της ασκείται επιπλέον πίεση του τύπου δίνεις στο παιδί σου σκουπίδια, αρα δεν εισαι καλή μάνα. Η επικριτικότητα μπορει κάλλιστα να ειναι και συγκαλυμμένη δεν ειναι ανάγκη να ειναι ευθεία και άμεση. 

νομιζω οτι η πιο συνετή προσέγγιση ειναι νααντιμετωπισει η κοπελα το θεμα του βάρους και στην συνέχεια να κυνηγήσει τον αποκλειστικό θηλασμό εαν το επιθυμεί, όπως είπαν και οι κοπέλες παραπάνω...

Επιςης ολες εδώ μέσα μιλάμε εμπειρικά (φαντάζομαι...) και μάλιστα παραθέτουμε τελείως διαφορετικές εμπειρίες, δεν έχουμε εξειδικευμένες γνώσεις. Καλό λοιπόν ειναι να μην απαξιώνουμε τους γιατρούς λέγοντας πως ειναι άσχετοι. Προφανως και γνωρίζουν τα θέματα που άπτονται της διατροφής του βρέφους (για βρέφη μιλάμε...) και προφανως αντιλαμβάνονται τους κινδύνους απο την απώλεια η μη επαρκή πρόσληψη βάρους.

Αν διαβασεις ομως κ αλλα θεματα θα δεις οτι πολλες κοπελες ομως δεχτηκαν ψυχολογικο εκβιασμο για να υπογραψουν να δωσουν ξενο γαλα

Καμια δ ειπε μην δωσεις αυτα τα σκουπιδια γτ θα εισαι κακη μαμα,ουτε καν να περιμενει,ειπαμε αμεσα δευτερη γνωμη,συχνο ταισμα

Ειπαμε οτι πολλοι παοδιατροι ειναι ασχετοι με το θηλασμο.δυστυχως καποιοι κ με τη διατροφη του βρεφους,μη σου κανει εντυπωση,μπορει να συναντησεις,μπορει να εισαι τυχερη κ οχι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Sunshine8 είπε:

 Εγω που παρακολούθησα παντως σεμινάριο θηλασμού,  9 στα 10 άχρηστα ηταν, απλα υπερπληροφορηση, τα πιο σημαντικά τα ανακαλύπτεις μονη σου, δε στα λεει κανείς αυτο εχω καταλάβει. Melitoula μας συγχωρείς που βγήκαμε εκτος θέματος! 

Συμφωνώ απόλυτα όμως!! 

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

Αν διαβασεις ομως κ αλλα θεματα θα δεις οτι πολλες κοπελες ομως δεχτηκαν ψυχολογικο εκβιασμο για να υπογραψουν να δωσουν ξενο γαλα

Καμια δ ειπε μην δωσεις αυτα τα σκουπιδια γτ θα εισαι κακη μαμα,ουτε καν να περιμενει,ειπαμε αμεσα δευτερη γνωμη,συχνο ταισμα

Ειπαμε οτι πολλοι παοδιατροι ειναι ασχετοι με το θηλασμο.δυστυχως καποιοι κ με τη διατροφη του βρεφους,μη σου κανει εντυπωση,μπορει να συναντησεις,μπορει να εισαι τυχερη κ οχι

Αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο θεμα και κατέθεσα την δικη μου εμπειρια. Δεν αμφισβητώ οτι υπάρχει κι αυτο που λες.

επισης αυτο ακριβώς ειναι το ζήτημα μπορει να μην προβαινουμε μεν άμεσα σε χαρακτηρισμούς και κρίσεις, αλλα το κανουμε εμμέσως. Αυτο είπα.

Και ένα ακομη θεμα για την θεματοθετρια, την οποια όντως δεν βοηθάμε με την αντιπαράθεση μας: αν δεν εμπιστεύεσαι τον παιδίατρο σου καλό ειναι να αλλάξεις, ασχέτως του συγκεκριμένου ζητήματος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

 Εγω που παρακολούθησα παντως σεμινάριο θηλασμού,  9 στα 10 άχρηστα ηταν, απλα υπερπληροφορηση, τα πιο σημαντικά τα ανακαλύπτεις μονη σου, δε στα λεει κανείς αυτο εχω καταλάβει. Melitoula μας συγχωρείς που βγήκαμε εκτος θέματος! 

Κ εγώ πριν κάποια χρόνια όταν σπουδαζα ακόμα είχα παρακολουθήσει σεμινάριο θηλασμού αλλά μ φάνηκαν τόσο ενδιαφέροντα όλα που είχα βάλει σκοπό ότι κ να γίνει το μωρακι μ να πιει το δικό μ γάλα.. Εννοειται βέβαια ότι όταν θηλαζεις μαθαινεις κ αλλά γιατί καλή η θεωρία αλλά η πράξη ακόμα καλύτερη.

On 25/11/2017 at 4:35 ΜΜ, Melitoula είπε:

Καλησπέρα σας.. Θ ξεκίνησω από την αρχή. Πριν δεκαπέντε μέρες γέννησα ένα αγοράκι 3800 με καισαρική. Από τη κλινική βγήκαμε 3500. Από την πρώτη στιγμή τον θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό είναι ζωηρό, κοιμάται Όταν Θα έχει φάει, κλαίει όταν πεινάσει, συνήθως ανα δυόμιση τρεις ώρες. Σήμερα τον ζυγισε η παιδίατρος τον βρήκε 3360 και μας είπε ν δώσουμε ξένο.. καταλαβαίνω ότι έχασε Ενώ έπρεπε ν ανακτήσει το βάρος γέννησης. Μου είπε μάλιστα οτι μάλλον το γάλα μου είναι λαιτ. Μου είπε Ν τρώω Καλά Κ Θ Τον ζυγισει ξανα σε τρεις μέρες Κ σίγουρα θέλει να έχει βάλει 100γρ Αλλιώς θα δώσουμε ξένο οπωσδήποτε. Υπάρχει αυτή η περίπτωση όντως με το γάλα μ?Γιατί από ποσότητα εχω. Θέλω να το θηλασω το μωρό μου και Όχι να του δώσω ξένο γάλα.. τι να κανω αλλο? Έχετε να μου προτείνετε κάτι? 

Εγώ θα σε συμβουλευα να πας σε παιδίατρο που είναι κ σύμβουλος θηλασμού μήπως το μωρό δεν μπαίνει σωστά στο στήθος με αποτέλεσμα να μην πίνει γάλα. Αν χρειαστεί να δώσεις ξένο θα μπορούσες να βγαζεις το δικό σ με θηλαστρο κ να το δίνεις γιατί αλλιώς υπάρχει περίπτωση να αποθηλασεις.. Αν καταληξετε στο συμπέρασμα ότι πίνει κανονικά γάλα κ όμως χάνει βάρος να το ψαξετε μήπως οφείλεται κάπου αλλού.. Το ενδεχόμενο να είναι light το γάλα σ δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει...εγω θελω να ρωτησω κατι τωρα στο δευτερο παιδακι μ που περιμενω σκεφτω αντι να θυλασω να βγαζω το γαλα μ με θυλαστρο συνεχεια ωστε να του δινω με μπιμπερο οχι απο την αρχη της ζωη τ λιγο πιο μετα ...για διαφορους λογους πρωσοπικους π δεν θελω να αναφερφω ..αλλα δεν γνωριζω αν βγαζω με θυλαστρο μειωθει η παραγωγη τ γαλακτος  και τα σχετικα τ ...εχω την απορεια και οποια μπορει ας μ απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει...εγω θελω να ρωτησω κατι τωρα στο δευτερο παιδακι μ που περιμενω σκεφτω αντι να θυλασω να βγαζω το γαλα μ με θυλαστρο συνεχεια ωστε να του δινω με μπιμπερο οχι απο την αρχη της ζωη τ λιγο πιο μετα ...για διαφορους λογους πρωσοπικους π δεν θελω να αναφερφω ..αλλα δεν γνωριζω αν βγαζω με θυλαστρο μειωθει η παραγωγη τ γαλακτος  και τα σχετικα τ ...εχω την απορεια και οποια μπορει ας μ απαντησει...

Εμένα η μικρούλα μου ποτέ δεν ήπιε από το στήθος αλλά το εβγαζα με θηλαστρο μέχρι πριν μία εβδομάδα που ήταν 11,5μηνων. Τους πρώτους 2-3 μήνες μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία θα σε συμβουλευα να πάρεις ένα νοσοκομειακό θηλαστρο που είναι καλύτερο κ συνιστάται για συστηματική χρήση. Αργότερα ίσως μπορείς να αγορασεις ένα καλό ηλεκτρικό κ να το βγαζεις με αυτό.. Εγώ έτσι έκανα κ όσο δεν έτρωγε στερεές τροφές κ εβγαζα ανά 3ωρες Εβγαζα 1λιτρο την ημέρα γάλα.. Αργότερα που εβγαζα 5-6 φορές εβγαζα 800μλ. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω την μάρκα απ το θηλαστρο αλλά αν χρειαστείς θα σ στείλω σε μνμ

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε θα ενοικιασω και φανταζωμαι πιο ενοεις .αλλα δν γνωριζω και πολα πανω σε αυυτο το θεμα μια φορα εκανα την χαζομαρα να μην δωσο το δικο μ γαλα και να πεις οτι δεν ειχα οκ αλλα εγω ημουν κανονικη αγγελαδα ...αμα θες στηλε μνμ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aggeliki21 said:

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει...εγω θελω να ρωτησω κατι τωρα στο δευτερο παιδακι μ που περιμενω σκεφτω αντι να θυλασω να βγαζω το γαλα μ με θυλαστρο συνεχεια ωστε να του δινω με μπιμπερο οχι απο την αρχη της ζωη τ λιγο πιο μετα ...για διαφορους λογους πρωσοπικους π δεν θελω να αναφερφω ..αλλα δεν γνωριζω αν βγαζω με θυλαστρο μειωθει η παραγωγη τ γαλακτος  και τα σχετικα τ ...εχω την απορεια και οποια μπορει ας μ απαντησει...

ειναι πολυ μεγαλο μπελα να βγαζεις με το θηλαστρο για μηνες, φαντασου καθε 2ωρο διαθετεις 20' ακομα και αν κανεις διπλη αντληση, διπλα σε ενα μικρο μωρακι δεν νομηζω να σου βγει αλλιως μειωνεται η παραγωγη απο οτι ξερω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Δωρα είπε:

ειναι πολυ μεγαλο μπελα να βγαζεις με το θηλαστρο για μηνες, φαντασου καθε 2ωρο διαθετεις 20' ακομα και αν κανεις διπλη αντληση, διπλα σε ενα μικρο μωρακι δεν νομηζω να σου βγει αλλιως μειωνεται η παραγωγη απο οτι ξερω...

Ελα μου ντε ειμαι σε σκεψης αν και εχω καιρο ακομα αλλα επειδη στο πρωτο δν τα καταφερα να θυλασω και παρο ολο που περασε καιρος ακομα νιωθω τυψεις ..αλλα αμα παρω θυλαστρο θα ενοικιασω ενα επαγγελματικο .τελος παντων βλεπωντας και κανοντας ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν να δηλώσω υπέρμαχος του αποκλειστικού θηλασμού και βιγκαν, οπότε γίνεται αντιληπτή η γνώμη μου για τα παραγωγα αγελαδινγς πρωτεΐνης.

Ωστόσο, έως ότου η θεματοθετρια πάρει γνώμη από άλλον παιδιατρο, κατά προτίμηση σύμβουλο θηλασμού, επιβάλλεται να ακολουθήσει τις προτροπές του πρώτου.

Το πρώτο μέλημα είναι η υγεία του νεογνού.

Επίσης, χρειάζεται κατά τη γνώμη μου, να προβείτε και σε άλλες ιατρικές εξετάσεις, καθώς η απώλεια βάρους μπορεί να υποδηλώνει και άλλα παθολογικά αίτια.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Φαντάζομαι ότι την έκφραση "light γάλα" είτε την είπε αστειευόμενη, είτε το μετέφρασες εσύ έτσι. 

 

Την έκφραση light γάλα δεν την είπε τυχαία ο γιατρός.Μπορείς να ρίξεις κ εδώ μια ματιά για την "ποιότητα" του μητρικού γάλακτος.

 

 

http://www.familylife.gr/mwro-0-2/thhlasmos/741-Πως-επηρεάζει-η-διατροφή-το-μητρικό-γάλα

 

Melitoula μου,παρακολουθώ το θέμα σου δεν έχω γράψει πάλι.Αρχικά να σου επισημάνω ότι οι περισσότερες μανούλες σου γράφουμε καθαρά εμπειρικά κ χωρίς να έχουμε κάποια επιστημονική γνώση πάνω στο θέμα,αλλιώς θα ήμασταν γιατροί (λογικά).Αρχικά αν έχω καταλάβει ο γιατρός δε σου είπε κόψε το θηλασμό αλλά δώσε λίγο συμπλήρωμα.Αν κ θηλασα κανονικά την κόρη μου κ με μεγάλο κόπο,πόνο και πεισμα και πιστεύω στα υπερ του θηλασμού,γνώμη μου είναι να ακούσεις τον παιδίατρο σου..Ταυτόχρονα ασε το ρολόι στην άκρη κ θηλαζε συνέχεια τον μικρό σου.Στην ανάγκη να σε κάνει πιπίλα!!Δεν πιστεύω ότι αν δώσεις φόρμουλα ή γάλα σε μπουκάλι θα πάθει κάτι το μωρό.Εγώ προσωπικά επειδή η μικρή μου μου είχε τραυματίσει τη μια θηλή για 42 μέρες θηλαζα από το ένα στήθος κ απο το άλλο αντλουσα μέχρι να θρέψει,της το έδινα σε μπουκάλι κ επαιρνε κ πιπίλα.Θέλω να πω δλδ ότι ούτε σύγχυση έπαθε ούτε τπτ.Προσπάθησε έτσι με τον μικρό σκουλαρίκι στο στήθος,νοίκιασε μια ζυγαριά για να δεις πως πάει κ στην ανάγκη αν δε θέλεις να δώσεις φόρμουλα,αν θυμάμαι καλά έχεις αρκετό γάλα,κάνε αντλήσεις με θήλαστρο (νοσοκομειακό!!!) να είσαι σίγουρη ότι το μωρό πίνει την επαρκή ποσότητα!!!Αν δεν πιάσει τπτ απο αυτά (που δε νομίζω) ναι δώσε γάλα σε σκόνη!Κανένα παιδί που ήπιε γαλα σε σκόνη δεν έπαθε τπτ (εξαιρουμένων των αλλεργικών,που κ εκεί υπάρχει λύση) και εννοείται κανένα δε βγήκε πιο έξυπνο ή λιγότερο έξυπνο..Ο σύμβουλος μάλλον λειτουργεί σαν ψυχολόγος (εμένα προσωπικά ο σύμβουλος δεν απάντησε ποτέ σε αυτό που τον ρώτησα,απαξίωσε) ο παιδίατρος είναι υπεύθυνος για την ανάπτυξη του παιδιού ειδάλλως να μην τον πηγαίνεις καθόλου κ να αφήνεις όλους όσοι γράφουν σε ένα forum να κάνουν διαγνώσεις κ να τους ακολουθείς πιστά.Δε λέω είμαστε εδώ για να λέμε την άποψη μας αλλά αν κάτι πάει στραβά κανένας δε θα πάρει την ευθύνη.Για το παιδί σου Κάνε αυτό που ΕΣΥ θεωρείς σωστό άσχετα με γνώμη του καθενός..Θες σύμβουλο; δοκίμασε να δεις τι θα σου πει,πάρε δεύτερη γνώμη γιατρού.Θέλεις να δώσεις σκόνη;δώσε,θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις μόνο;κάντο αλλά όχι κάθε 3ωρο συνέχεια!!!

Αααα να συμπληρώσω γτ δε θυμάμαι αν το έχει αναφέρει κάποιος νωρίτερα,άσε το μωρό να κάνει ένα γεύμα σε κάθε στήθος κ αυτό γτ το πρώτο γάλα είναι πιο αραιό κ "ξεδιψαστικο" ενώ αυτό που βγαίνει στην πορεία είναι πιο λιπαρό κ πιο θρεπτικό!Άσε που έτσι θα φτιάξεις κ την παραγωγή σου σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει...εγω θελω να ρωτησω κατι τωρα στο δευτερο παιδακι μ που περιμενω σκεφτω αντι να θυλασω να βγαζω το γαλα μ με θυλαστρο συνεχεια ωστε να του δινω με μπιμπερο οχι απο την αρχη της ζωη τ λιγο πιο μετα ...για διαφορους λογους πρωσοπικους π δεν θελω να αναφερφω ..αλλα δεν γνωριζω αν βγαζω με θυλαστρο μειωθει η παραγωγη τ γαλακτος  και τα σχετικα τ ...εχω την απορεια και οποια μπορει ας μ απαντησει...

Εαν οι αντλήσεις γίνονται με νοσοκομειακό θήλαστρο δε θα έχεις πρόβλημα.Έχει αναρτήσει κ η Αγλαια θέμα για τα θήλαστρα κ την καταλληλότητα τους για μακροχρόνια χρήση.Δες το symphony της Medela και το swing (νομίζω? λέγεται).Εγώ προσωπικά που χρειάστηκα για 40 μέρες θήλαστρο είχα το 1ο Ειναι εξαιρετικό κ μιμείται τις κινήσεις του μωρού,κατάλληλο για μακροχρόνια χρήση.Βέβαια έδινα κάθε μήνα 50-60; στο φαρμακείο για την ενοικίαση.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει...εγω θελω να ρωτησω κατι τωρα στο δευτερο παιδακι μ που περιμενω σκεφτω αντι να θυλασω να βγαζω το γαλα μ με θυλαστρο συνεχεια ωστε να του δινω με μπιμπερο οχι απο την αρχη της ζωη τ λιγο πιο μετα ...για διαφορους λογους πρωσοπικους π δεν θελω να αναφερφω ..αλλα δεν γνωριζω αν βγαζω με θυλαστρο μειωθει η παραγωγη τ γαλακτος  και τα σχετικα τ ...εχω την απορεια και οποια μπορει ας μ απαντησει...

 

Φαντάσου το θηλασμό και κάνε το 100 φορές πιο δύσκολο. Αν αντέχεις, σου βγάζω το καπέλο. Απαιτεί καλό εξοπλισμο, και άπειρη υπομονή και επιμονή, που ελάχιστες γυναίκες έχουν. Και κακά τα ψέματα, ενώ ο θηλασμός είναι τουλάχιστον ένα γλυκό συνάισθημα, η άντληση είναι κάτι που δεν έχω ακούσει καμία γυναίκα να συμπαθεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Elfer είπε:

Εαν οι αντλήσεις γίνονται με νοσοκομειακό θήλαστρο δε θα έχεις πρόβλημα.Έχει αναρτήσει κ η Αγλαια θέμα για τα θήλαστρα κ την καταλληλότητα τους για μακροχρόνια χρήση.Δες το symphony της Medela και το swing (νομίζω? λέγεται).Εγώ προσωπικά που χρειάστηκα για 40 μέρες θήλαστρο είχα το 1ο Ειναι εξαιρετικό κ μιμείται τις κινήσεις του μωρού,κατάλληλο για μακροχρόνια χρήση.Βέβαια έδινα κάθε μήνα 50-60; στο φαρμακείο για την ενοικίαση.

Ναι αλλα αξιζαν τα χρηματα του ομως απ το να παρεις ενα φθηνο οπως εγω και μ βγηκε αχρηστο..δλδ νοσοκομειου θα παρω συγουρα ...αντε να δουμε ...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Την έκφραση light γάλα δεν την είπε τυχαία ο γιατρός.Μπορείς να ρίξεις κ εδώ μια ματιά για την "ποιότητα" του μητρικού γάλακτος.

http://www.familylife.gr/mwro-0-2/thhlasmos/741-Πως-επηρεάζει-η-διατροφή-το-μητρικό-γάλα

Πολυ ενδιαφερον το αρθρο που παρεθεσες! Δεν αναφερεται καπου ομως αν η χαμηλη προσληψη λιπαρων απο τη μητερα επηρεαζει το βαρος του νεογεννητου, μπορουμε να το ψαξουμε:)

9 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Κανένα παιδί που ήπιε γαλα σε σκόνη δεν έπαθε τπτ (εξαιρουμένων των αλλεργικών,που κ εκεί υπάρχει λύση) και εννοείται κανένα δε βγήκε πιο έξυπνο ή λιγότερο έξυπνο..

Το γαλα σε σκονη δρα ως παραγοντας κινδυνου σε διαφορες παθολογικες καταστασεις http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/κίνδυνοι-από-ξένο-γάλα/. Δεν σημαινει οτι οποιο παιδι πιει φορμουλα θα τα παθει, αλλα θα ειναι πιο αυξημενες πιθανοτητες.

Επισης, οσον αφορα τον δεικτη νοημοσυνης εχουν βρεθει απο μια μελετη τα εξης αποτελεσματα: http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/θηλασμός-και-νοημοσύνη/. Προφανως και ο γιατρος που κατηγορησε την μητερα οτι τα παιδια της δεν θα γινουν εξυπνα αν δεν θηλασει, δεν επρεπε να ειναι τοσο αποτομος και απολυτος. Αλλα θα συμφωνησω με καποια παραπανω σχολια στους ανενημερωτους παιδιατρους. Σε αυτες τις δεκαετιες που περασαν, αλλαξαν πολυ τα δεδομενα γυρω απο την περιγεννητικη περιοδο (τοκετος, θηλασμος), γι'αυτο πιστευω ειναι δυσκολο να βρεις γιατρους (παιδιατρους, αλλα και γυναικολογους) ενημερωμενους με τα τελευταια δεδομενα. Συνηθως υποστηριζουν αυτα που εχουν μαθει στην εποχη τους, εκτος κι αν ειναι σωστοι επαγγελματιες και επιμορφωνονται διαρκως, αφηνοντας ομως πισω τις παλαιες τους αντιληψεις.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Την έκφραση light γάλα δεν την είπε τυχαία ο γιατρός.Μπορείς να ρίξεις κ εδώ μια ματιά για την "ποιότητα" του μητρικού γάλακτος.

 

 

 Δεν διαφωνώ. Και εγώ μίλησα για ποιότητα του γάλακτος. Απλώς η έκφραση "light" μπορεί να παρεξηγηθεί, όπως και έγινε από μερικά μέλη του φόρουμ που αμέσως πρότειναν να αλλάξει παιδίατρο. Μπορεί να ήθελε η παιδίατρος να της τονίσει τη σημασία της σωστής διατροφής της μαμάς (γιατί κακά τα ψέμματα, η υποσιτισμένη που λέγαμε νωρίτερα ή εκείνη που δεν τρέφεται σωστά δεν έχει επαρκή ποσότητα/ποιότητα γάλακτος), ή μπορεί να μην είπε καν τη λέξη light, απλώς έτσι να το μετέφρασε η θεματοθέτρια. 

 

Κατά την άποψή μου, όταν το μωρό συνεχίζει να χάνει βάρος 2 βδομάδες μετά τη γέννησή του, δεν έχουμε σαν πρώτη προτεραιότητα τη διατήρηση του αποκλειστικού θηλασμού, αλλά το πως θα πάρει βάρος το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που κάνουν ένα παιδί πιο έξυπνο:

1)      Σύμφωνα με μελέτη που πραγματοποιήθηκε από το Πανεπιστήμιο του Newcaslte, τα παιδιά που περνούν αρκετό χρόνο με τον πατέρα τους γίνονται πιο έξυπνοι ενήλικες από όσα περνούν λιγότερο. Σύμφωνα μάλιστα με τους επικεφαλής της έρευνας, όσο πιο πολύ ασχολιόταν ο πατέρας τόσο περισσότερο αυξανόταν το IQ του παιδιού και τόσο πιο πετυχημένο γινόταν στη ζωή του!

2)      Τα παιδιά γεννιούνται με περίμετρο κεφαλιού γύρω στα 34-35 εκατοστά. Φαίνεται όμως πως όσα έχουν κατά τη γέννηση κεφάλι μεγαλύτερο από αυτό το μέσο όρο έχουν και πιο πολλές πιθανότητες να αποφοιτήσουν με καλύτερους βαθμούς από το σχολείο και να έχουν καλύτερες επιδόσεις σε γνωστικά τεστ, σύμφωνα με έρευνα που δημοσιεύτηκε πρόσφατα στην Επιθεώρηση Molecular Psychiatry.

3)      Φαίνεται πως τα γονίδια που σχετίζονται πιο άμεσα με τις γνωστικές ικανότητες έχουν την έδρα τους στο χρωμόσωμα Χ, το οποίο ένα παιδί έχει τις διπλάσιες πιθανότητες να έχει κληρονομήσει από τη μητέρα παρά από τον πατέρα του. Σύμφωνα μάλιστα με παλαιότερη έρευνα (του 1994) η καλύτερη ένδειξη για να προβλέψει κανείς το πόσο έξυπνο είναι ένα παιδί είναι το IQ της μητέρας του. Σύμφωνα πάντα με την ίδια έρευνα, οι δείκτες ευφυίας μαμάς και παιδιού αποκλείνουν στις περισσότερες περιπτώσεις κατά 15 πόντους.

Οπότε μη αγχώνεστε μόνο για τον θηλασμό, εγώ και που θήλασα και που ο σύζυγος ασχολείται με τα παιδιά και που είμαι έξυπνη, νομίζω ότι δεν θα ήταν υπερβολή να τα στείλω κατευθείαν στη ΝΑΣΑ! :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Φαντάσου το θηλασμό και κάνε το 100 φορές πιο δύσκολο. Αν αντέχεις, σου βγάζω το καπέλο. Απαιτεί καλό εξοπλισμο, και άπειρη υπομονή και επιμονή, που ελάχιστες γυναίκες έχουν. Και κακά τα ψέματα, ενώ ο θηλασμός είναι τουλάχιστον ένα γλυκό συνάισθημα, η άντληση είναι κάτι που δεν έχω ακούσει καμία γυναίκα να συμπαθεί. 

Ναι ισχύει..Οι αντλήσεις ήταν τουλάχιστον για μένα φρικτές..Από τη μια να βάζω το μωρό και απο την άλλη το θήλαστρο για να κερδίζω λίγο ύπνο παραπάνω κ επειδή το μωρό "έτρωγε" συνέχεια έτσι είχα κ το θήλαστρο κ τσουφου τσουφου όλο το βράδυ να σου σπάνε τα νεύρα..

 

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Πολυ ενδιαφερον το αρθρο που παρεθεσες! Δεν αναφερεται καπου ομως αν η χαμηλη προσληψη λιπαρων απο τη μητερα επηρεαζει το βαρος του νεογεννητου, μπορουμε να το ψαξουμε

Αυτό δεν το γνωρίζω κ δεν το έχω ψάξει κιολας να σου πω την αλήθεια.Απο τα συμφραζόμενα όμως νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει μια ισορροπημένη διατροφή που να έχει τα πάντα μεταξύ αυτών κ λιπαρά,με μέτρο όμως.Εγώ προσωπικά έτρωγα κ την πίτσα μου κ την καρμποναρα μου δεν είπα ποτέ θηλάζω δεν τα τρώω,βέβαια στα πλαίσια μιας καλής διατροφής,τα παραπάνω ήταν μια φορά την εβδομάδα τις υπόλοιπες έτρωγα τα πάντα απο την αρχή σχεδόν δλδ κ κρεμμύδια σκόρδα λίγα μπαχαρικά κλπ..

Τώρα όσον αφορά τη συνέχεια αυτών που είπες σαφώς κ το γάλα σε σκόνη δεν είναι το ίδιο με το μητρικό,όπως αναφέρεις κ εσύ αλλα κ ο Παπαβεντσης,αλλά κ πάλι Όλα εχουν να κάνουν με τις πιθανότητες.Αυτό σημαίνει δλδ οτι το παιδί μου που θηλασε μπορεί να τα πάθει ολα οσα αναφέρονται αλλά συγκριτικά με ένα παιδί που δε θηλασε έχει μικρότερες πιθανότητες,όχι όμως καθόλου.

Σε αυτό που αναφέρεις για τους γιατρούς έχεις απόλυτο δίκιο!Σε ολους τους κλάδους δεν είναι ολοι το ίδιο καλοί επαγγελματίες κ σαφώς παίζει ρόλο κ η επιμόρφωση που έχουν!!Γενικά είμαι υπέρ των νέων γιατρών.Χαίρομαι όμως που έχουν αλλάξει πολλά κ ο κόσμος γενικά προσπαθεί να ενημερώνεται!Για παράδειγμα η μαμά μου έπαθε μαστιτιδα στην αδελφή μου κ δεν τη θηλασε γτ έτσι ήταν η ενημέρωση τότε,εγώ έπαθα τρείς κ κανένας απο τους γιατρούς που με παρακολουθούν δε μου είπαν να διακόψω!!!

Πιστεύω ότι υπάρχουν τρόποι να δεις αν ο γιατρός που έχεις είναι σωστός κ αν δεν είναι απλά να τον αλλάζεις,όχι όμως να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι (προς Θεού δεν έχει να κάνει με εσένα κ δεν έχεις αναφέρει τπτ τέτοιο,για να μην παρεξηγηθώ).

 

Τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς κ πρέπει κ απο μονές μας να ενημερωνόμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Spirtoulito είπε:

 

Επισης ναι μεν συμφωνούμε οτι ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ θηλασμός δεν ειναι αυτοσκοπός, αλλα απο την άλλη συμβουλεύουμε μια κοπελα που χάνει βάρος το παιδί της να περιμένει να δει τι θα γίνει με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ θηλασμό. Μαλλον αντιφατικό το βρίσκω... 

 

 

2 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

 Κατά την άποψή μου, όταν το μωρό συνεχίζει να χάνει βάρος 2 βδομάδες μετά τη γέννησή του, δεν έχουμε σαν πρώτη προτεραιότητα τη διατήρηση του αποκλειστικού θηλασμού, αλλά το πως θα πάρει βάρος το μωρό.

 

Παραξενεύομαι αν νομίζετε πως κάποιες κρίνουμε ως προτεραιότητα τον αποκλειστικό θηλασμό, παρά το να πάρει βάρος το μωρό. Με πιάνω να το διευκρινίζω ξανά και ξανά.

 

23 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση με τη θεματοθέτρια, θα πήγαινα σε κάποιον παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού. Αν μου πρότεινε και αυτός να δώσω ξένο, τότε φυσικά και θα έδινα. Το πιο πιθανό όμως είναι να με βοηθούσε να θηλάσω πιο αποτελεσματικά και να συνέχιζα κανονικά με την επιλογή που έκανα ως μαμά για το παιδί μου.

 

22 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Οπωσδήποτε σε παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού να ζητήσει δεύτερη γνώμη, δεν νομίζω να πρότεινε κάποια να απευθυνθεί σε σκέτο σύμβουλο θηλασμού.

Συμφωνώ βέβαια στο ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα.

 

21 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Σε αυτό ζαχαρουλίνι είναι υπεύθυνος κάποιος γιατρός να απαντήσει. Η κοπέλα είτε πρέπει να μιλήσει χτες με κάποιον άλλον παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού, είτε πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες τους τωρινού της παιδιάτρου.

 

21 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Καμιά δεν είπε να κάνει του κεφαλιού της, όλες είπαν να απευθυνθεί σε παιδίατρο που να είναι απλά και σύμβουλος θηλασμού. 

 

21 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Σε αυτό που συμφωνούμε ζαχαρουλίνι είναι πως πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα η κατάσταση.

Σε αυτό που διαφωνούμε είναι πως εγώ θα προτιμούσα να μας δει πρώτα ο άλλος παιδίατρος πριν δώσω ξένο.

Σε αυτό που ΘΑ συμφωνούσαμε -εικάζω- είναι πως θα έπρεπε να έχει πάρει ήδη μια δεύτερη γνώμη εφόσον δεν έχει ακολουθήσει ακόμα την οδηγία του τωρινού παιδιάτρου.

 

 

Ελπίζω η θεματοθέτρια να έχει κάνει αυτό που πρέπει για το παιδί της όσο εμείς διαφωνούμε συμφωνώντας, συμφωνούμε διαφωνώντας. 

 

 

21 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Γενικώς είσαι πολύ χαρούμενη :)

 

Είμαι γιατί να μην είμαι? Ακόμα κι αν με ειρωνεύονται (?) χαμογελώντας! :) 

Υγεία πάνω από όλα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη το να αντλεις για να ταιζεις το μωρο σου αντι να θηλαζεις απευθειας ειναι απειρως πιο δυσκοκο

Δ ξερω πολλες περιπτωσεις που να μπορεσαν για μεγαλο χρονικο διαστημα

Απο μονο του το θηλαστρο ειναι κουραστικο,κ δ σου προσφερει τη χαρα που σου προσφερει ο θηλασμος(δ το συγκρινω με τη σιτιση με ξενο)

Φυσικα θα χρειαστεις νοσοκομειακο θηλαστρο τουλ για 2-3μηνες,κ ενα διπλο ηλεκτρικο αργοτερα,αν κ θα μπορουσες να κρατησεις το νοσοκομειακο

Η μαμα16που τα καταφερε 1χρονο(αθλος πραγματικα) θα μπορει να σε κατατοπισει καλυτερα

Μην ξεχνας οτι οι αντλησεις το πρωτο διμηνο θα ειναι ισως 10,κ αργοτερα 8.αποστειρωσεις κλπ θα σου παιρνουν χρονο απο το νεογεννητο κ το νηπιακι σου

Καλυτερα να ενημερωθεις οσο μπορεις για το θηλασμο,κ να βρεις κ εναν παιδιατρο συμβουλο,για να σε στηριζει κ συμβουλευει σωστα μετα,η κ να σου λυσει τις αποριες για το θηλαστρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , marakiz είπε:

 

Παραξενεύομαι αν νομίζετε πως κάποιες κρίνουμε ως προτεραιότητα τον αποκλειστικό θηλασμό, παρά το να πάρει βάρος το μωρό. Με πιάνω να το διευκρινίζω ξανά και ξανά.

 

Απλώς μου έκανε εντύπωση που κατευθείαν προτάθηκε αλλαγή παιδιάτρου... Για ποιον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , erin0000 είπε:

Απλώς μου έκανε εντύπωση που κατευθείαν προτάθηκε αλλαγή παιδιάτρου... Για ποιον λόγο;

 

Γιατί από την περιβόητη έκφραση "λάιτ" γάλα φαίνεται να μην ξέρει από θηλασμό κι εφόσον η κοπέλα επιθυμεί να συνεχίσει μπορεί να απευθυνθεί σε έναν γνώστη για μια δεύτερη γνώμη. Αυτό δεν σημαίνει ότι υποβιβάζεται η σημαντικότητα της απώλειας βάρους του μωρού. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , erin0000 είπε:

Απλώς μου έκανε εντύπωση που κατευθείαν προτάθηκε αλλαγή παιδιάτρου... Για ποιον λόγο;

 

Αν η θεματοθέτρια είχε γραψει: "Ακολουθώ τις οδηγίες της παιδιάτρου μου που είναι τουλάχιστον 12 θηλασμοί το 24ωρό και τουλάχιστον μισή ώρα συνολικά στο στήθος, συν οδηγίες για μαλάξεις κλπ για να να καταπίνει το μωρό ενεργά, αλλά παρόλα αυτά χάνει βάρος", νομίζω όλοι θα της έλεγαν να δώσει και ξένο. Αντι γι αυτό είπε ότι η παιδίατρος πιστεύει ότι το γάλα της είναι φτωχό σε θερμίδες.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, erin0000 said:

Απλώς μου έκανε εντύπωση που κατευθείαν προτάθηκε αλλαγή παιδιάτρου... Για ποιον λόγο;

 

Γιατί ο παιδίατρος που είπε να δώσει ξένο γάλα που το βρεφάκι μετά από 2 εβδομάδες χάνει βάρος και δεν έχει ανακτήσει το αρχικό βάρος είναι μάλλον άσχετος :?

 

Μαρακίζ και εγώ χαρούμενη είμαι, καλέ δεν σε ειρωνεύομαι!

 

Πάντως επειδή όλοι τα ίδια ποστ διαβάζουμε από την αρχή ο παιδίατρος βγήκε ολίγον τι άσχετος και μην τον ακούς αυτόν βρες άλλον. Χωρίς να είμαστε γιατροί, χωρίς να ξέρουμε γιατί το μωρό χάνει βάρος κλπ κλπ

 

Οπότε ναι πρώτα μας ενδιαφέρει να είναι καλά το μωράκι και μετά όλα τα άλλα ακολουθούν! Γενικά να πω ότι πολλές μανούλες έχουν εμπειρία και στον θηλασμό κλπ επειδή όμως αυτός που διαβάζει δεν ξέρουμε τι θα καταλάβει από αυτά που γράφονται, μήπως να μην μας βγαίνει το πατριωτικό κάθε φορά?

εδώ μιλάμε για ένα περιστατικό που ο γιατρός έχει συστήσει να πάρει βάρος το παιδί άμεσα, μην το παίζουμε γιατροί κορίτσια, μαμάδες είμαστε!

12 minutes ago, marakiz said:

 

Γιατί από την περιβόητη έκφραση "λάιτ" γάλα φαίνεται να μην ξέρει από θηλασμό κι εφόσον η κοπέλα επιθυμεί να συνεχίσει μπορεί να απευθυνθεί σε έναν γνώστη για μια δεύτερη γνώμη. Αυτό δεν σημαίνει ότι υποβιβάζεται η σημαντικότητα της απώλειας βάρους του μωρού. 

 

Δηλαδή από μία έκφραση που είπε ο άλλος θα τον χαρακτηρίσουμε / αξιολογήσουμε ως επιστήμονα?? διαφωνώ!

Επεξεργάστηκαν by zaxaroulini

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...