Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάνει βάρος με τον θηλασμό


Recommended Posts

Επισης ανεφερε οτι θα ξαναζυγιστουν σε 3μερες κ θελει να εχει παρει 100γρ.

Σε αντιστοιχη περιπτωση εγω θα ζυγιζα καθε μερα κ απο οσο ξερω η ελαχιστη προσληψη βαρους ειναι 19γρ τη μερα

Ισως στη δικη τους περιπτωση να ισχυει κτ αλλο,αλλα χωρις αιτιολογηση δ μπορουμε να ξερουμε

Οπως κ αν προτεινε συμπληρωμα σκονη η κ μητρικο αντλημενο,αν της εξηγησε για τις αντλησεις,ειδε πως θηλαζουν,σχολιασε τα τριωρα κενα,η προτεινει κτ για αυξηση της παραγωγης

Επισης δ ξερουμε αν ο γιατρος αναρωτηθηκε αν συντρεχει κ κανενας αλλος λογος η αμεσως εβγαλε το συμπερασμα οτι η θεματοθετρια δ εχει καλη ποιοτητας γαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 minutes ago, vicky86 said:

Επισης ανεφερε οτι θα ξαναζυγιστουν σε 3μερες κ θελει να εχει παρει 100γρ.

Σε αντιστοιχη περιπτωση εγω θα ζυγιζα καθε μερα κ απο οσο ξερω η ελαχιστη προσληψη βαρους ειναι 19γρ τη μερα

Ισως στη δικη τους περιπτωση να ισχυει κτ αλλο,αλλα χωρις αιτιολογηση δ μπορουμε να ξερουμε

Οπως κ αν προτεινε συμπληρωμα σκονη η κ μητρικο αντλημενο,αν της εξηγησε για τις αντλησεις,ειδε πως θηλαζουν,σχολιασε τα τριωρα κενα,η προτεινει κτ για αυξηση της παραγωγης

 

Ακριβώς αυτό, επειδή δεν ξέρουμε, το να ακυρώνουμε έναν παιδίατρο γιατί δεν μας άρεσε αυτά που είπε και να δίνουμε αβέρτα συμβουλές που ούτε ξέρουμε από ποιον θα διαβαστούν και πως θα αποκωδικοποιηθούν εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνη. Δεν με βρίσκει σύμφωνη να λέμε μην ακούς τον παιδίατρό σου έτσι αυθαίρετα! Ακου τον παιδίατρο σε πρώτη φάση τι σου είπε για να αντιμετωπιστεί το σοβαρό πρόβλημα της απώλειας βάρους και μετά τα βρίσκουμε και με τον θηλασμό!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

 

Δηλαδή από μία έκφραση που είπε ο άλλος θα τον χαρακτηρίσουμε / αξιολογήσουμε ως επιστήμονα?? διαφωνώ!

 

Εγώ δεν τον αξιολόγησα ως επιστήμονα, είπα πως φαίνεται να μην ξέρει από θηλασμό και για αυτόν το λόγο θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη από έναν άλλο επιστήμονα που να είναι σίγουρα γνώστης περί θηλασμού μιας και θα είναι πιστοποιημένος. 

 

Να το!! πάλι τα ίδια λέω!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, marakiz said:

 

Εγώ δεν τον αξιολόγησα ως επιστήμονα, είπα πως φαίνεται να μην ξέρει από θηλασμό και για αυτόν το λόγο θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη από έναν άλλο επιστήμονα που να είναι σίγουρα γνώστης περί θηλασμού μιας και θα είναι πιστοποιημένος. 

 

Να το!! πάλι τα ίδια λέω!

 

Καλέ δεν είπα ότι τον αξιολόγησες εσύ προσωπικά!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Καλέ δεν είπα ότι τον αξιολόγησες εσύ προσωπικά!

 

Καλέ, κι οι άλλες πάνω κάτω τα ίδια λένε!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι καμιά δεν δίνει ιατρική συμβουλή, απλά προτείνει να πάρει μια δεύτερη ιατρική γνώμη! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, marakiz said:

Ότι καμιά δεν δίνει ιατρική συμβουλή, απλά προτείνει να πάρει μια δεύτερη ιατρική γνώμη! 

 

Ναι αλλά για να προτείνει να πάρει μία δεύτερη ιατρική γνώμη, σημαίνει ότι μπορεί να αξιολογήσει ότι η πρώτη η ιατρική γνώμη δεν ήτο σωστή!

Επεξεργάστηκαν by zaxaroulini

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Ελα μου ντε ειμαι σε σκεψης αν και εχω καιρο ακομα αλλα επειδη στο πρωτο δν τα καταφερα να θυλασω και παρο ολο που περασε καιρος ακομα νιωθω τυψεις ..αλλα αμα παρω θυλαστρο θα ενοικιασω ενα επαγγελματικο .τελος παντων βλεπωντας και κανοντας ...

 

 

Είναι δύσκολο, χρονοβόρο και απαιτητικό να αντλεις κάθε τρεις ώρες κάθε μέρα για μήνες. 

 

Για ένα μικρο διάστημα δεν μπορούσα να θηλάσω για ιατρικούς λόγους. Εκείνα τα βράδυα που εκλαιγε για να φάει επρεπε να του ετοιμασω το γάλα του, να τον κοιμησω και να κάνω και μία άντληση τουλάχιστον την νύχτα! Δεν ηταν εύκολο! Ενώ τώρα ξυπνά, τον βαζω στο στήθος ξαπλωμένη, κοιμάται , ανάμεσα κι εγώ ξεκουράζομαι, τον βαζω στην κούνια και καληνύχτα!  

 

Όσες το κατάφεραν για καιρό αξίζουν συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ειπα οτι δ ξερει απο θηλασμο ο γιατρος,κ αν θελει η θεματοθετρια να συνεχισει να θηλαζει να παρει γνωμη απο αλλον παιδιατρο συμβουλο

Δ μπορω να καταλαβω που πρεπει να καταληξουμε,νομιζα οτι στο φορουμ λεμε τις προσωπικες μας εμπειριες μηπως βοηθηθει καποια αλλη μανουλα,εφοσον συμβουλευομαστε κ παιδιατρο,δ εχω συναντησει καποια η οποια να περιμενει ιατρικες γνωματευσεις απο το φορουμ

Εφοσον η θεματοθετρια μαλλον εχει βρει λυση δ υπαρχει λογος να το συνεχισουμε γτ επαναλαμβανομαστε

Προσωπικα ουτε ιατρικα θα εμπιστευομουν τον συγκεκριμενο γιατρο,καποια αλλη μπορει ανετα

Αν καποια θεωρει οτι οσα λεω πρεπει να φιλτραρωνται ας μου γινει αναφορα

Οποτε ας καταληξουμε η μελιτουλα να δωσει ξενο,ετσι κ αλλιως κ αλλες εγραψαν οτι δωσανε στην αρχη μεχρι να παρει το μωρο τα πανω του,μπορει κ να μην παθει συγχηση,ετσι κ αλλιως οι πιο σοβαρες παρενεργειες ειναι σπανιες,κ οι υπολοιπες μια χαρα θα την κατευθυνουν αφου το μωρο παρει βαρος πως να γυρισει σε αποκλειστικο θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φάση δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει αν ο γιατρός ξέρει ή δεν ξέρει από θηλασμό... Αυτό λέω. Κοιτάμε άμεσα το βάρος του μωρού και σε δεύτερη φάση κοιτάμε τι θα κάνουμε με το θηλασμό και αν θα μιλήσουμε με σύμβουλό ή οτιδήποτε άλλο.

Η κοπέλα δεν έχει ξαναγράψει οπότε δεν γνωρίζουμε τι έχει γίνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

 

 

Είναι δύσκολο, χρονοβόρο και απαιτητικό να αντλεις κάθε τρεις ώρες κάθε μέρα για μήνες. 

 

Για ένα μικρο διάστημα δεν μπορούσα να θηλάσω για ιατρικούς λόγους. Εκείνα τα βράδυα που εκλαιγε για να φάει επρεπε να του ετοιμασω το γάλα του, να τον κοιμησω και να κάνω και μία άντληση τουλάχιστον την νύχτα! Δεν ηταν εύκολο! Ενώ τώρα ξυπνά, τον βαζω στο στήθος ξαπλωμένη, κοιμάται , ανάμεσα κι εγώ ξεκουράζομαι, τον βαζω στην κούνια και καληνύχτα!  

 

Όσες το κατάφεραν για καιρό αξίζουν συγχαρητήρια!

 

Όλες οι μανούλες που έχουν να φροντίσουν / μεγαλώσουν ένα παιδάκι αξίζουν συγχαρητήρια, ο θηλασμός από μόνος του δεν δηλώνει κάτι. Μία φίλη μου που δεν κατάφερε να θηλάσει είχαν παίξει τα νεύρα της με τις αποστειρώσεις, να πρέπει να έχει συνέχεια μπουκάλια, να βράζει νερά κλπ. Αλλαξε και πόσα γάλατα γιατί το μωράκι είχε και ΓΟΠ και αλλεργία, άστα να πάνε! σε σχέση με μένα που θήλαζα της φαινόταν πολύ πιο εύκολος ο θηλασμός, που εν προκειμένω ήταν!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα πάντως, αλλά και το οικονομικό κίνητρο για προτροπή σε φόρμουλα από γιατρό να βγάλουμε, η κουλτούρα υπερνικά κατά κράτος την όποια θεωρητική μόρφωση. Στην Ελλάδα τουλάχιστον, η γενιά των σημερινών 60ρηδων δε θήλασε τα παιδιά της, και ακόμη και σήμερα που έχει υποτίθεται γίνει γνωστή η αξία του θηλασμού, οι ίδιες γυναίκες ως γιαγιάδες πια θα πέσουν πάνω στην κόρη και τη νύφη ότι το γάλα της δε φτάνει, είναι ελαφρυ, το μωρό έπρεπε να τρώει ανά τρίωρο και άλλα τέτοια χαριτωμένα ώστε και οι νέες μαμάδες δύσκολα θα θηλάσουν αποκλειστικά. Δε νομίζω ότι οι παιδίατροι είναι εξαίρεση γενικά, και αυτές στο ίδιο περιβάλλον μεγαλώνουν και ζουν, και όσο και να έχουν ακούσει για τα οφέλη του θηλασμού, πόσες το έχουν ζήσει και το έχουν χωνέψει;  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , erin0000 είπε:

Σε αυτή τη φάση δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει αν ο γιατρός ξέρει ή δεν ξέρει από θηλασμό... Αυτό λέω. Κοιτάμε άμεσα το βάρος του μωρού και σε δεύτερη φάση κοιτάμε τι θα κάνουμε με το θηλασμό και αν θα μιλήσουμε με σύμβουλό ή οτιδήποτε άλλο.

Η κοπέλα δεν έχει ξαναγράψει οπότε δεν γνωρίζουμε τι έχει γίνει...

Ειναι κτ που μπορει να γινει παραλληλα

Εξαρταται τι θελει η καθε μαμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vicky86 είπε:

Ειναι κτ που μπορει να γινει παραλληλα

Εξαρταται τι θελει η καθε μαμα

Εγώ το "παράλληλα" πρότεινα. Αλλά αν πρέπει να δοθεί προτεραιότητα, αυτή θα είναι στο βάρος του μωρού.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Αγγελικη το να αντλεις για να ταιζεις το μωρο σου αντι να θηλαζεις απευθειας ειναι απειρως πιο δυσκοκο

Δ ξερω πολλες περιπτωσεις που να μπορεσαν για μεγαλο χρονικο διαστημα

Απο μονο του το θηλαστρο ειναι κουραστικο,κ δ σου προσφερει τη χαρα που σου προσφερει ο θηλασμος(δ το συγκρινω με τη σιτιση με ξενο)

Φυσικα θα χρειαστεις νοσοκομειακο θηλαστρο τουλ για 2-3μηνες,κ ενα διπλο ηλεκτρικο αργοτερα,αν κ θα μπορουσες να κρατησεις το νοσοκομειακο

Η μαμα16που τα καταφερε 1χρονο(αθλος πραγματικα) θα μπορει να σε κατατοπισει καλυτερα

Μην ξεχνας οτι οι αντλησεις το πρωτο διμηνο θα ειναι ισως 10,κ αργοτερα 8.αποστειρωσεις κλπ θα σου παιρνουν χρονο απο το νεογεννητο κ το νηπιακι σου

Καλυτερα να ενημερωθεις οσο μπορεις για το θηλασμο,κ να βρεις κ εναν παιδιατρο συμβουλο,για να σε στηριζει κ συμβουλευει σωστα μετα,η κ να σου λυσει τις αποριες για το θηλαστρο

Συμφωνω απόλυτα σε αυτά που της αναφερεις. Κ εγώ μπορεί να το έκανα για τόσο καιρό αλλά δεν είναι κ το πιο εύκολο πράγμα. Ειδικά εσύ Αγγελικη που έχεις κ άλλο μεγαλύτερο παιδάκι.. Το θηλαστρο σ τρώει όλο το χρόνο κ πρέπει να ασχολεισαι κ με τα παιδάκια σ.. Όπως αναφέρει κ η vicky86 να βρεις ένα παιδίατρο σύμβουλο θηλασμού για να μπορεσεις να καταφέρεις να θηλασεις εφόσον θέλεις. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πιο γλυκό πράγμα από το να βλέπεις το μωρό σ να σε κοιτάει στα ματάκια με λατρεία κ να πίνει από το στήθος σ.. Κ Αγγελική να μην απελπιστεις,  η αρχή πάντα είναι δύσκολη γι αυτό κάποιες κοπέλες μπορεί να τα παρατήσουν, αλλά αν περάσει το πρώτο δίμηνο κ εδραιωθεί η γαλουχία κ έχεις μάθει κ εσύ τον τρόπο να το βάζεις στο στήθος αλλά κ το μωρό πως να πιάνει σωστά τη θηλή για να μην πονάει πιστεύω μετά θα απολαύσεις κ οι 2 το θηλασμό!

2 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Απλώς μου έκανε εντύπωση που κατευθείαν προτάθηκε αλλαγή παιδιάτρου... Για ποιον λόγο;

Ο λόγος που προτάθηκε άλλος γιατρός είναι επειδή χωρίς να ελεγξει περαιτέρω της είπε ότι το γάλα της είναι light και να δώσει συμπλήρωμα ξένο.. Θα μπορούσε πρώτα να διαπιστώσει αν μπαίνει σωστά στο στήθος κ είναι αποτελεσματικός ο θηλασμός κ για να πάρει τα πάνω του το μωρό να του δίνει απ το δικό της γάλα συμπλήρωμα ώστε να μην οδηγηθεί σε αποθηλασμο η κοπέλα.. Κ εννοείται ότι σε 3 μέρες είναι δύσκολο να πάρει 100γρ.. Κ το ότι το ξένο είναι πιο παχυντικο είναι μύθος.. Το γάλα της γυναίκας έχει 77kcal/100ml ενώ το ξένο συνήθως 67kcal. Απλά όταν δίνεις ξένο το δίνεις με μπιμπερο οπότε πιεζεις να πιει περισσότερο ενώ όταν θηλάζει πίνει το μωρό όσο θέλει. Κ θα έπρεπε να εξετάσει το ενδεχόμενο να συντρέχει άλλος λόγος που δεν πήρε βάρος πχ αλλεργία

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κι άλλο μωρακι !? Ούτε χρόνος διαφορα! Να τα χαίρεσαι και να ναι πάντα γερά! 

 

Εγώ με την αδελφή μου έχω ενα χρονο διάφορα. Στο καπάκι έμεινε έγκυος ή μάνα μου! :-D  Σαν να μεγαλωνε δίδυμα  έλεγε πως ηταν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Melitoula είπε:

Κορίτσια χίλια συγγνώμη..Δεν ήθελα να σας βάλω σε αντιπαραθεσεις. Να σας ενημερώσω λίγο. Σήμερα μας ήρθε η παιδιατρος και δόξα τω Θεώ το μωρό έβαλε 90 γραμμάρια..με συστηματικο θηλασμό το πολύ ανα δύο ώρες.. Εκτός του βράδυ που σηκώνεται οπότε θέλει. Δλδ και ανα μια ώρα σηκώνεται το βράδυ.. Η αλήθεια είναι ότι εξαντλήθηκα αρκετά διότι έχω και έναν μωρό έντεκα μηνών και βοήθεια δεν έχω. Και όντως δεν έτρωγα καλα διότι Όσο παράλογο Κ αν ακούγεται δεν είχα χρόνο..Τώρα ζορίζομαι να θυμηθω ν φαω. Δεν υποσιτιζομουν Αλλά δεν έτρωγα ποιοτικά..χαζό τσιμπουσα χαζά. (Αυτο το αναφέρω για το λάιτ γάλα που μ είπε.. το διευκρίνισα εννοούσε από θέμα Διατροφής) πάντως σημασία έχει ότι έβαλε. Είπε ότι είναι πολύ καλό που έβαλε Κ συνεχίζουμε το θηλασμό Αλλά θα ξαναζυγιστουμε Σάββατο για να είμαστε σίγουροι. 

Τώρα προσπαθώ ν κόψω τις ψευδοθηλες Γιατί είναι πολύ ταλαιπωρία..Μακάρι Ν καταφέρουμε..

Τέλος ν Σας πω ότι μίλησα με σύμβουλο θηλασμού Κ με καθησυχασε σε πολλά πράγματα..Δεν έκανε διάγνωση Αλλά μ έδωσε οδηγίες και συμβουλές και είμαστε σε επικοινωνία..

Χαίρομαι πολύ που πήρε λίγο τα πάνω του το μωρακι... Κ μπράβο σ για την επιμονή σ με το θηλασμό, το ότι έχεις κ άλλο μωρακι το κάνει ακόμα δυσκολότερο. Μακάρι να συνεχίσει να βάζει τόσο γρήγορα βάρος!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Melitoula said:

Κορίτσια χίλια συγγνώμη..Δεν ήθελα να σας βάλω σε αντιπαραθεσεις. Να σας ενημερώσω λίγο. Σήμερα μας ήρθε η παιδιατρος και δόξα τω Θεώ το μωρό έβαλε 90 γραμμάρια..με συστηματικο θηλασμό το πολύ ανα δύο ώρες.. Εκτός του βράδυ που σηκώνεται οπότε θέλει. Δλδ και ανα μια ώρα σηκώνεται το βράδυ.. Η αλήθεια είναι ότι εξαντλήθηκα αρκετά διότι έχω και έναν μωρό έντεκα μηνών και βοήθεια δεν έχω. Και όντως δεν έτρωγα καλα διότι Όσο παράλογο Κ αν ακούγεται δεν είχα χρόνο..Τώρα ζορίζομαι να θυμηθω ν φαω. Δεν υποσιτιζομουν Αλλά δεν έτρωγα ποιοτικά..χαζό τσιμπουσα χαζά. (Αυτο το αναφέρω για το λάιτ γάλα που μ είπε.. το διευκρίνισα εννοούσε από θέμα Διατροφής) πάντως σημασία έχει ότι έβαλε. Είπε ότι είναι πολύ καλό που έβαλε Κ συνεχίζουμε το θηλασμό Αλλά θα ξαναζυγιστουμε Σάββατο για να είμαστε σίγουροι. 

Τώρα προσπαθώ ν κόψω τις ψευδοθηλες Γιατί είναι πολύ ταλαιπωρία..Μακάρι Ν καταφέρουμε..

Τέλος ν Σας πω ότι μίλησα με σύμβουλο θηλασμού Κ με καθησυχασε σε πολλά πράγματα..Δεν έκανε διάγνωση Αλλά μ έδωσε οδηγίες και συμβουλές και είμαστε σε επικοινωνία..

 

Ποιες αντιπαραθέσεις καλέ? αυτό είναι το κανονικό μας! :)

Μπράβο, χάρηκα με τα νέα σας! Ζυγαριά να πάρεις οπωσδήποτε να ζυγίζεις το μωράκι, καλό κουράγιο και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

@Melitoula Μπράβο σας!!!Να συνεχίσετε έτσι!!!Ισχύει αυτό που λέει η @zaxaroulini...Είναι το ψωμί μας αυτό!!Ασε που γι'αυτό είναι κ το forum..χεχε

Κ γω το σκέφτομαι για 2ο στο χρόνο ε;Μετά απο αυτό θα το σκεφτώ καλύτερα..:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εγω εμινα εγκυος αμεσα αλλα τουλαχιστον χρονισε οταν θα γενησω θα ειναι 2 χρονον και οταν σκεφτωμαι τι με περιμενει τρεμω χαχχαχ πω..μπραβο σ παντως με τοσο μικρα μωρα .να τα βγαζεις περα ...και να προσπαθεις να θηλασεις αποκλιστικα ..και αφου τα καταφερες και εβαλε βαρος τοτε μια χαρα ..οσο για το φαει και που τσιμπολογουσες κατι ηταν και αυτο με τοσα προβληματα .απλα προσπαθησε οσο μπορεις να τρωως ...οχι μονο για το μωρο αλλα και για εσενα και αυπνι και νηστικια παει πολυ ...αντε με το καλο να αλλαξει η κατασταση να ηρεμησεις και εσυ ....ευχομαι τα καλυτερα ...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Κορίτσια χίλια συγγνώμη..Δεν ήθελα να σας βάλω σε αντιπαραθεσεις. Να σας ενημερώσω λίγο. Σήμερα μας ήρθε η παιδιατρος και δόξα τω Θεώ το μωρό έβαλε 90 γραμμάρια..με συστηματικο θηλασμό το πολύ ανα δύο ώρες.. Εκτός του βράδυ που σηκώνεται οπότε θέλει. Δλδ και ανα μια ώρα σηκώνεται το βράδυ.. Η αλήθεια είναι ότι εξαντλήθηκα αρκετά διότι έχω και έναν μωρό έντεκα μηνών και βοήθεια δεν έχω. Και όντως δεν έτρωγα καλα διότι Όσο παράλογο Κ αν ακούγεται δεν είχα χρόνο..Τώρα ζορίζομαι να θυμηθω ν φαω. Δεν υποσιτιζομουν Αλλά δεν έτρωγα ποιοτικά..χαζό τσιμπουσα χαζά. (Αυτο το αναφέρω για το λάιτ γάλα που μ είπε.. το διευκρίνισα εννοούσε από θέμα Διατροφής) πάντως σημασία έχει ότι έβαλε. Είπε ότι είναι πολύ καλό που έβαλε Κ συνεχίζουμε το θηλασμό Αλλά θα ξαναζυγιστουμε Σάββατο για να είμαστε σίγουροι. 

Τώρα προσπαθώ ν κόψω τις ψευδοθηλες Γιατί είναι πολύ ταλαιπωρία..Μακάρι Ν καταφέρουμε..

Τέλος ν Σας πω ότι μίλησα με σύμβουλο θηλασμού Κ με καθησυχασε σε πολλά πράγματα..Δεν έκανε διάγνωση Αλλά μ έδωσε οδηγίες και συμβουλές και είμαστε σε επικοινωνία..

 

Πολύ χάρηκα με την εξέλιξη. Άρα είχε δίκιο η παιδίατρος.

Φιλική συμβουλή προς όλους, δεν αλλάζουμε γιατρούς σαν τα πουκάμισα. Να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη αν χρειαστεί ναι, αλλά δεν απορρίπτουμε κατευθείαν παιδίατρους, γυναικολόγους κτλ, έτσι εύκολα.

Συνέχισε έτσι, προσπάθησε να τρέφεσαι και εσύ σωστά, θήλαζε όσο συχνά μπορείς και αν χρειαστεί κάποια στιγμή να δώσεις λίγο συμπλήρωμα, δεν χάθηκε ο κόσμος. Γιατί καταλαβαίνω την εξάντλησή σου, όταν έχεις 2 βρέφη στην ουσία και καμιά βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erin0000 είπε:

 

Πολύ χάρηκα με την εξέλιξη. Άρα είχε δίκιο η παιδίατρος.

Φιλική συμβουλή προς όλους, δεν αλλάζουμε γιατρούς σαν τα πουκάμισα. Να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη αν χρειαστεί ναι, αλλά δεν απορρίπτουμε κατευθείαν παιδίατρους, γυναικολόγους κτλ, έτσι εύκολα.

Συνέχισε έτσι, προσπάθησε να τρέφεσαι και εσύ σωστά, θήλαζε όσο συχνά μπορείς και αν χρειαστεί κάποια στιγμή να δώσεις λίγο συμπλήρωμα, δεν χάθηκε ο κόσμος. Γιατί καταλαβαίνω την εξάντλησή σου, όταν έχεις 2 βρέφη στην ουσία και καμιά βοήθεια.

Σε ποιο πράγμα καλέ έχει δίκιο η παιδίατρος?? Κατευθείαν της είπε δώσε ξένο.. Η κοπέλα αντί αυτού άρχισε να ταιζει πιο συχνά το μωρακι της κ να τρώει καλύτερα. Δεν έδωσε ξένο. Έχω την εντύπωση ότι αν το μωρακι δεν έβαζε 90γρ αλλά 60-70 που κ αυτό είναι φυσιολογικό θα της έλεγε σταματά το θηλασμό κ δώσε ξένο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...