Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάνει βάρος με τον θηλασμό


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Melitoula είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Προσπαθώ να το ταιζω ανα μιαμιση δύο ώρες Αλλά δεν τρώει καλά..χαζοτρωει.. Κ μετά πιπιλαει με τις ώρες τη θηλή.. δλδ θα ακουστεί κανένα πεντάλεπτο να καταπίνει έντονα και μετα οπότε θυμάται.. δλδ Η διάρκεια Τ θηλασμού και από τα δύο στήθη Μπορεί ν μας πάρει και μια ωρα .. Αν τον βάλω στη ιαμιση ώρα η Κ δυο ν ξαναφαει αμέσως Μ βγάζει γουλιές Ενώ είχε ρευτει σε προηγούμενο γεύμα. Ακόμα και στήθος να τον αλλάξω πάλι βγάζει. 

Επίσης αν η Αγλαΐα διαβάζει το ποστ..Να μ λύσει μια απορία..Ακόμα και δύο ώρες ν περάσουν το στήθος είναι μαλακό.. Είναι 20ημερών το μωρό..Δεν έπρεπε ν πρηζεται κανονικά? Ελπίζω να μην μειώνεται το γάλα Επειδή ο μικρός παίζει και δεν τρώει.. Σε λίγο θα τον ζυγισω να δω πόσο πήγε. Αν έβαλε..από πάνες καλά πάει.. βρέχει σίγουρα έξι μέσα στο 24ωρο. 

Ή Αγλαια δεν γνωρίζω αν γράφει ακόμα.

 Όμως δεν πιστεύω πως αν θηλαζεις αποκλειστικά μπορεί να σου μειωθεί το γάλα επειδή πιπιλα χωρίς να καταπίνει. Αντίθετα νομίζω πως είναι ένα ερέθισμα για να αυξηθεί ή παραγωγή ή να διατηρηθεί. 

  Προσωπικά το στήθος μου από την αρχή μέχρι τώρα έντεκα μήνες μετά δεν πρήζεται την ημέρα παρά μόνο αν κάνω πάνω απο τεσσερεις ώρες να θηλασω.

  Ο δικός μου ετρωγε από ημερών κάθε μία ώρα μόνο δεκα λεπτα και έβγαζε σχεδόν πάντα γουλιες. Μου φαίνεται φυσιολογικό αλλά θα σε ενημερώσουν καλύτερα και οι πιο έμπειρες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 40 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ή Αγλαια δεν γνωρίζω αν γράφει ακόμα.

 Όμως δεν πιστεύω πως αν θηλαζεις αποκλειστικά μπορεί να σου μειωθεί το γάλα επειδή πιπιλα χωρίς να καταπίνει. Αντίθετα νομίζω πως είναι ένα ερέθισμα για να αυξηθεί ή παραγωγή ή να διατηρηθεί. 

  Προσωπικά το στήθος μου από την αρχή μέχρι τώρα έντεκα μήνες μετά δεν πρήζεται την ημέρα παρά μόνο αν κάνω πάνω απο τεσσερεις ώρες να θηλασω.

  Ο δικός μου ετρωγε από ημερών κάθε μία ώρα μόνο δεκα λεπτα και έβγαζε σχεδόν πάντα γουλιες. Μου φαίνεται φυσιολογικό αλλά θα σε ενημερώσουν καλύτερα και οι πιο έμπειρες. 

Μάλιστα..Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

Τον ζυγισα...είναι 3490. Από 3450 Που ήταν Τρίτη μεσημέρι.. έβαλε λίγο Ε? Ίσως φταίει τΟ ότι χθες πονούσαν οι θηλές μ πολύ γτ Μου Τις πλήγωσε Κ Δεν έφαγε Κ πολύ καλά..εξ αιτίας μ.. το ότι έβαλε όμως καλό δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Melitoula είπε:

Μάλιστα..Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

Τον ζυγισα...είναι 3490. Από 3450 Που ήταν Τρίτη μεσημέρι.. έβαλε λίγο Ε? Ίσως φταίει τΟ ότι χθες πονούσαν οι θηλές μ πολύ γτ Μου Τις πλήγωσε Κ Δεν έφαγε Κ πολύ καλά..εξ αιτίας μ.. το ότι έβαλε όμως καλό δεν είναι?

Αρχικά μην αγχωνεσαι! :)  Φυσικα και είναι θετικό που πήρε βάρος! 

 Για τις θηλές υπάρχει κρέμα λανολινης που μπορεί να σε βοηθήσει. Μπορείς να βάζεις και λίγο απ το γάλα σου και να το αφήσεις να στεγνώσει.

  Τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο είχε πληγωθεί ή αριστερή θηλή μου και απεφευγα να τον βαζω από κει γιατί δαγκωνομουν. Αποτέλεσμα ήταν να ρθει το γάλα και να πετρωσει! Καταφερα να το βγάλω με ζεστές κομπρεσες και μαλαξεις αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία. Θέλω όμως να σου πω πως σε καταλαβαίνω. Δεν φταις καθόλου  αντίθετα κανείς ότι καλύτερο μπορείς για το μωρακι σου!:)

Συνέχισε τους συχνούς θηλασμους, φρόντισε την διατροφή σου και να χαιρεσαι τα παιδάκια σου!

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Μάλιστα..Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

Τον ζυγισα...είναι 3490. Από 3450 Που ήταν Τρίτη μεσημέρι.. έβαλε λίγο Ε? Ίσως φταίει τΟ ότι χθες πονούσαν οι θηλές μ πολύ γτ Μου Τις πλήγωσε Κ Δεν έφαγε Κ πολύ καλά..εξ αιτίας μ.. το ότι έβαλε όμως καλό δεν είναι?

Το ότι πήρε βάρος είναι καλό και 20γρ την μέρα να βάζει φυσιολογικά είναι. Αλλά το να γίνονται μέσα σε διάστημα 2 ημερών οι ζυγισεις δεν οφελει σε κάτι γιατί δεν είναι κ τόσο αξιόπιστο, πρέπει να περάσει τουλάχιστον 1 εβδομάδα για να φανεί διάφορα. Όσον αφορά τις θηλές είχα κ εγώ πρόβλημα. Παρά πολύ συχνά μου μάτωναν κ γδερνοταν κ εβαζα κρέμα λανολινη, μ έκανε καλό βέβαια αλλά σωθηκα με χειροποίητη βιολογική κρέμα που είχε κ μελισσοκέρι κ λανολινη (τι άλλο περιείχε δεν γνωρίζω) από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ δεν ξανά γδαρθηκαν οι θηλές μου.. Μπορεί βέβαια να ήταν κ επειδή "σκληραγωγηθηκαν" με το καθημερινό θηλαστρο αλλά νομίζω ότι βοήθησε. Αν έχεις κάποιον γνωστό που φτιάχνει βιολογικές κρέμες θα μπορούσες να επαιρνες. Αν βρέχει τόσες πάνες την ημέρα σημαίνει ότι τρέφεται σωστά οπότε μην αγχωνεσαι.. Τώρα το ότι βγάζει γουλιες.. Πόσο περίπου βγάζει 1 κουταλιά της σούπας ή παραπάνω? Φαίνεται να το κάνει εμετό όλο? Το να βγάζει λίγο είναι φυσιολογικό στα μωρακια, μπορεί κ να είναι επειδή το ταιζεις χωρίς να ζητήσει κ δεν έχει χωνέψει ακόμα το προηγούμενο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο μένα.

1ον)το οτι σε έχει κάνει πιπίλα είναι θετικό γυ δίνει ερέθισμα στο στήθος σου κ ενεργοποιεί το μηχανισμό που "κατεβάζει" γάλα

2ον)το οτι δεν πρηζεται το στηθος σου δε σημαίνει απολύτως τπτ.Εμένα όταν εδραιώθηκε η γαλουχια κ μετα το στηθος μου ήταν τελείως μαλακό οπότε μη σε προβληματίζει

3ον)το ότι πληγώθηκες δεν ειναι καλο γτ κάτι έχετε κανει λάθος.Ακόμα κ αν το παιδί ειναι ολη μέρα στο στήθος δε θα σε πληγώσει αν έχει σωστή στάση κ εχει πιάσει καλα τη θηλή,οπότε μπορεί να φταίει κ αυτο που δεν εχει βάλει βάρος,μήπως δλδ δε σε πιάνει καλά κ δε ρουφάει γάλα αλλά προσπαθεί κ μετά κοιμάται.

4ον)για τις θηλες σου το πιο σωτήριο είναι να περνάς γαλα να το αφήνεις να στεγνώσει χωρίς να φοράς σουτιέν (γενικά να μη φοράς σουτιέν) κ να φοράς φαρδιές μπλούζες για να μην τρίβεται.

5ον)Το ζυγισμα έχει νοημα μονο αν γίνεται μια φορά την εβδομάδα.Καταλαβαίνω το άγχος σου και ναι ειναι καλο το ότι έβαλε βάρος αλλά μην τρελαίνεσαι με τη ζυγαριά..

 

Συνέχισε έτσι τα πας εξαιρετικά!!!Πρόσεξε μόνο τη σωστή θέση στο στήθος γτ μάλλον εκεί εχετ9 πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Προσπαθώ να το ταιζω ανα μιαμιση δύο ώρες Αλλά δεν τρώει καλά..χαζοτρωει.. Κ μετά πιπιλαει με τις ώρες τη θηλή.. δλδ θα ακουστεί κανένα πεντάλεπτο να καταπίνει έντονα και μετα οπότε θυμάται.. δλδ Η διάρκεια Τ θηλασμού και από τα δύο στήθη Μπορεί ν μας πάρει και μια ωρα .. Αν τον βάλω στη ιαμιση ώρα η Κ δυο ν ξαναφαει αμέσως Μ βγάζει γουλιές Ενώ είχε ρευτει σε προηγούμενο γεύμα. Ακόμα και στήθος να τον αλλάξω πάλι βγάζει. 

Επίσης αν η Αγλαΐα διαβάζει το ποστ..Να μ λύσει μια απορία..Ακόμα και δύο ώρες ν περάσουν το στήθος είναι μαλακό.. Είναι 20ημερών το μωρό..Δεν έπρεπε ν πρηζεται κανονικά? Ελπίζω να μην μειώνεται το γάλα Επειδή ο μικρός παίζει και δεν τρώει.. Σε λίγο θα τον ζυγισω να δω πόσο πήγε. Αν έβαλε..από πάνες καλά πάει.. βρέχει σίγουρα έξι μέσα στο 24ωρο. 

 

Οταν σταματαει να θηλάζει ενεργητικά, αλλάζεις στήθος, κάνεις μαλάξεις, τον γδύνεις, αλλάζεις την πάνα στη μεση του ταϊσματος, τον βάζεις να ρευτεί κλπ κλπ. Μην αφήνεις να κρεμεται η θηλή απλά από το στόμα, πρέπει να έχει πιασει σωστά, αλλιώς απλά αυτός κουράζεται και εσύ πληγώνεσαι.

Μόλις νιώσεις ότι το πιάσιμο αλλάζει, βάζεις το δάχτυλο σου στο στόμα του να αφήσει το στήθος (ποτέ δεν τον τραβάς) και τον βάζεις να ξαναπιάσει.

Το στήθος δεν σε απασχολεί με τι μοιάζει. Σε απασχολεί αν το μωρό έχει πάνες, και βάζει βάρος.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μελιτουλα,αρχικα να χαιρεσαι κ τα δυο σου αγορακια

Σιγουρα δυσκολευεσαι παρα πολυ τωρα στην αρχη,αλλα να φροντιζεις να πινεις υγρα κ να τρεφεσαι σωστα

Ενας υφασματινος μαρσιπος ισως σε βολεψει να εχεις πανω σου συνεχεια τον μικρο,αλλα να εχεις ελευθερα χερια

Σιγουρα κ το οτι πιπιλαει θα σου αυξησει την παραγωγη,αλλα θελουμε πρωτα να εχει φαει καλα.το γαργαλας,το ξεντυνεις,κανεις μαλαξεις,αλλαζεις στηθος,το βαζεις να ρευτει κ συνεχιζεις

Οι γουλιες ειναι μεγαλη ποσοτητα;σαν ρουκετα;γενικα επειδη δ ειναι ωριμο το πεπτικο ειναι ως ενα βαθμο αναμενομενες

Η ελαχιστη προσληψη βαρους την ημερα ειναι 19γρ,αλλα το να ζυγιζεις καθε μερα μονο επιπλεον αγχος θα σου φερει

Εχει δει καποιος πως θηλαζετε;αν πιανει καλα το μωρο ολη τη θηλαια αλω;αν εχει χαλινο;υπηρχε κανενα θεμα αλλεργιας με τον μεγαλο;

Η αγλαια δ γραφει,ισως μπορεις να στειλεις προσωπικο μνμ στη scratee.μπορεις να μιλησεις τηλ με αλκυονη η φαιναρετη

Στην κορη μου ειχα υπερπαραγωγη οποτε πρηζομουν,στον μικρο απο νεογεννητο μονο αν περνουσαν πολλες ωρες,πχ 4,αλλα θηλαζα 3μηνες πριν κ εδραιωθηκε πολυ γρηγορα ο θηλασμος

Για τις πληγωμενες θηλες βαζεις λιγο γαλα μολις τελειωσεις το θηλασμο,κ αν μπορεις χωρις καθολου ρουχα απο πανω,κ λανολινη που δ χρειαζεται ξεβγαλμα

(Για τις πληγες να ελεγξετε χαλινο κ πως πιανει το μωρο)

Link to comment
Share on other sites

γειά σας @Melitoula παρακαλούμε δείτε εδώ την λίστα με τις πληροφορίες που θα πρέπει να γράψετε , για  να πάρετε τις καλύτερες δυνατές συμβουλές από τις αναγνώστριες/-ες.

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

όταν δεν καταπίνει ή κουράστηκε ή ή δεν έχει γάλα. 

Για να μην πληγώσεις θηλές με το πιπίλισμα, θα αλλάζεις στάση, ή στήθος, και θα βοηθάς με μαλάξεις στήθους.

Πιστεύω καλύτερα πιο συχνά να τρώει ενεργά (καταποση) πχ κάθε 30 ώρα,  παρά να το έχεις μια ώρα στο στήθος να βρέχεται το δέρμα της θηλής και να πληγώνεται ενώ δεν καταπίνει.  Να το ξεκουράζεις δηλαδή. 

εμένα με βοηθούσε μέσα στο σουτιέν να βάζω τα επιθέματα στήθους, προστάτευαν τη θηλή κάπως σαν μαξιλαράκι. 

Μια φορά την εβδομάδα ζυγιση, κατώτερο όριο ανά εβδομάδα να πάρει βάρος είναι τα 120 γρ. δεν το δέχονται κάποιοι παιδίατροι οπότε προσοχή. 

την ίδια ώρα  της ημέρας το ζυγισμα χωρίς ρούχα/πάνα. 

εγώ έβαζα στη θηλή απλώς ελάχιστα ελαιόλαδο ή  coconut oil (food grade), δε μου πλήγιασε ποτέ, είχα όμως πολύ έντονο πόνο εσωτερικά, από λάθος πιάσιμο θηλής. 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

 Γεια σου Μελινα. Εμενα η εμπειρια μου μου λεει οτι τις θηλες σου θα τις βοηθουσε ο αερας! Το καλο στεγνωμα-κοινως: καθολου σουτιεν, ουτε μπλουζα αν γινεται τωρα που ειστε στην αρχη. Ιδιως αν τρεχει γαλα το στηθος σου νομιζω ειναι οτι χειροτερο να "μουλιαζει" η θηλη μεσα σε σουτιεν και επιθεματα- ετσι "σκαει" μετα η' πληγωνεται ευκολα. Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια και νομιζω συμβαδιζει και με τη λογικη. (ασχετως που η μαια οταν ημουν στην κλινικη που γεννησα με ειχε πει να φοραω σουτιεν και το βραδυ για να γεμιζει σωστα λεει το στηθος....) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα μία πληγωμένη θηλή για 2-3 εβδομάδες στην αρχή. Ήξερα πως δεν έπρεπε να προσφέρω λιγότερο το πονεμένο στήθος, οπότε το πρόσφερα ισόποσα. Κι ας υπέφερα όσο θήλαζα, ειδικά την ώρα που το έδινα, ένιωθα λες και έβαζα πάνω μου ένα μικρό πιράνχας. Είχα δοκιμάσει διάφορα, κάποια σίγουρα βοήθησαν, αυτό που με έσωσε όμως ήταν η λανονίνη. Λανονίνη λοιπόν που δεν χρειάζεται και ξέβγαλμα το στήθος, σωστή προσκόλληση του μωρού, αλλαγή στάσεων κι όχι σουτιέν, χαλαρές μπλούζες για να μην ακουμπάει και να παίρνει αέρα το στήθος. Μη σου πω να είσαι και ξώβυζη για λίγες μέρες, εγώ το έκανα δηλαδή. Ξέρω, δεν είναι κι η πιο σέξι εικόνα αλλά... με τέτοιον πόνο... who cares.

 

Α κι η Πατσούρου -αν θυμάμαι καλά- αναφέρει στο βιβλίο της να αποφεύγεται η ζάχαρη για όσο καιρό πληγωμένες οι θηλές. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

επησης μετα απο καθε θηλασμο βγαλε λιγο γαλα με το χερι και πασαλειψε τις θηλες, οταν κανεις μπανιο να μην βαζεις σαπουνια στο στηθος, και να μην βρεξεις το στηθος κατα τα αλλα. Για το πιασιμο τις θηλης, οταν νομηζεις οτι εποιασε καλα με το δακτηλο (χωρις να το απομακρηνεις απο το στηθος), τραβηξε λιγο πιο κατω το πιγουνακι, κατι σαν διορθομα  δηλαδη. Τα υπολοιπα τα ειπαν οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα..με άλλο πρόβλημα..Ναι μεν παίρνει βάρος αργα βέβαια αλλά σταθερά(Ακόμα δεν ανακτήθηκε τΟ βάρος γέννησης) αλλά οι πληγωμένες θηλές ακόμα υφίστανται.. Όσο Καλά και να τον τοποθέτησω οι ραγάδες απλά επιδεινώνονται..πονάει πολύ ο θηλασμός ακόμα 30μέρες Μετά..Έχει χαλινο άνω χειλους Ο μικρός μέχρι κάτω στα ούλα. Και αναρωτιέμαι..Η παιδίατρος είπε δεν επηρεάζει το θηλασμό..Όμως γιατί όπως και να θηλάζει όσο καλά Και να πιάσει σε λίγο γλιστράει Κ πάλι έχει λάθος πιάσιμο?και το στόμα δεν το ανοίγει Πότε επαρκώς..από βδομάδα θα με επισκεφθεί σύμβουλος θηλασμού.Αυτή θα καταλάβει αν ο χαλινος ευθύνεται για το πληγωμα των θηλων?συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.νιώθω τόσο αβοήθητη..

Επεξεργάστηκαν by Melitoula
Link to comment
Share on other sites

Η ιδια παιδιατρος;συγνωμη βδε μελιτουλα αλλα καλο εινακ να παρεις κ αλλη γνωμη για τον χαλινο.απο παιδοχειρουργο.πως δ δημιουργει προβλημα που το μωρο παιρνει αργα βαρος κ σου κανει πληγες κ πονας.εμενα για προβληματα μου ακουγονται αυτα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα..με άλλο πρόβλημα..Ναι μεν παίρνει βάρος αργα βέβαια αλλά σταθερά(Ακόμα δεν ανακτήθηκε τΟ βάρος γέννησης) αλλά οι πληγωμένες θηλές ακόμα υφίστανται.. Όσο Καλά και να τον τοποθέτησω οι ραγάδες απλά επιδεινώνονται..πονάει πολύ ο θηλασμός ακόμα 30μέρες Μετά..Έχει χαλινο άνω χειλους Ο μικρός μέχρι κάτω στα ούλα. Και αναρωτιέμαι..Η παιδίατρος είπε δεν επηρεάζει το θηλασμό..Όμως γιατί όπως και να θηλάζει όσο καλά Και να πιάσει σε λίγο γλιστράει Κ πάλι έχει λάθος πιάσιμο?και το στόμα δεν το ανοίγει Πότε επαρκώς..από βδομάδα θα με επισκεφθεί σύμβουλος θηλασμού.Αυτή θα καταλάβει αν ο χαλινος ευθύνεται για το πληγωμα των θηλων?συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.νιώθω τόσο αβοήθητη..

Αφού οι πληγές σου δεν επουλώνονται μάλλον υπάρχει θεμα. Ειδικός βέβαια δεν είμαι αλλά ξέρω πως ο θηλασμός δεν πρέπει να πονάει! Όταν συμβαίνει αυτό δεν πιάνει σωστά. Δεν ξέρω αν ευθύνεται ο χαλινος για να σε βοηθήσω. Ή σύμβουλος όμως θα εκτιμήσει καλύτερα την κατάσταση. 

  Τις συμβουλές των κοριτσιών τις ακολούθησες και δεν ειδες καμία βελτίωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα..με άλλο πρόβλημα..Ναι μεν παίρνει βάρος αργα βέβαια αλλά σταθερά(Ακόμα δεν ανακτήθηκε τΟ βάρος γέννησης) αλλά οι πληγωμένες θηλές ακόμα υφίστανται.. Όσο Καλά και να τον τοποθέτησω οι ραγάδες απλά επιδεινώνονται..πονάει πολύ ο θηλασμός ακόμα 30μέρες Μετά..Έχει χαλινο άνω χειλους Ο μικρός μέχρι κάτω στα ούλα. Και αναρωτιέμαι..Η παιδίατρος είπε δεν επηρεάζει το θηλασμό..Όμως γιατί όπως και να θηλάζει όσο καλά Και να πιάσει σε λίγο γλιστράει Κ πάλι έχει λάθος πιάσιμο?και το στόμα δεν το ανοίγει Πότε επαρκώς..από βδομάδα θα με επισκεφθεί σύμβουλος θηλασμού.Αυτή θα καταλάβει αν ο χαλινος ευθύνεται για το πληγωμα των θηλων?συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.νιώθω τόσο αβοήθητη..

Oταν γλιστράει, βάζεις το δάχτυλο στο στόμα να αφήσει τη θηλή και τον βάζεις να ξαναπιάσει το στήθος από την αρχή. Οσες φορές χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αφού οι πληγές σου δεν επουλώνονται μάλλον υπάρχει θεμα. Ειδικός βέβαια δεν είμαι αλλά ξέρω πως ο θηλασμός δεν πρέπει να πονάει! Όταν συμβαίνει αυτό δεν πιάνει σωστά. Δεν ξέρω αν ευθύνεται ο χαλινος για να σε βοηθήσω. Ή σύμβουλος όμως θα εκτιμήσει καλύτερα την κατάσταση. 

  Τις συμβουλές των κοριτσιών τις ακολούθησες και δεν ειδες καμία βελτίωση?

Ναι.. με τα πάντα προσπάθησα.. Μέχρι Κ επουλωτικη κρεμα έβαλα..Σαν την μπεμπανθολ αλλά τπτ.. Όταν ΣτΕγνωνουν και μετά από ώρα θθηλάσει Ο πόνος είναι χειρότερος από το να τις είχα  με αλοιφουλα.. Να πονούσα τις πρώτες μέρες το καταλαβαινω.. άλλαξα στασΗ Κ με πλήγωσε και σε άλλο σημείο που ήταν καλα.. Δεν ξέρω αν φταίω εγώ.. Αφού ξεπερασαμε το θέμα βάρος σχετικά βγαίνει ο πόνος Π μ ρίχνει τη ψυχολογία για να θηλάζω.. μακάρι όντως ν κάνω κάτι Εγώ λάθος Κ να. Διορθώνεται. Θ μου πει η σύμβουλος που θα έρθει..κ εύχομαι ν καλυτερεψουν τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Melitoula είπε:

Ναι.. με τα πάντα προσπάθησα.. Μέχρι Κ επουλωτικη κρεμα έβαλα..Σαν την μπεμπανθολ αλλά τπτ.. Όταν ΣτΕγνωνουν και μετά από ώρα θθηλάσει Ο πόνος είναι χειρότερος από το να τις είχα  με αλοιφουλα.. Να πονούσα τις πρώτες μέρες το καταλαβαινω.. άλλαξα στασΗ Κ με πλήγωσε και σε άλλο σημείο που ήταν καλα.. Δεν ξέρω αν φταίω εγώ.. Αφού ξεπερασαμε το θέμα βάρος σχετικά βγαίνει ο πόνος Π μ ρίχνει τη ψυχολογία για να θηλάζω.. μακάρι όντως ν κάνω κάτι Εγώ λάθος Κ να. Διορθώνεται. Θ μου πει η σύμβουλος που θα έρθει..κ εύχομαι ν καλυτερεψουν τα πράγματα

Οταν λες επουλωτική κρέμα; χρειάζεσαι καθαρή λανολίνη αυστηρά μετά από κάθε γέυμα και δεν ξεπλένεις ούτε σκουπίζεις πριν να θηλάσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα..με άλλο πρόβλημα..Ναι μεν παίρνει βάρος αργα βέβαια αλλά σταθερά(Ακόμα δεν ανακτήθηκε τΟ βάρος γέννησης) αλλά οι πληγωμένες θηλές ακόμα υφίστανται.. Όσο Καλά και να τον τοποθέτησω οι ραγάδες απλά επιδεινώνονται..πονάει πολύ ο θηλασμός ακόμα 30μέρες Μετά..Έχει χαλινο άνω χειλους Ο μικρός μέχρι κάτω στα ούλα. Και αναρωτιέμαι..Η παιδίατρος είπε δεν επηρεάζει το θηλασμό..Όμως γιατί όπως και να θηλάζει όσο καλά Και να πιάσει σε λίγο γλιστράει Κ πάλι έχει λάθος πιάσιμο?και το στόμα δεν το ανοίγει Πότε επαρκώς..από βδομάδα θα με επισκεφθεί σύμβουλος θηλασμού.Αυτή θα καταλάβει αν ο χαλινος ευθύνεται για το πληγωμα των θηλων?συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.νιώθω τόσο αβοήθητη..

Αμα θες ακουσε με δεν θελω να σε τρομαξω η να σε βαλω σε σκεψεις ...ο χαλινος φτεει για ολα ..για τις πληγες για το βαρος ..που δν πιανει σωστα το στηθος ..μην ακουσεις την παιδιατρο σ οχι οτι εγω ειμαι ειδικος αλλα οταν και εγω ειχα θεμα με τον χαλινο (τον μικρο ενωω ) μου ελεγαν αστο δν μπιραζει..και εγω σαν μικρη και ανευθηνη το αφησα και αυτος ηταν ενας λογος που δν θυλασα ...και ημουν με κατι πληγες νααα το μωρο δν χορτενετε..και εκανα την βλακεια και πηρα θυλαστρο που ειναι με το χερι με αποτελεσμα να θυλασε μονο 3 μηνες και αυτο με το ζορι..ΑΛΛΑ...υστερα δεν μου ετρωγε παλι λογου χαλινου..και αφου το εψαξα πολυ μετα  τον κοψαμε αργα αλλα με χειρουργιο κανονικοτατο μα αναισθησια με φορειο με την φορμα που ειναι για το χειρουργιο ..και πιστεψε η εικονα ηταν οτι χειροτερο ειχα δει...φαντασου την συνεχεια ...μετα το χειρουργιο τρωμε κανονικοτα σχεδον τα παντα με αποτελεσμα να ειναι 16 μηνων πλεον και να ειναι 12 κιλα ...και ολα αυτα γτ ???? Γτ δν ειχα ενημερωση στιριξι ..και αποφασιστικοτιτα μεσα μ .και ακουγα ολους τους αλλους εκτος απο εμενα ...πολυ γιατροι θα σ πουν ειναι μικρος για κοψιμο ..αλλα οσο πιο μικρος τοσο καλυτερο...και τα λεω αυτα γτ εχω μηληση με απιρους γιατρους με διαφορες ειδικοτιτες για αυτο ...αλλα εσυ ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το θεμα του χαλινου ειναι καλυτερο να αντιμετωπιστει νωρις,οσο πιο νωρις γινεται.οχι μονο για το θηλασμο,αλλα ακομη κ για την αρθρωση μεγαλωνοντας το παιδι

Αν δ ειναι λαθος η προσκολληση του μωρου στο στηθος,κ ο πονος δ ειναι κ ενδιαμεσα σαν γυαλια να ειναι καντιντιαση,ειναι χαλινος.ειναι συγκεκριμενοι οι λογοι που εχεις πληγες

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο μικρος μου ειχε βραχυ χαλινο και ευτυχως τον εκοψε ο παιδιατρος (και συμβουλος θηλασμου) οταν γεννηθηκε, οποτε δεν καταλαβε τιποτα με τοση ανδρεναλινη που ερεε μεσα του. Αφου μιλησαμε αργοτερα την ιδια μερα μου ειπε οτι αν δεν τον εκοβε : 1)θα με πληγωνε και θα πονουσα οταν θα με θηλαζε, 2)δεν θα εβαζε βαρος, 3)ειναι καλυτερα να αντιμετωιπιζεται στη γεννα για να μην ταλαιπωρειται αργοτερα το παιδι. Πραγματικα απορω με το σκεπτικο της παιδιατρου. Το παιδι για να βγαλει γαλα και να τραφει σωστα απο το στηθος πρεπει να κανει καλες θηλαστικες κινησεις. Το κυριο οργανο για αυτη τη λειτουργια ειναι η γλωσσα. Πως ειναι δυνατον να μην επηρεαζεται ο θηλασμος; Θα σε δει ο συμβουλος και αν οντως εχει βραχυ χαλινο, τοτε σιγουρα θα το αντιμετωπισετε χειρουργικα( η επειδη ειναι μικρος απλα με ανα κοψιμο-επωδυνο αλλα ξεμπερευετε γρηγορα και θεωρειται ακινδυνο) μιας που φαινεται να σας επηρεαζει αρκετα και ειναι η μονη λυση για να συνεχισετε να θηλαζετε.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ η περιπτωση φραγμενου πορου η μαστιτιδας για τον πονο,η το εντονο ανακλαστικο,αλλα εσυ μιλας για πληγες.οποτε ενα απο τα τρια ισχυει

Ο ανηψιος μου εχει χαλινο.γεννηθηκε σχετικα μικρος,κ εχασε παρα πολυ βαρος,κ ανεβασε παρα πολυ ικτερο.ενω ηταν ολη μερα στο στηθος,φαινοταν να πιανει σωστα,η αδερφη μου δ πονουσε,δ ειχε πληγες,κ ο ικτερος επεφτε μονο με γαλα σκονη.ενω τους ειδαν ενα σωρο παιδιατροι κανεις δ καταλαβε για τον χαλινο,ενω την ειπα να ρωτησει.η παιδιατρος που τους παρακολουθουσε για ενα χρονο μετα,στην πρωτη επισκεψη στις 40μερες το ειδε.ο θηλασμος ειχε χαθει πλεον.αλλα δ ειχε τοσο προβλημα στη σιτιση με μπουκαλι,τρεφοταν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Melitoula είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα..με άλλο πρόβλημα..Ναι μεν παίρνει βάρος αργα βέβαια αλλά σταθερά(Ακόμα δεν ανακτήθηκε τΟ βάρος γέννησης) αλλά οι πληγωμένες θηλές ακόμα υφίστανται.. Όσο Καλά και να τον τοποθέτησω οι ραγάδες απλά επιδεινώνονται..πονάει πολύ ο θηλασμός ακόμα 30μέρες Μετά..Έχει χαλινο άνω χειλους Ο μικρός μέχρι κάτω στα ούλα. Και αναρωτιέμαι..Η παιδίατρος είπε δεν επηρεάζει το θηλασμό..Όμως γιατί όπως και να θηλάζει όσο καλά Και να πιάσει σε λίγο γλιστράει Κ πάλι έχει λάθος πιάσιμο?και το στόμα δεν το ανοίγει Πότε επαρκώς..από βδομάδα θα με επισκεφθεί σύμβουλος θηλασμού.Αυτή θα καταλάβει αν ο χαλινος ευθύνεται για το πληγωμα των θηλων?συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.νιώθω τόσο αβοήθητη..

 

Φυσικά και επηρεάζει ο χαλινός το θηλασμό. Θεωρητικά, είναι άμεσα συνδεδεμένο με το βάρος του μωρού και τις πληγιασμένες θηλές. 

 

Συγγνώμη Μελιτούλα μου όμως να σε ρωτήσω κάτι, ακόμα δεν έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης??? Πόσο είναι το μωράκι τώρα? Είναι ενός μηνός?  Πρέπει να σε δει άμεσα κάποιος παιδίατρος που να είναι και σύμβουλος θηλασμού, όχι σκέτος σύμβουλος! Φιλική μου γνώμη, μαμά προς μαμά είναι να κανονίσεις άμεσα ένα ραντεβού με έναν παιδίατρο-σύμβουλο, να μην περιμένεις στιγμή.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Υπαρχει κ η περιπτωση φραγμενου πορου η μαστιτιδας για τον πονο,η το εντονο ανακλαστικο,αλλα εσυ μιλας για πληγες.οποτε ενα απο τα τρια ισχυει

Ο ανηψιος μου εχει χαλινο.γεννηθηκε σχετικα μικρος,κ εχασε παρα πολυ βαρος,κ ανεβασε παρα πολυ ικτερο.ενω ηταν ολη μερα στο στηθος,φαινοταν να πιανει σωστα,η αδερφη μου δ πονουσε,δ ειχε πληγες,κ ο ικτερος επεφτε μονο με γαλα σκονη.ενω τους ειδαν ενα σωρο παιδιατροι κανεις δ καταλαβε για τον χαλινο,ενω την ειπα να ρωτησει.η παιδιατρος που τους παρακολουθουσε για ενα χρονο μετα,στην πρωτη επισκεψη στις 40μερες το ειδε.ο θηλασμος ειχε χαθει πλεον.αλλα δ ειχε τοσο προβλημα στη σιτιση με μπουκαλι,τρεφοταν κανονικα

Ναι αλλα δεν ειναι κριμα λογου λαθος γιατρων και επειδη ποτε δεν συμφωνουν μεταξυ τους να ειναι αυτος ενας λογος για να μην θυλασει...δν ειμαι κατα της σκονης γτ εμεις σκονη πινουμε αλλα εγω αμα ειχα την αποφαση να του το κοψω νωρις και δν ποναει γτ στην αρχη ειναι μονο πετσα δεν εχει αναπτυχει σχεδον τιποτα...τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σήμερα γίνεται 30ημερών.γεννήθηκε 3800 και Τώρα φτάσαμε τα 3750. Δυστυχώς με όσες σύμβουλους εχω μιλήσει καμία δεν έρχεται σπίτι Γιατί είμαστε μακρυά λένε..οπότε μάλλον θα χρειαστεί να βγούμε Εμείς. Είμαι πλέον στα δύο για να τ  παρατήσω.. Δεν τον φαντάζομουν έτσι το θηλασμό..Όταν είπα τη παιδίατρο ότι Θ δω σύμβουλο λίγο γέλασε Κ μ είπε δεν σ λέω Όχι..πηγαίνε για να πεις ότι εξαντλησες Όλα τα περιθώρια ώστε το παιδί ν ξεκινήσει επιτέλους ν τρωει(εννοούσε σκόνη) ουσιαστικά με το τρόπο της κατάλαβα ότι εμμένει στο γεγονος ότι δεν βάζει γιατί η ποιότητα φταίει. Την ρώτησα αν πιάνει λαθος τη θηλή μπορεί ν τρώει λιγότερο?Ναι μ είπε αλλά τπτ παραπάνω. Θα δούμε Κ άλλον παιδίατρο αλλά κορίτσια Η θέση μ ειναι δύσκολη με τη παιδιατρο διότι πρόκειται για ανθρώπο του στενού οικογενειακού κύκλου. Ξέρω ότι πανω απο όλα είναι το παιδί. Αν βρω άκρη με το θηλασμό κατά τα άλλα είμαι Ευχαριστημένη μαζί της.το θέμα μ είναι ότι δεν παίρνει στα σοβαρά το θέμα θηλασμός.να με βοηθήσει κάπως..Γιατί και λόγω ανεργιαΣ  Η σκόνη κοστίζει.. θέλω οσο τίποτα να θηλασω για πολλους λόγους.Όσο και αν ακούγεται ότι είμαι ανεύθυνη μαμα Κ δεν ζυγιζω τη κατάσταση ώστε ν βρω λεφτά ν του δίνω ξένο. Του έχω δωσεικαι τρεις φορεςφορές με σύριγγα..Αλλά φοβάμαι οτιότι Θ το χάσω το παιχνίδι αν το ξςκινησώμα.ουφ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...