Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική διαφάνεια


k&m

Recommended Posts

σαφώς και θα είχες λιγότερες τύψεις... έως και καθόλου αν έφευγε μόνο του... η στεναχώρια θα είναι η ίδια όμως... ακόμα και με τον ερχομό του παιδιού που θα κρατήσεις στα χέρια σου, η στεναχώρια αυτή δεν φευγει... παίρνεις δύναμη πολύ όμως. Πραγματικά σε καταλαβαίνω, σε νιώθω και πονάω μαζί σου. 

αν θες την γνώμη μου, αν έχετε αποφασίσει πως θα τερματίσετε την κύηση, μην το καθυστερείτε. και για ψυχολογικούς λόγους...η αναμονή αυτή σε διαλύει. δεν γίνεσαι ποτέ έτοιμη για κάτι τέτοιο. και για πρακτικούς λόγους, όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο δύσκολο γίνεται και θέλει πιο προσεκτικούς χειρισμούς από τον γιατρό. εγώ την πρώτη μου διακοπή που έκανα στην 13η εβδομάδα οριακά προλάβαμε και έκανα απόξεση. την δεύτερη όμως φορά που έφτασα 15η εβδομάδα δεν γινόταν απόξεση, έγινε γέννα κανονική. κάτι πιο επώδυνο σωματικά και κυρίως ψυχολογικά, αλλά το πιο σωστό για τον οργανισμό μου, με την μικρότερη επέμβαση του γιατρού και τις λιγότερες πιθανές επιπλοκές. αν πάλι δεν θέλετε να τερματήσετε την κύηση είμαστε και πάλι μαζί σας. η απόφαση είναι μόνο δική σας και είναι σεβαστή από όλους. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποσο άδικη μπορει να ειναι η ζωη...

Μακαρι να μην συνέβαιναν τέτοια περιστατικά.. στεναχωριέμαι καθε φορα που τα διαβάζω.. εύχομαι ο θεοσ να σασ δωσει οτι σασ στέρησε.. 

Καλή δύναμη κ καλο κουραγιο..

Να μασ μιλατε για να ανακουφίζεστε..να ξέσπατε..

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Pleiad είπε:

σαφώς και θα είχες λιγότερες τύψεις... έως και καθόλου αν έφευγε μόνο του... η στεναχώρια θα είναι η ίδια όμως... ακόμα και με τον ερχομό του παιδιού που θα κρατήσεις στα χέρια σου, η στεναχώρια αυτή δεν φευγει... παίρνεις δύναμη πολύ όμως. Πραγματικά σε καταλαβαίνω, σε νιώθω και πονάω μαζί σου. 

αν θες την γνώμη μου, αν έχετε αποφασίσει πως θα τερματίσετε την κύηση, μην το καθυστερείτε. και για ψυχολογικούς λόγους...η αναμονή αυτή σε διαλύει. δεν γίνεσαι ποτέ έτοιμη για κάτι τέτοιο. και για πρακτικούς λόγους, όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο δύσκολο γίνεται και θέλει πιο προσεκτικούς χειρισμούς από τον γιατρό. εγώ την πρώτη μου διακοπή που έκανα στην 13η εβδομάδα οριακά προλάβαμε και έκανα απόξεση. την δεύτερη όμως φορά που έφτασα 15η εβδομάδα δεν γινόταν απόξεση, έγινε γέννα κανονική. κάτι πιο επώδυνο σωματικά και κυρίως ψυχολογικά, αλλά το πιο σωστό για τον οργανισμό μου, με την μικρότερη επέμβαση του γιατρού και τις λιγότερες πιθανές επιπλοκές. αν πάλι δεν θέλετε να τερματήσετε την κύηση είμαστε και πάλι μαζί σας. η απόφαση είναι μόνο δική σας και είναι σεβαστή από όλους. 

Και αύριο να πηγαίναμε που είμαι 14 ευδομάδων και 1  ο γιατρός θα ξεκίναγε την διαδικασία με υποθέτα γιατί είπε ότι ειναι καλύτερα.  Ετσι θα βγει όλο μαζί και αν χρειαστεί θα κάνει και απόξεση. Πραγματικά εφιάλτης όλο αυτό. 

1 hour ago, Pleiad είπε:

σαφώς και θα είχες λιγότερες τύψεις... έως και καθόλου αν έφευγε μόνο του... η στεναχώρια θα είναι η ίδια όμως... ακόμα και με τον ερχομό του παιδιού που θα κρατήσεις στα χέρια σου, η στεναχώρια αυτή δεν φευγει... παίρνεις δύναμη πολύ όμως. Πραγματικά σε καταλαβαίνω, σε νιώθω και πονάω μαζί σου. 

αν θες την γνώμη μου, αν έχετε αποφασίσει πως θα τερματίσετε την κύηση, μην το καθυστερείτε. και για ψυχολογικούς λόγους...η αναμονή αυτή σε διαλύει. δεν γίνεσαι ποτέ έτοιμη για κάτι τέτοιο. και για πρακτικούς λόγους, όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο δύσκολο γίνεται και θέλει πιο προσεκτικούς χειρισμούς από τον γιατρό. εγώ την πρώτη μου διακοπή που έκανα στην 13η εβδομάδα οριακά προλάβαμε και έκανα απόξεση. την δεύτερη όμως φορά που έφτασα 15η εβδομάδα δεν γινόταν απόξεση, έγινε γέννα κανονική. κάτι πιο επώδυνο σωματικά και κυρίως ψυχολογικά, αλλά το πιο σωστό για τον οργανισμό μου, με την μικρότερη επέμβαση του γιατρού και τις λιγότερες πιθανές επιπλοκές. αν πάλι δεν θέλετε να τερματήσετε την κύηση είμαστε και πάλι μαζί σας. η απόφαση είναι μόνο δική σας και είναι σεβαστή από όλους. 

Κορίτσι μου να ρωτήσω. Την μεσογειακή αναιμία από την στιγμή που ξέρετε εσείς ότι έχετε το στίγμα δεν υπάρχει τρόπος να το μάθετε από τις πρώτες ευδομάδες της εγκυμοσύνης αν τα παιδάκια έχουν η όχι; Ρωτάω γιατί είναι και αυτό πολύ επώδυνο να ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα να έχουν τα παιδάκια μ. αναιμία και να τι μαθαίνεις σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2017 at 8:32 ΜΜ, Vasilo είπε:

Με αφορμή το post σου διάβασα για το σύνδρομο Turner. Συμπερασματικά τα κορίτσια αυτά μπορούν να έχουν μια φυσιολογική ζωή. Φυσικά χρειάζεται σωστή ενημέρωση,στενή ιατρική παρακολούθηση και ψυχολογική υποστήριξη,όμως τα θέματα υγείας που προκύπτουν απο το σύνδρομο αντιμετωπίζονται. 

Δεν το ανέφερα για να πω κάτι συγκεκριμένο σε σένα σχετικά με την απόφασή σου. 

Λυπάμαι γι' αυτό που περνάς στ'αλήθεια και σου εύχομαι σύντομα η λύπη σου να γίνει και πάλι χαρά.

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για το σχόλιο σας. Ναι τα κορίτσια με την απλή μορφή του συνδρόμου έχουν κάποια θεματάκια.  Στην καλύτερη περίπτωση τα κοριτσάκια αυτά έχουν χαμηλό ανάστημα κάτι το οποίο το αντιμετωπίζεις σχετικά με αυξητική ορμόνη, απουσία περιόδου, και διάφορα από αυτά που γράφουν αφού λέτε ότι διαβάσατε και εσείς κάποια πραγματάκια με αφορμή αυτό το ποστ. Εμάς δυστυχώς η μπεμπούλα έχει αντί για 46 χρωμοσώματα 45.Το ένα χρωμόσωμα από τα 2 που καθορίζουν το φύλλο απουσιάζει. Αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για βαριά μορφή συνδρόμου Turner. Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για πολύ σοβαρά προβλήματα. Πίστεψε με το ψάξαμε πολύ. Με γιατρό σύζυγο διαβάσαμε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει, ξένες μελέτες μέχρι να δούμε τι είναι το καλύτερο. Φτάσαμε σε σημείο να λέμε ότι αν τα αποτελέσματα του τεστ που κάναμε μας έδειχναν την απλή μορφή μπορεί και να το κρατάγαμε. Η γνώμη  παιδιάτρων, γενετιστων, και άλλων γιατρών που έχουν σχέση με φροντίδα τέτοιων περιστατικών είναι ο τερματισμός της κύησης. 

Επεξεργάστηκαν by k&m
Link to comment
Share on other sites

On Tue Nov 14 2017 at 11:49 ΜΜ, k&m είπε:

Και αύριο να πηγαίναμε που είμαι 14 ευδομάδων και 1  ο γιατρός θα ξεκίναγε την διαδικασία με υποθέτα γιατί είπε ότι ειναι καλύτερα.  Ετσι θα βγει όλο μαζί και αν χρειαστεί θα κάνει και απόξεση. Πραγματικά εφιάλτης όλο αυτό. 

Κορίτσι μου να ρωτήσω. Την μεσογειακή αναιμία από την στιγμή που ξέρετε εσείς ότι έχετε το στίγμα δεν υπάρχει τρόπος να το μάθετε από τις πρώτες ευδομάδες της εγκυμοσύνης αν τα παιδάκια έχουν η όχι; Ρωτάω γιατί είναι και αυτό πολύ επώδυνο να ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα να έχουν τα παιδάκια μ. αναιμία και να τι μαθαίνεις σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. 

Μακάρι να μπορούσαμε από πιο νωρίς να ξέραμε. Το νωρίτερο που γίνεται είναι με λήψη τροφοβλάστης μετά την 12 εβδομάδα. Πάντως ξέρω πως προσπαθούν να καταφέρουν να κάνουν τον έλεγχο πιο νωρίς παίρνοντας αίμα της μητέρας. Ίσως στα επόμενα χρόνια, τα επόμενα ζευγάρια να μπορούν να κάνουν αυτόν τον έλεγχο

Με την χρήση της εξωσωματικής και του προεμφυτευτικου ελέγχου μειώνεις σημαντικά τα ποσοστά το μωρό να νοσεί αλλά λόγω του φαινομένου του μωσαικισμου, ούτε η εξωσωματική σου δίνει 100% ασφάλεια. Οπότε ακόμα και σε αυτή την περίπτωση ξανακάνεις λήψη τροφοβλάστης για σιγουριά. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, k&m είπε:

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για το σχόλιο σας. Ναι τα κορίτσια με την απλή μορφή του συνδρόμου έχουν κάποια θεματάκια.  Στην καλύτερη περίπτωση τα κοριτσάκια αυτά έχουν χαμηλό ανάστημα κάτι το οποίο το αντιμετωπίζεις σχετικά με αυξητική ορμόνη, απουσία περιόδου, και διάφορα από αυτά που γράφουν αφού λέτε ότι διαβάσατε και εσείς κάποια πραγματάκια με αφορμή αυτό το ποστ. Εμάς δυστυχώς η μπεμπούλα έχει αντί για 46 χρωμοσώματα 45.Το ένα χρωμόσωμα από τα 2 που καθορίζουν το φύλλο απουσιάζει. Αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για βαριά μορφή συνδρόμου Turner. Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για πολύ σοβαρά προβλήματα. Πίστεψε με το ψάξαμε πολύ. Με γιατρό σύζυγο διαβάσαμε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει, ξένες μελέτες μέχρι να δούμε τι είναι το καλύτερο. Φτάσαμε σε σημείο να λέμε ότι αν τα αποτελέσματα του τεστ που κάναμε μας έδειχναν την απλή μορφή μπορεί και να το κρατάγαμε. Η γνώμη  παιδιάτρων, γενετιστων, και άλλων γιατρών που έχουν σχέση με φροντίδα τέτοιων περιστατικών είναι ο τερματισμός της κύησης. 

Δεν αμφισβητώ κάτι απ'όσα λες και καλά έκανες που το έψαξες πολύ. Πολλές φορές τρομάζουμε στη λέξη σύνδρομο, ενώ δεν είναι πάντα τόσο άσχημα τα πράγματα. Δυστυχώς στη δική σας περίπτωση είναι πολύ σοβαρό.

Πραγματικά σου εύχομαι μέσα απ'την καρδιά μου να περάσει όλο αυτό γρήγορα και να σας κάνει πιο δυνατούς. 

Να έχεις θάρρος! Να προσπαθήσεις πάλι για παιδάκι! Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

k & m

 

Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ. Το πέρασα το καλοκαίρι με τον πιο άσχημο τρόπο, ήμουν 25 εβδομαδων και στην 21η διαγνώστηκε με υδροκεφαλια το κοριτσάκι μου .Αυτές τις 4 εβδομάδες που μεσολαβησαν κάναμε τα πάντα, ψάξαμε τα πάντα αλλά ήταν σοβαρή η ζημιά που ήδη είχε γίνει. Είναι δύσκολη απόφαση, αλλά την παίρνεις από αγάπη για αυτό το παιδί, για να μην υποφέρει εκείνο. 

Σου εύχομαι κουράγιο και δύναμη μέσα από την ψυχή μου,πίστεψε με καλύτερα νωρίς, όσο πιο νωρίς γίνεται...

4 μήνες μετά την γέννα μου ,δεν έχω συνέλθει ακόμη, αλλά ελπίζω ότι θα έρθει ένα υγιές μωρό για όλες εμάς που προσπαθούμε, αγωνιουμε και έχουμε τόση αγάπη να δώσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2017 at 0:07 ΠΜ, MARMAT είπε:

k & m

 

Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ. Το πέρασα το καλοκαίρι με τον πιο άσχημο τρόπο, ήμουν 25 εβδομαδων και στην 21η διαγνώστηκε με υδροκεφαλια το κοριτσάκι μου .Αυτές τις 4 εβδομάδες που μεσολαβησαν κάναμε τα πάντα, ψάξαμε τα πάντα αλλά ήταν σοβαρή η ζημιά που ήδη είχε γίνει. Είναι δύσκολη απόφαση, αλλά την παίρνεις από αγάπη για αυτό το παιδί, για να μην υποφέρει εκείνο. 

Σου εύχομαι κουράγιο και δύναμη μέσα από την ψυχή μου,πίστεψε με καλύτερα νωρίς, όσο πιο νωρίς γίνεται...

4 μήνες μετά την γέννα μου ,δεν έχω συνέλθει ακόμη, αλλά ελπίζω ότι θα έρθει ένα υγιές μωρό για όλες εμάς που προσπαθούμε, αγωνιουμε και έχουμε τόση αγάπη να δώσουμε. 

Λυπάμαι πολύ και για αυτό που πέρασες και εσύ. Είναι πολύ άδικο όλο αυτό. Τη μία στιγμή είσαι τόσο χαρούμενη και ευτυχισμένη και ξαφνικά μέσα σε ένα λεπτό τα χάνεις όλα. Έτσι αισθάνομαι αυτή την στιγμή. Είναι κάτι που το ήθελα με όλη μου την ψυχή. Νιώθω τόσο άσχημα... Εμείς είχαμε πει ότι αν είναι η ελαφριά μορφή να το κρατήσουμε με όλες τις δυσκολίες του και οσο μπορούμε να το στηρίξουμε. Δυστυχώς την προηγούμενη Τετάρτη πείραμε τα τελικά αποτελέσματα που μας επιβεβαίωσαν ότι πρόκειται για βαριά μορφή μιας και της μπεμπούλας της έλειπε ένα ολόκληρο χρωμόσωμα και αυτό σημαίνει πολλά προβλήματα. Διαβάσαμε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει για αυτό το σύνδρομο και είπαμε ότι το καλύτερο είναι να κάνουμε διακοπή. Έτσι και αλλιώς αυτά τα κοριτσάκια στην βαριά τους μορφή  έχουν λίγες πιθανότητες να γεννηθούν μόλις 1%. Πονάω τόσο πολύ που δυστυχώς ήρθαν έτσι τα πράγματα αλλά μερικές φορές δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Προχθές την Δευτέρα τελείωσαν όλα με πολύ πόνο και στεναχώρια . Ένα θα σου πω... κατά την διάρκεια της πολύωρης  διαδικασίας και ενώ είμαι στην τουαλέτα βγήκε το μωράκι έτσι απλά... και κρεμόταν από τον ομφάλιο λώρο. Είχα το  χρόνο να το δω. Δε ξέρω αν είναι καλύτερα η όχι. Το κράτησα με ένα χαρτάκι πριν το χάσω για πάντα,  ήταν σχεδόν  στο μέγεθος της παλάμης μου. Λυπάμαι που δεν του έδωσα την ευκαιρία να του προσφέρω όλα όσα έπρεπε .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, k&m είπε:

Λυπάμαι πολύ και για αυτό που πέρασες και εσύ. Είναι πολύ άδικο όλο αυτό. Τη μία στιγμή είσαι τόσο χαρούμενη και ευτυχισμένη και ξαφνικά μέσα σε ένα λεπτό τα χάνεις όλα. Έτσι αισθάνομαι αυτή την στιγμή. Είναι κάτι που το ήθελα με όλη μου την ψυχή. Νιώθω τόσο άσχημα... Εμείς είχαμε πει ότι αν είναι η ελαφριά μορφή να το κρατήσουμε με όλες τις δυσκολίες του και οσο μπορούμε να το στηρίξουμε. Δυστυχώς την προηγούμενη Τετάρτη πείραμε τα τελικά αποτελέσματα που μας επιβεβαίωσαν ότι πρόκειται για βαριά μορφή μιας και της μπεμπούλας της έλειπε ένα ολόκληρο χρωμόσωμα και αυτό σημαίνει πολλά προβλήματα. Διαβάσαμε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει για αυτό το σύνδρομο και είπαμε ότι το καλύτερο είναι να κάνουμε διακοπή. Έτσι και αλλιώς αυτά τα κοριτσάκια στην βαριά τους μορφή  έχουν λίγες πιθανότητες να γεννηθούν μόλις 1%. Πονάω τόσο πολύ που δυστυχώς ήρθαν έτσι τα πράγματα αλλά μερικές φορές δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Προχθές την Δευτέρα τελείωσαν όλα με πολύ πόνο και στεναχώρια . Ένα θα σου πω... κατά την διάρκεια της πολύωρης  διαδικασίας και ενώ είμαι στην τουαλέτα βγήκε το μωράκι έτσι απλά... και κρεμόταν από τον ομφάλιο λώρο. Είχα το  χρόνο να το δω. Δε ξέρω αν είναι καλύτερα η όχι. Το κράτησα με ένα χαρτάκι πριν το χάσω για πάντα,  ήταν σχεδόν  στο μέγεθος της παλάμης μου. Λυπάμαι που δεν του έδωσα την ευκαιρία να του προσφέρω όλα όσα έπρεπε .

Καλησπέρα.λυπαμαι παρα πολυ για την απώλεια σου..ειναι παρα πολυ άσχημο.συμπασχω αυτή τη στιγμή μαζί σου καθώς κι εγω έκανα διακοπή κυησης τη δευτερα (13η εβδομαδα ημουν)λόγω προβλήματος στην καρδιά του εμβρύου.οποτε καταλαβαινω απολυτα πως πονας.γιατι τον ιδιο πονο εχω κι εγω.εμεις δεν ξερουμε ακόμα τι ακριβως ειχε.περιμενουμε τον καρυοτυπο.δυστυχως εμένα είναι η τεταρτη συνεχομενη φορά που δεν πάει καλά εγκυμοσυνη..ειναι πολύ ψυχοφθόρο..ποναει πολύ..δυστυχως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε και να παμε παρακάτω..ειναι δύσκολο βέβαια.και ποτέ δεν ξεχνάς αυτές τις ψυχουλες κι ας μην γεννήθηκαν ποτέ..μενουν πάντα μέσα σου.ανατριχιασα με τον τροπο που λες οτι το εχασες...παντως πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να φανούμε δυνατές και ψύχραιμες..σου εύχομαι παντως να ξαναμεινεις εγκυος όταν το θελήσεις και να πάνε όλα καλα την επομενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Ναι το θέλω με όλη μου την ψυχή. Εσύ όμως βρε κοπέλα μου έχεις περάσει από σαράντα κύματα. Λυπάμαι πάρα πολύ. Πολλές άτυχες εγκυμοσύνες είχες. Μόνο κουράγιο τίποτα άλλο. Το λέω σε εσένα για να πάρω και εγώ. Όσο δύσκολο και να μας είναι πρέπει να μείνουμε δυνατές. Και εγώ Δευτέρα έκανα διακοπή. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό και προσπαθώ και εγώ να το αντιμετωπίσω. Δεν μου είναι καθόλου εύκολο. Πολλά ερωτηματικά με βασανίζουν. Τι να πω. Κάποια στιγμή θα βρούμε δύναμη και θα πάμε παρακάτω. Να ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου με τον νέο χρόνο να έχουμε  ευχάριστα νέα και οι δύο μας να αποκτήσουμε υγιέστατα μωράκια. 

Επεξεργάστηκαν by k&m
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nansy29, k&m λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σας... πόσο επώδυνο είναι όλο αυτό... μακάρι καμία μανούλα να μην το πέρναγε. τι να πω... τα λόγια είναι περιττά πραγματικά. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pleiad είπε:

Nansy29, k&m λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σας... πόσο επώδυνο είναι όλο αυτό... μακάρι καμία μανούλα να μην το πέρναγε. τι να πω... τα λόγια είναι περιττά πραγματικά. 

Να σαι καλά..ειδα ότι έχεις περάσει και εσυ πολλά..λυπαμαι..ποσο δύσκολο είναι τελικα..εμεις δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε ακόμα την αιτια των ατυχιων μας.αν κάποια κοπέλα ξέρει ας μου πει τι αλλες εξετάσεις μπορούμε να κανουμε.εχουμε κάνει καρυοτυπο ζεύγους,θρομβοφιλιας, ενδοκρινολογικες..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε pliead να είσαι καλά. Και εσύ δεν πέρασες και λίγα. Από ότι καταλαβαίνω όλες οι κοπέλες έχουμε και μια προσωπική εμπειρία. Δυστυχώς για κάποιες από ότι  καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να αποκτήσουν παιδάκι. Εύχομαι σε όλες να έχουμε ευχάριστα νέα και πολύ σύντομα 

Link to comment
Share on other sites

k&m πάρτε τον χρόνο σας τώρα με τον σύζυγο να ηρεμήσετε, και είμαι σίγουρη πως όταν είστε έτοιμοι το μωράκι θα έρθει και θα είναι καλά! 

 

Nancy διάβασα σου έχει συμβεί αρκετές φορές. Τι σου λέει ο γιατρός; Κάθε φορά βρίσκεται το ίδιο πρόβλημα η κατι διαφορετικό; Μήπως να δείτε έναν γενετιστή; 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Pleiad είπε:

k&m πάρτε τον χρόνο σας τώρα με τον σύζυγο να ηρεμήσετε, και είμαι σίγουρη πως όταν είστε έτοιμοι το μωράκι θα έρθει και θα είναι καλά! 

 

Nancy διάβασα σου έχει συμβεί αρκετές φορές. Τι σου λέει ο γιατρός; Κάθε φορά βρίσκεται το ίδιο πρόβλημα η κατι διαφορετικό; Μήπως να δείτε έναν γενετιστή; 

Το παράξενο είναι ότι κάθε φορά έχουμε κάτι διαφορετικό..το πρωτο δεν ειχε εγκεφαλο..καναμε πάλι διακοπή τότε..η δεύτερη εγκυμοσυνη ήταν παλινδρομη , η τρίτη βιοχημική και τωρα αυτό ειχε πρόβλημα με την καρδιά. Περιμένουμε τον καρυοτυπο για να δούμε αν το πρόβλημα ξεκίνησε από τη σύλληψη με λάθος χρωμοσώματα η ή αν κάτι μετα δεν το αφήνει να αναπτυχθεί σωστά.μετα τις 3 πρώτες ατυχίες και αφου δεν βρέθηκε κάτι στις εξετάσεις μας είπαν τυχαία γεγονότα αλλά τώρα 4 απανωτες φορες εγώ δεν το πιστεύω αυτο το τυχαίο.ναι μόλις βγουν τα αποτελεσματα  θα ήθελα να δούμε εναν πιο ειδικό..αν ξερεις να μου προτείνεις κάποιον κάπου να απευθυνθω; παντως κοριτσια έχω απογοητευτει πολύ και έχω αρχίσει να χανω την υπομονή μου οσο και να προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη..    @k&m  φυσικά εσύ το πιθανότερο είναι η επόμενη εγκυμοσυνη σου να παει τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα.ειχατε μια ατυχη συλληψη.δεν σημαινει οτι θα επαναληφθει..εμεις δεν νομιζω ότι είμαστε συνηθισμένη περίπτωση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nansy29 λυπάμαι πάρα μα πάρα πολύ. Εύχομαι στην επόμενη εγκυμοσύνη σου να πάνε όλα καλά. Μακάρι η Παναγίτσα να βάλει το χέρι της και να έχετε ευχάριστα νέα. Ναι εμάς μας είπε ο γιατρός μου ότι αυτό που μας έτυχε ήταν κάτι τυχαίο και πως δεν αυξάνει τις πιθανότητες για επόμενη εγκυμοσύνη. Δεν παίζει ρόλο ούτε η ηλικία ούτε το περιβάλλον ούτε η κληρονομικότητα  ούτε κάτι άλλο. Όπως και να έχει πονάει η κάθε απώλεια. Θα χαρώ πολύ να τα λέμε όταν μπορείς και εσύ μέσα σε αυτή την παρέα και να μας πεις κάποια στιγμή τα ευχάριστα. 

Nansy29 να σε ρωτήσω τι εννοείς βιοχημική εγκυμοσύνη γιατί δεν το έχω ακούσει ξανά. 

Επεξεργάστηκαν by k&m
Link to comment
Share on other sites

Nansy είναι λογικό να έχεις απογοητευτεί... Πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό. Εύχομαι να βρεθεί η λύση και γρήγορα να τα καταφέρετε! Το καλό είναι ότι μένεις έγκυος εύκολα! 

Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα για αυτό που ρώτησες. Ότι θες είμαι εδω

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Nansy29. Ναι κορίτσι μου είναι θετικό το γεγονός ότι μένεις εύκολα έγκυος. Τι στο καλό θα τα καταφέρεις. Πίστη να έχεις και όλα θα γίνουν είμαι σίγουρη. Είμαστε μαζί σου ότι θέλεις 

Επεξεργάστηκαν by k&m
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια..εννοειται θα τα λεμε και ελπιζω να έχουμε μόνο ευχάριστα απο δω και περα ολες..k&m βιοχημικη εννοώ την φυσική αποβολή που έγινε μόνη της στην εβδομη εβδομαδα χωρίς να χρειαστει να κάνω απόξεση..ναι οτι μενω εγκυος ευκολα ειναι καλο..τωρα στο τελευταιο ουτε καν προσπαθουσαμε..ειχαμε πει να προσεχουμε για ένα διαστημα..γι αυτο ειπα αφου μας ετυχε θα ειναι το τυχερο..αλλα δεν πειραζει παμε για την επομενη φορα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόνο δύναμη και ελπίδα και όσο ακόμη μας επιτρέπεται ηλικιακά και ψυχικά να προσπαθούμε. 

 

K & M

Συγκλονιστηκα με την περιγραφή σου. Κι εγω το έζησα άσχημα με πρόκληση τοκετού χωρίς κανένα παυσιπονο και γέννησα σχεδόν στο κρεββατι του δωματίου με τον άντρα μου δίπλα σε σοκ αλλά βρε πουλάκι μου στην απόξεση κάνουν μέθη και δεν καταλαβαίνεις τίποτα, εκτός αν είχες περάσει τις εβδομάδες που επιτρέπεται. Προσπάθησε να το αφήσεις πίσω και να σκέφτεσαι μόνο ότι έκανες το σωστό για το παιδάκι σου γλυκιά μου.

 

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες και για σένα nansy29 κουράγιο και δύναμη, σίγουρα θέλει ψάξιμο. Εμάς είχε καθαρό μοριακο και κλασικό καρυοτυπο,η αμνιοπαρακεντηση βγηκε τελεια,δεν έχουμε ακόμη σαφή απαντηση αλλά η ιστολογικη έδειξε ότι ισως οφείλεται σε μια μετάλλαξη ενός χρωμοσωματος που ευθύνεται για υδροκεφαλια και δεν το "πιανει" ο καρυοτυπος αλλά θα το δείξει το panel dna test.Το οποίο και έχουμε δώσει εντολή να γίνει με κόστος άστα να πάνε. Αν ισχύει αυτό, θα κάνουμε κι εμείς καρυοτυπο να δούμε αν είμαστε φορείς και μετά παίζουμε με τις πιθανότητες...

Εμάς ήταν η δεύτερη απώλεια, η πρώτη ήταν παλινδρομη αλλά ίσως σχετιζονται.

Link to comment
Share on other sites

Marmat εγώ ήμουν στην 14η ευδομάδα την Δευτέρα που έκανα διακοπή κύησης. Στην αρχή μου έβαλαν κολπικά ένα χαπάκι. Μετά από 3 ώρες μου έβαλαν και δεύτερο. 2 ώρες μετά το πρώτο χαπάκι έσπασαν τα νερά ενώ ήμουν στο κρεβάτι. Μου είπε ο γιατρός ότι περίμενε ή ότι θα ήταν καλύτερα να μην σπάσουν τα νερά και να βγει όλο μαζί. Αφού έβαλε και το δεύτερο χάπι και έχουν περάσει  σχεδόν 2 ώρες είπα να ξανά πάω τουαλέτα.  Εκεί λοιπόν άρχισαν να τρέχουν πολλά υγρά και αίμα και βγήκε και το μωράκι. Πόναγα λίγο παραπάνω 5λεπτα πριν πάω στο wc. Σαν δυνατούς πόνους περιόδου. Μετά από αυτό (με το μωρό να κρέμεται από τον λώρο)  με πήγαν στην διπλανή αίθουσα να γίνει και η απόξεση  και μου χορήγησαν μέθη. Δεν κατάλαβα τίποτα εκεί. Μετά που συνήλθα δεν πόναγα καθόλου σωματικά μόνο ψυχικά...

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, MARMAT είπε:

Κορίτσια μόνο δύναμη και ελπίδα και όσο ακόμη μας επιτρέπεται ηλικιακά και ψυχικά να προσπαθούμε. 

 

K & M

Συγκλονιστηκα με την περιγραφή σου. Κι εγω το έζησα άσχημα με πρόκληση τοκετού χωρίς κανένα παυσιπονο και γέννησα σχεδόν στο κρεββατι του δωματίου με τον άντρα μου δίπλα σε σοκ αλλά βρε πουλάκι μου στην απόξεση κάνουν μέθη και δεν καταλαβαίνεις τίποτα, εκτός αν είχες περάσει τις εβδομάδες που επιτρέπεται. Προσπάθησε να το αφήσεις πίσω και να σκέφτεσαι μόνο ότι έκανες το σωστό για το παιδάκι σου γλυκιά μου.

 

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες και για σένα nansy29 κουράγιο και δύναμη, σίγουρα θέλει ψάξιμο. Εμάς είχε καθαρό μοριακο και κλασικό καρυοτυπο,η αμνιοπαρακεντηση βγηκε τελεια,δεν έχουμε ακόμη σαφή απαντηση αλλά η ιστολογικη έδειξε ότι ισως οφείλεται σε μια μετάλλαξη ενός χρωμοσωματος που ευθύνεται για υδροκεφαλια και δεν το "πιανει" ο καρυοτυπος αλλά θα το δείξει το panel dna test.Το οποίο και έχουμε δώσει εντολή να γίνει με κόστος άστα να πάνε. Αν ισχύει αυτό, θα κάνουμε κι εμείς καρυοτυπο να δούμε αν είμαστε φορείς και μετά παίζουμε με τις πιθανότητες...

Εμάς ήταν η δεύτερη απώλεια, η πρώτη ήταν παλινδρομη αλλά ίσως σχετιζονται.

Αχ βρε κοπελα μου  τι περασες κι εσύ..αν και εχω 4 ατυχίες ήταν όλες νωρις στην εγκυμοσυνη.. δεν μπορώ να διανοηθώ πως είναι σε προχωρημένη εβδομαδα..λυπαμαι παρα πολυ..δεν ήξερα ότι υπάρχει περίπτωση οι πρώτες εξετάσεις στον καρυοτυπο να μην δείξουν τίποτα και μετά να χρειαστούν κι αλλες..η περίπτωση σου δεν μπορούσε να φανεί νωριτερα;στην αυχενικη;;

Link to comment
Share on other sites

Nansy29 δυστυχώς δεν φάνηκε τίποτα στην αυχενικη, μάλιστα δεν θα έκανα ούτε αμνιοπαρακεντηση, τόσο καλή ήταν. Προς θεού δεν θέλω να τρόμαξω κανένα κορίτσι αλλά σοκαριστηκα με το πόσο αβεβαιη μπορεί να είναι μια κυηση και πως αν δεν κρατήσεις το παιδί στα χέρια σου δεν ησυχαζεις.

Ο εγκέφαλος ουσιαστικά αρχίζει να σχηματίζεται μετά την 18η εβδομάδα οπότε στη β επιπέδου είδαμε πολύ υγρό στο κεφάλακι κάναμε αμνιοπαρακεντηση, δεν ήταν σύνδρομο και μετά από 2-3 εβδομάδες κάναμε μαγνητικη η οποία έδειξε τα χειρότερα.

Δεν θα ξεχάσω το πρόσωπο της ιατρού που μου έκανε τη μαγνητικη όταν τελειώσαμε, μόνο που την είδα παγωσα. 

Οπότε μιλάμε για μη συνδρομικη υδροκεφαλια,και τώρα ψάχνουμε βελόνα στα άχυρα προτού προχωρήσουμε. 

Όλες οι απώλειες είναι οδυνηρες κορίτσι μου,απλά αν είναι να γίνει (κουφιά η ωρα) να γίνει νωρίς γιατί δεν αντέχεται. 

Θέλει δύναμη και όσο γίνεται θετική σκέψη. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2017 at 0:07 ΠΜ, MARMAT είπε:

k & m

 

Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ. Το πέρασα το καλοκαίρι με τον πιο άσχημο τρόπο, ήμουν 25 εβδομαδων και στην 21η διαγνώστηκε με υδροκεφαλια το κοριτσάκι μου .Αυτές τις 4 εβδομάδες που μεσολαβησαν κάναμε τα πάντα, ψάξαμε τα πάντα αλλά ήταν σοβαρή η ζημιά που ήδη είχε γίνει. Είναι δύσκολη απόφαση, αλλά την παίρνεις από αγάπη για αυτό το παιδί, για να μην υποφέρει εκείνο. 

Σου εύχομαι κουράγιο και δύναμη μέσα από την ψυχή μου,πίστεψε με καλύτερα νωρίς, όσο πιο νωρίς γίνεται...

4 μήνες μετά την γέννα μου ,δεν έχω συνέλθει ακόμη, αλλά ελπίζω ότι θα έρθει ένα υγιές μωρό για όλες εμάς που προσπαθούμε, αγωνιουμε και έχουμε τόση αγάπη να δώσουμε. 

Να σε ρωτησω γιατι τοσο αργα εγινε η διαγνωση δεν το καταλαβα αυτο ..λογικα αμα εχει κατι το εμβρυο δν φενετε στις αιματολογικες εξετασεις ???

Link to comment
Share on other sites

Aggeliki21

Δυστυχώς δεν φαίνονται όλα στην αυχενικη διαφανεια,ή λήψη τροφοβλαστης, ή την εξέταση αίματος. Αυτές αφορούν κυρίως τρισωμιες ,σύνδρομο down και άλλα πιο συνήθη συνδρομα. Μερικές ανωμαλίες οι οποίες αφορούν πιο σπάνιες γενετικες μεταλλαξεις,ή που αποτελούν αποτέλεσμα καποιας λοίμωξης ή που απλά τυχαίνει να υπάρχει μια ανωμαλία που δεν αφορά σύνδρομο δεν φαίνονται παρα μόνο όταν μεγαλώσει αρκετά το εμβρυο και σχηματιστουν  όλα τα όργανα. 

Κι εγώ δεν είχα ιδέα μέχρι που το έζησα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...