Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολη στην 21 εβδομαδα κυησης βοηθηστε με


elsa..

Recommended Posts

Με έχει συγκλονίσει η ιστορία σου!!θέλω να σου γράψω και εγώ πολλά όπως το ότι να πας παρακάτω θα συνέλθεις..όμως θα ξεκινήσω αλλιώς..καταρχήν το να χάνει μια μαμά τα παιδιά της είναι η χειρότερη απώλεια...δε συγκρίνεται με τίποτα...όμως..ο Θεός δίνει δύναμη να συνεχίσουμε...θα θρηνήσεις θα κλάψεις...αλλά ΘΑ ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΕΙΣ... ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ κανείς δεν είπε ότι η ζωή είναι εύκολη..όλα αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη κ αυτός που έχει τα πάντα μπορεί  να τα χάσει κ αυτός που παλεύει, να τα καταφέρει όλα του τα όνειρα...ΜΑΝΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ...ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΗΔΗ ..αλλά θα ΞΑΝΑΓΙΝΕΙΣ.αυτο που έγινε δε θα το ξεχάσεις ποτέ ...ακόμα κ αν φτάσεις τα 100(στο εύχομαι ..τότε θάχεις κ δισέγγονα)...όμως δε θα πονάει η ψυχή σου όπως τώρα...Βρες πρώτα την Έλσα...ξεχνάς τις αποτυχημένες προσπάθειες..πες ότι δεν έκανες τίποτα..προς θεού δε σου λεω να ξεχάσεις τα παιδιά σου..αλλά να βρεις πολύ πολύ δύναμη να δώσεις και στον άντρα σου καινα ξεκινήσετε ξανά.απο το 0 αλλά θα ναι και η τυχερή!!!!από δική μου εμπειρία αλλά και κοντινής μου συγγενής ένα δίμηνο τρίμηνο καλό είναι να ανασυντάξεις δυνάμεις κ σωματικά να ηρεμήσεις από τα φάρμακα..να καθαρίσεις...και να Σάι δυνατή να γίνεις μαμά...όσο για το ιατρικό κομμάτι η ολιγοασθενοσπερμια δεν είναι κάτι τραγικό εδω με ααζωοσπερμια και κάνουν μωρα...όπως και να χει μην τρελαίνεσαι....έχε πίστη ξέρω σίγουρα έχει κλονιστεί αλλά βρες τη σιγά σιγά κ προχωρά...για τη δουλειά εγώ θα επέστρεφα...θα μ έδινε δύναμη προσωπικά.. θα συνέχιζα να βλέπω ψυχολόγο πολύ τακτικΑ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, elsa.. είπε:

Κοριτσια πραγματικα σας ευχαριστω μεσα απο την καρδυα μου..μου δεινετε δυναμη..το προβλημμσ μας ειναι με το σπερμα για αυτο ειναι δυσκολη η φυδιολογικη συληψη αλλα ποτε δεν ξερεις..θελουμε πολυ ενα παιδι και οταν ειδαμε τα δυδιμα τρελαθηκαμε...αλλα παντα οι δυδιμες κυησεις ειναι πιο δυσκολες επαπιλουμενες που λενε...θα ηθελα να ξαναμεινω εγκυος πολυ γρηγωρα...απλως εχω κσι στο μυαλο μου το φοβο της αποτυχιας...αλλα οπως λετε θα ερθει δε γινεται δεν ειναι δικαιο.. Αυτο που με προβληματιζει κ θα ηθελα τι γνωμη σας ειναι οτι αν κ οταν απιφασισουμε να ξανσκανουνε εξωσοματικη τι θα κανω με τι δουλεια? Την προιγουμενη φορα πιυ της ανσκοινωσα οτι πετυχε και ειμαι εγκυος τσινησε δεν της καλωηρθε...τωρα τη να πω....ευχαρηστω πραγματικα δωστε μου λιγο ακομα κουραγιο να μαζεψω τα κομματισ μου 

Απ' ό,τι έχω ακούσει η εξωσωματική είναι μια επίπονη για το σώμα διαδικασία, οπότε εγώ θα σε συμβούλευα να περιμένεις τουλάχιστον αυτούς τους δυο κύκλους που σου είπε ο γιατρός σου γιατί το σώμα σου είναι καταπονεμένο τώρα. Επιπλέον, θεωρώ ότι είναι καλύτερα γιατί θα δώσεις χρόνο στις ορμόνες σου και στον εαυτό σου να ηρεμήσει!!! Δυστυχώς, τη φοβία για την επόμενη εγκυμοσύνη σου θα την έχεις όσος καιρός κι αν περάσει, είτε προκύψει τώρα είτε σε 5 χρόνια!!! Δε θα σου φύγει, μη σου πω ότι θα θεωρείς δεδομένο ότι πάλι κάτι θα στραβώσει, όπως και η μαμά της Τζένης. Παρεμπιπτόντως, Τζένη, πολύ τραγικό αυτό που της συνέβει!!! Γιατί το έχασε σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη;;

Πάντως με ενόχλησε πολύ η στάση της εργοδότριάς σου!!! Κακή ενέργεια, κακό μάτι, πώς το λένε;!;! Αν μένετε Αθήνα, να πάτε στο μοναστήρι του Άγιου Κυπριανού στη Χασιά, να σας διαβάσει μια ευχή για τη γλωσσοφαγιά και το μάτι. Και όταν με το καλό ξαναπιάσετε το σποράκι σας, αν είναι εφικτό να μην το ανακοινώσεις για τον πρώτο καιρό τουλάχιστον, να το κάνεις. Τέλος πάντων, το σημαντικό είναι να ηρεμήσετε προς το παρόν, να βρείτε τους ρυθμούς σας και τους εαυτούς σας κι όλα τ' άλλα θα έρθουν με τη σειρά τους :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω πολυ...αλλα υπαρχει το γιατι...θα παω στη δουλεια για να μην ειμαι κλεισμενη ολη μερα σπιτι και οπως μου βγει...στην κρητη ειμαι...με νευριασε λιγο η εργοδοτρια λεγοντας μου αφου τα επαιξε ο τραχηλος ξεχνα το...δεν τα επαιξε ηταν δυδιμα με πολυ βαρος υπαρχουν μεθοδοι για επονενη εγκυνοσινη κ δε σημενει οτι θα ξαναγινει ετσι δεν ειναι...ο καθε ενας λεει τη βλακεια του...μονο εσεις μ δεινεται κουραγιο....εχω κανει δυο υστεροσκοπησεις ολα φυσιολογικα περα απο ολες τις αλλες ςξετασεις...θα δω τι θα μου πει κ ο γιατρος οταν παω...αλλα μιυ ειπε ειναι συχνο στα δυδιμακια..μου ειπε στν κλινικη απο εκει που ηταν να συκωνει 400 γραμμαρθα σηκωνε ενα κιλο...φοβαμαι..θελω τοσο πολυ ενα παιδακι...και μου λειπουν τα μωρα μου δε με θελανε για μαμα αλλα θα ημουν η καλυτερη...γιατι ρε κοριτσια τοση ταλεπωρια σε ανθρωπους που εχουν τοαη αγαπη για ενα παιδι...και αλλοι υα πετανε...αχ αχ...θα ερθει αραγε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

@tzenaki1982 συγγνώμη έκανα λάθος αναφορά στο όνομά σου, αλλά μπέρδεψα τα ονόματα :oops:

7 ώρες πρίν, elsa.. είπε:

Προσπαθω πολυ...αλλα υπαρχει το γιατι...θα παω στη δουλεια για να μην ειμαι κλεισμενη ολη μερα σπιτι και οπως μου βγει...στην κρητη ειμαι...με νευριασε λιγο η εργοδοτρια λεγοντας μου αφου τα επαιξε ο τραχηλος ξεχνα το...δεν τα επαιξε ηταν δυδιμα με πολυ βαρος υπαρχουν μεθοδοι για επονενη εγκυνοσινη κ δε σημενει οτι θα ξαναγινει ετσι δεν ειναι...ο καθε ενας λεει τη βλακεια του...μονο εσεις μ δεινεται κουραγιο....εχω κανει δυο υστεροσκοπησεις ολα φυσιολογικα περα απο ολες τις αλλες ςξετασεις...θα δω τι θα μου πει κ ο γιατρος οταν παω...αλλα μιυ ειπε ειναι συχνο στα δυδιμακια..μου ειπε στν κλινικη απο εκει που ηταν να συκωνει 400 γραμμαρθα σηκωνε ενα κιλο...φοβαμαι..θελω τοσο πολυ ενα παιδακι...και μου λειπουν τα μωρα μου δε με θελανε για μαμα αλλα θα ημουν η καλυτερη...γιατι ρε κοριτσια τοση ταλεπωρια σε ανθρωπους που εχουν τοαη αγαπη για ενα παιδι...και αλλοι υα πετανε...αχ αχ...θα ερθει αραγε ποτε?

Ντάξει απαράδεκτη!!! Η γλωσσοφαγιά της δεν παίζεται... Μα καλά δε χρωστάει καλό λόγο αυτή η γυναίκα;; προσπαθείς να βγεις από αυτή την περιπέτεια και σου λέει αυτά τα πράγματα; είναι δυνατόν;; α πα πα πα, κορίτσι μου να φυλάγεσαι από το μάτι της και τη γλωσσοφαγιά της!!! Αυτό το "γιατί" δυστυχώς πάντα μένει... Γιατί να μου τύχει, γιατί να μην έχω και εγώ το μωρό μου, γιατί το ένα, γιατί το άλλο.. Δε βγάζει όμως πουθενά.. Μόνο ο Θεός ξέρει γιατί!! Θα σου πω μια σύντομη ιστορία: μια γυναίκα μετά από 10 χρόνια προσπαθειών και χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας δεν κατάφερε να αποκτήσει παιδί και πήγε σε μια εκκλησία κλαμένη λέγοντας "δε μ' αγαπάτε εσείς οι Άγιοι! Δε μου δίνετε το παιδάκι που τόσο πολύ θέλω". Τότε, εμφανίστηκε μπροστά της ένας Άγιος και της είπε "σε ένα δυο χρόνια το σπίτι σου θα γεμίσει παιδιά". Έτσι κι έγινε. Και τελικά τόσο καιρόκαιρό δεν έκανε παιδιά γιατί είχε ένα αυτοάνοσο γυναικολογικό πρόβλημα, το οποίο ευτυχώς που δεν της εμφανιζόταν σε εξετάσεις, διότι αν επενέβαινε δε θα μπορούσε να κάνει ποτέ παιδιά! Συγγνώμη αν σε κούρασε η ιστορία μου, αλλά στη λέω για να σου δείξω ότι ο Θεός ξέρει πότε πρέπει να γίνει το κάθε τι! Να έχεις πίστη κι όλα θα πάνε καλά :-):-):-) στο μεταξύ, αν έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις εργοδότη να το κάνεις :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, elsa.. είπε:

Προσπαθω πολυ...αλλα υπαρχει το γιατι...θα παω στη δουλεια για να μην ειμαι κλεισμενη ολη μερα σπιτι και οπως μου βγει...στην κρητη ειμαι...με νευριασε λιγο η εργοδοτρια λεγοντας μου αφου τα επαιξε ο τραχηλος ξεχνα το...δεν τα επαιξε ηταν δυδιμα με πολυ βαρος υπαρχουν μεθοδοι για επονενη εγκυνοσινη κ δε σημενει οτι θα ξαναγινει ετσι δεν ειναι...ο καθε ενας λεει τη βλακεια του...μονο εσεις μ δεινεται κουραγιο....εχω κανει δυο υστεροσκοπησεις ολα φυσιολογικα περα απο ολες τις αλλες ςξετασεις...θα δω τι θα μου πει κ ο γιατρος οταν παω...αλλα μιυ ειπε ειναι συχνο στα δυδιμακια..μου ειπε στν κλινικη απο εκει που ηταν να συκωνει 400 γραμμαρθα σηκωνε ενα κιλο...φοβαμαι..θελω τοσο πολυ ενα παιδακι...και μου λειπουν τα μωρα μου δε με θελανε για μαμα αλλα θα ημουν η καλυτερη...γιατι ρε κοριτσια τοση ταλεπωρια σε ανθρωπους που εχουν τοαη αγαπη για ενα παιδι...και αλλοι υα πετανε...αχ αχ...θα ερθει αραγε ποτε?

Κοπέλα μου καταρχήν πως είσαι σήμερα?  Έγραψα ένα κείμενο το απόγευμα αλλά δεν το ειδα να φαίνεται γι'αυτό σου ξαναγράφω....λοιπόν επέστρεψε στη δουλειά σου άφησε την εργοδότρια σου απέξω από αυτό να μη μαθαίνει πολλά πολλά...μόνο για τη δουλειά να λέτε...ως εκεί..δε θα χειςς τώρα να αντιμετωπίσει ς και τη κάθε παράξενη πάει πολύ...δεύτερο βήμα...σκέψου τι έχεις καταφέρει ως τώρα μη σκέφτεσαι τι δεν έχεις καταφέρει....είσαι με τον άντρα σου σίγουρα δεμένη αγαπημένοι και λείπει ένα πλάσματα κι να σας ολοκληρώσει και μαζί θα το καταφέρετε...ξέρεις ότι μένεις έγκυος και μάλιστα και σε δίδυμα αυτό λέει πολλά...το πιο πιθανό για την αποβολή θα ήταν η ανεπάρκεια τραχήλου η ίσως κάποιο μικρόβιο αυτά είναι η πιο συνηθισμένες αιτίες που φυσικά υπάρχει λύση....όταν με το καλό πολύ σύντομα θα ξαναεισαι θα κάνεις από νωρίς περίδεση κ ξεκούραση και θα φτάσεις 40εβδομαδων!!!!κάθε μέρα βάλε στόχο να εισαι καλύτερα ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ...θα σου πω κάτι που έχω κάνει εγώ σε μια πολύ δύσκολη περίοδο της ζωής μου...εκεί που νιώθεις απαίσια μπορεί να μη θες και τη ζωή σου καν....μια μαγική στιγμή πατάς ένα κουμπί και λες θα τα καταφέρω ότι κι αν θέλω θα το καταφέρω πόσο μάλλον κάτι τόσο όμορφο όσο ένα παιδί!!!!αυτά είναι δοκιμασιες...όλοι περνάμε...ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ !!!Στο υπογράφω και θα προσεύχομαι για σένα και να ξέρεις ότι οι προσευχές μου πιάνουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα με συγκινησαν τα λογια σου και με εκανες να χαμογελασω...μου εδωσες κουραγιο τοσο πολυ...εχεις δικιο σε ολα.. Ξερω οτι μενω εγκυος και ολα τα αλλα βασικο..στν τραχιλο οφειλετε και ειχα κ λοιμωξη μ το ειπαν...ευχομαι μεσα απο τν ψυχη μου..να σου στειλω συντομα κ να σου πω τα ευχαρηστα...να με σκεφτεσαι κ να προσευχεσαι για μενα θα το ηθελα...οσο για την εργοδοτρια αυτο θα κανω...θα ηθελα να μου δεινεις κουραγιο...οπως και οι αλλες κοπελες...πραγματικα ευχαρηστω μεσα απο την καρδυα μου...και σε εσενα οτι καλυτερο σε οτι κ να κανεις.  

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, elsa.. είπε:

Πραγματικα με συγκινησαν τα λογια σου και με εκανες να χαμογελασω...μου εδωσες κουραγιο τοσο πολυ...εχεις δικιο σε ολα.. Ξερω οτι μενω εγκυος και ολα τα αλλα βασικο..στν τραχιλο οφειλετε και ειχα κ λοιμωξη μ το ειπαν...ευχομαι μεσα απο τν ψυχη μου..να σου στειλω συντομα κ να σου πω τα ευχαρηστα...να με σκεφτεσαι κ να προσευχεσαι για μενα θα το ηθελα...οσο για την εργοδοτρια αυτο θα κανω...θα ηθελα να μου δεινεις κουραγιο...οπως και οι αλλες κοπελες...πραγματικα ευχαρηστω μεσα απο την καρδυα μου...και σε εσενα οτι καλυτερο σε οτι κ να κανεις.  

Στα λέω γιατί τα νιώθω...τα ίδια θα έλεγα και στην αδερφή μου..αν ήταν στη θέση σου!!!να χαμογελάς σίγουρα με τέτοια ψυχή και δύναμη που έχεις δε θα μπορεί παρά να είσαι όμορφη μέσα κ έξω οπότε να χαμογελάς ξέρεις πόσο καλό θα κάνεις στον άντρα σου και σε σένα να επανερχεστε σιγά σιγά και αυτή θα ναι η καλύτερη φορά!!είτε με εξωσωματική είτε με φυσιολογική σύλληψη ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ.!!!Ξέρεις πόσες γυναίκες ειδικά παλιά που δεν είχαμε τόσα μέσα κ τεχνολογία έλεγαν ε δε κάνουμε να υιοθετήσουμε....υιοθετούσαν κ τσουπ να και το και το βιολογικό τους παιδι!!!και μετά είχαν δύο!!!σου δίνω δίκιο να στεναχωριέσαι για τις απώλειες σου αλοιμονο!!!αλλά δε πρέπει ποτέ μα ποτέ να λιγοψυχησεις και να πεις άραγε θα κάνω παιδί!!!!αν δε κάνεις εσύ που έχεις μείνει...τι να λένε αλλες..κάθε μία περνάει το δικό της άγχος και αγωνία...το αποτέλεσμα είναι ότι όλες γίνονται μαμάδες..σου εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να μας λες για τα ξενύχτια με το μωρό σου !!!που θα σε ταλαιπωρεί γλυκά!!!και απο αυτή τη δύσκολη στιγμή θα ξέρεις ότι απλά έχεις αλλά δύο αγγελακιά που πάντα θα τα σκέφτεσαι αλλά με πιο ήρεμη ψυχή...

Link to comment
Share on other sites

Elsa λυπάμαι για ότι περνάς εσύ και ο άντρας σου.

Πάρε τον χρόνο σου, άφησε το πένθος σας να κάνει τον κύκλο του, μην βιαστείς να το αφήσεις πίσω.. όταν θα έρθει η ώρα θα το καταλάβεις.

Περνάτε μία δοκιμασία  αρκετά δύσκολη και επίπονη όμως προσπάθησε να βγείτε νικητές από όλο αυτό.

Μην το βάλεις κάτω, συνέχισε να προσπαθείς και να είσαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις, να είσαι σίγουρη πως την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά και όπως πολύ εύστοχα λέει και η μαριάννα θα φτάσεις στις 40 εβδομάδες.

Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά (όσο μπορείς βέβαια) και να κάνεις πράγματα που σε βοηθούν να νιώθεις καλύτερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@elsa.. Υπομονή, άσε το χρόνο να κάνει τη δουλειά του. Μίλησε με το γιατρό σου και μη βιαστείς. Είσαι νέα, και δεν εχεις λόγο. Θα πάρει χρόνο στο σώμα σου να επανέλθει, και χρόνο να θρηνήσεις και να προχωρήσεις. Δεν θα είσαι έτοιμη σε λίγες βδομάδες για νέα προσπάθεια, και δεν υπάρχει και λόγος να αγχωθείς. Πέρασες κάτι πάρα πολυ δύσκολο, πρέπει να αναρρώσεις από κάθε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...