Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ειμαι 16 και φετος θα μπω στη Β' Λυκειου. Διαλεξα θεωρητικη κατευθυνση γιατι μου αρεσει περισσοτερο και οι σχολες που εχει με ενδιαφερουν αρκετα. Πιο πολυ ομως με ενδιαφερει η υποκριτικη. Θελω πολυ μολις περασω σε καποια σχολη να ξεκινησω μαθηματα για να δωσω σε καποια δραματικη σχολη. Βεβαια, απ' ό,τι ειδα η χωρα μας δεν εχει και το καλυτερο συστημα εκπαιδευσης για ηθοποιους μιας και ειναι εντελως ανοργανωτα ολα. Ειδικοτερα, για να μπει καποιος σε ιδιωτικη δραματικη σχολη θα πρεπει, συνηθως, να περασει απο εισαγωγικες εξετασεις και αν καταφερει να μπει θα πρεπει να πληρωνει καθε μηνα 250-450 ευρω (εξαρταται απο την σχολη, ισως και παραπανω). Καταλαβαινετε κι εσεις οτι αυτα τα χρηματα πλεον ειναι ενας βασικος μισθος. Υπαρχει βεβαια και το Εθνικο το οποιο ειναι πολυ δυσκολο να μπεις αλλα τουλαχιστον ειναι δωρεαν. Η οικογενεια μου δεν ειναι γενικα θετικη στο θεμα της υποκριτικης και παρολο που λενε οτι σε στηιζουμε, στην πραγματικοτητα φαινεται πως δεν το εννοουν. Παραλληλα μου λενε οτι θα πρεπει πρωτα να σπουδασω σε καποια αλλη σχολη μιας και το επαγγελμα του ηθοποιου ειναι αβεβαιο και οι απολαβες ειναι εξαιρετικα χαμηλες. Σε αυτο συμφωνω μαζι τυος. Ομως και παλι δε βρισκω μια σχολη να με ενδιαφερει πραγματικα. Με ενδιαφερει πολυ η Νομικη αλλα με την τωρινη κατασταση και αυτο το επαγγελμα ειναι αβεβαιο. Ολα τα επαγγελματα ειναι αβεβαια αφου παντου υπαρχει ανεργια. Στο σχολειο δε μας βοηθουν και παρα πολυ... Μετα σκεφτομουν το ενδεχομενο καποιας δραματικης σχολης στο εξωτερικο μιας και το προγραμμα σπουδων σε δραμ. σχολες της Ελλαδας ειναι ξεπερασμενο και παναρχαιο. Και παλι, ομως, το να καταφερω να μπω σε καποια σχολη του εξωτερικου θα ηταν πολυ δυσκολο.

Θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σας! Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχουν διάφορα θέματα όταν διαλέγεις επάγγελμα, και μπράβο σου και μπράβο στους γονείς σου που σκέφτεστε πέρα από το τι ακούγεται ωραίο:

Καταρχήν πώς θα ζήσεις. Αν δεν εχεις εξασφαλισμένο το εισόδημά σου, καταρχήν χρειάζεσαι ένα επάγγελμα από το οποίο να βγάζεις τα προς το ζην. Το επάγγελμα του ηθοποιού έχει ένα ρίσκο. 

Μετά, στοιχειωδώς να σου αρέσει. Αν έχεις την επιλογή, κρίμα είναι να διαλέξεις κάτι που το μισείς. Θα περνάς πολλές ώρες τη μέρα στη δουλειά. Μπορείς να έχει βέβαια χόμπυ, αλλά κρίμα είναι να βλαστημάς 8-10 ώρες τη μέρα. Επαναλαμβάνω πάντα, αν έχεις επιλογή.

Να μπορείς να τα βγάλεις πέρα με σπουδές και δουλειά μετά. Κακά τα ψέματα, ναι μεν η θέληση μετρά, αλλά π.χ. ένας μαθητής που ποτέ δεν κατάλαβε γρι από εξισώσεις μάλλον θα υποφέρει αν δοκιμασει το Πολυτεχνείο και παρομοίως ένας μαθητής που είναι εντελώς φάλτσος μάλλον δε θα πετύχει ως τραγουδιστής.

Οπότε, τι θα έκανα εγώ:

1) Βρες τι σου αρέσει. Κάνε μία λίστα από 5-10 επαγγέλματα. Ψάξε καταρχήν για επάγγλεμα, όχι για σχολή.

2) Βρες ποιες σπουδές σε οδηγούν εκεί. Μπορεί να δεις ότι το αγαπημένο σου επάγγελμα δεν έχει καν σπουδές, αλλά υπάρχει π.χ. μία σχολή ενδιαφέρουσα που σου ανοίγει 4-5 επιλογές. Η μπορεί πολλές σχολές να οδηγούν σε κάτι που σου αρέσει.

3) Σκέψου αν ρεαλιστικά έχεις ελπίδες για τις επιλογές που έβαλες: είναι αντικείμενα που με όσο κόπο χριεαστεί θα τα βγάλεις πέρα, απαιτούν προσόντα που δεν έχεις (ο φάλτσος τραγουδιστής που έλεγα πριν), δίδακτρα που δεν μπορείς να πληρώσεις ; Αν δεν ξέρεις, ρώτα ανθρωπους που ήδη το έχουν κάνει. Αν υπάρχει δυνατότητα να μπεις σε κάποιο σύλλογο, ομάδα εξωσχολκή κλπ σε σχέση με το θέατρο, κανε το τώρα. Παρομοίως αν σε ενδιαφέρει η Νομική π.χ. βρες ένα δικηγόρο και ρώτα τι έχεις να περιμένεις.

4) Σκέψου αν καταλαβαίνεις ποιο είναι το επάγγελμα που όντως θα ασκήσεις και υπό ποιες προϋποθέσες. Μπορεί π.χ. να ονειρεύεσαι παραστάσεις στην Επίδαυρο, αλλά η πραγματικότητα του μέσου ηθοποιού ν αείναι διασκεδαστής παιδικών πάρτυ (δεν ξέρω, υπόθεση κάνω για να δεις τι πρέπει να ρωτήσεις). Πόσο χρόνο και χρήμα θα χρειαστεί για να φτάσεις το στόχο; Πόσοι απόφοιτοι των σχολών που σκέφτεσαι το καταφέρνουν; 90%, 50%, 1% ; Αν αποτύχει το πλάνο, μετά τι; Μπορείς να κάνεις άλλο επάγγελμα ή εγκλωβίζεσαι και καταλήγεις σε μια άσχετη δουλειά; Αν κάνεις άλλο επάγγελμα, πλησιάζει τα ενδιαφεροντα σου ή σου αφήνει χρόνο και χρήμα να κάνεις και το κέφι σου; Υπάρχουν καλύτερες προοπτικές σε άλλη χώρα, και αν ναι σε ποια; Σε ενδιαφέρει να ζήσεις εκεί ή έχει άλλα μειονεκτήματα (καιρός, κοινωνικά προβλήματα, οικονομική κατάσταση κλπ);

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δ μπορεις να ξερεις τι επαγγελματικες προοπτικες θα εχει μια σχολη.με αλλες μπηκα στη σχολη μου κ αλλες ηταν οταν τελειωσα.φυσικα προς το χειροτερο

Αν σε ενδιαφερει η υποκριτικη αυτο να κυνηγησεις.να δωσεις για εθνικο.αν δ περασεις κ μπεις σε καποια ιδιωτικη η θα δουλευεις για να πληρωνεις η θα πρεπει να σου δινουν οι γονεις.οποτε ξεκαθαρισε ποσο ακριβως σε στηριζου

Αν εισαι αθηνα τουλ δ εχεις το εξοδο του ενοικιου

Αν θες να τους κανεις το χατηρι περασε κ σε μια σχολη κ παραλληλα με της υποκριτικης παρακολουθα κ αυτο.ενα πτυχιο δ εκανε κακο.σιγουρα θα βρεις καποια σχολη ενδιαφερουσα

Επικεντρωσου σε σχολες αθηνα κ θεσ/νικη που εχουν κ υποκριτικη

Για το εξωτερικο φανταζομαι θα ναι πιο δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω φίλους και γνωστούς που ασχολούνται με τον χώρο, είναι πράγματι πολύ δύσκολα!!!

Θα σου αναφέρω 3 διαφορετικές περιπτώσεις για να σχηματίσεις καλύτερη εικόνα:

 

1) Κοπέλα στα 30+ πλέον, παράτησε καλοπληρωμένη δουλειά στο εξωτερικό, γύρισε αρχικά Ελλάδα που ήταν η πρώτη της ευκαιρία, κατέληξε να ταξιδεύει ανά τον κόσμο σαν βοηθητικό προσωπικό και όχι ως ηθοποιός καθαρά και τώρα είναι Νέα Υόρκη, όπου μένει σε μια άθλια υπόγα και κυνηγάει αυτό που θέλει, αλλά έχει και οικονομική συμπαράσταση. Μιλάμε για πολύ όμορφη και εξαιρετικά ταλαντούχα κοπέλα, όχι μόνο στην υποκριτική αλλά και στη σκηνοθεσία. Ως υποσημείωση, είχε σπουδάσει Διοίκηση Επιχειρήσεων.

 

2) Φίλος 30+ επίσης, ξεκίνησε να ασχολείται στην αποτοξίνωση (δυστυχώς είχε πρόβλημα με ναρκωτικά μικρός) και τελικά έχει αποδειχθεί ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ!!! Παίζει πολύ θέατρο, έχει παίξει και στο Εθνικό και έχει κάνει και μια guest εμφάνιση σε γνωστό σήριαλ. Το παλικάρι αναγκαστικά μένει με τους γονείς του, γιατί φυσικά δεν βγαίνει!!! Και μιλάμε για περιζήτητο πλέον ηθοποιό.

 

3) Πελάτης μου και πολύ φίλος του άντρα μου πλέον (καθότι θαυμαστής), παλιός ηθοποιός που έπαιξε σε πολλές βιντεοταινίες του '80: ζει με τη σύνταξή του και παράλληλα διατηρεί μία αστική μη κερδοσκοπική θεατρική εταιρεία, με την οποία ανεβάζει κάποιες παραστάσεις, τις οποίες σκηνοθετεί ο ίδιος και ενίοτε παίζει κιόλας. Έχει γράψει και αρκετά έργα και αν δεν με απατά η μνήμη μου, νομίζω έχει σπουδάσει φιλολογία.

 

Οι γονείς σου έχουν απόλυτο δίκιο σ'αυτό που λένε και προσωπικά θεωρώ πολύ δύσκολο ένα παιδί στα 16 του να ξέρει τι θέλει να κάνει στην υπόλοιπη ζωή του ως βιοποριστικό επάγγελμα. Η Νομική δεν είναι άσχημη λύση, καθώς μπορεί να σου ανοίξει διάφορα μονοπάτια εργασιακά και μη. Προσωπικά, θα σου πρότεινα ψυχολογία ως εναλλακτική, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα σε καλύψει για λόγους επιβίωσης.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα curious!

Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα τα τελευταία χρόνια. Η κόρη  μου είναι ένα χρόνο μεγαλύτερη απο εσένα και είχε μεγάλους προβληματισμούς σχετικά με την κατεύθυνση που θα διαλέξει λαμβάνοντας υπόψην της και τι της αρέσει. Στο σχολείο αλλά και στο φροντιστήριο της πρότειναν να απευθυνθεί στο ΚΕΣΥΠ της περιοχής μας. Είναι κρατικά κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού και απεύθυνεται σε παιδιά που ψάχνονται σχετικά με τις σπυδές τους. Η κόρη μου βοηθήθηκε πάρα πολύ και τώρα είναι πλεόν σίγουρη για τις επιλογές της. Παρακάτω σου παραθέτω τον σύνδεσμο των ΚΕΣΥΠ για να πάρεις πληροφόριες και να κλείσεις ραντεβού. Πιστεύω ότι θα βοηθηθείς πολύ.

 

http://www.eoppep.gr/teens/index.php/consultant/16-symvoulos

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέψου και τα παιδαγωγικά...είναι πολύ δημιουργικό επάγγελμα, και μπορείς να το συνδυάσεις και με την υποκριτική στην πορεία  (υπάρχουν θεατρικά εργαστήρια για παιδιά, εργαστήρια δημιουργικής απασχόλησης κλπ)...Θα πρέπει όμως να σου αρέσουν τα παιδάκια!

 

Να πω επίσης πως τα περισσότερα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα έχουν θεατρικές ομάδες, μερικές πολύ αξιόλογες μάλιστα. Οπότε μπορείς και παράλληλα με την όποια σχολή επιλέξεις, να κάνεις και κάποια βηματάκια στο "σανίδι".

Επεξεργάστηκαν by nitsa_ge
Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2017 at 2:53 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Υπάρχουν διάφορα θέματα όταν διαλέγεις επάγγελμα, και μπράβο σου και μπράβο στους γονείς σου που σκέφτεστε πέρα από το τι ακούγεται ωραίο:

Καταρχήν πώς θα ζήσεις. Αν δεν εχεις εξασφαλισμένο το εισόδημά σου, καταρχήν χρειάζεσαι ένα επάγγελμα από το οποίο να βγάζεις τα προς το ζην. Το επάγγελμα του ηθοποιού έχει ένα ρίσκο. 

Μετά, στοιχειωδώς να σου αρέσει. Αν έχεις την επιλογή, κρίμα είναι να διαλέξεις κάτι που το μισείς. Θα περνάς πολλές ώρες τη μέρα στη δουλειά. Μπορείς να έχει βέβαια χόμπυ, αλλά κρίμα είναι να βλαστημάς 8-10 ώρες τη μέρα. Επαναλαμβάνω πάντα, αν έχεις επιλογή.

Να μπορείς να τα βγάλεις πέρα με σπουδές και δουλειά μετά. Κακά τα ψέματα, ναι μεν η θέληση μετρά, αλλά π.χ. ένας μαθητής που ποτέ δεν κατάλαβε γρι από εξισώσεις μάλλον θα υποφέρει αν δοκιμασει το Πολυτεχνείο και παρομοίως ένας μαθητής που είναι εντελώς φάλτσος μάλλον δε θα πετύχει ως τραγουδιστής.

Οπότε, τι θα έκανα εγώ:

1) Βρες τι σου αρέσει. Κάνε μία λίστα από 5-10 επαγγέλματα. Ψάξε καταρχήν για επάγγλεμα, όχι για σχολή.

2) Βρες ποιες σπουδές σε οδηγούν εκεί. Μπορεί να δεις ότι το αγαπημένο σου επάγγελμα δεν έχει καν σπουδές, αλλά υπάρχει π.χ. μία σχολή ενδιαφέρουσα που σου ανοίγει 4-5 επιλογές. Η μπορεί πολλές σχολές να οδηγούν σε κάτι που σου αρέσει.

3) Σκέψου αν ρεαλιστικά έχεις ελπίδες για τις επιλογές που έβαλες: είναι αντικείμενα που με όσο κόπο χριεαστεί θα τα βγάλεις πέρα, απαιτούν προσόντα που δεν έχεις (ο φάλτσος τραγουδιστής που έλεγα πριν), δίδακτρα που δεν μπορείς να πληρώσεις ; Αν δεν ξέρεις, ρώτα ανθρωπους που ήδη το έχουν κάνει. Αν υπάρχει δυνατότητα να μπεις σε κάποιο σύλλογο, ομάδα εξωσχολκή κλπ σε σχέση με το θέατρο, κανε το τώρα. Παρομοίως αν σε ενδιαφέρει η Νομική π.χ. βρες ένα δικηγόρο και ρώτα τι έχεις να περιμένεις.

4) Σκέψου αν καταλαβαίνεις ποιο είναι το επάγγελμα που όντως θα ασκήσεις και υπό ποιες προϋποθέσες. Μπορεί π.χ. να ονειρεύεσαι παραστάσεις στην Επίδαυρο, αλλά η πραγματικότητα του μέσου ηθοποιού ν αείναι διασκεδαστής παιδικών πάρτυ (δεν ξέρω, υπόθεση κάνω για να δεις τι πρέπει να ρωτήσεις). Πόσο χρόνο και χρήμα θα χρειαστεί για να φτάσεις το στόχο; Πόσοι απόφοιτοι των σχολών που σκέφτεσαι το καταφέρνουν; 90%, 50%, 1% ; Αν αποτύχει το πλάνο, μετά τι; Μπορείς να κάνεις άλλο επάγγελμα ή εγκλωβίζεσαι και καταλήγεις σε μια άσχετη δουλειά; Αν κάνεις άλλο επάγγελμα, πλησιάζει τα ενδιαφεροντα σου ή σου αφήνει χρόνο και χρήμα να κάνεις και το κέφι σου; Υπάρχουν καλύτερες προοπτικές σε άλλη χώρα, και αν ναι σε ποια; Σε ενδιαφέρει να ζήσεις εκεί ή έχει άλλα μειονεκτήματα (καιρός, κοινωνικά προβλήματα, οικονομική κατάσταση κλπ);

 

 

Σε ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές! Πολύ ωραία ιδέα η λίστα με τις σχολές, θα το κάνω! Δυστυχως ειμαι πολυ ντροπαλος και δειλιαζω στην ιδεα καποιας θεατρικης ομαδας...ωστοσο εχω ρωτησει νεους ηθοποιους κι ενας απο αυτους μου εδωσε την ιδεα του εξωτερικου μιας κι εκει πηγε εκεινος μεσω υποτροφιας. Εχω μαθει πραγματα και για τη Νομικη. Θα ηθελα πολυ να κανω και τα δυο αλλα προς το παρον με ενδιαφερει περισσοτερο η υποκριτικη.

 

On 13/7/2017 at 3:54 ΜΜ, vicky86 είπε:

Δυστυχως δ μπορεις να ξερεις τι επαγγελματικες προοπτικες θα εχει μια σχολη.με αλλες μπηκα στη σχολη μου κ αλλες ηταν οταν τελειωσα.φυσικα προς το χειροτερο

Αν σε ενδιαφερει η υποκριτικη αυτο να κυνηγησεις.να δωσεις για εθνικο.αν δ περασεις κ μπεις σε καποια ιδιωτικη η θα δουλευεις για να πληρωνεις η θα πρεπει να σου δινουν οι γονεις.οποτε ξεκαθαρισε ποσο ακριβως σε στηριζου

Αν εισαι αθηνα τουλ δ εχεις το εξοδο του ενοικιου

Αν θες να τους κανεις το χατηρι περασε κ σε μια σχολη κ παραλληλα με της υποκριτικης παρακολουθα κ αυτο.ενα πτυχιο δ εκανε κακο.σιγουρα θα βρεις καποια σχολη ενδιαφερουσα

Επικεντρωσου σε σχολες αθηνα κ θεσ/νικη που εχουν κ υποκριτικη

Για το εξωτερικο φανταζομαι θα ναι πιο δυσκολο

Ευχαριστω πολύ για την απαντηση. Δυστυχως δε μενω Αθηνα... οποτε θα υπαρχουν και τα εξοδα του ενοικιου. Γενικα προσπαθω να βρω σχολες που θα εχουν Αθηνα ή Θεσσαλονικη, αλλα προτιμω Αθηνα. Στο εξωτερικο σκεφτηκα πως θα μπορουσα να κανω καποιο μεταπτυχιακο, εξαρταται βεβαια και απο τις προυποθεσεις.

 

On 13/7/2017 at 5:58 ΜΜ, nat2308 είπε:

Επειδή έχω φίλους και γνωστούς που ασχολούνται με τον χώρο, είναι πράγματι πολύ δύσκολα!!!

Θα σου αναφέρω 3 διαφορετικές περιπτώσεις για να σχηματίσεις καλύτερη εικόνα:

 

1) Κοπέλα στα 30+ πλέον, παράτησε καλοπληρωμένη δουλειά στο εξωτερικό, γύρισε αρχικά Ελλάδα που ήταν η πρώτη της ευκαιρία, κατέληξε να ταξιδεύει ανά τον κόσμο σαν βοηθητικό προσωπικό και όχι ως ηθοποιός καθαρά και τώρα είναι Νέα Υόρκη, όπου μένει σε μια άθλια υπόγα και κυνηγάει αυτό που θέλει, αλλά έχει και οικονομική συμπαράσταση. Μιλάμε για πολύ όμορφη και εξαιρετικά ταλαντούχα κοπέλα, όχι μόνο στην υποκριτική αλλά και στη σκηνοθεσία. Ως υποσημείωση, είχε σπουδάσει Διοίκηση Επιχειρήσεων.

 

2) Φίλος 30+ επίσης, ξεκίνησε να ασχολείται στην αποτοξίνωση (δυστυχώς είχε πρόβλημα με ναρκωτικά μικρός) και τελικά έχει αποδειχθεί ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ!!! Παίζει πολύ θέατρο, έχει παίξει και στο Εθνικό και έχει κάνει και μια guest εμφάνιση σε γνωστό σήριαλ. Το παλικάρι αναγκαστικά μένει με τους γονείς του, γιατί φυσικά δεν βγαίνει!!! Και μιλάμε για περιζήτητο πλέον ηθοποιό.

 

3) Πελάτης μου και πολύ φίλος του άντρα μου πλέον (καθότι θαυμαστής), παλιός ηθοποιός που έπαιξε σε πολλές βιντεοταινίες του '80: ζει με τη σύνταξή του και παράλληλα διατηρεί μία αστική μη κερδοσκοπική θεατρική εταιρεία, με την οποία ανεβάζει κάποιες παραστάσεις, τις οποίες σκηνοθετεί ο ίδιος και ενίοτε παίζει κιόλας. Έχει γράψει και αρκετά έργα και αν δεν με απατά η μνήμη μου, νομίζω έχει σπουδάσει φιλολογία.

 

Οι γονείς σου έχουν απόλυτο δίκιο σ'αυτό που λένε και προσωπικά θεωρώ πολύ δύσκολο ένα παιδί στα 16 του να ξέρει τι θέλει να κάνει στην υπόλοιπη ζωή του ως βιοποριστικό επάγγελμα. Η Νομική δεν είναι άσχημη λύση, καθώς μπορεί να σου ανοίξει διάφορα μονοπάτια εργασιακά και μη. Προσωπικά, θα σου πρότεινα ψυχολογία ως εναλλακτική, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα σε καλύψει για λόγους επιβίωσης.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω μαθει κι εγω διαφορα για πολλους... το προβλημα ειναι οτι καθε χρονο βγαινουν απο καθε σχολη περιπου 15 ατομα τα οποια δεν μπορουν να αφομοιωθουν πουθενα γιατι δεν υπαρχουν παραγωγες! Εντελως ανοργανωτο συστημα! Η Νομικη με εδιαφερει πολυ. Η Ψυχολογια ειναι η 2η επιλογη μου αλλα για να πετυχεις σε αυτο το επαγγελμα χρειαζονται σιγουρα ειδικευση και πολλα μεταπτυχιακα... Οσο για τον φιλο που εχεις που ειναι παλιος ηθοποιος... με ενδιαφερει, μηπως να μου κανει κονε μπας και μπω στο Εθνικο; (αστειευομαι, φυσικα)...

On 14/7/2017 at 0:48 ΜΜ, Αγγελική2 είπε:

Καλημέρα curious!

Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα τα τελευταία χρόνια. Η κόρη  μου είναι ένα χρόνο μεγαλύτερη απο εσένα και είχε μεγάλους προβληματισμούς σχετικά με την κατεύθυνση που θα διαλέξει λαμβάνοντας υπόψην της και τι της αρέσει. Στο σχολείο αλλά και στο φροντιστήριο της πρότειναν να απευθυνθεί στο ΚΕΣΥΠ της περιοχής μας. Είναι κρατικά κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού και απεύθυνεται σε παιδιά που ψάχνονται σχετικά με τις σπυδές τους. Η κόρη μου βοηθήθηκε πάρα πολύ και τώρα είναι πλεόν σίγουρη για τις επιλογές της. Παρακάτω σου παραθέτω τον σύνδεσμο των ΚΕΣΥΠ για να πάρεις πληροφόριες και να κλείσεις ραντεβού. Πιστεύω ότι θα βοηθηθείς πολύ.

 

http://www.eoppep.gr/teens/index.php/consultant/16-symvoulos

Σε ευχαριστω πολυ! Γνωριζω για το ΚΕΣΥΠ... μας τα ειπαν και στο σχολειο. Ειχα μπει παλιοτερα κι ειχα κανει απ το σαιτ κατι τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου... στο ραντεβου πρεπει να ερθουν και γονεις ή μπορω να παω μονος μου; (δουλευουν ολη μερα σχεδον, οποτε ειναι λιγο δυσκολο)

 

On 14/7/2017 at 2:28 ΜΜ, nitsa_ge είπε:

Σκέψου και τα παιδαγωγικά...είναι πολύ δημιουργικό επάγγελμα, και μπορείς να το συνδυάσεις και με την υποκριτική στην πορεία  (υπάρχουν θεατρικά εργαστήρια για παιδιά, εργαστήρια δημιουργικής απασχόλησης κλπ)...Θα πρέπει όμως να σου αρέσουν τα παιδάκια!

 

Να πω επίσης πως τα περισσότερα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα έχουν θεατρικές ομάδες, μερικές πολύ αξιόλογες μάλιστα. Οπότε μπορείς και παράλληλα με την όποια σχολή επιλέξεις, να κάνεις και κάποια βηματάκια στο "σανίδι".

Ευχαριστω για την απαντηση! Η αληθεια ειναι πως σκεφτηκα και τα παιδαγωγικα, γενικα ειναι απλα και δεν χρειαζεται τιποτα δυσκολο σαν μαθημα πανεπιστημιου αλλα δε ξερω αν θα μου αρεσε. Γενικα εχω καλες σχεσεις με τα παιδια αλλα και παλι πρεπει να περιμενω τον διορισμο σε καποιο ερημονησι στην αλλη ακρη της Ελλαδος... Εμαθα και για τις θεατρικες ομαδες των πανεπιστημιων και σκεφτηκα πως θα ταν μια καλη αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Στο ΚΕΣΥΠ μπορείς να πας μόνος σου. Μόνη της πήγε και η κόρη μου. Και πιστεύω ότι ήταν καλύτερα για εκείνη καθώς απαντόυσε με απόλυτη ειλικρίνια στις ερωτήσεις που της έκαναν χωρίς τις ..... παρεμβολές των γονιών.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Αγγελική2 είπε:

Καλημέρα!

Στο ΚΕΣΥΠ μπορείς να πας μόνος σου. Μόνη της πήγε και η κόρη μου. Και πιστεύω ότι ήταν καλύτερα για εκείνη καθώς απαντόυσε με απόλυτη ειλικρίνια στις ερωτήσεις που της έκαναν χωρίς τις ..... παρεμβολές των γονιών.

Θα παρω αυριο τηλεφωνο για να κλεισω ραντεβου. Ειναι δωρεαν ή χρειαζεται να πληρωσω κατι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Αγγελική2 είπε:

Δεν πληρώνεις τίποτα απολύτως. :-)

Πηρα τηλεφωνο αλλα δεν απαντησαν. Θα ξαναπαρω πιο μετα και αυριο... Ελπιζω εκεινοι να με βοηθησουν να κανω ενα ξεκαθαρο πλανο των επαγγελματικων...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία περίπτωση να έχουν κλείσει για καλοκαίρι. Αν δεν καταφέρεις να επικοινωνήσεις σήμερα ή αύριο δες το ξανά από Σεπτέμβρη. Έχεις περιθώριο άλλωστε...:-D

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η γνωμη μου ειναι οτι οταν θελεις πραγματικα να κανεις κατι θα βρεις την ακρη και θα το κυνηγησεις. Εαν πραγματικα αγαπας την υποκριτικη και θελεις να γινεις ηθοποιος κανε οτι καλυτερο μπορεις μεσα απο το σχολειο και αν δε βγει κατι προσπαθησε να μπεις σε μια σχολη υποκριτικης. Το ξερω οτι τα λεφτα ειναι πολλα αλλα βρες μια δουλεια και καντα και τα δυο ταυτοχρονα να εχεις και να πληρωνεις και την σχολη. Δε σου λεω οτι ολο αυτο ειναι ευκολο αλλα αν το θελεις πραγματικα θα το κανεις. Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 29/8/2017 at 1:31 ΜΜ, Μαρια38 είπε:

Η γνωμη μου ειναι οτι οταν θελεις πραγματικα να κανεις κατι θα βρεις την ακρη και θα το κυνηγησεις. Εαν πραγματικα αγαπας την υποκριτικη και θελεις να γινεις ηθοποιος κανε οτι καλυτερο μπορεις μεσα απο το σχολειο και αν δε βγει κατι προσπαθησε να μπεις σε μια σχολη υποκριτικης. Το ξερω οτι τα λεφτα ειναι πολλα αλλα βρες μια δουλεια και καντα και τα δυο ταυτοχρονα να εχεις και να πληρωνεις και την σχολη. Δε σου λεω οτι ολο αυτο ειναι ευκολο αλλα αν το θελεις πραγματικα θα το κανεις. Καλη τυχη!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Θελω πολυ να γινω ηθοποιος αν και ξερω οτι ειναι σχεδον ακατορθωτο να επιβιωσω στη δουλεια σημερα. Σκεφτομαι ολο και περισσοτερο τις σπουδες στο εξωτερικο, μιας και πιστευω οτι σπουδες σε ενα πολυ καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου, θα ανοιξουν πιο ευκολα πορτες ειτε στην Ελλαδα, ειτε στο εξωτερικο. Ετσι, εχω βρει καποιες σχολες που με ενδιαφερουν αλλα σκεφτομαι περισσοτερο το θεμα των οικονομικων γιατι τα μαθηματα ειναι ακριβα και η ζωη εξω ακομα πιο ακριβη και παραλληλα δυσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποριες σου εχουν λογικη βαση μιας κ το επαγγελμα του ηθοποιου στις μερες μας εχει κριση κ ειναι καπως αβεβαιο.. Καλο ειναι γενικα να εχουμε ρεαλιστικους κ πραγματοποιησιμους στοχους, κ φυσικα να προσπαθουμε για το καλυτερο. Τιποτα δν ειναι δεδομενο, ολα μπορουν να αλλαξουν ανα πασα στιγμη, οποτε κανεις ο,τι περναει απο το χερι σου.. Η δικη μου γνωμη ειναι να περασεις σε καποια σχολη, μιας κ απ ο,τι καταλαβα εισαι καλος μαθητης, και παραλληλα με τη σχολη σου μπορεις να κανεις μαθηματα υποκριτικης σε καποιο ιεκ ή σε καποια ιδιωτικη σχολη, να συμμετασχεις στη θεατρικη ομαδα του Πανεπιστημιου σου, να δικτυωθεις μεσα απο κει κτλ.. Εχε εσυ ενα πτυχιο κ μετα βλεπεις. Εξ αλλου ας μην ξεχναμε οτι η πλειοψηφια των μεγαλων κ καταξιωμενων ηθοποιων τελειωσαν καποια σχολη παραλληλα με το θεατρο (ή εστω περασαν καπου αλλα δν την τελειωσαν). Και φυσικα μπορεις να το προσπαθησεις κ για το Εθνικο, γιατι όχι? Καλη επιτυχια σε ο,τι κανεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Θεωρητική κατευθυνση και μαλιστα το πρωτο πεδίο ειναι λιγο αχρηστο εκτος αν θελεις νομικη ή να γινεις φιλόλογος. Στο λεω γιατι το διαλεξε η κορη μου και ευτυχως που εδωσε και μαθηματικα και ανοιξε το τεταρτο πεδιο και μπηκε απο εκει σε σχολη της προτιμησής της. Η δικια μου τρωγόταν και για την καλών τεχνων. Της ειχα πει αν θελει να δώσει παραλληλα. Εννοειται οτι δεν της πηγα κοντρα, απλα της εξηγησα οτι την ζωγραφικη μπορει να την εχει παραλληλα με καποιο επαγγελμα που μπορει και θελει να κανει η ιδια. Σχεδον εναν χρονο μετα δεν θελει να ακουσει για την καλων τεχνων και ευτυχως που εδωσε Πανελληνιες και οπως ειπα περασε στην σχολη που ηθελε (θελει να παει για εγκληματολογος). Εννοειται οτι δεν σταματαει την ζωγραφικη της, ειναι κατι που ζει και αναπνεει για αυτο, αλλα τελικα καταλαβε οτι δεν ηθελε να μπει στα καλουπια των καλων τεχνων. Η τεχνη ειναι κατι που βγαινει απο μεσα της και δεν ηθελε να χασει αυτο που νιωθει. Τωρα εχει βαλει στην πριζα και τον αδελφο της (καλλιτεχνικη φυση και αυτος) και του λεει οτι μπορει να σπουδασει κατι που θα μπορει να καλυψει τις οικονομικες του αναγκες , μαζι φυσικα με αυτο που αγαπαει. Εννοειται οτι τα πραγματα αλλαζουν και δεν ξερουμε αν αυτο που σπουδαζουν τα παιδια μας θα τους φερει επαγγελματικη αποκατασταση. Ειναι ολα ρευστα. Ομως δυστυχως υπαρχουν καποια επαγγελματα που σπανια θα προσφερουν οικονομικη αποκατασταση. Σκεψου το και κανε και σπουδασε και κατι αλλο παραλληλα. Δωσε ευκαιριες στον εαυτο σου. Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια.

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2017 at 11:38 ΜΜ, curious3 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Θελω πολυ να γινω ηθοποιος αν και ξερω οτι ειναι σχεδον ακατορθωτο να επιβιωσω στη δουλεια σημερα. Σκεφτομαι ολο και περισσοτερο τις σπουδες στο εξωτερικο, μιας και πιστευω οτι σπουδες σε ενα πολυ καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου, θα ανοιξουν πιο ευκολα πορτες ειτε στην Ελλαδα, ειτε στο εξωτερικο. Ετσι, εχω βρει καποιες σχολες που με ενδιαφερουν αλλα σκεφτομαι περισσοτερο το θεμα των οικονομικων γιατι τα μαθηματα ειναι ακριβα και η ζωη εξω ακομα πιο ακριβη και παραλληλα δυσκολη.

Με ποιο τρόπο φαντάζεσαι ότι θα βοηθήσουν οι σπουδές στο εξωτερικό; Οι ηθοποιοί τουλάχιστον στην Ελλάδα σπάνια καταφέρνουν να εργαστούν στο χωρο τους και ακόμη πιο σπάνια από την αρχή της καριέρας τους. Το πτυχίο του εξωτερικού τι θα αλλάξει; Θα περίμενα ίσα ίσα να είναι επιπλέον πρόβλημα το ότι δε θα ξέρεις την τοπική σκηνή, γιατί κακά τα ψέματα, είναι επάγγελμα όπου το να έχεις κάποιον γνωστό να σε βάλει στο χώρο θα μετρήσει πολύ πάνω από οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/11/2017 at 4:37 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Με ποιο τρόπο φαντάζεσαι ότι θα βοηθήσουν οι σπουδές στο εξωτερικό; Οι ηθοποιοί τουλάχιστον στην Ελλάδα σπάνια καταφέρνουν να εργαστούν στο χωρο τους και ακόμη πιο σπάνια από την αρχή της καριέρας τους. Το πτυχίο του εξωτερικού τι θα αλλάξει; Θα περίμενα ίσα ίσα να είναι επιπλέον πρόβλημα το ότι δε θα ξέρεις την τοπική σκηνή, γιατί κακά τα ψέματα, είναι επάγγελμα όπου το να έχεις κάποιον γνωστό να σε βάλει στο χώρο θα μετρήσει πολύ πάνω από οτιδήποτε άλλο.

Σκεφτομουν οτι αν ειχα ενα πτυχιο απο μια καλη σχολη του εξωτερικου, θα ανοιγαν πιο ευκολα πορτες, τουλαχιστον στο εξωτερικο. Ξερω πως ειναι επιφοβο, ισως και ανοητο,  να στηριζομαι μονο στην ελπιδα του εξωτερικου αλλα στην Ελλαδα ως ηθοποιος, δυστυχως, αποκλειεται να τα καταφερω. Μιλησα και με μερικους ανθρωπους που μολις αποφοιτησαν απο μια εξαιρετικη σχολη υποκριτικης του Λονδινου και εμαθα καποια πραγματα. Εσεις πως βλεπετε αυτη την προοπτικη; Εχω πολλες αμφιβολιες αλλα θελω πολυ να προσπαθησω. Δεν ξερω ομως αν θα μπορεσω να ανταποκριθω οικονομικα στις απαιτησεις τοσο της σχολης οσο και της ζωης στο εξωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, curious3 είπε:

Σκεφτομουν οτι αν ειχα ενα πτυχιο απο μια καλη σχολη του εξωτερικου, θα ανοιγαν πιο ευκολα πορτες, τουλαχιστον στο εξωτερικο. Ξερω πως ειναι επιφοβο, ισως και ανοητο,  να στηριζομαι μονο στην ελπιδα του εξωτερικου αλλα στην Ελλαδα ως ηθοποιος, δυστυχως, αποκλειεται να τα καταφερω. Μιλησα και με μερικους ανθρωπους που μολις αποφοιτησαν απο μια εξαιρετικη σχολη υποκριτικης του Λονδινου και εμαθα καποια πραγματα. Εσεις πως βλεπετε αυτη την προοπτικη; Εχω πολλες αμφιβολιες αλλα θελω πολυ να προσπαθησω. Δεν ξερω ομως αν θα μπορεσω να ανταποκριθω οικονομικα στις απαιτησεις τοσο της σχολης οσο και της ζωης στο εξωτερικο...

Αν εννοείς να ζήσεις σε άλλη χώρα, αυτό είναι άλλη ιστορία, και εξαρτάται από τη χώρα. Στην Ελλάδα, απλά το ξένο πτυχιο, πλέον δε νομίζω ότι βοηθά. 

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα δουλέψεις, δεν σχετίζεται με το πτυχίο. Αυτό πρέπει να το κατανοήσεις καλά και θα ήταν χρήσιμο να το γνωρίζει κάθε παιδί που δίνει πανελλήνιες - φυσικά το μαθαίνουμε όλοι εκ των υστέρων.

 

Το δικό μου κριτήριο, είναι πρώτα, να σπουδάσω ένα αντικείμενο που με ενδιαφέρει πραγματικά. Δευτερευόντως, αφού γνωρίσω και κατανοήσω όλες τις συνδέσεις και τις προεκτάσεις του συγκεκριμένου αντικειμένου, με άλλα αντικείμενα, μπορώ να επενδύσω και σε ένα επαγγελατικό πλάνο.

 

Στην περίπτωση σου πχ. ενδιαφέρεσαι για την υποκριτική. Πάνε σε σχολή. Πάνε σε ομάδα - αν ντρέπεσαι να μπεις σε ομάδα του δήμου πχ. , τί σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα ντρέπεσαι να ενταχθείς στην υποκριτική σχολή; Οπότε, δοκίμασε μια ομάδα θεάτρου, δες με τι ασχολούνται, ρώτα τον δάσκαλο που θα έχεις, τι σπουδές έκανε κτλ. Πάρε δηλαδή μια γεύση για το ποιό είναι πραγματικά το αντικείμενο με το οποίο, ασχολείται ένας ηθοποιός. Γιατί αλλιώς το φαντάζεσαι κι αλλιώς είναι τελικά.

 

Αν καταλήξεις ότι όντως θέλεις να ακολουθήσεις την υποκριτική, κάντο. Μπορείς πάντοτε να δώσεις εξετάσεις για το κρατικό. 

 

Αφού μπεις στη σχολή, θα συνειδητοποιήσεις, αν τελικά σε ενδιαφέρει η υποκριτική ή όχι. Και από κει και πέρα, παίρνεις τις αποφάσεις σου.

 

Η άλλη επιλογή, είναι να διαλέξεις ένα άλλο αντικείμενο σπουδών (ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ) και να ξεκινήσεις με αυτό, ενώ παράλληλα μπορείς να δοκιμάσεις κ΄ποιες από τις ΑΠΕΙΡΕΣ ομάδες θεάτρου, τα εργαστήρια κτλ. και μετά από 2-3 χρόνια, έχοντας φτάσει κοντά στο πτυχίο σου, αλλά και έχοντας γεύση από την ηθοποιεία, μπορείς να ξεκινήσεις να χτίζεις ένα στοχευμένο πλάνο επαγγελματικού προσανατολισμού. 

 

Αυτή τη στιγμή, δεν μπορείς να κάνεις σωστό επαγγελματικό προσανατολισμό γιατί, δεν γνωρίζεις καθόλου, το αληθινό περιεχόμενο των σχολών που σκέφτεσαι, αλλά ούτε και την πραγματική καθημερινότητα και πρακτική, των επαγγελμάτων που αυτή τη στιγμή σου αρέσουν. Το πράγμα αλλάζει μονάχα αν οι γονείς σου, σου έχουν ήδη στρωμμένη δουλειά κι άρα θα κάνεις σπουδές ανάλογες.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μην σπουδάσεις κάτι άλλο εκτός από αυτό που θες, δώσε όλο σου το είναι και γίνε αυτό που αγαπάς. Δεν έχει τόση σημασία το που θα το σπουδάσεις (εξωτερικό ή Ελλάδα),  οι απολαβές θα έρθουν, γιατί θα έχεις την θέληση να το κυνηγήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις κορίτσι μου και έχεις όνειρα. Και εάν πραγματικά το αγαπάς θα γίνεις καλή σε αυτό και με κάποιο τρόπο θα βρεις το δρόμο σου.

Μία πολύ καλή ιδέα θα ήταν να σπουδάσεις στο τμήμα θεατρικών σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Έριξα μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών τους και είναι εξαιρετικό. Έχω την εντύπωση ότι βγαίνεις - εκτός από΄ηθοποιός - και καθηγητής. Τσέκαρε όμως για την παιδαγωγική επάρκεια εγκαίρως, εάν δεν έχει θα πρέπει να παρακολουθήσεις για ένα ακαδημαικό έτος και ασπαίτε ή κάποιο πρόγραμμα απόκτησης παιδαγωγικής επάρκειας από τα πολλά που υπάρχουν (υπάρχουν και εξ αποστάσεως αρκετά). Εάν είσαι καλυμμένη και με την επάρκεια θα έχεις πολλές επαγγελματικές προοπτικές για εργασία (σε Ι.Ε.Κ., δημοτικά σχολεία, καλλιτεχνικά και μουσικά σχολεία κτλ)

Παράλληλα, μία καλή λύση, και εφ' όσων θα είσαι Θεσσαλονίκη  ή και Αθήνα, θα ήταν να γραφτείς σε κάποιο Ι.Ε.Κ. υποκριτικής, το οποίο είναι εντελώς δωρεάν.

Στο Εθνικό ναι μεν είναι δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο να μπεις, κυνήγησε το. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...