Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παπουτσια που επιτρεπουν τη φυσικη κινηση


Recommended Posts

Μετά από αρκετά χρόνια αγορών έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πλήρωσα πήρα...οπότε τα τελευταία χρόνια επενδύω σε συγκεκριμένα πράγματα που προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να κόψω από κάπου αλλού γιατι πραγματικά τα κάνω  ουσιαστική απόσβεση .Τα χαμηλής ποιότητας και τιμής παπούτσια τινουν να κοστίζουν ακριβότερα από ένα και καλό. 

Για το παιδί αν τα υπολογίσουμε οικονομικά ένα ζευγάρι το 6μηνο με 60€ πχ βγαίνει 10€ το μήνα. 10€ σίγουρα δίνουμε σε περιττά πράγματα οπότε περιορίζουμε αυτά. Φαίνονται πολλά γιατί είναι μαζεμένα αλλά επί της ουσίας είναι 3 καφέδες τον μήνα για κάτι που μακροπρόθεσμα θα ωφελήσει το παιδί.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα καλά και ορθοπεδικά-ανατομικά παπούτσια κοστίζουν. Δηλαδή κάτω από 60-70ευρώ δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις... Camper με 35 ευρώ δεν έχω δει πουθενά... Η αλήθεια είναι πως για μια οικογένεια με μέσο ή χαμηλό εισόδημα και 2 παιδιά ας πούμε, είναι πολύ δύσκολο να αγοράζει κάθε λίγους μήνες παπούτσια. Γιατί φαντάζομαι δεν μιλάμε για 1 ζευγάρι ανά εξάμηνο. Ένα παιδάκι χρειάζεται τουλάχιστον 2-3 παπουτσάκια ανά σεζόν να έχει να αλλάζει. Όσο ανατομικό και να είναι το παπούτσι, δεν γίνεται να φοράει το ίδιο συνέχεια. Οπότε αν και είναι αναγκαίο να φοράνε τα παιδάκια καλά παπούτσια, καταλαβαίνω ότι μερικές οικογένειες θα δυσκολευτούν πολύ.

Εγώ κοιτάω πάντα τη σόλα, το υλικό και γενικώς τη στήριξη του ποδιού.

Επίσης ήθελα να προσθέσω ότι ακριβό παπούτσι δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και ανατομικό... έχει τύχει να δω πανάκριβα παιδικά παπούτσια (μιλάω για πάνω από 150ευρώ) με χάλια σόλα ή που να ιδρώνει το πόδι. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
12 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Camper με 35 ευρώ δεν έχω δει πουθενά

Aν δεν το ειχα δει δεν θα το εγραφα:) Αν ψαξεις λιγο κυκλοφορουν στο διαδικτυο 1-2 μοντελα στα 30-40 ευρω.

12 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Η αλήθεια είναι πως για μια οικογένεια με μέσο ή χαμηλό εισόδημα και 2 παιδιά ας πούμε, είναι πολύ δύσκολο να αγοράζει κάθε λίγους μήνες παπούτσια.

Με δυο παιδια σιγουρα ανεβαινει το κοστος, αλλα προσωπικα (χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα) νομιζω πως θα κρατησω τα παπουτσια και για το δευτερο. Ξερω οτι το παπουτσι παιρνει το σχημα του ποδιου που το φοραει και δεν κανει να φορανε το ιδιο παπουτσι 2 παιδια, μιας και εχουν διαφορετικα ποδια, αλλα βασει της δικης μου λογικης, λογω του οτι τα παπουτσια ειναι μαλακα, ευκαμπτα, πραγματικα σαν καλτσα (τα Wildling και τα Vivo, τα Camper οχι τοσο οσο τα αλλα δυο) δεν παιρνουν τοσο συγκεκριμενο σχημα και προσαρμοζονται στο ποδι που τα φοραει. Μπορει να λεω και ανοησιες, αλλα η λογικη μου αυτο μου λεει.

 

12 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Γιατί φαντάζομαι δεν μιλάμε για 1 ζευγάρι ανά εξάμηνο. Ένα παιδάκι χρειάζεται τουλάχιστον 2-3 παπουτσάκια ανά σεζόν να έχει να αλλάζει. Όσο ανατομικό και να είναι το παπούτσι, δεν γίνεται να φοράει το ίδιο συνέχεια.

Γιατι να μην φοραει το ιδιο παπουτσι για ενα εξαμηνο;  2-3 παπουτσια το χρονο πιστευω οτι ειναι ιδανικος αριθμος (ενα χειμερινο, ενα ανοιξιατικο/φθινοπωρινο και ενα πεδιλο/σανδαλι για το καλοκαιρι ή μποτες για τα τσαλαβουτηματα τις βροχερες μερες του χειμωνα). Δεν καταλαβαινω γιατι να εχει 2-3 παπουτσια ανα εξαμηνο, δεν θα προλαβει καν να τα φορεσει ολα και επιπλεον δεν θα τα βγαλουν τα λεφτα τους :wink: Καλυτερα 1 καλο (κι ας ειναι ακριβο), παρα 2-3 φθηνα. 

 

12 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Επίσης ήθελα να προσθέσω ότι ακριβό παπούτσι δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και ανατομικό... έχει τύχει να δω πανάκριβα παιδικά παπούτσια (μιλάω για πάνω από 150ευρώ) με χάλια σόλα ή που να ιδρώνει το πόδι

Φυσικα το οτι ειναι ακριβο δεν σημαινει οτι ειναι και καλο. Εγω εκφερω αποψη για αυτα που κατεχω και ειμαι 100% απολυτη οτι τα Wildling που ειναι τα πιο ακριβα, ειναι τα καλυτερα, ειναι σαν να μην φοραει παπουτσι. Τον χειμωνα θα παρω και για μενα και θα σας πω πιο ολοκληρωμενη αποψη, μιας που ο μικρος δεν μιλαει...αλλα δειχνει να ειναι πολυ ανετος, σκαρφαλωνει σε βραχους, προσεχει τα βηματα του σε τραχιες επιφανειες (που σημαινει οτι εχει καλη αντιληψη του εδαφους λογω της πολυ λεπτης σολας), κα. Φυσικα δεν ψωνιζουμε βασει τιμης, αλλα των προϋποθεσεων που εχουν αναλυθει.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Τα Wildling τα είχαμε προμηθευτεί με τον σύζυγό από Γερμανία ,συγκεκριμένα τα Otter . Με την πρώτη εικόνα σαν σχέδιο δεν εντυπωσιάστηκα καθώς δεν ήταν στο μάτι και τα πιο φινέτσατα παπούτσια. Ανατράπηκαν όλα μόλις τα δοκίμασα... για μένα δεν συγκαταλέγονται στα παπούτσια με την παραδοσιακή έννοια αλλά στα φτερά!! Νιώθεις ότι είσαι ξυπόλυτος, μπορείς να κάνεις αρκετά χιλιόμετρα περπάτημα χωρίς να νιώθεις βαρια πόδια και μέση και γενικά είναι πολύ ελαφριά στο πόδι. Ήταν από τις ποιοτικότερες αγορές και άξιζαν τα χρήματα τους 1000/100! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ wilding δηλαδη δεν μπορει κανεις να τα βρει στην Ελλαδα? Εαν δεν τα δοκιμασεις πως θα ξερεις?

Διαβαζοντας ολα αυτα που γραφετε μου ερχονται παντως στο μυαλο παιδικες μνημες λογω πλατυποδιας.Αλλη φιλοσοφια εκεινα τα χρονια .Για χρονια φορουσα παπουτσια πλατυποδιας που τα σιχαινομουν.ηταν σκληρα κ ακαμπτα.Θυμαμαι με πηγαινε η μανα στο κεντρο της Αθηνας σε καποιον Κουμς η κατι τετοιο.Μου εφτιαχναν καλουπι πανω στο ποδι μου κ εσκαγα απο τη ζεστη μεχρι να το ανοιξουν για να αεριστω.Παντοτε καταφερνα να δενονται τα κορδονια μου κομπο.Ντρεπομουν να τα φοραω.

Αληθεια τωρα τι γινεται με την πλατυποδια? Απο ποτε αρχιζουμε κ το κοιταμε αυτο κ πως αντιμετωπιζεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

ΤΑ wilding δηλαδη δεν μπορει κανεις να τα βρει στην Ελλαδα? Εαν δεν τα δοκιμασεις πως θα ξερεις?

Διαβαζοντας ολα αυτα που γραφετε μου ερχονται παντως στο μυαλο παιδικες μνημες λογω πλατυποδιας.Αλλη φιλοσοφια εκεινα τα χρονια .Για χρονια φορουσα παπουτσια πλατυποδιας που τα σιχαινομουν.ηταν σκληρα κ ακαμπτα.Θυμαμαι με πηγαινε η μανα στο κεντρο της Αθηνας σε καποιον Κουμς η κατι τετοιο.Μου εφτιαχναν καλουπι πανω στο ποδι μου κ εσκαγα απο τη ζεστη μεχρι να το ανοιξουν για να αεριστω.Παντοτε καταφερνα να δενονται τα κορδονια μου κομπο.Ντρεπομουν να τα φοραω.

Αληθεια τωρα τι γινεται με την πλατυποδια? Απο ποτε αρχιζουμε κ το κοιταμε αυτο κ πως αντιμετωπιζεται?

Πιθανόν γίνεται δεν το ξέρω με σιγουριά να στο πω. Εμείς έτυχε και βρεθήκαμε και έγινε η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2018 at 10:11 AM, erin0000 said:

Τα καλά και ορθοπεδικά-ανατομικά παπούτσια κοστίζουν. Δηλαδή κάτω από 60-70ευρώ δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις... Camper με 35 ευρώ δεν έχω δει πουθενά... Η αλήθεια είναι πως για μια οικογένεια με μέσο ή χαμηλό εισόδημα και 2 παιδιά ας πούμε, είναι πολύ δύσκολο να αγοράζει κάθε λίγους μήνες παπούτσια. Γιατί φαντάζομαι δεν μιλάμε για 1 ζευγάρι ανά εξάμηνο. Ένα παιδάκι χρειάζεται τουλάχιστον 2-3 παπουτσάκια ανά σεζόν να έχει να αλλάζει. Όσο ανατομικό και να είναι το παπούτσι, δεν γίνεται να φοράει το ίδιο συνέχεια. Οπότε αν και είναι αναγκαίο να φοράνε τα παιδάκια καλά παπούτσια, καταλαβαίνω ότι μερικές οικογένειες θα δυσκολευτούν πολύ.

Εγώ κοιτάω πάντα τη σόλα, το υλικό και γενικώς τη στήριξη του ποδιού.

Επίσης ήθελα να προσθέσω ότι ακριβό παπούτσι δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και ανατομικό... έχει τύχει να δω πανάκριβα παιδικά παπούτσια (μιλάω για πάνω από 150ευρώ) με χάλια σόλα ή που να ιδρώνει το πόδι. 

 

 

 

 

 

Με καλύψατε απόλυτα, τα καλά παππούτσια κοστίζουν ακριβά, οπότε αναλογιζόμενη ότι ειδικά στις μικρές ηλικίες κάθε εξάμηνο αλλάζουν τα παιδιά νούμερο παππουτσιού σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πρέπει να έχουν 2 ζευγάρια παππούτσια όσο και να περιμένεις τις εκπτώσεις (που σε αυτού του είδους τα παππούτσια δεν γίνονται και τίποτε σοβαρές εκπτώσεις) τελικά καταλήγουμε ότι δυστυχώς πολλοί γονείς αγοράζουν παππούτσια στα παιδιά τους με βάση την τιμή!

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2018 at 10:13 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Aν δεν το ειχα δει δεν θα το εγραφα:) Αν ψαξεις λιγο κυκλοφορουν στο διαδικτυο 1-2 μοντελα στα 30-40 ευρω.

Με δυο παιδια σιγουρα ανεβαινει το κοστος, αλλα προσωπικα (χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα) νομιζω πως θα κρατησω τα παπουτσια και για το δευτερο. Ξερω οτι το παπουτσι παιρνει το σχημα του ποδιου που το φοραει και δεν κανει να φορανε το ιδιο παπουτσι 2 παιδια, μιας και εχουν διαφορετικα ποδια, αλλα βασει της δικης μου λογικης, λογω του οτι τα παπουτσια ειναι μαλακα, ευκαμπτα, πραγματικα σαν καλτσα (τα Wildling και τα Vivo, τα Camper οχι τοσο οσο τα αλλα δυο) δεν παιρνουν τοσο συγκεκριμενο σχημα και προσαρμοζονται στο ποδι που τα φοραει. Μπορει να λεω και ανοησιες, αλλα η λογικη μου αυτο μου λεει.

 

Γιατι να μην φοραει το ιδιο παπουτσι για ενα εξαμηνο;  2-3 παπουτσια το χρονο πιστευω οτι ειναι ιδανικος αριθμος (ενα χειμερινο, ενα ανοιξιατικο/φθινοπωρινο και ενα πεδιλο/σανδαλι για το καλοκαιρι ή μποτες για τα τσαλαβουτηματα τις βροχερες μερες του χειμωνα). Δεν καταλαβαινω γιατι να εχει 2-3 παπουτσια ανα εξαμηνο, δεν θα προλαβει καν να τα φορεσει ολα και επιπλεον δεν θα τα βγαλουν τα λεφτα τους :wink: Καλυτερα 1 καλο (κι ας ειναι ακριβο), παρα 2-3 φθηνα. 

 

 

Ορισμένα παπούτσια τα έχω χρησιμοποιήσει και εγώ για το 2ο παιδί. Αλλά είναι παπούτσια που στην ουσία δεν πολυφόρεσε το πρώτο ... Αν όμως παίρνεις ένα ζευγάρι ανά 6μηνο, οπότε στην ουσία τα "έλιωσε" το πρώτο, η γνώμη μου είναι πως δεν είναι καλή ιδέα να τα δώσεις στο δεύτερο, ούτε και θα είναι σε καλή κατάσταση.

 

Το ίδιο παπούτσι επί 1 εξάμηνο δεν μπορώ να το βάλω σε ένα παιδί. Σίγουρα θα το χτυπήσουν και θα πονέσει το ποδαράκι του. Σκέψου να φορούσες εσύ το ίδιο παπούτσι επί ένα εξάμηνο... Άλλωστε δεν κάνει πάντα τον ίδιο καιρό μέσα σε αυτό το εξάμηνο, ούτε οι ανάγκες είναι οι ίδιες... Δηλαδή άλλες φορές θα χρειαστεί αθλητικό, άλλες φορές κάποιο πιο καλό παπούτσι, άλλες φορές μπότα κτλ...

 

Μην με παρεξηγήσεις και εγώ υπέρ του ποιοτικού είμαι, αλλά το κόστος είναι μεγάλο, προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες ενός παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
πρίν από 25 λεπτά , erin0000 είπε:

Το ίδιο παπούτσι επί 1 εξάμηνο δεν μπορώ να το βάλω σε ένα παιδί. Σίγουρα θα το χτυπήσουν και θα πονέσει το ποδαράκι του.

Aν ειναι παπουτσι barefoot πιστεψε με δεν υπαρχει περιπτωση να το χτυπησουν, οσο και να το φοραει.

 

πρίν από 25 λεπτά , erin0000 είπε:

Σκέψου να φορούσες εσύ το ίδιο παπούτσι επί ένα εξάμηνο...

Φοραω το ιδιο παπουτσι εδω και 3 χρονια  :wink: 

 

πρίν από 25 λεπτά , erin0000 είπε:

Δηλαδή άλλες φορές θα χρειαστεί αθλητικό, άλλες φορές κάποιο πιο καλό παπούτσι, άλλες φορές μπότα κτλ...

Αναλογως πως το βλεπει ο καθενας. Προσωπικα, επειδη ειμαι περισσοτερο της ανεσης και οχι του "επισημου", δεν φοραω στον μικρο επισημα παπουτσια (οικογενειακως βασικα, κανεις δεν ντυνεται επισημα). Ακομη κι αν παμε σε καμια βαφτιση, τραπεζι, γαμο κλπ του φοραω ανετες φορμιτσες με τα ανετα παπουτσακια του. Δεν βρισκω λογο να τον "ζορισω" με κοστουμια και σκαρπινια :wink: (και τον εαυτο μου επισης, τακουνι εχω να βαλω απο την εφηβεια μου, κι αυτο το φορεσα 5-6 φορες). Οσον αφορα τις καιρικες συνθηκες, εγω του παιρνω αυτο που θα φοραει σχεδον συνεχεια (barefoot) και αφηνω τις γιαγιαδες ή τους παπουδες να του παρουν αν θελουν και μπορουν το "συμπληρωματικο", πχ γαλοτσες το χειμωνα ή σανδαλια το καλοκαιρι.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Aν ειναι παπουτσι barefoot πιστεψε με δεν υπαρχει περιπτωση να το χτυπησουν, οσο και να το φοραει.

 

Φοραω το ιδιο παπουτσι εδω και 3 χρονια  :wink: 

 

Αναλογως πως το βλεπει ο καθενας. Προσωπικα, επειδη ειμαι περισσοτερο της ανεσης και οχι του "επισημου", δεν φοραω στον μικρο επισημα παπουτσια (οικογενειακως βασικα, κανεις δεν ντυνεται επισημα). Ακομη κι αν παμε σε καμια βαφτιση, τραπεζι, γαμο κλπ του φοραω ανετες φορμιτσες με τα ανετα παπουτσακια του. Δεν βρισκω λογο να τον "ζορισω" με κοστουμια και σκαρπινια :wink: (και τον εαυτο μου επισης, τακουνι εχω να βαλω απο την εφηβεια μου, κι αυτο το φορεσα 5-6 φορες). Οσον αφορα τις καιρικες συνθηκες, εγω του παιρνω αυτο που θα φοραει σχεδον συνεχεια (barefoot) και αφηνω τις γιαγιαδες ή τους παπουδες να του παρουν αν θελουν το "συμπληρωματικο", πχ γαλοτσες το χειμωνα ή σανδαλια το καλοκαιρι.

 

Και εγώ έχω παπούτσια που τα φοράω χρόνια, αλλά όχι το ίδιο ζευγάρι συνέχεια. Όσο καλό παπούτσι και να είναι, αν φοράω το ίδιο για 3-4 μέρες συνεχόμενα δεν υπάρχει περίπτωση να μην με χτυπήσει-κουράσει...

 

Εσύ έχεις αγοράκι. Τα κοριτσάκια όσο να ναι φοράνε και κανένα πιο καλό παπουτσάκι σε καμιά γιορτή ή με κανένα φορεματάκι. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
πρίν από 13 λεπτά , erin0000 είπε:

 

Και εγώ έχω παπούτσια που τα φοράω χρόνια, αλλά όχι το ίδιο ζευγάρι συνέχεια. Όσο καλό παπούτσι και να είναι, αν φοράω το ίδιο για 3-4 μέρες συνεχόμενα δεν υπάρχει περίπτωση να μην με χτυπήσει-κουράσει...

Τι να σου πω, ειναι και στο παπουτσι. Τα συγκεκριμενα που εχω δεν με χτυπανε (και δεν ειναι barefoot).

 

πρίν από 13 λεπτά , erin0000 είπε:

Εσύ έχεις αγοράκι. Τα κοριτσάκια όσο να ναι φοράνε και κανένα πιο καλό παπουτσάκι σε καμιά γιορτή ή με κανένα φορεματάκι. :-)

Δεν νομιζω οτι παει με το φυλο, αφου κι εγω η ιδια δεν ντυνομαι επισημα. Να φανταστεις στο γαμο του αδερφου μου εβαλα ενα απλο φορεμα και τα καθημερινα μου σανδαλια (αυτα που πουλανε στα τουριστικα :-D). Ακομη και στον δικο μου γαμο πρεπει να ημουν η πιο απλα ντυμενη, αλλα δεν με ενδιαφερει μιας και βρισκω προτιμοτερο να ειμαι ο εαυτος μου και ανετη. Επιπλεον δεν βρισκω τον πραγματικο λογο υπαρξης του "επισημου". Δεν αφηνω την μοδα και τα κοινωνικα "πρεπει" να καθορισουν πως θα ντυνομαι. Οποτε, ναι, και κοριτσι να ειχα παλι θα κοιτουσα να ειναι ανετη, ειτε με φορμιτσες ειτε με φορεματακι, παλι ανετα παπουτσια θα της φορουσα ακομη κι αν ηταν casual :wink: 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εμείς φροντίζουμε να έχουμε ένα καλό (κι ακριβό) παπούτσι με δερμάτινο, ανατομικό πάτο όπου το φοράει παντού. Είτε με αθλητικά είτε με καλά ρούχα. Από τότε που περπατάει, δηλαδή από το Σεπτέμβριο έχουμε αλλάξει μια φορά λόγω μεγέθους και τώρα πλησιάζει η δεύτερη. Από εκεί και πέρα έχει ανά διαστήματα κάποια συμπληρωματικά παπούτσια (που  του έχουν πάρει δώρο βασικά) και τα φοράει πολύ περιστασιακά.  Πχ έχει κάτι δερμάτινα μποτάκια πανέμορφα που του έχει πάρει η νονά του αλλά δεν είναι ανατομικά. Του τα έχω βάλει 1-2 φορές σε επίσκεψη ή θέατρο όπου δεν περπατάει/τρέχει πολύ. Έχει ακόμα αθλητικά και all star και τα φοράει πάλι σε ίδιες συνθήκες σπανιότατα. Είναι όλα ακριβά αλλά δεν είναι ανατομικά και τώρα που είναι μικρούλης και διαμορφώνεται το ποδαράκι του θέλω κατά κύριο λόγο να φοράει ανατομικά. Λεφτά για δεύτερα ανατομικά δεν υπάρχουν οπότε..

 

Εμείς πάντως σε "επίσημες" εξόδους φοράμε τζινιές, πουκαμισιές και παπιγιόν ενίοτε (εντάξει, πολύ ενίοτε), η πλάκα είναι πως πολλές φορές μας τα φέρνει κι ο ίδιος! :-D

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Τι να σου πω, ειναι και στο παπουτσι. Τα συγκεκριμενα που εχω δεν με χτυπανε (και δεν ειναι barefoot).

 

Δεν νομιζω οτι παει με το φυλο, αφου κι εγω η ιδια δεν ντυνομαι επισημα. Να φανταστεις στο γαμο του αδερφου μου εβαλα ενα απλο φορεμα και τα καθημερινα μου σανδαλια (αυτα που πουλανε στα τουριστικα :-D). Ακομη και στον δικο μου γαμο πρεπει να ημουν η πιο απλα ντυμενη, αλλα δεν με ενδιαφερει μιας και βρισκω προτιμοτερο να ειμαι ο εαυτος μου και ανετη. Επιπλεον δεν βρισκω τον πραγματικο λογο υπαρξης του "επισημου". Δεν αφηνω την μοδα και τα κοινωνικα "πρεπει" να καθορισουν πως θα ντυνομαι. Οποτε, ναι, και κοριτσι να ειχα παλι θα κοιτουσα να ειναι ανετη, ειτε με φορμιτσες ειτε με φορεματακι, παλι ανετα παπουτσια θα της φορουσα ακομη κι αν ηταν casual :wink: 

 

Δεν είναι θέμα μόδας. Δεν έχω πάντα την ίδια διάθεση στο πως θα ντυθώ και δεν πάνε όλα τα παπούτσια με όλα τα ρούχα. Τέλοσπάντων, αφού εσείς βολεύεστε εμένα μου περισσεύει. :-) 

Πάντως μου έχει τύχει πχ να πιάσει δυνατή βροχή (καλή ώρα) και να γίνουν μούσκεμα τα παπούτσια τους (αθλητικά) και μετά να πρέπει να πάνε κάπου αλλού, όπου δεν προλαβαίνεις να τα στεγνώσεις. Δεν γίνεται να μην έχω δεύτερο ζευγάρι διαθέσιμο... Έτσι το βλέπω εγώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στο επίσημο μη επίσημο ντύσιμο, δεν μπορείτε να συμφωνήσετε γιατί δεν ταιριάζετε και δεν είναι κακό αυτό. 

Συμφωνώ με την erin στο πρακτικό κομμάτι, για παν ενδεχόμενο χρειάζεται τουλάχιστον ένα δεύτερο ζευγάρι παπουτσιών ως εναλλακτική, όχι απαραίτητα για μόνιμη/ίδια χρήση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
πρίν από 8 λεπτά , marakiz είπε:

Συμφωνώ με την erin στο πρακτικό κομμάτι, για παν ενδεχόμενο χρειάζεται τουλάχιστον ένα δεύτερο ζευγάρι παπουτσιών ως εναλλακτική, όχι απαραίτητα για μόνιμη/ίδια χρήση.

Εμεις αν χρειαζεται δευτερο (φυσικα οχι τοσο ακριβο οσο το "μονιμο") και δυσκολευομαστε, επιστρατευουμε τους παππουδες :-D Αλλα γενικως οτι δευτερο του πηρα (γαλοτσες τον χειμωνα που μας περασε και σανδαλι τωρα για το καλοκαιρι) δεν ξεπερνουσε τα 20 ευρω.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εμεις αν χρειαζεται δευτερο (φυσικα οχι τοσο ακριβο οσο το "μονιμο") και δυσκολευομαστε, επιστρατευουμε τους παππουδες :-D Αλλα γενικως οτι δευτερο του πηρα (γαλοτσες τον χειμωνα που μας περασε και σανδαλι τωρα για το καλοκαιρι) δεν ξεπερνουσε τα 20 ευρω.

 

Έχετε κι εσείς βλέπω τους επίσημους "χορηγούς" σας! :-P:-D

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erin0000 είπε:

 

Και εγώ έχω παπούτσια που τα φοράω χρόνια, αλλά όχι το ίδιο ζευγάρι συνέχεια. Όσο καλό παπούτσι και να είναι, αν φοράω το ίδιο για 3-4 μέρες συνεχόμενα δεν υπάρχει περίπτωση να μην με χτυπήσει-κουράσει...

 

Εσύ έχεις αγοράκι. Τα κοριτσάκια όσο να ναι φοράνε και κανένα πιο καλό παπουτσάκι σε καμιά γιορτή ή με κανένα φορεματάκι. :-)

Εγώ πάντως όλο το χειμώνα τον έβγαλα με ένα camper (όχι τπτ άλλο αλλά να βγάλει κ τα λεφτά του:mrgreen:) το οποίο όχι απλά δε με χτύπησε αλλά όσο πιο πολύ το φοράω τόσο πιο πολύ μαλακώνει κ γίνεται ένα με το πόδι μου. Αφού τώρα που ανοίγει ο καιρός στεναχωριέμαι! Έχω κ ψηλοτάκουνα ανατομικά και μπότες ανατομικές αλλά σχεδόν δεν τα φορεσα φέτος, να ναι καλά η δουλειά που δεν απαιτεί dress code κ η κόρη μου που μας κρατάει σπίτι τα βράδια. Πάντως γενικά τα ανατομικά παπούτσια όσο κ να τα φορέσεις δε σε κουράζουν. Αλλά μιλάω για τα πραγματικά ανατομικά κ όχι τύπου. Κ εγώ έχω 2-3 ζευγάρια στη μικρή από δώρα που τα φοράμε περιστασιακά κ ένα ανατομικό που το φοράει όλη τη σεζόν, παντού κ πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

τα camper δεν είναι παπούτσια σαν τα wildling ή τα vivobarefoot, καμία σχέση :-)

δυστυχώς ναι , δεν υπάρχουν ακόμα στην Ελλάδα και ελπίζω κάποια στιγμή κάποιος να τα φέρει, έτσι ώστε να τα δοκιμάζουμε πριν τα αγοράσουμε!

Μα και στο εξωτερικό δεν υπαρχουν στα καταστήματα. - και εκεί ως επι το πλείστον τα αγοράζεις ιντερνετικά.  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

μόλις είδα που εψαχνα για σανδάλι πεζοπορίας ότι έβγαλαν κλειστά παπούτσια για ενήλικες βέβαια όμως, και τα xeroshoes. 

στελνουν από αγγλία οπότε φτάνει με κανονικό ταχυδρομείο, είχα ξαναπάρει πρόπερσυ σανδάλια από εκεί. Είναι πολύ καλά. Τα κλειστά παπούτσια δεν τα έχω δοκιμάσει  όμως.. ! αλλά μου αρέσει πολύ το ipari lena.   Το   website  τους είναι λιγο παλιού τύπου, ομως λειτουργεί κανονικά. 

 

 

https://xeroshoes.co.uk/xero-shoes-ipari-lena.html

 

αυτή είναι ποδίατρος αλλά δείχνει το παπούτσι που είναι και για τρέξιμο 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

@belleblue μπηκα στην σελιδα του xero για να δω τα σανδαλια τους μιας που χαλασαν τα δικα μου και ηθελα καποια που να μην χρειαζεται να τα ανανεωνω καθε χρονο (τοσα χρονια επαιρνα αυτα που πουλανε στα τουριστικα), κατι με αντοχες. Παρηγγειλα τα amuri z-trek και ειναι ΤΕΛΕΙΑ! Τοσο ανετα, που θα ελεγα οτι ειναι και πιο ανετα απο το ξυπολητο. Εχουν απιστευτα μαλακη και λεπτη σολα, εφαρμοζουν τελεια και ειναι παρα πολυ ξεκουραστα, αφου τα δοκιμασε και η κολλητη μου και ενθουσιαστηκε, θα τα παραγγειλει κι αυτη! Πολυ καλη εξυπηρετηση, ο,τι τους ρωτησα μου το απαντησανε πολυ συντομα και ηρθανε σε 5 εργασιμες. Ευχαριστω που τα εγραψες, ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει για τον εαυτο μου (βασικα μου τα εκανε δωρο ο συζυγος)! Τα συστηνω ανεπιφυλακτα! :)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

αχ σουπερ χαίρομαι!!... να σου πω.... παιζει να βαλεις φωτο πως φαίνεται, φορεμένο... ??????    ... πόσο "αθλητικό" είναι πχ... ?και εγώ ίσως πάρω τα καινούρια! γενικά έχουν πολύ καλές κριτικές , και τα reviews ειναι απο νορμαλ ανθρωπους , αληθινά. 

εγώ είχα παλιά της  τεβα  αλλά αν εχεις μαθει σε barefoot παπούτσι, δε μπορείς να βάλεις πια χοντρό, τα χάρισα να φανταστείς. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , belleblue είπε:

αχ σουπερ χαίρομαι!!... να σου πω.... παιζει να βαλεις φωτο πως φαίνεται, φορεμένο... ??????    ... πόσο "αθλητικό" είναι πχ... ?και εγώ ίσως πάρω τα καινούρια! γενικά έχουν πολύ καλές κριτικές , και τα reviews ειναι απο νορμαλ ανθρωπους , αληθινά. 

εγώ είχα παλιά της  τεβα  αλλά αν εχεις μαθει σε barefoot παπούτσι, δε μπορείς να βάλεις πια χοντρό, τα χάρισα να φανταστείς. 

Δεν φαινεται τοσο αθλητικο οπως πχ τα columbia, αντιθετως εχουν πολυ minimal εμφανιση. Κυκλοφορουν πολλες φωτος στο διαδικτυο και βιντεακια για να το δεις φορεμενο!

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οκ θα τα κοιτάξω! !  έχω νέα!!!!! έμαθα από υπάλληλο καταστήματος άλλης χώρας, που ρώτησα για ένα ζευγάρι vivo,  μιας και θα παει φίλη μου να μου το φέρει, 

και μου είπε ότι προβλέπεται να ανοίξει κατάστημα Vivobarefoot εδώ στην Αθήνα/Ελλάδα, εντός μερικών μηνών!!! Γιούπι!!!  

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Να προσθεσω μια ακομη μαρκα παπουτσιων barefoot που ανακαλυψα προσφατα: Affenzahn. Υπαρχουν σε μερικα ελληνικα ηλεκτρονικα καταστηματα σε πολυ καλες τιμες, απο την αρχικη στα 60-70, τα βρηκα απο 36 ευρω και φυσικα τηρουν ολες τις προϋποθεσεις για φυσικη αναπτυξη του ποδιου.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...