Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παπουτσια που επιτρεπουν τη φυσικη κινηση


Recommended Posts

Πριν απο κανα χρονο επεσα πανω σε ενα αρθρο που ελεγε για την λαθος επιλογη παπουτσιων που κανουμε συνηθως για τα παιδια (αλλα και για εμας). Συνηθως αγοραζουμε χοντρη σολα, στιβαρο και σκληρο μερος για "στηριξη" του ποδιου, μυτη που στενευει στα δαχτυλα κα. Μετα απο ψαξιμο βρηκα 2 ιστοσελιδες που πουλανε παπουτσια που επιτρεπουν τη σωστη αναπτυξη των ποδιων, παρεμβαινοντας οσο γινεται λιγοτερο στην φυσικη κινηση του ποδιου και ειναι οτι καλυτερο μετα το ξυπολητο. Οπως υποστηριζεται, οταν αγοραζουμε παπουτσια (ειδικα για τα παιδια που βρισκονται σε φαση αναπτυξης του μυοσκελετικου) θα πρεπει να προσεχουμε τα εξης:

 

  • Να εχουν οσο πιο λεπτη σολα γινεται για καλυτερη αντιληψη της επιφανειας του εδαφους και αποτελεσματικοτερης φυσικης απορροφησης των κραδασμων απο το σωμα. Επισης, τα παιδια μαθαινουν να κινουνται καλυτερα και με μεγαλυτερη ακριβεια (σκαρφαλωμα, τρεξιμο, πηδημα-ειδικα για τα παιδια) οταν η σολα ειναι λεπτη, γιατι δυναμωνουν οι μυες.
  • Μαλακα υλικα που αναπνεουν και λυγιζουν ευκολα
  • Το κομματι που ειναι τα δαχτυλα θα πρεπει να ειναι το πιο φαρδυ σημειο, ωστε να επιτρεπεται να κινουνται ελευθερα και να ειναι "ανοιχτα", και οχι να ακουμπαει σφιχτα το ενα με το αλλο. 

 

Ετσι το ποδι γινεται στιβαρο και δυνατο, σε αντιθεση με τα συμβατικα παπουτσια που το υποστηριζουν υπερβολικα με αποτελεσμα οι μυες του ποδιου να αποδυναμωνονται, τα δαχτυλα "ξεχνουν" να ισορροπουν σωστα και το αποτελεσμα ειναι αυτο https://drive.google.com/file/d/0B_j3py8Q66NocEt0alE4UVpuV1k/view. Αριστερα η φυσικη εξελιξη, δεξια η εξελιξη μετα τα συμβατικα παπουτσια.

 

Τωρα που ο μικρος μου μεγαλωνει (φοραμε το 21, αλλα οπως βλεπω αρχιζει να του ειναι ισα-ισα) ηρθε η ωρα για αλλαγη! Υπαρχει καποιος που να δοκιμασε καποια απο αυτες τις μαρκες που βρηκα ή εχει να προτεινει κι αλλες;

 

https://www.vivobarefoot.com/uk

http://wildling.shoes/en/

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ σωστά αυτά που έγραψες, το μόνο που θα προσθέσω με βάσει τις οδηγίες που μου έδωσε η παιδίατρος είναι ότι μέχρι περίπου 2,5 ετών θα πρέπει το παπούτσι χειμωνιάτικο/καλοκαιρινό να καλύπτει τον αστράγαλο, απ'ό,τι κατάλαβα έχει να κάνει με την ανάπτυξη και ισορροπία του ποδιού. Από αυτήν την άποψη το πρώτο λινκ δεν έχει τύπου "μποτάκια". Στο δεύτερο λινκ που έβαλες καλύπτει όλες τις οδηγίες και είναι πολύ ωραία, αλλά έχει κορδόνια και νομίζω πως επίσης μέχρι κάποια ηλικία καλό είναι να αποφεύγονται για τυχόν ατυχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες για τον αστραγαλο δεν το γνωριζα, αλλα η φιλοσοφια δεν ειναι να μην υποστηριζεται το ποδι ωστε να μαθει καλη ισορροπια μονο του;

Επισης, νομιζω ειναι θεμα ευκολιας να μην εχει κορδονια, και για να μπορει το παιδι να τα βαζει μονο του απο μια ηλικια και μετα, γιατι σε ηλικιες μικρες που τιθεται θεμα ατυχηματος (πνιγμου;) ετσι κι αλλιως τα κοιτας συνεχως :)

Βρηκα και αυτο το καταστημα που εχει διαφορες μαρκες https://www.barefootmanie.cz/14-boty-pro-deti αλλα δεν εχει αγγλικα :?

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς και συμφωνώ. Για την ισορροπία εννοώ σε σχέση με το παπούτσι στην περίπτωση που γλυστρήσει ή πέσει και όχι γενικά με την ισορροπία του παιδιού. Είναι η ίδια λογική και για τα παπούτσια του μπάσκετ τα οποία είναι μέχρι τον αστράγαλο. Για τα κορδόνια εννοούσα μην τα πατάνε τα παιδιά και πέφτουνε, αλλά και πάλι σχετικό είναι δεδομένου ότι μπορείς να δέσεις διπλό κόμπο ;).  

Μπορες να ψάξεις τη μάρκα που σ'αρέσει και στο amazon uk (όσο προλαβαίνουμε εντός eu) και στα λοιπά amazon ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, krakenaki είπε:

μπορείς να δέσεις διπλό κόμπο

Nαι ετσι κανω κι εγω και δεν βγαινουν με τιποτα! Θα περιμενω λιγο ακομη μηπως γραψει καποιος που εχει παρει ηδη και μετα θα παραγγειλω!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραίο θέμα! Κι εγώ αυτό γνωρίζω, να είναι κλειστά τα παπούτσια σε δάχτυλα και αστραγάλους προς αποφυγή ατυχημάτων, ειδικά για τα μωρά που πρωτοπερπατάνε. Και να έχουν καλή εφαρμογή. Οπότε καλύτερα δεν είναι όμως να τα δοκιμάσεις από κοντά να δεις πως του στέκονται? Κι εγώ από το ίντερνετ συνηθίζω να κάνω τις αγορές μου, αλλά μήπως για τα παπούτσια δεν είναι ότι καλύτερο? Εκτός αν κάτι που θες υπάρχει σε κατάστημα τα δοκιμάσεις στο παιδί και τα παραγγείλεις από το ίντερνετ για πιο οικονομικά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει η αδερφή του άντρα μου, παιδικά και ενηλικων από την vivobarefoot.com.  έρχονται με απλό ταχυδρομείο σε 2 εβδομάδες, δεν υπάρχει πρόβλημα τελωνείου καθώς η απόδειξη ειναι απο UK,, και έξοδα αποστολής δωρεάν αν παρεις απο καποιο ποσό. 

μας έκαναν ένα ζευγάρι δώρο και εμάς σε ενηλικων αντρικό και επίσης ειναι πολύ καλό και ο άντρας μου θελει απο εδώ και πέρα και άλλα να αγοράσει απο εκεί. 

αν ψάξεις, ο ιδιοκτήτης της vivobarefoot είνα  ανηψιός ή ξάδερφος αυτων που εχουν τα clarks. έχουν τρομερό customer service και εξαιρετική ποιότητα. 

όμως, θελει προσοχή γιατί μπορεί να πάθεις στον αχιλλειο τενοντα ζημια αν τα φορέσεις με μιας συνεχεια ως ενηλικας αν δεν εχεις ξαναφορέσει barefoot παπουτσι.

είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ με άλλα παπουτσια όπως τα είδα και τα φόρεσε ο σύζυγος, σε θέμα του ότι είναι εύκαμπτα και ελαφριά. 

έχει ένα φανταστικό παπούτσι που ειναι μονο για indoor που θα το θελα τρελλα. Θα πάρω σίγουρα και εγώ πάντως. μέτρησα το μέγεθος στα παπούτσια τα άλλα οπότε ξέρω τι μου κάνει.

Αν βρείς το μέγεθός σου δεν θα εχεις πρόβλημα.  Στα παιδιά παραγγέλνεις ενα παραπάνω μεγεθος για να κανει αν οχι τωρα, του χρονου σίγουρα. 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, marakiz είπε:

ε Κι εγώ από το ίντερνετ συνηθίζω να κάνω τις αγορές μου, αλλά μήπως για τα παπούτσια δεν είναι ότι καλύτερο? Εκτός αν κάτι που θες υπάρχει σε κατάστημα τα δοκιμάσεις στο παιδί και τα παραγγείλεις από το ίντερνετ για πιο οικονομικά.

Mακαρι να τα ειχε σε μαγαζι να τα δοκιμαζα αλλα προτιμω να παρω κατι ποιοτικο απ΄το ιντερνετ (1-2 φορες να παρεις μετα το ξερεις το νουμερο σου) παρα απ'το μαγαζι μονο και μονο επειδη μπορω να το δοκιμασω

6 ώρες πρίν, belleblue είπε:

έχει πάρει η αδερφή του άντρα μου, παιδικά και ενηλικων από την vivobarefoot.com.  έρχονται με απλό ταχυδρομείο σε 2 εβδομάδες, δεν υπάρχει πρόβλημα τελωνείου καθώς η απόδειξη ειναι απο UK,, και έξοδα αποστολής δωρεάν αν παρεις απο καποιο ποσό. 

μας έκαναν ένα ζευγάρι δώρο και εμάς σε ενηλικων αντρικό και επίσης ειναι πολύ καλό και ο άντρας μου θελει απο εδώ και πέρα και άλλα να αγοράσει απο εκεί. 

αν ψάξεις, ο ιδιοκτήτης της vivobarefoot είνα  ανηψιός ή ξάδερφος αυτων που εχουν τα clarks. έχουν τρομερό customer service και εξαιρετική ποιότητα. 

όμως, θελει προσοχή γιατί μπορεί να πάθεις στον αχιλλειο τενοντα ζημια αν τα φορέσεις με μιας συνεχεια ως ενηλικας αν δεν εχεις ξαναφορέσει barefoot παπουτσι.

είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ με άλλα παπουτσια όπως τα είδα και τα φόρεσε ο σύζυγος, σε θέμα του ότι είναι εύκαμπτα και ελαφριά. 

έχει ένα φανταστικό παπούτσι που ειναι μονο για indoor που θα το θελα τρελλα. Θα πάρω σίγουρα και εγώ πάντως. μέτρησα το μέγεθος στα παπούτσια τα άλλα οπότε ξέρω τι μου κάνει.

Αν βρείς το μέγεθός σου δεν θα εχεις πρόβλημα.  Στα παιδιά παραγγέλνεις ενα παραπάνω μεγεθος για να κανει αν οχι τωρα, του χρονου σίγουρα. 

 

Τελικα παρηγγειλα απ΄το vivobarefoot  χθες γιατι ειδα οτι ενα σχεδιο που ειχε 22 ειχαν μεινει λιγα κομματια και τελικα το ιδιο βραδυ τα ειχαν παρει ολα, στο τσακ τα προλαβα. Το φθινοπωρο θα παρω και για μας μαλλον απ'το wildling που εχω διαβασει καλα σχολια αλλα για τον μικρο απ'του χρονου γιατι αρχιζουν απο 23. Ναι για τους ενηλικες το γνωριζω πρεπει να τα φορας για λιγο στην αρχη να συνηθισει (βασικα να ξαναμαθει) το ποδι τη φυσικη κινηση! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!:)

 
Link to comment
Share on other sites

ποιό πήρες?  

έχω δεί και τις γαλότσες είναι πολύ καλές κ άνετες. 

πάντως να ξέρεις ξεπουλάνε αμέσως μόλις βγεί το νέο μοντέλο, γιατί είναι η μόνη εταιρεία που έχει τόσο ευρύ φάσμα σε παπούτσια barefoot.

εγώ θέλω να πάρω για μένα τα primus light και για τη μικρή το lena !  αν μπορείς γράψε οπωσδηποτε και για την εταιρεία την αλλη που λες γιατι με ενδιαφέρει κ μένα. !   

Τα δερμάτινά τους είναι πολύ μαλακά, δεν έχουν σχέση με αλλα παπούτσια. 

εγώ βασικά αυτό που θα ήθελα είναι barefoot σανδάλια αλλά δεν υπάρχουν πουθενά για παιδιά που να είναι σωστά δηλαδή εύκολα στο βάλε βγάλε. Τους έχω στείλει παράπονο να βαλουν και τέτοιο μοντέλο ( open toe)  έχεις δεί κανένα κί στο wildling? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , belleblue είπε:

ποιό πήρες?  

έχω δεί και τις γαλότσες είναι πολύ καλές κ άνετες. 

πάντως να ξέρεις ξεπουλάνε αμέσως μόλις βγεί το νέο μοντέλο, γιατί είναι η μόνη εταιρεία που έχει τόσο ευρύ φάσμα σε παπούτσια barefoot.

εγώ θέλω να πάρω για μένα τα primus light και για τη μικρή το lena !  αν μπορείς γράψε οπωσδηποτε και για την εταιρεία την αλλη που λες γιατι με ενδιαφέρει κ μένα. !   

Τα δερμάτινά τους είναι πολύ μαλακά, δεν έχουν σχέση με αλλα παπούτσια. 

εγώ βασικά αυτό που θα ήθελα είναι barefoot σανδάλια αλλά δεν υπάρχουν πουθενά για παιδιά που να είναι σωστά δηλαδή εύκολα στο βάλε βγάλε. Τους έχω στείλει παράπονο να βαλουν και τέτοιο μοντέλο ( open toe)  έχεις δεί κανένα κί στο wildling? 

Πήρα το wyn kids

Στα wildling περυσι είχανε σανδάλια αλλά τώρα δεν τα έχουν, μπορεί να τα ξαναβγαλουν μόλις μπεί το καλοκαιρι.Το καλό με αυτήν την εταιρία είναι ότι είναι οικογενειακή επιχείρηση, ακόμη δεν βγάζουν μαζικά και τα προσέχουν πολύ τα κομμάτια τους και είναι και από φυσικά υλικά, έχει και κάποια που είναι vegan! Απλά δεν είναι τελείως αδιάβροχα, έχει κάτι σπρέι που απωθούν τις σταγόνες αλλά δεν είναι και να τσαλαβούτας στις λακκούβες! Πάντως του χρόνου θα πάρω σίγουρα για όλη την οικογένεια και όποιος ενδιαφέρεται και για μικρά νούμερα 18-22 από ότι είδα τα ετοιμάζουν!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

πολυ σωστο αυτο που ανεβασες! τα παπουτσια αυτα δε τα γνωριζω θα τα ψαξω ομως και εγω..!!! και για αυτους ακριβως τους λογους η παιδιατρος μας ειπε μεχρι ο μικρος να περπατησει μονος του σταθερα να μη του φοραμε καθολου παπουτσια τουλαχιστων μεσα στο σπιτι να περπαταει ξυπολητος......

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xaroumenh mama είπε:

πολυ σωστο αυτο που ανεβασες! τα παπουτσια αυτα δε τα γνωριζω θα τα ψαξω ομως και εγω..!!! και για αυτους ακριβως τους λογους η παιδιατρος μας ειπε μεχρι ο μικρος να περπατησει μονος του σταθερα να μη του φοραμε καθολου παπουτσια τουλαχιστων μεσα στο σπιτι να περπαταει ξυπολητος......

Eννοειται! Το ξυπολυτο ειναι το καλυτερο, οχι μονο για τα μωρακια μας, αλλα για ολους μας! Για τα Wildling συγκεκριμενα εχω διαβασει πολυ καλα σχολια και το φθινοπωρο θα παραγγειλουμε οχι μονο για τον μικρο, αλλα και για μας. Για τα vivobarefoot που παρηγγειλα, να σας πω δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενη απο την εξυπηρετηση. Κατ'αρχην μου εστειλαν λαθος παπουτσια γιατι ειχανε κανει τυπογραφικο λαθος στο μοντελο στη σελιδα τους, αλλα δεν με πειραξε αυτο. Μεχρι να συνεννοηθουμε για το λαθος και να τα επιστρεψω κουραστηκα, και δεν ειναι οτι δεν γνωριζω αγγλικα αλλα μου απαντουσανε σε οτι θελανε να μου απαντησουν. Εν τελει τα παπουτσια μου φανηκαν πολυ καλη ποιοτητα αλλα ηταν πεδιλα και ροζ, οποτε δεν μας κανανε :wink: 

 
Link to comment
Share on other sites

 γκουχου γκουχου μη μου πεις ότι δεν θέλεις να τα φορέσεις στο παιδί επειδή είναι αγόρι και τα παπούτσια είναι ροζ? σιγά βρε!!!! 

  τι θα κανεις θα τα πουλήσεις? εμείς έχουμε μεγάλο πλέον μέγεθος αλλιώς θα στα αγόραζα.  βάλε καμια φωτό να τα δούμε πως είναι - δε θυμαμαι που είχες γράψει ποιο μοντέλο!  

πάντως εγώ ότι ερωτήματα είχα είχαν καλό customer service! περίεργο αυτο που λες με το τυπογραφικό!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, belleblue είπε:

 γκουχου γκουχου μη μου πεις ότι δεν θέλεις να τα φορέσεις στο παιδί επειδή είναι αγόρι και τα παπούτσια είναι ροζ? σιγά βρε!!!! 

  τι θα κανεις θα τα πουλήσεις? εμείς έχουμε μεγάλο πλέον μέγεθος αλλιώς θα στα αγόραζα.  βάλε καμια φωτό να τα δούμε πως είναι - δε θυμαμαι που είχες γράψει ποιο μοντέλο!  

πάντως εγώ ότι ερωτήματα είχα είχαν καλό customer service! περίεργο αυτο που λες με το τυπογραφικό!

Βασικα παρηγγειλα τα Primus Lite (https://drive.google.com/file/d/0B_j3py8Q66NoVU5DeTlvcDlxdjQ/view), τα οποια τα ειχε σαν εικονα, αλλα εγραφε οτι ηταν τα WynKids. Ετσι μου στειλανε τα Wynkids τα οποια ειναι αυτα https://drive.google.com/file/d/0B_j3py8Q66NodWJSRTBqNVhISEk/view αλλα σε ροζ. Αν ητανε αθλητικα μπορει να του τα φορουσα, αλλα δεν ηθελα πεδιλα και ετσι τα εστειλα πισω και μου επιστρεψανε τα λεφτα. Καλη ποιοτητα αλλα ψιλοξενερωσα μαζι τους και θα μου παρει λιγο καιρο να τους ξαναπροτιμησω. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι καθε φορα διαβαζει διαφορετικος ανθρωπος το e-mail που στελνω, αλλα δεν ενημερωνεται απο τα προηγουμενα και ετσι επρεπε να επαναλαμβανω τα ιδια και τα ιδια. Επισης, ρωτουσα να μου τα αντικαταστησουν με αυτα που παρηγγειλα εξαρχης (τα primus) αλλα μεχρι να μου πουνε οτι δεν βγαινουν σε παιδικα αγανακτησα. Αναγκαστηκα να τους δειξω ποσο δυσαρεστημενη εμεινα ωστε να ειναι ελικρινης οτι δεν εχουν να μου στειλουν αυτα που ηθελα.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα εντελώς βλακεία! κρίμα. Ερώτημα, εγώ πηγα και στο wildling αλλά δεν είδα που είναι το σανδάλι εκτός και εάν λες σανδάλι ενα υφασμάτινο πράγμα :-) χεχε,

εγω βασικά με τίποτα δεν θα έπαιρνα υφασματινο για το καλοκαίρι γιατί το θέμα είνα ότι θα βρέχεται θα λερώνεται και θα το πλένω κάθε μέρα. οπότε, θέλω να είναι πλαστικό. όλα στην αγορά έχουν χοντρή σόλα, και δυστυχώς της vivo είναι κλειστά στα δάχτυλα εμπρός.  δεν βολεύει καθόλου για παιδιά γιατί δνε θα φεύγουν τα πετραδάκια άμμοι χώματα.. θέλει open toe.   ελπίζω να βγάλουν σύντομα. οπότε προς το παρόν σαγιοναρίτσα και τα croqs της ανηψιάς!  απλώς αν πήγαινε τουχρόνου σε κανένα camp δεν θα γινόταν με αυτά, ελπίζω του χρόνου μηπως να εχουν opentoe τα vivobarefoot.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για οποιον ενδιαφερεται τα Wildling κυκλοφορησαν καποια χειμερινα μοντελα και αργοτερα θα κυκλοφορησουν και τα πιο ενισχυμενα.

 
Link to comment
Share on other sites

Εσυ τελικά πήρες; θέλω να τα δώ σε δράση!νομίζω θα τα έπαιρνα σε μεγαλύτερο παιδί.  Εμεις μας έδωσε ένα ζευγάρι φίλη μου vivo φορεμένα πέρισυ, και είναι σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρήγγειλα τα marmot για το μικρό, ήθελα τα squirrel αλλα εξαντλήθηκαν αμέσως!Θα παραγγείλω και για μας μόλις κυκλοφορήσουν τα πιο ενισχυμενα.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ηρθανε τα παπουτσια και ειναι υπεροχα! Ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την ελευθερια που δινει στο ποδι, πραγματικα σαν να φοραει καλτσα. Εχει καποιες μικρες ατελειες σε καποια σημεια (φαινεται λιγο η κολλα στα ενωματα της σολας) αλλα ειναι χειροποιητα οποτε συγχωρειται. Ειναι πολυ ελαφρια, πολυ λεπτη σολα, μαλακα, ζεστα. Μονο αδιαβροχα δεν ειναι γιατι ειναι υφασματινα (βαμβακι), αλλα θα του παρω γαλοτσες για τη βροχη. Τα συστηνω ανεπιφυλακτα! Θα παρω και για μας αργοτερα σιγουρα!

 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σορι αν είμαι σε λάθος θέμα αλλά έχω κι εγώ μία ερώτηση: ο μικρός μου κάνει βηματακια. Μέχρι τώρα είχα παπουτσάκια αγκαλιας που δεν έχουν σόλα από κάτω και όταν θέλει να τον περπάτησω το κάνω μόνο με τα καλτσακια αυτά που έχουν αντιολισθητικα. Αναρωτιέμαι πρέπει να του αγοράσω με σόλα τώρα ή είναι νωρίς? Στην βάφτιση μου φεραν δώρο  παπούτσια αλλά είναι 20, 21 νούμερο για αργότερα. Το ποδαράκι του αφήνει κενό μπροστά. 

 

Τι πλάκα έχουν τα μωρουδιακα παπουτσάκια! Είναι τόσο μικρουτσικα!:P

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Καλημέρα, θέλω να παραγγείλω για τη μικρή μου παπουτσάκια της εταιρίας bobux, τα έχει δοκιμάσει καμία;

Δεν τα γνωριζω αλλα φαινονται καλα. Σημερα θα εμπαινα στο θεμα να προσθεσω αλλη μια μαρκα που τηρει αρκετες απο τις προϋποθεσεις. Την biomechanics, οποιος εχει εμπειρια μπορει να την καταθεσει:)

 

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σορι αν είμαι σε λάθος θέμα αλλά έχω κι εγώ μία ερώτηση: ο μικρός μου κάνει βηματακια. Μέχρι τώρα είχα παπουτσάκια αγκαλιας που δεν έχουν σόλα από κάτω και όταν θέλει να τον περπάτησω το κάνω μόνο με τα καλτσακια αυτά που έχουν αντιολισθητικα. Αναρωτιέμαι πρέπει να του αγοράσω με σόλα τώρα ή είναι νωρίς? Στην βάφτιση μου φεραν δώρο  παπούτσια αλλά είναι 20, 21 νούμερο για αργότερα. Το ποδαράκι του αφήνει κενό μπροστά. 

Αν το κενο δεν ξεπερναει τους 1,5 ποντους τοτε ειναι ενταξει. Διαφορετικα κυκλοφορουν και τα Liliputi που ειναι εχουν μαλακη σολα. Ενταξει, δεν θα τον βγαζεις να περπαταει στις λακουβες οταν βρεχει, αλλα σε απλο εδαφος την κανουν την δουλεια τους.

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Δεν τα γνωριζω αλλα φαινονται καλα. Σημερα θα εμπαινα στο θεμα να προσθεσω αλλη μια μαρκα που τηρει αρκετες απο τις προϋποθεσεις. Την biomechanics, οποιος εχει εμπειρια μπορει να την καταθεσει:)

Εμείς τα έχουμε αγοράσει, γενικά φαίνονται πολύ σταθερά και άνετα αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί η κόρη μου ακόμη δεν περπατάει παρά μόνο αν κρατιέται από τα έπιπλα, οπότε τα πήραμε για να μην κυκλοφορεί εκτός σπιτιού με τις κάλτσες! Εντούτοις, μέσα στο σπίτι δεν μπορώ να της τα φοράω γιατι είναι σχετικά σκληρά κ αλύγιστα οπότε οταν κάθεται στο πάτωμα να παιξει, τα πόδια της δεν μπορεί να τα κουνήσει με άνεση. Γι αυτό παρήγγειλα τα bobux.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σορι αν είμαι σε λάθος θέμα αλλά έχω κι εγώ μία ερώτηση: ο μικρός μου κάνει βηματακια. Μέχρι τώρα είχα παπουτσάκια αγκαλιας που δεν έχουν σόλα από κάτω και όταν θέλει να τον περπάτησω το κάνω μόνο με τα καλτσακια αυτά που έχουν αντιολισθητικα. Αναρωτιέμαι πρέπει να του αγοράσω με σόλα τώρα ή είναι νωρίς? Στην βάφτιση μου φεραν δώρο  παπούτσια αλλά είναι 20, 21 νούμερο για αργότερα. Το ποδαράκι του αφήνει κενό μπροστά. 

 

Τι πλάκα έχουν τα μωρουδιακα παπουτσάκια! Είναι τόσο μικρουτσικα!:P

 

Προσωπικά τα φοβάμαι τα αντιολισθητικά καλτσάκια για σαβούρδες (έχει φάει κι ο ανιψιός μου το φρύδι του έτσι) πόσο μάλλον  σε τόσο μικρούλια που δεν έχουν σταθερό βήμα. Εφόσον κάνει βηματάκια κι αφού είναι χειμώνας και δεν μπορεί να περπατάει ξυπόλυτο στο σπίτι έστω, εγώ θα του έπαιρνα αρχικά παντοφλάκια με ανατομικό, δερμάτινο πάτο (τέτοια του έχω και τώρα δηλαδή). Αν αρχίσει να περπατάει να του πάρεις και για έξω, στο σωστό νούμερο πάντα, δεν κάνει να έχει κενό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...