Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απασχόληση μωρου 2,5 μηνών


Recommended Posts

Κορίτσι κάποιες φορές δεν ξέρω τι να κάνω για να μην βαριέται ο μικρός μου κ στο τέλος αρχίζει να κλαίει. Αφού ξυπνήσει αν δεν κλαίει τον αφήνω για λίγο στη κουνια του κ χαζεύει σε ένα κρεμαστό μουσικό παιχνίδι που κρέμεται πάνω από το κεφάλι του. Μετά μόλις τον δω να δυσαρεστήσει τον πάω στο ριλα(είναι σχεδόν ξαπλωμένος) κ παίζουμε με δύο παιχνίδια που κρέμονται μετά τον βάζω σε ένα απλό γυμναστήριο που εχουμε. κρέμονται 2-3 παιχνίδια κ ένας καθρέφτης. Άλλες φορές βάζω ένα σεντόνι στο κρεβάτι μου η στον καναπέ κ παίζουμε με κουδουνιστρα. Στην αρχή δεν έκανα τόσα πολλά. Καταλήξαμε να τα κάνουμε όλα γιατί βαριέται γρήγορα με αποτέλεσμα να κλαίει! Δηλαδή παίζουμε στο ριλαξ βαριέται κ πάμε στήν επόμενη απασχόληση. αυτό που θέλει συνέχεια είναι να τον κρατάμε αγκαλιά αλλά λατρεύει να τον κρατάμε σαν αεροπλάνο κ να κάνουμε βόλτες στο σπίτι. Αυτό βέβαια δεν μπορούμε να το κάνουμε πάντα. Εκτός ότι δεν αντέχουν τα χέρια μας έχω να κάνω κ της δουλειές του σπιτιού. Αν κ προσπαθώ να της κάνω όσο κοιμαται για να περνάμε μαζί τον χρόνο όταν είναι ξύπνιος.

Α! Τον διαβάζω κ παραμυθια ακούμε κ μουσική. Κ αυτά όλα γίνονται συνεχώς. Τρώει ανά τρίωρο κ μένει ξύπνιος 1-2 ώρες. Λατρεύω να παίζω κ να ασχολούμαι μαζί του. Απλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για μην βαριέται.

Αφήστε που δεν θέλει να κάθεται πάνω από 2-3 λεπτά στο ριλαξ μόνος του. Τρέχω για να πάω τουαλέτα η γυναίκα. ..

Σκέφτηκα περπατουρα αλλά άκουσα αρνητικά σχολια. Έλεγα έστω για λίγο. Αλλά... Δεν!

Τι να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσι κάποιες φορές δεν ξέρω τι να κάνω για να μην βαριέται ο μικρός μου κ στο τέλος αρχίζει να κλαίει. Αφού ξυπνήσει αν δεν κλαίει τον αφήνω για λίγο στη κουνια του κ χαζεύει σε ένα κρεμαστό μουσικό παιχνίδι που κρέμεται πάνω από το κεφάλι του. Μετά μόλις τον δω να δυσαρεστήσει τον πάω στο ριλα(είναι σχεδόν ξαπλωμένος) κ παίζουμε με δύο παιχνίδια που κρέμονται μετά τον βάζω σε ένα απλό γυμναστήριο που εχουμε. κρέμονται 2-3 παιχνίδια κ ένας καθρέφτης. Άλλες φορές βάζω ένα σεντόνι στο κρεβάτι μου η στον καναπέ κ παίζουμε με κουδουνιστρα. Στην αρχή δεν έκανα τόσα πολλά. Καταλήξαμε να τα κάνουμε όλα γιατί βαριέται γρήγορα με αποτέλεσμα να κλαίει! Δηλαδή παίζουμε στο ριλαξ βαριέται κ πάμε στήν επόμενη απασχόληση. αυτό που θέλει συνέχεια είναι να τον κρατάμε αγκαλιά αλλά λατρεύει να τον κρατάμε σαν αεροπλάνο κ να κάνουμε βόλτες στο σπίτι. Αυτό βέβαια δεν μπορούμε να το κάνουμε πάντα. Εκτός ότι δεν αντέχουν τα χέρια μας έχω να κάνω κ της δουλειές του σπιτιού. Αν κ προσπαθώ να της κάνω όσο κοιμαται για να περνάμε μαζί τον χρόνο όταν είναι ξύπνιος.

Α! Τον διαβάζω κ παραμυθια ακούμε κ μουσική. Κ αυτά όλα γίνονται συνεχώς. Τρώει ανά τρίωρο κ μένει ξύπνιος 1-2 ώρες. Λατρεύω να παίζω κ να ασχολούμαι μαζί του. Απλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για μην βαριέται.

Αφήστε που δεν θέλει να κάθεται πάνω από 2-3 λεπτά στο ριλαξ μόνος του. Τρέχω για να πάω τουαλέτα η γυναίκα. ..

Σκέφτηκα περπατουρα αλλά άκουσα αρνητικά σχολια. Έλεγα έστω για λίγο. Αλλά... Δεν!

Τι να κανω;;;

 

πλακα κανεις!!περπατουρα σε 2,5 μηνων μωρο??

 

το μονο που χρειαζεται για να απασχολειτε, ειναι πολλες πολλες αγκαλιτσες!!ειναι μολις ...2,5 μηνων οπως γραφεις...να τον χαιρεσαι...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πάρα πολύ νωρίς να τον βάλεις σε περπατούρα, καταρχήν δεν μπορεί ακόμα να κρατήσει την πλάτη του όρθια (τουλάχιστον ο δικός μου δεν την κρατούσε) πόσο μάλλον να κάθησει σε περπατούρα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τωρα το μωρακι είναι πολύ μικρο για να λεμε ότι βαριεται.Καλα την περπατουρα δε θα τη σχολιασω.Οι δουλειες ας πανε και λιγο πισω δεν εγινε τπτ.Σε αυτή την ηλικια λετε τραγουδάκια χορευετε,μιλατε...ε δεν υπαρχουν και πολλα.Ωστοσο το καλυτερο είναι να παιρνεις το παιδακι με το καροτσακι λκαι να πηγαίνετε βολτουλα.Κι εσυ θα ξεσκας..κι αυτό θα κοιμαται,θα χαζευει.Μπορεις να αγορασεις και κατι για σενα..να παρεις έναν καφε να κατσεις σε ένα παρκο να χαζεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι σου δεν είναι έτοιμο για καμία από τις δραστηριότητες που περιγράφεις, και δεν θα είναι για αρκετούς μήνες ακόμη. Ειδικά αυτό με την περπατούρα, πραγματικά ελπίζω ότι ήταν αστείο, σε ένα νεογέννητο! Πρώτα το μωρό θα καθήσει (μόνο του), μετά θα σηκωθεί (μόνο του) και μετά συζητάτε για περπάτημα!

 

Το μωράκι σου δεν βαριέται, μάλλον είναι από τη μία υπερβολικά κουρασμένο όπως το περιγράφεις (τα μωράκια όταν γκρινιάζουν, συνήθως είναι ώρα για ύπνο) και από την άλλη χρειάζεται πολλές αγκαλιές ακόμη. Δεν ειναι καν ετοιμο για παιχνιδάκια ακόμη.

 

Το να κάνεις δουλειές με το μωρό είναι γενικά και δυνατό, αλλά και καλό για το μωρό σου, που έτσι μαθαίνει τον κόσμο. Δε χρειάζεται άλλη διασκέδαση, ο κόσμος γύρω του ειναι τελείως καινούριος και συναρπαστικός. Ασφαλώς δε θα κάνετε αγκαλιά πράγματα όπως μαγείρεμα που μπορεί να καεί, αλλά πηγαίνετε μαζί βόλτες (και η επίσκεψη στο μπακάλη/μανάβη/χασάπη κλπ είναι πολύ καλή βόλτα), κράτα το αγκαλιά ενώ κάνεις δουλειες μέσα στο σπίτι, ή άσε το στο πάτωμα σε ένα καλαθάκι κλπ για να σε βλέπει να κυκλοφορείς γύρω του. Το μάρσιπο είναι πολύ βολικό, γιατί έχεις το μωράκι μαζί σου και τα χέρια ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την περπατουρα την είχα στο μυαλό μου για αργότερα κ όχι για τώρα. Είπαμε είμαι νέα μαμά αλλά όχι κ χαζή.

Όσο για το αν βαριέται ή όχι είμαι σίγουρη ότι βαριέται. Στην αρχή γελάει με ότι παίζουμε κ στο τέλος κλαίει περνάμε στο επόμενο παιχνίδι κ κάνει ακριβώς το ίδιο!!! Επειδή κ εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να κουραζεται τον παω να τον κοιμησω αλλά δεν κοιμάται. Όταν πραγματικά έρθει η ώρα να κοιμηθεί κοιμάται.

Link to comment
Share on other sites

Την περπατουρα την είχα στο μυαλό μου για αργότερα κ όχι για τώρα. Είπαμε είμαι νέα μαμά αλλά όχι κ χαζή.

Όσο για το αν βαριέται ή όχι είμαι σίγουρη ότι βαριέται. Στην αρχή γελάει με ότι παίζουμε κ στο τέλος κλαίει περνάμε στο επόμενο παιχνίδι κ κάνει ακριβώς το ίδιο!!! Επειδή κ εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να κουραζεται τον παω να τον κοιμησω αλλά δεν κοιμάται. Όταν πραγματικά έρθει η ώρα να κοιμηθεί κοιμάται.

 

Να σου ζήσει το αγγελούδι σου! Τα μωρά τους πρώτους μήνες της ζωής τους αποζητούν την επαφή με τη μητέρα τους γι'αυτό και δεν κάθονται πολύ ώρα σε ένα μέρος και μας δίνουν την εντύπωση ότι βαριούνται. Μία καλή λύση πέρα από το μάρσιπο είναι να το βάλεις στο καρότσι με λίγο σηκωμένη την πλάτη ώστε να σε βλέπει και να το παίρνεις παντού μέσα στο σπίτι κοντά σου . 'Ετσι μπορείς να κάνεις και τις δουλειές σου μιλώντας του παράλληλα για να αντιλαμβάνεται την παρουσία σου.

Link to comment
Share on other sites

Την περπατουρα την είχα στο μυαλό μου για αργότερα κ όχι για τώρα. Είπαμε είμαι νέα μαμά αλλά όχι κ χαζή.

Όσο για το αν βαριέται ή όχι είμαι σίγουρη ότι βαριέται. Στην αρχή γελάει με ότι παίζουμε κ στο τέλος κλαίει περνάμε στο επόμενο παιχνίδι κ κάνει ακριβώς το ίδιο!!! Επειδή κ εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να κουραζεται τον παω να τον κοιμησω αλλά δεν κοιμάται. Όταν πραγματικά έρθει η ώρα να κοιμηθεί κοιμάται.

 

Εάν τίποτα από αυτά δεν είναι για τώρα τι να κάνω για την ηλικία του;;; 1-2 ώρες ξύπνιος δεν γίνεται μόνο αγκαλιά κ βόλτες μέσα ή έξω από το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τίποτα από αυτά δεν είναι για τώρα τι να κάνω για την ηλικία του;;; 1-2 ώρες ξύπνιος δεν γίνεται μόνο αγκαλιά κ βόλτες μέσα ή έξω από το σπίτι.

 

Το ότι το παιδι κουράζεται δε σημαινει ότι θελει να κοιμηθεί.Επισης μια χαρα γινεται και 2 και 4 και 6 ωρες αγκαλια και βολτες και τραγουδάκια.Ναι δεν είναι ευκολο...για σενα δεν είναι ευκολο.Για καμια δεν ηταν ευκολο όμως ολες το ιδιο κανουν.Μη περιμενεις να βρεις κατι που θα βαλεις 2,5 μηνων μωρο να απασχοληθεί κι εσυ να λκανεις τις δουλειες σου.Θα μαθεις να κανεις τις δουλειες σου μαζι με το μωρο...ειτε να του μιλας ειτε σε μαρσιπο.Ετσι όταν θα κοιμαται θα μπορεις κι εσυ να ξεκουραστείς,κανεις ένα μπανιο,κατι να χαλαρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτή την ηλικία τις περισσότερες ώρες τον είχα αγκαλιά γιατί είχε κολικούς και το μόνο που βοηθούσε ήταν αυτό, επίσης έβγαινα κάθε μέρα για καροτσάδα η οποία του άρεσε ιδιαίτερα. Στο σπίτι πολλές φορές τον έβαζα στον μάρσιπο και έκανα δουλειές ή δεν έκανα και καθόλου δουλειές. Γενικά του μιλόυσα συνέχεια...συνέχεια όμως.. όχι ότι καταλάβαινε τι του λέω όμως άκουγε την φωνή μου και αυτό τον ηρεμούσε. (σου τα γράφω αυτά όχι για να δείξω τι έκανα εγώ αλλά για αν σου δώσω διάφορες ιδέες που μπορεί να σε βοηθήσουν.)

Και εγώ είμαι της άποψης πως ένα παιδί 2,5 μηνών είναι λίγο δύσκολο να βαριέται, ίσως θέλει να είναι κοντά σου και για αυτό να αντιδρά έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας!

Όσο για το καρότσι, μπορώ να τον βάζω από τωρα; για να κάνουμε βόλτες;;

Εγώ το ν βαζω στο πορτ μπεμπε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας!

Όσο για το καρότσι, μπορώ να τον βάζω από τωρα; για να κάνουμε βόλτες;;

Εγώ το ν βαζω στο πορτ μπεμπε.

 

Αν εχεις καροτσι καταλληλο για την ηλικια του ασφαλως. Ειναι καποια που μπαινει και νεογεννητο, καποια απο 3 μηνων, καποια οταν μπορει να καθησει. Αναλογα ποσο ξαπλωνει και τι υποστηριξη εχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καροτσι καταλληλο για την ηλικια του ασφαλως. Ειναι καποια που μπαινει και νεογεννητο, καποια απο 3 μηνων, καποια οταν μπορει να καθησει. Αναλογα ποσο ξαπλωνει και τι υποστηριξη εχει.

 

Στο βιβλίο που εχει το καρότσι λέει ότι μπορεί να μπει μωρό από 0 μηνών.

Δεν ξέρω όμως πόσο μαλακό είναι το κάθισμα για ένα μωρο τόσο μικρό. Πρέπει να είναι μαλακό ή λιγο σκληρό;

Θα ρωτήσω κ τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο που εχει το καρότσι λέει ότι μπορεί να μπει μωρό από 0 μηνών.

Δεν ξέρω όμως πόσο μαλακό είναι το κάθισμα για ένα μωρο τόσο μικρό. Πρέπει να είναι μαλακό ή λιγο σκληρό;

Θα ρωτήσω κ τον παιδίατρο.

 

Γιατι να ειναι μαλακο;

Link to comment
Share on other sites

To zitoumeno gia to an tha mpei se karotsi to neogennito einai an xaplwnei teleiws i plati tou. Auto einai basiki proypothesi. Ta alla pou les gia malako kai skliro den ta katalabainw, an einai katallilo einai katallilo , pera apo kouvertoula pou tha to skepaseis den xreiazetai na baleis tipota allo apo katw.

O paidiatros den tha kserei kalytera apo ton kataskeuasti tou karotsiou

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Επαναφέρω τη συζήτηση μιας και το μωρό μου είναι περίπου σε αυτήν την ηλικία. Πέρα από τις απορίες για την απασχόληση έχω και άλλες για το τι κάνω λάθος που σχετίζονται με αυτό. 

 

Πρώτα απ΄ όλα, από τότε που έκλεισε τον πρώτο μήνα, ενώ μέχρι τότε είχαμε ένα σταθερό πρόγραμμα ταϊσματος κάθε 2 ώρες για λόγους πρόσληψης βάρους, και στο ενδιάμεσο κοιμόταν, εκτός από τα απογεύματα που είχε κολικούς, μόλις μπήκαμε στον δεύτερο μήνα η γιατρός είπε ότι το βάρος είναι οκ, οπότε αφήνουμε το δίωρο και πάμε στο τρίωρο. Από τότε έχει περάσει ένας μήνας και δεν έχουμε καταφέρει να φτιάξουμε έναν σταθερό ρυθμό. ΕΚεί που για 3-4 μέρες υπάρχει ένα κοινό σχήμα, ξαφνικά χαλάει. Δεν το χαλάμε εμείς, χαλάει από μόνος του. Φοβάμαι μήπως η απουσία σταθερότητας ενοχλεί το μωρό.

 

Στην αρχή του 2ου μήνα άρχισε να μένει ξύπνιος μεταξύ δύο γευμάτων. Περνούσε η ώρα λίγο βόλτα στα χέρια, ήταν και ελαφρύς, τραγουδάκια, δεν έχει και θέμα αν για διάσπαρτα 4-5 λεπτάκια τον άφηνα στο ριλάξ για να κάνω καμιά δουλίτσα. Συνήθως τον τάιζα νωρίτερα για να κοιμηθεί και αυτό έπιανε. Έτσι για κάποιο διάστημα καταλήξαμε στο ότι είτε το πρωί, είτε το απόγευμα, μεταξύ δύο γευμάτων θα έμενε ξύπνιος. Καμιά φορά και πρωί και απόγευμα. Το απόγευμα βέβαια η κούραση και η γκρίνια του κατέληγε σε κολικούς. Οπότε δεν έχουμε κάποια ρουτίνα ύπνου. Κάποια στιγμή όταν κάνει κακά αργά το απόγευμα τον πλένουμε με αφρόλουτρο και καμιά φορά τον λούζουμε, αλλά στα γρήγορα γιατί κρυώνει. Μασαζάκι δοκιμάσαμε αλλά μετά το μπάνιο δεν είνια η καλύτερή του, θέλει να ντυθεί και να φάει. Αν δεν έχει κολικούς γίνεται αυτό, τρώει και μετά λίγο αγκαλίτσα κλπ και κοιμάται. Ευτυχώς γρήγορα κ ευτυχώς μόλις τον αφήσεις δεν αντιδρά, μένει στο κρεβάτι του. Αν είχε κολικούς το πρόγραμμα πήγαινε όπως τύχαινε. Στην πορεία, στα μέσα του 2ου μήνα, άρχισε να δυσκολεύεται να κοιμηθεί τη μέρα. Τον ξάπλωνα κ πεταγόταν σε λίγο. Τέλος πάντων, διαπιστώσαμε ότι έχει κρυφή παλινδρόμηση και αυτό κάποιες φορές τον ενοχλούσε κ τον ξυπνούσε. Οι κολικοί βέβαια έχουν περιοριστεί, μια σύντομη κρίση που μπορεί να περάσει και στο μισάωρο. Εντωμεταξύ η γιατρός είπε να μην τον ξυπνάμε για να φάει, θα το καταλαβαίνει μόνος του. Εγώ βέβαια αν περάσει τετράωρο τη μέρα κ πεντάωρο το βράδυ τον ξυπνάω. 

 

Την τελευταία εβδομάδα το πρόγραμμά μας έχει ως εξής: ξύπνημα γύρω στις 7-8, φαγητό κ συνήθως ξανακοιμάται. Μετά γύρω στις 11, φαγητό, μένει ξύπνιος. Κάθεται στο ριλάξ όσο κάνω την άντληση για το γάλα του και μετά κάνουμε βόλτες με τραγουδάκια, ξαπλώνει λίγο και κάνουμε ασκησούλες για ποδαράκια-χεράκια ή τον αφήνω να κλωτσάει τον αέρα με τα πόδια κ τα χέρια που του αρέσει κ του βάζω μουσική. Καμιά φορά τον αφήνω και στην καλαθούνα για λίγο, όταν δείχνει ότι χαλαρώνει. Πού και πού παίρνει και πιπίλα αλλά δεν την αποζητά οπότε δεν την δίνω χωρίς λόγο. Αυτό όλο κρατάει 1-1.5 ώρα κ μετά αρχίζει η γκρίνια που δείχνει κούραση. Χωρίς φαγητό όμως δεν νανουρίζεται και δεν ξέρω πώς να τον κοιμίσω. Κάποιες φορές που το κατάφερα με αγκαλιά κ νανούρισμα, ξύπνησε από γουλιές. Τώρα βρήκα το κόλπο, μιας κ σταθεροποιείται και ο καιρός, εκείνη την ώρα βόλτα με το καρότσι μέχρι την ώρα του μεσημεριανού.

 

Γύρω στις 2 τρώει και κοιμάται -καμιά φορά με ξυπνήματα και δυσκολία λόγω παλινδρόμησης. Το απόγευμα μπορεί να ξυπνήσει και αργότερα, δηλαδή στις 6 ή στις 7 αν έχει φάει κατά τις 3. Πάλι μένει ξύπνιος, οπότε έχουμε ξανά παιχνιδάκια, τραγουδάκια, την ώρα του μπαμπά κλπ. Μετά αρχίζει το πρόβλημα. Πότε κλαίει για να ρευτεί γιατί δεν ρεύεται ποτέ όλη τη μέρα. Πότε έχει κολικούς. Πότε κακά. Πότε γουλίτσες. Πότε όλα μαζί. Αλλά αυτό κάθε βράδυ. Είναι φυσιολογικό να γίνεται αυτό κάθε βράδυ;Δεν έχει πάντα την ίδια ένταση κ διάρκεια, αλλά είναι κάθε βράδυ. Ο άντρας μου επέμενε να του δίνουμε και χαμομήλι εκεί κάπου στο ενδιάμεσο επειδή είναι γενικά χορτάτος όλη τη μέρα οπότε υπάρχει μια απόσταση μεταξύ των γευμάτων. Εγώ δεν είμαι σίγουρη ότι όντως χρειάζεται κάθε βράδυ αλλά επειδή το κλάμα δεν το αντέχει ο άντρας μου, δεν παίρνω και την ευθύνη να πω να μην του δώσουμε, αφού δείχνει να τον χαλαρώνει κάπως. Τελικά καταλήγουμε το τελευταίο γεύμα περίπου 9.30-10 ανάλογα με την ώρα που είχε ξυπνήσει. Μετά νανούρισμα (αγκαλιά κ τραγούδι ή μουσική, δεν θέλει τίποτα άλλο προς το παρόν) και ύπνος. Αυτό καμιά φορά λόγω παλινδρόμησης μπορεί να κρατήσει παραπάνω, δλδ να κοιμηθεί στις 11 πχ. Μετά έχω διαπιστώσει ότι μπορεί να αντέξει κ μέχρι τις 4 το πρωί χωρίς να φάει, οπότε υπολογίζω κ τον ξυπνάω εκέινη την ώρα. Τρώει γρήγορα κ κοιμάται αμέσως κ μετά ξυπνάει 7-8. 

 

ΑΥτά όλα εδώ και λίγες μέρες. Αύριο μπορεί να σας πω ότι ξαναάλλαξε.

Είναι εντάξει αυτό σαν πρόγραμμα για παιδί 2 μηνών; Μήπως θα έπρεπε να κάνω κάτι άλλο ειδικά το βράδυ; Φταίω σε κάτι που τα βράδια δεν είναι καλά;

Και για τη μέρα, πώς αλλιώς να τον απασχολώ όταν είναι ξύπνιος; Είναι και βαρύς πλέον για συνέχεια βόλτες, και τον μάρσιπο προσπαθώ να τον κάνω να το συνηθίσει αλλά δεν του αρέσει - έχω τρία είδη κ δοκιμάζω τα δύο εκτός από το ring sling που ούτε έχω καταλάβει πώς στέκεται ούτε με εμπιστεύομαι ακόμα να το δέσω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eγω σε ολα αυτα που διαβασα βρισκω ενα απολυτα φυσιολογικο νεογεννητο, με τα απολυτα φυσιολογικα ξυπνηματα στον υπνο (εμεις ειχαμε και περισσοτερα ακομη, και δεν ειχε παλινδρομηση ουτε γουλιες, οι υπνοι του ηταν 2ωροι-και το βραδυ). Χαμομηλι δεν θα εδινα, θα προτιμουσα να βρω αλλους τροπους να ηρεμει, οπως και εκανα οταν ξυπνουσε τα βραδια και εκλαιγε (κολικοι;).

 

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πρώτα απ΄ όλα, από τότε που έκλεισε τον πρώτο μήνα, ενώ μέχρι τότε είχαμε ένα σταθερό πρόγραμμα ταϊσματος κάθε 2 ώρες για λόγους πρόσληψης βάρους, και στο ενδιάμεσο κοιμόταν, εκτός από τα απογεύματα που είχε κολικούς, μόλις μπήκαμε στον δεύτερο μήνα η γιατρός είπε ότι το βάρος είναι οκ, οπότε αφήνουμε το δίωρο και πάμε στο τρίωρο. Από τότε έχει περάσει ένας μήνας και δεν έχουμε καταφέρει να φτιάξουμε έναν σταθερό ρυθμό. ΕΚεί που για 3-4 μέρες υπάρχει ένα κοινό σχήμα, ξαφνικά χαλάει. Δεν το χαλάμε εμείς, χαλάει από μόνος του. Φοβάμαι μήπως η απουσία σταθερότητας ενοχλεί το μωρό.

 

Το 3ωρο στο ειπε ο γιατρος για μητρικο γαλα; Γιατι μου φαινεται μεγαλο διαστημα για 2 μηνων μωρο. Μπορει καποια να αντεχουν αλλα υπαρχουν και αλλα που θελουν πιο συχνο ταϊσμα. Νομιζω πως ολα χαλανε απο την στιγμη που παει να μπει προγραμμα απο τους μεγαλους. Ειναι μικρος ακομη κι αν τον αφησετε να σας δειξει ποτε πειναει, ποτε νυσταζει κλπ και ακολουθησετε τους ρυθμους του θα βρει μονος του το σχημα. Μην περιμενεις να υπαρχει σταθεροτητα πριν το 3μηνο. Ακολουθεις το μωρο σ'αυτη τη φαση. Αν προσπαθησετε να φτιαξετε εσεις το σχημα το πιο πιθανο ειναι να χαλαει γιατι δεν ταιριαζει στις αναγκες του μωρου και παλι θα προβληματιζεστε. Σε "βλεπω" λιγο αγχωμενη με το προγραμμα. Χαλαρωσε :), ασε τον καιρο να περασει και σιγα-σιγα θα προσαρμοστει στον εξω κοσμο ο μικρος και στην νεα πραγματικοτητα εσεις.

 

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Χωρίς φαγητό όμως δεν νανουρίζεται και δεν ξέρω πώς να τον κοιμίσω. Κάποιες φορές που το κατάφερα με αγκαλιά κ νανούρισμα, ξύπνησε από γουλιές. Τώρα βρήκα το κόλπο, μιας κ σταθεροποιείται και ο καιρός, εκείνη την ώρα βόλτα με το καρότσι μέχρι την ώρα του μεσημεριανού.

Αν βολευτεις με το καροτσι οκ, αλλα εμενα ο μαρσιπος με εσωσε την μερα. Μεχρι 8-9 μηνων τους πρωινους του υπνους τους εκανε στον μαρσιπο (μεχρι 3 μηνων μονο στον μαρσιπο, εκτος το βραδυ) κι ετσι μπορουσα κι εγω να ασχοληθω με το σπιτι. Επισης στον μαρσιπο κοιμοταν για 2ωρο, ενω οσες φορες τον αφησα στο κρεβατι, στο 15λεπτο ειχε ξυπνησει- φυσιολογικο και αναμενομενο. Τι μαρσιπους εχεις, εκτος του ring sling; Αν ειναι συμβατικοι, μπορει να τον ενοχλει η σταση του σωματος. Αν ειναι αγκαλιας μηπως χρειαζεσαι περισσοτερο εξασκηση, ισως τον βαζεις καπως αβολα γι'αυτον.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Eγω σε ολα αυτα που διαβασα βρισκω ενα απολυτα φυσιολογικο νεογεννητο, με τα απολυτα φυσιολογικα ξυπνηματα στον υπνο (εμεις ειχαμε και περισσοτερα ακομη, και δεν ειχε παλινδρομηση ουτε γουλιες, οι υπνοι του ηταν 2ωροι-και το βραδυ). Χαμομηλι δεν θα εδινα, θα προτιμουσα να βρω αλλους τροπους να ηρεμει, οπως και εκανα οταν ξυπνουσε τα βραδια και εκλαιγε (κολικοι;).

 

 

Το 3ωρο στο ειπε ο γιατρος για μητρικο γαλα; Γιατι μου φαινεται μεγαλο διαστημα για 2 μηνων μωρο. Μπορει καποια να αντεχουν αλλα υπαρχουν και αλλα που θελουν πιο συχνο ταϊσμα. Νομιζω πως ολα χαλανε απο την στιγμη που παει να μπει προγραμμα απο τους μεγαλους. Ειναι μικρος ακομη κι αν τον αφησετε να σας δειξει ποτε πειναει, ποτε νυσταζει κλπ και ακολουθησετε τους ρυθμους του θα βρει μονος του το σχημα. Μην περιμενεις να υπαρχει σταθεροτητα πριν το 3μηνο. Ακολουθεις το μωρο σ'αυτη τη φαση. Αν προσπαθησετε να φτιαξετε εσεις το σχημα το πιο πιθανο ειναι να χαλαει γιατι δεν ταιριαζει στις αναγκες του μωρου και παλι θα προβληματιζεστε. Σε "βλεπω" λιγο αγχωμενη με το προγραμμα. Χαλαρωσε :), ασε τον καιρο να περασει και σιγα-σιγα θα προσαρμοστει στον εξω κοσμο ο μικρος και στην νεα πραγματικοτητα εσεις.

 

Αν βολευτεις με το καροτσι οκ, αλλα εμενα ο μαρσιπος με εσωσε την μερα. Μεχρι 8-9 μηνων τους πρωινους του υπνους τους εκανε στον μαρσιπο (μεχρι 3 μηνων μονο στον μαρσιπο, εκτος το βραδυ) κι ετσι μπορουσα κι εγω να ασχοληθω με το σπιτι. Επισης στον μαρσιπο κοιμοταν για 2ωρο, ενω οσες φορες τον αφησα στο κρεβατι, στο 15λεπτο ειχε ξυπνησει- φυσιολογικο και αναμενομενο. Τι μαρσιπους εχεις, εκτος του ring sling; Αν ειναι συμβατικοι, μπορει να τον ενοχλει η σταση του σωματος. Αν ειναι αγκαλιας μηπως χρειαζεσαι περισσοτερο εξασκηση, ισως τον βαζεις καπως αβολα γι'αυτον.

Το 3ωρο ήταν βασικά 3ωρο αν δεν το ζητήσει μόνος του, αλλιώς νωρίτερα αν πεινάσει. Μητρικό γάλα (αντλημένο) με συμπλήρωμα όσο θέλει σε όποιο γέυμα θέλει. Η μετάβαση δεν έγινε αμέσως, είχαμε κάποιες φάσεις των 2.5 ωρών κ πήγαμε στο τρίωρο. Τώρα κάποιες φορές αφήνει και 4ωρο, αν κοιμάται. Βασικά του αρέοσυν τα μεγάλα γεύματα οπότε αυτή την αραίωση την επέβαλε μόνος του. Εγώ δλδ δεν καθυστέρησα ποτέ τάισμά του λόγω προγράμματος. Νωρίτερα έδωσα όποτε έδειχνε να το θέλει. Όταν διαπιστώσαμε την παλινδρόμηση δοκίμασα να ξαναγυρίσω σε γέυματα 2ωρα για να τρώει λιγότερο αλλά δεν δούλεψε. ΈΤσι τελικά με τα αραιά μεγάλα τρώει συνολικά λιγότερο. 

 

Αγχωμένη δεν είμαι με το να του φτιάξουμε εμείς πρόγραμμα, είμαι αγχωμένη γιατί αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε από μόνος του να θέλει να κάνει τα ίδια κάθε μέρα. Γι' αυτό φοβάμαι μήπως δεν τον βοηθάμε στο να έχει μια σταθερότητα. Σήμερα πχ κοιμήθηκε μετά το φαγητό και μέχρι να τελειώσω την άντληση είχε ξυπνήσει χωρίς όμως να κλάψει γοερά. Τον σήκωσα, κάναμε 2 βόλτες, ήθελε να ρευτεί. Πήγα να τον νανουρίσω, δεν ήθελε. Τον άφησα στο πορτ μπεμπέ κ του μιλούσα ενώ έκανα δουλειές κ του άρεσε πιο πολύ. Τώρα γκρνιάζει. Μ¨ηπως έπρεπε να προσπαθούσα περισσότερ να κοιμηθεί;

 

Έχω έναν συμβατικό της chicco, του πέφτει λίγο μεγάλος. Κι ένα mei tai. Δεν ξέρω αν τον βάζω άβολα. ΝΟμίζω ότι το άνοιγμα των ποδιών είναι πολύ μεγάλο, όσο κ να προσαρμόσω την ποδιά. ΕΠίσης δεν ξέρω αν του αρέσει αυτό το στρίμωγμα... Ούτε οι πάνες αγκαλιάς να τον τυλίγουν του άρεσε. Γενικά θέλει να έχει χέρια πόδια ελεύθερα κ να κουνιέται. Το καρότσι το λατρεύει γιατί του θυμίζει αυτοκίνητο. Στο αυγουλάκι τον πάμε βόλτα ακόμα, όχι στο κανονικό κάθισμα. Χαλαρώνει και κλείνει τα μάτια του με το που θα σηκώσω το αυγουλάκι κ θα κάνω δυο βήματα για να το προσαρμόσω στο καρότσι. 

 

Είναι δηλαδή φυσιολογικό να είναι άσχημα κάθε βράδυ; Περισσότερα βράδια θυμάμαι να κλαίει παρά να είναι ήσυχος. 

Link to comment
Share on other sites

Αργά το απόγευμα-βράδυ είναι δύσκολα για όλα τα μωρά, υπάρχει συσωρευμένη η κούραση και τα ερεθίσματα ολόκληρης της ημέρας, τα οποία το μωρό δεν ξέρει ακόμα τον τρόπο να τα διαχειριστεί.

 

Η "συμπεριφορά" του είναι συνηθισμένη για μωρό τέτοιας ηλικίας, το μόνο που θα πρότεινα είναι να μην περιμένεις να τον δεις να νυστάζει για να αρχίσεις διαδικασία κοιμίσματος, όποια κι αν είναι αυτή. Όταν δίνει εμφανή εξωτερικά δείγματα νύστας (γκρίνια, τρίψιμο ματιών, χασμουρητό) είναι ήδη αργά, έχει έρθει σε υπερένταση και για αυτό δυσκολεύεται μετά να κοιμηθεί.

 

Σε δεύτερο χρόνο θα σου πρότεινα να αφήνεις απόσταση μεταξύ γεύματος και ύπνου, έστω και 15'. Αυτό δεν επείγει φυσικά, το μωρό είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Τις μισές φορές κοιμαται με το μπιμπερό στο στόμα. Οπότε κ να θέλω δεν μπορώ να αφήσω απόσταση. Απλώς τον κρατάω όρθιο για κανένα 20λεπτο. Αλλιώς φοβάμαι ότι αν δεν τον κοιμίσω αμέσως, που έτσι κι αλλιώς γίνεται αυτόματα μετά από 2-3 βόλτες, δεν θα κοιμηθεί και θα θέλει να φάει κι άλλο. 

 

Το πρόβλημα είναι οι ενδιάμεσοι ύπνοι, όταν δλδ δεν κοιμηθεί με το φαγητό. ΕΚεί πώς θα καταλάβω ότι πρέπει να τον κοιμίσω; Θα αφήσω πχ να είναι 1.5 ώρα ξύπνιος και θα τον κοιμίσω; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αγχωμένη δεν είμαι με το να του φτιάξουμε εμείς πρόγραμμα, είμαι αγχωμένη γιατί αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε από μόνος του να θέλει να κάνει τα ίδια κάθε μέρα. Γι' αυτό φοβάμαι μήπως δεν τον βοηθάμε στο να έχει μια σταθερότητα

Mην αγχωνεσαι, ειναι πολυ μικρος για να αναζηταει το προγραμμα. Η σταθεροτητα σε αυτη την ηλικια ερχεται με το να ανταποκρινεσαι στις αναγκες του για αγκαλια, σιτιση, ηρεμο περιβαλλον.

Θα συμφωνησω με την @Deena για τα δειγματα νυστας.

 

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

ΕΠίσης δεν ξέρω αν του αρέσει αυτό το στρίμωγμα...

Στην πλειοψηφια τους αρεσει το στριμωγμα γιατι προσομοιαζει το περιβαλλον της κοιλιας. Μεχρι να τον βαλεις μπορει να γκρινιαξει, αλλα αφου τον βαλεις μολις τον περπατησεις λιγο λογικα θα ηρεμησει. Της chicco μην τον χρησιμοποιησεις καν, αντενδυκνειται για την σταση των ισχιων και της σπονδυλικης στηλης. Δοκιμασε να τον βαλεις καποια στιγμη που θα ειναι ηρεμος, δεν θα νυσταζει, δεν θα πειναει και προσπαθησε να μην κανεις αγχωτικες κινησεις γιατι το αντιλαμβανονται. 

 

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Είναι δηλαδή φυσιολογικό να είναι άσχημα κάθε βράδυ; Περισσότερα βράδια θυμάμαι να κλαίει παρά να είναι ήσυχος. 

Στην ηλικια σας θα ελεγα οτι ειναι φυσιολογικο. Ο μικρος μου παρ΄ολο που καναμε συγκοιμηση (για την ακριβεια μεχρι τον 2ο μηνα κοιμοταν κυριολεκτικα μονο επανω μου), που θεωρειται οτι ηρεμει τα μωρα, ειχαμε κλαμματα τουλαχιστον για 1-2 ξυπνηματα (απο τα 5-6 συνολικα). Απλα τον εσφιγγα λιγο παραπανω επανω μου και ηρεμουσε.

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το πρόβλημα είναι οι ενδιάμεσοι ύπνοι, όταν δλδ δεν κοιμηθεί με το φαγητό. ΕΚεί πώς θα καταλάβω ότι πρέπει να τον κοιμίσω; Θα αφήσω πχ να είναι 1.5 ώρα ξύπνιος και θα τον κοιμίσω; 

Nα σου πω την αληθεια δεν εχω εμπειρια σε αυτο γιατι τον θηλαζα και αν νυσταζε αποκοιμιοταν στο στηθος. Ετρωγε περιπου ανα 2 ωρο και σχεδον παντα κοιμοταν. Εμενε ξυπνιος μονο για ενα 2ωρο το πρωι και ενα 2ωρο το απογευμα. Οποτε μολις ξυπνουσε και θηλαζε συνηθως αποκοιμιοταν παλι. Αλλα μπορεις να δοκιμασεις να τον κοιμισεις οπως λες στην 1,5 ωρα και να δεις πως θα αντιδρασει.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω κιόλας, πόσο πρέπει να είναι ξύπνιος σε αυτή την ηλικία; Χθες πχπου ήταν ομαλή μέρα μέχρι ένα σημείο, κοιμήθηκε το πρωί 3.5 ώρες μετά το πρωινό, μετά πήρε έναν μισάωρο υπνάκο κ ξύπνησε, ίσως από γουλιά ίσως από κάτι άλλο. Μετά πήγαμε με το καρότσι, έκλεψε έναν υπνάκο κανένα εικοσάλεπτο. Μετά το μεσημέρι κοιμήθηκε 3 ώρες. Ξύπνησε κατά τις 6 το απόγευμα. Κοιμήθηκε κανένα μισάωρο ενδιάμεσα μετά το χαμομήλι, ξύπνησε πάλι από γουλιά κ μετά κοιμήθηκε στις 11.15, μετά από αρκετά δύσκολους κολικούς ή γουλιές ή δεν ξέρω κι εγώ τι τον ενοχλούσε. Μετά τον ξύπνησα κατά τις 4 για να φάει, κοιμήθηκε με το μπουκάλι, και ξαναξύπνησε λίγο πριν τις 8 το πρωί. Ίσως είχε ξυπνήσει κ νωρίτερα αλλά νύσταζα κ έκανα ότι δεν τον άκουγα.  Είναι κανονικό αυτό; Θα έπρεπε να κοιμάται περισσότερο ή λιγότερο;

Link to comment
Share on other sites

Ακομη κ αν φτιαξει ενα υποτυπωδες προγραμμα περνανε τοσες πολλες φασεις που θα χαλασει,θα ξαναστρωσει,θα ξαναχαλασει κτλ

Δ καταλαβα αν απο τις 11πχ που εγραψες τη μερα που πηγατε βολτα,δ πεινασε μεχρι τις 2.ειχε πιει γαλα;εβλεπες να νυσταζει;

Κ τα δικα μου στο στηθος κοιμοντουσαν η σε βολτα με αμαξι,καροτσι,μαρσιπο

Σαν συνολικες ωρες ακουγονται καλες.ετσι κ αλλιως υπαρχει ενας μεσος ορος,αυτο δ σημαινει οτι ολα κοιμουνται τοσο.αλλα λιγοτερο,αλλα περισσοτερο

Οπως κ το το ποσο αντεχει ξυπνιο καθε μωρο ειναι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

 

Πρώτα απ΄ όλα, από τότε που έκλεισε τον πρώτο μήνα, ενώ μέχρι τότε είχαμε ένα σταθερό πρόγραμμα ταϊσματος κάθε 2 ώρες για λόγους πρόσληψης βάρους, και στο ενδιάμεσο κοιμόταν, εκτός από τα απογεύματα που είχε κολικούς, μόλις μπήκαμε στον δεύτερο μήνα η γιατρός είπε ότι το βάρος είναι οκ, οπότε αφήνουμε το δίωρο και πάμε στο τρίωρο. Από τότε έχει περάσει ένας μήνας και δεν έχουμε καταφέρει να φτιάξουμε έναν σταθερό ρυθμό. ΕΚεί που για 3-4 μέρες υπάρχει ένα κοινό σχήμα, ξαφνικά χαλάει. Δεν το χαλάμε εμείς, χαλάει από μόνος του. Φοβάμαι μήπως η απουσία σταθερότητας ενοχλεί το μωρό.

 

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σταθερό πρόγραμμα σε ένα βρέφος. Όταν πεινάει το ταίζεις, ανάλογα με τις οδηγίες του γιατρού το ξυπνάς αν χρειαστεί. Επίσης υπάρχουν και τα άλματα ανάπτυξης που προετοιμάζουν το παιδί για νέες "κατακτήσεις" και μπορέι να το κάνουν να πεινάει πιο συχνά ή να είναι πιο ανήσυχο.

 

Μια χαρά μου φαίνεται το πρόγραμμα σας για την ηλικία του. Μπορείς να αρχίσεις να του δείχνεις εικόνες, να πιάνει υφάσματα με διαφορετικές υφές, να τον κρατάς απέναντι από τον καθρεφτη, γενικά οτιδήποτε ξυπνά τις αισθήσεις του και ταυτόχρονα να του περιγράφεις. Κι ένα μεγάλο χαλάκι δραστηριοτήτων είναι ωραίο, όπου θα τον βάζεις μπρούμυτα και ανάσκελα.

Το πρωί είναι ούτως ή άλλως πιο εύκολο για τα μωρά. Το απόγευμα είναι πιο κουρασμένα, και έχουν πιο μεγάλη ανάγκη για αγκαλια. Πρέπει να βρεις τι τον χαλαρώνει, χαμηλός φωτισμός, λευκοί ήχοι...

Το χαμομήλι δεν του προσφέρει τίποτα και δεν συστήνεται πλέον. Εγώ για τους κολικούς έκανα μασάζ με ζεστό λαδάκι με εκχύλισμα χαμομηλιού

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου 2-3 μηνών είχε φτιάξει ένα πρόγραμμα στο περίπου την μέρα. Ξυπνούσε στις 10-11. Οι περισσότερες ώρες που έμενε ξύπνιος ήταν τρεις. Συνήθως κοιμόταν στις δύο. Έκανε τρεις ημερήσιους ύπνους της μισής ή μιας ώρας. Και το βράδυ ξεκινούσε το πάρτυ! Λόγο κολικων δεν μπορούσα να εφαρμοσω ρουτίνα. Έκλαιγε απαρηγόρητα για δύο ώρες κ καταλήγαμε να κοιμάται μετά τα μεσάνυχτα στην χειρότερη. Όταν δεν είχε κολικους κοιμόταν στις11 αλλά τα μεταμεσονυχτια ξυπνήματα ήταν αμέτρητα. 

 

Τώρα για την περίπτωση σου θα σου πρότεινα να βρεις κάποιο τροπο να τον κοιμιζεις κ χωρίς μπιμπερο. Πχ κάποιο συγκεκριμένο νανούρισμα που να σηματοδοτεί την ώρα ύπνου με αγκαλια, ή χαδακια. Πίστεψε με είναι πολύ μικρός ακόμα κ πιο δεκτικός στις αλλαγές.

 

Το χαμομήλι δεν κατάλαβα ακριβώς αν αντικαθιστά γευμα. Εγώ θηλάζω κ τις λίγες φορές που του έδωσα δεν αντικατέστησα θηλασμό αλλά δεν ξέρω πως δίνεται στα μωρά που τρέφονται με μπιμπερο.

 

Τώρα ή απασχόληση του βρέφους σε αυτήν την ηλικία δεν είναι δύσκολη. Κάναμε ότι κι εσείς. Όταν άρχισε να επεξεργάζεται του γεμισα μία πλαστική γυαλα με παιχνίδια που τα παίζαμε δυο-τρεις φορές την ημέρα. Κάθε πρωί μάλιστα θυμάμαι τα αποστειρωνα. Τους αρέσει πολύ να τα έχεις αγκαλιτσα και να χαζεύουν. Άπειρες ώρες τον είχα στα χέρια ( παρεμπιπτόντως τι γλυκιά ανάμνηση!). Έπειτα τον έβαζα στο καρότσι με ένα κουρδιστό κρεμασμένο και του άρεσε. Τον άλλαζα δωμάτια συνέχεια για να μην βαριέται. Βγαιναμε βόλτα με το μάρσιπο. Το καρότσι τότε δεν το ήθελε για εξω. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...