Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η βάφτιση και ο πολιτικός γάμος


Recommended Posts

Λοιπόν ανοίγω εδώ ένα θέμα που με απασχολεί. Θα ήθελα να απαντήσουν νεαρά ζευγάρια νεοημερολογιτων.Λεω νεαρα γιατι εγω ειμαι 21 ετων ακομα ανυπαντρος.Ενας φίλος μου παλαιοημερολογιτης κι αυτος βαφτιζει το παιδί του.Ο νεοημερολογιτης παλιός του συμμαθητής του ζήτησε να τον κάνει νονό στη βάφτιση. Αυτό δε γίνεται γιατί αυτός έχει κάνει πολιτικό γάμο. Εμείς οι παλαιοημερολογίτες είμαστε πολλοί θρήσκοι ακόμα και οι νέοι σε ηλικία πηγαίνουμε σχεδόν καθημερινά εκκλησία αντίθετα από τους νεοημερολογιτες που οι πιο πολλοί πατανε εκκλησία μόνο Ανάσταση, άντε και καμία γιορτή, τρέχουν σε μπαρ,πολλές φορές ξεγυμνωνονται,κανουν πολιτικό γάμο,κάνουν προγαμιαίες σχέσεις κτλ.Εμείς τα απορρίπτουμε και τα κατκαρινουμε όλα αυτά προβάλλοντας την σεμνότητα ακόμα και οι παλαιοημερολογιτισες κοπέλες φοράνε μαντηλες κτλ.Επόμενο είναι να φαινομαστε στα μάτια των μη παλαιοημερολογιτών συντηρητικοί,Ταλιμπάν κτλ.Ξεχνάνε όσοι μας κατακρίνουν ότι όπως ζούμε εμείς οι παλαιοημερολογίτες έτσι ζούσαν ολοι οι πρόγονοι μας μέχρι πριν 100 χρόνια όταν το 1924 η νεοημερολογιτικη εκκλησία υιοθέτησε το Γρηγοριανό ημερολόγιο με αποτέλεσμα οι Ελληνας που το ακολούθησαν(η πλειοψηφία των κατοίκων της χώρας) απομακρύνθηκαν από τον χριστιανικο τρόπο ζωής και υιοθέτησαν τα ξενα δυτικά παρηκμασμένα ηθικά πρότυπα ζωής. Εγω γεννήθηκα νεοημερολογιτες από τυπικούς νεοημερολογιτες γονείς ζούσα με βάση τα δυτικά ανήθικα πρότυπα ζωής,έγινα στα 17 άθεος μέχρι που πέρσι μπήκα στην παλαιοημερολογητικη εκκλησία η αλλιώς εκκλησία των Γνησίων Χριστιανών Ορθοδόξων αφού με έπεισαν κάποιοι συμφοιτητές μου παλαιοημερολογίτες. Εκεί ήταν ξεκάθαροι: σε εμάς αν έρθεις θα πρέπει να ξεχάσεις μπουζούκια,μπαρ,σεξ πριν το γάμο, μια φορά το χρόνο εκκλησία και να κόψεις εντελώς από τον δυτικό τρόπο ζωής και να υιοθέτησεις τον χριστιανικο παραδοσιακό τρόποι ζωής των προγόνων μας πριν την.υιοθέτηση του Ιουλιανού ημερολογιου(τον τροπο ζωης των Ελληνων πριν το 1924).Ολοι σε εμάς έτσι ζούνε νέοι, μεσήλικες, γέροι. Αλλιώς δεν μπορεις να έρθεις. Πράγματι τον υιοθέτησα έκοψα προγαμιαίες σχέσεις και όλα τα προαναφερθείσα.Αυτοί είμαστε οι παλαιοημερολογίτες και εξαπωνομαστε(το 1924 ήμασταν μόλις 30.000 τώρα είμαστε 350.000-3,5% του συνολικού πλυθησμού της Ελλάδας).Αυτός ο παλιος συμμαθητής του φίλου μου ο νεοημερολογιτης που εκανε υλτον πολιτικο γαμο επιμένει μολονότι πήρε το όχι. Τώρα λέει ότι πρέπει να εκσυχρονιστουμε οι παλαιοημερολογίτες γιατί είμαστε πιο συντηρητικοί ακόμα και από τους μουσουλμάνους και άρχισε να αναφέρει το ότι δεν δεχόμαστε ούτε ΑΜΚΑ ούτε καρτα του πολίτη (πράγματι δε δεχόμαστε είναι ένα άλλο ζήτημα που δε θέλω να αναφερθω προς το παρόν όποιος διαβάσει Καινή Διαθήκη θα ξέρει).Αυτός ο οποίος έχει υιοθετήσει το δυτικό ξένο τρόπο ζωής γιατί ζητά από εμάς να αλλάξουμε;Αυτός ο δυτικός τρόπος ζωής τον οποίο δέχονται χωρίς αντίσταση οι νεοημερολογιτες νέοι γιατί τομ δέχονται; Δεν έχει "είναι νέοι αντιδρούν". Οι παλαιοημερολογίτες νέοι γιατί τον απορρίπτουν και βλέπεις τις κοπέλες παλαιοημερολογιτισες να φοράνε μαντήλα τα αγόρια να προσεύχονται συχνά να πηγαίνουν τακτικά εκκλησία κτλ;Αυτοί δεν είναι νέοι; Στο βασικό μου ερώτημα πόσοι (νεοημερολογιτες προφανώς) από εδώ κάνατε πολιτικό γάμο; Γιατί το κάνατε;Αυτο θέλω να μάθω. (Δεν έχει γιατί ήταν πιο φτηνός,ένα σωρό παλαιοημερολογίτες δεν έχουν πολλά λεφτά αλλά πάνε στον παλαιοημερολογιτη παπα του λένε την κατάστασης και μεριμνει;Γιατί κανείς παλαιοηνερολογιτης δε κάνει πολιτικό γάμο ενώ αντίθετα πολλοί νεοημερολογιτες κάνουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα. Δεν μπορω να σου απαντησω στην ερωτηση σου διοτι δεν εμπιπτω σε καμια απο τις δυο κατηγοριες αλλα αν δεν σε πειραζει, θα ηθελα να μου απαντησεις σε μια δικια μου: εσενα γιατι σε ενδιαφερει ο λογος που ενας ΧΟ εκανε πολιτικο γαμο? Μπορει καποιος να επιλεξει κατι τετοιο για ποικιλους λογους. Τι σημασια εχει για σενα? Παρεπιπτωντος, και οι ΧΟ κατα το Γρηγοριανο ημερολογιο ειναι κατα των προγαμιαιων σχεσεων. Τουλαχιστον η θρησκεια και οι εκπροσωποι της αυτο κυρησσουν. Τωρα οσο αφορα τα της μαντιλας των παλαιοημερολογιτων κορασιδων να σου πω οτι η γιαγια μου ηταν παλαιοημερολογιτισσα, ουδεποτε φορεσε μαντιλα παρα μονο μεσα στην εκκλησια, ακριβως οπως κανουν και οι Ρωσσοι, εκει μεγαλωσε αλλωστε και μαλιστα πολλα χρονια πισω σε σχεση με την σημερινη εποχη. Και δυο φιλες που εχω, η μια ειναι Ουκρανη και η αλλη Γεωργιανη, παλαιοημερολογιτισσες ειναι, καμια δεν κυκλοφορει με μαντηλα. Να μην σου πω για προγαμιαιες σχεσεις... Αρα δεν ειναι και πανακεια η "αγνοτητα" οπως την περιγραφεις για ολες τις παλαιοημερολογιτισσες οπως φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

είμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γιατί ο άντρας μου δεν είναι θρήσκος.

Βαφτίσαμε το παιδί 1) γιατί είχα κάνει τάμα όταν βρεθήκαμε οι τρεις μας σε ένα πλοίο που βούλιαζε 2) για να περιποιηθούμε και να ευχαριστήσουμε τους πολύ κοντινούς μας ανθρώπους , όπως κάνουν και αυτοί τόσα χρόνια.

Το βαφτίσαμε σε μονή και ο μοναχός, αν και μας ρώτησε πώς παντρευτήκαμε, δεν έφερε καμία αντίρηση. Μάλιστα το όνομα που δώσαμε ήταν λατινικό και δεν υπάρχει αντίστοιχος άγιος στην Ελλάδα και την ορθόδοξη εκκλησία γενικότερα. Παρ' όλα αυτά ο μοναχός έψαξε και βρήκε τον ορθόδοξο άγιο που γιορταζει την ίδια μέρα που γιορτάζει αυτός ο άγιος στην καθολική , και απλά κάποια στιγμή προς το τέλος του μυστηρίου τον ανέφερε (Αγιος Ευστάθιος)

 

Τι συμπέρασμα βγαίνει από όλη αυτή την ιστορία? Όταν κοιτάζουμε το τι μας ενώνει και οχι το τι μας χωρίζει με τους άλλους ανθρώπους, τότε όλα είναι καλύτερα, ομορφότερα και ευκολότερα στις ζωές μας

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Παλαιοημερολογιτης μιλάς με μεγάλη απολυτότητα. Γνωρίζω Χ.Ο. νεοημερολογίτες που τηρούν με ευλάβεια τις μη προγαμιαίες σχέσεις, πηγαίνουν σε καθημερινή βάση στην εκκλησία και όχι μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα αλλά από την άλλη γνωρίζω και παλαιοημερολογίτες που δεν τηρούν όλα αυτά και για την μαντήλα συγνώμη αλλά με βρεις αδιάβαστη δεν το γνώριζα. Και αντίστοιχα βέβαια.

 

Λόγω του νεαρού της ηλικίας μάλλον τσουβαλιάζεις κατηγορίες αλλά δεν είναι έτσι.

 

Το σημαντικό να ξέρεις για μένα δεν είναι να πηγαίνεις κάθε μέρα στην εκκλησία ή να φοράς μαντήλα αλλά να προσπαθείς να γίνεσαι όσο το δυνατον καλύτερος άνθρωπος, χωρίς εγωπάθειες και εγωισμούς, χωρίς κατακρίσεις και με το μεγαλύτερο αγαθό που δύσκολα αποκτιέται η "ταπεινότητα".

 

Αν έχεις καταφέρει ή κάποτε καταφέρεις να αποκτήσεις αυτές τις αρετές ο Πατέρας μας θα μας συγχωρέσει εαν δεν πάμε μια Κυριακή στην εκκλησία ή αν έχουμε τελέσει Πολιτικό Γάμο.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δεν μπορω να σου απαντησω στην ερωτηση σου διοτι δεν εμπιπτω σε καμια απο τις δυο κατηγοριες αλλα αν δεν σε πειραζει, θα ηθελα να μου απαντησεις σε μια δικια μου: εσενα γιατι σε ενδιαφερει ο λογος που ενας ΧΟ εκανε πολιτικο γαμο? Μπορει καποιος να επιλεξει κατι τετοιο για ποικιλους λογους. Τι σημασια εχει για σενα? Παρεπιπτωντος, και οι ΧΟ κατα το Γρηγοριανο ημερολογιο ειναι κατα των προγαμιαιων σχεσεων. Τουλαχιστον η θρησκεια και οι εκπροσωποι της αυτο κυρησσουν. Τωρα οσο αφορα τα της μαντιλας των παλαιοημερολογιτων κορασιδων να σου πω οτι η γιαγια μου ηταν παλαιοημερολογιτισσα, ουδεποτε φορεσε μαντιλα παρα μονο μεσα στην εκκλησια, ακριβως οπως κανουν και οι Ρωσσοι, εκει μεγαλωσε αλλωστε και μαλιστα πολλα χρονια πισω σε σχεση με την σημερινη εποχη. Και δυο φιλες που εχω, η μια ειναι Ουκρανη και η αλλη Γεωργιανη, παλαιοημερολογιτισσες ειναι, καμια δεν κυκλοφορει με μαντηλα. Να μην σου πω για προγαμιαιες σχεσεις... Αρα δεν ειναι και πανακεια η "αγνοτητα" οπως την περιγραφεις για ολες τις παλαιοημερολογιτισσες οπως φαινεται...

 

Η εκκλησία των Ελλήνων παλαιοημερολογιτών δεν έχει σχέση με την Γεωργιανη εκκλησία ούτε με τη Ρωσική ούτε με καμία γιατί οι τελευταίες έχουν κοινωνία Μονκ με τυν νεοημερολογητικη ελληνική εκκλησία. Είναι δηλαδή πλανεμενοι και δε τηρούν τα της πίστης τους.Αλλο αυτές οι εκκλησίες και άλλο η δική μας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Livinati αν ψαξεις καλά θα δεις ότι η εκκλησία των Ελλήνων Παλαιοημερολογιτών η αλλιώς εκκλησία των ΓΧΟ δεν έχει κοινωνία με καμία άλλη εκκλησία ούτε καν την Ρωσική ή την Γεωργιανη...Αυτές οι εκκλησίες δε τηρούν τα της πίστης τους...Ασε που οι Ρωσιδες,Ουξρανες κτλ ασκουν κακοφημα επαγγελματα.Μόνο οι Ελληνες παλαιοημερολογίτες δε κάνουμε προγαμιαίο σεξ...

Link to comment
Share on other sites

Ασε που οι Ρωσιδες,Ουξρανες κτλ ασκουν κακοφημα επαγγελματα

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις; θες να μας πεις λίγα παραπάνω ως προς αυτό;

Οτι τι; είναι κατι σαν εθνική τους παράδοση; οτι είναι όνειρο ζωής;

Κ ποιοι να είναι αραγε αυτοί που τις ζητούν;;; Γιατι φανταζομαι οτι είναι σαφές πως όπου υπάρχει προσφορά εχει προηγηθεί ζήτηση. Μαλλον οι οικογενειάρχες, που είχε πει κ ο Λοβέρδος...

Τελος παντων, Αν δε σε βγάζω πολυ εκτός θέματος,κ αν το θες αναλυσε μας το λιγο παραπάνω,Γιατι δεν αντιλαμαβανομαι κ πολυ Καλα όλες αυτές τις γενικεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Livinati αν ψαξεις καλά θα δεις ότι η εκκλησία των Ελλήνων Παλαιοημερολογιτών η αλλιώς εκκλησία των ΓΧΟ δεν έχει κοινωνία με καμία άλλη εκκλησία ούτε καν την Ρωσική ή την Γεωργιανη...Αυτές οι εκκλησίες δε τηρούν τα της πίστης τους...Ασε που οι Ρωσιδες,Ουξρανες κτλ ασκουν κακοφημα επαγγελματα.Μόνο οι Ελληνες παλαιοημερολογίτες δε κάνουμε προγαμιαίο σεξ...

 

Δεν ξερω τι επαγγελματα ασκουν οι Ρωσιδες και οι Ουκρανες που γνωριζεις εσυ αλλα απ'οτι αντιλαμβανομαι για να τα χαρακτηριζεις κακοφημα κατι θα ξερεις... Να προσεχεις τις παρεες σου παντως. Διοτι για να μιλας με τοση σιγουρια για αυτα τα πραγματα πολυ φοβαμαι οτι τα εχεις συναναστραφει περαν του δεοντος για ανθρωπο που ειναι κατα των προγαμιαιων σχεσων. Να προσεξεις μην παρασυρθεις...

 

Οι φιλες μου παντως μια χαρα επαγγελματα ασκουν. Η μια ειναι προγραμματιστρια, συναδελφος μου και η αλλη ιατρος. Ασχετο με το θεμα μας βεβαια αλλα μια και το ανεφερες...

 

Παρολαυτα, στην ερωτηση μου δεν μου απαντησες και γι'αυτο θα μου επιτρεψεις να την επαναλαβω:

Εσενα γιατι σε ενδιαφερει ο λογος που ενας ΧΟ εκανε πολιτικο γαμο?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι Ελληνες παλαιοημερολογίτες δε κάνουμε προγαμιαίο σεξ...

 

Ξέρεις ποιοι άλλοι δεν κάνουν προγαμιαίο σεξ;

Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά!

 

Καμια σχέση με τους ορθόδοξους ή τους χριστιανούς γενικά, αλλά ναι. Κι αυτοί προσπαθούν να έχουν εγκράτεια.

 

Μη φανατίζεσαι λοιπόν, μόνο και μόνο επειδή προσπαθούν οι παλαιοημερολογίτες, να μην κανουν προγαμιαίο σεξ. Δεν αρχίζει και δεν τελειώνει σε έναν κανόνα η ορθόδοξη πίστη.

Link to comment
Share on other sites

Αααα.... με συγχωρεις αλλα θα διαφωνησω! Μπορει το σεξ (το προγαμιαιο, οχι γενικα) να ειναι μειζονως σημασιας για καποιους. Για μενα πχ ειναι σημαντικο να υπαρχει ενω για τον φιλο μας τον Χρησταρα (Χρηστο δεν ειπαμε οτι σε λενε βρε "παλαιοημερολογιτης"??) ειναι απαραδεκτο το να υπαρχει. Βεβαια, οπως ειπα και σε αλλο θεμα, εγω ειμαι και αθεη, μπορει να μην μετραει η γνωμη μου. Απλα το λεω επςιδη οι αποψεις διίστανται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ αθεη είμαι μεγαλωμένη απο έναν Χο και μια καθολική. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι οι θρησκείες δε διδάσκουν ούτε το να αναμετριούνται μεταξύ τους οι διάφοροι θρήσκοι ή αιρετικοί για το ποιος την έχει πιο μεγάλη... την πίστη, ούτε να κάθεται ο κάθε θρήσκος να κρίνει τον άλλον πόσο χειρότερος του είναι και πόσο μάλλον να κάθεται και να κατηγορεί σε ένα φόρουμ άλλους για το πόσο κακοί χριστιανοί είναι.

Και αν, λέω αν τελικά υπάρχει θεός, έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα κριτήριο του για το ποιος θα ανέβει στον παραδεισο δε νομίζω τελικά να είναι το πόσους ή πόσες έχει κρεβατώσει, ούτε το πόσες φορές σταυροκοπιέται τη μέρα, αλλά αν σέβεται τον εαυτό του αρκετά ώστε να σεβαστεί τους συνανθρώπους του και να μην κάνει αφ' υψηλού τάχα μου κριτική.

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή σου..

 

Για ποιο λόγο να ντραπώ. Έχω κοιμηθεί με περισσότερους του ενός άντρα, έχω κάνει πολιτικό γάμο, δεν εχω βαφτίσει τα παιδιά μου κι ούτε προτίθεμαι, όμως τους ανθρώπους δεν τους κρίνω με βάση τη φυλή, το χρωμα, τη θρησκεία, τις συνήθειες, την κοινωνική τους θεση και τις επιλογές τους για τη ζωή τους, αλλά με βάση τον άνθρωπο που έχω απέναντι μου. Συναναστρέφομαι κι έχω συναναστραφεί μουσουλμάνους, χριστιανούς ορθόδοξους, καθολικοτς, αθεους, Έλληνες, Γάλλους, Γερμανούς, Αφρικανούς, κινέζους , Ρουμάνους, αλβανους και ο κατάλογος μεγάλος (ένα απο τα καλά του να έχεις σπουδάσει έξω). Με τον ίδιο σεβασμό αντιμετωπίζω όλους, εφόσον ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ, σέβονται κι αγαπούν τους γύρω τους, χωρίς να τους βάζουν ταμπέλες, χωρίς να τους αντιμετωπίζουν με προκατάληψη και καχυποψία ή αφ' υψηλού. Και το ίδιο διδάσκω και στα παιδιά μου.

Εσύ για τον εαυτό σου μπορείς να ισχυριστείς το ίδιο; τροφή για σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...