Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτό που ξέρω είναι ότι πλέον οι ασφαλιστικές δεν κάνουν συμβόλαια που να καλύπτουν τοκετό (αν κι είδα σχετική διαφήμιση στην τραπ.Πειραιώς νομίζω; ) Εγώ τυχαίνει να έχω ιδ.ασφάλεια. Μου κάλυψε ολο τον τοκετο και την αμοιβη του γιατρου. Κανονικά είχα θέση κατηγορίας λουξ με το συμβόλαιο αλλά συμμετείχα κι εγώ στα έξοδα, οπότε έκανα μικροαλλαγή στο συμβόλαιο (συμβιβάστηκα με 3κλινο) και μου τα κάλυψαν όλα. ΔΕΝ καλύπτουν επιπλοκές εγκυμοσύνης και έξοδα μωρου

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω ακουσα προσφατα για την ΑΧΑ ασφαλιστικη οχι ομως την ελληνικη, αλλα την αγγλικη!!! το τονιζω την αγγλικη!!! καποιος την εφερε ελλαδα και καλυπτει τοκετο πολυ συντομα απο την ωρα που τη ξεκινας... παραπανω δε ξερω, ακομα δεν ρωτησα γιατι εγω γενναω σε λιγο οποτε δε με πιανει... αν το ηξερα πιο πριν θα ειχα σωθει!!!!!!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε το παιδι σας ασφαλισμενο σε καποια ιδιωτικη ασφαλεια για ιατρικους λογους, για εξετασεις και νοσηλεια?

αν ναι σε ποια ασφαλιστικη ?

τι ας καλυπτει?

και ποσο σας στοιχιζει?

 

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κάποτε οι εταιρείες κάλυπταν τον τοκετό σαν ασθένεια με αποτέλεσμα να σε καλύπτουν το 100 %.

Κάποιες όμως (και δεν ήταν λίγες) το χρησιμοποιούσαν πηγαίνωντας σε σουπερ λουξ δωμάτια, που αν πληρώναν από την τσέπη τους ούτε απ΄έξω δε θα περνούσαν. Ωστόσο ως γνωστό στα ιδιωτικά κυρίως νοσοκομεία η αμοιβή του γιατρού εξαρτάται από το δωμάτιο που κλείνεις για να γεννήσεις.

δηλ. 1500 δίνεις για το δωμάτιο 6κλινο (3 μέρες) 1500 ο γιατρός

6000 για τη σουίτα => 6000 και ο γιατρός. Φτάνει δηλ μια γέννα να κοστίζει 12000 ευρώ!!!!

Πέραν αυτού όμως, μόλις τελείωναν με τις γέννες διέκοπταν και τα συμβόλαια.

Για αυτό λοιπόν σήμερα οι εταιρίες αναγκάστηκαν να τα κόψουν αυτά.

όσες όμως έχουν παλιά συμβόλαια (πλην της ασπιδας που εκλεισε) έχουν σαφως περίσσοτερες καλύψεις από τα σύγχρονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημέρα,,

εμεις εχουμε allianz για τα παιδια και μας ερχεται γυρω στα 750 το παιδι! ουκ ολιγα!!

υπαρχει καμια αλλή μαμα που να ειναι στην ιδια ασφαλιστική να μιλησουμε??

 

 

φιλια σε ολα τα παιδακια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε μεχρι στιγμης οικογενειακο ιντεραμερικαν με 2800 το χρονο για ολους.

Τωρα το ποσο παει ο καθενας μου τα ειχε πει στην αρχη αλλα δεν θυμαμαι την αναλυση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε στην αγροτική ο καθένας ξεχωριστά...και δίνουμε 850 εγώ , 450 ο άντρας μου για σκέτο νοσοκομειακό και 900 ευρώ για τη Ζωίτσα...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά το έκανες το πρόγραμμα. Το διάβασα και εγώ και επειδή ενδιαφέρομαι ήθελα να ρωτήσω αν όντως προχώρησες σε συμβόλαιο και πόσο πήγε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια χαρά σε όλους και όλες. Είμαι ασφαλιστής. Μπήκα τυχαία στο forum και θα ήθελα να διευκρινίσω κάποια πράγματα, για τα οποία υπάρχει ενδιαφέρον, αλλά και ελλιπής πληροφόρηση.

1.Ο λόγος που κάνουμε Ιδ. Ασφ. είναι για να έχουμε δυνατότητα επιλογής νοσοκομείου και όχι για να απορρίψουμε τα Δημόσια!

2.Η κάθε ασφαλιστική έχει τους δικούς της όρους, γιαυτό δεν υπάρχουν γενικές απαντήσεις στα περισσότερα ερωτήματα που έχετε θέσει.

3.Υπάρχουν προγράμματα για όλα τα βαλάντια. Μία εταιρεία είχε 120 (!) δυνατούς συνδιασμούς. Φυσικά ο,τι πληρώσεις παίρνεις. Αυτό ισχύει και μεταξύ εταιρειών.

4.Το πιο σημαντικό στοιχείο είναι να υπάρχει εμπιστοσύνη, γνώση και ενημέρωση από τη μεριά του ασφαλιστή. Η εταιρεία πάντα πληρώνει σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου. Το ερώτημα είναι αν ο πελάτης γνωρίζει (ή αν ο ασφαλιστής εξήγησε) τους όρους του συμβολαίου.

5.Ο κάθε υποψήφιος ασφαλισμένος έχει τις δικές του ανάγκες και υπάρχουν προγράμματα ειδικά γιαυτόν (tailor made), που λαμβάνουν (ή όχι) υπόψη τους την τυχόν ύπαρξη ομαδικής ασφάλισης και φυσικά κοινωνικού ταμείου.

Ελπίζω στο μέλλον να σας απαντήσω σε περισσότερα και πιο ειδικά ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ και για τα δυό μου κορίτσια έχω εθνική μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα, κάτι γίνεται με το παραμικρό τρέχω είμαι πολύ φοβιτσιάρα και υπερβολική στο θέμα των παιδιών έχω και 50% οδοντιατρική κάλυψη και κάλυψη ματιών που η περισσότερες ασφάλειες δεν το έχουν. Δίνω 1800 το χρόνο και για τις δύο. Τον ασφαλιστή μου τον έχω σε αναμένα κάρβουνα συνέχεια. Την συστήνω έγω βάση των δικών μου απόψεων πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα το νοσοκομειακό της Allianz Top Medical με Γ' θέση και 80% κάλυψη σε όλα τα έξοδα εντός νοσοκομείου για τους τρεις μας στην οικογένεια μας (1800 ευρώ ετησίως). Ελπίζω να μείνει αχρείαστη. Τουλάχιστον μας ανοίγει την πόρτα σε πιο ανθρώπινες υποδομές. Πάντως κατόπιν αρκετής έρευνας πιστεύω πως χρειάζεται αρχικό ψάξιμο και πολύ διάβασμα, καθώς και να δει κανείς τις εξαιρέσεις και "ψιλά γράμματα" που κεύβει το κάθε πρόγραμμα. Επίσης, κάθε ασφαλιστικό πρόγραμμα καλύπτει κάποιες ανάγκες, διαφορετικές από ασφαλιζόμενο σε ασφαλιζόμενο. Μπορεί λοιπόν κάτι στην Α αξιόπιστη εταιρία, να μην ταιριάζει στις ανάγκες μας και να μας οδηγήσει σε επιλογή άλλης.

Link to comment
Share on other sites

1.Ο λόγος που κάνουμε Ιδ. Ασφ. είναι για να έχουμε δυνατότητα επιλογής νοσοκομείου και όχι για να απορρίψουμε τα Δημόσια!

 

Ο λόγος που πληρώνω ένα σεβαστό ποσό κάθε χρόνο στις Ιδ.Ασφ. είναι σε περίπτωση που μου συμβεί κάποιο τροχαίο να μην πεθάνω σαν το σκυλί πάνω σε κάποιο φορείο λόγω έλλειψης εντατικής!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το medisystem της interamerican από το 2005 και μέχρι σήμερα είμαι πολύ ευχαριστημένη...Έχω κάνει 2 επεμβάσεις χαλάζιου στα 2 μάτια, πρόσφατα επέμβαση σκωληκοειδίτιδας, εμφάνισα κάποια στιγμή υπερθυροειδισμό, μου κάλυψε όλες τις εξετάσεις...Επίσης όταν έμεινα έγκυος βρήκα γυναικολόγο του δικτύου, φοβερό γιατρό και άνθρωπο, ο οποίος μου έγραφε όλες τις εξετάσεις και ας μην επιτρεπόταν η κάλυψη τους από το συμβόλαιο μου (πχ καμπύλη ζαχάρου κτλ) αλλά δυστυχώς γι αυτό τον λόγο, λόγω του ότι έγραφε τις καθιερωμένες μηνιαίες εξετάσεις στις ασφαλισμένες κάτι πλέον που δεν κάλυπτε η ασφάλεια, τον έδιωξαν..Αλλά εγώ έμεινα τόσο ευχαριστημένη που θα ξαναπάω!!!!Γενικά δεν μπορώ να πω, έχω κάνει αρκετή χρήση της ιδιωτικής μου ασφάλισης και σκέφτομαι τι θα πλήρωνα αν δεν την είχα...!!!:D:D:D Γι'αυτό και τώρα πάλι εκεί θα ασφαλίσω την μικρή, αυτή την βδομάδα θα υπογράψω το συμβόλαιο..Μου βγαίνει 50 ευρώ το μήνα με 15 επισκέψεις σε γιατρό δικτύου, απεριόριστες εξετάσεις και μηδενική απαλλαγή..Αυτό που θέλω να αλλάξω είναι η Β θέση που μου έχει σε Α οπότε ίσως πάει λίγο παραπάνω το μήνα...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Οι περισσότερες Εταιρείες καλύπτουν επιδοματικά - δηλαδή 15 μέρες μετά το τοκετό με απλές διαδικασίες, είτε σε Δημόσιο, είτε σε Ιδιωτικό, εισπράτεις το ποσό που σε καλύπτει το συμβόλαιο σου (συνήθως 1.000 - 2.000 ?). Αναμονή είναι τις περισσότερες φορές οι 15 μήνες + 9 μήνες εγκυμοσύνη = 24 μήνες από την έναρξη του συμβολαίου. Υπάρχουν 3-4 περιπτώσεις Εταιρειών & προγραμμάτων που καλύπτουν μετά από 1 μήνα + 9 μήνες εγκυμοσύνη δηλ. τον τοκετό στο 10μηνο, από 800 ? και κλιμακωτά φτάνουν μέχρι τα 12.000 ? (κάλυψη νοσηλείας - όχι επίδομα). Βασικά πιστεύω ότι ανάλογα με το budget του καθενός μπορείς να "ενδυναμώσεις" τα όποια επιδόματα έχεις λαμβάνειν και παράλληλα έχεις και μία κάλυψη υγείας για νοσηλεία σε Ιδιωτικό Νοσοκομείο. Α ! υπάρχουν και πολύ οικονομικές καλύψεις μόνο για τοκετό με καισαρική (όταν δηλαδή το πρώτο παιδί γεννήθηκε με καισαρική, οπότε το πιθανότερο είναι και τα επόμενα να γεννηθούν με αυτό το τρόπο)..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, έχω και εγώ medisystem και ασφάλεια ΙΚΑ.

Το medisystem μου δίνει (εκτός απο τις επισκέψεις στο γυναικολόγο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης) μόνο ένα επίδομα τοκετού 1500 ευρώ.

Η γέννα θα γίνει στο Μητέρα.

Το ΙΚΑ θα καλύψει κάποια από τα νοσήλεια στο Μητέρα ή θα δώσει και αυτό μόνο το επίδομα που προβλέπεται;

Επίσης, γνωρίζετε αν σε περίπτωση καισαρικής αλλάζει κάτι; (δηλαδή καλύπτει το ΙΚΑ τα έξτρα έξοδα της καισαρικής σε ιδιωτικό νοσοκομείο; )

Ευχαριστώ πολύ!

Υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι για να ζήσεις τη ζωή σου.. Ο ένας σαν τίποτα να μην είναι θαύμα..Ο άλλος,σαν τα πάντα να είναι θαύμα! Αινστάιν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, έχω και εγώ medisystem και ασφάλεια ΙΚΑ.

Το medisystem μου δίνει (εκτός απο τις επισκέψεις στο γυναικολόγο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης) μόνο ένα επίδομα τοκετού 1500 ευρώ.

Η γέννα θα γίνει στο Μητέρα.

Το ΙΚΑ θα καλύψει κάποια από τα νοσήλεια στο Μητέρα ή θα δώσει και αυτό μόνο το επίδομα που προβλέπεται;

Επίσης, γνωρίζετε αν σε περίπτωση καισαρικής αλλάζει κάτι; (δηλαδή καλύπτει το ΙΚΑ τα έξτρα έξοδα της καισαρικής σε ιδιωτικό νοσοκομείο; )

Ευχαριστώ πολύ!

 

οχι κοριτσι μου δεν θα σου καλυψει τιποτα το ικα για το μητερα.μονο το επιδομα τοκετου που ειναι 991,20 και αν δουλευεις η εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια αλλα 2 επιδοματα.θα κρατησεις τις αποδειξεις απο το μαιευτηριο και θα τις βαλεις στην φορολογικη σου δηλωση.αν κανεις καισαρικη παιρνεις ενα επιδομα 300 ευρω και αν κανεις ενσταση ισως παρεις κατι παραπανω.λεπτομερειες για την ενσταση εδω

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38834

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=60545

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκτός από την ασφάλεια ΙΚΑ, η εταιρεία που εργάζομαι με έχει ασφαλισμένη σε μια ιδιωτική ασφαλιστική η οποία δίνει ένα εφάπαξ ποσο για τον τοκετό.

 

Επίσης ο άντρας μου ο οποίος εργάζεται σε μια διαφορετική εταιρεία, είναι ασφαλισμένος σε μια ιδιωτική και με έχει βάλει ως προστατευόμενο μέλος. Του είπαν λοιπον ότι δικαιούται για τον τοκετό μου κάποιο ποσό, εφοσον ασφαλίστηκα πριν την κυηση.

 

Τα δικαιολογητικα που θελει η δουλεια του είναι ληξιαρχική πράξη γεννήσεως και εξιτήριο απο το μαιευτήριο.

'Εχω 2 ερωτήσεις:

1) Απο πότε στα χαρτιά του νοσοκομείου ξεκινάει η κύηση;

τι γράφει πάνω η ληξιαρχική πράξη; τι γράφει επάνω το εξιτήριο απο το μαιευτήριο;;;

 

Αν π.χ η ασφάλιση ξεκινάει 5 του μήνα και εγώ είχα πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου 4 του μήνα σημαίνει ότι ξεκίνησε η κύηση 4 οπότε χάνω το επίδομα για μια ημέρα;

Αν η σύλληψη έγινε 20 του μήνα( και αυτό το ξέρω γιατι δεν έκανα προσπάθειες πιο πριν και έκανα και υπέρηχο στις 19 για άσχετο λόγο) τότε τι γίνεται;;

 

2)Επειδη είμαστε και οι 2 ασφαλισμένοι σε ιδιωτικές ασφάλειες μήπως αυτό σημαίνει ότι θα μας αρνηθούν τα ποσά αυτά;

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα!!!!:confused:

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

στην ληξιαρχική πράξη γεννήσεως επάνω γράφει μόνο την ημερομηνία γέννησης του παιδιού

Όπως επίσης και το εξιτήριο του νοσοκομείου γράφει μόνο την ημερομηνία που μπήκες βγήκες

Δεν τα κοιτάνε αυτά καλή μου μην αγχώνεσαι

 

Επίσης αν η ασφάλιση ξεκίνησε 5 του μήνα και περίμενες περίοδο 4 του μήνα η σύλληψη έγινε καμιά 10-15αρια μέρες πριν :-D:-D

 

Νομίζω ότι κάτι κατάλαβες λάθος και εγώ είμαι ασφαλισμένη μέσω του άντρα μου σε ιδιωτική εταιρεία και αν θυμάμαι καλά για να πάρω το ποσό που δίναν έπρεπε να έχει περάσει ένα εξάμηνο από την έναρξη της ασφάλειας (ξαναρώτα τους και μην ρωτάς τον ασφαλιστή σου πάρε τηλέφωνο στα κεντρικά και ρώτα από το σταθερό τους τηλέφωνο που καταγράφετε η κλήση)

 

Άσχετο άλλα για όσους έχουν ιδιωτική ασφάλεια όταν θέλετε να ρωτήσετε αν κάτι καλύπτεται από την ασφάλεια να μιλάτε πάντα στο σταθερό τους για να καταγράφετε η κλήση από το κέντρο τους μην μιλάτε ποτέ με τον ασφαλιστή στο κινητό του, την πάτησα εγώ έτσι και φεσώθηκα 1600 ευρώ ενώ μπορούσα να την βγάλω με 500:evil:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν η ασφάλιση ξεκίνησε 5 του μήνα και περίμενες περίοδο 4 του μήνα η σύλληψη έγινε καμιά 10-15αρια μέρες πριν :-D:-D

Μάλλον δεν το εξήγησα σωστά, η ασφάλιση ξεκίνησε στις 5 του μήνα και περίοδο περίμενα 4 του επόμενου μήνα.

Ένα εξάμηνο πρίν?!?!?!??! Πωπω... Άρα μάλλον δεν θα πάρω τα λεφτάκια.. Θα ρωτήσω και στην ασφάλεια και όταν μάθω θα σας πω..

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου(του αντρα μου δηλαδη) δεν ειχε οριο.Εμεις καναμε αλλη βλακεια,επειδη εχω εγω ασφαλεια απο την δικη μου δουλεια,με εβγαλε ο αντρας μου απο προστατευόμενο μελος κ χασαμε 800 ευρω(εκανα καισαρικη.Ασε ακομα τα κλαιω!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα ομαδικό από την δουλειά του συζυγου, στην πρώτη γέννα δεν πήρα τίποτα, γιατί είχε όριο 10 μήνες και ήμασταν ασφαλισμένοι 8!!!

Κατόπιν κάναμε ένα οικογενειακό που έχει όριο 21 μήνες, όμως η δεύτερη γέννα ήταν 19 μηνες μετά την ασφάλιση, οπότε πήρα από την πρώτη, όχι όμως από την δεύτερη.

 

ΤΩΡΑ θα πάρω και από τις δυο :lol: :lol: :lol:!!!!!!!!!!!

.......αν δεν έχουν φαληρίσει :confused:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...