Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

αθελα τους μαρια μου τη διακινδυνευουν...οταν περιμενεις εκει μεσα 5 ώρες με αλλα 200 παιδιά με χιλιες δυο ιωσεις it is an accident waiting to happen...και να μην εχεις κατι θα αρπαξεις σιγουρα!!!

συμφωνω

όσο για τους καλύτερους γιατρους το λενε ολοι γιατι εκει πηγαίνουν τα παιρισσοτερα παιδια, και μόνο από τα πολλά περιστατικα εχουν αυξημενη εμπειρια...

 

Και αυτό σωστό!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για σκεφτείτε όμως και αυτό: ναι, έχουν πολύ καλούς γιατρούς, αλλά για να καταλήξεις να δούν το παιδί σου, πρέπει να περάσεις και απο μια πολύωρη αναμονή, όπου κανένα περιστατικό δεν αξιολογείται... Το παιδί σου μπορεί να έχει κάτι επείγον, και να γίνει κρίσιμο (για να μην πω τίποτα χειρότερο) επειδή τα εξωτερικά ιατρεία πάνε με το πάσο τους και αφήνουν και 500+ άρρωστα παιδάκια μαζί (με τα μικρόβιά τους)... Εσένα μπορεί να έχει απλά πυρετό, αλλά το παιδάκι απο δεξιά στην αναμονή να έχει γαστρεντερίτιδα, και το απο αριστερά ανεμοβλογιά... Εσύ με πόσες αρρώστιες φεύγεις;;;; Πάντως στο Πεντέλης τα πράγματα είναι κάπως πιο ανθρώπινα για να λέμε και του στραβού το δίκιο.. Δεν ξέρω ρε κορίτσια.... Πραγματικά έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα..... Ιδιωτική δεν έχει ακόμα η μικρή, αλλά μόλις γεννηθεί και το άλλο θέλω να το βάλω στο πρόγραμμα έτσι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει μήπως κάποιος/κάποια αν μπορεί κανείς να κάνει ασφάλεια ζωής/ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης από τη στιγμή που γεννιέται το μωρό; Είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να κάνει εγχείριση η μικρή μου νωρίς νωρίς και θα ήθελα να επιλέξω τον καλύτερο γιατρό ανεξαρτήτου κόστους.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ολες κανουν...αλλα αν υπαρχει διαγνωσμενο προβλημα στο παιδι πριν την ασφαλεια...θα σε καλυψει για ολα πλιν αυτου του προβληματος.

Ακομα και αν δεν το πειτε και το αποκρυψετε(και ανακαλυψουν..οτι προυπηρχε) θα το βρουν και δεν θα σας δωσουν τα χρηματα :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω και απ'οτι γνωριζω το εξεταζουν γιατροι της εταιρειας που θα κανεις την ασφαλεια, για να βεβαιωσουν οτι ειναι υγειες πριν το ασφαλισουν . Αν εχεις ασφαλιστη γνωστο σου που εμπιστευεσαι, καλυτερα να ρωτησεις εκεινον για την διαδικασια και τι σε συμφερεις να κανεις. Χωρις να ειμαι σιγουρη, πρεπει να περασει και καποιο χρονικο διαστημα απο την στιγμη που εχεις κανει την ασφαλεια μεχρι την στιγμη που θα την χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι έχω ακούσει η ασφάλεια δεν καλύπτει την αντιμετώπιση συγκεκριμένου προβλήματος που προϋπήρχε του συμβολαίου ασφάλισης..

Δε χάνεις όμως τίποτα να ρωτήσεις σε μια ασφαλιστική κι από κει κι ύστερα αποφασίζεις.

Πως είσαι τόσο σίγουρη οτι το μωράκι θα χρειαστεί επέμβαση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή δουλεύω σε ασφαλιστική, μπορώ να ρωτήσω από Δευτέρα και να σου πω.

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως δεν κάνουν ασφάλεια σε κανέναν, όταν προυπάρχει κάποιο πρόβλημα. Δηλαδή αφού ξέρεις πως μπορεί να χρειαστεί να κάνεις επέμβαση , τότε θα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο, να ασφαλιστείς πριν.

Αφού θέλουν ένα σωρό εξετάσεις για να βεβαιώσουν ότι αυτός που θα ασφαλιστεί (δηλαδή το μωρό στη δική σου περίπτωση) χαίρει άκρας υγείας, περνάνε από επιτροπή με γιατρούς, και μετά σε ασφαλίζουν...

 

Πάντως τα μωρά ασφαλίζονται σίγουρα. Εχω δει ένα σωρό " "ΤΑΔΕ" ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ " στους πελάτες.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι έχω ακούσει η ασφάλεια δεν καλύπτει την αντιμετώπιση συγκεκριμένου προβλήματος που προϋπήρχε του συμβολαίου ασφάλισης..

 

ετσι ειναι κοριτσια...

εμεις ασφαλισαμε τα μωρα μας στην εθνικη ασφαλιστικη 40 ημερων.πρεπει να σαραντησουν......

θεωρουν κρισιμη περιοδο τις πρωτες ημερες του βρεφους, οποτε δεν αναλαμβανουν να καλυψουν ο,τιδηποτε χρειαστει μεσα σε αυτην.

Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι από την πρώτη εβδομάδα που ήρθαμε από το μαιευτήριο στο σπίτι ήρθε ο ασφαλιστής (φίλος του άντρα μου) να μιλήσουμε για την ασφάλεια του παιδιού. Ήταν έτοιμος να κάνει την ασφάλεια αλλά για άλλους λόγους δεν συμφώνησα εγώ. Το ασφαλίσαμε όμως όταν ήταν γύρω στους πέντε μήνες. Οπότε πρέπει να γίνεται.

Επίσης συγγενής του συζύγου μου με πρόβλημα υγείας έκανε κανονικά ασφάλεια (δεν ξέρω βέβαια αν το γνώριζε ο ασφαλιστής).

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική ασφαλιστική έχει σαν προϋπόθεση το μωρό να είναι τουλάχιστον 40ημερών. Παίρνει τα βιβλιάρια και φυσικά ότι έχει βρεθεί μέχρι τότε δεν το καλύπτει. Εμείς κάναμε και στα 2 παιδιά αλλά αφού είχαν συμπληρώσει τις 40ημέρες. Ένα κόλπο που μου είπε ο ασφαλιστής είναι ότι αν π.χ. έχετε μια διάγνωση για κάτι στους 2 μήνες καλό είναι να μη γραφτεί στο βιβλιάριο, οπότε κάνοντας την ασφάλεια και την επόμενη μέρα να το αναφέρετε σαν γνωμάτευση καλύπτεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τον τελευταίο καιρό σκεφτόμαστε να κάνουμε ιδιωτική ασφάλιση ή μόνο για το παιδί μας ή οικογενειακή. Δεν ξέρουμε αν θα πρέπει να προτιμήσουμε μόνο προγράμματα περίθαλψης ή προγράμματα που θα αποδώσουν στο παιδί χρήματα όταν θα ενηλικιωθεί ή και τα δύο. Επειδή πολλά μέλη ίσως να βρίσκονται σε παρόμοια θέση, θεώρησα καλό να ανοίξω αυτό το θέμα, έτσι ώστε να συγκεντρώσουμε εδώ απορίες, στοιχεία και πληροφορίες για ασφαλιστικές εταιρείες, προγράμματα και τιμές. Οι γονείς που έχουν ήδη κάνει τέτοια συμβόλαια θα βοηθούσαν πάρα πολύ, αν μας μιλούσαν για την δική τους επιλογή (εταιρεία, κόστος, παροχες κλπ). Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!

GVxl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα και στα τρία παιδιά μου την ιατροφαρμακευτική ασφάλεια της La vie. Ηταν αρκετά χρήσιμη για τα πρώτα χρόνια που είχαμε συχνές επισκέψεις σε παιδιάτρους και συχνά ατυχήματα. Επίσης κάναμε τρείς επεμβάσεις, κρεατάκια, σωληνάκια, αμυγδαλές χωρίς να πληρώσουμε. ¨οταν πια μπήκαν στη σχολική ηλικία και αραιώσαμε από τους γιατρούς δεν συνέφερε πιά και την κόψαμε. Υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα στην Express Service. ¨οσο για τα αποταμιευτικά δεν είναι απαραίτητο να τα κάνεις σε ασφαλιστική. Σε οποιοδήποτε τράπεζα οι σύμβουλοι επενδύσεων θα έχουν να σου προτείνουν πολλά!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γνωρίζει μήπως κάποιος/κάποια αν μπορεί κανείς να κάνει ασφάλεια ζωής/ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης από τη στιγμή που γεννιέται το μωρό; Είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να κάνει εγχείριση η μικρή μου νωρίς νωρίς και θα ήθελα να επιλέξω τον καλύτερο γιατρό ανεξαρτήτου κόστους.

 

Ολες οι ασφαλιστικές εταιρίες ασφαλίζουν νεογέννητα, αλλά συνήθως τα συμβόλαιά τους περιέχουν όρους που αποκλείουν την ευθύνη τους σε περίπτωση που το πρόβλημα υγείας προϋπήρχε της σύναψης του συμβολαίου.

Επίσης οι περισσότερες έχουν κάποιο (αρχικό) διάστημα κατά το οποίο το συμβόλαιο δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί καθώς και όρο οτι εξαιρούνται τις ασφάλισης οι παθήσεις που σχετίζονται με γενετικά προβλήματα.

 

Ψάξε καλά τους όρους πριν προχωρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ασχολουμε με ασφαλειες, θα σου πω πως εχουν τα πραγματα σε εμας.

Με την προυποθεση οτι εχεις εσυ συμβολαιο το μωρο ασφαλιζεται απο την πρωτη μερα.

Διαφορετικα απο 40 ημερών, με τη προσκομιση του βιβλιαριου παιδιου.

Βέβαια, οτι εχει ηδη διαγνωστει δεν καλυπτεται, εκτος αν μπορει ο παιδιατρος σου να σου εγγυηθει οτι θα μπορουσε να ειχε παρουσιαστει αργοτερα στο παιδι, οποτε πονηρα το αποκρυπτεις και το εμφανιζεις αργοτερα σε καποιες εξετασεις.

Να γνωριζεις οτι για να ασφαλισεις το μωρο, επιβαλλεται να ειναι ασφαλισμενος και ο γονιος.

Αυτο που θα σου ελεγα να ελεγξεις αρκετα στα ψηλα γραμματα του συμβολαιου αν καλυπτεται κατα το πρωτο 12μηνο ή 18μηνο το προβλημα του μωρου. Ολες οι ασφαλιστικες για τα παραπανω διαστηματα αφηνουν καποια ιατρικα προβληματα ακαλυπτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Υπάρχει ασφαλιστική που το ασφαλίζει στις 30 ημέρες (μαζί με εμένα). Αλλά δεν θα πρέπει να φαίνεται στον έλεγχο που κάνει ο παιδίατρος του μαιευτηρίου (το οποίο είναι σίγουρο), και να μην είναι γραμμένο στο βιβλιάριο (επίσης σίγουρο). Ευτυχώς δεν είναι σίγουρο οτι θα χρειαστεί να γίνει κάποια εγχείριση αλλά ό,τι μπορώ θα κάνω.

 

Άλλωστε έχω μετανιώσει που παλαιότερα δεν είχα ασφαλιστεί σε πρόγραμμα που θα μου κάλυπτε τώρα και τοκετό (και στο μέλλον άλλον τοκετό) και στο παρελθόν μία εγχείριση που έκανα και πλήρωσα 3000.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, δεν ξέρω αν το έχετε συζητήσει και αλλού, αν ναι ας μου γράψει κάποια που να διαβάσω...

Μου είπαν πως το νεογέννητο ασφαλίζεται μετά από 3 μήνες..ισχύει αυτό? Τι ξέρετε???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά ασφαλίζονται αφού σαραντίσουν, νωρίτερα ασφαλίζονται από ΙΚΑ ΤΕΒΕ κλπ.

Περισσότερο συμφέρει το οικογενειακό πρόγραμμα γιατί βγαίνει φτηνότερο από ατομικό.

Προσωπικά, έχω κάνει συμβόλαιο, για περίθαλψη μόνο, μιας και έχω τα παιδιά στο ΤΕΒΕ οπότε καλύπτομαι από φάρμακα εμβόλια και γιατρούς και είμαι ευχαριστημένη.

Η αλήθεια είναι οτι τα βγάζουν τα λεφτά τους μιας και οπωσδήποτε για κάτι θα χρειαστεί.

Κάναμε πρόσφατα σκωλικοειδήτιδα και πήγε 2.700ευρώ , ενώ το μωρό που νοσηλεύτιε πρόσφατα για 2 μέρες εξετάσεις μόνο πήγε 2000ευρώ, ενώ το χρόνο πληρώνουμε 1500ευρώ για 3 άτομα.

 

Το επενδυτικό δεν το συνιστώ ούτε σε τράπεζα ούτε σε ιδιωτική ασφάλεια μιας και υπόσχονται πολλά αλλά στο τέλος....

Έκανα και σε 2 χρόνια που το είχα δεν πήραμε ούτε το κεφάλαιο που βάλαμε.

 

Το βασικό είναι οτι ξέρεις πως αν το παιδί παρουσιάσει κάτι το πας ιδιωτικά και το προσέχουν και δεν ταλαιπωρείσαι να περιμένεις ατελείωτες ώρες.

 

Σταπαιδιά συνολικά 4 φορές το χρειαστήκαμε και δνε είχαμε κανένα πρόβλημα, πήγαμε με την κάρτα και φύγαμε.

Εγώ σκέφτομαι να τους πάρω μετοχές όποτε έχω χρήματα που περισεύουν, καλές βέβαια.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τώρα δύο εβδομάδες που απολαμβάνουμε την συντροφιά του Δημήτρη στο σπίτι μας και, δόξα τω Θεό, όλα πάνε καλά.

 

Επειδή όμως των φρονίμων τα παιδιά πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν, κάνουμε σκέψεις για μια ιδιωτική ασφάλεια για το μωρό μας.

 

Τι λέτε εσείς; Το θεωρείτε απαραίτητο; Τώρα ή αργότερα; Τι πιστεύετε ότι πρέπει να καλύπτει οπωσδήποτε; Τί θα ήταν καλό να προσφέρει; Αν δεν είναι αντίθετο με τους κανόνες του forum, προτείνετε κάποια εταιρία; Εχετε προσωπική πείρα;

 

Συγνώμη αν ρωτάω πολλά, αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα που ενδιαφέρει. Εκανα μια σύντομη αναζήτηση στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites

εγώ συμπληρωματικα με αυτη που μας εκαναν στη δουλεια της εκανα μια για νοσοκομειακη καλυψη .Η ασφαλιστικη αυτη ειναι συμβεβλημενη με το παιδιατρικο τμημα του μητερα που θεωρειται πολυ καλο.Επίσης μας δινει ενα "κουμπαρα" καθε χρονο για εξετασεις, γιατρους, φαρμακα κτλ.Κατα τη γνωμη μου ειναι χρησιμη και νιωθεις λιγο πιο ηρεμος οτι αν χρειαστει κατι θα υπαρχει μια καλυψη.Επίσης για σοβαρες ασθενειες αν προυπαρχει η ασφαλεια σε καλύπτουν για παντα, αν ομως συμβει κατι πρωτα μετα δε μπορεις να κανεις καμια ασφαλεια.Μπορεις να ξεκινησεις απο σχετικα χαμηλα ποσα και αργοτερα να προσθεσεις οτι κρινεις χρησιμο αποταμιευτικα, εξωνοσοκομειακα κτλ.......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...