Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακό πρόβλημα - Και ο Θεός μαζί μας...


Marilena

Recommended Posts

Ρε Μαριλένα έλεος που θα πουλήσετε το σπίτι.............. πήγαινε σ'ένα δικηγόρο και βγάλτους νομικά έξω, γίνεται ρε παιδί μου, απλά είναι η έσχατη λύση και πολύ ψυχοφθόρα.

Δεν μπορείς να κάνεις κι εσύ πόλεμο? Π.Χ. από τον πίνακα του σπιτιού δεν μπορείς να τους κατεβάσεις ορισμένα κουμπιά για να μην έχουν φως κλπ?

Δεν μπορεί κάτι πρέπει να γίνει , φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου απομονώσει το μισό σπίτι, δεν μπορεί να μην γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε Ζανακι μου, ισως και να γινεται αυτο που λες, αλλα ηδη ποναω πολυ που τους κλεισαμε το καλοριφερ... κανει ψοφοκρυο και σκεφτομαι οτι παγωνουν... Ξερω οτι ειναι αντιφατικα τα συναισθηματα μου, αλλα ετσι ειναι... Δυστυχως δεν μπορω να αντεξω ψυχολογικα αλλα τετοια... το βρισκω πιο απλο να πω ξερετε, μεχρι ταδε οτυ μηνα πρεπει να φυγετε, πουλησαμε το σπιτι και σορρυ και αντε γεια... και να παμε κι εμεις καπου αλλου και να ξεχασουμε και να ηρεμησουμε...

παντα θα με ποναει, αλλα λιγοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον: Δεν κρυώνουνε γιατί ανάβουνε άλλα σώματα και σας ήρθε η ΔΕΗ σαν ντουβρουτζάς.

Αλλά φυσικά αν νομίζεις ότι δεν αντέχεις ψυχολογικά, τότε πουλήστε το και αφού δεν σας βολεύει και η περιοχή, φροντίστε αυτή την φορά να κοιτάξετε για κάτι καλύτερο για να μην νιώθετε απομονωμένοι.

Τα σπίτια και τα τούβλα ξαναγίνονται, η ψυχική σου υγεία είναι δύσκολο να επανέρθει.

Αν η λύση για να είσαστε καλά είναι να το πουλήσετε, τότε βουρ.....

Μόνο να κοιτάξετε τα υπέρ και τα κατά, δηλαδή αν είναι να χάσετε ένα κάρο χρήματα απ' αυτή τη δουλειά και αυτό να επιβαρύνει το μέλλον των παιδιών σας, τότε ίσως είναι προτιμότερη η λύση του δικηγόρου.

Κοιτάξτε και σταθμίστε τα όλα.... εν τω μεταξύ βάλε και μια αγγελία πώλησης να έρχονται υποψήφιοι αγοραστές ώστε να δούνε οι δικοί σου τι θέλετε να κάνετε και ίσως έτσι ταρακουνηθούνε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαριλού σε συμφέρει???? αφού το σπίτι είναι με δάνειο, τι θα σας μείνει αμα το πουλήσετε??? Δες και τη λύση με το δικηγόρο που σου λέει η Zana κι αν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα τότε προχώρα, αλλά θέλει πολύ ψάξιμο πριν κάνεις αυτή τη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα κάνε το άλλο. Βάλε δικηγόρο και όσο διαρκούν οι διαδικασίες μέχρι να μετακομίσουν, φύγετε προσωρινά από το σπίτι για να μην τα βλέπεις............. δεν ξέρω τι άλλο να πω ρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλένα έχετε σκεφτεί τα έξοδα αγοράς νέου σπιτιού και τον φόρο μεταβίβασης. Δεν ξέρω τα φορολογικά σας στοιχεία , αλλά τώρα δεν θα μιλάμε πια για πρώτη κατοικία.

 

Πρέπει να δειτε αν μπορείτε να το πουλησετε περισσότερο απ'΄ότι σας στοίχισε και αν σας καλύπτει για αγορά ενός νέου διαμερισματος. Φοβάμαι και μήπως σου κακοφανεί να μπεις σε ένα διαμέρισμα τώρα που εκεί έχεις την άπλα σου.

 

Δεν ξερω βρε Μαριλενακι μου, προτεραιότητα έχει να νιώθεις καλά εσύ και ο Γιάννης για να είναι καλά και τα παιδάκια σου. Ζυγίστε τα απ΄όλες τις πλευρές. Κάντε σε ένα χαρτί 2 στηλές υπέρ και κατά και ζυγίστε τα.....

 

Πάντως αν οικονομικά εμένα με επαιρνε θα έφευγα....Βρε Ζana μου είναι δύσκολο για την Μαριλενα να προβεί σε δικαστικές ενεργειες με τους ίδιους τους γονείς της, το καταλαβαίνω, από την μία σε βγάζει από τα ρούχα σου αλλά από την άλλη είναι και η μάνα σου...

 

Κράτα από την Ζana αυτό

 

Τα σπίτια και τα τούβλα ξαναγίνονται, η ψυχική σου υγεία είναι δύσκολο να επανέρθει.

Link to comment
Share on other sites

Pam έχεις δίκιο, αλλά αυτό που κάνουν οι γονείς της Μαριλένας, επιβαρύνει οικονομικά και ψυχικά τα παιδιά της (και εγγόνια τους)..... έχουν βρει τη Μαριλένα που είναι ευαίσθητη και την πατάνε, γι' αυτό και πρότεινα να φύγει προσωρινά μέχρι να τελιώσουν οι διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

....αλλά τώρα δεν θα μιλάμε πια για πρώτη κατοικία......

 

αχ! άλλο αυτό με την πρώτη κατοικία !!!! να δω ποιο θα δηλώσουμε φέτος για πρώτη ???? :lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποναω πολυ που τους κλεισαμε το καλοριφερ... κανει ψοφοκρυο και σκεφτομαι οτι παγωνουν... Ξερω οτι ειναι αντιφατικα τα συναισθηματα μου, αλλα ετσι ειναι... Δυστυχως δεν μπορω να αντεξω ψυχολογικα αλλα τετοια... το βρισκω πιο απλο να πω ξερετε, μεχρι ταδε οτυ μηνα πρεπει να φυγετε, πουλησαμε το σπιτι και σορρυ και αντε γεια... και να παμε κι εμεις καπου αλλου και να ξεχασουμε και να ηρεμησουμε...

παντα θα με ποναει, αλλα λιγοτερο...

Αν είναι εφικτό οικονομικά και εγώ είμαι της γνώμης να το κάνεις. Έχω πάθει πλάκα με αυτά που γράφεις και προσπαθώ να μπω στη θέση σου. Δύσκολο...

Αν το πουλήσεις, έχεις πει ότι έχουν να μείνουν κάπου; ή θα νιώθεις τύψεις ότι τους άφησες στο δρόμο; Γιατί παίζει και αυτό το συναίσθημα μετά. Αν δεν τίθεται τέτοιο θέμα, κίνησε διαδικασίες σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Marilena διαβάζω τόσο καιρό το πρόβλημα που έχεις με τους γονείς σου και πραγματικά έχω μείνει άναυδη

Καταλαβαίνω για ποιο λόγο δεν έχεις πάρει ακόμα δραστικά μέτρα εναντίον τους αλλά βρε κορίτσι μου σκέψου λίγο καλύτερα τα πράγματα.

 

1. Οι σχέσεις σου με τους γονείς σου δεν πρόκειται να βελτιωθούν έτσι και αλλιώς, με όσα έχουν γίνει, ακόμα και αν εσείς λύσετε μαγικά το οικονομικό πρόβλημα σας και συνεχίσετε να τα στάζετε κάθε μήνα. Κάνω λάθος ? δεν έχει σπάσει κάτι μέσα σου (στον άντρα σου?)

2. Έφτιαξες ένα σπίτι με κόπους, μπήκες μέχρι το λαιμό στα χρέη, αλλά το έφτιαξες όπως ήθελες εσύ και ο άντρας σου για εσάς και τα παιδιά σας, τώρα δηλαδή από εκεί που έχεις την άπλα σου θα πάς να αγοράσεις τι….ένα διαμέρισμα ? ΕΛΕΟΣ

 

Πάντως η ιδέα να βάλετε μία αγγελία να αρχίσει να έρχεται κόσμος να βλέπει το σπίτι δεν είναι άσχημη (ζήτα και τα μαλλιά της κεφαλής σου, με την κρίση που παίζει στην αγορά θα παίρνουν δρόμο με του που θα ακούνε την τιμή :twisted: ) οπότε αφενός θα αρχίσουν σιγά σιγά να συνειδητοποιούν ότι μιλάς σοβαρά για το οικονομικό πρόβλημα που σου δημιουργούν (γιατί έχω την εντύπωση ότι κάνουν την κορόιδα και όσο τους παίρνει να το τρενάρουν θα το κάνουν ) αφετέρου ότι σοβαρολογείς με την κατάσταση και δεν τους αφήνεις περιθώρια. Στην χειρότερη περίπτωση βάλε γνωστές /φίλες από το φόρουμ που δεν τις έχουν ξαναδεί να κάνουν τον υποψήφιο αγοραστή.

 

Όσον αφορά τον διαχωρισμό των ρολογιών του ηλεκτρικού ξέρω ότι γίνεται σίγουρα, το μόνο που θα επιβαρυνθείς είναι ένα νέο ρολόι από την ΔΕΗ (πάρε τηλέφωνο τον ηλεκτρολόγο που σου έκανε την εγκατάσταση και ρώτα εναλλακτικές, θα χρειαστεί έτσι και αλλιώς όταν με το καλό θελήσεις να νοικιάσεις το σπίτι).

Και εμείς κάτι παρόμοιο έχουμε κάνει μια και ζούμε σε τετραώροφο όπου ανά 2 διαμερίσματα υποτίθεται είναι ένα σπίτι (ισόγειο -πρώτος έχει χωριστεί έτσι ώστε να είναι 2 διαφορετικά διαμερίσματα).

ΟΧΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΣΠΙΤΟΘΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ

Πάντα φιλικά,

 

Εύα

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Μαριλένα! Τόση ώρα διαβάζω το θέμα από την αρχή! Πολύ δύσκολη η θέση σου. Μιλούσα μαζί σου, αλλά δεν ήξερα. Τώρα καταλαβαίνω γιατί ρωτούσες για τα οικονομικά και τα λοιπά.

Εχώ περάσει κι εγώ μια ανάλογη ιστορία με τα πεθερικά. Θα στα πώ κάποτε.

πιστεύω ότι είναι καλή σκέψη να πουλήσετε το σπίτι.

Το διαμέρισμα υπάρχει ακόμα στο κέντρο;

Αν ναι τότε:

1. Ξεκινήστε τη διαδικασία της πώλησης

2. Μόλις βρεθεί αγοραστής μετακομίστε για λίγο εκεί.

3. Κάντε πολύ καλή έρευνα αγοράς για να βρείτε σε πιά περιοχή βολεύει να πάτε να φτιάξετε ένα καινούργιο σπίτι. Ελέγξτε πρόσβαση σε μέσα μεταφοράς, κοινωνικές υπηρεσίες, σχολεία κλπ.

4. Αφού επισκεφθήτε όλα τα περίχωρα της Αθήνας κοιτάξτε και πιο έξω εκεί που φθάνει ο προαστιακός.

5. Όταν αποφασίσετε ψάξτε να βρείτε οικόπεδο στα μέτρα σας\

6. Ξεκινήστε διαδικασία ενός νέου δανείου με μεγάλη διάρκεια για να έχετε χαμηλή δόση.

7. Εν ανάγκη πουλήστε το διαμέρισμα της Αθήνας.

8. Σκεφθήτε την προοπτική να πάτε σε κάποιο χωριό κοντά στην Αθήνα.

9. Πιθανά θα βρείς πιο εύκολα δουλειά, baby sitter, οικιακή βοηθό, γειτόνισες- γιαγιάδες.

10. Στα γράφω αυτά γιατί μέχρι τώρα έχω αγοράσει δύο σπίτια με δάνειο έχω πουλήσει το ένα και έχω χτίσει ένα επίσης με δάνειο.

11. Στα λέω επίσης γιατί η μητέρα μου είναι από τον Ωρωπό και ξέρω πως λειτουργούν οι μικρές τοπικές κοινωνίες. Εύκολα στον παιδικό(δημόσιο) καλύτερα σχολεία (δημόσια) καλύτερο επίπεδο ζωής γενικά.

12. Στο λέω επίσης γιατί φίλος μου πρόσφατα εγκατέλειψε την Αθήνα και έχτισε κάπου έξω από την Χαλκίδα, εξακολουθεί να εργάζεται στο κέντρο της Αθήνας.Πηγαινοέρχεται με το τραίνο. Είναι πολύ ευχαριστημένος.

13. Θα σου πούν κάποιοι ότι είναι φυγή. Ναι είναι αλλά είναι φυγή πρός τα μπρός.

14. Εχοντας αφήσει πίσω τα παλιά κάποια στιγμή θα τα βρείς και με τις οικογένειες και των δύο.

15. Η δράση φέρνει την αντίδραση και τα αποτελέσματα, όσο πιο δυνατή τόσο πιο ξεκάθαρα τα αποτελέσματα.

Συγγνώμη αν σε κούρασα.

Αν έχεις web phone η μικρόφωνο μπορούμε να μιλήσουμε μέσω skype κάποια στιγμή.

Αυτά Εύη.

Έγραψα πολύ βιαστικά συγγνώμη για τα λάθη!! :oops:

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια αυτη τη στιγμη δεν εχω χρονο να σας απαντησω σε οσα μου γραψατε, θα επανελθω...

 

Ηθελα απλα να σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ που διαβαζετε απο το σεντονι, οι νεοτερες, και που το παρακολουθειτε ακομα, οι παλιοτερες :D

 

Περα απο την λυση (αν υπαρξει ποτε) εχω μεγαλη αναγκη να νιωθω την συμπαρασταση σας και οτι με καταλαβαινουν καποιοι ανθρωποι και νοιαζονται...

 

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ κοριτσακια μου!!!

 

Θα απαντησω αμεσα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!!

αχ τι μου θυμησατε!

σκηνες απειρου καλλους!! 7 1/1 χρονια πισω!!!

λοιπον......γνωμη μου ειναι οι γονεις να καθονται σπιτι τους!!! και να τρωγονται μεταξυ τους!!!ΜΑΚΡΥΑ! ΜΑΚΡΥΑ! ΜΑΚΡΥΑ!!

 

δυστυχως κι εμεις αναγκαστηκαμε να φυγουμε απο το σπιτι μας-τριοροφο -στο ισογειο τα πεθερικα :twisted::twisted::twisted: ,στον πρωτο ο αδελφος του αντρα μου-μην το σχολιασω -και εμεις στον 3ο!!(σπιτι του αντρα μου)

ε.....με το που αποφασισαμε να παντρευτουμε μπαχαλο!!ηθελαν ολοι να εχουν τα κλειδια μας να μπαινοβγαινουν γιατι ετσι ειναι οι αγαπημενες οικογενειες!!βρε καλοι μου, βρε χρυσοι μου!!!μπααααααααααααααα...ντουβαρια!!

τελος παντων , επιθεσεις, βρισιες, φωνες, και ολα αυτα τα καλα!!

ε παντρευτηκαμε 28-10-2000(ειχαμε φτιαξει τελειο σπιτακι!! :lol::lol: ) και 2-12-2000 ειμασταν σε αλλο σπιτι!(ενοικιο)αρον-αρον!!!οπως καταλαβατε.......

εν ολιγοις , δεν μπορεσαμε να το πουλησουμε η να το νοικιασουμε το διαμερισμα, γιατι λεγανε σε ανθρωπους που πηγαιναν με την μεσιτρια και ενδιαφερονταν , διαφορα ωραια πραγματα , με αποκορυφωμα οτι ο αντρας μου ειναι ναρκομανης και μεγαλος εμπορος και μαφιοζος και θα μπλεξουν!!(δεν μας ηξεραν οι ανθρωποι-ειχαμε βαλει μεσιτρια)....ακομα τρεχουν!!

τελος παντων.......δεν ασχοληθηκαμε παραπανω....

καναμε ενεργειες και μετα απο περιπου 2 1/2 χρονια μετα , και αφου ξεχρεωσαμε το δανειο που πηρε ο αντρας μου να φτιαξει το 1ο σπιτι του!! , πηραμε νεο δανειο και αγορασαμε σπιτι!!φυσικα δεν ξερουν τιποτα αυτοι!!εχουμε να τους δουμε απο 1-1-2002(που εγιναν και οι τελευταιες ''συζητησεις'') και εμεις ειμαστε καλυτερα απο ποτε!!

φυσικα κατα καιρους εχουμε ακουσει διαφορα λογια που λενε στον κοσμο............οτι φισικα εγω τα εκανα ολα!!γιατι θελω να φαω το σπιτι του αντρα μου(τπ πρωτο ναι! ναι!)και επισης , επειδη ζηλευω την πεθερα μου που εχει κανει 2 παιδια , ενω εγω ειμαι στειρα!! και το ξερει σιγουρα!!-απο γιατρο!!!!!???????????? (δεν ξερει φυσικα οτι εχουμε παιδια)...ακομα τα λενε και τα υποστηριζουν..... :shock::shock:

γελοιοι ανθρωποι.....

αλλα σε ολα αυτα που μας εχουν συμβει-πρωτοστατης ο αντρας μου!!δεν ακουει κουβεντα!!και φυσικα τους θεωρει τρελους!!τελειως!!και δεν θελει καμια σχεση!!!

 

τα εξοδα ειναι πολλα...αλλα οπως λεει η μαμα μου....αν εισαι καλα με τον ανθρωπο σου και τα βρισκετε ειναι ολα καλα...

αρκει να σας πω οτι ζησαμε στο πρωτο σπιτι απο 2-11-2000 μεχρι 8-12-2000

και κοντεψαμε να χωρισουμε...και απο οταν φυγαμε εχουμε 21-1-2008 και ειμαστε μια χαρα!!!

 

λοιπον.....ευχομαι να πανε ολα καλα!! :lol::lol::lol:

συγνωμη αν σας κουρασα....απλα θελω να δωσω θαρρος σε κοπελες που περνουν αυτα που περασα κι εγω.......φιλια :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο μενα ,

μολις τυχαια διαβασα για τα προβληματα της αγαπητης μαριλενας και ειλικρινα τη θαυμαζω διοτι μια χαρα τα εχει βγαλει περα και με τα μικρα της και ναι εκανε το σωστο με τους γονεις της , θεωρω οτι οταν παντρευομαστε και κανουμε παιδια μεγαλυτερη προτερεοτητα εχουνε τα παιδια μας και αυτη η οικογενεια .

Εγω ειμαι ενα πληγωμενο παιδι απο τη μαμα μου , οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο βεβαια , και σιγουρα οχι επιτηδες . Η μαμα μου με εκανε πολυ μεγαλη σχεδον κοντα στα 45 και σιγουρα με ειδε λιγο πολυ ως "βαρος" και δεν ειχε και την απαραιτητη ενεργεια να ασχοληθει μαζι μου . Με μεγαλωσε μονη της βεβαια , αλλα ολο μου χτυπαει οτι δεν ημουνα καλο παιδι , οτι εγω εφταιγα για ολα , οτι οπου πηγαιναμε εκανα φασαρια , οτι δεν ημουνα καλη μαθητρια , ξυλο ? πολυ , παρα πολυ , τοτε δεν το εβλεπα σαν προβλημα , τωρα θεωρω οτι παλια χρησιμοποιουσανε λαθος τακτικες .

Ο μπαμπας μου ητανε παντα ο ανθρωπος που ταιριαζα περισσοτερο . Η μαμα μου ειχε ενα προτυπο κορης μεσα της και εγω που ειχα αποκληνει απο αυτο ειχα γινει η κακια κορη , η αλλητισα . Ακομα και τωρα που παντρευτικα , μενοθμε απο πανω τους βεβαια επειδη ο μπαμπας ειναι βαρια αρρωστος και εχω χρεος να τους βοηθησω , ομως ακομα και τωρα με κατηογορει για πολλα , δεν νομιζω οτι το κανει επιτηδες , δεν το καταλαβαινει καν οτι πληγωνομαι τοσο , ετσι αισθανεται .Να της μιλησω ? τι να πεις σε μια γυναικα 76 ετων τοσο τρελα αγχωμενη με την αρρωστεια τουθ αντρα της ., εξαλλου παντα φοβοτανε μην χασει το μπαμπα μου , οταν εκανα για εκεινη τις αλλητειες ( δηλαδη ειχα κανα γκομενο που δεν της αρεζε η πηγαινα σε καμια συναυλια με την παρεα ) με απειλουσε οτι αμα παθει κατι ο μπαμπας που ειχε την καρδια του θα με εδιωχνε απο το σπιτι . Και ο μπαμπας ηταν ο μονος που καταλαβαινε τη νεοτητα μου για αυτο και δεν παθαινε ποτε τιποτα :) ηθελε να να ζησω σαν νεα . Οταν εμαθε για την εγκυμοσυνη η μαμα μου επειδη δεν ημασταν ακομα παντρεμενοι με τον πανο μου με ειπε π.....ανα και οτι το μωρο μουθ ακομα ητανε σπορος και μπορουσα να αποβαλω ανα πασα στιγμη , ητανε εναντια στις αρχες η εγκυμοσυνη εκτος γαμου , ναι στο σεξ ελεγε αλλα με προφυλαξη .Ο μπαμπας μου απο την αλλη μολις το εμαθε γελουσανε και τα μουστακια του , ενοιωθε σαν παππους ειπε , πριν βυθηστει στο αλζχαιμερ. Οικονομικα με βοι=ηθαει η μανα μου ομως , καπου μεσα της νοιωθω οτι με λατρευει και μενα οπως το μπαμπα μου , εχουμε και τις καλες περιοδους μας , εγω δεν μπορω να της εμπιστευτω το παιδι μου ουτε για μια ωρα , δεν μου βγαινει ,αλλα ειμαι και επιθετικη πολλες φορες μαζι της . Αυτες τις μερες πριστηκε το ποδι της απο τη φλεβιτιδα της , επιασα τον εαυτο μου χτες να τρεμω απο ανησυχια μην μου παθει τιποτα και τη χασω . :( Αυτη ειναι η μητερα μου με τα καλα και τα κακα της , ναι την εχω συγχωρεσει για ολα δεμ τα εκανε επιτηδες εξαλλου , ομως ενα πραγμα εχω ορκιστει , να μην γινω ποτε τετοια μητερα στα παιδια μου .

Link to comment
Share on other sites

....ομως ενα πραγμα εχω ορκιστει , να μην γινω ποτε τετοια μητερα στα παιδια μου... .

 

Αυτή είναι όλη η ουσία των πραγμάτων...να παραδειγματιζόμαστε και να πράτουμε εκ πείρας τα καλύτερα για τα παιδιά μας!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

....ομως ενα πραγμα εχω ορκιστει , να μην γινω ποτε τετοια μητερα στα παιδια μου... .

 

Αυτή είναι όλη η ουσία των πραγμάτων...να παραδειγματιζόμαστε και να πράτουμε εκ πείρας τα καλύτερα για τα παιδιά μας!!! :wink:

 

 

Συμφωνω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χωρις να εχω διαβασει ολες τις σελιδες (μονο τις δυο πρωτες και τις δυο τελευταιες), αυτο που παρατηρησα στην πρωτη σελιδα ηταν η προταση οτι οι γονεις που ζουσαν στην Αρτεμιδα "ειχαν οικονομικο προβλημα". Αρα, επομενο ηταν να μην εχουν χρηματα να συνεισφερουν και να χρειαστει να πιασει δουλεια η γιαγια, μιας και δεν επαιρνε χρηματα κρατωντας την εγγονη. Μπορει να μην πληρωνε ενοικιο και κοινοχρηστα, αλλά αυτο δεν εξισορροπειται απο την ελλειψη εσοδων. Αυτο που θελω να πω, δηλαδη, ειναι οτι η συμφωνια εξαρχης δεν ηταν καλη για τα πεθερικα κι ισως γι'αυτο ν'αμελησαν τις υποχρεωσεις τους σ'αυτη τη συμφωνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
δεν μπορώ να το δώ έτσι, γιατί δεν είναι υποχρέωση και καθήκον θα έλεγα να μεγαλώσεις ένα παιδί, το κάνεις υποτίθεται επειδή το θέλεις, είναι μια σχέση εφ όρου ζωής.

 

αλλά αυτή η σχέση, δεν είναι ισσοροπημένη, ειδικά στην αρχή.

ο γονέας προσφέρει ο γονεας υποχωρεί, υπομένει, αντέχει, προσφέρει, αγαπά και χίλια δυο άλλα. το παιδί δέχεται.

 

καθώς μεγαλώνει σίγουρα ο ρόλος του γονέα είναι διαφορετικός.

 

Όμως, αυτό εξαρτάται πραγματικά απο κάθε χώρα.

 

Στην Γερμανία τα παιδιά δίνουν χρήματα στους γονείς τους όταν μένουν στο ίδιο σπίτι.

Το επιτρέπει όμως και το φοβερό σύστημα, και οι μισθοί τους.

αλλά και η φοβερή αίσθηση της οικονομίας που κάνουν. έμαθα εκεί να μετράω και το cent.

Εξαρτάται και απο την οικογένεια, αλλά πάντως δεν είναι καθόλου σπάνιο αυτό, καθώς και εάν δεν δίνουν χρήματα για το ενοίκιο (συμμετέχουν δηλαδή τα παιδια΄στα έξοδα του σπιτιού)

τα διώχνουν απο το σπίτι έτσι ώστε να μάθουν να είναι υπεύθυνα. (αν έχουν δείξει ανευθυνότητα)

όμως αυτό εκεί, δεν έιναι κάτι που ξεκινάει τότε- ξεκινά πολύ νωρίτερα.

απο μικρά, τα παιδιά κάνουν μικρές δουλίτσες του σπιτιού για τις οποίες αμοίβονται, ή με τις οποίες συμμετέχουν στις υποχρεώσεις του σπιτιόύ.

 

ένα 18 χρονο Γερμανάκι, έχει χρόνια μπροστά απο άποψη ωριμότητας και υπευθυνότητας σε σχέση πχ με ένα Ελληνάκι που πχ δεν έχει μάθει ποτέ να δουλεύει, να έχει διαχείριση χρημάτων, να είναι αυτάρκες. (εγώ πήγα 18 χρονών στην Γερμανία σαν "Ελληνάκι"...... πιστέψτε με,... καμία σχέση.. ! ) -

 

σε κάθε κουλτούρα είναι διαφορετικά, αλλά και σε κάθε οικογένεια.

νομίζω πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι μόνο το οικονομικό.

είναι πολύ περισσότερο άλλα θέματα που δεν μπορούμε απο εδώ να τα διακρίνουμε τόσο καλά.

Ίσως εγωισμού των γονέων? Κρίση στην ζωή τους? Δεν είναι ακόμα έτοιμοι να αισθανθούν παππούδες που υποχωρούν στα τα πάντα για τα παιδιά τους?

Ζητούν απο τα παιδιά τους να τους "γύρίσουν πίσω" με αυτό το τρόπο την προσπάθεια τους κόπους και τα χρήματα που εκείνοι έδωσαν για να τα μεγαλώσουν?

δεν ξέρω....

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου.... νομίζω ότι αυτό το " Εξω μόλις κλείνουν τα παιδιά τα 18, τα διώχνουν" είναι μία καραμέλα ανθρώπων που δεν θέλουν να πάρουν ευθύνες αλλά ούτε και να μεταβιβάσουν ευθύνες ( ευθύνες που θα έπρεπε να έχουν)στα παιδιά τους. Ζώντας και εγώ πολλά χρόνια στο εξωτερικό, ένα έχω να πώ, έχω ανίψια 20 και 21 χρονών αντίστοιχα εδώ στην Ελλάδα, σας πληροφορώ καμία σχέση με τα 20χρονα στο εξωτερικό, έξω τα παιδιά είναι πιο ώριμα και πιο υπέυθυνα. Όχι ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις....

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...