Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασία εγγραφής σε νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Μπαίνω και εγώ να συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που λέτε.

 

Δεν μπορεί κάθε φορά... όλα τα σχολεία... να τα προγραμματίζουν για τις 12πμ να σπάνε τη μέρα έτσι ώστε να μην μπορείς να αποφύγεις άσκοπα την άδεια.

 

Και λέω άσκοπα... όχι γιατί δεν είναι σημαντικά το οτιδήποτε (μικρό-μεγάλο) που έχει σχέση με το παιδί μου... αλλα κυρίως διότι ποτέ η ώρα δεν έχει σχέση με το παιδί μου αλλά με την βολή της δασκάλας που ΠΟΤΕ καμία ακόμη και στο ιδιωτικό των 10 0000 ευρω ΔΕΝ θα κάτσει δευτερόλεπτο εκτός ωράριου για εμάς,, παρα μόνο εαν της το ζητά το σχολείο (πχ εκδήλωση , γιορτή κλπ)

Οχι δεν μπορώ 'έτσι να παίρνω άδειες κάθε φορά που κάτι θέλω να πώ ή να μου πει η δασκάλα για 5 λεπτα στις 12πμ.

 

Στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι εύκολα τα πράγματα να λείπες άρα για όσα γίνεται θα πρέπει να υπάρχει ευελιξία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπάρχει και η γονική άδεια από την έναρξη του νηπιαγωγείου, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και αυτήν. Αντιστοιχεί σε 4 (για ιδιωτικό υπάλληλο) μέρες κατά ημερολογιακό έτος. Μπορείτε να την πάρετε και σε ώρες!! Αλήθεια, την παίρνετε ή συναντάτε δυσκολίες από τους εργοδότες σας?

Link to comment
Share on other sites

πω πω ρε κοριτσια! αδεια για να γραψετε τα παιδια σας,την θεωρειτε χαμενο μεροκαματο...αδεια για να τα καμαρωσετε σε μια εκδηλωση,παλι χαμενο μεροκαματα...αδεια για να τα συνοδεψετε σε μια εκδρομη,χαμενο το μεροκαματο...πολυ λυπηρο! ελπιζω τουλαχιστον να μην σας ακουν να το λετε κιολας...γιατι για ενα πρωτακι πχ ειναι πολυ συμαντικο να παει με τον γονιο του στο νεο του σχολειο,να το δει,να κανει την εγγραφη,να σας κουβεντιασει τις αγωνιες του...το ιδιο και για ενα καινουργιο νηπιακι...μη χαμενες ημερες κανονικης αδειας μας, ποιες θεωρουνται,αν αυτες τις στιγμες που (εγω θεωρω) τοσο συμαντικες για ενα παιδι,εμεις τις θεωρουμε χαμενο μεροκαματο??

 

τεσπα...θα μπορουσαν οντως οι οδηγιες στα σχολεια να ειναι πιο ευελικτες και οι εγγραφες να εχουν την δυνατοτητα να γινουν μεχρι το τελος του ιουνιου, ωστε και οι εκπαιδευτικοι να εχουν χρονο να διεκπαιρεωσουν οτι οφειλουν με μεγαλυτερη ανεση χρονου και οι ενδιαφερομενοι γονεις να μην ζοριζονται χρονικα και τρεχουν

 

 

Σημαντικό είναι επίσης να κρατήσω την δουλειά μου για το καλο όλης της οικογένειας γιατι διαφορετικά το βιοτικό μας επίπεδο θα πέσει δραματικά και θα έχει μεγάλο αντίκρισμα και στο παιδί μου.

Διαχωρίζω λοιπόν τα σημαντικά απο τα ασήμαντα και άσκοπα (κλεβοντας την λέξη απο την ferby) λέγοντας πως:

- η εγγραφή δεν είναι σημαντική για να χαραμήσω την άδεια μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι πως δεν σκοπεύω να ακολουθώ αδιαμαρτύρητα το πρόγραμμα της εκάστοτε δασκάλας επειδή έτσι την βολεύει. Το ότι μπορεί το παιδί μου να είναι πχ πρωτάκι δημοτικού με ό,τι συνεπάγεται, δεν δίνει το δικαίωμα στο σχολείο να με κινεί σαν μαριονέτα.

 

η κολλητή μου είναι δασκάλα σε σχολείο, λοιπον:

α) στο σχολείο το δικό της η διεύθυνση είπε ότι 08:00 - 14:00 εγγραφές για να εξυπηρετήσει όσους πιο πολλούς μπορεί.. γιατί βρε κορίτσια υποτίθεται ότι κάποιος πάει το νήπιο στις 8 σχολείο.. είτε δουλεύει είτε δεν δουλεύει.. εεεε αυτόν τον εξυπηρετεί το 8 γιατί μετά θα πάει λίγο καθυστερημένα στην εργασία του.. μιλάμε για 5-10 λεπτά που θα διαρκέσει η εγγραφή.... αυτός που δουλεύει στις 7 ούτως ή άλλως δεν πάει το νήπιο σχολείο..

στο δικό μας το σχολείο για τον μικρό έβγαλαν ανακοίνωση 10 -12 άκυρες ώρες δηλαδή.. φυσικά αρκετοί γονείς που δουλεύουν πήγαμε στις 8 μας έβρισε ο διευθυντής αλλά τελικά μας έγραψε

β) επειδή τέθηκε θέμα για χάσιμο μεροκάματος να πω σε καποιες έξυπνες ότι ναι στο δικό μας νήπιο ήταν μία μαμά που δεν πήγε ποτέ σε γιορτή κλπ όχι γιατί φοβόταν να μην χάσει το μεροκάματο αλλά γιατί οι "κυρίες" που τους καθάριζε τα σπίτια για κανένα λόγο δεν της έδιναν άδεια και φοβόταν πως αν δεν πήγαινε την ημέρα που έπρεπε δεν θα την ξαναέπαιρναν... της το είχαν πει ευθαρσώς... ααα δεν μπορείς να μου αλλάξει την μέρα θα έρθεις την κανονισμένη, αλλιώς πες μου να βρω άλλη!!! το παιδάκι της ναι στενοχωριόταν και αυτή στενοχωριόταν αλλά αυτή η γυναίκα με αυτό το μεροκάματο το ζει το παιδί της

γ) η κολλητή μου η δασκάλα επειδή έχει περάσει από πολλά σχολεία μου έχει πει τα εξής:

1) υπάρχουν διευθυντές και εκπαιδευτικοί που ΕΝΤΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ προσπαθούν και εξυπηρετούν όλους τους γονείς

2) υπάρχουν διευθυντές και εκπαιδευτικοί που ΕΚΤΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ κάνουν γιορτές, ενημερώσεις κλπ

3) υπάρχουν εκπαιδευτικοί που ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ δεν συμπληρώνουν καν το ωράριό τους, το μόνο που τους νοιάζει είναι να πάρουν την πρώτη ώρα και όχι την τελευταία, κάνουν τις γιορτές κλειστές όχι για την ψυχολογία των παιδιών αλλά για να μην κουραστούν οι ίδιοι, είνα απαράδεκτοι και ακατάλληλοι και παρόλα αυτά δεν τους κουνάει κανείις γιατί τα κάνουν πλακάκια..

από όλα έχει ο μπαξές λοιπόν!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι τι δικαιουσαι αλλα πως φαινεσαι και στα ματια του αφεντικου αλλα και ποσο πισω μενει η δουλεια σου.

Δηλαδη οκ να παρω αδεια για τη Χριστουγεννιατικη γιορτη ή τους βαθμους ή την εγγραφη, αλλα να παρω αδεια γιατι αρρωστησε η νηπιαγωγος και για 2-3 μερες το παιδι σχολαει 12.30 ή γιατι ειναι η γιορτη του Πολυτεχνειου και μετα απο μια ωριαια γιορτουλα τα παιδια σχολανε απο τις 10 ή γιατι εχουν εκλογες ή διοικητικο συμβουλιο ή οτι αλλο λογο κατανταει παραλογο.

Δεν ειναι οτι δεν θελω να ειμαι διπλα στο παιδι μου, ειναι οτι δεν δεχομαι να μενω πισω στη δουλεια μου ή ακομα και να ρισκαρω να την χασω γιατι καθε λιγο και λιγακι τα νηπιαγωγεια και τα σχολεια υπολειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα δεν ειναι τι δικαιουσαι αλλα πως φαινεσαι και στα ματια του αφεντικου αλλα και ποσο πισω μενει η δουλεια σου.

Δηλαδη οκ να παρω αδεια για τη Χριστουγεννιατικη γιορτη ή τους βαθμους ή την εγγραφη, αλλα να παρω αδεια γιατι αρρωστησε η νηπιαγωγος και για 2-3 μερες το παιδι σχολαει 12.30 ή γιατι ειναι η γιορτη του Πολυτεχνειου και μετα απο μια ωριαια γιορτουλα τα παιδια σχολανε απο τις 10 ή γιατι εχουν εκλογες ή διοικητικο συμβουλιο ή οτι αλλο λογο κατανταει παραλογο.

Δεν ειναι οτι δεν θελω να ειμαι διπλα στο παιδι μου, ειναι οτι δεν δεχομαι να μενω πισω στη δουλεια μου ή ακομα και να ρισκαρω να την χασω γιατι καθε λιγο και λιγακι τα νηπιαγωγεια και τα σχολεια υπολειτουργουν.

 

 

Σωστή!! Να θέλεις να είσαι εντάξει στην δουλειά σου και να μην μπορείς.

Και μετά διαμαρτυρόμαστε με τους κακους εργοδότες που δεν θέλουν να προσλαμβάνουν γυναίκες-παντρεμένες-με παιδια.

Link to comment
Share on other sites

....

Δεν ειναι οτι δεν θελω να ειμαι διπλα στο παιδι μου, ειναι οτι δεν δεχομαι να μενω πισω στη δουλεια μου ή ακομα και να ρισκαρω να την χασω γιατι καθε λιγο και λιγακι τα νηπιαγωγεια και τα σχολεια υπολειτουργουν.

 

Συμφωνώ απολύτως.

Νομίζω ότι οι κοπέλες που διαφωνούν είτε έχουν δική τους δουλειά, είτε έχουν πολύ ελαστικό εργοδότη είτε δεν έχουν καθόλου εργοδότη. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη το νηπιαγωγειο μας εχει την καλοκαιρινη γιορτη και χαρηκα πολυ που την κανουν απογευμα στις 18.30, βολικοτατη ωρα για ολους! Ομως μαντεψτε..... δεν θα κανουν μαθημα εκεινη τη μερα! :roll::roll:

Γιατι?? Γιατι δεν προλαβαινουν να ετοιμασουν το σχολειο.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστή!! Να θέλεις να είσαι εντάξει στην δουλειά σου και να μην μπορείς.

Και μετά διαμαρτυρόμαστε με τους κακους εργοδότες που δεν θέλουν να προσλαμβάνουν γυναίκες-παντρεμένες-με παιδια.

 

Καλά δεν υπάρχει λόγος να ειρωνεύεσαι! αυτό που λέει έχει δίκιο.. δηλ. η άστοργη μάνα φαίνεται όταν δεν παίρνει άδεια για να πάει στην γιορτή του παιδιού ή στον αγιασμό αλλά πρέπει να κόψει το λαιμό της να πάρει άδεια όταν το σχολείο κάνει συνέλευση, αρρώστησε η δασκάλα κλπ..

εμείς θα κάνουμε την γιορτή στο νήπιο απόγευμα (προς τιμήν των δασκάλων)... η διευθύντρια είπε στους γονείς να κρατήσουμε τα παιδιά σπίτι για να μην είναι κουρασμένα για το απόγευμα (κάτι σε Επίδαυρο μάλλον θα ανεβάσουν και θέλει αυτοσυγκέντρωση) .. εμένα όταν μου το είπαν γέλασα.... μετά συμπλήρωσαν ότι επειδή ξέρουν την περίπτωσή μου (ότι δουλεύω δηλαδή αν και νομίζω ότι θέλουν να πουν ότι ξέρουμε την τρέλα που κουβαλάς) θα λειτουργήσει ένα τμήμα με μία δασκάλα για όσους γονείς δεν μπορούν να κρατήσουν το παιδί σπίτι..

μερικοί εκπαιδευτικοί έχουν πλάκα τελικά....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη το νηπιαγωγειο μας εχει την καλοκαιρινη γιορτη και χαρηκα πολυ που την κανουν απογευμα στις 18.30, βολικοτατη ωρα για ολους! Ομως μαντεψτε..... δεν θα κανουν μαθημα εκεινη τη μερα! :roll::roll:

Γιατι?? Γιατι δεν προλαβαινουν να ετοιμασουν το σχολειο.....

 

καλέεεεεεεεεεεε αυτό έγραφα πριν... χμμμμμ καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι παράνομο έτσι?? σε εμάς τουλάχιστον θα λειτουργήσουν ένα τμήμα για τα παιδιά των μαμάδων που δεν μασάνε...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την Παρασκευη το νηπιαγωγειο μας εχει την καλοκαιρινη γιορτη και χαρηκα πολυ που την κανουν απογευμα στις 18.30, βολικοτατη ωρα για ολους! Ομως μαντεψτε..... δεν θα κανουν μαθημα εκεινη τη μερα! :roll::roll:

Γιατι?? Γιατι δεν προλαβαινουν να ετοιμασουν το σχολειο.....

 

Παρομοίως και σε εμάς στο δημοτικό.

 

εμείς θα κάνουμε την γιορτή στο νήπιο απόγευμα (προς τιμήν των δασκάλων)... η διευθύντρια είπε στους γονείς να κρατήσουμε τα παιδιά σπίτι για να μην είναι κουρασμένα για το απόγευμα (κάτι σε Επίδαυρο μάλλον θα ανεβάσουν και θέλει αυτοσυγκέντρωση) .. εμένα όταν μου το είπαν γέλασα.... μετά συμπλήρωσαν ότι επειδή ξέρουν την περίπτωσή μου (ότι δουλεύω δηλαδή αν και νομίζω ότι θέλουν να πουν ότι ξέρουμε την τρέλα που κουβαλάς) θα λειτουργήσει ένα τμήμα με μία δασκάλα για όσους γονείς δεν μπορούν να κρατήσουν το παιδί σπίτι..

μερικοί εκπαιδευτικοί έχουν πλάκα τελικά....

 

Παρομοίως και σε εμάς στο νηπιαγωγείο...:P

 

Εντάξει μην παραπονιέσαι. Σας έκαναν και χάρη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπάρχει λόγος να ειρωνεύεσαι! αυτό που λέει έχει δίκιο.. δηλ. η άστοργη μάνα φαίνεται όταν δεν παίρνει άδεια για να πάει στην γιορτή του παιδιού ή στον αγιασμό αλλά πρέπει να κόψει το λαιμό της να πάρει άδεια όταν το σχολείο κάνει συνέλευση, αρρώστησε η δασκάλα κλπ..

 

Όχι, όχι, καθόλου δεν ειρωνεύτηκα. Πραγματικά προσπαθώ να είμαι πολύ σωστή και τυπική στην δουλειά μου αλλά κάθε τρείς και λίγο πρέπει μια να λείψω, μια να φύγω πιο νωρίς, μια να πάρω το παιδί μαζι μου στα γραφείο κ.λ.π. Ε, πόση κατανόηση να δείξει και αυτός ο εργοδότης πια.

 

 

εμείς θα κάνουμε την γιορτή στο νήπιο απόγευμα (προς τιμήν των δασκάλων)... η διευθύντρια είπε στους γονείς να κρατήσουμε τα παιδιά σπίτι για να μην είναι κουρασμένα για το απόγευμα (κάτι σε Επίδαυρο μάλλον θα ανεβάσουν και θέλει αυτοσυγκέντρωση) .. εμένα όταν μου το είπαν γέλασα.... μετά συμπλήρωσαν ότι επειδή ξέρουν την περίπτωσή μου (ότι δουλεύω δηλαδή αν και νομίζω ότι θέλουν να πουν ότι ξέρουμε την τρέλα που κουβαλάς) θα λειτουργήσει ένα τμήμα με μία δασκάλα για όσους γονείς δεν μπορούν να κρατήσουν το παιδί σπίτι..

μερικοί εκπαιδευτικοί έχουν πλάκα τελικά....

 

 

καλά και εγω είμαι η τρελή, γκρινιάρα και προβληματική του παιδικού σταθμου. Αλλά σε μας δεν είδα και πολλές υποχωρήσεις τέτοιου τύπου. Σε ζηλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην φαίνομαι γκρινιάρα, δεν φταίνε πάντα οι εκπαιδευτικοί, ούτε όλοι τους είναι περίεργοι... Είναι το σύστημα τέτοιο που από ένα σημείο και πέρα ενσωματώνονται... Μερικοί χάνουν τελείως την μπάλα, κάποιοι άλλοι διατηρούν ένα επίπεδο συνείδησης...

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη το νηπιαγωγειο μας εχει την καλοκαιρινη γιορτη και χαρηκα πολυ που την κανουν απογευμα στις 18.30, βολικοτατη ωρα για ολους! Ομως μαντεψτε..... δεν θα κανουν μαθημα εκεινη τη μερα! :roll::roll:

Γιατι?? Γιατι δεν προλαβαινουν να ετοιμασουν το σχολειο.....

 

 

Σε μας την Παρασκευή ο παιδικος σταθμος έχει γιορτή στι 19:00 και λέω τι ωραία και βολικά. Αλλά.....θα πρέπει να πάρουμε τα παιδιά μας απο τον σταθμό απο τις 13:00:shock::shock:

Τι να λέμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδικά αυτο με την καλοκαιρινή γιορτή δεν το καταλαβαίνω. Τι ακριβώς πρέπει να γιορτάζεται ρε παιδιά?

 

έλα ντε... και σε εμάς κάνουν πρόβες εδώ και 4 μήνες...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οχι εμενα μαρεσουν οι γιορτες και τις θεωρω σημαντικες και για τα παιδια.

Ομως οκ δεν ειναι οτι δουλευουν και 12ωρο οι δασκαλες, 4ωρες ειναι ελεος ας κατσουν και 2 ωρες παραπανω καποιες φορες τον χρονο, ολοι το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλά και εγω είμαι η τρελή, γκρινιάρα και προβληματική του παιδικού σταθμου. Αλλά σε μας δεν είδα και πολλές υποχωρήσεις τέτοιου τύπου. Σε ζηλεύω.

 

Λοιπον, θα σας εκπαιδεύσω: με το προφορικό δεν γίνεται τίποτε, ειπες εσύ απάντησε αυτή, γκρίνιαξες εσύ γκρίνιαξε αυτή περισσότερο, τα είπατε τα ξειπατε, τίποτε δεν έγινε....

με του που ακούς την πρώτη αρλούμπα ξεκινάς και ζητάς Νόμους, εγκυκλίους κλπ που προβλέπεται αυτό... επειδή ειδικά στους παιδικούς σταθμούς (δημοσιους) συνήθως οι προιστμένες αντιστέκονται θα σε ξεπετάξουν με το να σου πουν πήγαινε στα κεντρικά.... εσύ εκείς ξεκινάς με ένα τηλ ... από τα κεντρικά δεν μπορούν να σου πουν και πολλά ...αμα σου πουν στέλνεις επώνυμη επιστολή και ζητάς διευκρινήσεις.. μέχρι να γίνουν όλα αυτά βέβαια θα έχει τελειώσει η γιορτή το ότι τελος πάντων αλλά δημιουργείς προηγούμενο οπότε δεν θέλουν να μπλέξουν.. τι να σου λέω τώρα είναι τέχνη.. με 3 παιδιά σε Δημόσιο σχολείο μήπως θα έπρεπε να παρέχω δωρεάν την εμπειρία / χειρισμούς κλπ που έχω αποκτήσει??? :):)

γενικά θέλει και κόπο και τρόπο.. άμα μείνεις στην προφορική γκρίνια απλώς θα είσαι μία γκρινιάρα :)

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις γιορτές τώρα που τις αναγάγουμε σε μείζον θέμα να το πω ή θα πέσετε να με φάτε;:mrgreen:

 

θα πέσουμε να σε φαμε!!! :P:p

αυτό έλειπε να κοπούν και οι γιορτές!! εγώ είμαι πολύ κοινωνικό άτομο και σε αυτά είμαι πρώτη και καλύτερη.. εσύ μπορεί να είσαι κανένα σκοτεινό άτομο και να μην σου αρέσουν αυτά αλλά νομίζω ότι οι πιο πολλές μαμάδες είναι υπέρ!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτο με την καλοκαιρινή γιορτή δεν το καταλαβαίνω. Τι ακριβώς πρέπει να γιορτάζεται ρε παιδιά?

 

Το ότι τελειώνουν τα σχολεία!!!!!!!!!!! λίγο το έχεις αυτό?? βέβαια νομίζω ότι για τα παιδιά είναι λόγος για γιορτή..

εμείς οι γονείς νομίζω ότι αυτή την ημέρα την γιορτάζουμε στις 11 Σεπτεμβρίου!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

θα πέσουμε να σε φαμε!!! :P:p

αυτό έλειπε να κοπούν και οι γιορτές!! εγώ είμαι πολύ κοινωνικό άτομο και σε αυτά είμαι πρώτη και καλύτερη.. εσύ μπορεί να είσαι κανένα σκοτεινό άτομο και να μην σου αρέσουν αυτά αλλά νομίζω ότι οι πιο πολλές μαμάδες είναι υπέρ!!

 

:mrgreen:

Δεν εννοώ να κοπούν. Εννοώ να μην τις αναγάγουμε σε μείζον ζήτημα=μήνες προετοιμασίας, άγχος και πίεση στα παιδιά, άγχος και πίεση στις δασκάλες κτλ... Λες και ανεβάζουν παράσταση στην Επίδαυρο... Εδώ μου έχει τύχει δασκάλα παιδικού να σκέφτεται να "ακυρώσει" τη γιορτή ή να μην την κάνει με γονείς, γιατί τα παιδιά δεν ήταν έτοιμα και δεν είχαν μάθει το χορευτικό τους... τι της λες τώρα;; Φανταστείτε τι πίεση ασκούσε στα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

αχ τι έχω να αντιμετωπίσω από τον σεπτέμβρη του 17 που θα πάει (δημόσιο) δημοτικό ο γιός μου, σας διαβάζω και αγχώνομαι!!

 

Αν και εκτός θέματος, για τις γιορτές θα μιλήσω, τουλάχιστον για τα προνήπια - νήπια, το θεωρώ πολύ πιεστική κατάσταση για τα παιδιά. Νομίζω ότι μία τον χρόνο είναι υπέρ-αρκετή, δηλαδή ή χριστούγεννα ή καλοκαίρι.

 

Πολύ προετοιμασία βρε παιδάκι μου.

Και εντάξει, εμάς δεν μας "ξεζουμίζουν" και οικονομικά.

Ξέρω για παιδικό σταθμό της ευρύτερης περιοχής μου που : βάλε 30 ? το κουστούμι, 10 ? το αξεσουάρ (πχ μουσικό όργανο), 15 ? το dvd που "θέλεις/υποχρεώνεσαι" να πάρεις, άντε και καμμιά φωτογραφία, κάθε γιορτή σου έρχεται μια μικρή "περιουσία".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, θα σας εκπαιδεύσω: με το προφορικό δεν γίνεται τίποτε, ειπες εσύ απάντησε αυτή, γκρίνιαξες εσύ γκρίνιαξε αυτή περισσότερο, τα είπατε τα ξειπατε, τίποτε δεν έγινε....

με του που ακούς την πρώτη αρλούμπα ξεκινάς και ζητάς Νόμους, εγκυκλίους κλπ που προβλέπεται αυτό... επειδή ειδικά στους παιδικούς σταθμούς (δημοσιους) συνήθως οι προιστμένες αντιστέκονται θα σε ξεπετάξουν με το να σου πουν πήγαινε στα κεντρικά.... εσύ εκείς ξεκινάς με ένα τηλ ... από τα κεντρικά δεν μπορούν να σου πουν και πολλά ...αμα σου πουν στέλνεις επώνυμη επιστολή και ζητάς διευκρινήσεις.. μέχρι να γίνουν όλα αυτά βέβαια θα έχει τελειώσει η γιορτή το ότι τελος πάντων αλλά δημιουργείς προηγούμενο οπότε δεν θέλουν να μπλέξουν.. τι να σου λέω τώρα είναι τέχνη.. με 3 παιδιά σε Δημόσιο σχολείο μήπως θα έπρεπε να παρέχω δωρεάν την εμπειρία / χειρισμούς κλπ που έχω αποκτήσει??? :):)

γενικά θέλει και κόπο και τρόπο.. άμα μείνεις στην προφορική γκρίνια απλώς θα είσαι μία γκρινιάρα :)

 

 

 

Κοίταξε, η αλήθεια είναι οτι είμαι ένας άνθρωπος χαμηλών τόνων και συνήθως θέλω να αποφεύγω τις εντάσεις. Όμως η κατάσταση που επικρατεί στους δημόσιους παιδικούς σταθμούς σε αυτό το θέμα με έχει ωθήσει στα όρια μου. Μόνο μια φορά ''παραφέρθηκα'' λέγοντας στην υπεύθυνη του σταθμού (πάνω στην απελπισία μου) οτι θα στείλω επιστολη διαμαρτυρίας στον εντεταλμένο δημοτικό σύμβουλο γιατί μου ζητούσαν να πάρω για άλλη μια φορα το παιδί απο τις 13:00 γιατί ήταν η τελευταία μέρα πρίν κλείσουν για τα Χριστούγεννα και θέλαν να κάνουν απεντόμωση. Ε, λοιπόν για πότε με πήραν τηλ. μετά απο μια ώρα να μου πούν οτι το 13:00 έγινε 15:00 :D Αλλά μέχρι εκεί, δεν το 'χω ρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, η αλήθεια είναι οτι είμαι ένας άνθρωπος χαμηλών τόνων και συνήθως θέλω να αποφεύγω τις εντάσεις. Όμως η κατάσταση που επικρατεί στους δημόσιους παιδικούς σταθμούς σε αυτό το θέμα με έχει ωθήσει στα όρια μου. Μόνο μια φορά ''παραφέρθηκα'' λέγοντας στην υπεύθυνη του σταθμού (πάνω στην απελπισία μου) οτι θα στείλω επιστολη διαμαρτυρίας στον εντεταλμένο δημοτικό σύμβουλο γιατί μου ζητούσαν να πάρω για άλλη μια φορα το παιδί απο τις 13:00 γιατί ήταν η τελευταία μέρα πρίν κλείσουν για τα Χριστούγεννα και θέλαν να κάνουν απεντόμωση. Ε, λοιπόν για πότε με πήραν τηλ. μετά απο μια ώρα να μου πούν οτι το 13:00 έγινε 15:00 :D Αλλά μέχρι εκεί, δεν το 'χω ρε παιδί μου.

 

Σε αυτό ποντάρουν και αυτοί και κάνουν ότι γουστάρουν.. εμένα αυτό που μου την σπάει είναι η κοροιδία... αλλά όπως λες μόνο ένας δύο μιλάνε και φαίνονται οι κακοί.. όλοι οι άλλοι πρόβατα... π.χ. τις Παρασκευές που πήγαινε η κοπέλα να πάρει τον μικρό μου έλεγε ότι τον έπαιρνε συνήθως από άλλη τάξη.. τι έκαναν οι κυρίες δασκάλες? κάθε Παρασκευή καθόταν μία δασκάλα μέχρι τις 4 που έκλεινε ο σταθμός ενώ θα έπρεπε βάσει προγράμματος και ωραρίου να είναι 3-4 δασκάλες, οι άλλες φεύγανε για να κάνουν το τριήμερό τους από τις 12 -1 ... πήρα τηλ στα κεντρικά επι τόπου και τους ρώτησα αν ξέρουν πόσες δασκάλες είναι αυτή τη στιγμή στο σχολείο.. τους είπα να με πάρουν σε 5 λεπτά τηλ καθώς το επόμενο τηλ που θα έκανα ήταν στην αστυνομία όπου θα πήγαινα στον παιδικό και θα γινόταν μήνηση για πλημμελή φύλαξη των παιδιών καθώ βάσει νόμου απαγορεύεται οι δασκάλες να φύγουν στο ωράριό τους εκτός εάν έχουν γραπτή άδεια από την προισταμένη (σιγά μην είχαν κοπάνα την έκαναν).. για πότε με πήραν τηλ με χίλια συγνώμη και καλά ότι είχε τύχει κάτι έκτακτο σε μία, η άλλη εκτάκτως αρρώστησε και κάτι μπούρδες... σε πληροφορώ ότι από την επόμενη τους κόπηκαν αυτά.. δηλ. να πρέπει να τους απειλείς για να κάνουν την δουλειά τους??? εεεεε σε πληροφορώ όμως ότι οι άλλοις γονείς μια χαρά τα έπαιρναν τα παιδιά τους από την άλλη τάξη.. κανένας δεν μίλαγε... ειλικρινά αυτό με ξεπερνά.. να αφήνει κάποιος το παιδί του σε μία άσχετη δασκάλα ενώ ο Νόμος για τους παιδικούς το λεει ρητά ότι είναι 2 δασκάλες ανα τμήμα γιατί είναι μικρά τα παιδιά .... εφόσον όμως και οι γονείς δεν αντιδρούν τότε βρίσκουν και κάνουν...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...