Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασία εγγραφής σε νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους τους γονείς,

έχουμε αύριο ραντεβού στο τοπικό νηπιαγωγείο να δουν το παιδί. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Προβλέπεται κάπου η "συνέντευξη" του παιδιού πριν από τις εγγραφές; Συνηθίζεται απλά για κάποιους λόγους; Επίσης, επειδή περάσαμε την ίδια διαδικασία και πριν ένα χρόνο προκειμένου για το προνήπιο στο οποίο τελικά δεν πήγαμε, μας έδωσαν να συμπληρώσουμε ένα έντυπο στο οποίο έπρεπε να χαρακτηρίσουμε το παιδί μας, τα θετικά του και τα αρνητικά του. Προβλέπεται, πάλι, αυτό κάπου; Πώς να χαρακτηρίσεις και δη μονολεκτικά ένα παιδάκι 5 χρονών....;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι δεν προβλεπεται τπτ από αυτά που περιγραφεις.Εχει καποιο θεμα το παιδι που θελουν να το δουν?Στο ιδιωτικο προνηπιο που πηγα το γιο μου ναι μεν με ρωτησαν να πω λιγα λογια για το παιδι για να ξεκινησουν σιγα σιγα να γνωριζουν το χαρακτηρα του.Επισης μου προτιναν να τον παρω μαζι για να του δειξουν το σχολειο και να νοιωσει πιο οικεια τοπαιδι.Στο δημοσιο νηπειο περσι και παλι τον πηρα μαζι μου για να δει το σχολειο του.Η δασκαλα ηθελε να τον δει γιατι της ανεφερα καπιο προβληματακι που εχουμε με την υγεια του αλλα και παλι δεν του πηρε καμια συνεντευξη όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ζητηθει καποιο χαρτι αποωτους γονεις στα πλαισια του να γνωρισουν οι νηπιαγωγοι το παιδι. Να δουν τι του αρεσει, τι χαρακτηρας ειναι.... Χωρις αυτο να εχει θεση συνεντευξης ή κρισης ή οτιδηπιτε τετοιο.

Επισης, μπορει οι νηπθαγωγπι να πιυν στη μαμα αν θελει να περασει με το παιδι απο το σχολειο, να γνωριστουν, να δει πιυ θα ειναι απο Σεπτεμβρη κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :-)

Όχι, σε όλα τα παιδάκια που πρόκειται να εγγραφούν το κάνουν αυτό και αναφέρεται και στην ανακοίνωση του (δημόσιου) νηπιαγωγείου. Κάποια ήδη πήγαν κι εμείς έχουμε ραντεβού τη Δευτέρα. Τι να πω. Είμαι περίεργη πάντως αν προβλέπεται κάπου. Δεν το λέω από καχυποψία. Υπάρχουν κι άλλα περίεργα, όπως π.χ. ότι λένε πως αν δεν μαζέψουν τις 14 αιτήσεις που απαιτούνται για να κάνουν ολοήμερο μπορούν να σε στείλουν σε άλλο λόγω Καλλικράτη και ενοποίησης Δήμων. Γενικά νομίζω από τα διάφορα που ακούω ότι προωθούν το κλασσικό έναντι του ολοημέρου και ενδέχεται και οι συναντήσεις να αφορούν και αυτό το κομμάτι και όχι υπερβάλλοντα ζήλο. Θα φανεί....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

]Πράγματι για να λειτουργήσει πλέον το ολοήμερο πρεπει να μαζευτούν 14 παιδια των οποίων οι γονείς πρεπει να έχουν βεβαιώσεις εργασίας ή κάρτες ανεργίας.

Δεν προβλέπεται να εχεις το παιδί μαζί σου, αλλα καλα κανει η προισταμένη και το ζητάει. Πολλοι γονείς των οποίων τα παιδια έχουν κάποιο πρόβλημα διαγνωσμένο ή άδιαγνωστο προσπαθούν να το κρύψουν, γιατι πιστεύουν οτι δεν θα τα γράψουν στο σχολείο ή θα τους πούνε να τα πάνε σε ειδικό σχολείο. Κάτι το οποίο δεν ισχύει, απλά οι προϊστάμενες θέλουν να ξέρουν με τι περιπτώσεις θα έχουν να κανουν την επόμενη χρόνια.

Βεβαια εχω ακούσει και περιπτωση προϊσταμένης που κάθε χρόνο έφτιαχνε το τμήμα της με τα παιδακια και τους γονείς που επιθυμούσε και έβαζε στο άλλο τμήμα τους υπόλοιπους.

Τέλος πάντων περιμένουμε τις εντυπώσεις σου αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς προβλέπεται: η εγγραφή πρέπει να γίνεται με την παρουσία του παιδιού. Πέρισυ ως προνήπια που πήγαμε μου εξήγησε τον λόγο. Υπάρχουν κάποιες σπάνιες περιπτώσεις όπου εγγράφονται παιδιά που δεν θα έπρεπε, δηλαδή είτε δεν έχουν ικανότητα λόγου ή έχουν άλλα σοβαρά προβλήματα και θα πρέπει να έχουν παράλληλη στήριξη ή να φοιτήσουν σε ειδικό σχολείο. Αυτό λοιπόν θα πρέπει να το γνωρίζουν προκειμένου να γίνονται οι απαραίτητες ενέργειες και να ξεκινήσει ομαλά η τάξη τον Σεπτέμβριο.

 

Οταν εγγράφεται ένα παιδί στο σχολείο γίνεται αυτόματα αποδεκτό και εφόσον συμπληρώνονται οι θέσεις, τότε τα παιδιά που περισσεύουν κανονίζεται και πηγαίνουν σε άλλα νήπια ενώ τυχόν προνήπια δεν γίνονται δεκτά και ασφαλώς οι γονείς πρέπει να κανονίσουν παιδικό σταθμό.

 

Επίσης ένας άλλος λόγος που αυτό είναι κατά τη γνώμη μου θετικό, είναι ότι το παιδί θα γνωρίσει τον χώρο, θα του πούμε πως αυτό είναι το σχολείο του, θα δει την δασκάλα του και θα μιλήσουν έστω και λίγο, μην τα υποτιμούμε αυτά, είναι σημαντικό τα μικρούλια να λαμβάνουν μέρος στις πράξεις που τα αφορούν!

Καλή εγγραφή και καλή σχολική χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας δημόσιο νηπιαγωγείο έχει ανακοινώσει τις ώρες εγγραφής 12:30-13:30. Μα τι βολικό ωράριο για τους εργαζόμενους γονείς. Δηλ. αν μου ζητούσαν να φέρω και το παιδί μαζί μου (το οποίο πηγαίνει παιδικο σταθμό ολοήμερο) θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Δηλ. θα πρεπει να βάλω άδεια εγώ, να μην πάω το παιδί στον σταθμό για να γραφτούμε στο νηπιαγωγείο. Η χώρα του παραλόγου.............

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας δημόσιο νηπιαγωγείο έχει ανακοινώσει τις ώρες εγγραφής 12:30-13:30. Μα τι βολικό ωράριο για τους εργαζόμενους γονείς. Δηλ. αν μου ζητούσαν να φέρω και το παιδί μαζί μου (το οποίο πηγαίνει παιδικο σταθμό ολοήμερο) θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Δηλ. θα πρεπει να βάλω άδεια εγώ, να μην πάω το παιδί στον σταθμό για να γραφτούμε στο νηπιαγωγείο. Η χώρα του παραλόγου.............

 

Για να τα δούμε λίγο πιο αναλυτικά και με βάση τη λογική....

 

Οι εγτγραφές γίνονται (σύμφωνα με το νόμο) 1-15 ιουνίου. Το σχολείο τότε λειτουργεί (=υπάρχουν 20 παιδιά στην τάξη με μια νηπιαγωγό η οποία μπορεί να είναι η προϊσταμένη αλλά μπορεί και όχι, μιας και οι βάρδιες είναι εναλλάξ). Πόσο εύκολο είναι για κάθε γονέα που έρχεται να διακόπτεται το μάθημα, να μένουν τα παιδιά μόνα τους, για να πάει η νηπιαγωγός να ανοίξει την πόρτα και να συννενοηθεί με το γονιό; Απάντηση: καθόλου εύκολο και ακθόλου ασφαλές και αν προσθέσουμε το ότι κλειδώνει και η πόρτα της αυλής, τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα.

Βάζουν, λοιπόν, ωράριο προσέλευσης. 12:30-13:30 συνήθως είναι η ώρα του φαγητού στο ολοήμερο, ενώ στο κλασικό είναι μετά την αποχώρηση των νηπιών, για να μπορύν να διαχειρστούν το όλο θέμα.

 

Μην βλέπεις μόνο τον εαυτό σου και τις δικές σου ανάγκες. Από πίσω υπάρχει ένα σχολείο, και υπάρχουν και άλλοι 20 τουλάχιστον γονείς νέων παιδιών, που θέλουν να εγγράψουν τα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό μας δημόσιο νηπιαγωγείο έχει ανακοινώσει τις ώρες εγγραφής 12:30-13:30. Μα τι βολικό ωράριο για τους εργαζόμενους γονείς. Δηλ. αν μου ζητούσαν να φέρω και το παιδί μαζί μου (το οποίο πηγαίνει παιδικο σταθμό ολοήμερο) θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Δηλ. θα πρεπει να βάλω άδεια εγώ, να μην πάω το παιδί στον σταθμό για να γραφτούμε στο νηπιαγωγείο. Η χώρα του παραλόγου.............

 

Μπορείς να στείλεις κάποιον άλλον, πχ παππού ή γιαγιά για τις αιτήσεις και την κατάθεση των δικαιολογητικών, μπορείς επίσης αν έχεις σοβαρό πρόβλημα να τηλεφωνηθείς και να κανονίσεις κάτι διαφορετικό. Δεν νομίζω πως αν ζητήσεις ευγενικά να πας πχ τα χαρτιά και το παιδάκι το πρωί νωρίς θα σου αρνηθούν :D Το Emmaki έχει δίκιο, υπάρχουν κανόνες για να μην δημιουργούνται προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα δούμε λίγο πιο αναλυτικά και με βάση τη λογική....

 

Οι εγτγραφές γίνονται (σύμφωνα με το νόμο) 1-15 ιουνίου. Το σχολείο τότε λειτουργεί (=υπάρχουν 20 παιδιά στην τάξη με μια νηπιαγωγό η οποία μπορεί να είναι η προϊσταμένη αλλά μπορεί και όχι, μιας και οι βάρδιες είναι εναλλάξ). Πόσο εύκολο είναι για κάθε γονέα που έρχεται να διακόπτεται το μάθημα, να μένουν τα παιδιά μόνα τους, για να πάει η νηπιαγωγός να ανοίξει την πόρτα και να συννενοηθεί με το γονιό; Απάντηση: καθόλου εύκολο και ακθόλου ασφαλές και αν προσθέσουμε το ότι κλειδώνει και η πόρτα της αυλής, τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα.

Βάζουν, λοιπόν, ωράριο προσέλευσης. 12:30-13:30 συνήθως είναι η ώρα του φαγητού στο ολοήμερο, ενώ στο κλασικό είναι μετά την αποχώρηση των νηπιών, για να μπορύν να διαχειρστούν το όλο θέμα.

 

Μην βλέπεις μόνο τον εαυτό σου και τις δικές σου ανάγκες. Από πίσω υπάρχει ένα σχολείο, και υπάρχουν και άλλοι 20 τουλάχιστον γονείς νέων παιδιών, που θέλουν να εγγράψουν τα παιδιά τους.

 

 

 

 

Κοίταξε με αυτή τη λογική και υπο αυτές τις προυποθέσεις, φυσικά και είναι η ''καλύτερη'' επιλογή αυτο το ωράριο εγγραφής. Αυτό είναι και το τραγικό του θέματος, ένας άνθρωπος-νηπιαγωγός καλείται να τα κάνει όλα και γι' αυτό δεν υπάρχει οργάνωση και ευελιξία. Και αναρωτιέμαι οι εγγραφές δεν θα μπορούσαν να ισχύουν απο 15-30 Ιουνίου με πιο ελαστικό ωράριο έτσι ώστε οι περισσότεροι τουλάχιστον γονείς να μπορούν να ανταπεξέλθουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις κάποιον άλλον, πχ παππού ή γιαγιά για τις αιτήσεις και την κατάθεση των δικαιολογητικών, μπορείς επίσης αν έχεις σοβαρό πρόβλημα να τηλεφωνηθείς και να κανονίσεις κάτι διαφορετικό. Δεν νομίζω πως αν ζητήσεις ευγενικά να πας πχ τα χαρτιά και το παιδάκι το πρωί νωρίς θα σου αρνηθούν :D Το Emmaki έχει δίκιο, υπάρχουν κανόνες για να μην δημιουργούνται προβλήματα.

 

 

xena παπουδογιαγιάδες δεν έχω να με εξυπηρετήσουν, ίσως να υποχρεωθώ σε καμιά γειτονισσα που παει το δικό της στο νηπιαγωγείο. Η αλήθεια είναι οτι αυτό με το τηλέφωνο για να ζητήσω να έρθω άλλη ώρα δεν το σκέφτηκα και σ' ευχαριστώ για την ιδέα :-D βέβαια δεν ξέρω τι απάντηση θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας δημόσιο νηπιαγωγείο έχει ανακοινώσει τις ώρες εγγραφής 12:30-13:30. Μα τι βολικό ωράριο για τους εργαζόμενους γονείς. Δηλ. αν μου ζητούσαν να φέρω και το παιδί μαζί μου (το οποίο πηγαίνει παιδικο σταθμό ολοήμερο) θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Δηλ. θα πρεπει να βάλω άδεια εγώ, να μην πάω το παιδί στον σταθμό για να γραφτούμε στο νηπιαγωγείο. Η χώρα του παραλόγου.............

 

 

δεν ειμαι εκπαιδευτικος για να υποστηριξω τον χωρο...ειμαι ομως εργαζομενη που πηρα μια μερα κανονικη αδεια,πηρα και το παιδι μου μαζι και πηγαμε στο δημοτικο να το γραψω στην πρωτη...

 

θελω να πω, οτι αν σε εμας καποιος ελεγε να καθισουμε στις δουλειες μας μεχρι τις 8 το βραδυ για να βολεψουμε καποια αλλη ομαδα εργαζομενων ωστε να τακτοποιησουν καποιες δουλειες τους που θα αφορουσαν την δικη μας υπηρεσια-εργασια,θα ξεσηκωνοταν το συμπαν!!! γιατι λοιπον μιλαμε με τοση ευκολια και με τοσο κατακριτεο τροπο για τους εκπαιδευτικους που δεν καταλαβαινουν εμας τους υπολοιπους που δουλευουμε??και που δεν μπορουμε να φυγουμε απο τις δουλειες μας για να κανουμε την εγγραφη του παιδιου μας στο σχολειο??

 

απλα τροφη για σκεψη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε με αυτή τη λογική και υπο αυτές τις προυποθέσεις, φυσικά και είναι η ''καλύτερη'' επιλογή αυτο το ωράριο εγγραφής. Αυτό είναι και το τραγικό του θέματος, ένας άνθρωπος-νηπιαγωγός καλείται να τα κάνει όλα και γι' αυτό δεν υπάρχει οργάνωση και ευελιξία. Και αναρωτιέμαι οι εγγραφές δεν θα μπορούσαν να ισχύουν απο 15-30 Ιουνίου με πιο ελαστικό ωράριο έτσι ώστε οι περισσότεροι τουλάχιστον γονείς να μπορούν να ανταπεξέλθουν.

 

Το σχολείο κλέινει (με νόμο, όχι από το κεφάλι των εκπαιδευτικών) 21 Ιουνίου. Από τις 15 Ιουνίου που φεύγουν τα παιδιά, μέχρι τις 21 που κλείνει το σχολείο (6 μέρες δηλαδή) υπάρχουν άπρειρες δουλειές που πρέπει να γίνουν. Υπάρχουν σεμινάρια που δεν γίνονται στημέση της χρονιάς για να μην χαθεί μάθημα, υπάρχουν έγγραφα που πρέπει να συνταχθούν, στοιχεία να συλλεχθούν, βιβλία να κλείσουν, το myschool να ενημερωθεί......

Υπάρχουν τα παιδιά που πάνε στο δημοτικό και πρέπει να ενημερωθεί το νέο σχολείο και οι βάσεις δεδομένων, πιστοποιητικά που πρέπει να ανζητηθούν, τάξεις να τακτοποιηθούν.......

Και μέσα σε αυτά είναι οι εκπρόθεσμες εγγραφές που γίνονται, αλλά και κάποιο Σαββατοκύριακο που όλο και θα υπάρχει (φέτος είναι 18 και 19).....

 

Το ξαναλέω. Κοιτάξτε τη γενική εικόνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ίσως να υποχρεωθώ σε καμιά γειτονισσα που παει το δικό της στο νηπιαγωγείο.

 

δεν γίνεται!

Πρέπει να γίνουν υπέυθυνες δηλώσεις. Ποιος θα τις κάνει; Η γειτόνισσα;

 

Η εγγραφή γίνεται από τους γονείς ή τους έχοντες την κηδεμονία!

Link to comment
Share on other sites

Το σχολείο κλέινει (με νόμο, όχι από το κεφάλι των εκπαιδευτικών) 21 Ιουνίου. Από τις 15 Ιουνίου που φεύγουν τα παιδιά, μέχρι τις 21 που κλείνει το σχολείο (6 μέρες δηλαδή) υπάρχουν άπρειρες δουλειές που πρέπει να γίνουν. Υπάρχουν σεμινάρια που δεν γίνονται στημέση της χρονιάς για να μην χαθεί μάθημα, υπάρχουν έγγραφα που πρέπει να συνταχθούν, στοιχεία να συλλεχθούν, βιβλία να κλείσουν, το myschool να ενημερωθεί......

Υπάρχουν τα παιδιά που πάνε στο δημοτικό και πρέπει να ενημερωθεί το νέο σχολείο και οι βάσεις δεδομένων, πιστοποιητικά που πρέπει να ανζητηθούν, τάξεις να τακτοποιηθούν.......

Και μέσα σε αυτά είναι οι εκπρόθεσμες εγγραφές που γίνονται, αλλά και κάποιο Σαββατοκύριακο που όλο και θα υπάρχει (φέτος είναι 18 και 19).....

 

Το ξαναλέω. Κοιτάξτε τη γενική εικόνα.

 

 

 

Τα καταλαβαίνω ολα αυτά και ρωτάω δεν υπάρχει άλλος τρόπος διαχείρησης των εγγραφών; γιατί πρέπει να γίνεται απο τους νηπιαγωγους που έτσι και αλλιώς τρέχουν και δεν φτάνουν;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι εκπαιδευτικος για να υποστηριξω τον χωρο...ειμαι ομως εργαζομενη που πηρα μια μερα κανονικη αδεια,πηρα και το παιδι μου μαζι και πηγαμε στο δημοτικο να το γραψω στην πρωτη...

 

θελω να πω, οτι αν σε εμας καποιος ελεγε να καθισουμε στις δουλειες μας μεχρι τις 8 το βραδυ για να βολεψουμε καποια αλλη ομαδα εργαζομενων ωστε να τακτοποιησουν καποιες δουλειες τους που θα αφορουσαν την δικη μας υπηρεσια-εργασια,θα ξεσηκωνοταν το συμπαν!!! γιατι λοιπον μιλαμε με τοση ευκολια και με τοσο κατακριτεο τροπο για τους εκπαιδευτικους που δεν καταλαβαινουν εμας τους υπολοιπους που δουλευουμε??και που δεν μπορουμε να φυγουμε απο τις δουλειες μας για να κανουμε την εγγραφη του παιδιου μας στο σχολειο??

 

απλα τροφη για σκεψη...

 

 

Δεν ζητάω να μείνει ο εκπαιδευτικός μέχρι τις 8 το βράδυ γιατι έτσι με βολεύει. Ζητάω να υπάρχει ένας τρόπος που να βολευει τουλάχιστον την πλειοψηφία των γονιών και μη μου πεις οτι δεν υπάρχει, απλά σ' αυτή τη χώρα η ανοργανοσιά και το πασάλιμα έρχεται πιο εύκολο. Που να κάτσουμε τώρα να σκεφτούμε και να οργανώσουμε την όλη κατάσταση...έχουμε πιο ''σοβαρά'' θέματα να ασχοληθούμε.

 

Και προσωπικά εμένα θα με βόλευε αν μου έλεγαν 9-10 το ωράριο. Οχι γιατί δεν δουλεύω εκείνη την ώρα, αλλά είναι πιο λογική αυτή η ώρα (αργείς μια ώρα στη δουλεία) απο το να σου λένε 12:30-13:30 στο ξεκάρφωτο.

Link to comment
Share on other sites

Τις εγγραφές δεν τις κάνει η νηπιαγωγός, αλλά η προϊσταμένη. Η προϊσταμένη, όμως, δεν απαλλάσσεται από τα διδακτικά της καθήκοντα, απλά επιφορτίζεται και με τη γραφειοκρατία.

Οπότε, δεν μπορεί να γίνει με άλλον τρόπο και να λειτουργεί παράλληλα και το σχολείο κανονικά.

Όσο για το αν θα βόλευε τη εσένα το 9-10:30.... Πάλι το βλέπεις προσωπικά! Δεν υπάρχει κάποιο ωράριο, όσο και να προσπαθήσει κανείς, που θα βολέυει τους πάντες!!!! Εσένα μπορεί να σε βολεύει το 9 γιατί πιάνεις δουλειά στις 8, κάποιον που πιάνει δουλειά στις 7 πάλι δεν τον βολεύει. Άλλον που δουλεύει επίσης με βάρδιες και ήταν νυχτερινός, άλλον που δουλεέυει σε εργοστάσιο από τις 6.......

 

Όπως βλέπεις γίνεται προσπάθεια να λειτουργήσουν όλα. Ναι, θα ζοριστείς (και εσύ και οι υπόλοιποι γονείς), αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Εκτός αν πούμε ότι από την 1η έως τις 15 Ιουνίου δεν λειτουργεί το σχολείο, γίνονται μόνο εγγραφές όλη μέρα (από τις 8 έως τις 3:30 που σχολά το ολοήμερο), αλλά αν γίνει αυτό φαντάζεσαι τι πρόκειται να συμβεί από τους γονείς που τα παιδιά τους ήδη φοιτούν (και με το δίκιο τους)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο ωράριο, όσο και να προσπαθήσει κανείς, που θα βολέυει τους πάντες!!!!

 

Να βολεύει τους πάντες όχι... Να διευκολύνει γενικώς θα μπορούσε να υπάρξει. πχ στην αρχή ή στο τέλος του σχολικού ωραρίου.

 

Γιατί όντως στη μέση της ημέρας είτε πρόκειται για νηπιαγωγείο, είτε για δημοτικό, είτε για εγγραφές, είτε για ενημέρωση, δεν βλέπω ποιον διευκολύνει γενικώς πλην του εκάστοτε δ/ντη ή δασκάλου-νηπιαγωγού.

Link to comment
Share on other sites

Να βολεύει τους πάντες όχι... Να διευκολύνει γενικώς θα μπορούσε να υπάρξει. πχ στην αρχή ή στο τέλος του σχολικού ωραρίου.

 

Γιατί όντως στη μέση της ημέρας είτε πρόκειται για νηπιαγωγείο, είτε για δημοτικό, είτε για εγγραφές, είτε για ενημέρωση, δεν βλέπω ποιον διευκολύνει γενικώς πλην του εκάστοτε δ/ντη ή δασκάλου-νηπιαγωγού.

 

 

Μπορείς (όχι εσύ προσωπικά) να έχεις την απαίτηση να καθίσει κάποιος να δουλέψει πέρα από το ωράριο του;

 

Στα σχολεία ήδη το κάνουμε για ενημερώσεις και συναντήσεις με τους γονείς (στις οποίες έρχονται ελάχιστοι, αν και είναι απογευματινές ώρες), για γιορτές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς (όχι εσύ προσωπικά) να έχεις την απαίτηση να καθίσει κάποιος να δουλέψει πέρα από το ωράριο του;

 

Στα σχολεία ήδη το κάνουμε για ενημερώσεις και συναντήσεις με τους γονείς (στις οποίες έρχονται ελάχιστοι, αν και είναι απογευματινές ώρες), για γιορτές κλπ.

 

Όχι βέβαια. Όταν λέω στο τέλος του ωραρίου πχ 3-4

 

Υπάρχουν λύσεις... Έχω περάσει από διάφορα (δημόσια) σχολεία για εγγραφές, έχω δει δ/ντες που προσπαθούν να διευκολύνουν και άλλους που έχουν και ύφος ότι σου κάνουν και χάρη να σε δουν...

 

Όπως λες για ενημερώσεις, συναντήσεις, γιορτές κτλ ήδη το κάνετε. Άρα υπάρχει τρόπος, υπάρχουν φόρμουλες, καλή θέληση να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Τις εγγραφές δεν τις κάνει η νηπιαγωγός, αλλά η προϊσταμένη. Η προϊσταμένη, όμως, δεν απαλλάσσεται από τα διδακτικά της καθήκοντα, απλά επιφορτίζεται και με τη γραφειοκρατία.

Οπότε, δεν μπορεί να γίνει με άλλον τρόπο και να λειτουργεί παράλληλα και το σχολείο κανονικά.

Όσο για το αν θα βόλευε τη εσένα το 9-10:30.... Πάλι το βλέπεις προσωπικά! Δεν υπάρχει κάποιο ωράριο, όσο και να προσπαθήσει κανείς, που θα βολέυει τους πάντες!!!! Εσένα μπορεί να σε βολεύει το 9 γιατί πιάνεις δουλειά στις 8, κάποιον που πιάνει δουλειά στις 7 πάλι δεν τον βολεύει. Άλλον που δουλεύει επίσης με βάρδιες και ήταν νυχτερινός, άλλον που δουλεέυει σε εργοστάσιο από τις 6.......

 

Μα γιατί το βλέπω προσωπικά; είναι μια λογική ώρα που νομίζω την πλειοψηφία θα βόλευε.

 

 

Όπως βλέπεις γίνεται προσπάθεια να λειτουργήσουν όλα. Ναι, θα ζοριστείς (και εσύ και οι υπόλοιποι γονείς), αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Εκτός αν πούμε ότι από την 1η έως τις 15 Ιουνίου δεν λειτουργεί το σχολείο, γίνονται μόνο εγγραφές όλη μέρα (από τις 8 έως τις 3:30 που σχολά το ολοήμερο), αλλά αν γίνει αυτό φαντάζεσαι τι πρόκειται να συμβεί από τους γονείς που τα παιδιά τους ήδη φοιτούν (και με το δίκιο τους)

Ξέρεις δεν είναι κακή ιδέα. Και να σου πω κάτι, εμένα προσωπικά που έτσι κι αλλιώς δεν έχω που να αφήσω το παιδί μου και κοιτάμε με άδειες και αλχημείες να καλύψουμε τα κενά, δεν μου κάνει μεγαλη διαφορά να κλείσει το σχολείο δυο βδομάδες πρίν ή μετά μπροστά σε ολόκληρο το καλοκαίρι και μισό Σεπτέμβρη.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τι σημαίνει δεν προλαβαίνουν , δεν μπορούν 1-15 Ιουνίου παραλληλα να τα κάνουν όλα ή να κάτσουν λίγο παραπάνω?

Τι σημαίνει στις 21 κλείνουν και έχουν 6 μέρες να κάνουν τόση δουλειά....

 

Υπάρχει λύση πολύ απλά να μην κλείνουν 21 Ιουνιου τα σχολεία.Οι εγγραφες κλπ να είναι απο τις 8 εως 3μμμ κάθε μέρα εως 15 Ιουλίου.Ολοι λοιπόν να εξυπηρετούνται και οι νηπαιγωγοί να μην γκρινιάζουν τι να πρωτοκάνουν εως τις 21 που δεν προλαβαίνουν......Τόσο απλά.

 

Αλλα η αλήθεια είναι ότι στην πράξη υπάρχουν και σοβαροί εκπαιδευτικοί που βρίσκουν τρόπο να εξυπηρετήσουν γιατι θέλουν. Και νωρίς δέχονται και αργά και μετά τις 15 Ιουνίου με ηρεμία ήταν η πρόταση της δικής μας κάποτε για το προνηπιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...