Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να παρατήσω τη δουλειά??


mama_3

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα πνίγομαι, αλλά αν θες, πες μου να σου παραθέσω αύριο σχετική βιβλιογραφία.

 

Αχ, θα ήθελα πολύ κι εγώ να τη διαβάσω, πιστεύω θα εκτοξεύσει τη συζήτησή μας σε άλλο επίπεδο! 😃

Link to comment
Share on other sites

Αχ, θα ήθελα πολύ κι εγώ να τη διαβάσω, πιστεύω θα εκτοξεύσει τη συζήτησή μας σε άλλο επίπεδο! 😃

 

Κατσε να δεις στο τελος οσες δεν εργαζόμαστε θα μας καταταξουν στην κατηγορια των ζωων....χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πνίγομαι, αλλά αν θες, πες μου να σου παραθέσω αύριο σχετική βιβλιογραφία.

 

εγώ πάλι θεωρώ ότι πολλά μας διαφοροποιούν από τα ζώα... αυτό με την εργασία που λες πρώτη φορά το ακούω... γιατί τα ζωάκια δεν δουλεύουν? τα μυρμηγκάκια ας πούμε?? θα μου πεις αυτά το κάνουν για να έχουν να φάνε το χειμώνα ... αλλά και εμείς για την επιβίωσή μας δεν δουλεύουμε?

τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι κάποιοι δουλεύουν για χόμπι, κάποιοι από φιλοδοξία ... οπότε αν συγκριθούμε με τα ζωα θα πρέπει να δούμε εάν υπάρχει μυρμήγκι που δουλεύει από άποψη ή για την καριέρα..

αν υπάρχει επιστημονική έρευνα και εγώ θέλω να την διαβάσω :shock::shock::shock:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ποιότητα ΖΩΗΣ της γυναίκας... βελτιώθηκε μόνο όταν εκείνη απέκτησε διακαιώματα ισότιμα.

Η μετάφρασή αυτής είναι : η κατάκτηση του δικαιώματος της στην παιδεία , στην ισότιμη εργασία , στο δικαίωμα να ψηφίζει , να καταλαμβάνει θέσεις εξουσίας κλπ κλπ.

 

Οταν τα αντίστοιχα διακαιώματα κατακτηθούν και σε τριτοκοσμικές - υποανάπτυκτες χώρες όπου η γυναίκα ακόμη είναι δούλα / αντικείμενο να την εμπορεύονται , να την πουλάνε , να την σκοτώνουν , να τις κάνουν κλειτοριδεκτομή ...ο κόσμος θα είναι καλύτερος για αυτές κυρίως και για τα παιδιά της.

Μην υποτιμούμε την κατάκτηση της εργασίας της γυναίκας , γιατι καλή η οικογένεια εφόσον υπάρχει και πολιτισμός μαζί.Αυτός ο πολιτισμός για να υπάρχει.... θα πρέπει να υπάρχουν και γυναίκες εκτός σπιτιού μόνο.

 

Ποίες έρευνες θέλετε για να τα δείτε αυτά βρε κορίτσια?

 

Φιλικά πάντα και δεν είμαι και καμιά φεμινίστρια:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

 

Ποίες έρευνες θέλετε για να τα δείτε αυτά βρε κορίτσια?

 

Εγώ προσωπικά θέλω την έρευνα που συσχετίζει την ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ εργασία με την ιδιότητά μας ως ανθρώπων. Πραγματικά όμως μου έχει εξάψει την περιέργεια! :-)

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα ΖΩΗΣ της γυναίκας... βελτιώθηκε μόνο όταν εκείνη απέκτησε διακαιώματα ισότιμα.

Η μετάφρασή αυτής είναι : η κατάκτηση του δικαιώματος της στην παιδεία , στην ισότιμη εργασία , στο δικαίωμα να ψηφίζει , να καταλαμβάνει θέσεις εξουσίας κλπ κλπ.

 

Οταν τα αντίστοιχα διακαιώματα κατακτηθούν και σε τριτοκοσμικές - υποανάπτυκτες χώρες όπου η γυναίκα ακόμη είναι δούλα / αντικείμενο να την εμπορεύονται , να την πουλάνε , να την σκοτώνουν , να τις κάνουν κλειτοριδεκτομή ...ο κόσμος θα είναι καλύτερος για αυτές κυρίως και για τα παιδιά της.

Μην υποτιμούμε την κατάκτηση της εργασίας της γυναίκας , γιατι καλή η οικογένεια εφόσον υπάρχει και πολιτισμός μαζί.Αυτός ο πολιτισμός για να υπάρχει.... θα πρέπει να υπάρχουν και γυναίκες εκτός σπιτιού μόνο.

 

Ποίες έρευνες θέλετε για να τα δείτε αυτά βρε κορίτσια?

 

Φιλικά πάντα και δεν είμαι και καμιά φεμινίστρια:mrgreen:

 

Δε νομιζω ότι αντιλεγει κανεις με όλα αυτά που γραφεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.juniorsclub.gr/klitoridektomi-se-pedia-stamatiste-ton-akrotiriasmo-gennitikon-organon-vinteo/

 

Αν αυτά δεν είναι ζώα , γυναικες , αντρες όλοι μαζι .....

 

Μια γυναίκα για να φύγει απο αυτό...πως μπορει να το πετυχει ? Με τον καλό πολιτισμένο σύζυγο που θα τον προσέχει και θα του μεγαλώνει τα παιδιά?

 

Μόνο η παιδεία και ή εργασία θα την σώσει.Να πάρει στα χέρια της την ζωή. Μετα θα μπορεί και εκείνη να κάθεται και να ονειρεύεται πόσες χωρίζουν επειδή δουλεύουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.juniorsclub.gr/klitoridektomi-se-pedia-stamatiste-ton-akrotiriasmo-gennitikon-organon-vinteo/

 

Αν αυτά δεν είναι ζώα , γυναικες , αντρες όλοι μαζι .....

 

Μια γυναίκα για να φύγει απο αυτό...πως μπορει να το πετυχει ? Με τον καλό πολιτισμένο σύζυγο που θα τον προσέχει και θα του μεγαλώνει τα παιδιά?

 

Μόνο η παιδεία και εργασία θα την σώσει.Να πάρει στα χέρια της την ζωή. Μετα θα μπορεί και εκείνη να κάθεται και να ονειρεύεται πόσες χωρίζουν επειδή δουλεύουν!!!!

 

Στο θεμα μαμαδες εργαζόμενες και μη εργαζόμενες αυτά που γραφεις κολανε καπου?Οι μη εργαζόμενες δεν εργαζονται γιατι δεν εχουν το δικαίωμα?Η μηπως οι εργαζόμενες ειματσε αμόρφωτες και κινδυνεύουμε από κατι?Δεν καταλαβαίνω ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki το θέμα το έληξε η mama 3 και αφησε το περιθώριο να συνεχιστεί το θέμα λίγο διαφορετικά.

Προφανώς δεν αναφέρομαι στο θέμα αυτό της mama ούτε σε κάποια διαμάχη.

Σχολιάζω το τελευταίο θεματάκι. Γιατι με πάτε απο το ένα στο άλλο....

Που κολλάνε πάλι οι μαμάδες που δεν εργάζονται?

Οπως είπε η Christina πάμε σε άλλο επίπεδο:wink:

Link to comment
Share on other sites

Niki το θέμα το έληξε η mama 3 και αφησε το περιθώριο να συνεχιστεί το θέμα λίγο διαφορετικά.

Προφανώς δεν αναφέρομαι στο θέμα αυτό της mama ούτε σε κάποια διαμάχη.

Σχολιάζω το τελευταίο θεματάκι. Γιατι με πάτε απο το ένα στο άλλο....

Που κολλάνε πάλι οι μαμάδες που δεν εργάζονται?

Οπως είπε η Christina πάμε σε άλλο επίπεδο:wink:

 

Οκ αγαπητη μου...γι αυτό ρωτησα για να καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Niki το θέμα το έληξε η mama 3 και αφησε το περιθώριο να συνεχιστεί το θέμα λίγο διαφορετικά.

Προφανώς δεν αναφέρομαι στο θέμα αυτό της mama ούτε σε κάποια διαμάχη.

Σχολιάζω το τελευταίο θεματάκι. Γιατι με πάτε απο το ένα στο άλλο....

Που κολλάνε πάλι οι μαμάδες που δεν εργάζονται?

Οπως είπε η Christina πάμε σε άλλο επίπεδο:wink:

 

Καλέ γράφτε ότι θέλετε, εγώ είπαμε θα κάτσω στα αυγά μου... η έρευνα από ότι έλεγε η κοπέλα θα δείχνει ότι η εργασία μας διαφοροποιεί από τα ζώα...

αν κατάλαβα καλά...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.juniorsclub.gr/klitoridektomi-se-pedia-stamatiste-ton-akrotiriasmo-gennitikon-organon-vinteo/

 

Αν αυτά δεν είναι ζώα , γυναικες , αντρες όλοι μαζι .....

 

Μια γυναίκα για να φύγει απο αυτό...πως μπορει να το πετυχει ? Με τον καλό πολιτισμένο σύζυγο που θα τον προσέχει και θα του μεγαλώνει τα παιδιά?

 

Μόνο η παιδεία και ή εργασία θα την σώσει.Να πάρει στα χέρια της την ζωή. Μετα θα μπορεί και εκείνη να κάθεται και να ονειρεύεται πόσες χωρίζουν επειδή δουλεύουν!!!!

 

Βρε κορίτσι άλλο το ένα άλλο το άλλο.. δεν σημαίνει ότι η μαμά που είναι σπίτι και φροντίζει τον άντρα της δεν έχει παιδεία και θα πρέπει να δουλέψει για να απελευθερωθεί.. γνώμη μου!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες ,αλλα στον δικό μας κόσμο. Στην δική μας χώρα και γενικά στην δύση. Οπου υπάρχει παιδεία και πολιτισμός.

Αλλά κάποτε δεν ήταν έτσι και σε μας η θέση της γυναίκα....

Και ξύλο να έτρωγε ...δεν έφευγε απο τον αντρα διοτι δεν είχε που να πάει.Σήμερα και παλι συμβαίνει ,άλλα αν βρεί δύναμη μπορεί να βρεί μια διέξοδο.

Αρα καταλαβαίνω αυτό που εννοεί MkCM περί διαφοροποιήσης ημών και των ''ζώων'' και πόσο συμβάλει σε αυτό και η εργασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα πολύ μικρό σχόλιο από μία μαμά η οποία κάποτε δούλευε εκτός σπιτιού σαν τον είλωτα και τώρα (εκ των πραγμάτων) σαν υποαπασχολούμενη.

 

Ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν θα τολμούσα να πω για τις γυναίκες που δεν εργάζονται εκτός σπιτιού ότι δεν δουλεύουν. Δουλεύουν και μάλιστα πολύ σκληρά. Πόσο δε μάλλον παλαιότερα που έπλεναν στο χέρι, φρόντιζαν κήπους, χωράφια και ηλικιωμένους, άρρωστους κλπ κλπ κλπ. Ειλικρινά πιστεύω ότι η γιαγιά μου είχε δουλέψει στη ζωή της πολύ περισσότερο και πολύ πιο σκληρά από τον παππού μου, χωρίς ποτέ να πάρει σύνταξη και να ξεκουραστεί. Ας μην μιλάμε λοιπόν για εργαζόμενες και μη. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό.

 

Όσον αφορά το εάν θα εργαστεί η γυναίκα και εκτός σπιτιού, νομίζω ότι σε τελική ανάλυση έχει να κάνει με το πώς λειτουργεί καλύτερα η εκάστοτε οικογενειακή "ομάδα". Όταν είσαι παντρεμένος με παιδιά νομίζω ότι αυτό βάζεις σαν προτεραιότητα. Εμένα, παρόλο που μου αρέσει αυτό που κάνω, δεν το κάνω όταν δεν αμείβομαι. Απλό. Εργάζομαι για να παίρνω χρήματα, όχι για οποιαδήποτε αυτοεπιβεβαίωση. Δεν τη χρειάζομαι. Για την ακρίβεια, τα διαστήματα που εργάζομαι στερούμαι. Στερούμαι τα παιδιά μου, το να ζω με ρυθμούς ανθρώπινους, το να διαβάζω τα βιβλία μου, να παρακολουθώ τα σεμινάρια μου, να συμμετέχω ενεργά στα σχολικά δρόμενα και στη φιλοζωϊκή που ανήκω κλπ. Εάν ποτέ κερδίσω το ΛΟΤΤΟ σίγουρα θα πάψω να εργάζομαι.

 

Θα συμφωνήσω με ένα παραπάνω σχόλιο περί παιδείας, αλλά δεν θα συμφωνήσω στο ότι μας ξεχωρίζει από τα ζώα η άμεσα αμειβόμενη εργασία. Εάν θέλετε να μιλήσουμε γενικά για οικονομική ανεξαρτησία και εξασφάλιση, ναι. Άλλο όμως αυτό και άλλο η εργασία καθ' αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τα περί ισοτιμίας των φύλων είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση, πολιτική κι οικονομική, και δεν έχει να κάνει με επιλογές, αλλά κύρια με τι δομές προσφέρει το σημερινό κοινωνικό κράτος στα πλαίσια της προστασίας της μητρότητας (που δεν προσφέρει δηλαδή).

Όπως και να έχει όμως, κατά τη γνώμη μου η φύση της γυναίκας δεν είναι να κάθεται στο σπίτι και να φροντίζει οικογένεια και παιδιά. Η εργασία είναι αυτό που διαφοροποιεί τον άνθρωπο από το ζώο, για να μιλήσουμε επιστημονικά δηλαδή, οπότε αποτελεί κοινωνική ανάγκη για τον άνθρωπο στα πλαίσια της δημιουργικής προσφοράς, κλπ. Το γεγονός, ότι αναγκαζόμαστε να συμβιβαζόμαστε με δουλειές που δεν μας καλύπτουν δημιουργικά προκειμένου να επιβιώσουμε οικονομικά είναι πάλι μια άλλη θεωρητική συζήτηση που δεν μπορεί να εξαντληθεί σε λίγες γραμμές. Δεν αναιρείται όμως το γεγονός, ότι η εργασία αποτελεί ανάγκη.

 

 

Σοβαρα τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και χάθηκε. Τεσπα. Ειλικρινά η ειρωνεία με ξεπερνά... Και στην αρχή νόμισα ότι η κοπέλα ενδιαφερόταν.

Προφανώς και δε μιλάω για έρευνες αλλά για βιβλιογραφία.

Δυο παρατηρήσεις: Όταν ο Δαρβίνος διατύπωνε τη θεωρία περί εξέλιξης των ειδών δεν είχε καμιά σας προσωπικά υπόψη του και δεύτερο το γεγονός ότι κάποιος ή κάποια δε δουλεύει κατά συνθήκη δεν τον εξισώνει με τα ζώα αναιρώντας μια μακράς χρονικής διάρκειας εξέλιξη...

Μπορείτε μονες σας να ανατρεξετε σε Saussure, Chomsky, Schoenberg, Engels, Hegel, γιατί η προσφορά μου για παράθεση βιβλιογραφίας αφορούσε σε ενδιαφέρον όχι ειρωνια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ο Δαρβίνος και ο Ενγκελς με τον ορο εργασια δεν εννοουν τη μισθωτη εργασια.Μιλαμε για την εξελιγκτικη πορεια του ανθρωπου...πως ο ανθρωπος από πίθηκος εξελιγχθηκε σε νοημον ον...πως η κάθε είδους εργασια/δραστηριοτητα που αναγκαστηκε να κανει ώστε να επιβιωσει βοηθησε στην εξελιξη του ανθρωπινου εγκεφαλου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ τη Γιάννα την παραδέχομαι, γιατί το σενάριο που περιγράφει το έζησα για ένα διάστημα και όντως ήταν ωραίο. Να ετοιμάζεις με την ησυχία σου ένα φαϊ, να ψιλοσυγυρίζεις παρακολουθώντας την πρωϊνή ζώνη στην τηλεόραση

και να περιμένεις ξεκούραστη τον έρωτά σου να χαρείτε χαλαροί ο ένας τον άλλον.

 

Απλά δεν υπήρχαν οι οικονομικες συνθήκες για να το συνεχίσω έτσι επ αόριστον. Δεν πίεσε ποτέ ο άλλος στην ουσία, αλλά δεν ήθελα να πετάξω και στον κάλαθο των αχρήστων σπουδες κλπ και δεν ένιωθα ασφάλεια ότι με τον έρωτα θα ήμουν για πάντα, όπως και δεν ήμουν.

 

Αν όμως το βρει κάποιος και κρατάει και οι ενδιαφερόμενοι αισθάνονται ουσιαστικά καλυμμένοι, δεν χρειάζονται ενοχές επειδή άλλοι επέλεξαν ή αναγκάστηκαν να κάνουν κάτι διαφορετικό με τη ζωή τους.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες ,αλλα στον δικό μας κόσμο. Στην δική μας χώρα και γενικά στην δύση. Οπου υπάρχει παιδεία και πολιτισμός.

Αλλά κάποτε δεν ήταν έτσι και σε μας η θέση της γυναίκα....

Και ξύλο να έτρωγε ...δεν έφευγε απο τον αντρα διοτι δεν είχε που να πάει.Σήμερα και παλι συμβαίνει ,άλλα αν βρεί δύναμη μπορεί να βρεί μια διέξοδο.

Αρα καταλαβαίνω αυτό που εννοεί MkCM περί διαφοροποιήσης ημών και των ''ζώων'' και πόσο συμβάλει σε αυτό και η εργασία.

 

Κορίτσια δεν μπαίνω καν στη λογική να συγκριθώ με ένα ζώο σε ότι αφορά το θέμα της εργασίας όπως τέθηκε... μάλλον κάτι άλλο εννοούσε η κοπέλα και παρεξηγήθηκε...

επίσης, μία φίλη μου ψυχολόγος έχει δουλέψει πολύ με κακοποιημένες γυναίκες... άλλες δουλεύουν άλλες όχι... δεν έχει να κάνει π.χ. η κακοποίηση με το εάν δουλεύει ή όχι η γυναίκα .. σαφώς μία κακοποιημένη γυναίκα που δουλεύει έχει χρήματα δικά της άρα λογικά πιο "εύκολα" θα φύγει.. πρακτικά όμως δεν ισχύει....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν μπαίνω καν στη λογική να συγκριθώ με ένα ζώο σε ότι αφορά το θέμα της εργασίας όπως τέθηκε... μάλλον κάτι άλλο εννοούσε η κοπέλα και παρεξηγήθηκε...

 

Κι εγώ αυτό ακριβώς πιστεύω...Λάθος διατύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...