Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδιάφοροι γονείς


Recommended Posts

Το παιδί δεν πηγαίνει στο σχολείο αν έχει πυρετό και αφού μείνει απύρετο 1 24ωρο μετά - εφόσον η γενική του κατάσταση φαίνεται καλή. Επίσης εάν υπάρχει πόνος, έντονος βήχας με φλέμματα και υπερβολική καταρροή. Αυτό λένε οι παιδίατροι και οι υγειονομικοί κανόνες.

 

Εγώ δεν πηγαίνω κομμωτήριο όταν στέλνω το παιδί μου στο σχολείο. Συνήθως πηγαίνω στη δουλειά μου. Ούτε ξέρω κάποια που διασκεδάζει να πηγαίνει το παιδί της άρρωστο και να τρέχει στα μανικιούρ. Πολύ άγαρμπη η προσέγγιση σου αγαπητή elinampa. Προφανώς θα έχετε μπλέξει με ιώσεις και δεν ξέρεις που να πρωτοστραφείς να κατηγορήσεις για αυτό.

Ολες τα περάσαμε.

Δεν φταίνε οι άλλοι γονείς.

Οι περισσότερες ασθένειες κολλούν κατά την ανάρρωση. Μόνο αν το παιδί πάρει αντιβίωση δεν μεταδίδει την ασθένεια.

Αν ένα παιδί είναι στην 2η ημέρα της ίωσης, θα κολλήσει τα υπόλοιπα αλλά περισσότερο θα τα κολλήσει 4-7 ημέρες μετά.

 

Εδώ πάνε οι δασκάλες άρρωστες, τι συζητάμε τώρα;;;:lol:

 

Φαντάζομαι ότι αν κάποιος γονιός έχει εναλλακτική, δεν θα στείλει με το ζόρι το άρρωστο παιδί στο σχολείο για να γίνει χειρότερα...

Υπάρχουν βέβαια και ορισμένες τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν νομίζω ότι είναι η πλειοψηφία (πχ μια μαμά είχε στείλει το παιδί σε αγώνες κολύμβησης με πυρετό για να μην χάσει τον αγώνα... ??? -στον παιδικό σταθμό! )

 

Από την άλλη δεν είναι εφικτό να κρατάς το παιδί 1 εβδομάδα σπίτι κάθε φορά που αρρωσταίνει, μέχρι να αναρρώσει πλήρως και να περάσουν και 1-2 μέρες που θα είναι εντελώς απύρετο... Πως θα το κάνει αυτό μία εργαζόμενη; Έξω από τον χορό ωραία τα λέμε...

 

edit: και μια δασκάλα, εάν έχει εναλλακτική θα κάτσει προφανώς σπίτι της... έλα όμως που αναγκάζονται να πηγαίνουν άρρωστες για μάθημα...

 

Για μένα αυτο το θέμα θα έπρεπε να έχει ήδη λήξει με αυτές τις δύο τοποθετήσεις απο τις οποίες γίνεται κατανοητό γιατί τα παιδιά κολλάνε και αρρωσταίνουν στους παιδικούς σταθμούς. Αντί να δώσουμε βάση σε αυτό που γράψαν παραπάνω τα κορίτσια, σήμερα 21/03 ακόμα το συζητάμε έτσι για να 'χουμε να λέμε.

Και όπως είπε και η xena, αποδεχτείτε επιτέλους το πρόβλημα και κάντε οτι καλύτερο μπορείτε. Εδω το καταφέρνουμε εμείς οι εργαζομενες γυναίκες χωρίς καμια βοήθεια, και μου γκρινιάζουν οι μαμαδες που στην τελική πάντα έχουν την πολυτέλεια να τα κρατήσουν και λίγο παραπάνω στο σπιτι τα παιδάκια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

e

Hope μιλάς πάντα εριστικά, σε έχω παρατηρήσει πάμπολες φορές και συνήθως κοιτάζω να μην σου απαντώ γιατί έχω τον χρόνο ή την όρεξη να μπλέκω σε αντιπαραθέσεις. Απλά σύστησα ψυχραιμία.

 

 

Είναι παράλογο για παράδειγμα - για τα παιδιά που έχουν διαβήτη και ζουν με ινσουλίνη να απαγορευτεί η κατανάλωση των γλυκών σε κοινή θέα σε όλα τα σχολεία. Είναι κοινό μυστικό πως τα γλυκά κάνουν μεγάλο κακό στην υγεία των παιδιών - όμως μερικά μπορεί και να τα σκοτώσουν. Ε; Τι ρατσισμός θα ήταν...

 

 

Τοι παραδειγμα με το διαβητη τελειως άσχετο.Αλλο να επηρεαζεσαι άμεσα κ αλλο εμμεσα ,συναισθηματικα κ ψυχολογικα.Κ το λεω με ολη μου την καλη διαθεση ,οχι εριστικα γιατι φοβαμαι μη με μαλωσεις.

Link to comment
Share on other sites

emma c εσεις λέτε για μία περίπτωση στις 1000 και παραπάνω. Εγώ μίλησα για τους σύνηθεις πυρετικούς σπασμούς που πολλά παιδιά εμφανίζουν και τις οδηγίες που δίνουν οι παιδίατροι.

 

Hope μιλάς πάντα εριστικά, σε έχω παρατηρήσει πάμπολες φορές και συνήθως κοιτάζω να μην σου απαντώ γιατί έχω τον χρόνο ή την όρεξη να μπλέκω σε αντιπαραθέσεις. Απλά σύστησα ψυχραιμία.

 

Λοιπόν αν έχει ένα παιδί πρόβλημα και το ξέρει η εκπαιδευτικός κατά τα δικά σας λεγόμενα, εφόσον το πρόβλημα αυτό επηρεάζεται από την παρουσία ή την συμπεριφορά και συνήθειες των υπολοίπων παιδιών, ΟΦΕΙΛΕΙ να κρατά ενήμερους τους γονείς και επίσης ΟΦΕΙΛΕΙ να τηρεί κανόνες ώστε να μην πλήτεται αυτό το παιδάκι με τις ιδιατερότητες.

Συμφωνείτε;

 

Είναι παράλογο για παράδειγμα - για τα παιδιά που έχουν διαβήτη και ζουν με ινσουλίνη να απαγορευτεί η κατανάλωση των γλυκών σε κοινή θέα σε όλα τα σχολεία. Είναι κοινό μυστικό πως τα γλυκά κάνουν μεγάλο κακό στην υγεία των παιδιών - όμως μερικά μπορεί και να τα σκοτώσουν. Ε; Τι ρατσισμός θα ήταν...

 

Και το πρόβλημα για το οποίο υποτίθεται γινεται εδώ τόσος καυγάς, μια χαρά θα λυνόταν αν οι εκπαιδευτικοί τηρούσαν 2-3 κανονισμούς προσυμφωνημένους στην αρχή της χρονιάς. Γιατι δεν το ζητάτε εσείς που είστε γονείς που νοιάζεστε και έχετε αυτόν τον προβληματισμό και τις ιδιατερότητες; Γιατί δηλαδή δεν κοιτάτε να λύσετε το πρόβλημα σας και κοιτάτε να τα βάζετε εδώ με τόσες άλλες μητέρες που απλά σας λένε πως αποδέχονται το πρόβλημα στα ίδια τα παιδιά τους ή το βρίσκουν υπερβολικό;

 

C.GEO τελικά νομίζω καμία εδώ μέσα δεν είπε πως το στέλνει με πυρετό ή δέκατα το παιδί της στο σχολείο. Αδίκως η φαγωμάρα.

 

ΥΓ. Γνωστή μου σήμερα κάλεσε την κοπέλα που της κρατά τα παιδιά όταν είναι άρρωστα, αλλά κρατούσε κάποια άλλα παιδάκια που ήταν επίσης άρρωστα και η κοπέλα επειδή δεν μπορεί να λείψει απ'τη δουλειά της τελικά μη έχοντας άλλη επιλογή ήρθε και το έστειλε στην κοπέλα. Τώρα η εργαζόμενη μαμά αυτή ξέρει πως το παιδάκι της θα κολλήσει και τις υπόλοιπες ιώσεις των άλλων 2 παιδιών. Αυτο συνηθίζεται στους κύκλους μας - όσες χρησιμοποιούμε εναλλακτική τέτοια. Αλλά αυτή η μαμά όταν μου τα είπε το πρωί δεν είδα να καταφέρεται εναντίον άλλης μητέρας της οποίας το παιδί ήταν άρρωστο και κόλλησε το δικό της το οποίο θα περάσει κι άλλη ίωση στο καπάκι :| Ούτε και σκέφτηκε να στείλει το παιδί της, αυτό το ενδεχόμενο ούτε καν το ανέφερε.

Αυτές τις υπερβολές μόνο εδώ μέσα τις εχω δει :roll:

 

3 στα 100 παιδιά (ή 5 δεν θυμάμαι καλα) εμφανίζουν πυρετικους σπασμούς. Και δεν εννοούμε απλά ρίγη λόγω πυρετού. Η σύσταση είναι αντιπυρετικό από χαμηλή θερμοκρασία,αν και υπάρχει η άποψη (γιατρων) που λεει ειτε δώσεις είτε όχι τον σπασμο δεν τον γλιτώνεις.

Το θέμα ήταν αδιάφοροι γονείς , όπου κάποιες είπαν ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι διότι :τα δέκατα δεν είναι πυρετός και άλλα τέτοια σχετικά.

Ιδιαιτεροτητες; Οι γονείς που τα παιδιά τους έχουν κάποιο θέμα έχουν ιδιαιτεροτητες; Τα παιδια ,οι γονεις;Διάβασα καλα;

Link to comment
Share on other sites

Η φυσιολογική θερμοκρασία για όσες δεν το ξέρετε είναι 36.6. Οτιδήποτε πάνω από αυτό σημαίνει πως το παιδί, κάτι έχει, έστω και μια ελαφρια ίωση, κάτι που το περνάει ξόφαλτσα, πάντως δεν ειναι και τελείως καλά. Θεωρώ αναισθησία να πηγαίνεις παιδί έστω και με δέκατα στο σχολείο και ανεύθυνο, είτε δουλεύεις, είτε όχι. Όλοι οι γιατροί λένε, το παιδί πρέπει να ειναι τελείως ΑΠΥΡΕΤΟ ενα 24ωρο πριν παει σχολείο και με καλη κλινική εικόνα εννοείται. Το ότι δεν εχεις καπου να το αφήσεις, επρεπε να το σκεφτείς πριν το κάνεις, τα παιδιά αρρωσταίνουν και οφείλεις να το ξέρεις και να έχεις βρει μια λύση για τις περιπτώσεις αυτές. Ο βήχας και τα φλέματα δεν είναι ενδεικτικό αρρώστιας. Εμένα ο μικρός εχει άσθμα και πιο μικρός έβηχε ολόκληρους χειμώνες...με μάσκες ήταν συνέχεια, αλλά το άσθμα δεν κολλάει, όπως ξέρετε.

 

Ειλικρινά τι εννοείς οτι η φυσιολογική θερμοκρασία ειναι 36,6;Δηλαδή αν κάποιος εχει 36,8 σημαίνει οτι περνάει ίωση έστω και ξώφαλτσα;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αυτο το θέμα θα έπρεπε να έχει ήδη λήξει με αυτές τις δύο τοποθετήσεις απο τις οποίες γίνεται κατανοητό γιατί τα παιδιά κολλάνε και αρρωσταίνουν στους παιδικούς σταθμούς. Αντί να δώσουμε βάση σε αυτό που γράψαν παραπάνω τα κορίτσια, σήμερα 21/03 ακόμα το συζητάμε έτσι για να 'χουμε να λέμε.

Και όπως είπε και η xena, αποδεχτείτε επιτέλους το πρόβλημα και κάντε οτι καλύτερο μπορείτε. Εδω το καταφέρνουμε εμείς οι εργαζομενες γυναίκες χωρίς καμια βοήθεια, και μου γκρινιάζουν οι μαμαδες που στην τελική πάντα έχουν την πολυτέλεια να τα κρατήσουν και λίγο παραπάνω στο σπιτι τα παιδάκια τους.

Ναι, κολλάνε επειδή τα στέλνουν πριν αναρρώσουν, ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Όσο για τη δεύτερη παράγραφο, εφόσον θεωρείς ότι είναι η απάντηση όλων, για πολλοστή φορά ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ Η ΌΧΙ , έχεις ακριβώς τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα με τη μη εργαζόμενη...δεν αποτελεί δικαιολογία για να στέλνει κάποιος άρρωστος το παιδί του σχολείο για πολλούς από εμας,,, Το έχω πει τόσες φορές σε αυτό το θέμα που έγινα γραφική...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, κολλάνε επειδή τα στέλνουν πριν αναρρώσουν, ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Όσο για τη δεύτερη παράγραφο, εφόσον θεωρείς ότι είναι η απάντηση όλων, για πολλοστή φορά ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ Η ΌΧΙ , έχεις ακριβώς τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα με τη μη εργαζόμενη...δεν αποτελεί δικαιολογία για να στέλνει κάποιος άρρωστος το παιδί του σχολείο για πολλούς από εμας,,, Το έχω πει τόσες φορές σε αυτό το θέμα που έγινα γραφική...

Πες τα ρε κοριτσι .Υποτιθεται οτι συμφωνήσαμε σε αυτο κ συνεχεια κάποια το πεταει ξανα κα ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μόλις γύρισα από τον παιδίατρο. Η μικρή μου σήμερα με 37.3 πυρετο (την μέτρησε εκει)

Μου είπε όχι σχολείο αύριο. Πρέπει το παιδί να είναι απυρετο για ένα 24ωρο και χωρίς δέκατα για να πάει.Αυτά για τη χαμηλή ΧΑΖΗ θερμοκρασία ειπε ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Είδατε? 37.3 είπε ο γιατρός όχι σχολείο αυρίο! Εϊδατε που και με τόσο λίγο οι κακοί γιατροί τα περιορίζουν σπίτι και επιμένουν, πρέπει να είναι απύρετα ενα 24ωρο??? Μην τους ακούτε καλέ, δεν ξέρουν αυτοί, οι μαμάδες ξέρουν καλύτερα...

Flupy δες το κι εσυ κορίτσι μου και μην είσαι έκπληκτη με αυτό που λέω. Είμαι σίγουρη ότι έχεις στείλει κι εσυ το παιδί με 37 και παραπάνω μην σου πω στο σχολείο και απλά κατεβάζεις το νούμερο για να δημιουργήσεις εντυπώσεις!!! ΝΑΙ ΝΑΙ δεν στα 'πανε? 36.6 είναι η φυσικολογική θερμοκρασία ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!!! Μην προσπαθείτε να δικαιολογηθείτε, αλλάζοντας την πραγματικότητα, πείτε απλά, εγώ δεν εχω άλλη λύση και το στέλνω, ή εγω δεν θεωρω πως θα παθει και τίποτα με λίγο πυρετό....Αλλά μην λέτε δεν είναι άρρωστο, είναι μια χαρά κτλ...Γιατί υποτιμάτε τις υπόλοιπες έτσι...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια...

Ο πυρετός (επίσης γνωστός ως πυρεξία ή εμπύρετη απόκριση) είναι ένα από τα πιο συνηθισμένα ιατρικά συμπτώματα και χαρακτηρίζεται από την αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος πάνω από το φυσιολογικό εύρος των 36,5-37,5 °C, εξαιτίας της ανόδου του σημείου ρύθμισης της θερμοκρασίας.

Ξανα-ανακαλύπτουμε τον τροχό σήμερα!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι τα παιδιά μου είναι πιο ζεστά ακόμη και με 36,8 και συνήθως, όταν θα βάλω θερμόμετρο και γράψει 36,8 μετά από λίγο θα πιάσει και 37 και 37,5 και ανάλογα την ίωση και παραπάνω. Επιβεβαιώνω, λοιπόν, με την εμπειρία μου πως ναι και το 36,8 δείχνει ότι κάτι υπάρχει στον οργανισμό και είτε θα μείνει χαμηλός ο πυρετός γιατί τα αντισώματα που υπάρχουν είναι ισχυρά, είτε θα ανέβει περισσότερο γιατί ο οργανισμός παράγει αντισώματα.

Όπως και να έχει, παρόλο που είμαι εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα, έστω και 37 να έχουν τα παιδιά μου βρίσκω λύση και δεν τα στέλνω σχολείο (άδεια, άδεια άνευ αποδοχών, γονεϊκή, κλπ.), καθότι δεν έχω την καβάντζα των γιαγιάδων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδατε? 37.3 είπε ο γιατρός όχι σχολείο αυρίο! Εϊδατε που και με τόσο λίγο οι κακοί γιατροί τα περιορίζουν σπίτι και επιμένουν, πρέπει να είναι απύρετα ενα 24ωρο??? Μην τους ακούτε καλέ, δεν ξέρουν αυτοί, οι μαμάδες ξέρουν καλύτερα...

Flupy δες το κι εσυ κορίτσι μου και μην είσαι έκπληκτη με αυτό που λέω. Είμαι σίγουρη ότι έχεις στείλει κι εσυ το παιδί με 37 και παραπάνω μην σου πω στο σχολείο και απλά κατεβάζεις το νούμερο για να δημιουργήσεις εντυπώσεις!!! ΝΑΙ ΝΑΙ δεν στα 'πανε? 36.6 είναι η φυσικολογική θερμοκρασία ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!!! Μην προσπαθείτε να δικαιολογηθείτε, αλλάζοντας την πραγματικότητα, πείτε απλά, εγώ δεν εχω άλλη λύση και το στέλνω, ή εγω δεν θεωρω πως θα παθει και τίποτα με λίγο πυρετό....Αλλά μην λέτε δεν είναι άρρωστο, είναι μια χαρά κτλ...Γιατί υποτιμάτε τις υπόλοιπες έτσι...

Επειδή εργάζομαι στον κλάδο της υγείας αυτο που ξερω ειναι οτι η θερμοκρασία στο σώμα μεταβάλλεται κατα τη διάρκεια της ημέρας.Η "φυσιολογική" θερμοκρασία" κυμαίνεται απο 36,2 έως 36,9 στο περίπου και ΑΝΑΛΟΓΑ τον άνθρωπο.Ο μεγάλος μου γιος εχει φυσιολογική θερμοκρασία γύρω στο 35,8 πάντα απο τότε που γεννήθηκε χωρίς να σημαίνει οτι εχει κάτι παθολογικό.Οσο για το αν εχω αν εχω στείλει το παιδί σχολείο έστω και με δέκατα θα σε πληροφορήσω οτι δεν το εχω κάνει ποτέ.Παντα βρίσκω τροπο να τον κρατήσω σπίτι έστω και με 37,1 γιατι ξερω οτι κάτι τον τριγυρνάει.Αν είχες διαβάσει προηγούμενο μήνυμα μου θα είχες δει οτι ειμαι της άποψης να βρίσκουν τροπο οι γονείς να κρατάνε τα παιδιά στο σπίτ κυρίως για να μην ταλαιπωρούνται τα ίδια.Οποτε καλό ειναι να μην βγάζουμε συμπεράσματα χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ...διαβάζω το θέμα και έχω κατααγχωθεί!

 

Προς το παρόν κι εγώ τον μεγάλο που πάει σχολείο τον κρατάω σπίτι σε κάθε ασθένεια, με το πρώτο σοβαρό δείγμα βέβαια, εννοώντας ότι δεν τον στέλνω με δέκατα, αλλά με συνάχι και ήπιο βήχα πάει, γιατί αλλιώς θα ήταν σπίτι μήνες τώρα, αλλά έχω την άνεση ότι υπάρχει στο σπίτι η νταντά της κόρης μου που μπορεί και τα κρατάει και τα δύο.

 

Από Σεπτέμβριο όμως θα πάει και η μικρή παιδικό (θα είναι 21 μηνών), κυρίως γιατί δεν με παίρνει άλλο η οικονομική αιμορραγία του συνδυασμού νταντάς + παιδικού. Η νταντά μας έχει βρει ήδη άλλο παιδάκι από Σεπτέμβριο, οι γιαγιάδες δηλώνουν μεν πρόθυμες, αλλά στην ουσία δεν μπορούν και πολύ, ειδικά να τους ζητήσω εκτάκτως να τα κρατήσουν άρρωστα τώρα το σκέφτομαι και με αγχώνει, δεν ξέρω πώς θα λειτουργήσει στην πράξη.

 

Θυμάμαι κάποια στιγμή πριν τα Χριστούγεννα ο γιος μου είχε ξυπνήσει μέσα στη νύχτα με πυρετό, απροσδόκητα, χωρίς να έχει πριν την παραμικρή ένδειξη. Την επόμενη μέρα εγώ είχα δικαστήριο (είμαι δικηγόρος), ο άντρας μου είχε μόλις αλλάξει δουλειά και άδεια δεν έπαιζε να πάρει, η μια γιαγιά ήταν άρρωστη και η άλλη έλειπε, κοινώς αν δεν είχαμε την νταντά, δεν ξέρω τί θα κάναμε :(:(:(

 

Η μόνη μου ελπίδα είναι του χρόνου να αρρωσταίνουν λιγότερο, του γιου μου θα είναι ο δεύτερος χειμώνας στο σχολείο, ενώ η μικρή έχει εκτεθεί στις ιώσεις -μέσω του αδερφού της - από την ηλικία των 3 μηνών, δεν μπορεί....κάπως πιο ανθεκτικά θα είναι του χρόνου...ελπίζω εγώ τώρα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@Deena σου ευχομαι οντως του χρονου να μην αρρωσταινουν. Κι αν αρρωστησουν να μην ειναι αναπνευστικο. Btw η πνευμονια ειναι σοβαροτατη λοιμωξη του κατωτερου αναπνευστικου και ειναι εξαιρετικα μεταδοτικη. Ειναι ιος που λογω επιπλοκης του μικροβιου γινεται βακτηριο και μολυνει μερος του πνευμονα. Οποτε μη λεμε οτι δεν κολλαει γιατι αλλιως δεν θα διναν διπλες αντιβιωσεις για να το αντιμετωπισουν. Εγω διαπιστωνω με λυπη οτι η ιστορια κραταει μεχρι τα 6 οπως μου ειχε πει μια μαμα...Και δεν κακιωνω με τους γονεις των αλλων παιδιων. Μπορει και τα δικα μου να εχουν κολλησει κανενα πριν ακομα εκδηλωθουν τα συμπτωματα κι ας τα κραταω σπιτι με το παραμικρο γιατι αφενος τρεμω αφ' ετερου εχω τους γονεις μου. Νομιζετε οτι εμεις οι γονεις ειμαστε αποστειρωμενοι;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μη λεμε οτι δεν κολλαει γιατι αλλιως δεν θα διναν διπλες αντιβιωσεις για να το αντιμετωπισουν.

Το οτι δίνουν διπλές αντιβιωσεις σημαίνει οτι ειναι βακτήριο! Το βακτήριο δεν κολαει! Οτι κολαει ειναι ιός και δεν λυνεται με αντιβιωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δίνουν διπλές αντιβιωσεις σημαίνει οτι ειναι βακτήριο! Το βακτήριο δεν κολαει! Οτι κολαει ειναι ιός και δεν λυνεται με αντιβιωσεις!

 

Εμας αλλιως μας τα ειπαν ομοφωνα οι γιατροι οχι μια και δυο αλλα 3 φορες για βρογχοπνευμονια. Υπαρχει γιατρος που αφηνει παιδι κατω των 12 να περασει πνευμονια χωρις αντιβιωση? Ακομα και εφηβο. Μιλαμε για πνευμονια ετσι? Οχι βρογχιτιδα ουτε βρογχοπνευμονια. Υγρα στον πνευμονα οχι απλα στους βρογχους, βηχας μεχρι τελικης πτωσης, χαμηλο οξυγονο, σφιξιμο στον θωρακα και πονος στην καρδια. Το αφηνει? Κι αν το βακτηριο μολυνει αλλα οργανα? Υπαρχει ακομα και κινδυνος μηνιγγιτιδας. Το ρισκαρει? Να μην σου τυχει να σου λεει ο ενας γιατρος μετα τον αλλο "το παιδι πρεπει να γινει γρηγορα καλα...πρεπει να γινει γρηγορα καλα".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας αλλιως μας τα ειπαν ομοφωνα οι γιατροι οχι μια και δυο αλλα 3 φορες για βρογχοπνευμονια. Υπαρχει γιατρος που αφηνει παιδι κατω των 12 να περασει πνευμονια χωρις αντιβιωση? Ακομα και εφηβο. Μιλαμε για πνευμονια ετσι? Οχι βρογχιτιδα ουτε βρογχοπνευμονια. Υγρα στον πνευμονα οχι απλα στους βρογχους, βηχας μεχρι τελικης πτωσης, χαμηλο οξυγονο, σφιξιμο στον θωρακα και πονος στην καρδια. Το αφηνει? Κι αν το βακτηριο μολυνει αλλα οργανα? Υπαρχει ακομα και κινδυνος μηνιγγιτιδας. Το ρισκαρει? Να μην σου τυχει να σου λεει ο ενας γιατρος μετα τον αλλο "το παιδι πρεπει να γινει γρηγορα καλα...πρεπει να γινει γρηγορα καλα".

 

Ειπα εγω οτι η πνευμονια δεν θελει αντιβίωση;

Εγω είπα οτι η πνευμονια ειναι βακτήριο για αυτο θελει αντιβίωση

Δεν ειναι ιός, δεν κολλάει!

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εχουμε βγει εκτος θεματος θα επιμεινω οτι κολλαει. Κι αυτο για να μην την πατησει καποιος και δεν προφυλαχθει. Οι οροι πνευμονια της κοινοτητας και νοσοκομειακη πνευμονια δεν βγηκαν επειδη δεν κολλαει. Γραφω απο κινητο και δεν μπορω να βαλω το link απλα μπες στο neaygeia.gr - προληψη νοσηματων και μετα προληψη πνευμονιας. Εχει και τις πηγες για του λογου το αληθες.Αχρειαστα να ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εχουμε βγει εκτος θεματος θα επιμεινω οτι κολλαει. Κι αυτο για να μην την πατησει καποιος και δεν προφυλαχθει. Οι οροι πνευμονια της κοινοτητας και νοσοκομειακη πνευμονια δεν βγηκαν επειδη δεν κολλαει. Γραφω απο κινητο και δεν μπορω να βαλω το link απλα μπες στο neaygeia.gr - προληψη νοσηματων και μετα προληψη πνευμονιας. Εχει και τις πηγες για του λογου το αληθες.Αχρειαστα να ειναι

 

Ναι όντως υπαρχει πνευμονια που κολλάει το είπα και πιο πριν στην αρχή του θρεντ αλλα ειναι σπάνια ειδικα αν δεν μπαινόβγαινεις στο νοσοκομειο .. Οι περιςςοτερες περιπτώσεις πνευμονίας ειναι επειδή το ανοσοποιητικό δεν ανταποκρίθηκε καλα και ο ιός πήγε παραπέρα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μόλις γύρισα από τον παιδίατρο. Η μικρή μου σήμερα με 37.3 πυρετο (την μέτρησε εκει)

Μου είπε όχι σχολείο αύριο. Πρέπει το παιδί να είναι απυρετο για ένα 24ωρο και χωρίς δέκατα για να πάει.Αυτά για τη χαμηλή ΧΑΖΗ θερμοκρασία ειπε ο γιατρός.

 

Emma μου αυτο μαλλον για την δική σας περιπτωςη που ειναι πιο δύσκολη

Πολλοί γιατροί 'γελανε' με το 37αρι. Ο δικός μου τυχαίνει παρα πολλες φορές να κανει 37,2 στο περίπου και μετα απο μερικες ώρες περδίκι (ο οργανισμός του το πάλεψε).... Η αληθεια ειναι οτι εχω βρει και κατι μυστικά απο ενα απίστευτο γιατρό που καταπολεμούν τον ιό η το βακτήριο χωρις αντιπυρετικά και αντιβιωσεις και τον βγάλαμε τον χειμώνα χωρις ιστορίες... Οποτε δεν ειναι αςπρο μαύρο εξαρτάται απο την περιπτωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχουν γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους άρρωστα στον παιδικό. Έχουμε γίνει όλοι μάρτυρες τέτοιων περιστατικών. Όπως μου είπε και η δασκάλα μας, τους δίνουν αντιπυρετικό το πρωί και τα στέλνουν, χωρίς πολλές φορές να ενημερώσουν γιατί πολύ απλά δεν θα γίνουν αποδεκτά από τις δασκάλες, τουλάχιστον σε δημοτικό παιδικό σταθμό. Στους ιδιωτικούς παιδικούς ίσως γίνονται και κάποιες εξαιρέσεις, φαντάζομαι για πελατειακούς λόγους.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι απλά απαράδεκτο να στέλνεις το παιδί σου άρρωστο στον παιδικό. Δείχνεις ότι δεν σκέφτεσαι πρώτα απ' όλα το δικό σου το παιδί που θα χειροτερέψει, πόσο μάλλον τα παιδιά των υπολοίπων. Πρέπει να έχεις σκεφτεί εκ των προτέρων τι θα κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις. Και δεν μιλάω καθόλου εκ του ασφαλούς. Τρία παιδιά μεγαλώνουμε με τον άντρα μου χωρίς καμμία βοήθεια από παππουδογιαγιάδες οι οποίοι μένουν μακριά. Ποτέ δεν σκεφτήκαμε να στείλουμε κάποιο παιδί στο σχολείο με 37,5. Γιατί και το 37,5 πυρετός είναι και μάλιστα αρχόμενος που είναι πολύ πιθανόν να ανεβεί. Κρατάς το παιδί σπίτι και αν τελικά είναι απλά δέκατα και ξεπεραστούν το στέλνεις την επόμενη μέρα, δεν χάθηκε και ο κόσμος ούτε θα μείνει πίσω στα μαθήματά του.

 

Το ότι δεν δίνουμε αντιπυρετικό στο 37,5 δε σημαίνει φυσικά ότι δεν είναι πυρετός, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Τα υπόλοιπα είναι απλά για να έχουμε να λέμε.

 

Όσο για το απλό συνάχι, εννοείται ότι ποτέ δεν μας εμπόδισε να πάμε στο σχολείο, μπορεί ένα παιδί να είναι συναχωμένο και ολόκληρο το χρόνο, αλλά ένας κοινός νους νομίζω ότι μπορεί να το ξεχωρίσει από κάτι πιο σοβαρό.

 

πολυ σωστη προσεγγιση...

η αληθεια ειναι οτι μια θερμομετρηση πρωι 37,5 το πιο πιθανο ειναι οτι θα εξελιχτει σε 38 και ανω μεσα στην ημερα...οι γιατροι το χαρακτηριζουν "δεκατα" αλλα για το καλο πρωτιστος του δικου μας παιδιου, ας μεινει στο σπιτι εκεινο το πρωι...

 

τα υπολοιπα περι ιδιαιτερων καταστασεων που αναφερετε πχ πυρετικοι σπασμοι, δεν αφορουν το συνολο των παιδιων...προφανως οσες μανουλες εχετε τετοια θεματα με τα παιδακια σας, γνωριζετε και ποια πρεπει να ειναι η αντιμετωπιση...αυτο δεν σημαινει ομως οτι ολα τα παιδια με ενα 37 θα πρεπει να καθονται σπιτι τους ή να παιρνουν αντιπυτερικα και να θεωρουνται αρρωστα παιδακια...προσωπικα τηρω το ενα 24ωρο απυρετο το παιδι πριν το ξαναστειλω σχολειο και σιγουρα δεν θα το στειλω με συμπτωματα γαστρεντεριτιδας στο σχολειο,αν αυτα δεν εχουν πληρως υποχωρησει...(δυστυχως θεωρω την γαστρεντεριτιδα, πολυ πιο συμαντικη απο το να εχει ενα παιδι πυρετο και δυστυχως αρκετοι γονεις τα στελνουν σε παιδικους και νηπια,με αναλογα συμπτωματα...)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Emma μου αυτο μαλλον για την δική σας περιπτωςη που ειναι πιο δύσκολη

Πολλοί γιατροί 'γελανε' με το 37αρι. Ο δικός μου τυχαίνει παρα πολλες φορές να κανει 37,2 στο περίπου και μετα απο μερικες ώρες περδίκι (ο οργανισμός του το πάλεψε).... Η αληθεια ειναι οτι εχω βρει και κατι μυστικά απο ενα απίστευτο γιατρό που καταπολεμούν τον ιό η το βακτήριο χωρις αντιπυρετικά και αντιβιωσεις και τον βγάλαμε τον χειμώνα χωρις ιστορίες... Οποτε δεν ειναι αςπρο μαύρο εξαρτάται απο την περιπτωση ;)

 

Για πες!!! Θέλω και εγώ να μάθω αυτά τα μυστικά και το εννοώ έστω και με π.μ. Sorry για το εκτός θέματος.

 

Η θερμοκρασία του γιου μου μέσα στην ημέρα είναι 36.6 αλλά κάθε πρωί, 5.5 χρόνια τώρα όταν ξυπνάει είναι 36.9, τι να πω, μάλλον περνάμε κάθε πρωί ίωση:shock:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για πες!!! Θέλω και εγώ να μάθω αυτά τα μυστικά και το εννοώ έστω και με π.μ. Sorry για το εκτός θέματος.

 

Η θερμοκρασία του γιου μου μέσα στην ημέρα είναι 36.6 αλλά κάθε πρωί, 5.5 χρόνια τώρα όταν ξυπνάει είναι 36.9, τι να πω, μάλλον περνάμε κάθε πρωί ίωση:shock:

 

Χαχα ενα κουταλάκι τζίντζερ με λιγο τιουμερικ μεσα οταν βλέπεις πυρετό! Μου το ειπε Ινδός γιατρος (και Ινδός συνάδελφος). Ο μικρος μου έπαιρνε πολλες αντιβιωσεις πρώτο χρονο χάλια μαύρα, εδω και 6 μηνες το άρχισα ουτε αντιπυρετικό δεν εχω δώσει και παει καθε μεσα παιδικο. Μερικες φορές που φαινόταν κατι βαρύ ερχόταν του το εδωςα και τρεις φορές την μέρα και μια χαρα μετα

Το τζίντζερ εχει αποδειχθεί οτι γιατρεύει μέχρι και βακτήρια !! Θαυματουργό!

Link to comment
Share on other sites

Με ένα κουταλάκι τζιντζερ πάντως τα δικά μου...μάλλον θα μου έφερναν την αστυνομία στο σπίτι που τρώνε άνετα τα καυτερά και πικάντικα.

Δεν νομίζω οτι θα βρεί πολλά παιδιά αποδέκτες το γιατρικό.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα κουταλάκι τζιντζερ πάντως τα δικά μου...μάλλον θα μου έφερναν την αστυνομία στο σπίτι που τρώνε άνετα τα καυτερά και πικάντικα.

Δεν νομίζω οτι θα βρεί πολλά παιδιά αποδέκτες το γιατρικό.

 

Χαχα! Τα δικά μου τρελαίνονται αλλα αν θες βαζεις λιγη xylitol η μέλι !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...