Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρτυ: σπιτικά ή τυποποιημένα?


mama_3

Recommended Posts

Συμβουλή δική μου, μη δίνεις καμια μα καμία σημασία σε σχόλια τέτοιου ειδους... Αυτό μπορείς να πας, αυτό θα πας, τέλεια και παύλα... Στο δικο μας σχολείο το πάρτι είναι το Σάββατο και δεν έχω καν σκεφτεί τι θα αγοράσω, γιατί να μαγειρεψω κατι δεν παιζει... Είναι τόσο το τρέξιμο της καθημερινότητας που πραγματικά δεν μπορω να αγχωθω για μικροπράγματα!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως κορίτσια, υπάρχουν μερικές τόσο εύκολες συνταγές στο ιντερνετ και τόσο γρήγορες που ακόμη και για μια βόλτα στο σούπερ για χυμούς θέλεις περισσότερο χρόνο.

 

Εννοείται ότι το να σχολιάζεις τους χυμούς ειναι μεγάλη ξεφτίλα (και σε εμάς πάντα κάποιος φέρνει χυμούς και γίνονται αναρπαστοι), αλλα μη φτάνουμε και στο σημείο να λέμε ότι τα ετοιματζιδικα ειναι καλύτερα απο τα σπιτικά, ειναι τουλάχιστον αστείο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγώ πιστευω πως το θέμα ειναι γενικότερο:μας (σε κάποιες )αρεσει να σχολιαζουμε τη ζωή κ τις συνηθειες των αλλων κ οσον αφορα τις μαμαδες που ειναι κ το θέμα μας σε κάποιες αρέσει -αυτοεπιβεβαιώνονται να κριτικαρουν τον τροπο που μεγαλωνουν οι αλλες τα παιδια τους.Φυσικα δε μιλαω για ανταλλαγή αποψεων μεταξυ φιλων-γνωστων αλλά για κριτικη που φέρνει τον αλλο σε δυσκολή θεση απο ατομα σχεδον ξενα.Ξερετε τι εχω ακουσει σε παρκα-παρτυ απο μαμαδες:"Καλά του δίνεις σοκολατα-γαριδακια-πατατακια-μη βιολογικα προιοντα-μακαρονια πανω απο μια φορα την εβδομαδα,δεν τον κανεις μπανιο καθε μέρα,δεν σκουπιζεις-σφουγγαριζεις καθε μερα;(με ύφος κ ειναι ακομη καλά κ δεν επαθε κατι;)" κ άλλα που προφανως οι ιδιες δεν κανουν κ επιβεβαιωνουν το γεγονος πως αυτες ειναι καλες μητερες κ εγω οχι.Δεν καταλαβαινα γιατι πρεπει να τους αφορα τι κανω εγω.Ο,τι κανει ο καθενας το κανει γιατι το θεωρει καλυτερο κ μπραβο του δε χρειαζεται να το διαφημιζει κατακρινοντας οσους εχουν αντιθετη γνώμη .Στην αρχη ως νεα μαμα ημουν ψαρωμενη τωρα πλεον υποστηριζω τις επιλογες μου κ δεν αφηνω περιθωριο να εχει καποιος αποψη αν δεν του ζητηθει.

Link to comment
Share on other sites

Άσε μας κοπέλα μου που σχολιάστηκε κιόλας!!!!!!!!!! Αυτές που σχολίασαν μάλλον δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν από το να φτιάχνουν φαγητά και να σχολιάζουν. Έλεος. Και δηλαδή τι θα έπιναν 20 παιδιά; φρεσκοστιμμένο χυμό πορτοκάλι; Εννοείται πως κάποιος θα έπρεπε να πάει χυμούς....

Καλά έκανες και έβαλες τους χυμούς στη λίστα, προσωπικά τους θεωρώ must και σε όποιον δεν αρέσει ας φέρει μαζί του πορτοκάλια και στίφτη. Ούστ, η κάθε φαντασμένη που προσπαθεί να το παίξει σουπερμαμά (ενδεχομένως και με την τυρόπιτα της μάνας της :twisted:).

Μπράβο σου που ως εργαζόμενη έκανες 3 παιδιά και νοιάζεσαι για τα σχολικά τους πάρτυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πολύ γελάω που ανοίγετε θέμα επειδή σας σχολίασαν (κατά δήλωση άλλου ο οποίος μπορεί να είναι και ο μόνος που σχολίασε εν τέλει!) και σχολιάζετε τους πάντες και τα πάντα...

 

Υ.Γ. Δεν αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη θεματοθέτρια...

 

Το θέμα δεν το άνοιξα γιατί σχολιάστηκα από τις άλλες μαμάδες.. αν το διαβάσεις προσεκτικά ρώτησα την γνώμη σας αν θα ήταν καλύτερο να ετοιμάσω κάτι σπιτικό για το πάρτυ... όλες όσες πραγματικά ενδιαφέρονταν για το συγκεκριμένο ερώτημα μου απάντησαν και από ότι είδα γενικότερα σε τέτοια πάρτυ παίζουν και τα ετοιματζίδικα και τα σπιτικά αναλόγως το πως το βλεπει ο καθένας ... η δική σου συνεισφορά στο θέμα ήταν απλώς να σχολιάσεις τι γράφεται από τους άλλους .... ότι ακριβώς "κατηγορείς" δηλαδή :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

μ' αρέσει πάντως που το θέμα μου σου προκάλεσε γέλιο... το έχουμε τόσο ανάγκη στις μέρες μας!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ παντως μια χαρα φαινεται προλαβαίνεις να κατηγορεις τις μη εργαζόμενες.

 

Φυσικά και προλαβαίνω, μετά από πολυετή αναγκαστική προπόνηση στο σπορ, από την στιγμή που εδώ κ κάποια χρόνια, καλούμαι να απαντήσω σε ερωτήσεις τύπου "Κουραμπιέδες έκανες ή πάλι αγόρασες?" από ΜΗ εργαζόμενες (από επιλογή) μητέρες του στενού οικογενειακού μου κύκλου, που κατά τα άλλα μου είναι αρκετά συμπαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που λες Hope το επαυξάνω. Το έχω ζήσει πολλές φορές με το πιο πρόσφατο παράδειγμα. Είμαι παιδική χαρά με τα παιδιά και παίζει η κόρη μου με ένα κοριτσάκι, έρχεται η μαμά, αρχίζουμε την κλασική κουβέντα πόσο είναι, πάει σχολείο, πόσο είναι ο μικρός, δουλεύεις, και στο ξεκούδουνο με ρωτάει: "τα κάνεις και τα δύο κάθε μέρα μπάνιο;" έμεινα έτσι :confused: Και αναρωτιέμαι από μέσα μου: "5 λεπτά μιλάμε, τι ερώτηση είναι αυτή". Απαντάω: "ναι, τα κάνω και τα δύο κάθε μέρα μπάνιο" (η αλήθεια είναι ότι εγώ ποτέ δεν έχω αναρωτηθεί κάτι αντίστοιχο για άλλη μαμά ή παιδί). "Μπράβο σου, και εργαζόμενη και με δύο παιδιά και τα κάνεις μπάνιο κάθε μέρα. Ξέρω μια που δε δουλεύει και μπλα, μπλα" και το κλου. Πάει το κοριτσάκι παρά πέρα και μιλάει με ένα άλλο παιδάκι, ενώ η δικιά μου έπαιζε με ένα άλλο και φωνάζει η μαμά: "Φωτεινούλα, έλα εδώ να παίξεις με αυτό το κοριτσάκι που είναι καθαρό!!!!!":confused:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή εν τάχει θα σου δώσω μία εύκολη και "σπιτική" λύση - αντί χυμών, λίγο "κάλτ" που δεν είναι για πέταμα ούτε φτιάχνεται με λερωμένα χέρια, άρα δεν έχουν να φοβούνται οι άλλες μαμάδες τίποτα για τα βλαστάρια τους :mrgreen:

 

1 λίτρο σουρωμένος χυμός από λεμόνια που θα στύψεις, μισό κιλό ζάχαρη, ανακατεύεις, βάζεις σ'ενα μπουκάλι και ταταααα! έχεις φυσικό χυμό λεμονάδας! Αναλογία 1/3 από αυτό και 2/3 νερού σε ποτήρι και είναι η κλασσική καλτ αγνή λεμονάδα!

 

Η πας και παίρνεις ατομικούς χυμούς - δική σου επιλογή.

Δεν θα πάθουν τίποτα τα παιδιά, το μόνο σίγουρο!!

 

Για την κριτική δεν με νοιάζει, δεν θα την έκανα αλλά είναι κατινιά.

 

Ομως θα θίξω το θέμα του "σπιτικού". Δεν είναι σκοπός να δειχτεί καμιά μαμά όταν ασχολείται με το να κάνει κάτι πιο μαμαδίστικο για τα παιδάκια της τάξης. Αντιθέτως - κυρίως όσο αφορά πολυάσχολες μαμάδες, πιστέψτε με η προσπάθεια είναι μεγάλη και γίνονται με μεγάλη αγάπη, κλέβοντας ακόμη κι απ'τις πολύτιμες ώρες του ύπνου.

Δεν προλαβαίνετε, αγοράστε απ'έξω. Δεν το'χετε; πάλι αγοράστε απ'έξω. Ομως δεν δέχομαι να μου πει κανείς τι ποιότητας είναι τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω για το παιδί μου και τους φίλους του, αν έχω πλυμμένα τα χέρια μου και αν είναι από περισσεύματα.

Θα πρέπει να είναι άρρωστη κάποια για να το κάνει αυτό!

 

Και να τονίσω πως συνήθως, τα "σπιτικά" κοστίζουν πολυ περισσότερο απ'τα ετοιματζίδικα. Και σε χρήμα αλλά κυρίως και σε χρόνο. :cool:

 

Και τέλος θα σας πω αυτό που παρατήρησα γιατί γελάω μόνη μου, πως περισσότερο σχολιάσατε εσείς εδώ την μαμά απ'όσο εκείνη σχολίασε τους τυποποιημένους χυμούς!!!! :-D:-D:-D:-D:-D

Αυτά είναι!!!! :cool:

 

Καλή διασκέδαση!!

 

Σε ευχαριστώ για την συνταγή σου, θα την φτιάξω κάποια στιγμή, τα καλοκαίρια τους φτιάχνω τέτοιου τύπου χυμούς αλλά το έκανα με παγάκια λεμονιού (επειδή μου στέλνουν πολλα λεμόνια τα στίβω και τα κάνω παγάκια για να μην χαλάσουν) ... στο πάρτυ θα πάω τους χυμούς...

σε ότι αφορά το κόστος νομίζω είναι ή η μία ή η άλλη.. δηλ. εγώ για 25 χυμούς που θα πάρω θα μου έρθουν γύρω στα 20 ευρώ... αν π.χ. φτιάξεις τυροπιτάκια σίγουρα θα είναι λιγότερο...

ο χρόνος σίγουρα είναι πολύ λιγότερος, για τον κόπο δεν το συζητώ!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και προλαβαίνω, μετά από πολυετή αναγκαστική προπόνηση στο σπορ, από την στιγμή που εδώ κ κάποια χρόνια, καλούμαι να απαντήσω σε ερωτήσεις τύπου "Κουραμπιέδες έκανες ή πάλι αγόρασες?" από ΜΗ εργαζόμενες (από επιλογή) μητέρες του στενού οικογενειακού μου κύκλου, που κατά τα άλλα μου είναι αρκετά συμπαθείς.

 

Κοίτα μπορείς να τους απαντάς: "ε βέβαια αφού τόσα χρόνια που φτιάχνεις δεν σκέφτεσαι να μου φέρεις που τους κάνεις τόσο ωραίους, αναγκάζομαι και παίρνω απέξω" :D:D

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και προλαβαίνω, μετά από πολυετή αναγκαστική προπόνηση στο σπορ, από την στιγμή που εδώ κ κάποια χρόνια, καλούμαι να απαντήσω σε ερωτήσεις τύπου "Κουραμπιέδες έκανες ή πάλι αγόρασες?" από ΜΗ εργαζόμενες (από επιλογή) μητέρες του στενού οικογενειακού μου κύκλου, που κατά τα άλλα μου είναι αρκετά συμπαθείς.

 

Τοτε αγαπητη μου να κρινεις τις συγκεκριμένες μητερες του στενου οικογενειακου σου κυκλου και όχι τις ΜΗ εργαζόμενες μαμαδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια, δεν έκρινε καμία γενικά κι αόριστα τις μη εργαζόμενες μητέρες. Αλλά, υπάρχουν μη εργαζόμενες (από επιλογή) που επειδή εκείνες είχαν τη δυνατότητα να μείνουν σπίτι θεωρούν ότι όσες δεν κάνουν τη θυσία να μεγαλώσουν μόνες τα παιδιά τους, χωρίς παιδικούς, είναι λιγότερο καλές μαμάδες. Και μη μου πείτε ότι δεν υπάρχουν. Εγώ έχω δεχθεί σχόλια τύπου "και δεν τα λυπάσαι να τα πηγαίνεις από τόσα μικρά στο σχολείο; Γιατί δεν κάθεσαι μαζί τους λίγα χρόνα;" "Γιατί δε βγαίνω μάνα μου."

Ε, αυτός ο τύπος μη εργαζόμενης είναι κι εκείνος που θα σχολιάσει το αγοραστό.

Υπάρχουν, φυσικά, και ευτυχώς είναι η πλειοψηφία και μη εργαζόμενες από επιλογή γυναίκες που σέβονται τη δική σου επιθυμία ή ανάγκη να δουλεύεις και δεν προσπαθούν να φανούν ανώτερες. Αυτές δε θα σχολιάσουν ούτε το αγοραστό κέικ, ούτε το αγοραστό τσουρέκι, ούτε τους αγοραστούς χυμούς.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αγαπητη μου να κρινεις τις συγκεκριμένες μητερες του στενου οικογενειακου σου κυκλου και όχι τις ΜΗ εργαζόμενες μαμαδες.

 

Είναι δείγμα μιας ομάδας - θα το διαπιστώσεις εάν διαβάσεις την όλη συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα.

Τις ερωτήσεις/σχόλια κτλ τις δέχομαι από τις μητέρες αυτές, αλλά πραγματικά, είμαι 45 ετών και με πολύ μεγάλο κύκλο γνωριμιών όλων των ομάδων - επιπέδων - ηλικιών κτλ και δεν έχω ακόμα γνωρίσει ΜΙΑ γυναίκα που να μην εργάζεται ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ (το τονίζω αυτό, δεν αναφέρομαι στις άνεργες), η οποία να μην προσπαθεί να αποδείξει το πόσο αξιότερη είναι από τις "τεμπέλες" που εργάζονται εκτός σπιτιού.....

Σόρρυ αλλά η θέση μου είναι αυτή κ ΝΑΙ θα συνεχίσω να τις κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την συνταγή σου, θα την φτιάξω κάποια στιγμή, τα καλοκαίρια τους φτιάχνω τέτοιου τύπου χυμούς αλλά το έκανα με παγάκια λεμονιού (επειδή μου στέλνουν πολλα λεμόνια τα στίβω και τα κάνω παγάκια για να μην χαλάσουν) ... στο πάρτυ θα πάω τους χυμούς...

σε ότι αφορά το κόστος νομίζω είναι ή η μία ή η άλλη.. δηλ. εγώ για 25 χυμούς που θα πάρω θα μου έρθουν γύρω στα 20 ευρώ... αν π.χ. φτιάξεις τυροπιτάκια σίγουρα θα είναι λιγότερο...

ο χρόνος σίγουρα είναι πολύ λιγότερος, για τον κόπο δεν το συζητώ!

 

Ο χυμός αυτός διατηρείται στο ψυγείο για έναν χρόνο (αν δεν τον εξαφανίσετε :mrgreen: ) σε γυάλινο μπουκάλι! Ειδικά το καλοκαίρι είναι εξαιρετικά δροσιστικός. Εχουμε την τύχη να έχουμε λεμονιές στην αυλή και τα αξιοποιούμε με αυτόν τον τρόπο.

 

Για το κόστος του παραδείγματος σου, δες: αν πάρεις πχ 1 κιλό τυράκι καλής ποιότητας, 6 βιολογικά αυγά και 1 πακέτο φύλλο κρούστας επώνυμο για 1 ταψί τυρόπιτα φτάνεις στα 15 ευρώ. 2 τέτοιες τυροπιτούλες (για τόσα παιδάκια) θα πάνε κάπου 30 ευρώ. Οτι είναι ασύμφορο λοιπόν, οικονομικά, είναι γεγονός. Δε λέω για τον χρονο, δεν λέω για τον κόπο..

 

Γιαυτό στάθηκα σ'αυτό. Αν ξενυχτήσω για να κάνω κάτι σπιτικό για τα παιδάκια, για καλό τους θα το κάνω - όχι για την τσέπη ή την βολή μου. Και θα είναι σίγουρα καθαρό και ποιοτικό γιατί αυτός είναι ο σκοπός του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δείγμα μιας ομάδας - θα το διαπιστώσεις εάν διαβάσεις την όλη συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα.

Τις ερωτήσεις/σχόλια κτλ τις δέχομαι από τις μητέρες αυτές, αλλά πραγματικά, είμαι 45 ετών και με πολύ μεγάλο κύκλο γνωριμιών όλων των ομάδων - επιπέδων - ηλικιών κτλ και δεν έχω ακόμα γνωρίσει ΜΙΑ γυναίκα που να μην εργάζεται ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ (το τονίζω αυτό, δεν αναφέρομαι στις άνεργες), η οποία να μην προσπαθεί να αποδείξει το πόσο αξιότερη είναι από τις "τεμπέλες" που εργάζονται εκτός σπιτιού.....

Σόρρυ αλλά η θέση μου είναι αυτή κ ΝΑΙ θα συνεχίσω να τις κρίνω.

 

Μπραβο σου λοιπον...ετσι τουλάχιστον να εκφραζόμαστε με ειλικρινια.Οχι να το παιζουμε θιγμενες που καποιος μας θιγει όταν κι εμεις κανουμε το ιδιο.Μπορεις να συνεχισεις ανενοχλητη την κριτικη σου.

 

mkcm υποθετω δε χρειαζεται να σου απαντησω...απαντησε καταλλήλως η annoulen.

 

Καλα να περασουν όλα τα παιδακια στα παρτυ τους!!

Link to comment
Share on other sites

Ο χυμός αυτός διατηρείται στο ψυγείο για έναν χρόνο (αν δεν τον εξαφανίσετε :mrgreen: ) σε γυάλινο μπουκάλι! Ειδικά το καλοκαίρι είναι εξαιρετικά δροσιστικός. Εχουμε την τύχη να έχουμε λεμονιές στην αυλή και τα αξιοποιούμε με αυτόν τον τρόπο.

 

Για το κόστος του παραδείγματος σου, δες: αν πάρεις πχ 1 κιλό τυράκι καλής ποιότητας, 6 βιολογικά αυγά και 1 πακέτο φύλλο κρούστας επώνυμο για 1 ταψί τυρόπιτα φτάνεις στα 15 ευρώ. 2 τέτοιες τυροπιτούλες (για τόσα παιδάκια) θα πάνε κάπου 30 ευρώ. Οτι είναι ασύμφορο λοιπόν, οικονομικά, είναι γεγονός. Δε λέω για τον χρονο, δεν λέω για τον κόπο..

 

Γιαυτό στάθηκα σ'αυτό. Αν ξενυχτήσω για να κάνω κάτι σπιτικό για τα παιδάκια, για καλό τους θα το κάνω - όχι για την τσέπη ή την βολή μου. Και θα είναι σίγουρα καθαρό και ποιοτικό γιατί αυτός είναι ο σκοπός του.

 

Κοίταξε να δεις, για το συγκεκριμένο πάρτυ, όλοι θα πάνε τα υγειινά και εγώ τους χυμούς... οπότε θα υπάρχει υγιεινό μενού στο φαγητό και ετοιματζίδικο στο ποτό :D δεν θέλω να θέσω θέμα για μη εργαζόμενη ή μη αλλά αν ήμουν σπίτι σίγουρα θα μου ήταν πιο εύκολο να κάτσω να φτιάξω κάτι.... εδώ και με την δουλειά μόλις γυρίσω αναλαμβάνω δράση για μαγειρέματα κλπ... και τα παιδιά κολατσιό από το σπίτι θα πάρουν.. άντε μία στο τόσο και κάτι από το φούρνο, όταν δεν προλαβαίνω, όχι γιατι θα κάτσω να κάνω νύχια αλλά γιατί θα τρέχουμε σε δραστηριότητες, δουλειές κλπ....βέβαια μου λες ότι "κάτσε ξενύχτισε να το φτιάξεις"... επειδή όμως με δουλειά και 3 παιδιά ξενυχτώ θέλοντας και μη είπα να διαφοροποιηθώ από το ρεύμα του υγιεινού!! :D

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταξε να δεις, για το συγκεκριμένο πάρτυ, όλοι θα πάνε τα υγειινά και εγώ τους χυμούς... οπότε θα υπάρχει υγιεινό μενού στο φαγητό και ετοιματζίδικο στο ποτό :D δεν θέλω να θέσω θέμα για μη εργαζόμενη ή μη αλλά αν ήμουν σπίτι σίγουρα θα μου ήταν πιο εύκολο να κάτσω να φτιάξω κάτι.... εδώ και με την δουλειά μόλις γυρίσω αναλαμβάνω δράση για μαγειρέματα κλπ... και τα παιδιά κολατσιό από το σπίτι θα πάρουν.. άντε μία στο τόσο και κάτι από το φούρνο, όταν δεν προλαβαίνω, όχι γιατι θα κάτσω να κάνω νύχια αλλά γιατί θα τρέχουμε σε δραστηριότητες, δουλειές κλπ....βέβαια μου λες ότι "κάτσε ξενύχτισε να το φτιάξεις"... επειδή όμως με δουλειά και 3 παιδιά ξενυχτώ θέλοντας και μη είπα να διαφοροποιηθώ από το ρεύμα του υγιεινού!! :D

 

Μα εννοείται ότι αν δεν εργαζοσουν θα ειχες περισσοτερο χρονο να ασχοληθείς...και σιγα μη κατσεις να ξενυχτισεις για να φτιαξεις κατι για το παρτυ στο σχολειο.Και να σου πω και κατι άλλο?Το ότι κατι είναι σπιτικο δε σημαινει ότι είναι και υγιεινο σωνει και ντε.Εγω πχ τελικα αποφασισα να παω μπραουνις...το ότι θα το φτιαξω εγω σημαινει ότι είναι και υγιεινο?γλυκο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δείγμα μιας ομάδας - θα το διαπιστώσεις εάν διαβάσεις την όλη συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα.

Τις ερωτήσεις/σχόλια κτλ τις δέχομαι από τις μητέρες αυτές, αλλά πραγματικά, είμαι 45 ετών και με πολύ μεγάλο κύκλο γνωριμιών όλων των ομάδων - επιπέδων - ηλικιών κτλ και δεν έχω ακόμα γνωρίσει ΜΙΑ γυναίκα που να μην εργάζεται ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ (το τονίζω αυτό, δεν αναφέρομαι στις άνεργες), η οποία να μην προσπαθεί να αποδείξει το πόσο αξιότερη είναι από τις "τεμπέλες" που εργάζονται εκτός σπιτιού.....

Σόρρυ αλλά η θέση μου είναι αυτή κ ΝΑΙ θα συνεχίσω να τις κρίνω.

Βέβαια υπάρχει παντα κ η αλλη πλευρα που βιωνουμε όσες αναγκαστικα μενουμε σπιτι λογω ανεργιας.Δεν υπάρχει εργαζομενη μητέρα που να μην υπονοησει ή να πει στα ισια οτι δεν μπορει να κανει κάτι ,δραστηριοτητα,καφε(έστω μια στις τοσες ή για μια φορα)γιατι αυτη δουλευει κ εμεις οι ξεκουραστες δεν την καταλαβαινουμε.Εχω ακουσει τα χιλια μυρια:φιλη που με βλεπει βαμμενη"ε,βεβαια εσυ προλαβαινεις,εγω που...".Καλη μου ξυπνα 5΄λεπτα νωριτερα κ βαψου εγώ ποση ώρα κανω.Άλλη εχει βαλει στην παρεα μερες-ώρες για να της τηλεφωνουμε,Οκ το σέβομαι ως ενα σημειο αλλα οταν καποιια στιγμη της τηλ γιατι ειχα προβλημα ουτε με ρωτησε τι έχω μου ειπε απλα οτι δεν μπορει να μιλησει.

Αφηστε το αλλο με τον παιδικο σταθμο.Μη εργαζομενη κ στελνεις το παιδι σου,γιατι; με ρωταν σχεδον όλες οι εργαζομενες.Για να εχω λιγο ησυχια,για να κανω καμια δουλεια,για να εχω χρονο για τον εαυτο μου κ για το παιδι πιστευω οτι αν εξαιρεσουμε τις ιωσεις οτι ο παιδικος εχει μονο καλα.Γι αυτο σου λεω δυο πλευρε εχει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το να σχολιάζεις τους χυμούς ειναι μεγάλη ξεφτίλα (και σε εμάς πάντα κάποιος φέρνει χυμούς και γίνονται αναρπαστοι), αλλα μη φτάνουμε και στο σημείο να λέμε ότι τα ετοιματζιδικα ειναι καλύτερα απο τα σπιτικά, ειναι τουλάχιστον αστείο...

 

 

Δεν είπε κανείς ότι τα ετοιματζίδικα είναι καλύτερα γενικώς από τα σπιτικά. Εννοείται ότι κάτι φτιαγμένο με αγνά υλικά είναι καλύτερο από κάτι τυποποιημένο και επεξεργασμένο.

 

Αυτό που είπα -εγώ τουλάχιστον- είναι ότι σε ένα πάρτυ όπου 20 άγνωστες μαμάδες φέρνουν υποτίθεται κάτι που έφτιαξαν με τα χεράκια τους, δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος τι έφτιαξαν, πως το έφτιαξαν, πότε το έφτιαξαν, πως το διατήρησαν και τι υλικά χρησιμοποίησαν. Σε τέτοια πάρτυ λοιπόν με πολύ άγνωστο κόσμο (ειδικά αν είναι πάρτυ όλου του σχολείου) προτιμώ το παιδί μου αν φάει, να φάει πίτσα και να πιει χυμό.

 

Πόσες φορές έχω ακούσει την ατάκα, είχα φέτα που άρχισε να χαλάει και την έφτιαξα τυρόπιτα για να μην την πετάξω... ή πάρε λίγη σπανακόπιτα... Την έφτιαξα την προηγούμενη βδομάδα αλλά είναι μια χαρά.

 

Σχετικά με το θέμα του χρόνου που αφιερώνει μια μαμά στα σχολικά πάρτυ, δεν καταλαβαίνω γιατί ο χρόνος αυτός υπολογίζεται μόνο με βάση την μαγειρική...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται ότι αν δεν εργαζοσουν θα ειχες περισσοτερο χρονο να ασχοληθείς...και σιγα μη κατσεις να ξενυχτισεις για να φτιαξεις κατι για το παρτυ στο σχολειο.Και να σου πω και κατι άλλο?Το ότι κατι είναι σπιτικο δε σημαινει ότι είναι και υγιεινο σωνει και ντε.Εγω πχ τελικα αποφασισα να παω μπραουνις...το ότι θα το φτιαξω εγω σημαινει ότι είναι και υγιεινο?γλυκο είναι.

 

από ξενύχτι άλλο τίποτε για σίδερο, καθάρισμα κλπ.. :D

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχει παντα κ η αλλη πλευρα που βιωνουμε όσες αναγκαστικα μενουμε σπιτι λογω ανεργιας.Δεν υπάρχει εργαζομενη μητέρα που να μην υπονοησει ή να πει στα ισια οτι δεν μπορει να κανει κάτι ,δραστηριοτητα,καφε(έστω μια στις τοσες ή για μια φορα)γιατι αυτη δουλευει κ εμεις οι ξεκουραστες δεν την καταλαβαινουμε.Εχω ακουσει τα χιλια μυρια:φιλη που με βλεπει βαμμενη"ε,βεβαια εσυ προλαβαινεις,εγω που...".Καλη μου ξυπνα 5΄λεπτα νωριτερα κ βαψου εγώ ποση ώρα κανω.Άλλη εχει βαλει στην παρεα μερες-ώρες για να της τηλεφωνουμε,Οκ το σέβομαι ως ενα σημειο αλλα οταν καποιια στιγμη της τηλ γιατι ειχα προβλημα ουτε με ρωτησε τι έχω μου ειπε απλα οτι δεν μπορει να μιλησει.

Αφηστε το αλλο με τον παιδικο σταθμο.Μη εργαζομενη κ στελνεις το παιδι σου,γιατι; με ρωταν σχεδον όλες οι εργαζομενες.Για να εχω λιγο ησυχια,για να κανω καμια δουλεια,για να εχω χρονο για τον εαυτο μου κ για το παιδι πιστευω οτι αν εξαιρεσουμε τις ιωσεις οτι ο παιδικος εχει μονο καλα.Γι αυτο σου λεω δυο πλευρε εχει το θεμα

 

Εγώ δεν το ξεχωρίζω σε εργαζόμενες ή μη... ειδικά για τον σταθμό και εγώ είμαι υπέρ το παιδί να πάει για λόγους κοινωνικοποίησης κλπ.. αλλά εγώ π.χ. τα έστειλα μετά τα 3 έτη και τα τρία! πριν δεν ήθελα για τις ιώσεις κλπ.. έχω γυναίκα εδώ και χρόνια και τα κράταγα σπίτι.. οπότε μετά τα 3 είτε δουλεύεις είτε είσαι σπίτι το παιδί είναι καλό να πάει παιδικό για πολλούς λόγους.. η μόνη ένσταση που θα είχα είναι π.χ. άμα δεν δουλεύει καποιος να το στέλνει το παιδί από 1 έτους.. προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο να είναι σπίτι με την μαμά... αλλα αν η μαμά θέλει και την ησυχία της όπως το λες ακόμη και σε αυτή την περίτπωση δεν θα το κατακρίνω.. ο καθένας κάνει ότι καλύτερο για να είναι και το παιδί καλά και η μαμά! :D

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι τα ετοιματζίδικα είναι καλύτερα γενικώς από τα σπιτικά. Εννοείται ότι κάτι φτιαγμένο με αγνά υλικά είναι καλύτερο από κάτι τυποποιημένο και επεξεργασμένο.

 

Αυτό που είπα -εγώ τουλάχιστον- είναι ότι σε ένα πάρτυ όπου 20 άγνωστες μαμάδες φέρνουν υποτίθεται κάτι που έφτιαξαν με τα χεράκια τους, δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος τι έφτιαξαν, πως το έφτιαξαν, πότε το έφτιαξαν, πως το διατήρησαν και τι υλικά χρησιμοποίησαν. Σε τέτοια πάρτυ λοιπόν με πολύ άγνωστο κόσμο (ειδικά αν είναι πάρτυ όλου του σχολείου) προτιμώ το παιδί μου αν φάει, να φάει πίτσα και να πιει χυμό.

 

Πόσες φορές έχω ακούσει την ατάκα, είχα φέτα που άρχισε να χαλάει και την έφτιαξα τυρόπιτα για να μην την πετάξω... ή πάρε λίγη σπανακόπιτα... Την έφτιαξα την προηγούμενη βδομάδα αλλά είναι μια χαρά.

 

Σχετικά με το θέμα του χρόνου που αφιερώνει μια μαμά στα σχολικά πάρτυ, δεν καταλαβαίνω γιατί ο χρόνος αυτός υπολογίζεται μόνο με βάση την μαγειρική...:rolleyes:

 

εεε δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα το πήγαινε μία μαμά σε παιδικό πάρτυ!

ελπίζω δηλαδή!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν το άνοιξα γιατί σχολιάστηκα από τις άλλες μαμάδες.. αν το διαβάσεις προσεκτικά ρώτησα την γνώμη σας αν θα ήταν καλύτερο να ετοιμάσω κάτι σπιτικό για το πάρτυ... όλες όσες πραγματικά ενδιαφέρονταν για το συγκεκριμένο ερώτημα μου απάντησαν και από ότι είδα γενικότερα σε τέτοια πάρτυ παίζουν και τα ετοιματζίδικα και τα σπιτικά αναλόγως το πως το βλεπει ο καθένας ... η δική σου συνεισφορά στο θέμα ήταν απλώς να σχολιάσεις τι γράφεται από τους άλλους .... ότι ακριβώς "κατηγορείς" δηλαδή :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

μ' αρέσει πάντως που το θέμα μου σου προκάλεσε γέλιο... το έχουμε τόσο ανάγκη στις μέρες μας!

 

 

Φυσικά μου προκάλεσε γέλιο, όχι το θέμα σου αλλά οι απαντήσεις σε αυτό. Γι αυτό και ΤΟΝΙΣΑ πως δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα. Η δική μου συνεισφορά είναι αντίστοιχη με τις απαντήσεις που έλαβες...

 

 

Φυσικά και προλαβαίνω, μετά από πολυετή αναγκαστική προπόνηση στο σπορ, από την στιγμή που εδώ κ κάποια χρόνια, καλούμαι να απαντήσω σε ερωτήσεις τύπου "Κουραμπιέδες έκανες ή πάλι αγόρασες?" από ΜΗ εργαζόμενες (από επιλογή) μητέρες του στενού οικογενειακού μου κύκλου, που κατά τα άλλα μου είναι αρκετά συμπαθείς.

 

 

Ότι περιτριγυρίζεσαι από ΑΕΡΓΕΣ που είναι ξινές και κουτσομπόλες δεν σημαίνει ότι πρέπει να παίρνει η μπάλα όλες τις μη εργαζόμενες ΕΚΤΟΣ σπιτιού μαμάδες. Γιατί άμα είναι να τις συγκρίνουμε (τις ώρες εργασίας μας), δε νομίζω πως υπερτερείς πουθενά! Για παράδειγμα, προφανώς είσαι στη δουλειά όταν χαζολογάς στο parents...

 

Ρε κορίτσια, δεν έκρινε καμία γενικά κι αόριστα τις μη εργαζόμενες μητέρες. Αλλά, υπάρχουν μη εργαζόμενες (από επιλογή) που επειδή εκείνες είχαν τη δυνατότητα να μείνουν σπίτι θεωρούν ότι όσες δεν κάνουν τη θυσία να μεγαλώσουν μόνες τα παιδιά τους, χωρίς παιδικούς, είναι λιγότερο καλές μαμάδες. Και μη μου πείτε ότι δεν υπάρχουν. Εγώ έχω δεχθεί σχόλια τύπου "και δεν τα λυπάσαι να τα πηγαίνεις από τόσα μικρά στο σχολείο; Γιατί δεν κάθεσαι μαζί τους λίγα χρόνα;" "Γιατί δε βγαίνω μάνα μου."

Ε, αυτός ο τύπος μη εργαζόμενης είναι κι εκείνος που θα σχολιάσει το αγοραστό.

Υπάρχουν, φυσικά, και ευτυχώς είναι η πλειοψηφία και μη εργαζόμενες από επιλογή γυναίκες που σέβονται τη δική σου επιθυμία ή ανάγκη να δουλεύεις και δεν προσπαθούν να φανούν ανώτερες. Αυτές δε θα σχολιάσουν ούτε το αγοραστό κέικ, ούτε το αγοραστό τσουρέκι, ούτε τους αγοραστούς χυμούς.

 

 

Είμαι ΜΗ εργαζόμενη αρχικά από επιλογή (δεν επιθυμούσα να πάει παιδικό 8 μηνών μωρό, αν αυτό θεωρείται επιλογή...) και έπειτα λόγω ανεργίας. Παρόλα αυτά, για να προσπαθήσω να βγω στην αγορά εργασίας και για να πάρει το παιδί αυτό που εναγωνίως ζητούσε (παρέα συνομηλίκων) πήγε νωρίς σχολείο. Και εγώ άκουσα πολύ το εξαιρετικής έμπνευσης "καλά δε το λυπάσαι να αρρωσταίνει; Αφού κάθεσαι!". Και δεν το άκουσα από μη εργαζόμενη μητέρα...

 

 

Τέλος (και παύει η συνεισφορά μου στο θέμα σου mama_3), για να απαντήσω εγώ η ΜΗ εργαζόμενη που της αρέσει να φτιάχνει όσο περισσότερα πράγματα μπορεί με τα χέρια της αλλά δεν είναι αιρετική, όχι δεν θα μου φαινόταν καθόλου κακό να φέρει ένας γονιός έτοιμους χυμούς γιατί τα παιδιά κάτι πρέπει να πιούν. Και πατατάκια να έφερνε, πάλι δε θα το σχολίαζα. Γενικά δε θα σχολίαζα έξω απ το σπίτι μου οποιονδήποτε δεν ξέρω για αυτό που βλέπω...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχει παντα κ η αλλη πλευρα που βιωνουμε όσες αναγκαστικα μενουμε σπιτι λογω ανεργιας.Δεν υπάρχει εργαζομενη μητέρα που να μην υπονοησει ή να πει στα ισια οτι δεν μπορει να κανει κάτι ,δραστηριοτητα,καφε(έστω μια στις τοσες ή για μια φορα)γιατι αυτη δουλευει κ εμεις οι ξεκουραστες δεν την καταλαβαινουμε.Εχω ακουσει τα χιλια μυρια:φιλη που με βλεπει βαμμενη"ε,βεβαια εσυ προλαβαινεις,εγω που...".Καλη μου ξυπνα 5΄λεπτα νωριτερα κ βαψου εγώ ποση ώρα κανω.Άλλη εχει βαλει στην παρεα μερες-ώρες για να της τηλεφωνουμε,Οκ το σέβομαι ως ενα σημειο αλλα οταν καποιια στιγμη της τηλ γιατι ειχα προβλημα ουτε με ρωτησε τι έχω μου ειπε απλα οτι δεν μπορει να μιλησει.

Αφηστε το αλλο με τον παιδικο σταθμο.Μη εργαζομενη κ στελνεις το παιδι σου,γιατι; με ρωταν σχεδον όλες οι εργαζομενες.Για να εχω λιγο ησυχια,για να κανω καμια δουλεια,για να εχω χρονο για τον εαυτο μου κ για το παιδι πιστευω οτι αν εξαιρεσουμε τις ιωσεις οτι ο παιδικος εχει μονο καλα.Γι αυτο σου λεω δυο πλευρε εχει το θεμα

 

-Όποιον αναγκαστικά μένει σπίτι λόγω ανεργίας, εννοείται ότι δεν θα τον σχολιάσω σε καμία περίπτωση...

 

- Έχει τύχει και εγώ να μην μπορώ να μιλήσω. Ο άλλος να παίρνει τηλέφωνα σε ακατάλληλη στιγμή, εγώ να τρέχω να προλάβω με το ρολόι στο χέρι... Βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις και για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, καλύτερα να μην το σηκώνω καθόλου.

- Έχει τύχει να σχολιάσω μη εργαζόμενη (από επιλογή), που στέλνει το παιδί ολοήμερο (δεν ξέρω πως τα κατάφερε, υποτίθεται για εργαζόμενες δεν είναι το μέτρο; ).

- Έχει τύχει επίσης, μη εργαζόμενη, χωρίς παιδιά να θέλει να μου έρθει επίσκεψη 10 το βράδυ καθημερινή, γιατί δεν προλαβαίνει νωρίτερα (να χτυπάς το κεφάλι σου δηλαδή)...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εεε δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα το πήγαινε μία μαμά σε παιδικό πάρτυ!

ελπίζω δηλαδή!!

 

Αφού το φτιάχνει για το σπίτι της, γιατί να μην το πάει και σε πάρτυ;;; Το θεωρεί φυσιολογικό. Φτιάχνουμε το τυρί που έχει αρχίσει να χαλάει σε τυρόπιτα για να μην το πετάξουμε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Πόσες φορές έχω ακούσει την ατάκα, είχα φέτα που άρχισε να χαλάει και την έφτιαξα τυρόπιτα για να μην την πετάξω... ή πάρε λίγη σπανακόπιτα... Την έφτιαξα την προηγούμενη βδομάδα αλλά είναι μια χαρά.

 

 

Εγώ πάλι ούτε μία φορά δεν την έχω ακούσει αυτή την ατάκα! Και μου κάνει εντύπωση που εσύ την άκουσες και πολλές φορές μάλιστα!!! Τι να πω, μάλλον κινούμαστε σε τελείως διαφορετικούς κύκλους, δεν εξηγείται διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...