Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτα που δεν μου ειπε κανεις για την εκτρωση...


Recommended Posts

Δεν μπόρεσα να διαβάζω όλες τις απαντήσεις αλλά θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου. Είμαι 35 χρονών και η σεξουαλική μου εμπειρία άρχισε στα 18 (θα καταλάβετε γιατί τα αναφέρω αυτά!). λοιπόν οι γονείς μου παλαιών αρχών, θρησκευόμενοι κτλ κτλ. μιλάμε για εποχή 1997 όπου εκεί και αν η κοινωνία δεν μας ενημέρωνε, που δε μας μιλούσαν οι γονείς μας, που δεν υπήρχε ιντερνετ, κινητά, τεχνολογία!!!!! υπήρχαν όμως και υπάρχουν οι φίλες και οι φίλοι όπου σε αυτές τις ηλικίες (ανεξαιρέτως) όλοι συζητούν για αυτά τα θέματα! ΄προσωπικά δε μπορώ να δεχτώ γυναίκα άνω των 18 (πάνω κάτω) να μην ξέρει για την αντισύλληψη και γενικά για την προφύλαξη! δε μιλάω για μικρότερες ηλικίες διότι εκεί παίζει μεγαλύτερο ρόλο η ωριμότητα και όχι τόσο η ενημέρωση! πλέον τα παιδιά έχουν κινητά και πρόσβαση στο ίντερνετ από τα 10 (μη πω και πιο μικρά!) εκνευρίζομαι (και συγνώμη σε όποιον δε του αρέσει η άποψή μου) διότι εχω τύχει άπειρες φορές να ακούσω παρέα κοριτσιών 12-17 να συζητούν στα στάσεις, τεχνικές κτλ κτλ (που ούτε εμείς οι 35χρονες μπορέι να μην ξέρουμε!) αλλά για αντισύλληψη δε γνωρίζουν! μάστερ στο πως να κάνουν την πράξη ευχάριστη αλλά για προφύλαξη άγνοια! δεν είναι λιγο αντιφατικό αυτό???? είναι σαν ένας μάγειρας να ξέρει να φτιάξει ένα τέλειο φαγητό αλλα να μην ξέρει την θερμοκρασία που πρέπει να το ψήσει και την ώρα! αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δε πρέπει να ρίχνει κανένας το βάρος των επιλογών του σε αλλους!( κοινωνια, σχολεία, κράτος κτλ!) δεν κάνω επίθεση στην θεματοθέτρια ΄(επουδενή) και σε καμία αλλή που συνέχισε ή σταμάτησε την ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη της.. αυτό που ήθελα να εκφράσω είναι ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του και πρέπει να μάθει να ζει με αυτό και όχι να ρίχνει το φταίξιμο αλλού! πολύ καλο που δεν έχει τύψεις το κορίτσι και μακαρι να του πάνε όλα καλα στην ζωή του αλλα να μην έχει τύψεις διότι έκανε αυτό που θεωρούσε η ίδια σωστό όχι δεν έχει τύψεις γιατί δεν γνώριζε! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πριν ποσταρω την άποψη μου ότι δεν κατακρινω κανέναν για τις επιλογές του! Θεωρώ ότι πολλές από τις κοπέλες που έχουν αναγκαστεί να κάνουν έκτρωση σε μικρή ηλικία πληρώνουν το τίμημα της υπεργονιμοτητας τους όπως άλλες γυναίκες πληρώνουν το τίμημα της υπογονιμοτητας. Μην μου πείτε ότι εσείς που διαρρηγνυετε τα ιμάτια σας υπέρ της αντισύλληψης και κάνετε βαρυγδουπες δηλώσεις δεν έχει τύχει κάποια στιγμή στη ζωή σας να είστε απροσεκτες γιατί δυσκολευομαι να το πιστέψω! Από εκεί και πέρα από προσωπική μου εμπειρία να σας πω ότι εγώ ανηκω στις τυχερες-οχι και τόσο γόνιμες που δεν χρειάστηκε να μπω ποτέ στο δίλημμα της έκτρωσης. Ωστόσο, αν και το θεωρούσα μονοδρομο όταν ήμουν μικρότερη μπροστά σε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, πλέον που έχω γίνει μαμά έχω αναθεωρήσει και λέω δόξα τω θεώ που δεν χρειάστηκε ποτέ γιατί πραγματικά το βλέπεις διαφορετικά το θέμα όταν έχεις μεγαλώσει επί 9 μήνες ένα μωρό στην κοιλιά σου. Τώρα πια και έχοντας κόρη θα κάνω ο,τι μπορώ να την προετοιμασω ώστε να μην βρεθεί σ' αυτό το δίλημμα αλλά ταυτόχρονα νομίζω ότι οφείλουμε να στηρίζουν τα κορίτσια μας ώστε να μην θεωρούν την έκτρωση μονοδρομο. Αυτα! Ελπίζω να βγάζω νόημα τα έγραψα βιαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ θερμά, μην απομονώνεις 5 λέξεις από το κείμενο που γράφει ο άλλος για να το παρερμηνεύσεις.

OK ας μην απομονώνουμε τις λέξεις. Ας δούμε το κείμενο συνολικά:

 

από κτίσεως κόσμου υπάρχει η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο "καλό" και το "κακό" με αρκετές μετατοπίσεις εκατέρωθεν.Να το πω χονδροειδώς, αν κανείς περάσει τη διαχωριστική αυτή γραμμή, η πράξη στο χριστιανισμό λέγεται αμαρτία. Μία αμαρτία να το πω έτσι, κατά το Χριστιανισμό είναι ο φόνος. Ο φόνος, εκτός από αμαρτία για το χριστιανισμό, είναι και ποινικά κολάσιμη πράξη για μια ευνομούμενη πολιτεία.Και για να σε προλάβω, όχι, τα πρόσφατα φρικιαστικά παραδείγματα που δείχνουν στις ειδήσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΣ ΤΟΠΟΣ. Συνεπώς, κάτι που το βαφτίζουμε αμαρτία σε μία θρησκεία, είναι έγκλημα για τη δικαιοσύνη και σίγουρα συμφωνούμε όλοι ότι είναι πράξη που στερείται ηθικής.

 

Μιλάς για φόνους, για αμαρτίες, ποινικά κολάσιμες πράξεις και εγκλήματα σε ένα ποστ για την έκτρωση. Εγώ με το φτωχό μου μυαλό καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον θεωρείς πως η έκτρωση είναι κάτι από αυτά ή όλα αυτά.

 

Ότι η έκτρωση δεν θεωρείται έγκλημα είναι δεδομένο. Οπότε απλά σε ρωτάω:

 

Πιστεύεις πως η έκτρωση είναι αμαρτία;

Πιστεύεις πως η έκτρωση είναι φόνος;

Πιστεύεις πως η έκτρωση (θα έπρεπε να είναι) ποινικά κολάσιμη πράξη;

 

Ναι ή ου; (που ρώτησε και κάποια άλλη συνομιλήτρια πιο πάνω αλλά απάντηση δεν έλαβε)

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε λιτλ μάνκι, ο φόνος θα μπορούσε να είναι κλοπή, απαγωγή, μια οποιαδήποτε ποινικά κολάσιμη πράξη και δεν το συσχετίζω με την έκτρωση, δες το συλλογισμό συνολικά που απαντά στην ερώτηση που μου έκανες...Σου έχω κάνει και μπολντ(ανάρτηση 146)...και ναι, προφανώς και διαφωνώ με το συλλογισμό σου και τους συσχετισμούς που κάνεις στην ανάρτηση 127:

Δεν είναι όλες οι γυναίκες θρησκευόμενες. Μερικές μπορεί να μην είναι καν Χριστιανές. Συνεπώς τα περί αμαρτίας και εξομολόγησης, είναι τελείως άκυρα.

και σε αυτό απαντώ με την ανάρτηση 146

 

Άποψή μου πάντα,έτσι?

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Ένα κουραμπιέ θέλω :wink:

Η εν πολλοίς κουραμπιέδαις περιπεσούσα γυνή...(βοηθάτε οι τριτοδεσμίτισσες και μη γελάτε, σωστά το έγραψα?)

 

Κάρτα είναι αυτό?Μηηηηη!!!Φεύγω!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε λιτλ μάνκι, ο φόνος θα μπορούσε να είναι κλοπή, απαγωγή, μια οποιαδήποτε ποινικά κολάσιμη πράξη και δεν το συσχετίζω με την έκτρωση, δες το συλλογισμό συνολικά που απαντά στην ερώτηση που μου έκανες...

Κοίτα, για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, εγώ από αυτά που λες (αλλά και από αυτά που δεν λες) συμπεραίνω ότι πιστεύεις πως η έκτρωση είναι φόνος και αμαρτία και ότι όποια γυναίκα κάνει έκτρωση θα πρέπει να έχει τουλάχιστον τύψεις γιατί έκανε κάτι που "στερείται ηθικής". Αυτή πιστεύω ότι είναι η γνώμη σου, αλλά δεν θέλεις να την πεις ευθέως.

 

Με την άποψη αυτή διαφωνώ.

 

Τα υπόλοιπα, περί κουραμπιέδων και Χριστιανών, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Αυτά και καλές γιορτές να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα (τελικώς).Και το λέω αυτό γιατί διαβάζω μέρες τώρα όλα τα post αλλά δεν είχα σκοπό να γράψω.Είμαι μαμά ενός τετράχρονου αγοριού με δύο εκτρώσεις στο βιογραφικό της.Στα 24 μου προέκυψε εγκυμοσύνη με τον 4 χρόνια συντροφό μου ,τον οποίο όμως δεν ήθελα για πάντα.Όχι γιατί δεν ήμουν ενημερωμένη αλλά γιατί μας έκατσε.Όχι μέρες γόνιμες,δεν τελείωσε μέσα,όμως η εγκυμοσύνη ήρθε.Εκανα έκτρωση ας το πούμε ελαφρά τη καρδία.Στα 33 έμεινα έγκυος με τον σύζυγό μου και γέννησα τρισευτυχισμένη τον γιό μου.Μετά από δύο χρόνια απ την γέννηση του γιου μου μου......σχεδόν δύο χρόνια απ την γέννηση του γιου μου,ανακαλύπτω οτι είμαι εγκυος από σπάσιμο προφυλακτικού.Δυο χρόνια δύσκολα.....με ένα μωρό και με δύο άνεργους γονείς ,πρώην φιλόδοξους ,πρώην επιτυχημένους καριερίστες που τσακώνονται ολημερις κι ολονυχτίς.Αποφασίζω να κάνω έκτρωση.Πόνεσε.....πόνεσε πολύ...δεν ήταν ελαφρά τη καρδία.Ηξερα το εγωιστικό υπέροχο συναίσθημα του μια ζωή μεγαλώνει μέσα μου.....Αλλά εγώ δεν κάνω παιδιά κι έχει ο Θεός. Συγνώμη ποιος?Θεος???Σίγουρα η έκτρωση δέν είναι ότι καλύτερο μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε γυναίκα.Κατ αρχήν προϋποθέτει νάρκωση οπότε θέτει σε κίνδυνο την ζωή της γυναίκας που την κάνει.Αλλά φόνος? Έλεος ρε παιδιά, οι άπειρες εξωσωματικές με τις βλαστοκύστες και τα κατεψυγμένα έμβρυα που επιλέγεις κρατάς ή αφήνεις είναι οκ?Στο Για να αποκτήςω όλα είναι οκ,στο δεν μπορώ να αντεπεξέλθω ρίχτε με στην πυρά?Για να μην παρεξηγήσετε δεν είμαι κατά των εξωσωματικών αλλά πως απομονώνετε το κάθε τι???Δεν ειμαι περήφανη για τις εκτρώσεις που έχω κάνει, αλλά δε θεωρώ πως είμαι για λιθοβολισμό...Μη μου μιλήσετε για αμαρτίες δεν θα πιάσει....

.

Link to comment
Share on other sites

8 σελίδες? μωρέ μπράβο!!!!!!!!! εμένα ΄΄πάντως αυτά που δεν μου είπε ποτέ κανείς΄΄ είναι γιατί σ αυτό το φόρουμ δεν μας κερνάνε έναν περιπεσών κουραμπιέ μέρες που είναι :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

.Εκανα έκτρωση ας το πούμε ελαφρά τη καρδία.............Δυο χρόνια δύσκολα.....με ένα μωρό και με δύο άνεργους γονείς ,πρώην φιλόδοξους ,πρώην επιτυχημένους καριερίστες που τσακώνονται ολημερις κι ολονυχτίς.Αποφασίζω να κάνω έκτρωση.Πόνεσε.....πόνεσε πολύ...δεν ήταν ελαφρά τη καρδία.......Ηξερα το εγωιστικό υπέροχο συναίσθημα του μια ζωή μεγαλώνει μέσα μου.....Αλλά εγώ δεν κάνω παιδιά κι έχει ο Θεός. Συγνώμη ποιος?Θεος???Σίγουρα η έκτρωση δέν είναι ότι καλύτερο μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε γυναίκα.Κατ αρχήν προϋποθέτει νάρκωση οπότε θέτει σε κίνδυνο την ζωή της γυναίκας που την κάνει.Αλλά φόνος? Έλεος ρε παιδιά, οι άπειρες εξωσωματικές με τις βλαστοκύστες και τα κατεψυγμένα έμβρυα που επιλέγεις κρατάς ή αφήνεις είναι οκ?Στο Για να αποκτήςω όλα είναι οκ,στο δεν μπορώ να αντεπεξέλθω ρίχτε με στην πυρά?Για να μην παρεξηγήσετε δεν είμαι κατά των εξωσωματικών αλλά πως απομονώνετε το κάθε τι???Δεν ειμαι περήφανη για τις εκτρώσεις που έχω κάνει, αλλά δε θεωρώ πως είμαι για λιθοβολισμό...Μη μου μιλήσετε για αμαρτίες δεν θα πιάσει....

.

 

Για ποιο εγωιστικο συναισθημα μιλας??

Και δεν ειναι οτι πιο εγωιστικο να σκοτωνεις μια ζωη που ετυχε να βρεθει μεσα σου? Μαλιστα με ελαφρια την καρδια?

Και οι παππουδες οι ανεργοι, οι παππουδες με προβληματα εχουν μεγαλυτερη προτεραιοτητα και αξιζει η θυσια μιας ζωης? Και δεν ειναι αδικο να αφαιρεις το αδερφακι του παιδιου σου?

 

Δεν λιθοβολησαμε καμια, ουτε εχουμε καμια διαθεση να το κανουμε. Μην το δραματοποιειτε και μην το μεγαλοποιειτε ολες εσεις που γραψατε περι λιθοβολισμου και πυρας και εμμεσα θελετε να εμφανιζετε της μητερες που εκαναν εκτρωση σαν θυματα.

Θυματα της κοινωνιας, της μοιρας , της αγνοιας!:rolleyes:

Λες και ζουμε το 1950. Η λες και μιλαμε για βιασμο.

 

 

Θυματα ηταν τα αθωα παιδια που δεν προλαβαν να ζησουν.

 

Και αυτο με την ναρκωση που εγραψες ηταν τελειως φαουλ.

Η εκτρωση γινεται με πολυ ελαφρια ναρκωση. Αλιμονο εαν σημερα το 2015 κινδυνευει ανθρωπος απο ναρκωση και μαλιστα τοσο ελαφρια ναρκωση.

 

Και φονος ειναι. Ναι . Αφαιρεση μιας ζωης με εγκεφαλο που αναπτυσσεται απο την 6η εβδομαδα και καρδια απο την 5η εβδομαδα.

Μην επικαλουμαστε τον νομο. Ο νομιμοτητα των πραξεων δεν συμαινει και νομιμοποιση στις συνειδησεις μας, ουτε αλλαζει το γεγονος. Το κανει πιο light.

Ο νομοθετης κρινει (και αυτο σηκωνει μεγαλη συζητηση ) με διαφορετικα κριτηρια.

 

Μια ανθρωπινη ζωη δεν ειναι λιγοτερο η περισσοτερο ζωη απο το χρονο ζωης της.

Εχει την ιδια αξια. Και εδω μιλαμε για υποτιμηση της ανθρωπινης ζωης.

Επειδη δεν την εχουμε δει μπροστα μας και την βλεπουμε μονο απο υπερηχο μας δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο το site εκτρωση

http://xn--qxaei2ake0b.gr/

 

.......

Από στοιχεία, φαίνεται ότι ο αριθμός των εκτρώσεων μειώνεται στις μεγαλύτερες ηλικίες αλλά αυξάνεται στις Έφηβες. Οι περισσότερες από αυτές που πραγματοποιούν εκτρώσεις δεν είναι παντρεμένες και έτσι, συνήθως η απόφαση για διακοπή της εγκυμοσύνης μοιάζει με μονόδρομο. Σε όλο τον Κόσμο γίνονται κάθε χρόνο εκατομμύρια εκτρώσεις.

 

ΕΚΤΡΩΣΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΣΤΗΡΙΞΗ

 

Τεχνικές β Είδη εκτρώσεων

 

Η διακοπή της κύησης γίνεται κυρίως με επέμβαση. Για εγκυμοσύνες που βρίσκονται στο πρώτο τρίμηνο, συνήθως χρησιμοποιείται η απόξεση και η αναρρόφηση, μετά από διαστολή του τραχήλου.

 

Η επέμβαση της διακοπής της κύησης με την μέθοδο αυτή, έχει ως απαραίτητη προϋπόθεση να γίνεται συνήθως με ελαφρά, γενική αναισθησία. Στη συνέχεια γίνεται η κένωση της μήτρας με τη χρησιμοποίηση ειδικών ξέστρων.

 

Αρχικά, χρησιμοποιείται ειδική συσκευή αναρρόφησης, που αδειάζει το περιεχόμενο της μήτρας. Έτσι, δεν έχουμε μεγάλο κίνδυνο τραυματισμού της μήτρας και κατ΄ επέκταση επιπλοκές. Για τον λόγο αυτό αποτελεί σήμερα τη μέθοδο εκλογής.

 

Η έκτρωση διαρκεί λίγα λεπτά, γίνεται με γενική συνήθως αναισθησία χωρίς η γυναίκα να καταλάβει τίποτα. Μόλις η γυναίκα συνέλθει από την αναισθησία, μετά από περίπου μίση ώρα, μπορεί να φύγει από το Μαιευτήριο. Ιδιαίτερος πόνος δεν υπάρχει καθώς χορηγούνται παυσίπονα.

 

Τέλος, η γυναίκα μπορεί να επιστρέψει στις δραστηριότητες της (εκπαίδευση, εργασία, καθημερινές δουλείες κλπ) συνήθως από την επόμενη κιόλας ημέρα.

 

Όταν η εγκυμοσύνη είναι προχωρημένη τότε η διαδικασία είναι ακόμα πιο δύσκολη και οι πιθανότητες για επιπλοκές φαίνονται μεγαλύτερες. Στις περιπτώσεις αυτές η διαδικασία διακοπής εγκυμοσύνης μπορεί να απαιτεί παραμονή και νοσηλεία της γυναίκας σε οργανωμένο μαιευτήριο, για την ασφάλεια της. Ο γιατρός πρέπει να έχει την κατάλληλη εμπειρία και προσοχή.

 

ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

 

Επιπλοκές έκτρωσης

 

Παλαιότερα, οι εκτρώσεις ήταν παράνομες και μυστικές. Όμως, καθώς η κοινωνία δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το φαινόμενο αυτό, η διακοπή της εγκυμοσύνης έγινε νόμιμη (Άρθρο 304 του ποινικού κώδικα) με στόχο να γίνονται σε ασφαλές περιβάλλον ενός μαιευτηρίου. Έτσι, έχουν σχεδόν μηδενιστεί οι κίνδυνοι από μια έκτρωση. Όμως όσο ασφαλής και αν είναι η έκτρωση, στόχος κάθε κοινωνίας είναι να μειώσει τον αριθμό των εκτρώσεων μέσα από προγράμματα ενημέρωσης για την αντισύλληψη.

 

Οι κυριότερες επιπλοκές από την επέμβαση της διακοπής της κύησης είναι οι άμεσες (αιμορραγία, διάτρηση μήτρας λοίμωξη) και οι απώτερες επιπλοκές (συμφύσεις ενδομητρίου, ανεπάρκεια έσω τραχηλικού στομίου, απόφραξη των σαλπίγγων).

 

Σήμερα, όταν ο γιατρός είναι έμπειρος και προσεκτικός, οι πιθανότητες για επιπλοκές είναι πολύ μικρές. Με την κατάλληλη τεχνική, τα κατάλληλα φάρμακα, τις σωστές οδηγίες και με λεπτούς χειρισμούς ο Γυναικολόγος που αναλαμβάνει μια έκτρωση μπορεί να βοηθήσει την γυναίκα, με ασφάλεια. Σοβαροί κίνδυνοι υπάρχουν όταν ο γιατρός είναι άπειρος ή απρόσεκτος και δεν ακολουθεί συγκεκριμένα βήματα και οδηγίες. Επίσης, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να ευθύνεται για κάποιες επιπλοκές και η κατάσταση ή ακόμα και η κατασκευή της μήτρας.

 

 

Επισημανα με εντονα σε αυτα που υπηρχε διαφωνια και ηταν η αιτια αντιπαραθεσης .

 

Η εκτρωση κατα τα αλλα σημερα ειναι μια ασφαλης μεθοδος , εφοσον ο γιατρος ειναι εμπειρος και γινεται σε μικρα σταδια.

Αυτο απο αποψη ιατρικης, και για την θεματοθετρια για να μην εχει αυτο τον φοβο.

 

Αν και την συμβουλευω , μιας και ειναι ηδη 23 χρονων και η οικογενεια φαινεται να ειναι πολυ μακρυα, να μην αφησει το χρονο να περασει, να μην μπει στην παγιδα της καριερας, οπως οι περισσοτερες σημερα Ελληνιδες, και καθυστερησει γιατι μετα τα 30-35 δυσκολευουν τα πραγματα στην γονιμοτητα.

Και τα γραφω αυτα εγω που τα εβαλα στη ζωη με αυτη την λαθος σειρα. Ανεφερε μερικα παραδειγματα η Χαρα- Μαρια που εχασνα το χρονο φιλες της και εμειναν τελικα χωρις παιδια.

Επισης η προσεγγιση της elin ηταν πολυ σωστη.

 

Η καριερα συνδυαζεται και με παιδι. Ολα μεσα στο μυαλο μας ειναι. Η παιδιατρος μου που θεωρειται η καλυτερη εχει 6 παιδια και τα εχει θηλασει ολα. Δεν την ξερω σαν μητερα, αλλα αν κρινω απο την συμπεριφορα της σαν γιατρος θεωρω οτι θα ειναι αψογη και σαν μητερα. Γλυκητατη και ηρεμη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 24 μου προέκυψε εγκυμοσύνη με τον 4 χρόνια συντροφό μου ,τον οποίο όμως δεν ήθελα για πάντα.Όχι γιατί δεν ήμουν ενημερωμένη αλλά γιατί μας έκατσε. .

 

καλημέρα και από εμένα! Νομίζω ότι η αντίδραση ήταν με την μη ενημέρωση (και καλά) της θεματοθέτριας και όχι τόσο με την πράξη! τουλάχιστον προσωπικά η δική μου αντίδραση ήταν αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο εγωιστικο συναισθημα μιλας??

Και δεν ειναι οτι πιο εγωιστικο να σκοτωνεις μια ζωη που ετυχε να βρεθει μεσα σου? Μαλιστα με ελαφρια την καρδια?

Και οι παππουδες οι ανεργοι, οι παππουδες με προβληματα εχουν μεγαλυτερη προτεραιοτητα και αξιζει η θυσια μιας ζωης? Και δεν ειναι αδικο να αφαιρεις το αδερφακι του παιδιου σου?

 

Δεν λιθοβολησαμε καμια, ουτε εχουμε καμια διαθεση να το κανουμε. Μην το δραματοποιειτε και μην το μεγαλοποιειτε ολες εσεις που γραψατε περι λιθοβολισμου και πυρας και εμμεσα θελετε να εμφανιζετε της μητερες που εκαναν εκτρωση σαν θυματα.

Θυματα της κοινωνιας, της μοιρας , της αγνοιας!:rolleyes:

Λες και ζουμε το 1950. Η λες και μιλαμε για βιασμο.

 

 

Θυματα ηταν τα αθωα παιδια που δεν προλαβαν να ζησουν.

 

Και αυτο με την ναρκωση που εγραψες ηταν τελειως φαουλ.

Η εκτρωση γινεται με πολυ ελαφρια ναρκωση. Αλιμονο εαν σημερα το 2015 κινδυνευει ανθρωπος απο ναρκωση και μαλιστα τοσο ελαφρια ναρκωση.

 

Και φονος ειναι. Ναι . Αφαιρεση μιας ζωης με εγκεφαλο που αναπτυσσεται απο την 6η εβδομαδα και καρδια απο την 5η εβδομαδα.

Μην επικαλουμαστε τον νομο. Ο νομιμοτητα των πραξεων δεν συμαινει και νομιμοποιση στις συνειδησεις μας, ουτε αλλαζει το γεγονος. Το κανει πιο light.

Ο νομοθετης κρινει (και αυτο σηκωνει μεγαλη συζητηση ) με διαφορετικα κριτηρια.

 

Μια ανθρωπινη ζωη δεν ειναι λιγοτερο η περισσοτερο ζωη απο το χρονο ζωης της.

Εχει την ιδια αξια. Και εδω μιλαμε για υποτιμηση της ανθρωπινης ζωης.

Επειδη δεν την εχουμε δει μπροστα μας και την βλεπουμε μονο απο υπερηχο μας δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.

 

Φαντάζομαι με το δικό σου ποινικό σύστημα, διαφορετικά όσες έκαναν έκτρωση θα έπρεπε να είναι στην φυλακή!!!!!!!!! :):):)

Δίκιο έχεις, κανείς δεν λιθοβολεί εδώ μέσα, φαίνεται από αυτά που γράφεις!!!

Επίσης, ειδικά για ιατρικά θέματα, καλό είναι να μην γράφουμε άμα δεν ξέρουμε... η νάρκωση που γίνεται στην έκτρωση είναι ολική, τώρα πως το εννοεί κανείς το βαριά και το ελαφριά νάρκωση είναι άλλο θέμα.... ναι υπάρχει ασθενης που "πρεπει" να ναρκωθεί για 5 ώρες, υπάρχουν και περιπτώσεις που "πρέπει" να ναρκωθεί για 10 λεπτά...

επίσης, εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ όποια μείνει έγκυος πρέπει να κάνει το παιδί αλλιώς είναι δολοφόνος....

και η κοπέλα στη Λέρο, το κράτησε το παιδί και το δολοφόνησε σιγά σιγά μετά!! να έρθει λοιπόν ένα παιδί με κάθε κόστος αυτό λέμε!!!!

δεν μας νοιάζει εάν έχουμε να το ζήσουμε (πόσα παιδιά "ζουν" στην ανέχεια, παρατημένα, εγκαταλλελημένα, νηστικά, δυστυχισμένα σε διαλυμένες οικογένειες) .. οοοοοοοοοοοοχχχχιιιιιιι σώνει και καλά πρέπει να κάνουμε τα παιδιά είτε είμαστε 15 είτε 25 για να μην είμαστε δολοφόνοι... ΕΛΕΟΣ πια με όλες που ήταν ενημερωμένες από τα 10 τους, που έπαιρναν προφυλάξεις!!

εγώ το είπα και παραπάνω, κανείς δεν μου μίλησε από την οικογένειά μου και θεωρώ πως ήμουν τυχερή που δεν μου έκατσε μία εγκυμοσύνη σε μία φάση της ζωής μου που ναι σταυρώστε με αλλά δεν την ήθελα!

επίσης, χαλαρώστε, η καθεμιά μας είναι ανίκανη να κρίνει και να κατακρίνει την οποιαδήποτε μητέρα - κοπέλα κλπ...

άλλο η άποψη και άλλο να αποκαλείς κάποιον δολοφόνο το οποίο δεν έχει καμία βάση!!!!!!!!!!!!

μην τρελαθούμε κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

elenip ενημερωσου περισσοτερο για την ναρκωση και μετα κρινε τους αλλους ασχετους. . Τουλαχιστον διαβασε αυτο που παραεθεσα απο το site της εκτρωσης.

 

Για τα αλλα που γραφεις δεν θα σχολιασω. Απαξιω.

Link to comment
Share on other sites

Να αγιασει το στομα σου βρε elenip συμφωνω με καθε σου λεξη!!

Αμαν καθε μα καθε φορα που καποια θα τολμισει να υποστηριξει το δικαιωμα μιας γυναικας στην εκτρωση αρχιζει η δικη, φονος , θανασιμο αμαρτημα....

Ναι εχει δικαιωμα αυτη η νεα ζωη η οποια τρυπωσε σε ενα ξενο σωμα πολλες φορες απο λαθος...σπανε και τα προφυλακτικα πως να το κανουμε! Οκ η νεα ζωη εχει δικαιωμα να γεννηθει και ας ειναι ανεπιθυμητη απο την μητρα που την φερει, η μητρα δεν εχει δικαιωμα επιλογης; Η γυναικα που θα κυοφορησει 9 μηνες και θα της επηρεασει ολη της τη ζωη αυτη η αποφαση, δεν εχει κανενα δικαιωμα;; Την πατησες, εμεινες εγκυος σ'αρεσει δε σ'αρεσει θα το γεννησεις τελος!

Μονο ο Θεος και η φυση μπορουν να αφαιρεσουν αυτη τη ζωη; Γιατι υπαρχουν και οι παλλινδρομες, δεν ειναι σιγουρο 100% οτι καθε εμβρυο θα γεννηθει αν το αφησεις στη μητρα, οποτε κανοντας εκτρωση μπορει να μην αφαιρεις τη ζωη απο κατι που θα γεννηθει και σιγουρα... Ισως γεννηθει ισως και οχι.

Δεν χρειαζονται αυτα τα βαρυγδουπα συνεχεια, ουτε θα πουμε σε καμια πως να νιωσει, αν πρεπει να εχει τυψεις ή οχι, ελεος με την κριτικη συνεχεια ας κανει ο καθενας την αυτοκριτικη του και να δωσει μια συμβουλη ομορφα οπου μπορει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenip ενημερωσου περισσοτερο για την ναρκωση και μετα κρινε τους αλλους ασχετους. . Τουλαχιστον διαβασε αυτο που παραεθεσα απο το site της εκτρωσης.

 

Για τα αλλα που γραφεις δεν θα σχολιασω. Απαξιω.

 

εγώ δεν κρίνω κανέναν, σχολιάζω αυτά που γράφουν, καλή ώρα!! ΄

καλά κάνεις και απαξιείς να σχολιάσεις γιατί δεν είμαστε όλες σαν και εσένα που τα ξέρεις όλα γιατί τα διάβασες στο ιντερνετ, που αποκαλείς μία νέα κοπέλα δολοφόνο.... μόνη σου απαξιώνεσαι με αυτά που γράφεις!!

αλλά καλύτερα να μην το συνεχίσουμε γιατί δεν μπορώ να μιλάω με φανατισμένους ανθρώπους!!

Link to comment
Share on other sites

Φονος βλεπω εγκλημα διαβαζω....

Καλε δικαστες ειστε;?;!;!;?!

 

Η κατηγορία των σούπερ μαμάδων είναι και δικαστές και γιατροί και εισαγγελείς και διατροφολόγοι και πλήρως ενημερωμενές για τα πάντα και και και ....

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία των σούπερ μαμάδων είναι και δικαστές και γιατροί και εισαγγελείς και διατροφολόγοι και πλήρως ενημερωμενές για τα πάντα και και και ....

 

Ναι ναι και γιατροί!

Το 60% λέει κάνουν αυτό διάγνωση απο το Google!

:-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κρίνω κανέναν, σχολιάζω αυτά που γράφουν, καλή ώρα!! ΄

καλά κάνεις και απαξιείς να σχολιάσεις γιατί δεν είμαστε όλες σαν και εσένα που τα ξέρεις όλα γιατί τα διάβασες στο ιντερνετ, που αποκαλείς μία νέα κοπέλα δολοφόνο.... μόνη σου απαξιώνεσαι με αυτά που γράφεις!!

αλλά καλύτερα να μην το συνεχίσουμε γιατί δεν μπορώ να μιλάω με φανατισμένους ανθρώπους!!

 

 

 

Κρινεις εξ ιδιων και τα γραφεις αυτα?

 

η μηπως σου εχει αναθεσει η διαχεριση το ρολο του κριτη?

 

Για αλλη μια φορα σε αυτο το θεμα κατηγορεις τις αλλες μητερες για τα δικα σου ελλατωματα. Κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια .

Εισαι χαρακτηριστικο παραδειγμα.

 

Επισης μαθε την διαφορα , που ακομα δεν την εχεις μαθει -δεν πειραζει ομως καλιο αργα παρα ποτε , του χαρακτηρισμου μιας πραξης απο τον χαρακτηρισμο ενος ανθρωπου.

 

Επισης , μην το γενικευεις, η απαξιωση αναφεροταν αποκλειστικα στα δικα σου μηνυματα. Και σε καμια αλλη κοπελα.

 

 

υ.γ.

Και μην ξεχασεις αυτη τη φορα, το κοκκινο σηματακι κατω αριστερα. :lol:

Απο τα χαρακτηρα σου, τον δημοκρατικο, ειμαι σιγουρη οτι θα κανεις συχνη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Summer και λοιπες που ανεφεραν λεξεις οπως φονος, αμαρτια κλπ. Ειναι αλλο να πεις ''προσωπικα το θεωρω φονο και δεν θα μπορουσα να το κανω θα ενιωθα τυψεις κλπ''...λεγοντας την αποψη σου και ειναι αλλο να λες ''Ειναι φονος!'', ''Ξερεις ποσο τεραστια αμαρτια ειναι;;'' κλπ. Αυτο δεν ειναι αποψη, θετετε εναν κανονα και παλευετε να φορτωσετε τυψεις, κατακρινοντας αλλες γυναικες για μια πραξη που ηδη εχουν κανει!

Καταλαβαινω οτι ειναι ευαισθητο θεμα και παθιαζεστε αλλα οσο κι αν λυπαστε αυτα τα εμβρια μην ξεχνατε οτι συνομιλειτε με ανθρωπους.

Ανθρωπους με δικη τους αποψη και λογικη, με συναισθηματα και σκεψη. Μην κατηγορειτε και στηνετε στον τοιχο, πειτε την προσωπικη σας αποψη! Γιατι κι εγω οταν διαβαζω οτι θα επρεπε η κοπελα να νιωθει τουλαχιστον τυψεις θελω να υπερασπιστω το δικαιωμα της να νιωθει καλα με την αποφαση της!

Link to comment
Share on other sites

Οι απόλυτες κρίσεις και οι επικρίσεις δεν βοηθούν κανέναν ούτε τιμούν την συναισθηματικη και νοητική ωριμότητα αυτού που τις διατυπωνει. Η ζωή δεν είναι ασπρόμαυρη, έχει χιλιάδες αποχρώσεις, το ίδιο και οι άνθρωποι και οι συνθήκες στις οποίες βρίσκονται. Αυτό το καταλαβαινουμε σταδιακά μεγαλώνοντας ή τουλάχιστον θα έπρεπε να το καταλαβαινουμε.

Θα μιλήσω εκ πείρας. Όταν εμεινα έγκυος στα 20 μου δεν έγινε από λάθος. Ηθελα πολύ ένα παιδί αλλά ήμουν επιπολαιη, ανωριμη, χωρίς κανένα εφοδιο για να γίνω μάνα. Δεν είχα καν συνειδητοποιησει την τεράστια ευθύνη που συνεπάγεται η μητροτητα. Έβλεπα το παιδί σαν αξεσουάρ λίγο πολύ. Επιπλέον ήμουν με έναν άνθρωπο που μέσα από την εμπειρία της εγκυμοσύνης φάνηκε πως ήταν εξίσου ανωριμος και ανευθυνος με μένα. Δεν ήθελε το παιδί ούτε κι εμένα.

Για να μην τα πολυλογω, στην απόφαση μου κατέληξα με πολύ κλαμμα και δυσκολία. Ήμουν ανετοιμη να αναλάβω την ευθύνη ενός παιδιού. Δεν είχα καν αναλάβει την ευθύνη του εαυτού μου και είχα την εγωιστικη πεποίθηση ότι είναι οκ να πληρώνουν άλλοι τις δικές μου επιλογές. Αυτό κι αν είναι εγωιστικο! Αν το κρατούσα, θα ήμουν αναγκασμενη να στηριχθώ σε άλλους με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω τις επιλογές ζωής που εκρινα σωστές. Εδώ που τα λέμε, δεν ήξερα καν τι επιλογές υπήρχαν.

Θα μου πείτε ίσως γιατί δεν επέλεγα την υιοθεσία: στην Ελλάδα ζούμε και όλοι ξέρουμε πως είναι τα ιδρύματα. Δεν θα έφτανα να κυοφορησω ένα μωρό να το γεννησω και μετά να το αφήσω σε ίδρυμα.

Κυρίως, αυτό που μέτρησε μέσα μου ήταν το τι ήθελα περισσότερο στη ζωή μου. Ναι, ήθελα πολύ να κάνω παιδιά. Περισσότερο όμως ήθελα να κάνω οικογένεια. Ήμουν σε θέση να αντιληφθω ότι με τον πατέρα του παιδιού δεν θα γινόμαστε ποτέ οικογένεια και ότι με ένα παιδί η τροπή που θα έπαιρνε η ζωή μου θα δυσκολευε πολύ τις πιθανότητες να φτιάξω δική μου οικογένεια στο μέλλον. Σκέφτηκα τα παιδιά που θα έρθουν από έναν πατέρα που θα αγαπά κι εμένα κι αυτά και που θα είμαι υπερηφανη να τον έχω δίπλα μου.

Ήταν άδικο αυτό που έκανα για ένα έμβρυο που είχε ξεκινήσει να υπάρχει εξ αιτίας μου και βασιζοταν απολύτως σε μένα. Τελικά όμως σκέφτηκα τι θα ήταν δίκαιο για μένα. Με πολύ πόνο, επαναλαμβάνω.

Σήμερα είμαι παντρεμμενη με έναν καταπληκτικό άντρα και έχουμε ξεκινήσει τις προσπαθειες για παιδάκι, σχεδόν 10 χρόνια μετά την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Αν κάνω παιδί θα της/του πω αυτό που ποτέ δεν μου είπε κανείς: όταν αποφασίσεις να είσαι σεξουαλικα ενεργή/ος πρέπει να είσαι έτοιμη/ος να αναλάβεις τον κίνδυνο είτε να κολλήσεις κάποιο ΣΜΝ είτε μια εγκυμοσύνη.

Εγώ δεν ημουν έτοιμη και κακώς ξεκίνησα να εχω επαφές χωρίς να έχω προετοιμαστει. Έχω συγχωρησει τον εαυτό μου και δεν μετανιώνω για την επιλογή μου. Δέκα χρόνια μετά έχω την οικογένεια που πάντα ονειρευομουν και ξέρω πως θα γίνω καλή μητέρα. Ξέρω επίσης πως θα δώσω στα παιδιά μου έναν καλό πατέρα κ πάνω από όλα υγιή πρότυπα ανθρώπων.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

silkie αν είχα επιλογή λάικ θα σου έβαζα. Απόλυτα αληθινό ποστ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Με συγκινείς Ρεα 😘 Μακάρι να μην το είχα βιωσει αυτό. Μακάρι να υπήρχε κάποιος να μου τα είχε πει και να μην τα μαθαινα μόνη μου, έτσι.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Κρινεις εξ ιδιων και τα γραφεις αυτα?

 

η μηπως σου εχει αναθεσει η διαχεριση το ρολο του κριτη?

 

Για αλλη μια φορα σε αυτο το θεμα κατηγορεις τις αλλες μητερες για τα δικα σου ελλατωματα. Κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια .

Εισαι χαρακτηριστικο παραδειγμα.

 

Επισης μαθε την διαφορα , που ακομα δεν την εχεις μαθει -δεν πειραζει ομως καλιο αργα παρα ποτε , του χαρακτηρισμου μιας πραξης απο τον χαρακτηρισμο ενος ανθρωπου.

 

Επισης , μην το γενικευεις, η απαξιωση αναφεροταν αποκλειστικα στα δικα σου μηνυματα. Και σε καμια αλλη κοπελα.

 

 

υ.γ.

Και μην ξεχασεις αυτη τη φορα, το κοκκινο σηματακι κατω αριστερα. :lol:

Απο τα χαρακτηρα σου, τον δημοκρατικο, ειμαι σιγουρη οτι θα κανεις συχνη χρηση.

 

Τάδε είπε, η δημοκράτισσα που αποκαλεί δολοφόνο μία νέα κοπέλα...

έγραψε η elenip που ναι έχει ελαττώματα και δεν είναι τέλεια!!!

προσωπικά δεν έχω κάνει αναφορά σε κανένα μέλος εδώ μέσα και ούτε προτίθεμαι.. αντιθέτως έχω μπαναριστεί πολλές φορές γιατί τα γραφόμενά μου δεν αρέσουν ούτε στην διαχείριση ούτε σε κάτι δημοκράτισσες όπως εσύ...

από εκεί και πέρα καλά έκανε και έκοψε λάσπη η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, όπως έγραψε και μία άλλη φίλη, γιατί άνοιξε να πει την δική της τοποθέτηση για να την λέει η κάθε summer δολοφόνο!! για το μόνο που ειλικρινά στενοχωριέμαι είναι που έχασα το χρόνο μου να συνδιαλέγομαι μαζί σου..

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ................

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...