Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ ΦΥΛΑΞΗ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Τον Σεπτεμβριο θα παει ο μικρος μου στον Νηπιαγωγείο, αλλα εχω ενα προβλημα :

Ο αντρας μου και εγω εργαζόμαστε και οι δυο και δεν εχουμε καποιον συγγενή να μας βοηθήσει με το παιδι.

Αρα σκεφτομαι απο τωρα, ποιος θα μου κοιταει το παιδι μετα τις Διακοπες τον Αυγουστο ωσ'που να αρχισει το νηπιαγωγειο, και βεβαια μετα Χριστουγεννα Πασχα κλπ κλπ και ολες τις σχολικες αργιες και μετα το καλοκαιρι μετα τον Ιουνιο.

Φανταζομαι οτι οι "νταντάδες" δεν πολυενδιαφερονται για τοσο Part-time. Επισης εχουμε αποφασίσει να τον στειλουμε ιδιωτικό για να μπορεσουμε να βολευτούμε με τα ωραρια μας, αρα τα οικονομικά μας δεν αντέχουν και μια μόνιμη γυναικα στο σπιτι.

Τι θα μπορούσαμε να κανουμε ?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι πολύ νωρίς. Οταν έρθει η ώρα θα βρείτε μια μητέρα συμμαθητή ή μια γειτονισσα ή κάποια συγγενή σας, που εμπιστεύευστε και γνωρίζει ο μικρός, θα της δίνετε κάποιο συμφωνηθέν ποσό για κάθε ημερα και τέλος. Οτι κάνουν οι περισσότεροι.

Αλλιώς άδεια. Οτι κάνουμε κι οι υπόλοιποι δηλαδή :D

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδιωτικά νομίζω ότι οι μέρες που είναι κλειστά, είναι πολύ λιγότερες από τα δημόσια.

Επίσης υπάρχουν παιδότοποι ή σχολεία ή camps που αναλαμβάνουν φύλαξη το καλοκαίρι και δραστηριότητες.

Τον υπόλοιπο χρόνο θα παίρνετε άδειες εναλλάξ με τον άντρα σου, εκτός και αν βρείτε κάποια γυναίκα εύκαιρη να την φωνάζετε μόνο όταν τη χρειάζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Τον Σεπτεμβριο θα παει ο μικρος μου στον Νηπιαγωγείο, αλλα εχω ενα προβλημα :

Ο αντρας μου και εγω εργαζόμαστε και οι δυο και δεν εχουμε καποιον συγγενή να μας βοηθήσει με το παιδι.

Αρα σκεφτομαι απο τωρα, ποιος θα μου κοιταει το παιδι μετα τις Διακοπες τον Αυγουστο ωσ'που να αρχισει το νηπιαγωγειο, και βεβαια μετα Χριστουγεννα Πασχα κλπ κλπ και ολες τις σχολικες αργιες και μετα το καλοκαιρι μετα τον Ιουνιο.

Φανταζομαι οτι οι "νταντάδες" δεν πολυενδιαφερονται για τοσο Part-time. Επισης εχουμε αποφασίσει να τον στειλουμε ιδιωτικό για να μπορεσουμε να βολευτούμε με τα ωραρια μας, αρα τα οικονομικά μας δεν αντέχουν και μια μόνιμη γυναικα στο σπιτι.

Τι θα μπορούσαμε να κανουμε ?

Ευχαριστώ !

 

Συγνώμη τώρα ποιος κρατάει το παιδί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και επίσης τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία λειτουργούν σχεδόν όπως μία ιδιωτική εταιρεία - δηλαδή ας πούμε δεν κλείνουν 15 μέρες τα χριστούγεννα, 2 μήνες το καλοκαίρι κλπ - δεν ξέρω για τα ιδιωτικά σχολεία αλλά φαντάζομαι ότι λειτουργούν κάπως έτσι ???

Link to comment
Share on other sites

Τωρα παει σε ιδιωτικό παιδικό, ο οποιος εχει και summer camp αρα βολευει. Πιο πολυ με αγχωνει το καλοκαιρι, μακαρι να μπορουσα να παρω αδεια 3 μηνες :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα παει σε ιδιωτικό παιδικό, ο οποιος εχει και summer camp αρα βολευει. Πιο πολυ με αγχωνει το καλοκαιρι, μακαρι να μπορουσα να παρω αδεια 3 μηνες :)

 

και Χριστούγεννα - Πάσχα καλοκαίρι κλπ που είναι κλειστό ποιος κρατάει το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα παει σε ιδιωτικό παιδικό, ο οποιος εχει και summer camp αρα βολευει. Πιο πολυ με αγχωνει το καλοκαιρι, μακαρι να μπορουσα να παρω αδεια 3 μηνες :)

 

καταλαβαίνω - εγώ πάντως, όταν με το καλό τα παιδιά μου πάνε δημοτικό σχολείο (σε δημόσιο) θα έχω γυναίκα κάθε μέρα να τα παραλαμβάνει όταν σχολάνε κ να τα έχει όλη την ημέρα στις αργίες κλπ + εναλλάξ άδειες με τον σύζυγο.

Δεν βρίσκω άλλη λύση - ακόμα και τα summer camps των ιδιωτικών σχολείων δεν με καλύπτουν από άποψη ώρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenip Χριστουγεννα ο παιδικος κλεινει μονο μεταξυ Χριστουγεννων και Πρωτοχρονιας που παιρνω αδεια και Πασχα ειναι μονο τις μερες που ειναι αργιες. Ευτυχως ειναι αρεκτα προσαρμομένο στο δικο μου προγραμμα, μιας και ο αντρας μου δεν μπορει να βοηθήσει γιατι εχει καταστημα και δεν μπορει να τα κλεινει ειδικα αυτες τις εποχες που ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα.

annoulen την ειχα και εγω αυτην την σκεψη....

 

Μαλλον θα στραφώ στα summer camp και σε φιλους και γνωστους :D

Σας ευχαριστώ για τις ιδεες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Toν Αύγουστο και το Σεπτέμβριο πριν ξεκινήσουν τα σχολεία υπάρχουν πολλές νηπιαγωγοί άνεργες (που θα δουλέψουν αναπληρώτριες μόλις ανοίξουν τα σχολεία). Δες κι αυτή την εκδοχή....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...