Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ξεκινάμε τα αγγλικά;


Recommended Posts

Τσιμπημένο μου φάνηκε καθώς οι τιμές ξεκινούν απο 60? για μια φορά την εβδομάδα για ενα παιδάκι και ανεβαίνουν αυξάνοντας τις ώρες. Ιδανικά θα με ενδιέφερε 2 φορές αλλα εχω και διδυμα οποτε ανεβαίνει πολύ.

Ακριβό όντως, δεν μας βλέπω κι εμάς για παραπάνω από 1 φορά την εβδομάδα (όταν λέμε μία φορά εννοούμε μία ώρα ή περισσότερες?). Πάντως καλύτερα κάτι ποιοτικό για λιγότερες ώρες παρά κάτι μέτριο ή κακό για περισσότερες.

 

Αλήθεια (στο θέμα μας τωρα) πιστεύεις στα 2 θα ηταν σκόπιμη μια ωρα Αγγλικών την εβδομάδα ή ειναι τόσο λίγο που δεν εχει νόημα;

Νομίζω ότι είναι λίγο για αυτή την ηλικία. Θα το σκεφτόμουν συμπληρωματικά ως προς κάποια άλλη δραστηριότητα (π.χ. αν το παιδί πήγαινε σε αγγλόφωνο παιδικό σταθμό ή ο ένας γονιός ήταν ξένος ή υπήρχε η δυνατότητα να δουλευτούν τα αγγλικά στο σπίτι). Επίσης δεν ξέρω αν θα άφηνα τόσο μικρό παιδάκι σε κέντρο απασχόλησης. Βέβαια εσύ είδες πώς είναι οργανωμένο και έχεις καλύτερη εικόνα για το πόσες παιδαγωγοί εργάζονται και πώς, εσύ ξέρεις και το παιδί σου και μπορείς να κρίνεις αν μια τέτοια δραστηριότητα θα του ήταν ευχάριστη ή υπήρχε περίπτωση να δυσανασχετίσει. Εγώ το δικό μου παιδί σε αυτή την ηλικία μόνο με τους παππούδες το άφηνα, και πάλι με βαριά καρδιά. Βέβαια άλλα παιδιά πάνε παιδικό από μηνών. Πάντως για τα αγγλικά, μία ώρα μόνη της δεν πιστεύω πως θα κάνει τη διαφορά, ειδικά σε αυτή την ηλικία.

 

Little Monkey ναι ειμαι εκπαιδευτικός στη β΄βαθμια εκπαίδευση με ειδίκευση στην ειδική αγωγή και μετ/κό στη διδασκαλία με νέες τεχνολογίες και ψηφιακά συστήματά. Οποτε οπως καταλαβαίνεις τα χω ολα δουλέψει και πολυ μαλιστα.

Έχεις δουλέψει διαδραστικό με μικρά παιδιά? Μιλάμε για ηλικίες 4-10 χρονών. Εκεί η αφή και η κίνηση κάνουν τη διαφορά. Εγώ πραγματικά πιστεύω ότι οι δυνατότητες διάδρασης που μας δίνουν οι διαδραστικοί πίνακες, σε συνδιασμό με την ευκολία χρήσης και την προσβασιμότητα, δεν συγκρίνονται με ο,τιδήποτε άλλο έχουμε στη διάθεσή μας αυτή τη στιγμή μέσα στην τάξη.

 

Οι δυνατότητες προβολής και διαχείρησης του διδακτικού υλικού σαφώς είναι σημαντικές, αλλά όπως λες κι εσύ, ένα κομπιούτερ και ένας προβολέας κάνουν λίγο-πολύ την ίδια δουλειά, με τη διαφορά ότι αφήνουν την αφή εκτός. Κανένα πρόβλημα για έφηβους και ενήλικες (ειδικά οι ενήλικες την αφή έχουν ξεχάσει να τη χρησιμοποιούν) αλλά τα παιδάκια είναι αλλιώς.

 

Τεσπά. Όπως είπες, είμαστε εκτός θέματος :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Little Monkey τα 60? ειναι για 50' μια φορα την εβδομάδα σε τμήμα με μέγιστο αριθμό παιδιών τα 8. Συμφωνώ απόλυτα πως καλυτερα κατι ποιοτικό και πιο λίγο απο οτιδήποτε άλλο μέτριο γιαυτό κι εμεις αποφασίσαμε να παμε εκει. Εννοειται πως όποιο προγραμμα και να επιλεγεί (ακόμα και τα Αγγλικά) ειναι με τη συνοδεία του γονέα. Κανενα παιδάκι δεν ειναι μονο του σε οποιοδήποτε τμήμα έως 3 χρονών. Ούτε που θα διανοουμουν να τα αφήσω. Εμεις την προηγούμενη βδομάδα δοκιμάσαμε τους "μικρούς πρωταθλητές" κοινώς γυμναστική αλλα υπαρχει δυνατότητα κάθε βδομάδα να επιλέγεις και άλλο προγραμμα. Οποτε σίγουρα θα περάσουμε και απο αλλού.

Κι εμενα τα Αγγλικά μου φαίνονται λίγη ωρα για να αφομοιωθεί και κατι αλλα ηθελα και τη γνώμη του "ειδικού". Εκει ισχυρίζονται πως ειναι μια καλη επαφή.

Άντε να πας κι εσύ να μου πεις εντυπώσεις. Η σελίδα στο διαδίκτυο ειναι αρκετά κατατοπιστική για να πάρεις μια πρώτη ιδέα.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω με την πρώτη ευκαιρία, να προσαρμοστεί πρώτα ο μικρός στο νηπιαγωγείο, να ηρεμήσουν λίγο και τα πράγματα στη δουλειά. Αν είναι και ο γονιός μαζί όλα καλά, εγώ έτσι που τα είδα τα προγράμματα μου φάνηκε ότι αφήνεις το παιδί και φεύγεις! Πολύ μου αρέσει το ότι μπορείς να αλλάξεις δραστηριότητα από εβδομάδα σε εβδομάδα. Γάντι μας ταιριάζει, γιατί δεν ξέρω τι θα αρέσει στον μικρό :)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον... Όλα αυτά τα κάνουν "στην οικία σου" όμως όλες οι φωτογραφίες που έχουν αναρτήσει είναι από τάξεις :P Το γκρουπάκι των 2-4 ατόμων πώς θα σχηματιστεί? Πρέπει να είναι και τα τέσσερα παιδιά δικά σου ή θα έρθουν και άλλα, από άλλες οικίες; Οι διοργανωτές, λέει, δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη για ζημιές ή ατυχήματα - τι γίνεται αν πάθει κάτι ένα παιδάκι, ίσως όχι το δικό σου αλλά κάποιο άλλο; Μέσα στο ίδιο σου το σπίτι? Α πα πα πα!!!

 

Στα στοιχεία επικοινωνίας υπάρχει μόνο ένα ημέιλ και δύο κινητά τηλέφωνα. Καμία πληροφορία για το ποιος διδάσκει - πώς τον λένε, τι σπουδές έχει κάνει, πού τον βρίσκεις αν κάτι πάει στραβά. Επίσης καμία πληροφορία για τις δραστηριότητες, μόνο φωτογραφίες κονσέρβα.

 

Σύγκρινε με την ανάλογη σελίδα του Myplayce για να δεις τη διαφορά: http://www.myplayce.gr/team.php

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω ούτε καν πατήσει το πόδι μου σε κάποιο από τα κέντρα Myplayce, απλά το χρησιμοποιώ ως παράδειγμα επειδή το έχουμε συζητήσει.

 

Είμαι γενικά κατά των οργανωμένων δραστηριοτήτων στο σπίτι. Το σπίτι είναι για την οικογένεια και τους φίλους. Όλα τα άλλα (χορός, αθλήματα, δημιουργική απασχόληση, αγγλικά) είναι καλύτερα να γίνονται στο χώρο τους, γιατί έτσι είναι το σωστό - άλλο ένας χώρος που έχει σχεδιαστεί για μάθηση και άλλο τα δωμάτια του σπιτιού μας. Καθαρά από θέμα ασφάλειας να το δεις, 3-4 παιδάκια να "δραστηριοποιούνται" στο σαλόνι σου ή να μαγειρεύουν στην κουζίνα σου... not a good idea.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι φωτογραφίες ειναι υπέροχες αλλα αμφιβάλω για την "πραγματικότητα" τους. Συν του οτι δε θα με ενέπνεε καθόλου να επιλέξω μάθημα για τα παιδιά μου απο μια ανώνυμη διαφήμιση στο Ίντερνετ.

Και σε αυτές τις μικρές ηλικίες οι δραστηριότητες ειναι καλό να γίνονται εκτός σπιτιού. Μεγαλώνοντας το συζητάμε..

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Deena μου εσύ είχες προτείνει το myplayce? μπερδεύτηκα! Ευχαριστώ παντως. Τσιμπημένο μου φάνηκε καθώς οι τιμές ξεκινούν απο 60? για μια φορά την εβδομάδα για ενα παιδάκι και ανεβαίνουν αυξάνοντας τις ώρες. Ιδανικά θα με ενδιέφερε 2 φορές αλλα εχω και διδυμα οποτε ανεβαίνει πολύ.

Little Monkey ναι ειμαι εκπαιδευτικός στη β΄βαθμια εκπαίδευση με ειδίκευση στην ειδική αγωγή και μετ/κό στη διδασκαλία με νέες τεχνολογίες και ψηφιακά συστήματά. Οποτε οπως καταλαβαίνεις τα χω ολα δουλέψει και πολυ μαλιστα. Η μόνη διαφορά μεταξύ διαδραστικού πίνακα και προβολή της οθόνης του η/υ στον πίνακα ειναι η αφή σε αντίθεση με το ποντίκι. Τα (διαδραστικά) προγράμματα που δουλεύουμε ειναι τα ίδια. Αρκεί κανεις να τα γνωρίζει. Και οι δυο ειναι υπολογιστές. Anyway δε νομιζω οτι αυτο ειναι που ενδιαφέρει τα κορίτσια στο συγκεκριμένο θέμα, αν θες το συνεχίζουμε πριβέ.

Αλήθεια (στο θέμα μας τωρα) πιστεύεις στα 2 θα ηταν σκόπιμη μια ωρα Αγγλικών την εβδομάδα ή ειναι τόσο λίγο που δεν εχει νόημα;

 

Καλημέρα!

 

Εγώ το είχα προτείνει το MyPlayce, ως εναλλακτική του Gymboree που πηγαίνουμε εμείς γιατί το MyPlayce έχει κέντρα σε περισσότερες περιοχές. Δεν έχω καθόλου άποψη, μόνο από συζητήσεις και κουβέντες μαμάδων έχω ακούσει καλά λόγια, εμείς εξ αρχής πήγαμε σε πρόγραμμα του Gymboree, αρχικά σε κινητικό παιχνίδι (όταν ο γιος μου ήταν 11 μηνών), μετά στο δίγλωσσο προσχολικό τους πρόγραμμα (μετά τα 2 χρόνια) και πλέον στο αγγλικό playgroup 1 ώρα την εβδομάδα. Θα δοκίμαζα και το αντίστοιχο playgroup του MyPlayce, αλλά δεν το παρέχει το κέντρο που είναι στην δική μου περιοχή:(:(:(

 

Κάναμε δοκιμαστικό την προηγούμενη εβδομάδα, στα καλά καταγράφω : α) η κοπέλα είναι native speaker, β) το τμήμα είναι ολιγομελέστατο (τώρα είναι 3 άτομα και θα φτάσουν το πολύ 8, αν υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση θα κάνουν δεύτερο τμήμα, γ) ο γιος μου πήγε πολύ ευχάριστα και πέρασε πολύ καλά, παρά το γεγονός ότι η ώρα έναρξης είναι αμέσως μετά το σχόλασμα από τον παιδικό και ήταν πολύ κουρασμένος, δ) από την πρώτη μέρα, μου είπε στα αγγλικά τα βασικά χρώματα (κόκκινο, μπλε, πράσινο, κίτρινο) και μου μέτρησε μέχρι το 5, ε) παρά τους αρχικούς μου φόβους, δεν είναι τελικά και πολύ ακριβό, αν θέλεις να πληρώνεις με τον μήνα είναι 50 ευρώ/μήνα, αν κάνεις όμως τρίμηνη συνδρομή είναι 110 ευρώ/τρίμηνο.

 

Να σημειώσω επίσης ότι είναι για ηλικίες 3-6 και τα παιδιά είναι μόνα τους στην τάξη, ο δικός μου δεν είχε θέμα γιατί πάει ήδη παιδικό, σε ένα άλλο παιδάκι όμως αφήσανε να μπει και η μαμά μέσα και να κάτσει σε μια γωνία χωρίς να συμμετέχει καθόλου, με την προοπτική όμως από την επόμενη φορά να αρχίσει να βγαίνει από την τάξη, μέχρι πια το παιδάκι να μπορεί να μένει μόνο του. Η διάρκεια είναι 1 ώρα, οπότε δεν αξίζει τον κόπο να φεύγεις, εγώ περίμενα εκεί μέχρι να τελειώσει και πότε-πότε έριχνα ματιές από το παράθυρο της τάξης. Εννοείται ότι όλες οι "δραστηριότητες" είναι παιχνίδια, δεν υπάρχουν θρανία ή κάτι τέτοιο, τα παιδιά με την δασκάλα κάθονται στο πάτωμα σε μαξιλάρια ή γύρω- γύρω από τετράγωνα τραπεζάκια σαν παρέα, διαβάζουν ιστορίες, ζωγραφίζουν, φτιάχνουν πύργους με μεγάλα τουβλάκια (έτσι τους μάθαινε τις προάλλες τα χρώματα), ακούνε τραγούδια κ.λπ.

 

Από την άλλη, έχω κι εγώ την αίσθηση ότι από μόνο του κάτι τέτοιο δεν προσφέρει και πολλά, εγώ περιμένω να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα όταν αρχίσει ο μικρός αγγλικά και στον παιδικό (θα κάνει κάθε μέρα), ενώ αν όντως επιβεβαιωθεί ότι θα φύγουμε, θα συζητήσω μαζί τους μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι ενισχυτικό.

 

Αναπάντεχο μπόνους ήταν πάντως ότι στο πρόγραμμα κινητικού παιχνιδιού που πάω με την κόρη μου (Play and Learn 6-10) μας είπαν σε όλες τις μαμάδες ότι μπορούμε να επιλέξουμε σε ποια γλώσσα θα θέλαμε να γίνεται και είπαμε όλες στα αγγλικά, οπότε κάτι ακούει και η μικρούλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θα δοκίμαζα και το αντίστοιχο playgroup του MyPlayce, αλλά δεν το παρέχει το κέντρο που είναι στην δική μου περιοχή

Κι εμείς το ίδιο θέμα έχουμε, δεν βρίσκω αυτό που θέλω (δίγλωσσο πρόγραμμα) στη δική μου περιοχή. Το ψάξιμο συνεχίζεται...

 

Εσείς πώς τα πηγαίνετε στο Gymboree?

 

Οι φωτογραφίες ειναι υπέροχες αλλα αμφιβάλω για την "πραγματικότητα" τους. Συν του οτι δε θα με ενέπνεε καθόλου να επιλέξω μάθημα για τα παιδιά μου απο μια ανώνυμη διαφήμιση στο Ίντερνετ.

Πήρε μια φίλη μου και ρώτησε. Το σχόλιό της ήταν (κατά λέξη): φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ωφέλειες της πολυγλωσσίας, υπάρχει αυτό το βιντεάκι που εξηγεί με απλά λόγια τι δείχνουν οι τελευταίες έρευνες, ποιες οι διαφορές που υπάρχουν αναλόγως με το πότε μαθαίνεις την ξένη γλώσσα (προσχολική ηλικία - σχολική ηλικία - ενήλικας) και με ποιον τρόπο η γνώση ξένων γλωσσών βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία του εγκεφάλου. Επίσης πού οφείλεται η λανθασμένη πεποίθηση ότι όταν το παιδί μαθαίνει μια δεύτερη ξένη γλώσσα "μπερδεύεται". Δείτε το, είναι πολύ κατατοπιστικό και ενδιαφέρον, χωρίς να χρησιμοποιεί υπερβολικά μπερδεμένο επιστημονικό λόγο.

 

http://ed.ted.com/lessons/how-speaking-multiple-languages-benefits-the-brain-mia-nacamulli

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες/όλους!

Παρακολουθώ το θέμα από την έναρξη, αλλά τελικά δεν έχω καταλήξει τι εναλλακτικές υπάρχουν στην περίπτωσή μου. Υπενθυμίζω ότι η κόρη μου είναι 3 χρονών και δεν πάμε σε δίγλωσσο σταθμό.

Μένουμε Πειραιά, οπότε gymboree δεν βολεύουν. Στα myplayce (σκέφτομαι κολωνακίου ή γλυφάδας) θα γίνεται δουλειά με μια ώρα την εβδομάδα; Τι λέτε οι αρμόδιες;

Είχα αναφέρει σε προηγούμενη ανάρτηση (τις πρώτες μέρες του θέματος) ότι είχα ψάξει πέρυσι για native speaker nanny για τα απογεύματα στο σπίτι. Όντως βρήκα μια μοντεσοριανή που μου φάνηκε καλή, όμως μου φάνηκαν πολλά τα ?15/ώρα για τρίωρη καθημερινή απασχόληση.

Έχει λέτε νόημα να το δοκιμάσω φέτος για 3 π.χ. ώρες τη βδομάδα; Και καλά πέρυσι που ήταν 2 χρονών έψαχνα για νηπιαγωγό. Μήπως τώρα που μεγαλώνουμε είναι προτιμότερο να ψάξω για εξειδικευμένη στη διδασκαλία....;

Με απασχολεί κι αυτό που διάβασα εδώ, ότι θα ήταν καλύτερο αυτού του είδους οι δραστηριότητες να γίνονται εκτός σπιτιού... Πού όμως τελικά..;

Τα φώτα σας, παρακαλώ! Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσείς πώς τα πηγαίνετε στο Gymboree?

 

Δεν είμαι σίγουρη....πήγε δύο φορές και ήταν μια χαρά, χτες ήταν να πάμε και δεν ήθελε με τίποτα, είχε έντονη άρνηση και δεν τον πήγα. Εννοείται ότι θα ξαναδοκιμάσω την άλλη εβδομάδα.

 

Φοβάμαι ότι μπορεί να τον απωθεί λίγο η δασκάλα, η οποία είναι λίγο....μπουνταλού να την πω, φωνακλού να την πω, άγαρμπη να την πω...είναι λίγο υπερβολική σε όλα της και ο δικός μου είναι γενικά συνηθισμένος σε πιο χαμηλούς τόνους. Έχουμε και το θέμα ότι το μάθημα είναι στα καπάκια μετά το σχόλασμα από τον παιδικό και ο κακομοίρης είναι ψόφιος!!!

 

Κατά τα άλλα, συνεχίζουμε τα αγγλικά καρτούν, περιμένουμε να αρχίσουμε αγγλικά στον σταθμό και αναμένουμε να δούμε αν θα φύγουμε τελικά! Πάντως, αν όντως φύγουμε, αποφασίσαμε τελικά να τον πάμε για τα πρώτα 1-2 χρόνια σε διεθνές σχολείο (όπου έτσι κι αλλιώς διδάσκεται και η γλώσσα της χώρας και σε αυτήν γίνονται και όλες οι εξωσχολικές δραστηριότητες) και να αποφασίσουμε για τοπικό σχολείο για το δημοτικό και μετά.

 

Οπότε, οδεύουμε φουλ προς τριγλωσία!!!!:-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Για νότια προάστια έχω να προτείνω απογευματινό σχολείο στα αγγλικά -όχι φροντιστήριο- που εστιάζεται σε ηλικίες 2,5-8 αλλά και πρωινές δραστηριότητες στα αγγλικά για μωρά.

Εγώ πάω την κόρη μου εδώ και τέσσερα χρόνια και μαθαίνει την γλώσσα με φυσικό τρόπο αφού οι δασκάλες της δεν μιλάνε καθόλου ελληνικά αλλά και ευχάριστα γιατί γίνεται μέσω παιχνιδιού και δραστηριοτήτων.

Όσον αφορά την εκμάθηση της γλώσσας η γνώμη μου είναι the sooner the better αρκεί όλα να γίνονται προφορικά και μελλοντικά που το παιδί θα έχει μάθει να γράφει και να διαβάζει στα ελληνικά θα μπορέσει να εισαχθεί στην γραφή και ανάγνωση μιας ξένης γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

Mary Chris σου έγραψα ένα κατεβατό αλλά χάθηκε. Εμείς ψάχνοντας για ιδιωτικό σχολείο για πρώτη δημοτικού και με την πιθανότητα να πρέπει να φύγουμε στο εξωτερικό στο μέλλον καταλήξαμε στο International school of Piraeus.

Είναι Ελληνοαγγλικό σχολείο I.B πιστοποιημένο. Πρώτες εντυπώσεις δυο εβδομάδων??? Εξαιρετικές,μιας και το παιδί μου προερχόταν απο ένα νηπιαγωγείο που λάτρευε και φοβόμασταν πως θα πάει η μετάβαση γιατί δεν ήξερε κανέναν.

Του αρέσει πάρα πολύ και ρουφάει τα Αγγλικά σαν σφουγγάρι χωρίς κόπο. Τα μαθήματα γίνονται τα μισά στα Ελληνικά και τα μισα στα Αγγλικά αβίαστα με τον τρόπο που λειτουργεί το I.B.

Mετά από πολύ ψάξιμο και πολλά σχολεία καταλήξαμε εκεί γιατί μας ενέπνευσε περισσότερο το πρόγραμμα και το γεγονός ότι υπάρχουν αντίστοιχα σχολεία στο εξωτερικό για να συνεχίσει αν φύγουμε. Η συνεχή επαφή με τα Αγγλικά γίνεται τόσο εύκολη στο συγκεκριμένο σχολείο με αποτέλεσμα να έχουμε δει τρομερή εξέλιξη πολύ γρήγορα.

Περισσότερα θα έχω να σου πω στην πορεία της χρονιάς. Σε αυτό το σχολείο έχει νήπιο, προνήπιο και παιδικό σταθμό αν σε ενδιαφέρει γιατί μένεις κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει λέτε νόημα να το δοκιμάσω φέτος για 3 π.χ. ώρες τη βδομάδα; Και καλά πέρυσι που ήταν 2 χρονών έψαχνα για νηπιαγωγό. Μήπως τώρα που μεγαλώνουμε είναι προτιμότερο να ψάξω για εξειδικευμένη στη διδασκαλία....;

Με απασχολεί κι αυτό που διάβασα εδώ, ότι θα ήταν καλύτερο αυτού του είδους οι δραστηριότητες να γίνονται εκτός σπιτιού... Πού όμως τελικά..;

Νομίζω ότι με 3 ώρες την εβδομάδα στο σπίτι θα κάνετε μια καλή αρχή, ειδικά αν μπορείς κι εσύ να δουλεύεις τα αγγλικά με το παιδί. Προσωπικά δεν θα πήγαινα από τον Πειραιά στο κέντρο για 1 ώρα την εβδομάδα, πολύ στρες και κόπος για τόσο λίγο. Στην τελική αν προσθέσεις το έξοδο της βενζίνης στα 60 ευρώ των διδάκτρων, θα σου έρθει σχεδόν το ίδιο μια νταντά στο σπίτι 2 ώρες την εβδομάδα. Αν έχεις, δίνεις παραπάνω και κάνεις τις ώρες 3.

 

Για την ηλικία σας πιστεύω πως είναι καλύτερα να πάρετε μια νηπιαγωγό που είναι native speaker παρά μια δασκάλα αγγλικών. Είναι έτσι κι αλλιώς καλύτερα να μάθει τη γλώσσα βιωματικά παρά να τη διδαχθεί.

 

Επίσης θα μπορούσες να βάλεις μια αγγελία σε κάποιο φόρουμ αλλοδαπών όπως το http://athens.angloinfo.com/ να δεις μήπως υπάρχουν ξενόγλωσσα παιδιά στην περιοχή σου για playdates. Ίσως μπορεί και η νταντά να σε φέρει σε επαφή με άλλες οικογένειες.

 

Δεν είμαι σίγουρη....πήγε δύο φορές και ήταν μια χαρά, χτες ήταν να πάμε και δεν ήθελε με τίποτα, είχε έντονη άρνηση και δεν τον πήγα. Εννοείται ότι θα ξαναδοκιμάσω την άλλη εβδομάδα.

 

Φοβάμαι ότι μπορεί να τον απωθεί λίγο η δασκάλα, η οποία είναι λίγο....μπουνταλού να την πω, φωνακλού να την πω, άγαρμπη να την πω...είναι λίγο υπερβολική σε όλα της και ο δικός μου είναι γενικά συνηθισμένος σε πιο χαμηλούς τόνους. Έχουμε και το θέμα ότι το μάθημα είναι στα καπάκια μετά το σχόλασμα από τον παιδικό και ο κακομοίρης είναι ψόφιος!!!

Αχ αυτή η προσαρμογή... έχετε και δύσκολο πρόγραμμα όμως. Εμένα ο δικός μου πάει προνήπιο φέτος και η δασκάλα του μου λέει ότι κατά τις 11:30 κουράζεται και μέχρι να σχολάσουν υποφέρει. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνει άλλη δραστηριότητα αν δεν κοιμηθεί πρώτα για να πάρει δυνάμεις.

 

Μήπως να το συζητούσες αυτό για τη δασκάλα στο Gymboree? Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο τμήμα που μπορεί να παρακολουθήσει, άλλες ώρες με άλλη δασκάλα?

 

Οπότε, οδεύουμε φουλ προς τριγλωσία!!!!:-):-):-)

Τέλεια! Είναι μεγάλο αβαντάζ η τριγλωσσία.

 

Για νότια προάστια έχω να προτείνω απογευματινό σχολείο στα αγγλικά -όχι φροντιστήριο- που εστιάζεται σε ηλικίες 2,5-8 αλλά και πρωινές δραστηριότητες στα αγγλικά για μωρά.

Για πες όνομα! Με ενδιαφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες

maria23 για πες για το απογευματινό σχολείο

MarcoPolo, το έχω υπόψη μου το ISP, έχω διαβάσει με πολύ ενδιαφέρον τις αναρτήσεις σου στο άλλο θέμα, επισκέφτηκα και το Ντορεμή όταν ψάχναμε παιδικό, αλλά δεν μ' έχει πείσει (ακόμα) το δίγλωσσο σχολείο. Ευτυχώς που εσείς προηγείστε, οπότε ίσως μου δοθεί η ευκαιρία να αλλάξω γνώμη :)

Little Monkey, ευχαριστώ για την καθοδήγηση - ψήνομαι να δοκιμάσουμε

Έκλεισα κι ένα δοκιμαστικό στο myplayce και θα σας πω νεότερα.

Καλό σ/κ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σου κρύβω ότι και εγώ ήμουν δύσπιστη για το δίγλωσσο αλλά μιας και παίζει να φύγουμε έξω αλλά το παιδί θα ξεκίναγε εδώ δημοτικό, έπρεπε να αποφασίσω τι είναι καλύτερο και έτσι εμπιστεύτηκα ενα International school.

Ημασταν και τόσο ευχαριστημένοι από το προηγούμενο σχολείο που πήγε προνήπιο νήπιο με αποτέλεσμα να μας αγχώνει η συνέχεια. Μέχρι στιγμής στο δικό μου παιδί δείχνει το δίγλωσσο να ταιριάζει και να λειτουργεί εξαιρετικά χωρίς να υπάρχει στο δικό μας σπίτι κάποιος native speaker..Είναι νωρίς ακόμα αλλά έχουμε εξαιρετικά δείγματα μέχρι στιγμής.

Το παιδί άρχισε να μιλάει Αγγλικά με εκφρασούλες ξαφνικά μέσα στην ημέρα που κατανοεί τι σημαίνουν και τις χρησιμοποιεί εκεί που πρέπει. Και όλο αυτό γίνεται με τέτοιο τρόπο που δεν νιώθει ότι "διαβαζει". Επιπλέον στα Ελληνικά δείχνει υπερβολικά άνετος στον τρόπο που τα μαθαίνουν αλλά ίσως αυτό οφείλεται και στο υψηλό επίπεδο του νηπιαγωγείου που ήταν πριν,πήγε δημοτικό καλά προετοιμασμένος.

Εμείς στο σπίτι δεν μιλάμε Αγγλικά,μόνο ίσως όταν δεν θέλαμε να μας καταλαβαίνει ο Μάριος αλλά και αυτό από εδώ και πέρα πάει μάλλον γιατί έχει αρχίσει και πιάνει πολλές κουβέντες χαχαχα.

Αυτά στις 2 εβδομάδες σχολείου,θα σου πω νεώτερα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά επειδή σε κάποια φάση αναφερθήκαμε στην υπερκινητικότητα των μικρών παιδιών και στην διαταραχή που ονομάζεται ΔΕΠ-Υ, δείτε αν θέλετε αυτό το άρθρο που με πολύ απλά λόγια παρουσιάζει το προφίλ των παιδιών με ΔΕΠ-Υ. Έχει πολύ διαφορετική εικόνα το ανώριμο παιδί που δυσκολεύεται να συγκεντωθεί στην τάξη (αυτό που θα χαρακτηρίζαμε "υπερκινητικό" ή "ζωηρό") από το παιδί που έχει ΔΕΠ-Υ.

 

http://paidagwgos.blogspot.gr/2015/09/4.html

 

Little Monkey, ευχαριστώ για την καθοδήγηση - ψήνομαι να δοκιμάσουμε. Έκλεισα κι ένα δοκιμαστικό στο myplayce και θα σας πω νεότερα.

Περιμένουμε εντυπώσεις!

 

Επίσης κι εσύ MarcoPolo κράτα μας ενήμερες για το πώς τα πάτε στο δίγλωσσο σχολείο. Προσωπικά πιστεύω πως κάνατε πολύ καλή επιλογή. Αν φύγετε για εξωτερικό το παιδί θα είναι σε πολύ καλύτερη θέση να ανταπεξέλθει στα νέα δεδομένα και αν δεν φύγετε, πάλι κερδισμένοι θα είσαστε. Δες τι είπε η argini που πήγε η ίδια σε δίγλωσσο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Little monkey απλά να συμπληρώσουμε πως στα χαρακτηριστικά του άρθρου πρέπει οπωσδήποτε να προστεθεί η ιατρική γνωμάτευση στο εκάστοτε παιδί. Γονείς που δεν γνωρίζουν πολλά σχετικά με αυτά δεν θα πρέπει να αρκεστούν σε άρθρα βγάζοντας συμπεράσματα για τα παιδάκια τους μιας και αυτά τα χαρακτηριστικά μπορει να υπάρχουν και σε παιδια/μαθητές που ουδεμία σχέση με διάσπαση εχουν. Παιζει μεγάλο ρόλο ο βαθμός και η περιοδικότητα.

Μηπως να ανοίγαμε νέο τοπικ σχετικά με τις μαθησιακές δυσκολίες; Εχει μεγάλο ενδιαφέρον και πολυ "ζουμί"!

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Little monkey απλά να συμπληρώσουμε πως στα χαρακτηριστικά του άρθρου πρέπει οπωσδήποτε να προστεθεί η ιατρική γνωμάτευση στο εκάστοτε παιδί.

Αυτό εννοείται. Το άρθρο δεν το έβαλα για να κάνουμε διαγνώσεις αλλά για να ΜΗΝ κάνουμε. Εκείνο που ήθελα να δείξω είναι ότι η ΔΕΠ-Υ είναι κάτι παραπάνω από απλή υπερκινητικότητα και δυσκολία στην συγκέντρωση, και είναι λάθος κάθε φορά που βλέπουμε ένα ζωηρό παιδάκι να του βάζουμε ταμπελάκι ΔΕΠ-Υ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται! Και το μην μου δεν αναφερόταν σε σενα αλλα σε όσους "θέλουν" να βρουν πρόβλημα εκει που δεν υπαρχει. Για καποιο λόγο (που δεν ειναι τόσο απλός) αρκετοί ενήλικες καθυσηχαζουν με το να χαρακτηρίσουν μια προσωπικότητα παιδιού παρα να την διερευνήσουν. Συγχωρέστε μου το κάπως αυστηρό ύφος αλλά εχουν δει πολλά τα ματια μου...

Ξέρετε πόσους εχω ακούσει να διαβάζουν γενικά χαρακτηριστικά της κατάθλιψης και να θεωρούν οτι πάσχουν απο αυτη;

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Αν και το θέμα που συζητάτε εδώ, το είχα ξανασυζητήσει στο φόρουμ σχετικά πρόσφατα και με μεγάλη διεξοδικότητα, θα ήθελα να πω δυο λόγια κι εδώ, επειδή κι εγώ, ξεκινώντας, είχα άλλες ιδέες, που στην πράξη δε μου βγήκαν.

 

Καταρχάς να πω πως είμαι ένας άνθρωπος που λατρεύει την αγγλική γλώσσα και την αγγλική κουλτούρα. Βλέποντας τον μεγαλύτερο γιο μου να εκδηλώνει ενθουσιασμό για όσα του μάθαινα και να τα αρπάζει εύκολα, θεώρησα καλό να του ξεκινήσω αγγλικά (Junior A) στη Β δημοτικού στο ίδιο φροντιστήριο που πήγαινε εγώ και γνώριζα τους ιδιοκτήτες και το σύστημά τους πολύ καλά. Αποτύχαμε παταγωδώς κι αναγκαστήκαμε να διακόψουμε μετά τα Χριστούγεννα. Το παιδί κουραζόταν υπερβολικά κι αδυνατούσε να ανταποκριθεί. Περνούσε καλά στο φροντιστήριο, αλλά το διάβασμα στο σπίτι ήταν μαρτύριο. Προφανώς κι εγώ είχα λανθασμένη εικόνα για τις απαιτήσεις της συγκεκριμένης τάξης, τη θυμόμουν από τα χρόνια μου πιο χαλαρή, γιατί διαφορετικά θα περίμενα περισσότερο.

 

Αποτέλεσμα της τραυματικής αυτής εμπειρίας, ήταν να ξαναξεκινήσουμε αγγλικά φέτος, στην τετάρτη και μάλιστα ιδιαίτερο. :shock: Είναι αυτό που λένε, ό,τι κοροϊδεύεις, το λούζεσαι. Προσωπικά απεχθάνομαι τα ιδιαίτερα μαθήματα, όποτε προσπάθησα να κάνω, αισθανόμουν ασφυξία και απέραντη ανία. Έμαθα άριστα αγγλικά και καλά γερμανικά, πάντα σε τάξη φροντιστηρίου. Τελικά όμως αποδείχθηκε πως δεν πρέπει να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια. Ο γιος μου προτιμάει τα ιδιαίτερα, γιατί 1) η καθημερινότητά του στο σχολείο αποτελείται από μια θορυβώδη τάξη 25 ατόμων, οπότε προτιμάει σαφώς την ησυχία του γραφείου του, για αλλαγή και 2) σαν πρωτότοκος, απολαμβάνει να έχει την αποκλειστική προσοχή ενός ενήλικα - που στην προκειμένη περίπτωση, είναι και η νονά του.

 

Επίσης να πω ότι απειροελάχιστα φροντιστήρια στην επαρχία εφαρμόζουν όλα αυτά τα τόσο όμορφα κι ενδιαφέροντα που παρατέθηκαν. Υπάρχει ένα στη γειτονιά μου με διαδραστικούς πίνακες κλπ, αλλά έχει σχεδόν τις διπλάσιες τιμές από τα υπόλοιπα και κάνουν τα παιδιά μάθημα 3 φορές την εβδομάδα, από 1 ώρα (πάντα μιλώντας για Junior A). Το βρήκα υπερβολικό όλα αυτό το πήγαινε-έλα και γενικά ο χρόνος που χάνεται στη μετακίνηση, που δεν είναι καθόλου αμελητέος όταν ένα παιδί σχολάει στις 2 κι έχει κι αλλη/αλλες εξωσχολικές δραστηριότητες, θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο μείον των φροντιστηρίων.

 

Ιδιαίτερο σε κουζίνα και σαλόνι δεν έχω ακούσει στη ζωή μου, σε όσο λίγη εκτίμηση κι αν τα είχα στο παρελθόν. Εφόσον πληρώνεις με την ώρα, είναι αυτονόητο να αναζητάς το χώρο όπου καθηγητής και παιδί θα αποδίδουν τα μέγιστα.

 

Όσο για το σχολείο, θεωρώ πως τα αγγλικά στην Α και Β δημοτικού είναι για να γεμίζουν οι ώρες κι έτερον ουδέν. Χωρίς βιβλία και συγκεκριμένη ύλη, τα παιδιά φτάνουν στο τέλος της δευτέρας και δεν κατέχουν ούτε το "this is a car", αν δεν το έχουν διδαχθεί από κάπου αλλού. Εκτός πια αν είναι πολύ τυχερά και πέσουν σε δασκάλα αστέρι, αλλά είναι πολύ λίγες. Απόδειξη ότι το βιβλίο της Γ δημοτικού ξεκινάει από το αλφάβητο! Το οποίο παρεμπιπτόντως είναι τρομερά κακογραμμένο και συνήθως δεν κατορθώνουν να βγάλουν πάνω από τα 2/3 των κεφαλαίων. Ύστερα ξεκινάει το πολύ πιο απαιτητικό της Δ δημοτικού και τα παιδιά που, στο καλοκαίρι που μεσολάβησε, έχουν ξεχάσει κι αυτά που διδάχθηκαν, μένουν ξεκρέμαστα. Αυτή είναι η κατάσταση σε γενικές γραμμές και γι' αυτό επικρατεί κι ένας πανικός στους γονείς να ξεκινήσουν αγγλικά όσο το δυνατόν γρηγορότερα, "γιατί αλλιώς θα δυσκολευτούν στο σχολείο". :rolleyes: Το θέατρο του παραλόγου.

 

Προσωπική μου θεωρία κι άποψη είναι πως, αν κάποιος επαναπαυθεί στα βιβλία και στην ύλη του σχολείου, θα καταλάβει στο γυμνάσιο πως το παιδί του έχει πολλά κενά και θα αναγκαστεί να κάνει αγώνα δρόμου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, αν θέλει να δώσει εξετάσεις για Lower/Proficiency όσο είναι ακόμα μαθητής.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω πως είμαι ένας άνθρωπος που λατρεύει την αγγλική γλώσσα και την αγγλική κουλτούρα. Βλέποντας τον μεγαλύτερο γιο μου να εκδηλώνει ενθουσιασμό για όσα του μάθαινα και να τα αρπάζει εύκολα, θεώρησα καλό να του ξεκινήσω αγγλικά (Junior A) στη Β δημοτικού στο ίδιο φροντιστήριο που πήγαινε εγώ και γνώριζα τους ιδιοκτήτες και το σύστημά τους πολύ καλά.

Παρόμοιες ιστορίες έχω ακούσει και από άλλους γονιούς που επέλεξαν φροντιστήριο "στα τυφλά" επιστρέφοντας εκεί που έμαθαν οι ίδιοι αγγλικά. Είναι μια κάπως παρακινδυνευμένη απόφαση γιατί συχνά τα παλιά φροντιστήρια έχουν και παλιά μυαλά. Η δική μου γνώμη είναι ότι εξετάζεις όλα τα φροντιστήρια που έχεις στην περιοχή σου και τα κρίνεις με βάση τα ίδια κριτήρια χωρίς να επηρεάζεσαι από αναμνήσεις. Κανονικά η Junior A πρέπει να είναι παιχνιδάκι. Δεν δικαιολογείται τόσο στρες. Ή το παιδί δεν ήταν έτοιμο ή το φροντιστήριο δεν δούλευε με τρόπο κατάλληλο για αυτές τις ηλικίες.

 

Αποτύχαμε παταγωδώς κι αναγκαστήκαμε να διακόψουμε μετά τα Χριστούγεννα.

Μην το βλέπεις σαν αποτυχία. Κάνατε ένα πείραμα και δεν σας βγήκε. Όχι να φορτώσουμε το παιδί με αποτυχίες από το πουθενά.

 

Επίσης να πω ότι απειροελάχιστα φροντιστήρια στην επαρχία εφαρμόζουν όλα αυτά τα τόσο όμορφα κι ενδιαφέροντα που παρατέθηκαν. Υπάρχει ένα στη γειτονιά μου με διαδραστικούς πίνακες κλπ, αλλά έχει σχεδόν τις διπλάσιες τιμές από τα υπόλοιπα και κάνουν τα παιδιά μάθημα 3 φορές την εβδομάδα, από 1 ώρα (πάντα μιλώντας για Junior A).

Ό,τι πληρώσεις παίρνεις... :P

 

Όσο για τις μετακινήσεις, είναι κι αυτές μέρος της μάθησης. Όχι συγκεκριμένα της μάθησης των αγγλικών αλλά της γενικότερης κοινωνικοποίησης και ένταξης του παιδιού στο ευρύτερο περιβάλλον. Όλα είναι χρήσιμα: οι εικόνες που θα δει από και προς την κάθε δραστηριότητα, το δέντρο που θα παρατηρήσει να αλλάζει μέρα με τη μέρα, το άλλο παιδάκι που θα συναντήσει στο δρόμο, το κουτί που θα δει πεταμένο και θα το πάρει να το βάλει στον κάδο ανακύκλωσης κλπ. Συν ότι μαθαίνει κυκλοφοριακή αγωγή και εξασκείται με το περπάτημα, ενώ δένεται περισσότερο με τον ενήλικα που το συνοδεύει στη δραστηριότητα. Εσείς έχετε άλλο αβαντάζ από το ιδιαίτερο (το δέσιμο με τη νονά) αλλά το να κάνεις ιδιαίτερο για να γλιτώσεις τις μετακινήσεις ή για να αποφύγεις την επαφή με άλλα παιδιά, το θεωρώ λάθος.

 

Έχε κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού σου την πιθανότητα να χρειαστεί κάποια στιγμή να διαχωρήσεις τους ρόλους της νονάς και της δασκάλας για να μην φθαρεί κανείς από τους δύο.

 

Ιδιαίτερο σε κουζίνα και σαλόνι δεν έχω ακούσει στη ζωή μου, σε όσο λίγη εκτίμηση κι αν τα είχα στο παρελθόν. Εφόσον πληρώνεις με την ώρα, είναι αυτονόητο να αναζητάς το χώρο όπου καθηγητής και παιδί θα αποδίδουν τα μέγιστα.

Αυτό που είναι αυτονόητο για σένα, δεν είναι αυτονόητο για όλους. Υπήρχε μια συζήτηση σε φόρουμ καθηγητών πρόσφατα που έλεγαν τον πόνο τους σχετικά με τις συνθήκες που έβρισκαν στα σπίτια των μαθητών τους. Συμπερασματικά θα πω ότι υπερβολικά μεγάλος αριθμός καθηγητών βλέπει τα εσώρουχα των μαθητών του και τα αποφάγια του μεσημεριανού τους φαγητού :oops: Επίσης μόνιμο παράπονο των καθηγητριών που κάνουν ιδιαίτερα σε σπίτια είναι ότι τα ρούχα τους μυρίζουν τηγανίλα. Δεν λέω τίποτα άλλο, για να μην σας κάνω να αηδιάσετε με ιστορίες για κατσαρίδες και μυρμήγκια :shock:

 

Όσο για το σχολείο, θεωρώ πως τα αγγλικά στην Α και Β δημοτικού είναι για να γεμίζουν οι ώρες κι έτερον ουδέν.

Έχω σχολιάσει άπειρες φορές το θέμα της εκμάθησης αγγλικών στο σχολείο. Πλέον δεν καταδέχομαι ούτε να το συζητήσω. Όποιος νομίζει πως το παιδί του θα μάθει αγγλικά στο σχολείο, με γεια του και χαρά του. Του εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν φορτώνω στο παιδί την αποτυχία. :shock: Πώς σου πέρασε τέτοια ιδέα; Το πείραμα ήταν αποτυχημένο, το παιδί ήταν το μόνο που δεν έφταιγε. Μη βιάζεσαι να πεις τέτοια λόγια, πριν βεβαιωθείς για την έννοια των λεγομένων μου, σε παρακαλώ.

 

Διάλεξα το συγκεκριμένο φροντιστήριο για πολλούς λόγους. Δε θα το διάλεγα μόνο και μόνο γιατί πήγαινα εγώ εκεί παλιά. Είναι από τα καλύτερα της περιοχής μου. Η κολλητή μου πηγαίνει εκεί τα παιδιά της κι είναι πολύ ευχαριστημένη. Ωστόσο, για το δικό μου παιδί, δεν ήταν το κατάλληλο. Για το δικό μου παιδί, σε αυτή τη φάση, είναι πιο κατάλληλο το ιδιαίτερο. Αργότερα βλέπουμε.

 

Το άλλο, πιο ακριβό φροντιστήριο, κάνει ακριβώς τα ίδια, μόνο που για τους διαδραστικούς πίνακες, σε χρεώνει +200 ευρώ τη χρονιά (ήτοι 500 ευρώ για την Junior A) κι έχεις και το έξτρα πηγαινέλα. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις από τιμές επαρχίας, αλλά εδώ δεν υπάρχουν αυτά τα δίδακτρα. Οπότε, ναι, επειδή τους είδα κι από κοντά, όταν έκανα έρευνα και ήταν και άθλιας ποιότητας, καλά καλά δε φαινόταν τι έδειχνε η οθόνη, δε θα πληρώσω φύκια για μεταξωτές κορδέλες, μόνο και μόνο για να έχω να λέω ότι το φροντιστήριο του παιδιού μου έχει διαδραστικούς πίνακες. :roll:

 

Επίσης, δεν προσπαθούμε να αποφύγουμε την επαφή με τα άλλα παιδιά, μέσω του ιδιαίτερου. Αυτό κατάλαβες εσύ; Γράψε λάθος. Είμαστε φουλ υπέρ της κοινωνικοποίησης και μάλιστα του συγκεκριμένου παιδιού. Αν ήταν έτσι, δε θα πήγαινε ούτε άθλημα, ούτε θέατρο, ούτε κατηχητικό, μια που, αναγκαστικά, ερχόμαστε σε επαφή με πολλά και διαφορετικά άλλα παιδιά. :rolleyes: Στη βιασύνη σου να ακυρώσεις τις επιλογές των γονιών, που είναι αντίθετες με την κοσμοθεωρία σου περί εκμάθησης ξένων γλωσσών, βγάζεις πολλά λανθασμένα συμπεράσματα.

 

Όσο για το επιχείρημα περί πλεονεκτημάτων της βόλτας ως το φροντιστήριο, επίσης δεν ισχύει για μας, εφ' όσον και για το σχολείο αλλά και για τις άλλες 2 εξωσχολικές του δραστηριότητες, ακολουθεί καθημερινά την ίδια διαδρομή (με αυτή του φροντιστηρίου) εδώ και 5 χρόνια. Την έχουμε εμπεδώσει, δε μας χρειάζεται άλλο. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν φορτώνω στο παιδί την αποτυχία. :shock: Πώς σου πέρασε τέτοια ιδέα; Το πείραμα ήταν αποτυχημένο, το παιδί ήταν το μόνο που δεν έφταιγε. Μη βιάζεσαι να πεις τέτοια λόγια, πριν βεβαιωθείς για την έννοια των λεγομένων μου, σε παρακαλώ.

Κατ' αρχήν πάρε μια βαθειά ανάσα. Δεν χρειάζεται να μου επιτίθεσαι κατ' αυτόν τον τρόπο, μόνο και μόνο επειδή είπα κάτι που σε πείραξε. Μπορούμε να διαφωνήσουμε όμορφα και ωραία ώστε να συνεχίσει η συζήτηση ή απλά να μην κάνουμε συζήτηση. Το να μαλλιοτραβηχτούμε επειδή εγώ δεν κατάλαβα τι εννοούσες ή επειδή κριτικάρω τις επιλογές σου, δεν το βρίσκω σοβαρό.

 

Εσύ είπες, κατά λέξη:

 

Αποτύχαμε παταγωδώς κι αναγκαστήκαμε να διακόψουμε μετά τα Χριστούγεννα.

 

Από αυτό εγώ καταλαβαίνω πως την αποτυχία την έχετε φορτωθεί επάνω σας. Ίσως μόνο εσύ, ίσως εσύ και το παιδί. Η φράση αυτή, το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο και η επιλογή των λέξεων (αποτύχαμε, παταγωδώς, αναγκαστήκαμε) μου φαίνεται συναισθηματικά φορτισμένη και μου περνάει ένα τελείως διαφορετικό μήνυμα από τη φράση "το πείραμα δεν πέτυχε κι έτσι αποφασίσαμε να σταματήσουμε μετά τα Χριστούγεννα".

 

Βέβαια αν μου λες ότι δεν εννοούσες αυτό που είπες, πάω πάσο. Δεν είμαι μέσα στο μυαλό σου.

 

Γενικότερα από όοοοολα όσα έχω πει, μπορείς άνετα να απορρίψεις ό,τι δεν ισχύει για σας. Ή απλά να δώσεις περισσότερες πληροφορίες και διευκρινίσεις, γιατί μπορεί κάτι που θα πεις να δώσει σε μένα ή κάποιον άλλο έναυσμα να συμπληρώσει κάτι άλλο ή να διαφοροποιήσει το σχόλιό του. Προφανώς εγώ δεν μπορώ να ξέρω πόσες φορές το παιδί σου βγαίνει από το σπίτι ή πώς γίνεται η κοινωνικοποίησή του ή ποια είναι η διαδρομή που ακολουθεί όταν πηγαίνει στο φροντιστήριο :rolleyes: Κάνω απλά ένα γενικό σχόλιο περί κοινωνικοποίησης σε αντιπαραβολή του σχολίου περί χαμένου χρόνου στις μετακινήσεις. Εγώ ειλικρινά δεν πιστεύω πως ο χρόνος των μετακινήσεων είναι χαμένος. Αν εσύ διαφωνείς, καλώς. Εσύ είσαι η μαμά κι εσύ αποφασίζεις. Δεν πρόκειται να έρθω να βγάλω το παιδί σου από το σπίτι με το ζόρι, να είσαι σίγουρη γι' αυτό.

 

Επίσης δεν μπορώ να ξέρω ότι όταν λες ότι απέρριψες το τάδε φροντιστήριο που είχε "διαδραστικούς πίνακες κλπ" επειδή ήταν ακριβό, το απέρριψες στην πραγματικότητα επειδή ήταν άθλιας ποιότητας. Κρίνω μόνο με βάση αυτά που γράφεις. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗ ΣΚΕΨΗ.

 

Παρεμπιπτόντως, οι διαδραστικοί πίνακες όταν υπάρχει πολύ φως στο χώρο (ηλιακό ή λάμπες φθορισμού) και ανοιχτά παραθυρα/πόρτες, είναι πάρα πολύ αχνοί γιατί λειτουργούν όπως ο κινηματογράφος. Για να τους χρησιμοποιήσεις σωστά πρέπει να κλείσεις τα φώτα ή τα στόρια ώστε το δωμάτιο να είναι σχετικά σκοτεινό.

 

Disclaimer: Αν είδες τον διαδραστικό σε απόλυτο σκοτάδι και δεν φαινόταν τι έδειχνε η οθόνη, τότε καλώς θεώρησες ότι ήταν ....φύκι.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα, να πω την αλήθεια, δε μου φάνηκε η απάντηση της Little Monkey σαν κακοπροαίρετη κριτική. Σορρυ για την παρέμβαση, δηλαδή, δεν κάνω το δικηγόρο της Little Monkey, με την οποία, άλλωστε, ερχόμαστε πολύ συχνά σε αντιπαράθεση!

 

ΥΓ: 500 ευρώ το χρόνο είναι πολλά. Εμείς (για pre-junior, βέβαια, και για 2ώρες την εβδομάδα ) δίναμε 20 ευρώ το μήνα!

 

Εντιτ: έγραψα ταυτόχρονα με τη Little Monkey!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...