Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Miaxaraκορίτσι μου κάθε φορά που διαβάζω αυτά που γράφεις συγκινούμαι!! Πραγματικά χαίρομαι πολύ που καταφέρατε και βγηκατε νικητές από όλο αυτό που σας συνέβη!! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να έρθει το μπεμπακι σας!!! 

@Noulεμείς περάσαμε το πρώτο σοκ και συνεχίζουμε.. δεν είναι κι ότι καλύτερο να σου λένε ότι έχεις αζωοσπερμια αλλά άμα υπάρχει αγάπη και κατανόηση προχωράς κι ελπίζεις για το καλύτερο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2018 at 11:06 ΜΜ, Optimist!!! είπε:

@Miaxaraκορίτσι μου κάθε φορά που διαβάζω αυτά που γράφεις συγκινούμαι!! Πραγματικά χαίρομαι πολύ που καταφέρατε και βγηκατε νικητές από όλο αυτό που σας συνέβη!! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να έρθει το μπεμπακι σας!!! 

@Noulεμείς περάσαμε το πρώτο σοκ και συνεχίζουμε.. δεν είναι κι ότι καλύτερο να σου λένε ότι έχεις αζωοσπερμια αλλά άμα υπάρχει αγάπη και κατανόηση προχωράς κι ελπίζεις για το καλύτερο!!!

 

Κορίτσι μου τι κάνεις??χάθηκα λίγο αλλά αυγουστιατικα με άφησε και το λάπτοπ και τρελάθηκα μέχρι να το φτιάξω!!εμάς βγήκε και ο καρυότυπος,δόξα τω θεώ όλα καλά!εσείς, περιμένετε αποτελεσματα?μες την εβδομάδα πιστεύω θα τα έχετε!πλησιαζει και το ραντεβού σας ε?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Hope girl είπε:

Κορίτσι μου τι κάνεις??χάθηκα λίγο αλλά αυγουστιατικα με άφησε και το λάπτοπ και τρελάθηκα μέχρι να το φτιάξω!!εμάς βγήκε και ο καρυότυπος,δόξα τω θεώ όλα καλά!εσείς, περιμένετε αποτελεσματα?μες την εβδομάδα πιστεύω θα τα έχετε!πλησιαζει και το ραντεβού σας ε?

Κι αναρωτιόμουν που χάθηκες.. έλεγα μήπως φύγατε διακοπές!!! Τέλεια τα νέα σου όλα μια χαρά δηλαδή.. εμείς ακόμη στο περίμενε για τον καρυότυπο.. οι άλλες δύο βγήκαν και είναι καλές!!! Με έχει φάει το άγχος για αυτή.. μακάρι να μας βοηθήσει ο Θεός και να είναι καλή.. μέχρι τέλος της βδομάδας θα ξέρουμε!! Και την άλλη εβδομάδα Γιάννενα.. Τι αλλά εσύ πώς είσαι?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!! Σήμερα πήραμε και τα αποτελέσματα από τον καρυότυπο όλα φυσιολογικά!!! Να ρωτήσω κάτι όταν είναι φυσιολογικές οι γενετικές εξετάσεις αυξάνονται οι πιθανότητες να βρούμε σπερμα στη βιοψία κι ας έχουμε fsh 29????

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Soph_c είπε:

Κοριτσια μην χανετε το κουραγιο σας. Εμενα ο αντρας μου εχει μικροελλειψη στο Υ και τον επομενο μηνα θα προχωρησουμε σε 3η βιοψια.  

@Soph_cκαλημέρα εύχομαι αυτή η φορά να είναι και τυχερή σας!!Ποιόν ουρολόγο έχετε? Είστε ευχαριστημένοι?? Η διαδικασία της βιοψιας είναι επίπονη?? Πώς ήταν ο άνδρας σου μετά??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κορίτσια σε τι φάση βρίσκεστε? @Miaxara πολύ βαθυστόχαστο το μήνυμα σου και ελπιδοφόρο, χάρηκα που είχατε καλά αποτελέσματα στον αγώνα σας και με το κάλο το παιδάκι! @Miaxara μπορείς να μου πεις τι ειδική αγωγή ακολούθησε ο άντρας σου? 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Marianna@8 είπε:

Καλήμερα κορίτσια σε τι φάση βρίσκεστε? @Miaxara πολύ βαθυστόχαστο το μήνυμα σου και ελπιδοφόρο, χάρηκα που είχατε καλά αποτελέσματα στον αγώνα σας και με το κάλο το παιδάκι! @Miaxara μπορείς να μου πεις τι ειδική αγωγή ακολούθησε ο άντρας σου? 

 Marianna@8 (δε ξέρω πως να  ταγκαρω το όνομά σου), κάνει πλέον αγωγή με τεστοστερόνη καθώς η τιμή έχει πέσει αρκετά και θα συνεχίσει να πέφτει με την ηλικία. Σαν να έχει μπει σε πρόωρη  αντρική εμμηνόπαυση. Η τεστοστερόνη είναι απαγορευτική για όσους θέλουν να κάνουν βιοψία γιατί, να το πω απλά, κόβει τη παραγωγή σπερματοζωαρίων. Αν το ορμονικό προφίλ είναι καλό δεν υπάρχει λόγος ένας άντρας να κάνει τέτοια αγωγή. Οι βιταμίνες πλέον δε μας κάνουν τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμείς σήμερα γυρίσαμε από Γιάννενα όπου είδαμε το Σοφικιτη και κανονίσαμε για χαρτογραφηση (micro tese) για τον Οκτώβριο...μας έδωσε 49 % πιθανότητες να βρούμε ώριμα σπερματοζωαρια κι άλλο τόσο να βρούμε ανώριμα και να προχωρήσουμε σε εξωσωματική!! Εγώ πάντως ένα άγχος το έχω γιατί αν βρούμε ανωριμα δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη ότι θα έχουμε γονιμοποίηση!!!! 

Marianna@8 εσείς τι έγινε μάθατε κανένα αποτέλεσμα από τις εξετάσεις??? 

Επίσης που είχατε κάνει τη βιοψία εσείς?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Optimist!!! Εμεις  ακομα δεν εχουμε κανει τις εξετασεις απο εβδομαδα θα ξεκινησουμε, ευχομαι καλη επιτυχια κ μακαρινα βρεθουν ωριμα σπερματοζωαρια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 7/8/2018 at 3:40 ΜΜ, Hope girl είπε:

Μακάρι να βγουν και οι επόμενες σας καλές!!Εμείς τις κάναμε σε εργαστήριο που μας σύστησε ο ουρολόγος και μας βγήκαν 120€ οι 3.Σε ένα άλλο που είχα πάρει να ρωτήσω μου είχαν πει περίπου 600€ και οι 3 εξετάσεις δλδ κυστική ίνωση,καρυότυπο και μικροελλειψεις.Με το καλό !από στα επόμενα αποτελεσματα!!!!

@Hope girl σε ποιο διαγνωστικό πήγατε και πληρώσατε τόσα λίγα? Θα μου ήταν ανεκτιμητη η πληροφορία, περιμένω νέα!

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2018 at 10:36 ΠΜ, Marianna@8 είπε:

@Hope girl σε ποιο διαγνωστικό πήγατε και πληρώσατε τόσα λίγα? Θα μου ήταν ανεκτιμητη η πληροφορία, περιμένω νέα!

 

@Marianna@8καλημέρα το διαγνωστικό που είχε πάει ο σύζυγος της hope girl είναι το genediagnosis στο Ψυχικό.. κι εμείς εκεί πήγαμε για τις μικροελλείψεις. Σε ενημερώνω εγώ γιατί έχω καιρό να διαβάσω νέα της hope girl... 

On 30/8/2018 at 1:48 ΜΜ, Soph_c είπε:

Κοριτσια μην χανετε το κουραγιο σας. Εμενα ο αντρας μου εχει μικροελλειψη στο Υ και τον επομενο μηνα θα προχωρησουμε σε 3η βιοψια.  

@Soph_c τι έγινε με τη βιοψία πώς πήγαν τα πράγματα?? Εμείς στις 2 Οκτωβρίου έχουμε κλείσει για micro tese... και φυσικά έχουμε αρκετή αγωνία για το τι θα βρούμε!! 

On 26/8/2018 at 11:43 ΜΜ, Hope girl είπε:

Κορίτσι μου τι κάνεις??χάθηκα λίγο αλλά αυγουστιατικα με άφησε και το λάπτοπ και τρελάθηκα μέχρι να το φτιάξω!!εμάς βγήκε και ο καρυότυπος,δόξα τω θεώ όλα καλά!εσείς, περιμένετε αποτελεσματα?μες την εβδομάδα πιστεύω θα τα έχετε!πλησιαζει και το ραντεβού σας ε?

@Hope girlπου είσαι κοριτσάκι μου όλα καλά??? 

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2018 at 8:44 ΠΜ, Optimist!!! είπε:

@Marianna@8καλημέρα το διαγνωστικό που είχε πάει ο σύζυγος της hope girl είναι το genediagnosis στο Ψυχικό.. κι εμείς εκεί πήγαμε για τις μικροελλείψεις. Σε ενημερώνω εγώ γιατί έχω καιρό να διαβάσω νέα της hope girl... 

@Soph_c τι έγινε με τη βιοψία πώς πήγαν τα πράγματα?? Εμείς στις 2 Οκτωβρίου έχουμε κλείσει για micro tese... και φυσικά έχουμε αρκετή αγωνία για το τι θα βρούμε!! 

@Hope girlπου είσαι κοριτσάκι μου όλα καλά??? 

@Optimist!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, καλή επιτυχία με την βιοψία και περιμένω νέα σου  :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Marianna@8 είπε:

@Optimist!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, καλή επιτυχία με την βιοψία και περιμένω νέα σου  :D

Σε ευχαριστώ μακάρι να πάνε όλα 

 

16 ώρες πρίν, Marianna@8 είπε:

@Optimist!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, καλή επιτυχία με την βιοψία και περιμένω νέα σου  :D

Σε ευχαριστώ μακάρι να πάνε όλα καλά για όλους μας και να κρατήσουμε κι εμείς ένα μωράκι υγιή στην αγκαλιά μας!!! Εύχομαι και σε σένα καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις!!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2018 at 12:27 ΜΜ, Optimist!!! είπε:

Σε ευχαριστώ μακάρι να πάνε όλα 

 

Σε ευχαριστώ μακάρι να πάνε όλα καλά για όλους μας και να κρατήσουμε κι εμείς ένα μωράκι υγιή στην αγκαλιά μας!!! Εύχομαι και σε σένα καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις!!!! 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σ λογια!!1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια μην τα παρατατε,εχω ενα μπομπιρα 10 μηνων αυτη την στιγμη,που απεκτησα με την 4 προσπαθεια εξωσωματικης!!!αζοωσοερμια,χειρουργιο,2 αμπουλες,η μια εχει ηδη χρεισιμοποιηθει κ εχω αλλη μια που με περιμενει!!!οταν βρω γκοναλ ξεκιναω!σας στελνω την θετικη μου ενεργεια!!

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 4:01 ΜΜ, efaki27 είπε:

Κοριτσια μην τα παρατατε,εχω ενα μπομπιρα 10 μηνων αυτη την στιγμη,που απεκτησα με την 4 προσπαθεια εξωσωματικης!!!αζοωσοερμια,χειρουργιο,2 αμπουλες,η μια εχει ηδη χρεισιμοποιηθει κ εχω αλλη μια που με περιμενει!!!οταν βρω γκοναλ ξεκιναω!σας στελνω την θετικη μου ενεργεια!!

@efaki27περιπτώσεις σαν και τη δικιά σου μας δίνουν θάρρος να συνεχίσουμε!!!! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! Να σε ρωτήσω κάτι.. στη βιοψία που κάνατε βρέθηκαν ώριμα σπερματοζωαρια??? Αποφρακτικη αζωοσπερμια είχατε??? 

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκαν ωριμα σπερματοζωαρια και καταψυξαμε ορχικο ιστο.τωρα δηλαδη εχω μια παγετα ορχικου ιστου.ηταν μη αποφρακτικη αζωοσπερμια,μαλλον λογο μαγουλαδων που περασε μικρος,εκει το αποδιδει ο γιατρος.εγω ειμαι οκ γυναικολογικα και ομως,εκανα 4 προσπαθειες για να πετυχω.ειχα απελπιστει,ελεγα αφου ειμαι οκ εγω,τοτε τι φταιει?και ομως,ηρθε εκει που δεν το περιμενα!στα τελευταια κατεψυγμενα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Δυστυχώς κι εγώ εδώ και 15 μέρες ψάχνω να δω τι γίνεται γιατί έκανα 2 σπερμοδιαγραμματα και τα αποτελέσματα ήταν πολύ άσχημα. Το πρώτο μηδενικό και στο δεύτερο μόνο 5 σπερματοζωάρια στο ίζημα. Πήγα σε κάποιον ουρολόγο και μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις ορμονολογικες καρυότυπο και μικροελειψεις. Και τώρα είμαι στο ψάξιμο για το που να πάω να τις κάνω.

Θα ήθελα την βοήθεια από παλαιότερα και πιο έμπειρα μέλη, ως προς το που να απευθυνθώ και εαν ξέρετε κανέναν έμπειρο ανδρολογο που να εξειδικεύεται στο κομμάτι της ανδρικής υπογονιμότητας και που μπορώ να απευθυνθώ για βιοψία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2018 at 11:23 ΜΜ, Leloop είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. Δυστυχώς κι εγώ εδώ και 15 μέρες ψάχνω να δω τι γίνεται γιατί έκανα 2 σπερμοδιαγραμματα και τα αποτελέσματα ήταν πολύ άσχημα. Το πρώτο μηδενικό και στο δεύτερο μόνο 5 σπερματοζωάρια στο ίζημα. Πήγα σε κάποιον ουρολόγο και μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις ορμονολογικες καρυότυπο και μικροελειψεις. Και τώρα είμαι στο ψάξιμο για το που να πάω να τις κάνω.

Θα ήθελα την βοήθεια από παλαιότερα και πιο έμπειρα μέλη, ως προς το που να απευθυνθώ και εαν ξέρετε κανέναν έμπειρο ανδρολογο που να εξειδικεύεται στο κομμάτι της ανδρικής υπογονιμότητας και που μπορώ να απευθυνθώ για βιοψία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

@Leloopκαλημέρα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα καλό ουρολόγο να δεις τι γίνεται.. εμένα ο σύζυγός μου έκανε και ορμονολογικες εξετάσεις αλλά αυτά θα σου τα πει ο ουρολόγος.. 

Just now, Optimist!!! είπε:

@Leloopκαλημέρα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα καλό ουρολόγο να δεις τι γίνεται.. εμένα ο σύζυγός μου έκανε και ορμονολογικες εξετάσεις αλλά αυτά θα σου τα πει ο ουρολόγος.. 

Σου στέλνω και πμ διάβασε το 

On 18/10/2018 at 11:06 ΜΜ, efaki27 είπε:

Βρεθηκαν ωριμα σπερματοζωαρια και καταψυξαμε ορχικο ιστο.τωρα δηλαδη εχω μια παγετα ορχικου ιστου.ηταν μη αποφρακτικη αζωοσπερμια,μαλλον λογο μαγουλαδων που περασε μικρος,εκει το αποδιδει ο γιατρος.εγω ειμαι οκ γυναικολογικα και ομως,εκανα 4 προσπαθειες για να πετυχω.ειχα απελπιστει,ελεγα αφου ειμαι οκ εγω,τοτε τι φταιει?και ομως,ηρθε εκει που δεν το περιμενα!στα τελευταια κατεψυγμενα μου. 

@efaki27εμείς βρήκαμε ανωριμα σπερματοζωαρια δυστυχώς.. τώρα από βδομάδα θα πάμε στο κέντρο εξωσωματικής για να δούμε τι θα μας πουν κι εκεί.. ελπίζω να πετύχει η εξωσωματική γιατί οι πιθανότητες μας είναι μικρότερες!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

@Optimist!!! μην το βαζεις κατω, ολα γινονται!! Να λες παλι καλα που κατι βρεθηκε... Χαθηκα για καιρο αλλα επιστρεφω δυναμικα, οσο για τις γενετικες εξετασεις μετα απο μεγαλο  ψαξιμο και απο τα λεγομενα των παλιων μελων μπορω να σας πω σιγουρα οτι ο καυοτυπος και η κυστική ινωση ζευγους συνταγογραφουνται κανονικα το ενα γινετε στο τμημα γενετικης της Αλεξανδρας και το αλλο στο Λαικο. Πηρα τηλ στο διαγνωστικο που μου προτεινες και μου ειπαν για Μικροελλειψεις 85 ευρω, μηπως γνωριζει καποιος καλυτερη εναλλακτικη? Οσον αφορα βιοψια εχει κανει καποιος σε δημοσιο νοσοκομειο, εαν ναι μπορει να μου δωσει καποιες πληροφοριες? 

Link to comment
Share on other sites

@Marianna@8 καλησπέρα!! Μακάρι να έχουμε θετική εξέλιξη δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο από το να ελπίζουμε!! Τόσα δώσαμε κι εμείς για τις μικροελλείψεις δε ξέρω κάπου αλλού να σου προτείνω.. Επίσης εμείς τη βιοψία την κάναμε στο Πανεπιστημιακο στα Γιάννενα απλά επειδή μεταφέραμε τα κύτταρα Αθήνα πληρώσαμε τη μεταφορά.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ,

Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα οποια ξέρει από βιοψία όρχεων να μου πει πόσο κραταει ο πόνος.

Ρωτάω βρε κορίτσια γιατί πριν από 20 μέρες περίπου έκανε ο άντρας μου κι ακόμα πονάει κι έχω αρχίσει κι ανησυχώ , είναι φυσιολογικό , γνωρίζει κάποια να μου απαντήσει; 

Υ.Γ. Σπερματοζωάρια βρέθηκαν άλλα δυστυχώς η εξωσωματική απέτυχε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...