Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμείς είμαστε ζευγάρι που έχει περάσει στην άλλη όχθη. Από τους άτυχους που δεν μπορέσαμε να χρησιμοποιήσουμε γενετικό υλικό του άντρα μου. Απο τους τυχερους καθώς πετύχαμε εγκυμοσύνη με τη πρώτη εξωσωματική χρησιμοποιώντας δότη. Και φυσικά δε μετανιώνουμε στιγμή για αυτή την απόφαση. Ο άντρας μου αποδέχτηκε σχετικά γρήγορα τη κατάσταση μας. Το φιλοσόφησε πως για αυτόν παιδί θα έρθει μόνο μέσω τις υιοθεσίας και πίστεψε πριν από εμένα πως η δωρεά γενετικού υλικού είναι μια μορφή υιοθεσίας. Το ότι μπορούμε και βιώνουμε την εγκυμοσύνη μαζί, βλέπουμε το μωρό μας στου υπερήχους, το νιώθουμε που έχει αρχίσει να κλοτσάει, είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία. Στην αρχή της εγκυμοσύνης περάσαμε μια τρομάρα και εκεί ήταν που καταλάβαμε πόσο πολύ το θέλουμε αυτό το παιδί, όταν φοβηθήκαμε ότι θα το χάσουμε. Που θέλω να καταλήξω. Οφείλεται να προσπαθήσετε σαν ζευγάρια που περνάνε αυτό το Γολγοθά να κάνετε τα πάντα και όλες τις εξετάσεις και επεμβάσεις για να έχετε την ευκαιρία να κάνετε ένα βιολογικό παιδί. Αν όμως δεν σας βγει, αφού κλάψετε και θρηνήσετε το βιολογικό παιδί που ονειρευτήκατε, να ξέρετε πως ο αγώνας δεν τελειώνει και το παιδί που είναι γραφτό να έρθει στα χέρια σας είτε μέσω συμβατικής υιοθεσίας είτε μεσω δωρεάς θα είναι το παιδί που ήταν πάντοτε γραφτό να έρθει στη ζωή σας. Επίσης να σας πω πως η όλη φάση θέλει λίγο τρέλα. Το τι γέλιο ρίξαμε όταν κάναμε την επιλογή του δότη δεν λέγεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα...επειδή πρόσφατα βρέθηκα σε συζήτηση με το θεμα αυτό..την καλύτερη κριτική κ αμμεσα αποτελέσματα κ χωρίς εκμετάλλευση βλ.Παντος κλπ..ειναι ο Μαντούδης..δεν εχω θεμα υπογονιμότητας,δεν εχω εμπειρία σ αυτο το θεμα αλλα απο πολυ στενό κυκλο γιατρών ξέρω οτι ο Μαντούδης είναι κατάλληλος. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Miaxara συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να υποδεχτείτε με το καλό το μωράκι σας!!! Πραγματικά με συγκίνησαν όλα αυτά που γράφεις.. άποψη μου πρέπει να το έχει δουλέψει πολύ καλά όλο αυτό το ζευγάρι για να προχωρήσει σε δότη κι εσείς από ότι είδα σε προηγούμενες αναρτήσεις σου το κάνατε. Προς το παρόν εμείς προσπαθούμε να συνειδητοποιησουμε τι έχει γίνει και να δεχθούμε την κατάσταση.. το μάθαμε πριν ένα μήνα περίπου και το σοκ ήταν μεγάλο!!! Hope girl αυτή η εξέταση για τις μικροελλειψεις είναι ξεχωριστή? Εμείς κάναμε μόνο καρυτυπο με ειδικές τεχνικές και κυστική, που την κάνατε και πόσο κοστίζει?? 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Optimist!!! είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα... έχετε κάνει ορμονολογικες εξετάσεις??? 

Σε όσες μας έγραψε ο ενδοκρινολόγος η fsh είναι ελάχιστα ανεβασμένη,όπως και η προλακτίνη αλλά δεν τον προβλημάτισαν τον ενδοκρινολόγο.ολα καλά μας είπε από την πλευρά του!και εμείς τώρα που πήγαμε στον ουρολόγο μας είπε να κάνουμε καρυότυπο,κυστική ίνωση και μικροελλειψεις.μας προτεινε και κάποια διαγνωστικά και ο θεός βοηθός...άτιμα σακκουλακια,να ξέραμε τι κρύβουν!εσείς τις έχετε κάνετε ήδη τις εξετάσεις αυτές είπες?πήρατε αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2018 at 9:13 ΠΜ, Optimist!!! είπε:

Καλημέρα!! Miaxara συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να υποδεχτείτε με το καλό το μωράκι σας!!! Πραγματικά με συγκίνησαν όλα αυτά που γράφεις.. άποψη μου πρέπει να το έχει δουλέψει πολύ καλά όλο αυτό το ζευγάρι για να προχωρήσει σε δότη κι εσείς από ότι είδα σε προηγούμενες αναρτήσεις σου το κάνατε. Προς το παρόν εμείς προσπαθούμε να συνειδητοποιησουμε τι έχει γίνει και να δεχθούμε την κατάσταση.. το μάθαμε πριν ένα μήνα περίπου και το σοκ ήταν μεγάλο!!! Hope girl αυτή η εξέταση για τις μικροελλειψεις είναι ξεχωριστή? Εμείς κάναμε μόνο καρυτυπο με ειδικές τεχνικές και κυστική, που την κάνατε και πόσο κοστίζει?? 

Ένα διαγνωστικό στο ψυχικό μας πρότεινε ο ουρολόγος,μαζί με άλλα 2..ναι,οι μικροελλειψεις του χρωμοσωματος υ είναι άλλη ξεχωριστή εξέταση και μας είπε να την κάνουμε μαζί με τις άλλες δύο.απο βδομάδα θα πάει ο άντρας μου να τις κανει,δεν έχει πάει ακόμα γτ θέλει ραντεβού μας είπαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Hope girl είπε:

Σε όσες μας έγραψε ο ενδοκρινολόγος η fsh είναι ελάχιστα ανεβασμένη,όπως και η προλακτίνη αλλά δεν τον προβλημάτισαν τον ενδοκρινολόγο.ολα καλά μας είπε από την πλευρά του!και εμείς τώρα που πήγαμε στον ουρολόγο μας είπε να κάνουμε καρυότυπο,κυστική ίνωση και μικροελλειψεις.μας προτεινε και κάποια διαγνωστικά και ο θεός βοηθός...άτιμα σακκουλακια,να ξέραμε τι κρύβουν!εσείς τις έχετε κάνετε ήδη τις εξετάσεις αυτές είπες?πήρατε αποτελέσματα?

Δυστυχώς εμάς η fsh είναι υψηλή κι η lh πάνω από το όριο, τις άλλες θα τις πάρουμε σε κάνα εικοσαημερο!! Απλά διαβάζω εδώ για τις μικροελλειψεις και προβληματιστηκα πρέπει να την κάνουμε κι εμείς αυτή!! Πάντως από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα το γεγονός ότι οι ορμονολογικες σας είναι καλές είναι καλό σημάδι!!! Εγώ πάντως επειδή η fsh είναι 29 ανησυχώ πολύ για το τι θα δείξουν οι άλλες εξετάσεις!!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2018 at 9:13 ΠΜ, Optimist!!! είπε:

Καλημέρα!! Miaxara συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να υποδεχτείτε με το καλό το μωράκι σας!!! Πραγματικά με συγκίνησαν όλα αυτά που γράφεις.. άποψη μου πρέπει να το έχει δουλέψει πολύ καλά όλο αυτό το ζευγάρι για να προχωρήσει σε δότη κι εσείς από ότι είδα σε προηγούμενες αναρτήσεις σου το κάνατε. Προς το παρόν εμείς προσπαθούμε να συνειδητοποιησουμε τι έχει γίνει και να δεχθούμε την κατάσταση.. το μάθαμε πριν ένα μήνα περίπου και το σοκ ήταν μεγάλο!!! Hope girl αυτή η εξέταση για τις μικροελλειψεις είναι ξεχωριστή? Εμείς κάναμε μόνο καρυτυπο με ειδικές τεχνικές και κυστική, που την κάνατε και πόσο κοστίζει?? 

 Optimist, το πρώτο μήνα που μάθαμε τα νέα ήμασταν σαν ζόμπι. Μας πήρε ένα χρόνο και κάτι να γίνουμε πάλι φυσιολογικοί. Από τα λίγα που ξέρω  ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται ασχέτως ορμονικής εικόνας. Διάβασε μελέτες ιατρικές και θα δείς πως είχαν πολλά ζευγάρια επιτυχίες με ορμονικά χάλια. Ποτέ δε ξέρεις σε αυτό το παιχνίδι που λέγεται υπογονιμότητα. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και εύχομαι σε όλους να αγκαλιάσετε σύντομα τα θαυματάκια σας!!! 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Optimist!!! είπε:

Δυστυχώς εμάς η fsh είναι υψηλή κι η lh πάνω από το όριο, τις άλλες θα τις πάρουμε σε κάνα εικοσαημερο!! Απλά διαβάζω εδώ για τις μικροελλειψεις και προβληματιστηκα πρέπει να την κάνουμε κι εμείς αυτή!! Πάντως από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα το γεγονός ότι οι ορμονολογικες σας είναι καλές είναι καλό σημάδι!!! Εγώ πάντως επειδή η fsh είναι 29 ανησυχώ πολύ για το τι θα δείξουν οι άλλες εξετάσεις!!!! 

Εύχομαι από την καρδιά μου τα αποτελέσματα σας να είναι καλά!Μην απογοητευεσαι με τις ορμόνες ,έχω διαβάσει ιστορίες εδω μέσα που δεν πίστευα ότι μπορούν να προχωρήσουν και όμως τα κατάφεραν!Γι'αυτό να έχεις πίστη και αισιοδοξία!(σου τα λέω εγώ αυτά που τη μια μέρα είμαι μες την χαρά και την άλλη τα βάζω με θεούς και δαίμονες,αλλά τι να κάνουμε)...και εμάς ο ενδοκρινολόγος έδειχνε αισιόδοξος και μας είπε ότι με βάση αυτά που βλέπει πιστεύει ότι θα πάνε όλα καλά και αναπτερωθηκε το ηθικό μας.μετα πήγαμε στον ουρολόγο και μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε τις εξετάσεις που σου είπα(και φάνηκε να δίνει έμφαση στις μικροελλειψεις) αλλά μας τόνισε ότι μόνο η βιοψία θα μας δώσει σίγουρη απάντηση.Την άλλη εβδομάδα θα πάει να τις κάνει ο άντρας μου και βλέπωντας και κάνοντας.εμεις έχουμε 1 χρόνο περιθώριο να κάνει όλα όσα χρειάζεται γιατί πρόσφατα έκανα επέμβαση θυρεοειδή και μετά ιώδιο ,οπότε πρέπει να περάσει ένας χρόνος για να προχωρήσουμε σε εξωσωματική.Ευχομαι να πάνε όλα καλά και περιμένω νέα σου συναδελφισσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κορίτσια.. μακάρι μες στην ατυχία μας να είμαστε τυχεροί και να βρούμε κι ας ταλαιπωρηθουμε λιγάκι!!! Τουλάχιστον να έχουμε όλοι μία θετική έκβαση σε όλα αυτά!! Την πρώτη φορά που με πήρε τηλ ο άνδρας μου να μου πει τα αποτελέσματα από το σπερμοδιαγγραμα νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα. ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, ευχομαι δυναμη και αυτο που ποθειτε να πραγματοποιηθει! Λοιπον, η ιστορια μ εχει ως εξης: ο αντρας μ διαγνωστηκε με αζωοσπερμια και κιρσοκηλη 4 βαθμου. Αποφασισαμε να παμε Λαικο να δουμε τι θα μας πουν οι ουρολογοι. Ο γιατρος μας ειπε οτι η εγχειρηση δεν θα βελτιωσει κατι και να κανουμε μονο βιοψια. Τελικα πηγαμε αλλου κ εκανε την εγχειρηση για την κιρσοκηλη και την βιοψια την ιδια μερα, ο εμβρυολογος μας ειπε οτι δεν βρεθηκαν σπερματοζωαρια. Οταν πηρε εξιτηριο ο γιατρος μας εδωσε ελπιδες μηπως ο οργανισμος αρχισει να παραγει μονο του σπερματοζωαρια μετα απο 3 μηνες. @μαγισσα διαβασα την ιστορια σου και θα ηθελα μια καθοδηγηση καθως ο γιατρος δεν μας ειπε τιποτα αλλο παρα μονο να τρωει πολλα φρουτα, λαχανικα και μαυρη σοκολατα. Μπορειτε σας παρακαλω να μ πειτε τι αλλες εξετασεις πρεπει να γινουν η τι πρεπει να κανουμε; Ευχαριστω εκ τω προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ουρολογος που τον ειδε@Marianna@8τι σας ειπε που οφείλεται η αζωοσπερμια? Μήπως την έχει προκαλέσει η κιρσοκηλη? Κι εμείς στο ψάξιμο είμαστε να δούμε που οφείλεται.. κάναμε ορμονολογικες και τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα από κυστική ίνωση και καρυότυπο.. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να επανέλθει μετά το χειρουργείο!!! 

Link to comment
Share on other sites

@Optimist!!! ο ουρολογος δεν μας ειπε τιποτα, απλα να κοψει το καπνισμα και να κανει μια πλουσια διατροφη με βιταμινες. Επισης ειπε να το αφησουμε στην φυση μπας και ο οργανισμος του αρχισει και παραγει μονο του. Εγω με τα λεγομενα των κοριτσιων στο φορουμ του παραγγειλα profertil και βασιλικο πολτο για περισσοτερη ενισχυση και θα δουμε μετα τι θα δειξουν τα αποτελεσματα. Τις γενετικες εξετασεις καρυοτυπο και κυστικη ινωση  που τις κανατε?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Marianna@8 είπε:

@Optimist!!! ο ουρολογος δεν μας ειπε τιποτα, απλα να κοψει το καπνισμα και να κανει μια πλουσια διατροφη με βιταμινες. Επισης ειπε να το αφησουμε στην φυση μπας και ο οργανισμος του αρχισει και παραγει μονο του. Εγω με τα λεγομενα των κοριτσιων στο φορουμ του παραγγειλα profertil και βασιλικο πολτο για περισσοτερη ενισχυση και θα δουμε μετα τι θα δειξουν τα αποτελεσματα. Τις γενετικες εξετασεις καρυοτυπο και κυστικη ινωση  που τις κανατε?

Εμάς μας πρότεινε κάποια διαγνωστικά ο ουρολόγος και αύριο έχουμε κανονίσει να πάει να τις κάνει ο άντρας μου Σερένα από αυτά.εσεις ποιον ουρολόγο έχετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!Hope girl τρελό καλοκαίρι το φετινό.. ανυπομονώ για το Σεπτέμβριο!!! Μαριάννα εμείς τις κάναμε στο χωρεμειο στο παίδων αλλά αν πάτε να κάνετε και για μικροελλείψεις του Υ. Δηλαδή για να καταλάβω εσείς κάνατε κιρσοκηλη και βιοψία?? Οπότε μπορεί μετά το χειρουργείο κιρσοκηλης να διορθωθεί η κατάσταση?? Ορμονολογικες έχετε κάνει πώς ήταν??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, οι ορμονολογικες και αιματολογικες του βγαινουν πολυ καλες, τωρα περιμενουμε και τις ιστολογικες εξετασεις. @Optimist!!! ποσα πληρωσατε στο Παιδων για τις εξετασεις?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marianna@8 είπε:

Καλημερα, οι ορμονολογικες και αιματολογικες του βγαινουν πολυ καλες, τωρα περιμενουμε και τις ιστολογικες εξετασεις. @Optimist!!! ποσα πληρωσατε στο Παιδων για τις εξετασεις?

Μακάρι να βγουν και οι επόμενες σας καλές!!Εμείς τις κάναμε σε εργαστήριο που μας σύστησε ο ουρολόγος και μας βγήκαν 120€ οι 3.Σε ένα άλλο που είχα πάρει να ρωτήσω μου είχαν πει περίπου 600€ και οι 3 εξετάσεις δλδ κυστική ίνωση,καρυότυπο και μικροελλειψεις.Με το καλό !από στα επόμενα αποτελεσματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κυστική ίνωση είναι 350 ευρω από ότι μας είπαν, ο καρυότυπος γράφεται και πληρώνεις σύμμαχο αλλά δεν θυμάμαι πόσο..Τώρα για τις μικροελλείψεις εμείς δε την κάναμε ακόμα αλλά μας είπε ο ουρολογος ότι την θέλει.. τηλεφωνικά σε ένα άλλο διαγνωστικό μας είπαν 100 ευρώ! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Hope girl είπε:

Μακάρι να βγουν και οι επόμενες σας καλές!!Εμείς τις κάναμε σε εργαστήριο που μας σύστησε ο ουρολόγος και μας βγήκαν 120€ οι 3.Σε ένα άλλο που είχα πάρει να ρωτήσω μου είχαν πει περίπου 600€ και οι 3 εξετάσεις δλδ κυστική ίνωση,καρυότυπο και μικροελλειψεις.Με το καλό !από στα επόμενα αποτελεσματα!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκι σε ποιο πήγατε και πληρωσατε τόσα λίγα?? Έχουμε κι εμείς τις μικροελλείψεις να πάμε εκεί αν είναι.. περιμένω νέα.. αποτελέσματα πότε σας ειπε ότι θα έχετε??? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια που έχετε εξαφανιστεί όλες.. ελπίζω να περνάτε όμορφα!!! Miaxara πώς πάει η εγκυμοσύνη σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα? Marianna τι έγινε τις κάνατε τις εξετάσεις τελικά?? Hope girl που είσαι κοριτσάκι μου όλα καλά? Εμείς εδώ στην αναμονή λογικά μες στην επόμενη εβδομάδα θα έχουμε αποτελέσματα από τις γενετικές... 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Θα ηθελα να μαθω πως νιωθουν κ τις σκεψεις κανουν  οι ανδρες οταν βλεπουν  αυτη την λεξη σαν αποτελεσμα .. "αζωοσπερμια"

Θελω να μπορεσω να βοηθηθω κ εγω απο οποιον ή οποια  μπορει να μοιραστει εκεινα τα πρωτα συναισθηματα που ειχε ο συντοφος της

Σας ευχαριστω 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2018 at 1:00 ΠΜ, Noul είπε:

Γεια σας!

Θα ηθελα να μαθω πως νιωθουν κ τις σκεψεις κανουν  οι ανδρες οταν βλεπουν  αυτη την λεξη σαν αποτελεσμα .. "αζωοσπερμια"

Θελω να μπορεσω να βοηθηθω κ εγω απο οποιον ή οποια  μπορει να μοιραστει εκεινα τα πρωτα συναισθηματα που ειχε ο συντοφος της

Σας ευχαριστω 

 

Δύσκολο ερώτημα γιατί με πάει κατευθείαν σε μια από τις χειρότερες φάσεις της κοινής μας ζωής. Ο δικός μου στην αρχή μούδιασε. Ξέρω ότι έκλαιγε κρυφά από εμένα. Όταν δε βγήκε και η διάγνωση (ΧΧΥ) τότε πάλεψε πολύ και με τη ταυτότητά του. Τι θα πεί άντρας? Αν δε μπορείς να κάνεις παιδιά θεωρήσε κατώτερος σας άντρας? Αν τα χρωμοσώματά σου λένε πως δε πληρείς τις προυοποθέσεις του τυπικού αρσενικού, τελικά τι είσαι? Θύμωσε, απομακρύνθηκε απο κοντά μου, μπήκε σε άρνηση για τη διαδικασία απόκτησης παιδιού, ούτε βιοψίες ούτε τίποτα δεν ήθελε να κάνει. Είχε και ένα έξτρα εμπόδιο καθώς αργότερα αποδείχτηκε για τη περίπτωση μας απαγορευτική η βιοψία οπότε έχασε χωρίς καν να προσπαθήσει και τη τελευταία ελπίδα για ένα βιολογικό παιδί. Με τη βοήθεια ψυχολόγου και μετά από λίγο χρόνο, αποδέχτηκε καταρχήν τον εαυτό του- εξάλλου αν δε θέλαμε ποτέ παιδιά και δε μπαίναμε στη διαδικασία δε θα μαθαίναμε τίποτα και δεν θα άλλαζε κάτι για αυτόν- και έπειτα κατάλαβε πως ήθελε να γίνει πατέρας και αποφάσισε το τρόπο με τον οποίο ήθελε να γίνει πατέρας. Όλα αυτά μας πήραν αν θυμάμαι καλά τρία με τέσσερα χρόνια. Πλέον είναι απλά ένα κομμάτι της πορείας της ζωής του που τον έχει αλλάξει προς το καλύτερο. Ξέρει και ξέρω πως είναι διαφορετικός και αυτό τον κάνει υπέροχα ιδιαίτερο. 

Κορίτσια πρώτα να δείτε την αιτία της αζωοσπερμίας και να ρωτάτε τους γιατρούς αν χρειάζεται κάποια θεραπεία για τη δική τους υγεία πρώτα και για την αναπαραγωγή σε δεύτερη φάση. Η αζωοσπερμία δεν είναι δείκτης ότι όλα είναι φυσιολογικά, το αντίθετο.  Η υγεία των αντρών μας, ψυχική και σωματική, έρχεται πρώτη. Οι ουρολόγοι μερικές φορές βιάζονται να προχωρήσουμε στην απόκτηση παιδιού και στη δική μας περίπτωση μας προτρέψανε να ξεχάσουμε τη διάγνωση και να συνεχίσουμε τη ζωή μας κανονικά. Έλα μου ντε όμως που μετά από δική μου επιμονή να κάνει ετήσιες εξετάσεις είδαμε πως πλέον πρέπει να κάνει ειδική θεραπεία. Δεν αισθανόταν καλά και τελικά βρήκαμε την εξήγηση, ξεκίνησε θεραπεία και βρήκε πάλι τον εαυτό του. Να τους παρακολουθούν και ουρολόγοι και ενδοκρινολόγοι γιατί ο καθένας ειδικεύεται στο τομέα του.  Δεν είναι βέβαια όλες οι περιπτώσεις ίδιες, κάποιες φορές δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα παραπάνω, κάποιες άλλες θέλει παρακολούθηση. Για να προστατέψουν τον αντρικό εγωισμό μερικές φορές οι γιατροί μας δίνουν λάθος συμβουλές. 

Τώρα ο άντρας μου έχει πάλι την ενέργεια που είχε χάσει, δε κινδυνεύει από κάτι χειρότερο και καμαρώνει τη κοιλιά που φουσκώνει και το μπεμπέ που κλωτσάει. Optimist, εύχομαι σε όλες σας να ζήσετε το θαύμα της εγκυμοσύνης, τώρα που είμαι στον έκτο και νιώθω το μωρό κάθε μέρα είναι απλά μαγευτικό. Ειδικά όταν βλέπω τον άντρα μου να κοιτάει τη κοιλίτσα με λατρεία και να τη χαιδεύει συνέχεια. 

Πάλι πολλά έγραψα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...