Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Μάγισσα θα ξεκινούσατε παλι σήμερα; στον λουτραδη θα πάς;

Εμείς χτες αποφασίσαμε να περάσει το καλοκαίρι να μην το σκεφτόμαστε καν κ βλέπουμε Μετά..

Η Georgina τι κάνει; είσαι εδώ; έχουμε κανένα νέο;

 

Ναι σημερα θα ξεκινούσα αλλα το ακυρώσαμε να διαλευκανουμε το θεμα του προεμφυτευτικου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ Guinevere,μαγισσα και GEORGIA.K για τις απαντήσεις σας και σας εύχομαι καλή επιτυχία και υπομονή στις προσπάθειές σας!

Συμφωνώ για την αντιβίωση, αλλά ρωτάω επειδή διάβασα κάπου ότι επιβαρύνει την κινητικότητα των σπερματοζωαρίων και εμείς από αυτήν είμαστε χάλια (στο 0 με πρόσθια κίνηση).

Εγώ από καλλιέργεια που έκανα βγήκε αρνητική, αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να κολλήσω.

GEORGIA.K ζούμε στην Αθήνα, επειδή με ρώτησες. Όσο για το αν προσπαθούμε, ναι. Μόλις κάναμε μια εξωσωματική με αρνητικό αποτέλεσμα. Και τώρα βρισκόμαστε σε σκέψεις για το τι θα κάνουμε μετά. Δυστυχώς το θέμα με το σπέρμα δεν το ψάξαμε αρκετά πριν την 1η εξωσωματική, την κάναμε κάπως βιαστικά, αλλά παίζουν τόσα πολλά θέματα που στην πορεία χάνεις λίγο τη μπάλα :shock::shock:

Αλλά θέλει επιμονή και υπομονή και θετική ενέργεια όλη η πορεία!

Σε ρώτησα γιατί εμάς ο ουρολόγος που χειρούργησε τον αντρα μου βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη και πραγματικά ειναι αστέρι ο άνθρωπος. Μας ειχε πει οτι αν προσπαθείτε για παιδί πρέπει να την κάνετε την επέμβαση αλλιώς δεν επηρεάζει σε κατι την ζωή του. Δυστυχώς δεν εχω κάποιον να σου προτείνω στην Αθήνα αν και εμείς Αθήνα μένουμε. Είχαμε πάει σε τρεις εδώ αλλα δεν μας γέμιζαν το μάτι. Ο γυναικολόγος δεν εχει να σου προτείνει κάποιον. Υπομονή όλα καλα θα πάνε δεν θελει άγχος.Εμας μας πήρε τρία χρόνια μέχρι να τα καταφέρουμε και να τωρα που ειμαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια και αγόρια! Καλως ήλθατε Win80, Elena 75 & Mellon. Είμαστε εδώ για οτιδήποτε χρειαστείτε. Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι συγκεκριμένο στείλετε πμ ελεύθερα.

Kristinak ήσαστε την Κυριακή στον Σοφικίτη?! Είμαστε κι εμείς ή μάλλον εμείς ημαστε την Δευτέρα αφού μας είδε 5 παρά είκοσι το πρωι!!!!!! Σκέψου να καθόμασταν δίπλα δίπλα :)

Χωρίς καμμία πρόθεση να σε αμφισβητήσω, μου φαίνεται αρκετά παράδοξο αυτό που περιγράφεις και εντελώς ανακόλουθο με την εν γένει συμπεριφορά του Σοφικίτη, τον οποίον έχουμε μάθει καλά τους τελευταίους 6 μήνες, λόγω και μίας (τυχαίας) προσωπικής γνωριμίας. Εμάς πχ. ποτέ δεν μας έγραψε προφερτίλ. Τα παραγγέλνουμε από τη Γερμανία στο 1/3 της εδώ τιμής. Μάλιστα τις προάλλες που πήγαμε είπε στο σύζυγο να τα μειώσει σε 1 την ημέρα.

Τα σπερμοδιαγράμματα γίνονται στον τρίτο, όπως λέει η Μάγισσα, και είναι πάντα χειρόγραφα. Με 50 ζευγάρια στην αναμονή δε νομίζω ότι υπάρχει χρόνος για να τυπώνονται όμορφα όμορφα. Υποθέτω, εξ άλλου, ότι αφού όλοι σχεδόν δίνουν δείγμα, θα συμπεριλαμβάνεται στην χρέωση του ραντεβού.

Μάγισσα, επειδή έχω χάσει πολλά επεισόδια, τι έγινε? Η ανάλυση βγήκε πάλι αζωοσπερμική; Έχω φρικάρει.

Georgina μου, με το καλό να υποδεχθείς τα εμβρυάκια σου και να πάνε όλα κατ' ευχήν. κανένα νεώτερο; Πότε πας για χοριακή;

 

Τα δικά μας τα νέα λοιπόν δεν ξέρω πώς να τα χαρακτηρίσω. Πήγαμε στον Σοφικίτη την Κυριακή και επανέλαβε την ανάλυση σπέρματος ο σύζυγος, η οποία έδειξε 100.000 πυοσφαίρια/ml και καμμία σπερματίδα! :shock:Το προηγούμενο σπερμοδιάγραμμα, πριν από 2 μήνες, μετά από 1 μήνα προφερτιλ, είχε δείξει 2.200.000 σπερματίδες ανά ml και είχαν αναπτερωθεί η ελπίδες μας, καθώς σήμαινε ότι υπήρχε παραγωγή (αλλά δεν προχωρούσε η ωρίμανση) και ότι το σύστημα ήταν διαβατό. Και τώρα ΚΑΜΜΙΑ!!!

Ο Σοφικίτης είναι της γνώμης ότι αυτό μπορεί να σημαίνει 2 πράγματα: είτε α) ότι οι σπερματίδες μένουν μέσα στους όρχεις και ετοιμάζονται να ωριμάσουν σε σπερματοζωάρια (οι άνδρες με φυσιολογική σπερματογένεση, εξήγησε, δεν έχουν σπερματίδες στο δείγμα, έχουν ώριμα σπερματοζωάρια), είτε β) ότι κάναμε μία τρύπα στο νερό... Μας λέει ότι κατά 80% ισχύει το πρώτο ενδεχόμενο, αλλά δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για το τι συμβαίνει μέσα στους όρχεις αν δεν κάνει βιοψία.

Ζήτησε στο σύζυγο να επαναλάβει κάποιες ορμονολογικές γιατί τον προβληματίζει η τόσο υψηλή του τεστοστερόνη και θα τον ξαναδούμε είτε τον άλλο μήνα είτε από Σεπτέμβριο, αναλόγως τι θα γράψουν οι εξετάσεις κι αν θα πάρει ο σύζυγος έξτρα φαρμακευτική αγωγή.

Ο ενδοκρινολόγος (ειδικός στην ανδρολογία) που παρακολουθεί το σύζυγο ξύνει κι αυτός το κεφάλι του. Θεωρεί τον άντρα μου case study και όποτε πάμε δεν μας χρεώνει ραντεβού γιατί τον ενδιαφέρει η περίπτωση από επιστημονικής απόψεως!!! :mrgreen: Μας είπε λοιπον αυτός ότι 100,000 πυοσφαίρια είναι πάρα πολλά κι ότι, αφού αυτά υπάρχουν σε κάθε δείγμα, θα πρέπει να λάβει αντιβίωση για τουλάχιστον 1 μήνα. :?: Πώς και δεν μας το έθιξε αυτό ο Σοφικίτης, αναρωτιέμαι;

Ξέρετε εσείς κάτι σχετικό από την εμπειρία σας;

 

 

Καλά καταλαβες δυστυχως !!!!! Εμεις να δεις φρικη που φάγαμε......

 

Για τα πυοσφαιρια δηλαδη την ένδειξη ύπαρξης μικροβιου στο σπερμα θεωρείς οτι θα πρεπει να ακουσεις ενδοκρινολογο;;;; Ειναι αυτη η κατάλληλη ειδικότητα;;;; Κατα την γνωμη μου ΟΧΙ! Αν θες να παρεις μια δευτερη γνωμη για το θεμα, θα πρεπει να απευθυνθείς σε άλλον ουρολογο! Αυτο που εγω ξερω για το θεμα ειναι οτι πανω απο 1.000.000 πυοσφαιρια ειναι για αντιβιωση! Τωρα ειδα οοοοοολα τα χαρτάκια μας και σε κανενα δεν εχουμε κατω απο 100.000 εκτος απο το τελευταιο και μονο μια φορα που ηταν πανω απο εκατομμύριο μας ειχε δώσει αντιβιωση.....

Οσο για το αποτέλεσμα του σπερμοδιαγραμματος, τι να σου πω και εγω η δόλια ;;;; Δεν ξερω αν ισχυει το 1ο σενάριο! Αυτο που ξερω να σου πω ειναι οτι εμεις ακομα και οταν ειχαμε φτασει τα 800.000 σπερματοζωαρια συνεχίζαμε κανονικα να εχουμε και σπερματιδες .......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια και αγόρια! Καλως ήλθατε Win80, Elena 75 & Mellon. Είμαστε εδώ για οτιδήποτε χρειαστείτε. Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι συγκεκριμένο στείλετε πμ ελεύθερα.

Kristinak ήσαστε την Κυριακή στον Σοφικίτη?! Είμαστε κι εμείς ή μάλλον εμείς ημαστε την Δευτέρα αφού μας είδε 5 παρά είκοσι το πρωι!!!!!! Σκέψου να καθόμασταν δίπλα δίπλα :)

Χωρίς καμμία πρόθεση να σε αμφισβητήσω, μου φαίνεται αρκετά παράδοξο αυτό που περιγράφεις και εντελώς ανακόλουθο με την εν γένει συμπεριφορά του Σοφικίτη, τον οποίον έχουμε μάθει καλά τους τελευταίους 6 μήνες, λόγω και μίας (τυχαίας) προσωπικής γνωριμίας. Εμάς πχ. ποτέ δεν μας έγραψε προφερτίλ. Τα παραγγέλνουμε από τη Γερμανία στο 1/3 της εδώ τιμής. Μάλιστα τις προάλλες που πήγαμε είπε στο σύζυγο να τα μειώσει σε 1 την ημέρα.

Τα σπερμοδιαγράμματα γίνονται στον τρίτο, όπως λέει η Μάγισσα, και είναι πάντα χειρόγραφα. Με 50 ζευγάρια στην αναμονή δε νομίζω ότι υπάρχει χρόνος για να τυπώνονται όμορφα όμορφα. Υποθέτω, εξ άλλου, ότι αφού όλοι σχεδόν δίνουν δείγμα, θα συμπεριλαμβάνεται στην χρέωση του ραντεβού.

Μάγισσα, επειδή έχω χάσει πολλά επεισόδια, τι έγινε? Η ανάλυση βγήκε πάλι αζωοσπερμική; Έχω φρικάρει.

Georgina μου, με το καλό να υποδεχθείς τα εμβρυάκια σου και να πάνε όλα κατ' ευχήν. κανένα νεώτερο; Πότε πας για χοριακή;

 

Τα δικά μας τα νέα λοιπόν δεν ξέρω πώς να τα χαρακτηρίσω. Πήγαμε στον Σοφικίτη την Κυριακή και επανέλαβε την ανάλυση σπέρματος ο σύζυγος, η οποία έδειξε 100.000 πυοσφαίρια/ml και καμμία σπερματίδα! :shock:Το προηγούμενο σπερμοδιάγραμμα, πριν από 2 μήνες, μετά από 1 μήνα προφερτιλ, είχε δείξει 2.200.000 σπερματίδες ανά ml και είχαν αναπτερωθεί η ελπίδες μας, καθώς σήμαινε ότι υπήρχε παραγωγή (αλλά δεν προχωρούσε η ωρίμανση) και ότι το σύστημα ήταν διαβατό. Και τώρα ΚΑΜΜΙΑ!!!

Ο Σοφικίτης είναι της γνώμης ότι αυτό μπορεί να σημαίνει 2 πράγματα: είτε α) ότι οι σπερματίδες μένουν μέσα στους όρχεις και ετοιμάζονται να ωριμάσουν σε σπερματοζωάρια (οι άνδρες με φυσιολογική σπερματογένεση, εξήγησε, δεν έχουν σπερματίδες στο δείγμα, έχουν ώριμα σπερματοζωάρια), είτε β) ότι κάναμε μία τρύπα στο νερό... Μας λέει ότι κατά 80% ισχύει το πρώτο ενδεχόμενο, αλλά δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για το τι συμβαίνει μέσα στους όρχεις αν δεν κάνει βιοψία.

Ζήτησε στο σύζυγο να επαναλάβει κάποιες ορμονολογικές γιατί τον προβληματίζει η τόσο υψηλή του τεστοστερόνη και θα τον ξαναδούμε είτε τον άλλο μήνα είτε από Σεπτέμβριο, αναλόγως τι θα γράψουν οι εξετάσεις κι αν θα πάρει ο σύζυγος έξτρα φαρμακευτική αγωγή.

Ο ενδοκρινολόγος (ειδικός στην ανδρολογία) που παρακολουθεί το σύζυγο ξύνει κι αυτός το κεφάλι του. Θεωρεί τον άντρα μου case study και όποτε πάμε δεν μας χρεώνει ραντεβού γιατί τον ενδιαφέρει η περίπτωση από επιστημονικής απόψεως!!! :mrgreen: Μας είπε λοιπον αυτός ότι 100,000 πυοσφαίρια είναι πάρα πολλά κι ότι, αφού αυτά υπάρχουν σε κάθε δείγμα, θα πρέπει να λάβει αντιβίωση για τουλάχιστον 1 μήνα. :?: Πώς και δεν μας το έθιξε αυτό ο Σοφικίτης, αναρωτιέμαι;

Ξέρετε εσείς κάτι σχετικό από την εμπειρία σας;

 

σιλικυ μου πυοσφαιρια ειχαμε και εμεις αρκετα στην προτελευταια επαναληψη, και ολες οι καλλιεργειες ηταν καθαρες, δε μπορεσε να το εξηγησει ο γιατρος γιατι εμφανισε τοσα πυοσφαιρια, μας ειχε πει για αντιβιωση, αλλα η αντιβιωση για τα πυοσφαιρια επηρεαζει τον αριθμο (εδω γελασαμε κιολας), και μας ειχε πει να κανει επαναληπτικο και αν δεν πεσουν τοτε θα την παρει, τελικα στο επαναληπτικο εξαφανιστηκαν, τωρα με τις σπερματιδες τι να πω, το κεντρο που πηγαμε εμεις δεν μας ειπαν οτι ειδαν σπερματιδες, μας ειχαν πει τα μικροβιολογικα στα προηγουμενα δειγματα και ειχαμε στο ενα και 1,5εκ ενω στο αλλο μονο σπερματιδες

 

mellon kai win80 καλωσορισατε, ευχομαι καλη επιτυχια, δυστυχως ουτε εγω γνωριζω για TESE, οσο για την αποφρακτική ή μη, μια ενδειξη ειναι η FSH και αλλη ειναι τα επιπεδα φρουκτοζης στο σπερμα, εξεταση που γινεται εαν ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα η FSH και υπαρχει αζωοσπερμια ή πολυ μικρος αριθμος

 

μαγισσουλα το σοκ, η φρικη, και η απογοητευση μεγαλα, εδω εμεις με λιγοτερο αγωνα και φρικαρουμε, προσπαθησε να βρεις τα θετικα οσο οξυμωρο και να ακουγεται, σε περιμενουν τα επομενα βηματα και η ψυχολογια η ρημαδα ειναι πολυ σημαντικη

 

κριστινα και εμεις στην ιδια περιπου φαση μαζι σας, απο σεπτεμβρη επομενα βηματα, με περιμενει και μενα ενα χειρουργειο....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες και όλους! Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας!! Την τριτη λεω να παω για β χοριακη φοβάμαι δε θα το κρύψω αλλα οτι γίνει....

Εδώ ειμαι και σας παρακολουθώ με ενα "γιατί" καρφωμένο στο μυαλό μου!! Γιατι να τα περνάτε ολα αυτα. :(

Εύχομαι για όλους να πάρουν τον δρόμο τους τα πράγματα συντομα....

Με το καλο να υποδεχτείς το μωρακι σου GEORGIA.K !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε όλες και όλους! Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας!! Την τριτη λεω να παω για β χοριακη φοβάμαι δε θα το κρύψω αλλα οτι γίνει....

Εδώ ειμαι και σας παρακολουθώ με ενα "γιατί" καρφωμένο στο μυαλό μου!! Γιατι να τα περνάτε ολα αυτα. :(

Εύχομαι για όλους να πάρουν τον δρόμο τους τα πράγματα συντομα....

Με το καλο να υποδεχτείς το μωρακι σου GEORGIA.K !!

 

Σε ευχαριστω πολυ Georgina μου .Σου ευχομαι ολόψυχα και σε όλες τις κοπέλες εδώ μεσα που προσπαθούν για παιδάκι να δείτε πολυ συντομα μια θετικότατη χοριακη και το forum να γεμίσει εγκυουλες.

Link to comment
Share on other sites

GEORGIA.K εμείς δεν έχουμε βρει κιρσοκηλη, ώστε να τη χειρουργήσουμε..απλα εγώ έλεγα ότι σε περίπτωση που η αιτία της υπογονιμοτητας ήταν αυτή, δεν έχει νόημα να τη χειρουργησεις στα 43 γιατί τη ζημια που ήταν να κανει στο σπέρμα την έκανε. Αυτό μου είπε κ ένας φίλος ουρολόγος. Οπότε νομίζω ότι στην παρούσα φάση το βασικο είναι να πάμε σε έναν ειδικο ουρολογο και να μας κατευθύνει σε εξετάσεις κτλ.

Άσχετα από αυτά- συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη,εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!! Αν επιτρέπεται εξωσωματική έκανες τελικά? Με μικρογονιμοποιηση?

Sorry αν το έχεις αναφέρει κάπου, αλλά δεν το θυμάμαι..

Πάντως ρε κορίτσια, να πω κάτι?? Βλέπω ότι αναφέρουν πολλοί αριθμούς, λεπτομέρειες πολύ ειδικές για εξετάσεις κτλ. και ρωτάει καθένας τη γνώμη του άλλου. Σίγουρα κάποιος με παρόμοια προβλήματα που το έχει ψάξει αρκετά, θα έχει κάποιες γνώσεις, αλλά ούτε γιατρός είναι(μαλλον) ούτε την εμπειρία του ειδικου έχει που αν μη τι άλλο έχει δει χιλιάδες περιπτώσεις.

Νομίζω είναι χρήσιμο να ανταλλάσσεις πληροφορίες και να μαθαίνεις κάποια πράγματα παραπάνω, αλλά κάθε περιστατικό είναι τελείως διαφορετικο από το άλλο και μερικές φορές συγκρίνουμε καταστάσεις και θεωρούμε δεδομένο ότι κάτι είναι έτσι η αλλιώς, ενώ μπορει να απέχει πολύ από την πραγματικότητα..

Πραγματικά το λέω με φιλική διάθεση, καταλαβαίνω το άγχος που έχουμε όλοι με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε.. :-)

Link to comment
Share on other sites

Silkie

Μπορείς να μου στείλεις το site στη Γερμανία για να παραγγείλω κ εγώ propertil?

Είναι πανάκριβα εδώ..όντως τα αγοράζεις στο 1/3 της τιμής? και τα μεταφορικά ποσο είναι?

Link to comment
Share on other sites

GEORGIA.K εμείς δεν έχουμε βρει κιρσοκηλη, ώστε να τη χειρουργήσουμε..απλα εγώ έλεγα ότι σε περίπτωση που η αιτία της υπογονιμοτητας ήταν αυτή, δεν έχει νόημα να τη χειρουργησεις στα 43 γιατί τη ζημια που ήταν να κανει στο σπέρμα την έκανε. Αυτό μου είπε κ ένας φίλος ουρολόγος. Οπότε νομίζω ότι στην παρούσα φάση το βασικο είναι να πάμε σε έναν ειδικο ουρολογο και να μας κατευθύνει σε εξετάσεις κτλ.

Άσχετα από αυτά- συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη,εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!! Αν επιτρέπεται εξωσωματική έκανες τελικά? Με μικρογονιμοποιηση?

Sorry αν το έχεις αναφέρει κάπου, αλλά δεν το θυμάμαι..

Πάντως ρε κορίτσια, να πω κάτι?? Βλέπω ότι αναφέρουν πολλοί αριθμούς, λεπτομέρειες πολύ ειδικές για εξετάσεις κτλ. και ρωτάει καθένας τη γνώμη του άλλου. Σίγουρα κάποιος με παρόμοια προβλήματα που το έχει ψάξει αρκετά, θα έχει κάποιες γνώσεις, αλλά ούτε γιατρός είναι(μαλλον) ούτε την εμπειρία του ειδικου έχει που αν μη τι άλλο έχει δει χιλιάδες περιπτώσεις.

Νομίζω είναι χρήσιμο να ανταλλάσσεις πληροφορίες και να μαθαίνεις κάποια πράγματα παραπάνω, αλλά κάθε περιστατικό είναι τελείως διαφορετικο από το άλλο και μερικές φορές συγκρίνουμε καταστάσεις και θεωρούμε δεδομένο ότι κάτι είναι έτσι η αλλιώς, ενώ μπορει να απέχει πολύ από την πραγματικότητα..

Πραγματικά το λέω με φιλική διάθεση, καταλαβαίνω το άγχος που έχουμε όλοι με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε.. :-)

 

Καλησπέρα! Δε νομιζω οτι κανει κάποιος τον γιατρο εδω μεσα και οτι λενε ειναι απο πείρα και απο γνώσεις απο ψάξιμο αρκετών χρόνων σε μερικες περιπτώσεις. Επίσης να μιλήσω για μένα αν δεν υπήρχε αυτο το φόρουμ που απο πέρσι τέτοια εποχή ξεκίνησε (εγω το άνοιξα το νέο) δε θα ειχα φτάσει μεχρι εδω με τόση δύναμη χωρις δηλαδη να κλαίω τη μοίρα μου μερα νύχτα για το "κακο" που μας βρηκε. Τα είδα πολυ διαφορετικά με αισιοδοξία. Και οτι γίνει τωρα!!

Ειναι το παρεάκι οπως λεω και ο καθένας καλο να λέει οτι ξερει... Βοήθεια ειναι!!

Με φιλική διάθεση απάντησα...

Link to comment
Share on other sites

Georgina84 μάλλον παρεξήγησες λίγο αυτό που λέω..

Καταρχήν δεν είπα ότι κανει κάποιος το γιατρο..το μετέφρασες λάθος.

Είπα γι'αυτους που ρωτάνε άλλους σαν να είναι γιατροι...περιμένοντας μια απάντηση που θα τους "σωσει" από το κακό η θα αλλάξει μια διάγνωση η οτιδήποτε ελπιζει καθένας..

Είπα ότι καλώς υπάρχουν άνθρωποι που πληροφορούν τους άλλους (και τους ευχαριστούμε γι'αυτο), αλλά νομίζω δεν είναι σοφο να αραδιάζει κάποιος αριθμούς, λεπτομέρειες κτλ γιατί ακόμα κι αυτοί που ξέρουν 2 πράγματα δε θα μπορούν να απαντήσουν και στην τελική και το βάρος της απάντησης δεν πρέπει να το σηκώσουν αυτοί, αλλά οι γιατροί που παρακολουθούν τον καθενα..ελπιζω να καταλαβαίνεις τι εννοω:shock:

Και φυσικά κι εγώ χαίρομαι που υπάρχει αυτό το forum, γιατί όπως βλέπεις κι εγώ εδώ είμαι..

Εννοείται θέλει αισιοδοξία και μακάρι και άλλοι που δυσκολεύονται να παίρνουν θάρρος και να προχωράνε για να πετύχουν το στοχο τους.

Εγώ έκανα ενα σχόλιο, ελπίζοντας ότι γόνιμα θα λειτουργήσει μέσα σε αυτή την παρέα. Δεν είναι κακό μερικές φορές να βλέπεις τα πράγματα απέξω και να κάνεις και μια αυτοκριτική..

Ελπίζω να μη σε στενοχώρησα Georgina84.:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Georgina84 μάλλον παρεξήγησες λίγο αυτό που λέω..

Καταρχήν δεν είπα ότι κανει κάποιος το γιατρο..το μετέφρασες λάθος.

Είπα γι'αυτους που ρωτάνε άλλους σαν να είναι γιατροι...περιμένοντας μια απάντηση που θα τους "σωσει" από το κακό η θα αλλάξει μια διάγνωση η οτιδήποτε ελπιζει καθένας..

Είπα ότι καλώς υπάρχουν άνθρωποι που πληροφορούν τους άλλους (και τους ευχαριστούμε γι'αυτο), αλλά νομίζω δεν είναι σοφο να αραδιάζει κάποιος αριθμούς, λεπτομέρειες κτλ γιατί ακόμα κι αυτοί που ξέρουν 2 πράγματα δε θα μπορούν να απαντήσουν και στην τελική και το βάρος της απάντησης δεν πρέπει να το σηκώσουν αυτοί, αλλά οι γιατροί που παρακολουθούν τον καθενα..ελπιζω να καταλαβαίνεις τι εννοω:shock:

Και φυσικά κι εγώ χαίρομαι που υπάρχει αυτό το forum, γιατί όπως βλέπεις κι εγώ εδώ είμαι..

Εννοείται θέλει αισιοδοξία και μακάρι και άλλοι που δυσκολεύονται να παίρνουν θάρρος και να προχωράνε για να πετύχουν το στοχο τους.

Εγώ έκανα ενα σχόλιο, ελπίζοντας ότι γόνιμα θα λειτουργήσει μέσα σε αυτή την παρέα. Δεν είναι κακό μερικές φορές να βλέπεις τα πράγματα απέξω και να κάνεις και μια αυτοκριτική..

Ελπίζω να μη σε στενοχώρησα Georgina84.:confused:

 

Καθολου δε με στεναχώρησες ο καθένας ειναι ελεύθερος να λέει οτι θέλει...

Αυτο κατάλαβα εξαρχής και εννοείται οτι την τελική απόφαση θα την παρει ο γιατρός και οχι εμεις εδω μεσα. Οκ δε χρειαζεται να το συνεχίσω απλα ειπα τη γνώμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

GEORGIA.K εμείς δεν έχουμε βρει κιρσοκηλη, ώστε να τη χειρουργήσουμε..απλα εγώ έλεγα ότι σε περίπτωση που η αιτία της υπογονιμοτητας ήταν αυτή, δεν έχει νόημα να τη χειρουργησεις στα 43 γιατί τη ζημια που ήταν να κανει στο σπέρμα την έκανε. Αυτό μου είπε κ ένας φίλος ουρολόγος. Οπότε νομίζω ότι στην παρούσα φάση το βασικο είναι να πάμε σε έναν ειδικο ουρολογο και να μας κατευθύνει σε εξετάσεις κτλ.

Άσχετα από αυτά- συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη,εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!! Αν επιτρέπεται εξωσωματική έκανες τελικά? Με μικρογονιμοποιηση?

Sorry αν το έχεις αναφέρει κάπου, αλλά δεν το θυμάμαι..

Πάντως ρε κορίτσια, να πω κάτι?? Βλέπω ότι αναφέρουν πολλοί αριθμούς, λεπτομέρειες πολύ ειδικές για εξετάσεις κτλ. και ρωτάει καθένας τη γνώμη του άλλου. Σίγουρα κάποιος με παρόμοια προβλήματα που το έχει ψάξει αρκετά, θα έχει κάποιες γνώσεις, αλλά ούτε γιατρός είναι(μαλλον) ούτε την εμπειρία του ειδικου έχει που αν μη τι άλλο έχει δει χιλιάδες περιπτώσεις.

Νομίζω είναι χρήσιμο να ανταλλάσσεις πληροφορίες και να μαθαίνεις κάποια πράγματα παραπάνω, αλλά κάθε περιστατικό είναι τελείως διαφορετικο από το άλλο και μερικές φορές συγκρίνουμε καταστάσεις και θεωρούμε δεδομένο ότι κάτι είναι έτσι η αλλιώς, ενώ μπορει να απέχει πολύ από την πραγματικότητα..

Πραγματικά το λέω με φιλική διάθεση, καταλαβαίνω το άγχος που έχουμε όλοι με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε.. :-)

Βασικά τον συγκεκριμένο τον συστήνω οχι μόνο για χειρουργείο αλλα γενικά γιατί ειναι ένας ψαγμένος και έμπειρος γιατρος. Φυσικα κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική γίαυτο υπάρχουν οι γιατροί για να μας καθοδηγούν. Οχι εγω δεν έμεινα με εξωσωματική. Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχές σου πολυ συντομα σου ευχομαι να κυοφορείς και εσύ το δικό σου μπεμπακι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες και όλους! Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας!! Την τριτη λεω να παω για β χοριακη φοβάμαι δε θα το κρύψω αλλα οτι γίνει....

Εδώ ειμαι και σας παρακολουθώ με ενα "γιατί" καρφωμένο στο μυαλό μου!! Γιατι να τα περνάτε ολα αυτα. :(

Εύχομαι για όλους να πάρουν τον δρόμο τους τα πράγματα συντομα....

Με το καλο να υποδεχτείς το μωρακι σου GEORGIA.K !!

Georgina παιδί μου χαλάρωσε ολα καλα θα πάνε απο δω και πέρα και σου ευχομαι μεςα Απο την καρδιά μου να έχεις μια μεγαααααλη θετική χοριακη την Τρίτη και να ανοίξω επιτέλους και αυτή την σαμπάνια να την πιω στην υγεία σας !!!! Απο ότι βλεπω μεγαλώνει η παρέα και αυτό με στεναχωρεί πολυ δεν περίμενα να είμαστε τόσοι πολλοί με αυτό το πρόβλημα ..

Έπεσα απο τα σύννεφα με τα αποτελέσματα της μάγισσας πίστευα ότι θα ήταν η επόμενη εγκυουλα αλλα δεν θέλω να σε παίρνει απο κάτω μαγισσουλα μου είστε δυνατοί και θα το ξεπεράσετε και αυτό μην ξεχνάς ότι και εγώ μέσα απο τα λόγια σου πήρα δύναμη και προσπαθώ να το ξεπεράσω . Θέλω όλες σας να σας δινει ο θεός υγεία και δύναμη ο αγώνας είναι πολυ δύσκολος αλλα θα βρεθούν λύσεις και να προσέχετε πολυ τους γιατρούς γιατι οι περισσότεροι σας βλέπουν μονο σαν πορτοφόλι λίγοι είναι πραγματικοί επιστήμονες και άνθρωποι !!!!

Σας φιλώ όλες γλυκά και ότι και να γίνει μην το βάζετε κάτω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια ολες εδω εχουμε το ιδιο πρόβλημα κ Είναι ωραίο να υπάρχει αλληλοβοήθεια κ κατανόηση. Κάποιες εδώ έχουν ψάξει περισσότερο κάποια πράγματα κάποιες Όχι. Ο καθε Οργανισμός είναι διαφορετικός και η μόνη γνώμη που ακούμε είναι του γιατρού. Τωρα ολες εδω κατι λέμε κατι σκεφτόμαστε αλλα Γενικά συμπαραστεκομαστε η μια στην αλλη ζητάμε πληροφορίες για πράγματα που δεν.γνωρίζουμε κ γνωρίζουν κάποιες αλλες που τα έχουν περάσει.

Εχω εγω παρει πολυ χρήσιμες πληροφορίες απο εδώ αλλα εχω διαβάσει κ υπερβολές. Ειναι στην.Κρίση του καθενός τι θα κρατήσει κ τι όχι!

Βρε Silkie παρεούλα καθόμασταν λες;;; καλα βρε θηρίο τι ωρα πήγατε κ σας είδε στις 5;

Εγω για τον.σοφ απλά ειπα κάποια πράγματα που μου φανηκαν περίεργα κ εννοείται με πείραζε πολυ το δηθεν τηλ απο το κινητο του . Τελος πάντων. Θα δούμε. Εννοείται οτι τις βιταμίνες τις πηρα απο αλλού,δεν.μ αρεσε αυτη η επιμονή του στην αγορά απο συγκεκριμένο άνθρωπο!

Αν μπορείς στειλε μου κ εμένα το site , λεμε να τις πάρουμε μέχρι Σεπτέμβριο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ GEORGIA.K μακάρι να γίνουν όπως τα λες..εύχομαι κ σε σένα όλη η πορεία να είναι όμορφη, εύκολη και να έρθει με το καλό το μωράκι σου!!

Πάντως κι εγώ χαίρομαι που βρήκα τόσο κόσμο εδώ, υποστηρικτικό, δυνατο και έτοιμο να βοηθήσει κ άλλους που έχουν μπει σε αυτό το δύσκολο δρόμο!

Να είστε καλά..

Georgina84 υπομονή και θετική σκέψη!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από μένα και πάλι.

Κι εμείς στο τρέξιμο είμαστε να δούμε τι θα κάνουμε.

Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει το link με τα profertil από τη Γερμανία?

Καλησπέρα ορίστε το site http://www.meine-onlineapo.de/index.php

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Ήθελα να ρωτήσω ξέρετε περιπτώσεις με μη αποφρακτική αζωοσπερμια και μετά από βιοψία να πρόληψη εγκυμοσύνη ;

 

Καλησπέρα!

Στο παλιό θεμα της αζωοσπερμιας εχει πολλες τετοιες περιπτωσεις......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Εχω καιρό να μπω αλλα βλέπω γενικα δε υπάρχει έντονη δραστηριότητα τελευταία..που ειστε καλε; που χαθηκατε; λοιπόν καταρχήν rainbow Καλώς ήρθες εχω κ εγω κατι σκέψεις να σας γράψω. Χτες πήγαμε να δούμε παλι τον γνωστό γιατρό Που συζητάμε εδώ. Αυτη τη φορά Στην Αθήνα Όχι στα Γιάννενα.

Πήγαμε στις 5 να δώσει δείγμα ο σύζυγος κ μετα περιμέναμε με υπομονή μέχρι τη μια τα αποτελέσματα.

Λοιπόν... ειμαι πολυ μπερδεμένη.

Μας ειπε μεν οτι σπερματοζωάρια δεν βρέθηκαν βεβαίως αλλα απο 200 χιλιάδες σπερματιδες που είχαμε βρει στα Γιάννενα Τώρα βρήκαμε 1εκατομμύριο και κάτι.. Αλλά ... Υπάρχει ένα μεγαλο αλλά.. Θέλω να ρωτήσω όσες εχετε πάει Εκεί Κυριακή . Υπάρχεις μια κυρία στην.ρεσεψιόν που απλά δίνει οδηγίες για τις ώρες κτλ. ΤΙΣ ΕΞΕΤΆΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΠΟΙΌΣ ΤΙΣ ΚΆΝΕΙ;;;; εγω οση ωρα ημουν εκει δεν ειδα αλλη ψυχή. Ούτε εκεί Ούτε στον τρίτο όροφο που ανέβηκα οσο περιμέναμε. Αλήθεια έγινε η εξέταση; η απλά αφου είπαμε κ Εμείς τα βόδια ότι Πάμε 2η φορά απλά μας έδωσε μεγαλύτερο αριθμό σπερματιδων για να συνεχίσουμε τα προφερτιλ που εννοείτε μας τόνισε να πάρουμε απο τον γνωστό του;;;;

Κ Μετά που λετε εκεί πήρα ανάποδες Επειδή έβλεπα οτι κανένας δεν πλήρωσε στην κυρία στην ρεσεψιόν όταν είμαστε μέσα του λέω Τι σας χρωστάμε ; κ τι κάνει ;;; παίρνει στα χέρια του το κινητό κ το βάζει στο αυτί... άρχισε να μιλάει χωρις να καλέσει κανέναν κ έλεγε για την καρτέλα του ασθενη και καλα μην χρεώσεις Επίσκεψη μην χρεώσεις το ένα το αλλο.Γιατί τα παιδιά ήρθαν απο μακριά κ ήρθαν Και Στα Γιάννενα και όχι μην δώσεις αντιβίωση.... μονο την εξέταση σπερμ που είναι ακριβή ελεγε γραψε ναι ναι....κ Μετά αφήνει /κλείνει το τηλ κ Επειδή την είχα ψιλιαστεί ηταν.κλειστό βέβαια. Δεν είχε πάρει κανέναν....

Σας λεω Είμαι πολύ μπερδεμένη.

Από τη μια θελω τοοοοσο πολυ να πιστέψω τις ελπίδες που δίνει αλλα από την άλλη Μήπως μας περνάει για βλάκες;;

 

kristinak κι εγώ δεν ξέρω τι να πιστέψω. Εμάς μας στέλνει να δώσουμε το δείγμα σε έναν εξωτερικό γιατρό εδώ στα Γιάννενα στον οποίο πληρώνουμε 100 ευρώ, τα αποτελέσματα μετά μας τα δίνει ο ίδιος πάντα χειρόγραφα (τα γράφει εκείνη την ώρα μπροστά μας αφού έχει συμβουλυτεί την καρτέλα μας υποτίθεται)... Στο ραντεβού, που γίνεται στο νοσοκομείο, δεν μας παίρνει άλλα χρήματα. Μια φορά πήγαμε σε αυτόν τον εξωτερικό ουρολόγο και ζητήσαμε αντίγραφα των εξετάσεων που έχουμε κάνει αλλά μας είπε ότι πρέπει να τα ζητήσουμε από τον ίδιο το γιατρό. Η απορία μου είναι αν τις σπερματίδες τις βρίσκει με κάποια ειδική εξέταση γιατί σε οποιοδήποτε άλλο κέντρο έχουμε κάνει εξέταση δεν αναφέρουν πουθενά σπερματίδες (και μετά από φυγοκέντρηση). Και σε μας σε κάθε ραντεβού οι σπερματίδες ως δια μαγείας αυξάνονται... τι να πώ μακάρι να είναι αλήθεια!! Για το profertil εμάς μας είχε πει να μην το πάρουμε από αλλού γιατι λέει κάποια έχουν διαφορετικά συστατικά και δεν είναι τα σωστά... Σε λίγο καιρό έχουμε πάλι ραντεβού μαζί του και τώρα πρέπει να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε την επέμβαση ή όχι. Εγώ φοβάμαι και λίγο τις επιπλοκές... έναν όρχι έχουμε ακόμα μην τον χάσουμε κι αυτόν... :?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε αυτη τη φορα... Η ζωή συνεχίζεται ομως και δεν τα βάζουμε κατω! Ειπαμε τα δυσκολα σε αυτη τη ζωή ειναι για τους δυνατούς! Αυτα για την ωρα εύχομαι κουράγιο κ δύναμη σε όλους !! Τα φιλιά μου

Link to comment
Share on other sites

Silkie

Μπορείς να μου στείλεις το site στη Γερμανία για να παραγγείλω κ εγώ propertil?

Είναι πανάκριβα εδώ..όντως τα αγοράζεις στο 1/3 της τιμής? και τα μεταφορικά ποσο είναι?

 

Τι σάιτ είναι αυτό και είναι στα γερμανικά. Εμένα μου τα παραγγέλνει ο αδερφός μου που ξέρει τη γλώσσα αλλά υποθέτω ότι και στο google translate μπορεις να βγάλεις άκρη. Η τιμή του είναι σχεδόν στο 1/3 από εδώ (στην Ελλάδα το κουτί για τον ένα μήνα κοστίζει 80 ευρώ και στην Γερμανία το κουτί για τους 3 μήνες κοστίζει 89 ευρώ!). Τα μεταφορικά, αν θυμάμαι καλά έιναι γυρω στα 10 ευρώ.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε αυτη τη φορα... Η ζωή συνεχίζεται ομως και δεν τα βάζουμε κατω! Ειπαμε τα δυσκολα σε αυτη τη ζωή ειναι για τους δυνατούς! Αυτα για την ωρα εύχομαι κουράγιο κ δύναμη σε όλους !! Τα φιλιά μου

 

Αχ βρε Τζορτζινάκι. Κρίμα κορίτσι μου γλυκο. Το αντιμετωπίζεις όμως πολύ γενναία, όσο κι αν πονάς. Είμαστε όλοι δίπλα σου μέχρι την μαγική στιγμή που θα κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου. <3 <3

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πώς περάσαμε το τριήμερο; Κάνατε κανένα μπανάκι;

 

Λοιπόν, εμείς έχουμε συνέχεια στο θρίλερ. Εν πρώτοις, βγήκαν τα αποτελέσματα των επαναληπτικών ορμονολογικών του συζύγου. Δεν θα σας κουράσω με αριθμούς, απλά να σας πω ότι η τεστοστερόνη του αυξήθηκε κι άλλο και τώρα είναι 1150+ (με όριο το 900 και φυσιολογικές τιμές 400-600). Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με το ότι η 17-υδρόξυ-προγεστερόνη είναι 2πλάσια του ανωτάτου ορίου καθώς και με κάποια άλλα συμπτώματα, έκανε τον ενδοκρινολόγο να συμπεράνει οτι το πρόβλημα έγκειται στα επινεφρίδια. Κατά την γνώμη του πρόκειται για ένα εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο που ονομάζεται "Late onset adrenal hyperplasia" (δηλ. όχι συγγενής υπερπλασία) που οδηγεί σε υπερέκκριση τεστοστερόνης. Η υπερβολική τεστοστερόνη στο αίμα με την σειρά της επιτρέπει, κατά την γνώμη του, στους όρχεις να αδρανούν και να μην παράγουν δικη τους τεστοστερόνη, η οποία είναι απαραίτητη για την σπερματογένεση. Θεωρεί, λοιπόν, ο ενδοκρινολόγος ότι με την λήψη κορτικοστεροειδών μπορεί να αντιμετωπιστεί η υπερπλασία και να περιοριστεί η έκκριση τεστοστερόνης στα φυσιολογικά επίπεδα, ούτως ώστε να ξαναπάρουν μπρος οι όρχεις.

 

Παρεμπιπτόντως ο εν λόγω ενδοκρινολόγος ονομάζεται Καμάλ Αλχαδέρ (είναι Ιορδανός) και έχει κάνει το διδακτορικό του στην Ανδρολογία, ειδικευόμενος στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία. Είναι εντυπωσιακά κατηρτισμένος, πανέξυπνος, παρατηρητικός και τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Ο Σοφικίτης δεν θέλει να σχολιάσει ακόμη, αλλά έστειλε τον σύζυγο για υπέρηχο επινεφριδίων καθώς και για καλλιέργεια ούρων, σπέρματος και αντιβιόγραμμα. Πάντως, εύχομαι το πρόβλημα να είναι αυτό που πιστεύει ο Αλχαδέρ, όσο τρομακτικό κι αν ακούγεται, γιατί είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.

Δεν ξέρω πότε θα τελειώσει όλο αυτό το δράμα. Και πώς. Το ηθικό του άντρα μου είναι αρκετά πεσμένο, γιατί συνεχώς τον στέλνουν από την μία εξέταση στην άλλη χωρίς να βγαίνει κάποια άκρη...

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαγισσούλα. Τι να πω τώρα; Πολύ με στενοχώρησαν τα νέα σου, αλλά μην απογοητεύσαι καλό μου. Έχετε καταφέρει τόσα και τόσα. Το "φτου κι απ' την αρχή" που λες είναι μεγάλο μανίκι (να το θέσω κομψώς...). Δεν πήρατε κάποια εξήγηση; Ή έστω παραπομπή για περαιτέρω εξετάσεις;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...