Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλώς ήρθες κορίτσι μου και εμεις μάλλον προς τα εκεί βαδίζουμε γιατί και σε μας οι ορμόνες είναι στα ύψη αλλά θα πρέπει να κάνουμε εξετάσεις για καρυοτυπο και μικρό ελλείψεις Υ εμεις εχουμε ένα μήνα που μάθαμε το πρόβλημα και ήρθαμε άρων άρων απο το εξωτερικό που μένουμε τα τελευταία χρονια ! Σε νιώθω απόλυτα είναι πολυ δύσκολη η φάση που περνάμε αλλά και εγώ πιστεύω ότι ολα γίνονται για κάποιο λόγο και ότι στο τέλος θα τα καταφέρουμε απλά είναι και αυτό μια δοκιμασία που μας δίνει ο θεός !!! Μην το βάζεις κάτω να έχεις πάντα πίστη και ελπίδα θα το παλέψουμε μέχρι τέλους και ότι γίνει. θα κάνουμε και εμεις βιοψία και ας μην εχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας. Και μην ξεχνάς ότι θαύματα γίνονται και πολλα μάλιστα κάθε μέρα !!!! Να είστε αγαπημένοι με τον σύζυγο σου και η λύση θα βρεθεί και στο λέω εγώ που εδώ και ένα μήνα έκλαιγα κάθε μέρα και ήμουν στα πρόθυρα της κατάθλιψης .φιλια πολλα και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ να σε αγκαλιάσουμε και να σε βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαντονα μου σε ευχαριστώ. Περνάμε τα ίδια... Εμάς μας είπε ότι ο κάριοτύπος ισως κ να ειναι πεταμένα λεφτά, ότι ούτως η άλλως η βιοψία θα πρέπει να γίνει και ειναι η μόνη επιλογή που έχουμε . Να σου πω κ εγώ αυτο πιστεύω . Μονο βιοψία αλλά έχουμε πολυ λίγες πιθανότητες λόγω ενός ορχι κιόλας . Δεν ξέρω τι να κάνω. Όλη μέρα κλαίω. Ευτυχώς σήμερα είχα ρεπό κ δεν πήγα δουλειά , δεν θα άντεχα. Βέβαια κ το οικονομικό ειναι ένα θέμα. 2000?ειναι πολλά , αλλά μας είπε ότι ειναι η μέθοδος με το μικροσκόπιο που ειναι πιο ακριβή ούτως η άλλως

 

Georgina σου απάντησα στο μήνυμα .

 

Πολυ δύσκολα πράγματα.... Κ εμείς το αφήσαμε κ τόσα χρονια μετά το γάμο. Κ τώρα τρεχουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κ απο εμενα στην παρεα σας!

Να πω κ εγω την δική μου ιστορια, εγραψα καποια στιγμη το parents cafe αλλα ειδα οτι δεν υπαρχει κοσμος εκει!

Εμεις προσπαθουμε 2 χρονια , μπορει κ παραπανω (παντρευτηκαμε το 12) με αποτελεσμα να παμε για τις πρωτες εξετασεις πριν λιγες εβδομαδες. Σαπιγγογραφια εγω και σπερμοδιαραμμα ο συζυγος. Εγω οκ , αλλα πηραμε την κρυαδα με το 0 στο σπερμοδιαγραμμα. Εκανε ορμονες , ολες στα υψη και η τεστοστερονη χαμηλη. Καναμε υπερηχο βρηκαμε κιρσοκηλη και τωρα πηγαινοντας στον ουρολογο μας διεγνωσε ΜΗ αποφρακτικη αζωοσπερμια. Συν της αλλης εχουμε ΜΟΝΟ εναν ορχι λογω ατυχηματος στην εφηβεια... ολα αυτα λοιπον!

Μας ειπε οτι η βιοψια ειναι μονοδρομος και παλι οι πιθανοτητες δεν ειναι καλες. Με ΝΙΩΘΕΤΕ φανταζομαι? Αυτα... ψυχολογια 0 , σπερμα 0 . Θελω να ξερω αν υπαρχει καποιος με ΜΗ αποφρακτικη και γενικα εναν καλο γιατρο για βιοψια. Επισης το κοστος μας ειπε ειναι γυρω στα 2.000?? Αληθεια? δεν το εχω ψαξει καθολου

 

Τι έγινε ρε παιδιά;;;; Αυξανομαστε και πληθαινουμε μαμωτο μου;;;;;; Δεν λεω καλη η παρεα σας αλλα θα προτιμουσα να μην υπήρχε! Τελος παντων.......

Πρωτα απο ολα ψυχραιμια υπομονη και επιμονή.....

Δευτερο σπερμοδιαγραμμα κάνατε;;;; Για το τυπικό της υπόθεσης περισσοτερο γιατι δυστυχως λογω ορμονών φαινεται οτι τα πραγματα οδηγούν όντως σε μη αποφρακτική αζωοσπερμια!

Για εμενα καλο θα ηταν να γίνουν εξετασεις καρυοτυπου, μικροελλειψεις ψ χρωμοσωματος καθως και ινοκυστικη νοσο για να δουμε αν οφείλεται σε κατι απο αυτα! Για μένα καθολου πεταμένα λεφτα δεν ειναι γιατι θα πρεπει να εχουμε μια εικόνα για την αιτία που προκάλεσε την αζωσπερμια! Εμεις παρολο που ξέραμε οτι ηταν απο τις χημειοθεραπειες η αζωοσπερμια καναμε και ολες τις παραπανω εξετασεις για να αποκλείσουμε οτι συνυπηρχε κατι απο τα παραπανω!

Εμεις εχουμε κανει βιοψια με μικροκαμερα (μικροτεσε) και βρηκαμε σπερματοζωαρια , 4 φιαλιδια καταψυξαμε! Πριν το χειρουργείο καναμε 2 χρονια "θεραπεια" με βιταμινες και οταν εμφανίστηκαν επιτελους τα πρωτα σπερματοζωαρια στο σπερμοδιαγραμμα καναμε και το χειρουργείο! Αρα με την προσωπική μου εμπειρία θα πω οτι οσοι εχουν ηλικιακά περιθώρια και κουραγιο ας δοκιμάσουν τις βιταμινες για ενα μεγαλο χρονικό διάστημα γιατι μπορει να βελτιώσουν τα αποτελεσματα της βιοψιας! Εμεις οταν ξεκινησαμε το ψάξιμο και ενω στο σπερμοδιαγραμμα βριςκαμε μονο σπερματιδες και αυτες 1 ανα δεν θυμαμαι και εγω ποσα οπτικά πεδία (20-30;), οι πιθανοτητες να βρούμε σπερματοζωαρια στην βιοψια ηταν 10%! Μετα απο 2 χρονια βιταμινες και παρακολουθηςη, πριν κανουμε την βιοψια, και αφου βρίσκαμε εστω και ελαχιστα σπερματοζωαρια στο δειγμα(τυπου 2-3 ανα οπτικό πεδίο), οι ποθανοτητες να βρούμε στην βιοψια ηταν 95% και ετσι και εγινε!

Βεβαια απο τοτε εχουμε κανει 4 προσπαθειες εξωσωματικης και τζίφος! Αλλα....μετα την βιοψια τα σπερματοζωαρια στο σπερμοδιαγραμμα συνέχισαν να ανεβαίνουν και μαλιστα στην δευτερη προσπαθεια δεν ανοίξαμε καν φυαλιδιο απο την βιοψια καθως στο δειγμα βρέθηκαν 800.000 σπερματοζωαρια !!!!! Επισης απο την βιοψια και μετα εχουμε καταφερει να καταψυξουμε αλλα 4 δείγματα με καποιες χιλιαδες σοερματοζωαρια το καθένα!

Ο ουρολογος σας Αθήνα ειναι;;;; Ρωταω γιατι δεν ξερω κανεναν να κανει μικροτεσε στην Αθήνα!

Οσο για το κόστος εξαρταται απο πολλα!!!!! Αλλα σημασια εχει να γινει σωστη δουλεια!

Ειμαι 3 χρονια στο χορό (του Ζαλόγκου) της αζωοσπερμιας .... Αν μπορω να βοηθήσω σε κατι ευχαριστως να το κανω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας ψυχραιμία λοιπόν μην απογοήτευσε βήμα βήμα να τα πάρετε! Το ποσο εμένα μου φαίνεται μεγάλο τουλάχιστον το μισό στα 1000 δηλαδή. Εμείς πάμε βουρ στα βαθιά με το κέντρο μας να τα κάνει την ίδια μέρα βιοψία κ εμβρυομεταφορα (πρώτα ο Θεος).

Κάνατε αίματος για καρυότυπο και κυστική ινωση;

Θα σου πουν και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ λεπτομέρειες που γνωρίζουν καλύτερα μιας κ εγώ δε μένω Αθήνα.

 

Είμαι στην όγδοη μέρα είμαι καλά ήρεμη και αισιόδοξη!!! Δευτέρα πάω για εξέταση οιστραδιολης για να συνεχίσω στη δεύτερη φάση

 

Περιμένω νεότερα από όλους σας διαβάζω κάθε μέρα !!

Όσο για τα λεφτά... ο αντρας μου δεν έχει ασφάλεια φέτος οπότε καταλαβαίνετε $#@#$!!*:roll:

 

Ρε τρελοκομειο βιοψια και ωοληψια θα κανετε ταυτοχρονα! Οχι βιοψια και εμβρυομεταφορα!!! Για την εμβρυομεταφορα θα περιμένετε απο 2 έως 6 μερες!!!!!

Αντε αντε αντε.....περιμενουμε την συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς ήρθες κορίτσι μου και εμεις μάλλον προς τα εκεί βαδίζουμε γιατί και σε μας οι ορμόνες είναι στα ύψη αλλά θα πρέπει να κάνουμε εξετάσεις για καρυοτυπο και μικρό ελλείψεις Υ εμεις εχουμε ένα μήνα που μάθαμε το πρόβλημα και ήρθαμε άρων άρων απο το εξωτερικό που μένουμε τα τελευταία χρονια ! Σε νιώθω απόλυτα είναι πολυ δύσκολη η φάση που περνάμε αλλά και εγώ πιστεύω ότι ολα γίνονται για κάποιο λόγο και ότι στο τέλος θα τα καταφέρουμε απλά είναι και αυτό μια δοκιμασία που μας δίνει ο θεός !!! Μην το βάζεις κάτω να έχεις πάντα πίστη και ελπίδα θα το παλέψουμε μέχρι τέλους και ότι γίνει. θα κάνουμε και εμεις βιοψία και ας μην εχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας. Και μην ξεχνάς ότι θαύματα γίνονται και πολλα μάλιστα κάθε μέρα !!!! Να είστε αγαπημένοι με τον σύζυγο σου και η λύση θα βρεθεί και στο λέω εγώ που εδώ και ένα μήνα έκλαιγα κάθε μέρα και ήμουν στα πρόθυρα της κατάθλιψης .φιλια πολλα και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ να σε αγκαλιάσουμε και να σε βοηθήσουμε

 

Κάνατε ραντεβου με ουρολογο η οχι ακομα;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελοκομειο βιοψια και ωοληψια θα κανετε ταυτοχρονα! Οχι βιοψια και εμβρυομεταφορα!!! Για την εμβρυομεταφορα θα περιμένετε απο 2 έως 6 μερες!!!!!

Αντε αντε αντε.....περιμενουμε την συνεχεια!!!!

 

Χαχαχ εχεις δίκιο μπερδεύτηκα καλεεεε ενα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι;;!! Μαγισσουλα μουυυυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Ναι στην Αθήνα Είναι ο ουρολογος κ μας ειπε οτι κανει βιοψια στο ιασω General. Μαλιστα η εμβρυολογος εχει το Κέντρο ivf το ξέρει κανεις; εμας λογω ατυχήματος στην εφηβεία Έχουμε εναν ορχι κ οπως φαίνεται δεν πρόσεξαν κ τον αλλον τοτε κ τωρα ειναι πολυ ταλαιπωρημένος. Λογικο μου ακούγετε γι αυτο κ τις υπολοιπες εξετάσεις δεν τις θεωρώ απαραίτητες. Θα ηθελα να παρω κ αλλη γνώμη βέβαια.

Μαγισσα αν θέλεις στείλε μου που κάνατε εσείς τη βιοψία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μάγισσα μου την Δευτέρα θα πάρω τηλ για να κλείσω ραντεβού και εμάς μας είπαν πάντως κατευθείαν για βιοψία χωρίς να εχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις αφού μόνο με βιοψία θα μάθουμε αν υπάρχει κάτι εκεί κάτω. Πάντως και εγώ λέω να κάνουμε κανένα χρόνο θεραπεία με βιταμίνες και βασιλικό πολτό μπας και γίνει κανένα θαύμα !!!!!

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνουν ; Εγώ ώρες ώρες είμαι στο κόσμο μου και σκέφτομαι ότι δεν εχουμε κανένα πρόβλημα και θα κάνουμε φυσιολογικά παιδάκι και άλλες φορές κλαίω με μαύρο δάκρυ

Link to comment
Share on other sites

Μαντονα Βούρ στο ψητό κ εσείς. Εμάς τώρα τέθηκε κ το ζήτημα της παράλληλης πορείας. Δηλαδή να αρχίσω κ εγώ την διαδικασία της εξωσωματικής γιατι εάν βρεθούν σπερματοζωάρια να γίνει η διαδικασία κατευθείαν χωρίς κατάψυξη . Δεν ξέρω, το σκέφτομαι αλλά μάλλον λέω όχι.. Μας είπε ο γιατρός ότι η κατα ψύξη Ίψεν ειναι το ίδιο με το απευθειας αλλά λέω κ αν δεν βρούμε; Τι θα κάνω εγώ? τσάμπα προετοιμασία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά και εγώ έχω μεγάλο δίλλημα να πάμε κατευθείαν για βιοψία χωρίς να ψάξουμε την αιτία που προκάλεσε την αζωοσπερμια με πιθανότητες 50-50 να βρούμε κάτι ή να το ψάξουμε και να μειωθούν και άλλο οι πιθανότητες ; Πάντως εμεις και να βρούμε κάτι θα το καταψυξουμε γιατί έχω και εγώ ένα μικρό προβληματάκι με ένα ινομυωμα που θα πρεπει να βγει λαπαροσκοπικά και μετά αν είμαστε τυχεροί να περάσουμε στην προετοιμασία για μικρογονιμοποιηση !!!!! τι να πω ας μας δώσει δύναμη ο θεός να ξεπεράσουμε και αυτό το εμπόδιο γιατί εχουμε τραβήξει πολλα . Σε εμάς άραγε θα γυρίσει ο τροχός ;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει που γίνεται βιοψία με μικροσκόπιο στην Αθήνα; Αν ναι περιμένω πμ ευχαριστώ εκ των προτέρων . Πολλα φιλια σε όλες και όλους σας και ελπίζω να βγούμε νικητές !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Ναι στην Αθήνα Είναι ο ουρολογος κ μας ειπε οτι κανει βιοψια στο ιασω General. Μαλιστα η εμβρυολογος εχει το Κέντρο ivf το ξέρει κανεις; εμας λογω ατυχήματος στην εφηβεία Έχουμε εναν ορχι κ οπως φαίνεται δεν πρόσεξαν κ τον αλλον τοτε κ τωρα ειναι πολυ ταλαιπωρημένος. Λογικο μου ακούγετε γι αυτο κ τις υπολοιπες εξετάσεις δεν τις θεωρώ απαραίτητες. Θα ηθελα να παρω κ αλλη γνώμη βέβαια.

Μαγισσα αν θέλεις στείλε μου που κάνατε εσείς τη βιοψία.

 

Καλησπέρα!

Σου στέλνω πμ!

Link to comment
Share on other sites

Μαντονα Βούρ στο ψητό κ εσείς. Εμάς τώρα τέθηκε κ το ζήτημα της παράλληλης πορείας. Δηλαδή να αρχίσω κ εγώ την διαδικασία της εξωσωματικής γιατι εάν βρεθούν σπερματοζωάρια να γίνει η διαδικασία κατευθείαν χωρίς κατάψυξη . Δεν ξέρω, το σκέφτομαι αλλά μάλλον λέω όχι.. Μας είπε ο γιατρός ότι η κατα ψύξη Ίψεν ειναι το ίδιο με το απευθειας αλλά λέω κ αν δεν βρούμε; Τι θα κάνω εγώ? τσάμπα προετοιμασία;

 

Για να μπείτε σε αυτη την διαδικασια θα πρεπει να ειστε σιγουροι οτι αν δεν βρεθούν θα προχωρήσετε με δοτη! Αλλιως ειναι κριμα να ρισκάρεις να παρεις ενα καρο φαρμακα με πιθανότητα να παει χαμένη η διεγερση σου!!!!! Βεβαια ολοι ευχόμαστε να βρεθούν αλλα θα πρεπει ολοι μας να ειμαστε Προετοιμασμένοι και για την αρνητικη έκβαση δυστυχως......

Link to comment
Share on other sites

kristinak καλώς ήλθες στη παρέα μας και να ευχηθώ ένα αίσιο τέλος και στο δικό σας Γολγοθά.

Δυστυχώς η παρέα όντως αυξάνεται προς επιβεβαίωση και του γιατρού μου που δυστυχώς μου ανέφερε πως τα περιστατικά αζωοσπερμίας και ανεξήγητης υπογονιμότητας ολοένα και αυξάνονται με αλματώδης ρυθμούς. Βέβαια εδώ είμαστε όλοι εμείς για να διαψεύσουμε στο τέλος όλα αυτά και να καταφέρουμε να γευτούμε τη μητρότητα και πατρότητα αντίστοιχα.

Όλα τα παιδιά εδώ μπορούμε να καταλάβουμε το ψυχολογικό κομμάτι και το πόνο που νιώσατε και να σου επιβεβαιώσω πόσο δύσκολο είναι και από αντρικής φύσεως όλο αυτό, αλλά με πίστη και προσπάθεια στο τέλος όλα μα όλα γίνονται.

Φαντάζομαι πως έχεις διαβάσει και τη δική μου ιστορία οπότε δεν την επαναλαμβάνω για να μην κουράζω, πρόσφατα και εμείς το ανακαλύψαμε (Φλεβάρη) και είμαι στο κύκλο της αναμονής των γενετικών εξετάσεων (καρυότυπου, Μικροελλείψεων Υ και κυστικής ίνωσης). Οι ορμονικές μου είναι αρκετά καλές, αιματολογικές και κάποιες πιο εξειδικευμένες (αλβουμίνες, Β12, φολικού οξέως) ομοίως καλές. Σίγουρα γιατρός δεν είμαι αλλά αν κρίνω από τα γεγονότα σου ίσως όντως η μόνη ορθή λύση είναι η απευθείας η βιοψία, αλλά μήπως ηλικιακά πέρνει το σύζυγο σου να κάνει την εγχείρηση κισροκήλης; Το ρωτήσατε αυτό; Εγώ που έχω και τρίτου βαθμού στον αριστερό όρχι λόγω ηλικίας (33) μου είπε ότι δε θα βοηθήσει. Εφόσον οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές και μπορείτε να πάτε για μια θεραπεία, πιστεύω ότι αξίζει η προσπάθεια, εμάς από την άλλη δε μας πέρνει και πολύ λόγω χαμηλής AMH της συζύγου.

Όσον αφορά το κόστος το θεωρώ εξωφρενικό και υπολόγιζε τα μισά και ίσως και λιγότερα, βέβαια δε ξέρω αν ανεβαίνει το κόστος κατακόρυφα στη περίπτωση MTese.

Κλείνοντας θα σε παρότρυνα να πάρεις και μια δεύτερη άποψη ουρολόγου για παν ενδεχόμενο.

 

Georgina84 άντε με το καλό σου εύχομαι ολόψυχα να σπάσεις πρώτη το νήμα των ευχάριστων ειδήσεων στο συγκεκριμένο topic.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς σας βρήκα λοιπόν! Ειμαι της αποψης οτι ολα αντιμετωπίζονται όποτε προχωράμε ολοι εδω με αισιοδοξία. Μας ενώνει όλους αυτο το πρόβλημα και θα πορευτούμε με αυτό, τι να κάνουμε;

Ηλικιακά για τον σύζυγό μου δεν νομιζω οτι παίρνει αναβολή η βιοψία ειναι 40. Όντως η βιοψία ειναι η mtese αν το λεω καλα. Οπότε ειναι αρκετά πιο ακριβή απο την απλη βιοψία αλλα κ παλι βρε παιδιά Είναι πολλα τα λεφτά. Ναι θελω κ μια δεύτερη γνώμη, βασικά ως προς το νοσοκομείο που θα γινει κ φυσικά για το κόστος.

Μπήκαμε στο χορό και θα χορέψουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα λοιπόν! Ειμαι της αποψης οτι ολα αντιμετωπίζονται όποτε προχωράμε ολοι εδω με αισιοδοξία. Μας ενώνει όλους αυτο το πρόβλημα και θα πορευτούμε με αυτό, τι να κάνουμε;

Ηλικιακά για τον σύζυγό μου δεν νομιζω οτι παίρνει αναβολή η βιοψία ειναι 40. Όντως η βιοψία ειναι η mtese αν το λεω καλα. Οπότε ειναι αρκετά πιο ακριβή απο την απλη βιοψία αλλα κ παλι βρε παιδιά Είναι πολλα τα λεφτά. Ναι θελω κ μια δεύτερη γνώμη, βασικά ως προς το νοσοκομείο που θα γινει κ φυσικά για το κόστος.

Μπήκαμε στο χορό και θα χορέψουμε!

 

Νομιζω ότι όντως στην ηλικια του συζύγου σου δεν ενδείκνυται το χειρουργείο για κιρσοκηλη ! Απο την αλλη το αν θα βελτιώσετε (προσπαθήσετε εστω) την ορχικη λειτουργεια με βιταμινες για να εχετε καλυτερα αποτελεσματα στην βιοψια εξαρταται πεισσοτερο απο την δικη σου ηλικια και την δικη σου ορμονολογικο και γυναικολογική καταςταςη !

Link to comment
Share on other sites

Πωλώ! Έλειψα λίγο καιρό και γίνεται ο χαμός!

Πολύς λαός μαζεύτηκε!

Λοιπόν θα σας πω τη γνώμη μου και μετά να θέλετε την πετάτε στα σκουπίδια. Η αζωοσπερμια είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά στο σώμα του άντρα. Μπορεί να είναι κάτι ασήμαντο αλλά μπορει να είναι και κάτι που χρήζει περαιτέρω διερεύνησης. Στη περίπτωση μας έχουμε σύνδρομο Κλαινεφελτερ. Αν είχα ακούσει το πρώτο ουρολόγο και κάναμε απευθείας βιοψία χωρίς να αναζητήσουμε αιτία δεν θα είχαμε μπει σε πορεία να ελέγξουμε ένα σύνδρομο με προεκτάσεις στην υγεία του άνδρα μου.

Ο αγώνας για παιδί είναι ιερός. Πάνω από όλα όμως η υγεία του συντρόφου μας. Μην σας αγχώνουν οι γιατροί. Κάντε τις εξετάσεις. Αποκλειστε τα χειρότερα και όταν έρθει η ώρα εννοείται πως κάνετε και βιοψία. Δεν θέλει βιασύνη. Μελέτη και καλούς γιατρούς θέλει. Δείτε τη μάγισσα. Αν είχε επαναπαυτεί δεν θα ήταν εδώ τώρα με τόσες πολλές πιθανότητες για παιδί.

Η θεραπεία πριν την βιοψία κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη.

Όσον αφορά εμάς δεν θα προβούμε σε αυτό το βήμα καθώς οποιαδήποτε επέμβαση στους πολύ ταλαιπωρημένους όρχεις μας σημαίνει πως η σεξουαλική μας υγεία θα χαθεί. Οποτε κάποιες φορές πρέπει να πάρουμε πολύ δύσκολες αποφάσεις. Πάμε για παιδί της καρδιάς λοιπόν αφού αυτό μας έγραψε ο Θεός. Κάτι θα ξέρει καλύτερα από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Πωλώ! Έλειψα λίγο καιρό και γίνεται ο χαμός!

Πολύς λαός μαζεύτηκε!

Λοιπόν θα σας πω τη γνώμη μου και μετά να θέλετε την πετάτε στα σκουπίδια. Η αζωοσπερμια είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά στο σώμα του άντρα. Μπορεί να είναι κάτι ασήμαντο αλλά μπορει να είναι και κάτι που χρήζει περαιτέρω διερεύνησης. Στη περίπτωση μας έχουμε σύνδρομο Κλαινεφελτερ. Αν είχα ακούσει το πρώτο ουρολόγο και κάναμε απευθείας βιοψία χωρίς να αναζητήσουμε αιτία δεν θα είχαμε μπει σε πορεία να ελέγξουμε ένα σύνδρομο με προεκτάσεις στην υγεία του άνδρα μου.

Ο αγώνας για παιδί είναι ιερός. Πάνω από όλα όμως η υγεία του συντρόφου μας. Μην σας αγχώνουν οι γιατροί. Κάντε τις εξετάσεις. Αποκλειστε τα χειρότερα και όταν έρθει η ώρα εννοείται πως κάνετε και βιοψία. Δεν θέλει βιασύνη. Μελέτη και καλούς γιατρούς θέλει. Δείτε τη μάγισσα. Αν είχε επαναπαυτεί δεν θα ήταν εδώ τώρα με τόσες πολλές πιθανότητες για παιδί.

Η θεραπεία πριν την βιοψία κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη.

Όσον αφορά εμάς δεν θα προβούμε σε αυτό το βήμα καθώς οποιαδήποτε επέμβαση στους πολύ ταλαιπωρημένους όρχεις μας σημαίνει πως η σεξουαλική μας υγεία θα χαθεί. Οποτε κάποιες φορές πρέπει να πάρουμε πολύ δύσκολες αποφάσεις. Πάμε για παιδί της καρδιάς λοιπόν αφού αυτό μας έγραψε ο Θεός. Κάτι θα ξέρει καλύτερα από εμάς.

 

Αν είχα ακούσει δε τον πρώτο (ακολούθησαν και υπόλοιποι) γιατρο θα ειχαμε παει κατευθείαν με δοτη! Κανεις δεν πίστευε πως εχουμε ελπίδες!!!!

Οσο γιατην υιοθεσια ειμαι υπέρ οσο δεν φανταζεσαι και εμεις εχουμε σκοπο παράλληλα με τις εξωσωματικές να ξεκινήσουμε και αυτες τις διαδικασίες γιατι εγω προσωπικα το θελω σαν τρελη!!!! Καθολου δεν με ενδιαφερει πως θα ερθει το παιδακι μας!!!!!! Ας το φερει και ο πελαργός ....δεν ειναι καθολου προβλημα αυτο για μένα!!!! Αν και στην περιπτωςη μας (λογω καρκίνου) ακομα και η υιοθεσια δεν ειναι εύκολη! Ισως να μην ειναι καν πιθανή!!!!!!

Παιδακι λοιπον με οποιο τροπο!!!!! Αρκει να ειμαστε καλα και αγαπημενοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ χάρηκα που έχω κάποιους εδώ να μιλήσω που έχουμε το ίδιο θέμα. Γιατι εμείς δεν το έχουμε πει πουθενά ... Μονο οι 2μας κ ειναι ζόρι

 

Σιγά σιγά ίσως αισθανθείτε την αναγκη να το μοιραστείτε με δικού σας ανθρωπους!!!! Και εμεις για καιρο σε κανεναν δεν το ειχαμε πει! Με τον καιρο το ειπαμε στους γονεις μας και σε λίγους αγαπημένους φίλους!!!! Ομως να σου πω την αληθεια όσες φορες το εχω συζητήσει το θεμα με οποιονδήποτε περα απο ατομα απο εδω μεσα, αισθανομαι οτι μιλαω στον τοίχο! Θελουν αλλα δεν μπορούν να καταλάβουν ουτε στο ελάχιστο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις τώρα που ήρθαμε στην πατρίδα είμαστε λίγο πιο χαλαροί και αισιόδοξοι μας έκανε πολυ καλο που το συζητήσαμε με τους φίλους μας και τις οικογένειες μας αλλα και εμένα την μεγαλύτερη δύναμη μου την δίνει αυτό το φόρουμ που μπορώ και μιλάω με ανθρώπους που περνάνε το ίδιο πρόβλημα με εμάς . Miaxara αν μπορείς στείλε μου πμ τι εξέταση κάνατε για αυτό το σύνδρομο και τι κανουμε μετά γιατί υπάρχει περίπτωση να εχουμε και απο αυτό!!! Κάπου είχα διαβάσει ότι το 2011 ένα ζευγάρι Άγγλων με αυτό το σύνδρομο έκαναν τρίδυμα με μικρογονιμοποιηση όποτε υπάρχει ελπίδα και για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις τώρα που ήρθαμε στην πατρίδα είμαστε λίγο πιο χαλαροί και αισιόδοξοι μας έκανε πολυ καλο που το συζητήσαμε με τους φίλους μας και τις οικογένειες μας αλλα και εμένα την μεγαλύτερη δύναμη μου την δίνει αυτό το φόρουμ που μπορώ και μιλάω με ανθρώπους που περνάνε το ίδιο πρόβλημα με εμάς . Miaxara αν μπορείς στείλε μου πμ τι εξέταση κάνατε για αυτό το σύνδρομο και τι κανουμε μετά γιατί υπάρχει περίπτωση να εχουμε και απο αυτό!!! Κάπου είχα διαβάσει ότι το 2011 ένα ζευγάρι Άγγλων με αυτό το σύνδρομο έκαναν τρίδυμα με μικρογονιμοποιηση όποτε υπάρχει ελπίδα και για εμάς.

 

Μια απλή εξέταση καρυοτυπου είναι. Πήγαμε σε πολυ γνωστό κέντρο. Θα στο στείλω σε π.μ. Υπάρχουν ελπίδες ανάλογα με τη περίπτωση. Όπως έχω πει και παλιότερα, όσο ποιο νέος το βρεις τόσο καλύτερα. Δηλαδή αν ο παιδίατρος το είχε εντοπίσει θα είχε κάνει κινήσεις ώστε ίσως ίσως να είχαμε μια ευκαιρία. Βέβαια τότε που ήταν παιδί ο άντρας μου δεν υπήρχε η mTese οποτε δεν θα του έκανα και τίποτα ιδιαίτερο.

Το θέμα είναι ότι θέλει παρακολούθηση για μελλοντικά προβλήματα. Για αυτό είναι τόσο σημαντικό να το ξέρετε. Στην τεκνοποίηση πλέον αν το έχετε η αν δεν το έχετε οι πιθανότητες μιας επιτυχής βιοψίας είναι πάντα οι ίδιες. Και σίγουρα μια θεραπεία δε θα βλάψει. Προσοχή όχι με τεστοστερόνη, καθώς σκοτώνει τη παραγωγή σπερματοζωαρίων. Η θεραπεία θα πρέπει να γίνει με hcg.

Μάγισσα μου με αυτο το Γολγοθά που περνάμε το μόνο που κατάλαβα είναι ποτό οικογένεια δημιουργείται με πολλούς τρόπους. Αγάπη να υπαρχει στο ζευγαρι και το παιδί θα έρθει είτε βιολογικό, είτε με δότη/δοτρια, είτε με υιοθεσία εμβρύου, είτε με απλή υιοθεσία. Ζούμε μαγικές εποχές με πολλές εναλλακτικές. Τα ζευγάρια τα σκληρά είναι στο παρελθόν.

Προσπαθώ να ψήσω το σύζυγο να κοιτάξουμε απο του χρόνου για παιδάκι απhcg.ν Αιθιοπία. Υπαρχουν πολλές πολλές ορφανές ψυχούλες εκεί που θέλουν ενα σπίτι. Αχ αχ με το καλο να το πείσω και θα μάθω και τη γλώσσα και τα φαγητά και να πλεκω μαλλάκια αφρό σε κοτσιδακια😝😝😝.

Link to comment
Share on other sites

Μαγισσουλα μου ΕΣΥ τι κανεις ;εγώ ώρες ώρες σκέφτομαι να μην κανουμε τίποτα και να τα παρατήσουμε να συνεχίσουμε να ζούμε με την ιδέα ότι δεν πρόκειται να κανουμε ποτέ παιδί και μετά ξανα διαβάζω την δικια σου ιστορία και των άλλων κοριτσιών και παίρνω δύναμη και λέω να το παλέψουμε μέχρι τέλος και ότι γίνει . Σας θαυμάζω πραγματικά για την δύναμη και την υπομονή σας

Link to comment
Share on other sites

Μαγισσουλα μου ΕΣΥ τι κανεις ;εγώ ώρες ώρες σκέφτομαι να μην κανουμε τίποτα και να τα παρατήσουμε να συνεχίσουμε να ζούμε με την ιδέα ότι δεν πρόκειται να κανουμε ποτέ παιδί και μετά ξανα διαβάζω την δικια σου ιστορία και των άλλων κοριτσιών και παίρνω δύναμη και λέω να το παλέψουμε μέχρι τέλος και ότι γίνει . Σας θαυμάζω πραγματικά για την δύναμη και την υπομονή σας

 

Παλεύω !!!!! Αυτό κάνω!!!!! Χαχχαχαχαχα.....δεν σκέφτηκα ουτε στιγμη να τα παρατήσουμε και ειμαι σιγουρη οτι αργα η γρηγορα θα τα καταφέρουμε!!!!!! Λεω πως εχω μπροστα μου μια δεκαετία να ο παλεψουμε!!!!! Του πουστη....με τον ενα η τον αλλο τροπο θα μας κάτσει!!!!!!

Ετσι σκεφτομαι εγω........

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...