Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ααααααα!!!! Ειστε γρήγοροι εσεις ε;;; Τσακ μπαμ το κανονισατε!!!! Καλως να ορίσετε λοιπον!!!!! Τα πάτρια εδάφη θα σας φέρουν γουρι!!!! :wink:

Εγω ειμαι σε φαση-αφασία! Προσπαθω να βρω, δυναμη, αντοχή, χρονο και κυριως χρήμα να προχωρήσω στην επομενη προσπαθεια! Πριν το Πάσχα δεν με βλεπω...ισως και αρκετα αργοτερα! Θα δειξει! Προς το παρον θελω να ψαξω 1-2 ιατρικής φύσης πραγματάκια που μου εχουν κολλήσει στο κεφαλι.....

Ναι μάγισσα μου ερχόμαστε!!! Πραγματικά έχω αγχωθεί παρά πολυ για το τι θα ακούσουν τα αυτιά μου την Τετάρτη . Νιώθω σαν να βλέπω έναν εφιάλτη και κάποια στιγμή θα ξυπνησω και θα είναι ολα εντάξει .Για σένα κοριτσακι μου πιστεύω ότι στην επόμενη προσπάθεια θα πάνε ολα καλα πάρε τον χρόνο σου ξεκουράσου μάζεψε δυνάμεις και θα το νικήσετε το τέρας της αζωοσπερμιας . Ααααα να πεις στον άντρα σου ότι είναι ο πιο τυχερός άνθρωπος στον κοσμο που εχει εσένα δίπλα του.

 

 

Για όλες εσάς που θέλετε να γίνετε μανούλες, keep in mind that…

"Everything will be ok in the end!

If it's not ok,

it's not the end!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ααααααα!!!! Ειστε γρήγοροι εσεις ε;;; Τσακ μπαμ το κανονισατε!!!! Καλως να ορίσετε λοιπον!!!!! Τα πάτρια εδάφη θα σας φέρουν γουρι!!!! :wink:

Εγω ειμαι σε φαση-αφασία! Προσπαθω να βρω, δυναμη, αντοχή, χρονο και κυριως χρήμα να προχωρήσω στην επομενη προσπαθεια! Πριν το Πάσχα δεν με βλεπω...ισως και αρκετα αργοτερα! Θα δειξει! Προς το παρον θελω να ψαξω 1-2 ιατρικής φύσης πραγματάκια που μου εχουν κολλήσει στο κεφαλι.....

Μπορεις να μου στειλεις pm σε ποιο γιατρο και κεντρο κανατε την πρωτη και σε ποιο κανετε τη δευτερη προσπαθεια γιατι εχουμε παρομοιο θεμα και ειμαστε σε αναζητηση γιατρου και κεντρου?
Link to comment
Share on other sites

Ναι μάγισσα μου ερχόμαστε!!! Πραγματικά έχω αγχωθεί παρά πολυ για το τι θα ακούσουν τα αυτιά μου την Τετάρτη . Νιώθω σαν να βλέπω έναν εφιάλτη και κάποια στιγμή θα ξυπνησω και θα είναι ολα εντάξει .Για σένα κοριτσακι μου πιστεύω ότι στην επόμενη προσπάθεια θα πάνε ολα καλα πάρε τον χρόνο σου ξεκουράσου μάζεψε δυνάμεις και θα το νικήσετε το τέρας της αζωοσπερμιας . Ααααα να πεις στον άντρα σου ότι είναι ο πιο τυχερός άνθρωπος στον κοσμο που εχει εσένα δίπλα του.

 

 

Για όλες εσάς που θέλετε να γίνετε μανούλες, keep in mind that…

"Everything will be ok in the end!

If it's not ok,

it's not the end!"

 

Καλημερα!

Καλο ταξίδι λοιπον!!! Περιμενουμε εξελίξεις και να ειναι και ευχαριστες!!!

 

Υ.Γ. Θα του το μεταφέρω! Αν και θεωρω πως εγω ειμαι πιο τυχερη που σώθηκε η ζωούλα του τοτε για να ερθει στην δικη μου την ζωη μετα απο χρονια και να την ομορφαίνει καθε μερα!!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου στειλεις pm σε ποιο γιατρο και κεντρο κανατε την πρωτη και σε ποιο κανετε τη δευτερη προσπαθεια γιατι εχουμε παρομοιο θεμα και ειμαστε σε αναζητηση γιατρου και κεντρου?

 

 

Καλημέρα! Έχεις πμ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαγισσα Καλώς σας βρήκα,

 

Όντως είναι θετικό, αυτό κρατάω και εγώ και προχωράμε!

 

Καλημέρα! Εμείς φαντάσου για να φτάσουμε στο 1-2 σπερματοζωαρια ανα οπτικό πεδίο περασαν περιπου δυο χρονια βιταμινες, σπερμοδιαγραμματα και άπειρη υπομονη!!!!! Αρα....σε βρίσκω άρχοντα !!!!!! Χιχιχιχι.....

Link to comment
Share on other sites

Αμάν! Λίγο έλλειψα (να φάω μία λαγάνα) και αυξηθήκαμε κατά δύο μέλη! ;)Μαντόνα και Mr Optimistic, καλώς ήρθατε στην παρέα μας! Όπως κάθε φορά που εισέρχεται και κάποιος καινούριος, δεν μπορώ να πω ότι χαίρομαι με την διάγνωση, είναι παρήγορο ωστόσο που αναζητούμε ο ένας παρηγοριά και ενημέρωση από τον άλλον.

Μαντόνα, συμπάθα με, μα πολύ "Γερμανός" ο Γερμανός ουρολόγος σας, βρε παιδί μου. Ό,τι απορίες έχεις για γιατρούς, εξετάσεις κλπ στείλε μου πμ, γιατί περνάμε κι εμείς το λούκι των εξετάσεων αυτήν την περίοδο. Το ίδιο ισχύει και για σένα, Mr Optimistic. Θεωρώ κι εγώ πως η δική σου περίπτωση μοιάζει για αποφρακτική, αλλά καλά κάνετε και το ψάχνετε από όλες τις πλευρές.

 

Μάγισσα, με το καλό να ξεκινήσεις την προσπάθειά σου, όταν νιώσεις εσύ ήρεμη μέσα σου και έτοιμη. Ξαναλέω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΣΑ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ!

Guinevere, μας έλειψες :)

Georgina εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, κούκλα μου! Καταλαβαίνω ότι οι μέρες δεν περνούν γρήγορα, οι άτιμες, μα πού θα πάει, σύντομα θα κάνεις μερικά ζουμερά, στρογγυλά αυγουλάκια που θα γίνουν πανέμορφα εμβρυάκια :D

Όσο για τα δικά μας, σήμερα πρωί-πρωί πήγε ο σύζυγος για την εξέταση των μικροελλείψεων στο Χωρέμειο {ευχαριστώ, ξέρεις-εσύ :wink:} και αύριο θα έχουμε και τα αποτελέσματα για τις κατεχολαμίνες. Εν τω μεταξύ, ακόμη περιμένουμε τον καρυότυπο από την Βιοϊατρική... Μας είχαν πει σε ΤΟ ΠΟΛΥ 10 εργάσιμες θα χρειαστούν κι ήδη έχουν καθυστερήσει άλλες 10 ημέρες....

Περιττό να πω πως καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα. Μάλλον εγώ έχω ήδη αρχίσει να συνηθίζω στην ιδέα ότι τα μαντάτα δεν θα είναι αυτά που θέλουμε να ακούσουμε, ο δε σύζυγος με ρώτησε τις προάλλες αν προλάβαμε την ωορρηξία μου αυτόν τον μήνα :shock: Ε, τι του απαντάς;;;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Αμάν! Λίγο έλλειψα (να φάω μία λαγάνα) και αυξηθήκαμε κατά δύο μέλη! ;)Μαντόνα και Mr Optimistic, καλώς ήρθατε στην παρέα μας! Όπως κάθε φορά που εισέρχεται και κάποιος καινούριος, δεν μπορώ να πω ότι χαίρομαι με την διάγνωση, είναι παρήγορο ωστόσο που αναζητούμε ο ένας παρηγοριά και ενημέρωση από τον άλλον.

Μαντόνα, συμπάθα με, μα πολύ "Γερμανός" ο Γερμανός ουρολόγος σας, βρε παιδί μου. Ό,τι απορίες έχεις για γιατρούς, εξετάσεις κλπ στείλε μου πμ, γιατί περνάμε κι εμείς το λούκι των εξετάσεων αυτήν την περίοδο. Το ίδιο ισχύει και για σένα, Mr Optimistic. Θεωρώ κι εγώ πως η δική σου περίπτωση μοιάζει για αποφρακτική, αλλά καλά κάνετε και το ψάχνετε από όλες τις πλευρές.

 

Μάγισσα, με το καλό να ξεκινήσεις την προσπάθειά σου, όταν νιώσεις εσύ ήρεμη μέσα σου και έτοιμη. Ξαναλέω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΣΑ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ!

Guinevere, μας έλειψες :)

Georgina εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, κούκλα μου! Καταλαβαίνω ότι οι μέρες δεν περνούν γρήγορα, οι άτιμες, μα πού θα πάει, σύντομα θα κάνεις μερικά ζουμερά, στρογγυλά αυγουλάκια που θα γίνουν πανέμορφα εμβρυάκια :D

Όσο για τα δικά μας, σήμερα πρωί-πρωί πήγε ο σύζυγος για την εξέταση των μικροελλείψεων στο Χωρέμειο {ευχαριστώ, ξέρεις-εσύ :wink:} και αύριο θα έχουμε και τα αποτελέσματα για τις κατεχολαμίνες. Εν τω μεταξύ, ακόμη περιμένουμε τον καρυότυπο από την Βιοϊατρική... Μας είχαν πει σε ΤΟ ΠΟΛΥ 10 εργάσιμες θα χρειαστούν κι ήδη έχουν καθυστερήσει άλλες 10 ημέρες....

Περιττό να πω πως καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα. Μάλλον εγώ έχω ήδη αρχίσει να συνηθίζω στην ιδέα ότι τα μαντάτα δεν θα είναι αυτά που θέλουμε να ακούσουμε, ο δε σύζυγος με ρώτησε τις προάλλες αν προλάβαμε την ωορρηξία μου αυτόν τον μήνα :shock: Ε, τι του απαντάς;;;

 

Καλά αποτελέσματα και στις δυο εξετάσεις!!!!!! :wink:

Τι του απάντησες του συζύγου;;;; Δεν λεω....η ελπίδα πεθαίνει τελευταια αλλα.....θελει διάβασμα ο συζηγος νομιζω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμάν! Λίγο έλλειψα (να φάω μία λαγάνα) και αυξηθήκαμε κατά δύο μέλη! ;)Μαντόνα και Mr Optimistic, καλώς ήρθατε στην παρέα μας! Όπως κάθε φορά που εισέρχεται και κάποιος καινούριος, δεν μπορώ να πω ότι χαίρομαι με την διάγνωση, είναι παρήγορο ωστόσο που αναζητούμε ο ένας παρηγοριά και ενημέρωση από τον άλλον.

Μαντόνα, συμπάθα με, μα πολύ "Γερμανός" ο Γερμανός ουρολόγος σας, βρε παιδί μου. Ό,τι απορίες έχεις για γιατρούς, εξετάσεις κλπ στείλε μου πμ, γιατί περνάμε κι εμείς το λούκι των εξετάσεων αυτήν την περίοδο. Το ίδιο ισχύει και για σένα, Mr Optimistic. Θεωρώ κι εγώ πως η δική σου περίπτωση μοιάζει για αποφρακτική, αλλά καλά κάνετε και το ψάχνετε από όλες τις πλευρές.

 

Μάγισσα, με το καλό να ξεκινήσεις την προσπάθειά σου, όταν νιώσεις εσύ ήρεμη μέσα σου και έτοιμη. Ξαναλέω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΣΑ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ!

Guinevere, μας έλειψες :)

Georgina εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, κούκλα μου! Καταλαβαίνω ότι οι μέρες δεν περνούν γρήγορα, οι άτιμες, μα πού θα πάει, σύντομα θα κάνεις μερικά ζουμερά, στρογγυλά αυγουλάκια που θα γίνουν πανέμορφα εμβρυάκια :D

Όσο για τα δικά μας, σήμερα πρωί-πρωί πήγε ο σύζυγος για την εξέταση των μικροελλείψεων στο Χωρέμειο {ευχαριστώ, ξέρεις-εσύ :wink:} και αύριο θα έχουμε και τα αποτελέσματα για τις κατεχολαμίνες. Εν τω μεταξύ, ακόμη περιμένουμε τον καρυότυπο από την Βιοϊατρική... Μας είχαν πει σε ΤΟ ΠΟΛΥ 10 εργάσιμες θα χρειαστούν κι ήδη έχουν καθυστερήσει άλλες 10 ημέρες....

Περιττό να πω πως καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα. Μάλλον εγώ έχω ήδη αρχίσει να συνηθίζω στην ιδέα ότι τα μαντάτα δεν θα είναι αυτά που θέλουμε να ακούσουμε, ο δε σύζυγος με ρώτησε τις προάλλες αν προλάβαμε την ωορρηξία μου αυτόν τον μήνα :shock: Ε, τι του απαντάς;;;

 

Ευχαριστώ πολυυυυυ χαχαχα γέλασα με τη λαγάνα! !! Ο καρυοτυποΣ εμάς έκανε να βγει ένα μήνα... λίγο ακόμα υπομονή (με το κάντε υπομονή μόνο λέει η Βουγιουκλάκη έκανε καριερα) και εύχομαι καλά αποτελέσματα! !!

Και ο σύζυγός μου είχε ελπίδες, ένα λέει δε μπορεί να βγει;;;; Να γελάσουμε λιγάκι :-P:shock:

Link to comment
Share on other sites

silkie Με το καλό εύχομαι οι απαντήσεις σας να είναι μια χαρούλα.:o

Και εμένα βγήκαν οι εξετάσεις από το Χωρέμειο (Κυστικής και Μικροελλείψεων) αλλά θα τις πάρω τη Δευτέρα, σε συνδυασμό με τις απαντήσεις από το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού (Καρυότυπος) που ακόμη δεν έχει βγει.

 

Συμφωνώ με τη μαγισσα πώς ο άντρας σου θέλει κάποια μαθήματα.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια και αγορια! να καλωσορισω και εγω τον Mr_Optimistic, και να ευχηθω ολα να πανε καλα στον αγωνα τους, θα συμφωνισω και με την σιλκυ οτι το καλωσορισμα δεν αφορα τη διαγνωση αλλα την παρεα που φτιαξαμε

 

σιλκι μου καλα αποτελεσματα στις εξετασεις σας, λιγο υπομονη και θα βγουν, ετσι κανουν συνηθως, αργουνε

τζιορτινα μου πως πας με τη διαδικασια?

μαγισσουλα οσο χρονο χρειαζεσαι κοριτσι μου, δες και τα θεματα που σου καρφωθηκαν στο μυαλο και ευχομαι η επομενη προσπαθεια να ειναι η τυχερη

μαντονα καλως ορισατε στην πατριδα, καλη επιτυχια με γιατρους και εξετασεις

 

εμεις ευτυχως τρεχουμε με ασχετα θεματα και δεν πολυσκεφτομαστε, αν και απο χτες μου καρφωθηκε η ιδεα οτι κατι δεν παει καλα, ελπιζω η σιλκυ να μην με κολλησε το χαρισμα της :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!! Ερχόμαστε από το Σοφικίτη. Μας δέχθηκε εχθές κατά τις 11 και τελειώσαμε μετά τα μεσάνυχτα. Δίνει την εντύπωση εξαιρετικά κατηρτισμένου επιστήμονος και, εκτός αυτού, πολύ προσηνούς και γλυκομίλητου ανθρώπου.

Αφού, λοιπόν, μας πήρε ένα μικρό ιστορικό και εξέτασε το σύζυγο, απέκλεισε την αποφρακτική αζωοσπερμία, ενώ βρήκε και μία μικρή κιρσοκήλη, η οποία όμως δεν παίρνει χειρουργική διόρθωση πλέον, με τέτοια βλάβη στους όρχεις. Πιθανόν εκεί να οφείλεται η αζωοσπερμία, πιθανόν και όχι. Ο σύζυγος θα κάνει μία σειρά από επιπλέον εξετάσεις, μεταξύ των οποίων και γενετική για μικροελλείψεις στο χρωμόσωμα Υ.

Επειδή η τεστοστερόνη του είναι τόσο ανεβασμένη (αν και στην Ιαπωνία, λέει, είναι εντός των φυσιολογικών ορίων) του συνέστησε να κάνει και έλεγχο για καρκινικούς δείκτες, για να αποκλείσουμε αυτό το ενδεχόμενο, κυρίως επειδή ενδεχομένως να του χορηγηθούν ορμόνες αν τελικά προχωρήσουμε στην microTESE. Πιθανότατά πάντως, για την αυξημένη τεστοστερόνη ευθύνεται κάποια συγγενής υπερπλασία των επινεφριδίων :confused: που ανεβάζει την τεστοστερόνη του ορού, ενώ η τεστοστερόνη στους όρχεις μπορεί να είναι χαμηλή. Επομένως, δεν αποκλείεται το Klinefelter, παρά την υψηλή τεστοστερόνη. Δηλαδή, θα έχει Klinefelter ΣΥΝ κάτι άλλο... :-(

Οπότε, ακόμη περιμένουμε τον καρυότυπο και, συγχρόνως, θα πάει να κάνει και τις υπόλοιπες εξετάσεις. Με τούτα και μ'εκείνα -εξετάσεις, επισκέψεις σε γιατρούς, συμπληρώματα, κι άλλες εξετάσεις- μας έχουν φύγει ένα σωρό χρήματα...

 

Επειδη αντιμετωπιζουμε κι εμεις το ιδιο προβλημα μηπως θα μπορουσες να με βοηθησεις πως κλεισατε ραντεβου με το Σοφικιτη κι αν ερχεται Αθηνα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και αγόρια !! Εμάς και το σημερινό σπερμοδιαγραμμα ήταν το απόλυτο μηδέν και τώρα αρχίζει το ψάξιμο οποίος μπορεί να βοηθήσει να μου πει για κάποιον καλο ουρολόγο στην Αθήνα και που γίνονται οι εξετάσεις για καρυοτυπο και μικρό ελλείψεις Υ και τα λοιπα!!! Ευχαριστώ πολυ που υπάρχετε και εύχομαι σε όλους τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και αγόρια !! Εμάς και το σημερινό σπερμοδιαγραμμα ήταν το απόλυτο μηδέν και τώρα αρχίζει το ψάξιμο οποίος μπορεί να βοηθήσει να μου πει για κάποιον καλο ουρολόγο στην Αθήνα και που γίνονται οι εξετάσεις για καρυοτυπο και μικρό ελλείψεις Υ και τα λοιπα!!! Ευχαριστώ πολυ που υπάρχετε και εύχομαι σε όλους τα καλύτερα

 

Καλησπέρα!

Εμείς τις παραπανω εξετασεις που ανεφερες καθως και ινοκυστικη νοσο (σχετίζεται και αυτή με αζωοσπερμια σε κάποιες περιπτώσεις) τις κάναμε στο χωρεμειο (μεσα στο παίδων ειναι)! Ορμονολογικες εχει κανει;;;; Αν οχι, αυτο προέχει νομιζω!

Οσο για τους γιατρους τα δυο ονοματα που εχουν αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματα νομιζω οτι ειναι οτι πιο εξειδικευμένο στο θεμα μας !!!!

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!!!!! Βημα βημα θα το φτάσουμε μεχρι τέλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guinevere μην ανησυχείς, το χάρισμα είναι κληρονομικό, όχι κολλητικό :D Ή όπως λέει και ο ποιητής "Δεν κολλάει η τρέλα, μανάρι μου!!" Ό,τι ιδέα κι αν σου έχει μπει, ακόμη κι αν τελικά ευσταθεί, ακόμη κι αν είναι το χειρότερο δυνατό σενάριο, να ξέρεις ότι λύσεις υπάρχουν και με πολύ καλά αποτελέσματα :)

Georgina έκλαψα από τα γέλια με τη Βουγιουκλάκη, να είσαι καλά!

Foulaki σου στέλνω πμ.

 

Εμείς ακόμη περιμένουμε και περιμένουμε και περιμένουμε... Τώρα μου είπαν από το Ακεσώ ότι ο καρυότυπος θα είναι έτοιμος μετά τις 25/3!!! Έλεος δηλ. Μετά τις 25/3 είναι και η 26/3, αλλά και το Πάσχα... γγγγκρρρρ! Τους έβρισα, εννοείται, γιατί μας είχαν πει 10 εργάσιμες αρχικά. Αν το ήξερα εξ αρχής ότι θα έπαιρνε ένα μήνα θα πήγαινα στο δημόσιο, που είναι και δωρεάν. Συν τοις άλλοις, δεν τον έχεις και το Σοφικίτη εύκαιρο ανά πάσα στιγμή.

Εμάς πάντως κανείς από τους 2 ουρολόγους ούτε ο ενδοκρινολόγος μας είπαν να κοιτάξουμε για κυστική ίνωση. Εγώ είχα κάνει και είμαι αρνητική. Υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται εκεί η αζωοσπερμία; Εξ όσων γνωρίζω συνοδεύεται και από αρκετά άλλα συμπτώματα, σωστά;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Guinevere μην ανησυχείς, το χάρισμα είναι κληρονομικό, όχι κολλητικό :D Ή όπως λέει και ο ποιητής "Δεν κολλάει η τρέλα, μανάρι μου!!" Ό,τι ιδέα κι αν σου έχει μπει, ακόμη κι αν τελικά ευσταθεί, ακόμη κι αν είναι το χειρότερο δυνατό σενάριο, να ξέρεις ότι λύσεις υπάρχουν και με πολύ καλά αποτελέσματα :)

Georgina έκλαψα από τα γέλια με τη Βουγιουκλάκη, να είσαι καλά!

Foulaki σου στέλνω πμ.

 

Εμείς ακόμη περιμένουμε και περιμένουμε και περιμένουμε... Τώρα μου είπαν από το Ακεσώ ότι ο καρυότυπος θα είναι έτοιμος μετά τις 25/3!!! Έλεος δηλ. Μετά τις 25/3 είναι και η 26/3, αλλά και το Πάσχα... γγγγκρρρρ! Τους έβρισα, εννοείται, γιατί μας είχαν πει 10 εργάσιμες αρχικά. Αν το ήξερα εξ αρχής ότι θα έπαιρνε ένα μήνα θα πήγαινα στο δημόσιο, που είναι και δωρεάν. Συν τοις άλλοις, δεν τον έχεις και το Σοφικίτη εύκαιρο ανά πάσα στιγμή.

Εμάς πάντως κανείς από τους 2 ουρολόγους ούτε ο ενδοκρινολόγος μας είπαν να κοιτάξουμε για κυστική ίνωση. Εγώ είχα κάνει και είμαι αρνητική. Υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται εκεί η αζωοσπερμία; Εξ όσων γνωρίζω συνοδεύεται και από αρκετά άλλα συμπτώματα, σωστά;

 

Καλημερα!

Αν θυμαμαι καλα σε περιπτωςη που εισαι φορέας (γιατι αν νοσεις σιγουρα το ξερεις) υπαρχει περιπτωσει να ειναι φραγμένα η να μην υπαρχουν καν (δεν θυμαμαι τι απο τα δυο) τα σωληνακια που μεταφέρουν τα σοερματοζωαρια! Επειδη ομως το εχω διαβάσει πριν χρονια αυτο και δεν θυμαμαι καλα για κοιτα το λιγο!!!!! Βεβαια δεν εχω διαβάσει για καποια τετοια περιπτωςη στο φόρουμ! Σε άρθρα το ειχα διαβάσει!!!!! Για ριξε μια ματια......

Εισαι σιγουρη οτι σε δημοσιο γινεται δωρεαν ο καρυοτυπος;;;; Εμεις στο χωρεμειο τον ειχαμε κανει αλλα μας ειχαν πει πως δεν γράφεται.....δεν το ειχα ψαξει αρκετα ομως, ομολογώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Ο καρυότυπος γράφεται και δικαιολογείται κανονικότατα. Πρόσφατα την έκανα στο Ινστιτούτο υγείας του Παιδιού στο Παίδων και μάλιστα μου την έγραψε ο ουρολόγος μου κατόπιν υποδείξεως από το ινστιτούτο. Η αλήθεια είναι ότι και εκείνος δε το ήξερε (ουρολόγος) αλλά το βρήκε στο σύστημα συνταγογράφησης του ΕΟΠΠΥ. Κόστος 8-10 ευρώ. Τα αποτελέσματα σε καμιά 20 μέρες.

Υπόδειξη από τον ιατρικό σύλλογο περί κυστικής ίνωσης και αζωωοσπερμίας: Σε άνδρες με στειρότητα λόγω έλλειψης του σπερματικού πόρου, αποφρακτική αζωοσπερμία και ολιγοσπερμία. Στα άτομα αυτά η παρουσία ινοκυστικής νόσου σε ετερόζυγη τουλάχιστον μορφή υπολογίζεται σε ποσοστό που κυμαίνεται από 30-70%.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Ο καρυότυπος γράφεται και δικαιολογείται κανονικότατα. Πρόσφατα την έκανα στο Ινστιτούτο υγείας του Παιδιού στο Παίδων και μάλιστα μου την έγραψε ο ουρολόγος μου κατόπιν υποδείξεως από το ινστιτούτο. Η αλήθεια είναι ότι και εκείνος δε το ήξερε (ουρολόγος) αλλά το βρήκε στο σύστημα συνταγογράφησης του ΕΟΠΠΥ. Κόστος 8-10 ευρώ. Τα αποτελέσματα σε καμιά 20 μέρες.

Υπόδειξη από τον ιατρικό σύλλογο περί κυστικής ίνωσης και αζωωοσπερμίας: Σε άνδρες με στειρότητα λόγω έλλειψης του σπερματικού πόρου, αποφρακτική αζωοσπερμία και ολιγοσπερμία. Στα άτομα αυτά η παρουσία ινοκυστικής νόσου σε ετερόζυγη τουλάχιστον μορφή υπολογίζεται σε ποσοστό που κυμαίνεται από 30-70%.

 

Ναι αυτό..... Οπως τα λες!!!

Παλι πετάξαμε λεφτα σε εξετασεις.... Πφφφφ....τελεια!!!! Και να ηταν τα μόνα καλα θα ηταν.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Ο καρυότυπος γράφεται και δικαιολογείται κανονικότατα. Πρόσφατα την έκανα στο Ινστιτούτο υγείας του Παιδιού στο Παίδων και μάλιστα μου την έγραψε ο ουρολόγος μου κατόπιν υποδείξεως από το ινστιτούτο. Η αλήθεια είναι ότι και εκείνος δε το ήξερε (ουρολόγος) αλλά το βρήκε στο σύστημα συνταγογράφησης του ΕΟΠΠΥ. Κόστος 8-10 ευρώ. Τα αποτελέσματα σε καμιά 20 μέρες.

Τώρα τσαντίζομαι περισσότερο! Ούτε ο δικός μας ο ουρολόγος γνώριζε ότι γράφεται -εγώ το έμαθα από αυτό το φόρουμ, αφού όμως είχαμε ήδη πάει στο Ακεσώ. Παρεμπιπτόντως, τις αναλύσεις DNA το Ακεσώ τις στέλνει στην Βιοϊατρική, κάτι που δεν γνωρίζαμε όταν κλείσαμε την εξέταση. Ωστόσο, μας είπαν ότι θα έχουμε τα αποτελέσματα σε περίπου 10 εργάσιμες και λέμε "ας πάει το παλιάμπελο. Κλαίμε τα λεφτά μας....

Υπόδειξη από τον ιατρικό σύλλογο περί κυστικής ίνωσης και αζωωοσπερμίας: Σε άνδρες με στειρότητα λόγω έλλειψης του σπερματικού πόρου, αποφρακτική αζωοσπερμία και ολιγοσπερμία. Στα άτομα αυτά η παρουσία ινοκυστικής νόσου σε ετερόζυγη τουλάχιστον μορφή υπολογίζεται σε ποσοστό που κυμαίνεται από 30-70%.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αν δεν βγάλουμε άκρη με ετούτες εδώ τις εξετάσεις, θα ψαχτούμε και για το γονίδιο αυτό :roll: Στο Παίδων την έκανες και αυτήν την εξέταση;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

 

silkie Ναι όλες τις εξετάσεις μου τις έκανα στο Παίδων και συγκεκριμένα στο ερευνητικό κέντρο Χωρέμειο αυτές που αφορούσαν τη Μικροελλείψεις Υ και της Κυστικής Ίνωσης. Είναι εξετάσεις που δυστυχώς δε δικαιολογούνται από τα ταμεία αλλά νομίζω στο ΙΚΑ μπορείς να καταθέσεις αποδείξεις και να σου δικαιολογήσει ένα μέρος του ποσού. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις συγκεκριμένες εξετάσει και τι δείχνουν μπορείς να βρεις εδώ: http://www.imop.gr/diagnwstikes-eksetaseis/genetikos-elegxos

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

 

silkie Ναι όλες τις εξετάσεις μου τις έκανα στο Παίδων και συγκεκριμένα στο ερευνητικό κέντρο Χωρέμειο αυτές που αφορούσαν τη Μικροελλείψεις Υ και της Κυστικής Ίνωσης. Είναι εξετάσεις που δυστυχώς δε δικαιολογούνται από τα ταμεία αλλά νομίζω στο ΙΚΑ μπορείς να καταθέσεις αποδείξεις και να σου δικαιολογήσει ένα μέρος του ποσού. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις συγκεκριμένες εξετάσει και τι δείχνουν μπορείς να βρεις εδώ: http://www.imop.gr/diagnwstikes-eksetaseis/genetikos-elegxos

V

 

Και εμείς εκεί τις είχαμε κάνει όλες αυτές και τον καρυοτυπο και μας είχαν πει ότι δεν γράφεται ούτε ο καρυοτυπος μαμωτο μουουουουου......απο το χωρεμειο μας το ειχαν πει αυτο!!! Πφφφφφφ..... Τελος παντων! Παει εγινε τωρα! Ας μην εκνευρίζομαι με διαφορα φάσης εναμιση χρονου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κ απο εμενα στην παρεα σας!

Να πω κ εγω την δική μου ιστορια, εγραψα καποια στιγμη το parents cafe αλλα ειδα οτι δεν υπαρχει κοσμος εκει!

Εμεις προσπαθουμε 2 χρονια , μπορει κ παραπανω (παντρευτηκαμε το 12) με αποτελεσμα να παμε για τις πρωτες εξετασεις πριν λιγες εβδομαδες. Σαπιγγογραφια εγω και σπερμοδιαραμμα ο συζυγος. Εγω οκ , αλλα πηραμε την κρυαδα με το 0 στο σπερμοδιαγραμμα. Εκανε ορμονες , ολες στα υψη και η τεστοστερονη χαμηλη. Καναμε υπερηχο βρηκαμε κιρσοκηλη και τωρα πηγαινοντας στον ουρολογο μας διεγνωσε ΜΗ αποφρακτικη αζωοσπερμια. Συν της αλλης εχουμε ΜΟΝΟ εναν ορχι λογω ατυχηματος στην εφηβεια... ολα αυτα λοιπον!

Μας ειπε οτι η βιοψια ειναι μονοδρομος και παλι οι πιθανοτητες δεν ειναι καλες. Με ΝΙΩΘΕΤΕ φανταζομαι? Αυτα... ψυχολογια 0 , σπερμα 0 . Θελω να ξερω αν υπαρχει καποιος με ΜΗ αποφρακτικη και γενικα εναν καλο γιατρο για βιοψια. Επισης το κοστος μας ειπε ειναι γυρω στα 2.000?? Αληθεια? δεν το εχω ψαξει καθολου

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας ψυχραιμία λοιπόν μην απογοήτευσε βήμα βήμα να τα πάρετε! Το ποσο εμένα μου φαίνεται μεγάλο τουλάχιστον το μισό στα 1000 δηλαδή. Εμείς πάμε βουρ στα βαθιά με το κέντρο μας να τα κάνει την ίδια μέρα βιοψία κ εμβρυομεταφορα (πρώτα ο Θεος).

Κάνατε αίματος για καρυότυπο και κυστική ινωση;

Θα σου πουν και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ λεπτομέρειες που γνωρίζουν καλύτερα μιας κ εγώ δε μένω Αθήνα.

 

Είμαι στην όγδοη μέρα είμαι καλά ήρεμη και αισιόδοξη!!! Δευτέρα πάω για εξέταση οιστραδιολης για να συνεχίσω στη δεύτερη φάση

 

Περιμένω νεότερα από όλους σας διαβάζω κάθε μέρα !!

Όσο για τα λεφτά... ο αντρας μου δεν έχει ασφάλεια φέτος οπότε καταλαβαίνετε $#@#$!!*:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...