Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ..ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ;HELPPP


Recommended Posts

Άν μπορεί κάποια κοπέλα που ο άντρας της να έχει κάνει εγχείρηση κιρσοκήλης(3ου βαθμού έχουμε εμείς)ας μου απαντήσει...πού τη κάνατε κ με ποιό γιατρό;τί αποτελέσματα είδατε μετά το τρίμηνο κ αν είναι επικίνδυνο σαν χειρουργείο..επιπλοκές κτλ. δημόσιο ή ιδιωτικό;θα με βοηθούσατε πάρα πολύ αν μου απαντούσατε γιατί έχουμε λίγο πελαγώσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Άν μπορεί κάποια κοπέλα που ο άντρας της να έχει κάνει εγχείρηση κιρσοκήλης(3ου βαθμού έχουμε εμείς)ας μου απαντήσει...πού τη κάνατε κ με ποιό γιατρό;τί αποτελέσματα είδατε μετά το τρίμηνο κ αν είναι επικίνδυνο σαν χειρουργείο..επιπλοκές κτλ. δημόσιο ή ιδιωτικό;θα με βοηθούσατε πάρα πολύ αν μου απαντούσατε γιατί έχουμε λίγο πελαγώσει...

 

Καλημέρα.Αρχικά ίσως είναι λίγο αργά που σου γράφω γιατί έχει κάποιου μήνες που έθεσες το ερώτημα αλλά έχει 3 μέρες που γράφτηκα στο forum.Ο σύζυγός μου έκανε την εγχείρηση το Νοέβριο του 2013 και ήταν 39 χρονών.Δεν είναι επικίνδυνη σαν εγχείρηση αλλά εμείς προσωπικά δεν είδαμε κάποια ιδιαίτερη βελτίωση στο σπέρμα.Κάτι λίγα στη μορφολογία.Η κινητικότητα δεν είναι καλή.Έκανα 4 σπερματεγχύσεις,δύο εξωσωματικές και τίποτα.Υπήρξε φυσιολογική σύλληψη το Φεβρουάριο του 2014 αλλά δυστυχώς κατέληξε σε έκτοπη.Τον ουρολόγο τον εμπιστεύομαι γιατί δε μας πήρε λεφτά για την εγχείρηση επειδή τον ξέρει ο άντρας μου.Νομίζω όμως ότι πρέπει να γίνεται γιατί μπορεί να χειροτερέψει γι αυτό και εμείς την κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Αρχικά ίσως είναι λίγο αργά που σου γράφω γιατί έχει κάποιου μήνες που έθεσες το ερώτημα αλλά έχει 3 μέρες που γράφτηκα στο forum.Ο σύζυγός μου έκανε την εγχείρηση το Νοέβριο του 2013 και ήταν 39 χρονών.Δεν είναι επικίνδυνη σαν εγχείρηση αλλά εμείς προσωπικά δεν είδαμε κάποια ιδιαίτερη βελτίωση στο σπέρμα.Κάτι λίγα στη μορφολογία.Η κινητικότητα δεν είναι καλή.Έκανα 4 σπερματεγχύσεις,δύο εξωσωματικές και τίποτα.Υπήρξε φυσιολογική σύλληψη το Φεβρουάριο του 2014 αλλά δυστυχώς κατέληξε σε έκτοπη.Τον ουρολόγο τον εμπιστεύομαι γιατί δε μας πήρε λεφτά για την εγχείρηση επειδή τον ξέρει ο άντρας μου.Νομίζω όμως ότι πρέπει να γίνεται γιατί μπορεί να χειροτερέψει γι αυτό και εμείς την κάναμε.

 

oly μου σ'ευχαριστώ για το μήνυμά σου...τελικά εμείς το κάναμε το χειρουργείο τέλος Ιουνίου...κάναμε το πρώτο σπερμοδιάγραμμα αρχές οκτώβρη το οποίο είχε αρκετή διαφορά αλλά όχι την επιθυμητή...επίσης έπεσαν αρκετά οι φυσιολογικές μορφές...μας έδωσε θεραπεία με βιταμίνες κ κάποιες ορμόνες για 3 μήνες κ τέλος δεκέμβρη θα ξανακάνουμε σπερμοδιάγραμμα....άλλωστε μας είχαν πεί ότι θέλει 1 6μηνο για να επανέλθει το σπέρμα στα φυσιολογικά...οπότε θα περιμένουμε λίγο ακόμα κ μετά θα συζητήσουμε ίσως για σπερματέγχυση...ας ελπίσουμε πως δε θα χρειαστεί...κ να ευχηθώ καλή επιτυχία κ στις 2 μας...:-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

oly μου σ'ευχαριστώ για το μήνυμά σου...τελικά εμείς το κάναμε το χειρουργείο τέλος Ιουνίου...κάναμε το πρώτο σπερμοδιάγραμμα αρχές οκτώβρη το οποίο είχε αρκετή διαφορά αλλά όχι την επιθυμητή...επίσης έπεσαν αρκετά οι φυσιολογικές μορφές...μας έδωσε θεραπεία με βιταμίνες κ κάποιες ορμόνες για 3 μήνες κ τέλος δεκέμβρη θα ξανακάνουμε σπερμοδιάγραμμα....άλλωστε μας είχαν πεί ότι θέλει 1 6μηνο για να επανέλθει το σπέρμα στα φυσιολογικά...οπότε θα περιμένουμε λίγο ακόμα κ μετά θα συζητήσουμε ίσως για σπερματέγχυση...ας ελπίσουμε πως δε θα χρειαστεί...κ να ευχηθώ καλή επιτυχία κ στις 2 μας...:-):-):-)

 

Καλησπέρα κορίτσι.Ήθελα να σε ρωτήσω τί βιταμίνες παίρνετε?Εμάς ο ουρολόγος προχθές μας είπε ότι δεν υπάρχει θεραπεία για την κιρσοκήλη,το σπερμοδιάγραμμα δεν ήταν καλό.Μας μίλησε για βιοψία από τον όρχι στην επόμενη εξωσωματική που θα κάνουμε.Λέει ότι από εκεί παίρνεις τα καλά σπερματοζωάρια.Έχεις ακούσει τίποτα για αυτό?Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα και nolvadex και profertil και βιταμίνες και πολτό.Αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι.Ήθελα να σε ρωτήσω τί βιταμίνες παίρνετε?Εμάς ο ουρολόγος προχθές μας είπε ότι δεν υπάρχει θεραπεία για την κιρσοκήλη,το σπερμοδιάγραμμα δεν ήταν καλό.Μας μίλησε για βιοψία από τον όρχι στην επόμενη εξωσωματική που θα κάνουμε.Λέει ότι από εκεί παίρνεις τα καλά σπερματοζωάρια.Έχεις ακούσει τίποτα για αυτό?Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα και nolvadex και profertil και βιταμίνες και πολτό.Αλλά τίποτα.

κι εμείς παίρνουμε νολβατέξ-ρεσταντόλ...βιταμίνες(καρνιτίνη-βιτ.ε)πολτό κ θα δούμε μετά το 3μηνο...αυτά δε τα δίνουν για τη κιρσοκήλη...άλλωστε με το χειρουργείο υποτίθεται ότι η κιρσοκήλη έφυγε(δηλ.η διόγκωση των φλεβών)

από'κεί και πέρα δίνουν τη θεραπεία γιατί το σπέρμα απ'την εγχείρηση μηδενίζει κ βγαίνει καινούργιο μετά από 3 μήνες...όμως θέλει ενίσχυση για να φτάσει στα φυσιολογικά...όπως κ χρόνο...τώρα άν υπάρχουν άλλα θέματα τότε το προσεγγίζεις διαφορετικά το θέμα...κ ναί έχω ακούσει για βιοψία στον όρχι...όταν υπάρχει αζωοσπερμία(δηλ.δεν υπάρχουν σπερματοζωάρια στο σπερμοδιάγραμμα)τότε παίρνουν απ'τον όρχι που κατά ένα μεγάλο ποσοστό πάντα βρίσκουν εκεί...μπορείτε να τα πάρετε λοιπόν κ να καταψύξετε κιόλας για τυχόν άλλη προσπάθεια...μην απελπίζεσαι...θα πετύχει...1 και καλό χρειαζόμαστε...θα το βρούμε πού θα πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=katerina';2800670 Καλησπέρα και πάλι κορίτσι.Σε εμάς πέρασαν 2 χρόνια από την εγχείρηση και το σπέρμα δε λέει να φτιάξει.Τώρα παίρνουμε αργινίνη,βιταμίνη ε,c και πολτό.Μήπως να πάρουμε και καρνιτίνη?Ο ουρολόγος μας είπε για τη βιοψία,γιατί παιδευόμαστε λέει.Αύριο θα πάω στο Παπαγεωργίου το νοσοκομείο που θα κάνω την τρίτη εξωσωματική τέλος Ιανουαρίου να ρωτήσω για τη βιοψία.Κι άλλα λεφτά δεν αντέχω άλλο.Απλά επειδή το Σεπτέβριο στη δεύτερη προσπάθεια δε γονιμοποιήθηκε ούτε ένα ωάριο από τα 3 πολύ πιθανόν να έφταιγε το σπέρμα.Έχει και πολλές ανώμαλες μορφές όπως και πολύ χαμηλή κινητικότητα.Απλά δε θα αντέξω να περάσω πάλι τα ίδια.Τι μία ένα ωάριο που δε διαιρέθηκε και την άλλη 3 ωάρια αλλά δε γονιμοποιήθηκε ούτε ένα.Ας ελπίσουμε να έχουμε λίγη τύχη την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

ίσως από εκεί να βρούνε πιό υγιή σπερματάκια κ αυτή τη φορά θα πετύχει... προσπάθησε να βγάζεις τις κακές σκέψεις απ'το μυαλό σου...σου εύχομαι τα καλύτερα....κ μη με ξεχάσεις..θέλω να μου πείς τα χαρμόσυνα νέα...εντάξει;

υ.γ.υπάρχουν κ οι wellman conception που περιέχουν όλες αυτές τις βιταμίνες νομίζω μαζί κ καρνιτίνη αλλιώς αν θέλει να πάρει ξεχωριστά εμάς μας έχει δώσει τις intelecta των 2mg δε κάνει κακό να τις πάρει..αντιθέτως

Link to comment
Share on other sites

ίσως από εκεί να βρούνε πιό υγιή σπερματάκια κ αυτή τη φορά θα πετύχει... προσπάθησε να βγάζεις τις κακές σκέψεις απ'το μυαλό σου...σου εύχομαι τα καλύτερα....κ μη με ξεχάσεις..θέλω να μου πείς τα χαρμόσυνα νέα...εντάξει;

υ.γ.υπάρχουν κ οι wellman conception που περιέχουν όλες αυτές τις βιταμίνες νομίζω μαζί κ καρνιτίνη αλλιώς αν θέλει να πάρει ξεχωριστά εμάς μας έχει δώσει τις intelecta των 2mg δε κάνει κακό να τις πάρει..αντιθέτως

 

Καλησπέρα κορίτσι.Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Αύριο θα πάμε να μιλήσουμε με το γιατρό της εξωσωματικής και θα δούμε τί θα μας πει για τη βιοψία.Σκέφτομαι να του πάρω του συζύγου μου και καρνιτίνη δίνω που δίνω ένα σωρό λεφτά.Ότι μπορέσουμε να κάνουμε μέχρι τέλος Ιανουαρίου που θα ξεκινήσουμε την εξωσωματική.Πρώτα όμως πρέπει να φύγει μία κύστη που έχω 4,5εκ είναι λίγο μεγάλη,παίρνω χάπια.Θα σε ενημερώσω.:roll:

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα κορίτσι.Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Αύριο θα πάμε να μιλήσουμε με το γιατρό της εξωσωματικής και θα δούμε τί θα μας πει για τη βιοψία.Σκέφτομαι να του πάρω του συζύγου μου και καρνιτίνη δίνω που δίνω ένα σωρό λεφτά.Ότι μπορέσουμε να κάνουμε μέχρι τέλος Ιανουαρίου που θα ξεκινήσουμε την εξωσωματική.Πρώτα όμως πρέπει να φύγει μία κύστη που έχω 4' date='5εκ είναι λίγο μεγάλη,παίρνω χάπια.Θα σε ενημερώσω.:roll:[/quote']

τί σου έχει πεί ο γιατρός;είναι σε σημείο που εμποδίζει ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

τί σου έχει πεί ο γιατρός;είναι σε σημείο που εμποδίζει ή όχι;

 

Όπως και να έχει είναι μεγάλη 4.5εκ. Μου έδωσε τα primolut nor για 7 μέρες και μετά να ξαναπάω να δει αν έφυγε.Μακάρι να έφυγε.Τί πρόβλημα και αυτό.Και τον Αύγουστο είχα μία κύστη 2εκ. και με τα ίδια χάπια έφυγε μετά την περίοδο.Τώρα δηλαδή με τις κύστεις δε γίνεται και ωορρηξία και προσπαθούμε άδικα.Έχω κουραστεί με τους γιατρούς.Αυτές τις μεγάλες λέει τις κάνουν αφαίρεση λαπαροσκοπικά.Εγώ δε ξανακάνω λαπαροσκόπηση.Ελπίζω μόνο να φύγει με την περίοδο και να μην έχω θέμα με την εξωσωματική.:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Όπως και να έχει είναι μεγάλη 4.5εκ. Μου έδωσε τα primolut nor για 7 μέρες και μετά να ξαναπάω να δει αν έφυγε.Μακάρι να έφυγε.Τί πρόβλημα και αυτό.Και τον Αύγουστο είχα μία κύστη 2εκ. και με τα ίδια χάπια έφυγε μετά την περίοδο.Τώρα δηλαδή με τις κύστεις δε γίνεται και ωορρηξία και προσπαθούμε άδικα.Έχω κουραστεί με τους γιατρούς.Αυτές τις μεγάλες λέει τις κάνουν αφαίρεση λαπαροσκοπικά.Εγώ δε ξανακάνω λαπαροσκόπηση.Ελπίζω μόνο να φύγει με την περίοδο και να μην έχω θέμα με την εξωσωματική.:confused:

δε το ήξερα ότι με τη κύστη δε γίνεται ωορρηξία...γιατί;παίρνεις αντισυλληπτικά;γιατί τα πριμολούτ νομίζω είναι προγεστερόνη...ή η κύστη εμποδίζει την ωορρηξία;δε το έχω ξανακούσει κ δε γνωρίζω...

πάντως μπορεί να δεί ο γιατρός αν εμποδίζει στο σημείο που είναι κ αν δεν εμποδίζει δε θα έχεις πρόβλημα με την εξωσωματική...θα φύγει κοριτσάκι μου...θα φύγει...κ θα πάνε όλα καλά αυτή τη φορά...

Link to comment
Share on other sites

δε το ήξερα ότι με τη κύστη δε γίνεται ωορρηξία...γιατί;παίρνεις αντισυλληπτικά;γιατί τα πριμολούτ νομίζω είναι προγεστερόνη...ή η κύστη εμποδίζει την ωορρηξία;δε το έχω ξανακούσει κ δε γνωρίζω...

πάντως μπορεί να δεί ο γιατρός αν εμποδίζει στο σημείο που είναι κ αν δεν εμποδίζει δε θα έχεις πρόβλημα με την εξωσωματική...θα φύγει κοριτσάκι μου...θα φύγει...κ θα πάνε όλα καλά αυτή τη φορά...

 

Nαι τα χάπια αυτά είναι προγεστερόνη.Η κύστη είναι το ωοθυλάκιο το οποίο δεν έσπασε για να απελευθερώσει το ωάριο και έτσι έγινε κυστικό ωοθυλάκιο.Ας ελπίσουμε να φύγει.Μετά βλέπουμε.Πάντως με τους γυναικολόγους τα έχω δει όλα.Μέσα σε 2,5 χρόνια έχω αλλάξει 5 γιατρούς.Δε μπορώ να βρω ένα σοβαρό.Τί να πω.Υπομονή και πίστη.:)

Link to comment
Share on other sites

 

Nαι τα χάπια αυτά είναι προγεστερόνη.Η κύστη είναι το ωοθυλάκιο το οποίο δεν έσπασε για να απελευθερώσει το ωάριο και έτσι έγινε κυστικό ωοθυλάκιο.Ας ελπίσουμε να φύγει.Μετά βλέπουμε.Πάντως με τους γυναικολόγους τα έχω δει όλα.Μέσα σε 2' date='5 χρόνια έχω αλλάξει 5 γιατρούς.Δε μπορώ να βρω ένα σοβαρό.Τί να πω.Υπομονή και πίστη.:)[/quote']

πάντως εγώ έχω ακούσει για κοπέλες που είχαν κύστη κ έμειναν έγκυος,γιατί η κύστη μπορεί να είναι απ'το προηγούμενο κύκλο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι στον επόμενο δε μπορείς να κάνεις ωορρηξία επειδή υπάρχει...απλά αν είναι σε σημείο που εμποδίζει τότε δυσκολεύει τη κατάσταση..τέλος πάντων θα φύγει με τα χάπια που σου έδωσε κ αφού έχει δρομολογηθεί η εξωσωματική θα πάνε όλα καλά...θα έχουν διαλέξει κ τα πιό καλά σπερματάκια κ θα το δείς ότι αυτή τη φορά θα πετύχει...αν θέλεις ν'αλλάξεις γυναικολόγο να σου στείλω με πμ τον δικό μου..κι εγώ πρόσφατα πήγα σ'αυτόν αλλά είναι απ'τους καλύτερους λένε...κ αυτό διαπίστωσα κι εγώ...ο προηγούμενος που είχα ήταν μπούφος...χαχα...

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ έχω ακούσει για κοπέλες που είχαν κύστη κ έμειναν έγκυος' date='γιατί η κύστη μπορεί να είναι απ'το προηγούμενο κύκλο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι στον επόμενο δε μπορείς να κάνεις ωορρηξία επειδή υπάρχει...απλά αν είναι σε σημείο που εμποδίζει τότε δυσκολεύει τη κατάσταση..τέλος πάντων θα φύγει με τα χάπια που σου έδωσε κ αφού έχει δρομολογηθεί η εξωσωματική θα πάνε όλα καλά...θα έχουν διαλέξει κ τα πιό καλά σπερματάκια κ θα το δείς ότι αυτή τη φορά θα πετύχει...αν θέλεις ν'αλλάξεις γυναικολόγο να σου στείλω με πμ τον δικό μου..κι εγώ πρόσφατα πήγα σ'αυτόν αλλά είναι απ'τους καλύτερους λένε...κ αυτό διαπίστωσα κι εγώ...ο προηγούμενος που είχα ήταν μπούφος...χαχα...[/quote']

 

Σε ευχαριστώ κορίτσι για τα καλά σου λόγια.Απλά εγώ μένω Θεσσαλονίκη και δε γίνεται.Δε πειράζει πού θα πάει θα βρω κάποιον που θα μου ταιριάζει.Να'σαι καλά.:lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ κορίτσι για τα καλά σου λόγια.Απλά εγώ μένω Θεσσαλονίκη και δε γίνεται.Δε πειράζει πού θα πάει θα βρω κάποιον που θα μου ταιριάζει.Να'σαι καλά.:lol:

α δε το ήξερα...πάντως όπως κ να'χει...έχετε τα μάτια σου ανοιχτά..γιατί πολύ εύκολα θέλουν να βάζουν οι γιατροί τις γυναίκες στα χειρουργεία...δε λέω πώς αν χρειάζεται δε θα το κάνεις αλλά να το διασταυρώνεις τουλάχιστον με 2η γνώμη...πάρε τα χάπια που πρέπει κ σου εύχομαι όταν πάς για υπέρηχο να μην υπάρχει τίποτα...να μου πείς ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α δε το ήξερα...πάντως όπως κ να'χει...έχετε τα μάτια σου ανοιχτά..γιατί πολύ εύκολα θέλουν να βάζουν οι γιατροί τις γυναίκες στα χειρουργεία...δε λέω πώς αν χρειάζεται δε θα το κάνεις αλλά να το διασταυρώνεις τουλάχιστον με 2η γνώμη...πάρε τα χάπια που πρέπει κ σου εύχομαι όταν πάς για υπέρηχο να μην υπάρχει τίποτα...να μου πείς ε;

 

Oκ κορίτσι σε καμιά 10 με 12 μέρες το πολύ πιστεύω να ξέρω.Θα τα ξαναπούμε.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα καθυστερημενα λιγο στο θεμα απλα και εγω ειμαι στην ιδια φαση εμεις καναμε το χειρουργειο τελος αυγουστου και τωρα τελιωσαμε την θεραπεια με nolvadex μετα της γιορτες θα κανουμε ενα σπερματοδιαγραμμα ν δουμε.απλα ο ενδοκρινολογος που μας εδωσε την αγωγη μας ειπε οτι στο τριμηνο περιμενη εγκυμοσινη.δεν ξερω τι ν πω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα καθυστερημενα λιγο στο θεμα απλα και εγω ειμαι στην ιδια φαση εμεις καναμε το χειρουργειο τελος αυγουστου και τωρα τελιωσαμε την θεραπεια με nolvadex μετα της γιορτες θα κανουμε ενα σπερματοδιαγραμμα ν δουμε.απλα ο ενδοκρινολογος που μας εδωσε την αγωγη μας ειπε οτι στο τριμηνο περιμενη εγκυμοσινη.δεν ξερω τι ν πω.

 

Καλησπέρα κορίτσι.Βασικά πριν 2 χρόνια έκανε ο σύζυγός μου άμφω κιρσοκήλη.Κοίταξε μη δίνεις και πολύ σημασία στους γιατρούς μερικές φορές τα παραλένε.Βέβαια κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική.Στο τρίμηνο πάνω δε προλαβαίνει να επανέλθει το σπέρμα,θέλει τουλάχιστον ένα εξάμηνο.Σε εμάς όταν είχαμε κάνει σπερμοδιάγραμμα στο τρίμηνο ήταν χειρότερο από πριν.Να ξέρεις πάντως ότι τα ποσοστά επιτυχίας δεν είναι και τεράστια.Εύχομαι σε σας να πάνε όλα καλά και να αποκτήσετε γρήγορα ένα υγιέστατο μωράκι.Από την άλλη βέβαια μπορεί εσείς να είστε τυχεροί και να αποκατασταθεί γρήγορα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...