Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts

κοριτσια ειναι ο κ. σφακιανουδης κ συνεργαζεται με το Γενεσις. μπορειτε να το ψαξετε κ στο σαιτ του. ο καθενας βεβαια βλεπει σαν ιδανικο τον ιατρο που τον βοηθησε να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα. Σιγουρα θα υπαρχουν κ αλλοι γιατροι πολυ καλοι στο χωρο. απο την πλευρα μου γνωρισα εναν ανθρωπο υπευθυνο, σοβαρο, ευγενικο, προσεκτικο, με ενδιαφερον, που θυμοταν το ιστορικο μου. ευχομαι να πραγματοποιησετε το ονειρο σας. εγω μετα απο 5 χρονια εξωσωματικων, ειχα απογοητευτει, φοβομουν οτι δεν θα τα καταφερω, αλλα επεμεινα κ αυτο που εγινε μοιαζει με θαυμα ακομα κ σε εμενα. για τιμες που με ρωτατε. εγω εδωσα τις 2 πρωτες φορες απο 500 ευρω κ μετα εδινα τα εξοδα του καρδιολογου δηλ 40 ευρω κ εαν κανεις μεθη, νομιζω ειναι κοντα 200, (εγω δεν εκανα μεθη), καποια στιγμη στο μεσο των προσπαθειων εδωσα αλλα 500 κ στη μεταφορα 1500 νομιζω (αφαιρεθηκαν οσα ειχα δωσει στη διαρκεια). εαν δεν βρεθει ωαριο τοτε πληρωνεις τα εξοδα της διαδικασιας κ δεν αφαιρουνται απο το τελικο ποσο που το δινεις στη μεταφορα. Νομιζω οτι ειναι απο τα οικονομικα κεντρα οσον αφορα τους φυσικους, ιδ εαν θελεις να μαζεψεις μεγαλο αριθμο εμβρυων, οπως εγω. οταν το αποφασισετε ρωτησετε βεβαια γιατι μπορει να εχει αλλαξει κατι...

 

 

Ναι συμφωνώ.

Isis πες μας σε ποιόν γιατρό πήγες-αν και νομίζω ότι κατάλαβα-και επίσης αν μπορείς πόσο παει στο κέντρο του ο φυσικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες!

 

Είμαι 39 ετών και η ιστορία μου είναι η εξής.

Πρίν 2 χρόνια ακριβώς ξεκίνησα και εγώ τη διαδικασία για να φέρω στον κόσμο ένα παιδί.Αφου έκανα ορμονικές εξετάσεις διαπιστώσαμε οτι έχω πολύ υψηλή fsh.Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες, μετά απο αλλαγή γιατρού κατέληξα σε μια γυναικολόγο η οποία με παρέπεμψε στο Νοσοκομείο Παπαγεωργίου.Εκεί μετά απο ένα χρόνο αναμονής περίπου ξεκίνησα την πρώτη προσπάθεια με gonal αποτέλεσμα 1 μόναδικό ωάριο 17 mm το οποίο και προσπαθήσανε να πάρουν στις 13.03.15,όμως το ωοθυλάκιο ήταν κενό.Δεύτερη προσπάθεια pergoveris & orgalutran με 1 μοναδικό και πάλι ωάριο 22 mm μεσολαβεί Σ/Κ και ετοιμάζομαι τη Δευτέρα για ωοληψία...κάνω pregnyl Σάββατο βράδυ πρίν ξεκινήσουμε σταματήσαμε γιατί το ωοθυλάκιο έσπασε...και ξέρετε το ήξερα, το ένιωθα έιχα τρομερούς πόνους απο την πέμπτη.Είναι δυνατόν να είχα κάνει ωορρηξία νωρίτερα?Μια γυναικολόγος μου είπε οτι μάλλον έσπασε γιατι δεν ήταν καλής ποιότητας.Τώρα μου είπαν να πάω για φυσικούς κύκλους....Ξέρετε απο μικρή είχα περίοδο πολύ συχνά και δεν φρόντισε ο τότε γυναικολόγος μου να την σταθεροποιήσει...με τον άντρα μου γνωριστήκαμε πρίν 6 χρόνια,δεν μπορώ να πιστέψω οτι μου συνέβη να μην μπορώ να έχω το δικό μου βιολογικό παιδί...καποτε δηλ.να μπορούσα να κάνω και τώρα όχι...θα ήθελα να μου πείτε αν σας έτυχε παρόμοια κατάσταση να σπάει το ωοθυλάκιο πριν την ωοληψία και αν ξέρει κάποια τους λόγους...ευχαριστώ :-(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ρούλα!

σε μία προσπάθεια σε φυσικό κύκλο, στον υπέρηχο πριν την ωοληψία είδαμε κ εμείς πως το ωοθυλάκιο είχε σπάσει. Ο γυναικολόγος μου κ ο εξωσωματικός μου είπανε πώς ή δε με έπιασαν τα φάρμακα ( η orgalutran ουσιαστικά) ή δεν ήταν καλής ποιότητας το ωάριο μέσα

Μην ανησυχείς , στον φυσικό συμβαίνουν αυτά, αφού πάμε με 1 ωοθυλάκιο κ ότι βγει...

Υπομονή και όλα θα γίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Εμεις προσπαθησαμε πρωτη φορα χωρις καθολου φαρμακα αυτο το μηνα (λογω επιβαρυνσης του οργανισμου μου απο τις ορμονες)και το προλαβαμε και δοξα σοι γονιμοποιηθηκε και τωρα ειναι ενα χαμογελαστο παγωτακι μαζι με τα παγωτοαδελφακια του(τα προηγουμενα απο εξωσωματικη).

Εχω να πως πως σαν διαδικασια εχει πολυ αγωνια,μεχρι να το προλαβουμε και εν συνεχεια να καταφερει να γονιμοποιηθει,αλλα ετσι και αλλιως ειτε φυσικο ειτε εξωσωματικη η αγωνια παραμενει σε καθε σταδιο και πρεπει να ειμαστε οπλισμενες με τεραααστια υπομονη και επιμονη,αισιοδοξια και χαμογελο για τον στοχο μας.

Ευχομαι τα ομορφοτερα σε ολες μας και συντομα ευχαριστα για ολες μας!

Φιλακια!

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

 

Είμαι 39 ετών και η ιστορία μου είναι η εξής.

θα ήθελα να μου πείτε αν σας έτυχε παρόμοια κατάσταση να σπάει το ωοθυλάκιο πριν την ωοληψία και αν ξέρει κάποια τους λόγους...ευχαριστώ :-(

 

Roula, μου έχει τύχει κι εμένα, να κάνω ωορρηξία, αν και έπαιρνα και την orgalutran... ξέρω, μεγάλη απογοήτευση... εγώ είχα τέσσερα σε εκείνη τη διέγερση... στην επόμενη που είχα 3 και πήραμε τα δύο, πήρα εκτός από την οργαλουτραν και ένα χαπάκι το οποίο δεν θυμάμαι τώρα πώς το λένε. Ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι αυτό μπορεί να συμβεί σε πιο μεγάλες ηλικίες (είμαι 40). Δεν μου μίλησε για σχέση κακής ποιότητας και πρόωρης ωορρηξίας.

Σου εύχομαι καλή δύναμη και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα μου εχει συμβει. Μπορει να αργησες να κανεις την πρεγνυλ ( πχ ωοθυκακιο 22 χιλ ειναι να σπασει μαλλον δεν το προλαβαινεις) η ειναι κακης ποιοτητας. Νομιζω παντως οτι θα ωφεληθεις περισσοτερο απο φυσικους κυκλους αφου δεν ανταποκρινεσαι στα φαρμακα. Τα ωαρια των φυσικων ειναι κ πιο ποιοτικα. Αφου εχεις κυκλο θα τα καταφερεις. Εγω δεν πετυχα με διεγερση στα 36 κ πετυχα με φυσικους στα 41.

 

Καλησπέρα σε όλες!

 

ΡΕίμαι 39 ετών και η ιστορία μου είναι η εξής.

Πρίν 2 χρόνια ακριβώς ξεκίνησα και εγώ τη διαδικασία για να φέρω στον κόσμο ένα παιδί.Αφου έκανα ορμονικές εξετάσεις διαπιστώσαμε οτι έχω πολύ υψηλή fsh.Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες, μετά απο αλλαγή γιατρού κατέληξα σε μια γυναικολόγο η οποία με παρέπεμψε στο Νοσοκομείο Παπαγεωργίου.Εκεί μετά απο ένα χρόνο αναμονής περίπου ξεκίνησα την πρώτη προσπάθεια με gonal αποτέλεσμα 1 μόναδικό ωάριο 17 mm το οποίο και προσπαθήσανε να πάρουν στις 13.03.15,όμως το ωοθυλάκιο ήταν κενό.Δεύτερη προσπάθεια pergoveris & orgalutran με 1 μοναδικό και πάλι ωάριο 22 mm μεσολαβεί Σ/Κ και ετοιμάζομαι τη Δευτέρα για ωοληψία...κάνω pregnyl Σάββατο βράδυ πρίν ξεκινήσουμε σταματήσαμε γιατί το ωοθυλάκιο έσπασε...και ξέρετε το ήξερα, το ένιωθα έιχα τρομερούς πόνους απο την πέμπτη.Είναι δυνατόν να είχα κάνει ωορρηξία νωρίτερα?Μια γυναικολόγος μου είπε οτι μάλλον έσπασε γιατι δεν ήταν καλής ποιότητας.Τώρα μου είπαν να πάω για φυσικούς κύκλους....Ξέρετε απο μικρή είχα περίοδο πολύ συχνά και δεν φρόντισε ο τότε γυναικολόγος μου να την σταθεροποιήσει...με τον άντρα μου γνωριστήκαμε πρίν 6 χρόνια,δεν μπορώ να πιστέψω οτι μου συνέβη να μην μπορώ να έχω το δικό μου βιολογικό παιδί...καποτε δηλ.να μπορούσα να κάνω και τώρα όχι...θα ήθελα να μου πείτε αν σας έτυχε παρόμοια κατάσταση να σπάει το ωοθυλάκιο πριν την ωοληψία και αν ξέρει κάποια τους λόγους...ευχαριστώ :-(

Link to comment
Share on other sites

isis73 πολύ ενθαρρυντικό το μήνυμα σου! Ευχαριστούμε! Εμεις ακυρώσαμε τον προηγούμενο μηνα γιατι φάνηκε από νωρίς και στον υπέρηχο και στις ορμονικές ότι το ωαριο ηταν κυστικό. Ήταν ηδη πολύ μεγάλο από την 8η κιόλας μέρα. Αυτό το μήνα δοκιμάζουμε τροποποιημένο φυσικό.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

isis73 πολύ ενθαρρυντικό το μήνυμα σου! Ευχαριστούμε! Εμεις ακυρώσαμε τον προηγούμενο μηνα γιατι φάνηκε από νωρίς και στον υπέρηχο και στις ορμονικές ότι το ωαριο ηταν κυστικό. Ήταν ηδη πολύ μεγάλο από την 8η κιόλας μέρα. Αυτό το μήνα δοκιμάζουμε τροποποιημένο φυσικό.

 

Charra εύχομαι αυτός ο κυκλος να είναι ο τυχερός!!!;)

Στον τροποποιημένο τί φάρμακα παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια μου!!γραφω πρωτη φορα στο φορουμ αν και σας παρακαλουθώ αρκετό καιρό.. Σε λίγες μέρες ξεκινάω σε φυσικο κύκλο!Ειναι η πρώτη μας προσπαθεια εξωσωματικης!Μολις πριν ενα μήνα ανακαλύψαμε πως υπαρχει σοβαρό θέμα στο σπέρμα (ολιγοασθενοσπερμια) και η εξωσωματικη οπως μας ειπαν ειναι μονοδρομος..μετα απο το πρωτο σοκ μάθαμε και πως η fsh μου ειναι αρκετα ''τσιτομένη''(12-13) οποτε ο εξωσωματικος μας πρότεινε να ξεκινισουμε με φυσικο μιας και δεν ελπίζει πως με τη διεγέρση θα έχουμε πολλά ωάρια -οχι πάνω απο 5 μου ειπε- αν και η αμη ειναι στο 2.60 ng. Οστοσο με παροτρυνε να κλεισω ραντεβου προκειμενου να περασω την επιτροπη του ΕΟΠΠΥ και ετσι να κανουμε και ενα εγχειρημα με φαρμακα. Εχω πολυ αγχος με το φυσικό ειναι η πρωτη φορα οπως σας ειπα και δεν εχω ιδεα τι ''ψάρι θα πιασουμε''... καλή επιτυχεία σε όλες μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου!!γραφω πρωτη φορα στο φορουμ αν και σας παρακαλουθώ αρκετό καιρό.. Σε λίγες μέρες ξεκινάω σε φυσικο κύκλο!Ειναι η πρώτη μας προσπαθεια εξωσωματικης!Μολις πριν ενα μήνα ανακαλύψαμε πως υπαρχει σοβαρό θέμα στο σπέρμα (ολιγοασθενοσπερμια) και η εξωσωματικη οπως μας ειπαν ειναι μονοδρομος..μετα απο το πρωτο σοκ μάθαμε και πως η fsh μου ειναι αρκετα ''τσιτομένη''(12-13) οποτε ο εξωσωματικος μας πρότεινε να ξεκινισουμε με φυσικο μιας και δεν ελπίζει πως με τη διεγέρση θα έχουμε πολλά ωάρια -οχι πάνω απο 5 μου ειπε- αν και η αμη ειναι στο 2.60 ng. Οστοσο με παροτρυνε να κλεισω ραντεβου προκειμενου να περασω την επιτροπη του ΕΟΠΠΥ και ετσι να κανουμε και ενα εγχειρημα με φαρμακα. Εχω πολυ αγχος με το φυσικό ειναι η πρωτη φορα οπως σας ειπα και δεν εχω ιδεα τι ''ψάρι θα πιασουμε''... καλή επιτυχεία σε όλες μας!!

 

Γεια σου νησιώτισσα ! Καλή επιτυχία σου εύχομαι

αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ξεκινάτε με φυσικό.

φυσικό κάνουν οι γυναίκες που δεν έχουν ανταπόκριση στα φάρμακα ή που απλά δε θέλουν να πάρουν φάρμακα

αν δε δοκιμάσεις με φάρμακα (και πιστεύω όχι μόνο 1 φορά επειδή κάθε κύκλος είναι διαφορετικός), δεν μπορείς να ξέρεις αν έχεις ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες!!!

 

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που απαντήσατε στο αρχικό μου μήνυμα, μου δώσατε μεγάλη χαρά!!!

Ξεκίνησα μετά απο εντολή του γυναικολόγου μου να κάνω παρακολούθηση οιστραδιόλης, όταν αυτή θα ξεπερνούσε την τιμή: 80, θα ξεκινούσε η τρίτη προσπάθεια σε φυσικό κύκλο.Παρόλα αυτά μου χορηγήθηκε και πάλι pergoveris & ενα άλλο φάρμακο το cetrotide για 2 μέρες.

Οι εξετάσεις αίματος πρίν την χορήγηση ήταν καλές και στον υπέροχο είδαμε ενα ωορθλάκιο 14mm.Σήμερα μετά απο την χορήγηση των ορμονών το ωοθυλάκιο μεγάλωσε 14,40 mm και οι εξετάσεις μου μου είπανε απο το νοσοκομείο Παπαγεωργίου, το οποίο με παρακολουθεί,οτι δεν ηταν καλές και το ωοθυλάκιο ήταν κυστικό.Θα συνεχίσουμε οταν μου έρθει περίοδος (έχω να δω περίοδο απο 31/12/15.Στον σημερινό υπέρηχο βρέθηκε ακόμη ένα ωοθυλάκιο 7,5 mm αλλά αυτό μου είπαν να μην το δώσω σημασία δεν θα μεγαλώσει.Θέλω να ρωτήσω απο τι στιγμή που δεν με πιάνουν τα φάρμακα για ποιό λόγο μου ξαναδίνουν ορμόνες?Στο μεταξύ κάθε φορά που τελειώνει μια φάση διέγερσης μου έρχεται περίοδος 2-3 φορές (ανά 15 μέρες).Φοβάμαι γιατί δεν εχω πολλά ωάρια ακόμη έτσι μου είπαν.

Αν μπορεί κάποια να βοηθήσει...Σας ευχαριστώ και πάλι για την υποστήριξη σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλες μο,

Είμαι καινούργια στο φόρουμ..αύτο ειναι το πρώτο μου πόστ!

Το ''κολλημα'' μας αρχικά ήταν η ασθενοσπερμία αλλά κάνοντας ορμονολογικές βρήκαμε και υψήλη fsh 12-13. Ετσι τον περασμένο μηνα ξεκίνησα εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Στη πρώτη προσπάθεια μας λοιπόν καταφέραμε να έχουμε ενα εμβρυακι καλής ποιότητας στη κρυοσυντήρηση. Αυτό το μήνα όμως μόλις κάναμε ωοληψία μας κάλεσε ο γιατρός και μας ανακοίνωσε πως αν κατάλαβα καλά το ωοθυλάκιο δεν έιχε ωάριο και πως αυτό ειναι φυσιολογικό και πως όλες οι γυναίκες έχουν τέτοιους ''κακούς'' κύκλους..Εσεις βρε κορίτσια που έχετε εμπειρία δώστε μου τα φώτα σας..συμβαίνει όντως συχνά αυτό..θα ήθελα και τη συμβουλή σας.. ο γιατρός πρότεινε τον επόμενο κύκλο να προχωρήσουμε σε τροποποιημένο με λίγα φάρμακα ίσα ίσα να βγάλω 2-3 ωάρια ώστε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να προκύψει άλλο ένα έμβρυο καλό και έτσι να κάνουμε εβρυομεταφορά με ενα φρέσκο και με το κατεψυγμένο μας, άντρας μου δεν θέλει να ακούσει όμως για φάρμακα εξωσωματικης..στεναχώριθηκα γιατί πίστευα πως αφού με τη πρώτη καταφέραμε να έχουμε ένα εύκολα θα καταφέρναμε και ένα δεύτερο..τα χω βάλει και με τον άντρα μου που δεν ήθελε να βάλουμε κατευθείαν το ένα αλλα μου ήθελε και δυο.. συγνώμη αν σας κούρασα δεν ξέρω τι να κάνω και δεν έχω καθόλου εμπειρία και αυτοπεποίθηση για το τι πρέπει να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλες μο,

Είμαι καινούργια στο φόρουμ..αύτο ειναι το πρώτο μου πόστ!

Το ''κολλημα'' μας αρχικά ήταν η ασθενοσπερμία αλλά κάνοντας ορμονολογικές βρήκαμε και υψήλη fsh 12-13. Ετσι τον περασμένο μηνα ξεκίνησα εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Στη πρώτη προσπάθεια μας λοιπόν καταφέραμε να έχουμε ενα εμβρυακι καλής ποιότητας στη κρυοσυντήρηση. Αυτό το μήνα όμως μόλις κάναμε ωοληψία μας κάλεσε ο γιατρός και μας ανακοίνωσε πως αν κατάλαβα καλά το ωοθυλάκιο δεν έιχε ωάριο και πως αυτό ειναι φυσιολογικό και πως όλες οι γυναίκες έχουν τέτοιους ''κακούς'' κύκλους..Εσεις βρε κορίτσια που έχετε εμπειρία δώστε μου τα φώτα σας..συμβαίνει όντως συχνά αυτό..θα ήθελα και τη συμβουλή σας.. ο γιατρός πρότεινε τον επόμενο κύκλο να προχωρήσουμε σε τροποποιημένο με λίγα φάρμακα ίσα ίσα να βγάλω 2-3 ωάρια ώστε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να προκύψει άλλο ένα έμβρυο καλό και έτσι να κάνουμε εβρυομεταφορά με ενα φρέσκο και με το κατεψυγμένο μας, άντρας μου δεν θέλει να ακούσει όμως για φάρμακα εξωσωματικης..στεναχώριθηκα γιατί πίστευα πως αφού με τη πρώτη καταφέραμε να έχουμε ένα εύκολα θα καταφέρναμε και ένα δεύτερο..τα χω βάλει και με τον άντρα μου που δεν ήθελε να βάλουμε κατευθείαν το ένα αλλα μου ήθελε και δυο.. συγνώμη αν σας κούρασα δεν ξέρω τι να κάνω και δεν έχω καθόλου εμπειρία και αυτοπεποίθηση για το τι πρέπει να κάνω..

 

Μου έχει συμβεί και μένα αλλά και σε πάρα πολλές κοπέλες οπότε μη στεναχωριεσαι! Το ωοθηλάκιο δεν περιέχει ωάριο κάθε μήνα σώνει και ντε! Επίσης, αν κανεις ορμονικές εξετασεις συνεχώς κατά τη διάρκεια της παρακολούθηςης του κυκλου μπορεις να αποφύγεις τις κακοτοπιές (εννοώ μια άνευ λόγου ωοληψια) οταν η οιστραδιολη σου ειναι πολύ κακή. Καντε λίγη υπομονή και μαζέψτε εμβρυάκια (καλυτερα να βάλεις δύο για να εχεις περιςςοτερες πιθανότητες να πάρεις θετική χοριακή) για να κάνετε εμβρυομετσφορα με το καλό!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες :P Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας :) Είχα κάνει μια προσπάθεια εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο πριν μερικούς μήνες, αλλά δυστυχώς απέτυχα. :-( και πήγα σε πολύ γνωστό κέντρο, έδωσα ένα κάρο λεφτά, αλλά η αντιμετώπιση από το γιατρό, (πολύ γνωστος στους κύκλους της εξωσωματικής), δεν ήταν και η καλύτερη... μετά το άφησα λόγω άλλον θεμάτων και τώρα λέμε να ξανακάνουμε πάλι την αρχή. έχω όμως φτάσει τα 39.. και ανησυχώ μήπως δεν καταφέρω κάτι. Δεν μπορώ να πάρω φάρμακα, επειδή οι μαστοί μου έχουν πολύ πυκνό ιστό και υπάρχει φόβος καρκίνου. Οπότε πάλι σε φυσικό κύκλο θα προσπαθήσουμε. Όπως όλων μας τα οικονομικά μας δε μας επιτρέπουν και πολλά, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή από εσάς, θα ήταν πολύτιμη για μένα. σας ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ισχυει παντα αυτο με την οιστραδιολη η οποια παραγεται απο τα κυτταρα γυρω απο το ωαριο. Σε εμενα τις δυο φορες που δεν πηραν ωαριο η οιστραδιολη ηταν πολυ καλη τη μια δε 300. Βεβαια υπαρχει πιθανοτητα να μην μπορεσουν να παρουν το ωαριο κ να υπαρχει. Μου ειχε τυχει στο λητω που εκανα φυσικους να μην παρουν ωαριο μερα να κανουν φλασινγκ δηλ να ριξουν νεσα υγρο υπο πιεση νετα παλι να αναρροφηση κ να το παρουν με τη δευτερη. Στο κεντρο που εκανα τελ κ πετυχα δεν εφαρμοζαν τη τεχνικη αυτη. Παντως ιδ οσο μεγαλωνουμε αυξανονται οι πιθανοτηρε καποιοι κυκλου να μην εχουν ωαριο δηλ ειχαν στην αρχη αλλα εκφυλιζεται στην πορεια κ βρισκουν μονο υπολειματα του. ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΜΕ ΕΠΙΜΟΝΗ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ.

 

Μου έχει συμβεί και μένα αλλά και σε πάρα πολλές κοπέλες οπότε μη στεναχωριεσαι! Το ωοθηλάκιο δεν περιέχει ωάριο κάθε μήνα σώνει και ντε! Επίσης, αν κανεις ορμονικές εξετασεις συνεχώς κατά τη διάρκεια της παρακολούθηςης του κυκλου μπορεις να αποφύγεις τις κακοτοπιές (εννοώ μια άνευ λόγου ωοληψια) οταν η οιστραδιολη σου ειναι πολύ κακή. Καντε λίγη υπομονή και μαζέψτε εμβρυάκια (καλυτερα να βάλεις δύο για να εχεις περιςςοτερες πιθανότητες να πάρεις θετική χοριακή) για να κάνετε εμβρυομετσφορα με το καλό!
Link to comment
Share on other sites

isis73 μου εχεις δίκιο... Δεν ειναι απόλυτος δείκτης γιατί και σε μένα μια φορά ήταν καλή η οιστραδιόλη και δεν είχα ωαριο... Ωστόσο το τονίζω αυτό με τις εξετασεις γιατί εχει πέσει στη αντίληψη μου ότι υπάρχουν γιατροί που κάνουν εξωσωματικές χωρις να μετρούν ορμονες... Εινσι κρίμα να υπάρχει πχ πολύ υψηλή οιστραδιολη ή πολύ χαμηλή και να μπαίνει άδικα κάποια γυναικα στο χειρουργειο για ωοληψια.. Χίλιες φορές να ακυρώνεται ο κυκλος όπου αυτό μπορεί να προβλεφθεί. Εμένα ο γιατρός μου μου ειχε ακυρώσει δυο φορές λόγω κακών τιμών.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας..δεν φαντάζεστε πόσο με βοηθήσατε ψυχολογικά!!να σας πω πως ορμονολογικές κάνω μόνο τη δεύτερη μέρα του κύκλου..επειδή αυτό το μήνα όντως η οιστραδιόλη τη δεύτερη μέρα ήταν στα τάρταρα όταν μου ανακοινώθηκε ότι στην ωοληψία δεν είχα ωάριο σκέφτηκα και γω την οιστραδιόλη το είπα στο γιατρό αλλα μου είπε πως ηταν απλή απεικόνιση τις στιγμής μιας και ήταν ακόμα αρχη της περιόδου. Ωστόσο την 7η μέρα πηγα στο γυναικολόγο μου για άσχετο λόγο μου κανε και υπέρηχο και μου ειπε πως βλέπει καλό ωοθυλάκιο και να μη δίνω σημασία στις ορμονολογικες γιατι τα εργαστήρια δεν ειναι πάντα αξιόπιστα. Πάντως έχω εμπιστοσύνη στο κεντρο εξωσωματικης..

Οπως σας ανέφερα μου προτιναν τον επόμενο κύκλο να πάρω λίγα φάρμακα ισα ισα να βγάλω 2-3 ωάρια και όχι ενα και αν..εσείς τι γνώμη έχετε για αυτο?ελπίζω να μη σας κούρασα..η γνώμη σας μετράει..ευχαριστώ πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το! Η FSH ειναι ενας δεικτης αλλα οχι απολυτος.

εμενα η FSΗ ηταν παντα χαμηλη αλλα δεν ανταποκρινομουν.

Εαν καταφερεις να κανεις 2 3 ποιοτικα ωαρια με μικρη δοση ορμονων θα γλυτωσεις την ταλαιπωρια τριων φυσικων κυκλων. Κ θα ξερεις πως θα κινηθεις στο μελλον. Καλη επιτυχια!

 

 

 

Κορίτσια καλημέρα!!σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας..δεν φαντάζεστε πόσο με βοηθήσατε ψυχολογικά!!να σας πω πως ορμονολογικές κάνω μόνο τη δεύτερη μέρα του κύκλου..επειδή αυτό το μήνα όντως η οιστραδιόλη τη δεύτερη μέρα ήταν στα τάρταρα όταν μου ανακοινώθηκε ότι στην ωοληψία δεν είχα ωάριο σκέφτηκα και γω την οιστραδιόλη το είπα στο γιατρό αλλα μου είπε πως ηταν απλή απεικόνιση τις στιγμής μιας και ήταν ακόμα αρχη της περιόδου. Ωστόσο την 7η μέρα πηγα στο γυναικολόγο μου για άσχετο λόγο μου κανε και υπέρηχο και μου ειπε πως βλέπει καλό ωοθυλάκιο και να μη δίνω σημασία στις ορμονολογικες γιατι τα εργαστήρια δεν ειναι πάντα αξιόπιστα. Πάντως έχω εμπιστοσύνη στο κεντρο εξωσωματικης..

Οπως σας ανέφερα μου προτιναν τον επόμενο κύκλο να πάρω λίγα φάρμακα ισα ισα να βγάλω 2-3 ωάρια και όχι ενα και αν..εσείς τι γνώμη έχετε για αυτο?ελπίζω να μη σας κούρασα..η γνώμη σας μετράει..ευχαριστώ πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το! Η FSH ειναι ενας δεικτης αλλα οχι απολυτος.

εμενα η FSΗ ηταν παντα χαμηλη αλλα δεν ανταποκρινομουν.

Εαν καταφερεις να κανεις 2 3 ποιοτικα ωαρια με μικρη δοση ορμονων θα γλυτωσεις την ταλαιπωρια τριων φυσικων κυκλων. Κ θα ξερεις πως θα κινηθεις στο μελλον. Καλη επιτυχια!

 

Εχει δίκαιο η ISIS. Eγω στην επιτυχημενη προσπαθεια ειχα κανει 75 μενοπουρ απο την 7η ως τη 13η μερα του κυκλου. Την προτελευταια μερα (13η) έκανα 150 μενοπουρ με 1 cetrotide. To αποτελεσμα 3 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν κα τα 3 με πολύ μικρή δόση

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα κανω 2 μέρες menopur kai centrotide για να προλαβει να μεγαλωσει όσο πρεπει το ωαριο και να μη μας την κάνει πάλι πρόωρα,όπως είπε ο γιατρος.Αν και ίσως αυτό το γεγονός να ήταν τυχαίο,του συγκεκριμένου κύκλου.

Η αλήθεια είναι ότι χαλάστηκα,γιατί fsh και lh είναι καλές,αλλά η προγεστερόνη μου είναι πάντα στο όριο τη μέρα που τη μετράμε,οπότε ίσως να μην κάνω συχνά καλές ωορρηξίες!Αλλά από την άλλη,αυτό δε θα φαινόταν κι από τις άλλες εξετάσει?

Τί να πω,γιατροί θα γίνουμε στο τέλος!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..παρά τις αρχικές αντιρρήσεις του άντρα μου για τροποποιημένο φυσικό θα κλείσουμε ραντεβού στο κέντρο αυτές τις μέρες προκειμένου να το συζητήσουμε ως πιθανό ενδεχόμενο για τον επόμενο μήνα..η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι μπορεί να είναι πιο επιβλαβές για την υγεία μας το να λάβουμε κάποια φάρμακα ήπιας διέγερσης ή να υποβαλλόμαστε κάθε μήνα σε μέθη και να αντιμετοπιζουμε αυτό το κυκλικά έντονο στρες (έχουμε ωάριο? είναι ποιοτικό ?γονιμοποιηθηκε?διερεθηκε σωστά? κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..παρά τις αρχικές αντιρρήσεις του άντρα μου για τροποποιημένο φυσικό θα κλείσουμε ραντεβού στο κέντρο αυτές τις μέρες προκειμένου να το συζητήσουμε ως πιθανό ενδεχόμενο για τον επόμενο μήνα..η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι μπορεί να είναι πιο επιβλαβές για την υγεία μας το να λάβουμε κάποια φάρμακα ήπιας διέγερσης ή να υποβαλλόμαστε κάθε μήνα σε μέθη και να αντιμετοπιζουμε αυτό το κυκλικά έντονο στρες (έχουμε ωάριο? είναι ποιοτικό ?γονιμοποιηθηκε?διερεθηκε σωστά? κτλ...)

 

Kαι μένα ο άντρας μου αλλά και εγώ είμαστε κατά των ορμονών γι αυτό και μετα από 4 χρόνια ξεκινάμε να το παλευουμε με φυσικούς.

Θέλει υπομονή και ψυχραιμία πάντως,σίγουρα αυτή η μέθοδος.

Μαζί θα πάμε και τον επόμενο μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα ο άντρας μου αλλά και εγώ είμαστε κατά των ορμονών γι αυτό και μετα από 4 χρόνια ξεκινάμε να το παλευουμε με φυσικούς.

Θέλει υπομονή και ψυχραιμία πάντως,σίγουρα αυτή η μέθοδος.

Μαζί θα πάμε και τον επόμενο μήνα!

 

Ναι με τη βοηθεια του Θεου και των γιατρών μας πάμε μαζί για νέα προσπάθεια σε μερικές μέρες!! :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα σας. Είμαι κάπως παλιά εδώ μέσα. Κάποτε, λοιπόν, έμπαινα, διάβαζα τις ιστορίες κάποιων άλλων κοριτσιών για να παίρνω κουράγιο, έψαχνα διάφορα θέματα που με αφορούσαν.... Τώρα πια δεν έχω χρόνο γιατί μεγαλώνω το 3 μηνών κοριτσάκι μου το οποίο μου ρουφά όλο μου το χρόνο και την ενέργεια!!! Αποφάσια όμως να σας γράψω εν τάχει την ιστορία μου για να σας δώσω κουράγιο με τους φυσικούς κύκλους, αφού εγώ έτσι τα κατάφερα! Η ιστορία μου: Ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθούσα με τον άνδρα μου 5 χρόνια για παιδάκι. Τη μόνη εξέταση που δεν είχα κάνει ήταν η διαγνωστική λαπαροσκόπηση για πιθανή ενδομητρίωση. ΄Ομως σχεδόν όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ή ότι δεν είχα ή ότι αν έχω θα είναι πολύ μικρή και δε μας επηρεάζει - Τελικά ο γιατρός στην καισαρική δεν είδε τπτ. Και να είχα μικρή ενδομητρίωση, η εγκυμοσύνη τη γιάτρεψε. (Λέω σχεδόν όλοι γιατί κάποιοι με έσπρωχναν να την κάνω την λαπαροσκόπηση πριν την εξωσωματική για λόγους προφανείς....).

Αφού λοιπόν έκανα μία εξωσωματική με φάρμακα η οποία απέτυχε παταγωδώς και με έστειλε και στο νοσοκομείο με αιμορραγία των ωοθηκών (μία πολύ σπάνια επιπλοκή της ωοληψίας), πήρα ένα χρόνο off, αλλάζω γιατρό και κέντρο και αποφασίζω να κάνω ξανά εξωσωματική σε φ.κ. Κορίτσια θέλει πολύ ψυχραιμία και υπομονή ο φ.κ. ΄Εκανα 9 μήνες για να συλλέξω 3 έμβρυα καλά και να τα μεταφέρω. Η ηλικία μου 37 προς 38 τότε. ΄Ομως μέσα μου ήμουν σίγουρη ότι θα τα καταφέρω. Είχα πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στο γιατρό και στο κέντρο. Και ναι, δυστυχώς, οι φ.κ. τα έχουν όλα: άδεια ωοθηλάκια με καλές ορμονολιογικές, ωάρια που δε γονιμοποιούντα, ωάρια που γονιμοποιούνται αλλά δε διαιρούνται σωστά.... Για αυτό και θέλουν τεράστια υπομονή και ψυχραιμία. ΄Ομως θα βρεθούν, κορίτσια. Μην απελπίζεστε!!! Εγώ είμαι πολύ υπέρ αυτής της μεθόδου γιατί είναι πολύ κοντά στη φύση. Χωρίς ορμόνες, χωρίς μέθη η ωοληψία... Κάντε υπομονή και πιστέψτε το!!!!

Σας φιλώ γιατί ο γλυκός μου τύραννος μόλις ξύπνησε.... Γεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...