Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts

Καλα κανετε που ξεκινατε με φυσικο..ο φυσικος ειναι η τελεια μεθοδος για να δεις την ποιοτητα των ωαριων σου, αφου δεν κανεις καθολου διεγερση αρα το ωαριο που προκειπτει ειναι αυτο του κυκλου χωρις να εχει επηρεαστει καθολου απο φαρμακα και ορμονες! Η ωοληψια γινεται συνηθως τη μερα που θα ειχες ωορηξια (με πολυ μικρες αποκλισεις 1-2 μερες πιο πριν ή πιο μετα, αναλογα με το μεγεθος του ωαριου).

Εγω κανω την ovitrele και εχεις δικιο εννοειται..τοσο στο φυσικο οσο και στο τροποιημενο κανουμε ενεση γοναδοτροπινης. Με τον τροποποιημενο απο οτι μου ειπε ο γιατρος εχουμε ποσοστο 95% να παρουμε ωαριο λογο των ορμονων που λαμβανουμε, ενω στο φυσικο οπως εχουμε πει μπορει να μη βρουμε ωαριο ή να ειναι τζουφιο, γενικα αφηνομαστε σε αυτο που η γυναικεια μας φυση εχει προβλεψει για το συγκεκριμενο κυκλο..

Παναγιτσα μου μακαρι να βρουμε ωαριο...τρεμω στην ιδεα μην το χασουμε

Ξερω οτι ο φυσικος θελει γερα νευρα...κ ευχομαι να βρω την δυναμη να συνεχισω.

Εσυ ποτε περιμενεις περιοδο? Αντε να ξεκινησεις κ εσυ

 

Σημερα πηγα και εκανα εξεταση αιματος....βγηκαν πολυ καλες μου ειπε ο γιατρος....ουφφφφφ. Αυριο θα παω απο εκει για να συζητησουμε τι ακριβως θα κανουμε.... Για να δουμε....

 

Πολυ ωραια mariza μου. Ανεβηκαμε το πρωτο σκαλοπατι. Παμε για το επομενο.

Ευχομαι να τα καταφερουμε 😊😊😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Xris μου θα εχουμε θετικη σκεψη...βημα ....βημα θα φτασουμε στο στοχο μας...ισως χρειαστει μεγαλυτερη προσπαθεια αλλα θα τα καταφερουμε. Αυτο να θυμασαι. Ο θεος θα βοηθησει και ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.

Θαλασσα με το καλο να ξεκινησεις!!!! Αντε το παρεακι μας να ειναι δυνατο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα την 2η αποτυχια με διεγερση μαζεψα τα κομματια μου και πηγα ειδα παλι τον γιατρο μου και του ειπα τι κανουμε τωρα;;;; Λεει μονοδρομος φκ ή τφκ. Οκ λεω ακουσε με καλα μεχρι να βρουμε το καλο μας το ωαριο εδω θα με βλεπεις...παρτο αποφαση και εσυ και εγω. Απο δω εγω θα φυγω με παιδι ΤΕΛΟΣ. Αρα κοριτσια μου υπομονη ...εχουμε την υγεια μας ..πολυ σημαντικο και συνεχιζουμε ακαθεκτοι, θα πεφτουμε αλλα παλι ορθιες θα συνεχιζουμε για το στοχο μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Xris μου θα εχουμε θετικη σκεψη...βημα ....βημα θα φτασουμε στο στοχο μας...ισως χρειαστει μεγαλυτερη προσπαθεια αλλα θα τα καταφερουμε. Αυτο να θυμασαι. Ο θεος θα βοηθησει και ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.

Θαλασσα με το καλο να ξεκινησεις!!!! Αντε το παρεακι μας να ειναι δυνατο!!!

 

Να εχουμε την υγεια μας πανω απ ολα κ ολα τ αλλα θα γινουν

Αντε να δουμε τι θα σου πει αυριο. Σημερα ειναι η 2η ή η 3η μερα περιοδου? Λογικα θα κανεις υπερηχο 8η μερα.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιτσα μου μακαρι να βρουμε ωαριο...τρεμω στην ιδεα μην το χασουμε

Ξερω οτι ο φυσικος θελει γερα νευρα...κ ευχομαι να βρω την δυναμη να συνεχισω.

Εσυ ποτε περιμενεις περιοδο? Αντε να ξεκινησεις κ εσυ

 

Καλη μου Xris μη αγχωνεσαι τοσο πολυ..τωρα μπορει να σου φαινεται τοσο δυσκολη αυτη η διαδικασια αλλα μολις τη κανεις εστω μια φορα θα καταλαβεις πως δεν ειναι ετσι..λογικα και ωαριο θα εχεις και θα στο παρουν και απο εκει και περα το πιθανοτερο ειναι να γονιμοποιηθει και ετσι παιρνει σιγα σιγα το δρομο του για το ψυγιακι του εμβρυολογου σου..μολις γινει αυτο λοιπον, εστω και ενα να μαζεψεις μετα θα εισαι πολυ πιο χαλαρη..ο φυσικος δεν ειναι τιποτα αλλο απο 2-3 υπερηχους και ενας πολυ γλυκος 10λεπτος υπνος..κατα τα αλλα ολες τις υπολοιπες μερες του μηνα εισαι χαλαρα..πας στη δουλεια σου, κανεις τις βολτες και... ω τι καλα!πλεον πας και τα μπανια σου..αρα η ζωη με το φυσικο κυλαει κανονικα και απλα μαζευεις στο ''καλαθι σου''..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα την 2η αποτυχια με διεγερση μαζεψα τα κομματια μου και πηγα ειδα παλι τον γιατρο μου και του ειπα τι κανουμε τωρα;;;; Λεει μονοδρομος φκ ή τφκ. Οκ λεω ακουσε με καλα μεχρι να βρουμε το καλο μας το ωαριο εδω θα με βλεπεις...παρτο αποφαση και εσυ και εγω. Απο δω εγω θα φυγω με παιδι ΤΕΛΟΣ. Αρα κοριτσια μου υπομονη ...εχουμε την υγεια μας ..πολυ σημαντικο και συνεχιζουμε ακαθεκτοι, θα πεφτουμε αλλα παλι ορθιες θα συνεχιζουμε για το στοχο μας!!!

 

 

Ακριβώς. .εχουμε την υγεια μας.. και γω οταν εμαθα πως πρεπει να κανω εξωσωματική αλλιώς δεν προκειται να κανουμε παιδι αρχισα τα ''γιατι σε μενα?'' και τα σχετικα..μετα σκεφτηκα ''γιατι οχι και σε μενα?''. Δεν εχουμε καποια αρρωστια έστω και αν δυστυχώς πολλοι που ειναι εξω το απο το χωρο μας θεωρουνε ασθενείς αλλα μια υπογονιμη γυναικα πολλες φορες ειναι πολυ πιο υγιείς απο μια που εχει τεκνοποιησει..κοριτσια συγνωμη που ξεφυγα αλλα καπου πρεπει να τα πω κι αυτα..εγω δεν νιωθω αρρωστη, ουτε εσεις πρεπει να νιώθετε οσο κι αν αυτη η κοινωνία μπορει να μας θελει να νιωθουμε ετσι για να αισθάνονται οι αλλοι καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα και εκανα εξεταση αιματος....βγηκαν πολυ καλες μου ειπε ο γιατρος....ουφφφφφ. Αυριο θα παω απο εκει για να συζητησουμε τι ακριβως θα κανουμε.... Για να δουμε....

 

Τελεια νεακια mariza μου αρα ξεκινας!!αυριο να μας ενημερωσεις τι σου ειπα ο γιατρος και τι θα κανετε!αντε καλη αρχη!!!!εγω περιμενω περιοδο..

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ θάλασσα για το κουραγιο και την ελπίδα που μου δινεις!

Σημερα,7η μέρα του πρωτου τροποποιημένου αφού εκανα LH και οιστραδιόλη ο γιατρός μου είπε αυριο να κανω 2 μεριοναλ και orgalutran,να ξανακανω αυριο τις δύο ορμόνες και αναλόγως,το πιθανότερο θα είναι το βράδυ να κάνω pregnyl,8η μόλις μέρα του κύκλου!

Πολύ περίεργο μου φαίνεται!Ο κύκλος μου είναι 26 μέρες και περίμενα τη 12η ωοληψία.Να πέσαμε σε μικρό κύκλο???

Για να δούμε!!

Πάντως,δυστυχώς,ο γιατρός μου είπε ότι τροποποιημένος είναι με ένα ωάριο,αλλιώς είναι διέγερση!!!Αρνείται να κανει τροποποιημενο με παραπανω από 1 ωαριο!!!

 

 

 

Καλημερα φιλες του φυσικού κύκλου.

θαλασσα, xris κ mariza καλη τύχη στην καινούργια σας προσπάθεια!!!υπομονη να κανουμε όλες!

 

Miss κ σε σενα καλή τυχη. δεν εχω καταλαβει, κανεις παρακολουθηση φυσικού ή πηρες διεγερση; μεχρι την 7η μερα τι σου εδωσε να παρεις;

το μεριοναλ αν δεν κανω λαθος ειναι διεγερση. πως σου λεει ότι θα εχεις μονο 1. με την δοση fsh που πηρες από την μεριοναλ μπορει να εχεις πανω από 1.

Link to comment
Share on other sites

Krystalia μου ευχαριστω πολυ!!!

 

Λοιπον εγω σημερα ειμαι στη 2η μερα τφκ, πηγα στο γιατρο και μου ειπε να ξεκινησω κλομιφαινη 2 χαπακια την ημερα (πρωι - βραδυ). Την πεμπτη θα παω για υπερηχο και μετα θα μου πει τι ενεσεις θα κανω. Ελπιζω να μην γεμισω κυστες με την κλομιφαινη (την φοβαμαι). Αντε να δουμε τι αυγα θα πιασουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλες του φυσικού κύκλου.

θαλασσα, xris κ mariza καλη τύχη στην καινούργια σας προσπάθεια!!!υπομονη να κανουμε όλες!

 

Miss κ σε σενα καλή τυχη. δεν εχω καταλαβει, κανεις παρακολουθηση φυσικού ή πηρες διεγερση; μεχρι την 7η μερα τι σου εδωσε να παρεις;

το μεριοναλ αν δεν κανω λαθος ειναι διεγερση. πως σου λεει ότι θα εχεις μονο 1. με την δοση fsh που πηρες από την μεριοναλ μπορει να εχεις πανω από 1.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Κάνω τροποποιημένο φυσικό.

Εγραψα ότι θα κανω 2 μεριοναλ 75 και orgalutran.Τα έκανα σημερα το πρωι,8η μέρα.Αυτά μόνο,δε μου εδωσε κάτι άλλο.Η μια μεριοναλ η μιση βγηκε απέξω,τεσπα.:shock:

Σημερα παλι E2 ,LH και αναλογως τις τιμες μάλλον απόψε pregnyl k Κυριακή ωοληψία,ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ!

Κάνω τροποποιημένο φυσικό.

Εγραψα ότι θα κανω 2 μεριοναλ 75 και orgalutran.Τα έκανα σημερα το πρωι,8η μέρα.Αυτά μόνο,δε μου εδωσε κάτι άλλο.Η μια μεριοναλ η μιση βγηκε απέξω,τεσπα.:shock:

Σημερα παλι E2 ,LH και αναλογως τις τιμες μάλλον απόψε pregnyl k Κυριακή ωοληψία,ελπίζω.

Υπερηχο δεν σου εκανε σημερα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Κάνω τροποποιημένο φυσικό.

Εγραψα ότι θα κανω 2 μεριοναλ 75 και orgalutran.Τα έκανα σημερα το πρωι,8η μέρα.Αυτά μόνο,δε μου εδωσε κάτι άλλο.Η μια μεριοναλ η μιση βγηκε απέξω,τεσπα.:shock:

Σημερα παλι E2 ,LH και αναλογως τις τιμες μάλλον απόψε pregnyl k Κυριακή ωοληψία,ελπίζω.

 

αχ αντε ολα θα πανε τελεια!!βγηκε η τιμη της οισταδιολης?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, καλησπερα!

 

Κι εγω ειμαι σε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο. Σημερα 3η ημερα του κυκλου ειχα fsh 6,1 και οιστραδιολη 87. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να σημαινει αυτο για την πορεια τογ κυκλου;

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι mariza ελπίζω αυτή τη φορά να προλάβουμε ωορρηξία και να υπάρχει και ωαριο γιατί έλεος!

4η προσπαθεια είναι!

Θαλασσα το βραδυ θα ξερω.

user η FSH kαλή,η Ε2 υψηλή και νομίζω ότι οταν είναι υψηλή η FSH είναι ψευδώς χαμηλή αλλά ας το επιβεβαιώσουν οι πιο έμπειρες.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιτσα μου μακαρι να βρουμε ωαριο...τρεμω στην ιδεα μην το χασουμε

Ξερω οτι ο φυσικος θελει γερα νευρα...κ ευχομαι να βρω την δυναμη να συνεχισω.

Εσυ ποτε περιμενεις περιοδο? Αντε να ξεκινησεις κ εσυ

 

Καλη μου Xris μη αγχωνεσαι τοσο πολυ..τωρα μπορει να σου φαινεται τοσο δυσκολη αυτη η διαδικασια αλλα μολις τη κανεις εστω μια φορα θα καταλαβεις πως δεν ειναι ετσι..λογικα και ωαριο θα εχεις και θα στο παρουν και απο εκει και περα το πιθανοτερο ειναι να γονιμοποιηθει και ετσι παιρνει σιγα σιγα το δρομο του για το ψυγιακι του εμβρυολογου σου..μολις γινει αυτο λοιπον, εστω και ενα να μαζεψεις μετα θα εισαι πολυ πιο χαλαρη..ο φυσικος δεν ειναι τιποτα αλλο απο 2-3 υπερηχους και ενας πολυ γλυκος 10λεπτος υπνος..κατα τα αλλα ολες τις υπολοιπες μερες του μηνα εισαι χαλαρα..πας στη δουλεια σου, κανεις τις βολτες και... ω τι καλα!πλεον πας και τα μπανια σου..αρα η ζωη με το φυσικο κυλαει κανονικα και απλα μαζευεις στο ''καλαθι σου''..

 

Εχεις δικιο που μου λες να μην αγχωνομαι αλλα ειναι το αγνωστο της πρωτης φορας. Θυμαμαι οταν μιλησα με τον γυναικολογο μου που μου τονισε οτι το οπλο του φκ ειναι η υπομονη. Κατι ηξερε παραπανω οταν μου το ειπε😉

Τωρα που διαβασα το μηνυμα σου,ειλικρινα ειναι σαν να μου εκανες ηρεμιστικη ενεση. ο τροπος που περιγραφεις την διαδικασια ειναι απλος οποτε δεν υπαρχει λογος να αγχωνομαι.ευελπιστω ολες μας να μαζεψουμε στο καλαθι μας οσα χρειαζονται για να συνεχισουμε το επομενο βημα

 

Καλημερα φιλες του φυσικού κύκλου.

θαλασσα, xris κ mariza καλη τύχη στην καινούργια σας προσπάθεια!!!υπομονη να κανουμε όλες!

 

Miss κ σε σενα καλή τυχη. δεν εχω καταλαβει, κανεις παρακολουθηση φυσικού ή πηρες διεγερση; μεχρι την 7η μερα τι σου εδωσε να παρεις;

το μεριοναλ αν δεν κανω λαθος ειναι διεγερση. πως σου λεει ότι θα εχεις μονο 1. με την δοση fsh που πηρες από την μεριοναλ μπορει να εχεις πανω από 1.

 

Ευχαριστω πολυ krystalia μου. Υπομονη κ πιστη κ θα τα καταφερουμε

 

Krystalia μου ευχαριστω πολυ!!!

 

Λοιπον εγω σημερα ειμαι στη 2η μερα τφκ, πηγα στο γιατρο και μου ειπε να ξεκινησω κλομιφαινη 2 χαπακια την ημερα (πρωι - βραδυ). Την πεμπτη θα παω για υπερηχο και μετα θα μου πει τι ενεσεις θα κανω. Ελπιζω να μην γεμισω κυστες με την κλομιφαινη (την φοβαμαι). Αντε να δουμε τι αυγα θα πιασουμε.

 

Ευχομαι να πανε ολα κατ ευχην. Εσυ την Πεμπτη κ εγω αυριο. Αντε να δουμε τι αυγα καναμε😊😊😊

 

Ευχαριστώ πολύ!

Κάνω τροποποιημένο φυσικό.

Εγραψα ότι θα κανω 2 μεριοναλ 75 και orgalutran.Τα έκανα σημερα το πρωι,8η μέρα.Αυτά μόνο,δε μου εδωσε κάτι άλλο.Η μια μεριοναλ η μιση βγηκε απέξω,τεσπα.:shock:

Σημερα παλι E2 ,LH και αναλογως τις τιμες μάλλον απόψε pregnyl k Κυριακή ωοληψία,ελπίζω.

 

Ελπιζω να ειναι καλες οι τιμες κ να προχωρησετε σε ωοληψια.

Κανουν κ κυριακες ωοληψια ε?

Ειχα αυτη την απορια κ ηθελα να τους ρωτησω αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, καλησπερα!

 

Κι εγω ειμαι σε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο. Σημερα 3η ημερα του κυκλου ειχα fsh 6,1 και οιστραδιολη 87. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να σημαινει αυτο για την πορεια τογ κυκλου;

 

Ναι mariza ελπίζω αυτή τη φορά να προλάβουμε ωορρηξία και να υπάρχει και ωαριο γιατί έλεος!

4η προσπαθεια είναι!

Θαλασσα το βραδυ θα ξερω.

user η FSH kαλή,η Ε2 υψηλή και νομίζω ότι οταν είναι υψηλή η FSH είναι ψευδώς χαμηλή αλλά ας το επιβεβαιώσουν οι πιο έμπειρες.

 

User κ εγω κατι τετοιο εχω καταλαβει οτι παιζει με την οιστραδιολη. Οταν ειναι υψηλη e2 τοτε η fsh ειναι ψευδως χαμηλη

Τι σου ειπε ομως ο γιατρος??? Γιατι καθε περιπτωση εινσι ξεχωριστη

Link to comment
Share on other sites

Ναι mariza ελπίζω αυτή τη φορά να προλάβουμε ωορρηξία και να υπάρχει και ωαριο γιατί έλεος!

4η προσπαθεια είναι!

Θαλασσα το βραδυ θα ξερω.

user η FSH kαλή,η Ε2 υψηλή και νομίζω ότι οταν είναι υψηλή η FSH είναι ψευδώς χαμηλή αλλά ας το επιβεβαιώσουν οι πιο έμπειρες.

 

Τι κανεις κοριτσάκι?

Τι εννοείς έκανες πρόκληση 4 φορές και δεν πήρατε ποτε ωάριο? λογικά για Δευτέρα θα σου πει μικρουλι ειναι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανεις κοριτσάκι?

Τι εννοείς έκανες πρόκληση 4 φορές και δεν πήρατε ποτε ωάριο? λογικά για Δευτέρα θα σου πει μικρουλι ειναι ακόμα.

 

Eκανα 3 φυσικούς και δεν πηρε ούτε ένα ωάριο,πάντα χαναμε την ωορρηξία και τωρα εκανα τον πρώτο τροποποιημένο με μεριοναλ κ orgalutran.

Τα σπάω νωρίς στα 18 χιλ. περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, καλησπερα!

 

Κι εγω ειμαι σε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο. Σημερα 3η ημερα του κυκλου ειχα fsh 6,1 και οιστραδιολη 87. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να σημαινει αυτο για την πορεια τογ κυκλου;

 

Μαζι πηγαινουμε κοριτσι μου. Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω, ρωταω το γιατρο μονο αν ειναι καλες....μην το καψω εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση???το σεξ επιτρεπεται αυτες τις ημερες?

Ξεχασα να ρωτησω τον γιατρο κ ο ανδρας μου αρχισε τα παραπονα χαχα

 

Αχαχαχαχαχα xris την ιδια απορια εχω. Αλλα λογικα ναι. Αλλιως θα το ελεγαν.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι πηγαινουμε κοριτσι μου. Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω, ρωταω το γιατρο μονο αν ειναι καλες....μην το καψω εντελως.

 

 

Ο γιατρός μου ειπε να κανω εξετασεις την 8η ημερα lh και οιστραδιολη και να με δει τοτε σε υπερηχο. Συνηθως έχω γυρω στο 39 την 3η ημερα και ωορρηξια κανω την 11η ημερα. Τωρα μαλλον παω για πιο νωρις;

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ειπε να κανω εξετασεις την 8η ημερα lh και οιστραδιολη και να με δει τοτε σε υπερηχο. Συνηθως έχω γυρω στο 39 την 3η ημερα και ωορρηξια κανω την 11η ημερα. Τωρα μαλλον παω για πιο νωρις;

 

Και εγω την 8η μερα θα παω για υπερηχο και ορμονικες. Ειναι η πρωτη φορα που κανω τφκ μονο διεγερση εχω κανει.

Τα αποτελεσματα σου τα λεει ο γιατρος; Δεν σου ειπε αν κατι δεν παει καλα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...